Idź do treści
21.03.2024

ZaWodnicy 357 to wiosenna akcja Społeczności Radia 357, poprzez którą uczestnicy włączają się w ogólnopolską Operację Czysta Rzeka. Patroni, słuchacze i zespół będą sprzątali brzegi rzek, jezior i stawów. Rejestracje sztabów i akcji trwają od 21 marca na stronie zawodnicy.radio357.pl. Można również ufundować zestawy do sprzątania. Akcja główna odbędzie się na 357. kilometrze Wisły – w Kazimierzu Dolnym. Partnerem akcji jest Fundacja Czysta Rzeka.

Antoni Grudniewski, Marek Niedźwiecki, Katarzyna Pruchnicka i Marcin Cichoński – to w czasie ich audycji będziecie mogli usłyszeć więcej o akcji. Specjalne koszulki będą prezentem dla Patronów, którzy założą sztab.

Dołącz: zawodnicy.radio357.pl

Patroni zakładają sztaby

Akcja ZaWodnicy 357 rozpoczęła się 21 marca – w pierwszy dzień wiosny. Polega na wytypowaniu zaśmieconego brzegu i zebraniu ekipy, która to miejsce posprząta. O miejscu i dacie akcji decydują szefowie sztabów – sztaby mogą zakładać aktywni Patroni Radia 357. W samych akcjach może wziąć udział każdy, kto się zarejestruje i zgłosi do pomocy.

Świetnie pamiętamy odzew, z jakim spotkała się nasza akcja sadzenia lasu. Chcieliśmy zebrać na 3,57 ha lasu, a zebraliśmy na trzy razy więcej. W ciągu 10 dni nasi Słuchacze sfinansowali aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się wtedy 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Słuchacze pomogli nam też osobiście – w 4 lokalizacjach pojawiło się 550 osób, by z łopatami posadzić tysiące sadzonek drzew. Taka jest społeczność Radia 357. Dlatego wracamy z propozycją kolejnej akcji – tym razem będą to wiosenne porządki. Marzy nam się, żeby powstało 357 sztabów i że – w myśl naszego hasła – realnie poprawimy warunki brzegowe w naszym kraju – tłumaczy Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

Logistycznym i merytorycznym partnerem akcji jest Fundacja Czysta Rzeka.

Operacja Czysta Rzeka to największa w Polsce akcja społeczna sprzątania rzek i terenów zielonych. Przez 5 lat zgromadziliśmy wokół nas ponad 36 tys. ludzi, zebraliśmy 885 ton śmieci. Jesteśmy więc sprawdzonym partnerem, który potrafi zmobilizować społeczność do wiosennych porządków, by dbać jeszcze skuteczniej o środowisko. Ochrona tak cennych zasobów jak woda czy troska o bioróżnorodność to wartości, którymi chcemy zarażać innych. Wierzymy, że zaangażowanie społeczności Radia 357 może przynieść wymierne pozytywne efekty, bo razem możemy zrobić więcej dla dobra naszej planety i przyszłych pokoleń – mówi Izabela Sałamacha, rzeczniczka akcji i Członkini Zarządu Fundacji Czysta Rzeka.

Rejestracje sztabów i uczestników akcji są możliwe poprzez stronę zawodnicy.radio357.pl. Zarejestrowani uczestnicy akcji otrzymają zestawy – rękawiczki i worki, a szefowie sztabów dodatkowo pamiątkowe koszulki. Każdy sztab może też przysłać swoje zdjęcie z akcji, które zostanie umieszczone na stronie zawodnicy.radio357.pl.

Akcja główna w Kazimierzu Dolnym

357. kilometr Wisły zlokalizowany jest w Kazimierzu Dolnym. Dlatego właśnie w tym miejscu odbędzie się akcja główna Operacji Czysta Rzeka z udziałem Radia 357. Na 20 kwietnia 2024 roku zaplanowane zostało tu największe sprzątanie brzegu, a Marek Niedźwiecki poprowadzi wyjazdową audycję “Zakamarki”. W specjalnym miasteczku zlokalizowanym w Porcie Jachtowym będzie także okazja do spotkania z dziennikarzami Radia 357. 

Można ufundować zestawy do sprzątania

Osoby, które nie mogą zaangażować się osobiście mogą ufundować zestawy do sprzątania dla zaWodników i zaWodniczek.

Koszt jednego zestawu to 3,57 zł. Uznaliśmy, że to nie może być przypadek. Dlatego dodatkowo wymyśliliśmy, by każdy mógł dorzuci się do tych zestawów. Wystarczy wejść na stronę zawodnicy.radio357.pl i zostać Patronem/Patronką albo zwiększyć wsparcie. Pierwszą miesięczną wpłatę albo kwotę zwiększającą wsparcie przekażemy Fundacji Czysta Rzeka na sfinansowanie zestawów – wyjaśnia Paweł Sołtys.

Start: 21 marca 2024 (od tego dnia można zakładać sztaby i planować akcje)

Koniec: 25 maja 2024 (to ostatni dzień na przeprowadzenie akcji)

Dokładna lokalizacja akcji głównej: Camping Port Port Jachtowy w Kazimierzu Dolnym, ul. Senatorska

Zgłoszenia do akcji głównej: zawodnicy.radio357.pl

Partner akcji: Fundacja Czysta Rzeka