Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Co Państwo na to?
12.12.2023, 60’
Co Państwo na to?

Czy "Bezpieczny kredyt 2%" na mieszkanie ma sens?

12.12.2023, 60’

Zakup pierwszego mieszkania to wyzwanie dla wielu osób, w tym młodych. Przy rosnących cenach nieruchomości i drożejących kredytach, jest to często marzenie trudne do zrealizowania. Dlatego przygotowaliśmy program dopłat do kredytu mieszkaniowego” – czytamy na internetowej stronie Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Rząd Mateusza Morawieckiego chciał kontynuować program, mówiąc o jego sukcesie. Tymczasem ze strony kupujących słychać coraz więcej głosów wątpliwości, krytyki, a nawet frustracji. Bo ceny nieruchomości w wielu miastach wzrosły nawet o ponad 10% (co czasem konsumuje potencjalne zyski dla kupujących z programu), a ogromnym problemem dla tych, którzy do końca roku chcą z tzw. kredytu 2% skorzystać, jest zwyczajny brak mieszkań, spełniających kryteria programu. Przypomnijmy, Państwo ma dopłacać przez 10 lat do różnicy w oprocentowaniu, obowiązują limity – 500 tysięcy na jedną osobę lub 600 tysięcy na małżeństwo lub rodziców z dziećmi.
Z jednej strony: takich mieszkań – mimo, że program działa na rynku pierwotnym oraz wtórnym - zwyczajnie zaczyna brakować. Z drugiej: duża część rodzin z niego skorzystała.

Czy "Bezpieczny kredyt 2%" na mieszkanie ma sens?

Goście: Hanna Gill-Piątek, posłanka na Sejm RP IX kadencji, założycielka parlamentarnego zespołu do spraw miast, Profesor Waldemar Rogowski

Playlista odcinka

Al Green
Let's Stay Together
Fleetwood Mac
Seven Wonders
The Strokes
Someday
T.Love
Don't Go Paul
Pełna playlista emitowanych utworów jest dostępna dla zalogowanych Patronów.