Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Plac na rozdrożu
16.05.2022, 60’
Plac na rozdrożu

Miłka Raulin i Wojtek Moskal - gościnnie w Radiu 357

16.05.2022, 60’

Gdy jej audycja pojawi się dziś na antenie, ona - Miłka Raulin będzie na nartach pokonywała mroźną Grenlandię. To międzynarodowa wyprawa, w której Miłka jest najmłodszą uczestniczką. Do tej pory przez blisko 30 lat tę trasę trawersu Grenlandii na nartach pokonało tylko 9 osób z Polski.
Obecnie na Grenlandii jest -15 stopni, ale odczuwalna temperatura ze względu na wilgotność, bywa do 10 stopni niższa.
"Sztuką jest nauczyć się chodzić tak, aby się nie spocić - mówi podróżniczka. Trzeba iść jednostajnie, bez przyspieszania i niepotrzebnych interwałów."
Na "Plac na rozdrożu" Miłka zaprosiła swego mistrza: Wojtka Moskala. To on uczył ją jak skutecznie chronić się przed mrozem i w jaki sprzęt należy się wyposażyć. Doradzał, czuwał, wspierał i wtajemniczał w świat znany nielicznym. Przede wszystkim poświęcił jej czas, zaangażowanie i uwagę. Czas najlepszej jakości.Kilka słów o Wojtku:
W 1995 wspólnie z Markiem Kamińskim przeprowadził pierwszą polską ekspedycję na Biegun Północny (zdobycie Bieguna 23 maja).
W 1997 wraz z Tomaszem Schrammem Wojciechem Jazdonem i Andrzejem Śmiałym był pierwszym polskim zdobywcą Góry Newtona na Spitsbergenie. W 2004 roku wspólnie z Markiem Kamiński, Wojtkiem Ostrowskim i Jaśkiem Melą zdobył Biegun Północny.
Gościnnie Placu na Rozdrożu prowadzi Miłka Raulin.