Idź do treści
Słuchasz? Wspieraj
Akcja: Teleportacja! Dołącz
Plac na rozdrożu
16.03.2022, 60’
Plac na rozdrożu

Jak wojna w Ukrainie zmieni świat kultury?

16.03.2022, 60’

Wielu artystów otwarcie potępia agresję Rosji na Ukrainę. Bojkot dotyczy niemal wszystkiego, co rosyjskie, także kultury. Świat artystyczny w Polsce reaguje oddając swoje przestrzenie, galerie sztuki, teatry, jako miejsca schronienia dla Ukraińców. Repertuary kin pełne są ukraińskich filmów, a dochód ze sprzedaży biletów zasila konta fundacji zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Twórcy myślami są z Ukrainą.
W wyniku ostrzału poważnie ucierpiał również dobytek kulturowy Ukrainy. Pociski trafiają w zabytki. Dzieła sztuki w Ukrainie znikają i są niszczone. Rosjanie z kolei, nie obejrzą nowego „Batmana”. Wielkie studia filmowe bojkotują Rosję. Disney, Warner, Sony - nie wprowadzą na rosyjskie ekrany swoich hitów. Na obecną sytuację zareagowała też Europejska Akademia Filmowa, z której wcześniej w akcie protestu wystąpił Sergiej Łoźnica. Festiwal Filmowy w Cannes zdecydował się nie przyjmować delegacji z Rosji.
Powstaje także pytanie, czy oglądać, czy bojkotować rosyjskie filmy, spektakle? Czy czytać rosyjską literaturę i słuchać muzyki z rosyjskim rodowodem? O kulturze w dobie wojny Beata Kwiatkowska rozmawia z Yulią Krivich (ukraińską fotografką, artystką z Grupy Blyzkist), Oksaną Czerkaszyną (ukraińską aktorką) oraz krytyczką kultury Adrianą Prodeus.