Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Cool Kid of Jazz
03.04.2023, 121’
Cool Kid of Jazz

Wspominamy Kurta Weilla

03.04.2023, 121’

Kim byli twórcy najsłynniejszych dziś standardów jazzowych? Bardzo często byli to kompozytorzy musicalowi, których piosenki ze scen Broadway'u trafiały do repertuaru jazzowych gwiazd. I tak oto rodziły się amerykańskie evergreeny.

Ale Kurt Weill, którego 73 rocznica śmierci mija dziś, pisał nie tylko musicale. Kompozycji uczył się od słynnego Ferruccio Busoniego, odbierając solidne, klasyczne wykształcenie. Tworzył kantaty, suity, symfonie, a także muzykę kameralną i fortepianową. Najbardziej zasłynął z komponowania pieśni, a ta umiejętność szybko zaprowadziła go do pisania chwytliwych utworów musicalowych. Przeszedł do historii jako twórca słynnej Opery za trzy grosze i pochodzącego z niej "Mack the Knife". Pierwszą godzinę Cool Kid of Jazz poświęcimy jego postaci.

W drugiej natomiast odwiedzi nas kompozytor Daniel Grupa, który, podobnie jak Kurt Weill, związany jest ze światem muzyki teatralnej i filmowej. Czynnie działa także jako pianista i m.in. o tej odnodze jego twórczości dziś porozmawiamy, zapowiadając nadchodzącą płytę.

Playlista odcinka

Shirley Horn
Mack the Knife
NDR Big Band
Mack the Knife II
Kurt Weill
Speak Low (demo)
Lucia Cadotsch
Speak Low (with Petter Eldh & Otis Sandsjo)
Ella Fitzgerald, Joe Pass
Georgia On My Mind
NDR Big Band
Surabaya Johnny
Ute Lemper
Aufstieg Und Fall Der Stadt Mahag
Carla Bley & Phil Woods
Lost In the Stars
The Gil Evans Orchestra
Bilbao Song
Sarah Vaughan
September Song
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.