Idź do treści
07.05.2024

W wieku 88 lat zmarł Jan Ptaszyn Wróblewski. Był wybitnym polskim kompozytorem, krytykiem muzycznym oraz jazzmanem. Poza bogatą karierą muzyczną prowadził audycje radiowe – m.in „Trzy kwadranse jazzu” w Programie III Polskiego Radia. 7 maja o 21:00 zapraszamy na audycję Ptaszyn – wspomnienie, którą poprowadzi Marta Kula, a gośćmi będą muzycy jazzowi i dziennikarze.

Jan Ptaszyn Wróblewski. Ptaku, jak nazywali go współpracujący z nim artyści. Był nauczycielem nas wszystkich. Wychował pokolenia muzyków, dla których wielką nobilitacją było przecięcie się z nim na estradzie. Młodzi ludzie grający jazz byli jego oczkiem w głowie, zawsze dmuchał im w żagle. Robił to nie tylko ramię w ramię na scenie, ale także w swojej legendarnej audycji, „Trzy Kwadranse Jazzu”.

Każdy chciał, by jego muzyka została zaprezentowana w tym programie. Programie, który wychowywał pokolenia melomanów. Nikt nie zrobił dla jazzu w Polsce tyle, co Jan Ptaszyn Wróblewski, regularnie edukując słuchaczy na falach Polskiego Radia oraz zachwycając swoją grą na koncertach.

Postać jedyna w swoim rodzaju. Nie tylko wybitny muzyk, ale niezwykle błyskotliwy, zabawny, ciepły Człowiek.

Dziś o 21:00 wspomnimy Jana Ptaszyna Wróblewskiego w Radiu 357. Zaproszenie przyjęli:

  • Dorota Miśkiewicz – wokalistka
  • Michał Urbaniak – jazzman i kompozytor
  • Leszek Możdżer – kompozytor i pianista
  • Paweł Sztompke – dziennikarz Polskiego Radia Jedynki
  • Jerzy Batycki – dyrektor festiwalu Bielska Zadymka Jazzowa
  • Daniel Wyszogrodzki – dziennikarz Radia 357