Idź do treści
22.12.2023

Prezentujemy świąteczną ramówkę Radia 357! Te trzy wyjątkowe dni po raz kolejny wypełnimy dla Was audycjami, które nasi dziennikarze przygotowują w specjalnych, świątecznych wersjach. Nie zabraknie hitów 357 – w poniedziałek będzie można wymienić się nietrafionymi prezentami, a we wtorek odwiedzić Radiowy Dom Wypoczynkowy „Czarna Helena”!

Niedziela, 24.12.2023

W pierwszej części dnia, tropem naszej niedzielnej ramówki, przeniesiemy się do Francji, a potem do Włoch. Od godziny 16:00, kiedy wigilijny nastrój zapanuje już w pełni, czas antenowy wypełnią życzenia, dobre słowo i nastrojowa muzyka. Na wigilijny wieczór zapraszają Antoni Grudniewski, Piotr Stelmach, Michał Olszański, Piotr Kaczkowski i Agnieszka Szwajgier.

8:00 Gra podwójna (Tomasz Smokowski)

To będzie audycja inna niż wszystkie, bo choć nie jestem mistrzem świata i okolic w wyszukiwaniu „piosenek z dzwoneczkami”, to nawet mnie udało się kilka takich nieoczywistych rzeczy wyszukać. A poza tym będzie klimatycznie, ciepło, pluszowo i nie za ostro – w sam raz na wigilijny poranek!

10:00 Merde! Znowu Francja (Irena Brzezińska, Marek Brzeziński)

Co na stole we Francji i gdzie indziej? Dlaczego poza Alzacją i Lotaryngią oraz w pozostałych regionach jest tylko jeden dzień Świąt? Jak świętują w Prowansji? Co doradzają francuscy mistrzowie aby budżet zamknąć w 15 euro? Jakie można za te pieniądze przygotować pyszne dania? O tym porozmawiamy w audycji. Oprócz tego dużo francuskiej muzyki, ale tym razem z dzwoneczkami.

11:00 Stonowanie (Krzysztof Tubilewicz)

13:00 Patronautyka (Patrycjusz Wyżga)

15:00 La pausa di Natale (Justyna Godz)

Buon Natale! Dzisiaj nie podzielą nas włoskie babki – panettone i pandoro. Nie jest też ważne, czy bliższa jest Wam północ, czy południe Włoch. Tak samo jak nieistotne jest, czy czekacie dziś na Babbo Natale, czy na Befanę, która przyjdzie dopiero w styczniu. Mamy coś, co połączy nas wszystkich! To będzie „La pausa di Natale” – „Świąteczna przerwa”, czyli „La pausa italiana” w odświętnej odsłonie. Wspólna godzina w towarzystwie włoskiej muzyki świątecznej. 

16:00 W grudniu po południu (Antoni Grudniewski)

Jest taki dzień… Jeden w roku. Dzień, w którym Dom wypełnia się bliskimi osobami, zapachem tuzina potraw i miłością, bez której nie ma nic… Jeśli zechcą Państwo wpuścić do swoich domów również radio, będzie to dla nas największy prezent. 
Nie pozostaniemy dłużni. Pod choinką położymy piosenki, które brzmią tak wyjątkowo tylko w grudniu. Dla tych, którzy spędzą ten wieczór w gronie najbliższych, jak i tych, którym nie będzie to dane. Bądźmy razem tego wieczoru.

18:00 Świętna audycja (Piotr Stelmach)

20:00 W cztery oczy (Michał Olszański)

Świąteczna rozmowa z siostrą Małgorzatą Chmielewską. Tematem rozmowy pojednanie, tak często ostatnio obecne w debacie o naszej przyszłości. Czy potrafimy wzajemnie się szanować i porozumieć mając różne poglądy? Czy katolik i ateista mogą spędzić razem święta bez awantury? Siostra Małgorzata jest bez wątpienia autorytetem i spodziewam się bardzo ciekawej rozmowy o współczesnej Polsce.

21:00 Max 357 (Piotr Kaczkowski)

23:00 Dawniej niż wczoraj (Agnieszka Szwajgier)

Czym byłyby święta bez ukochanych przebojów świątecznych? Bez fragmentów „Dziadka do orzechów” Piotra Czajkowskiego czy „Koncertu na Boże Narodzenie” Arcangelo Corellego? Kompozytorzy klasyczni również kochali Święta. Więc nie będzie niespodzianką, że wielu z nich pisało własną muzykę. Podczas świątecznej edycji „Dawniej niż wczoraj” wsłuchamy się w dźwięki oboju, smyczków i dzwoneczków. W programie: Jan Sebastian Bach, Georg Friedrich Haendel, Arcangelo Corelli, John Rutter, Aled Jones i najpiękniejsze utwory muzyki klasycznej na Boże Narodzenie.

Poniedziałek, 25.12.2023

W pierwszy dzień Świąt zapraszamy już od 8:00 – w audycji Marii Guzek usłyszycie o świętach, które w różny sposób okazały się być „Naj”. Do biura wymiany nietrafionych prezentów zaprasza Filip Jaślar – każdy znajdzie coś dla siebie! Gościem Grzegorza Sajóra będzie Maciej Stuhr, a Tomasz Hatylak zaprosi na ostatnie wydanie poniedziałkowej audycji jazzowej w zastępstwie Marty Kuli.

8:00 Świąteczne oblicze poranka (Maria Guzek)

NAJpiękniejsze, NAJdziwniejsze, NAJmocniej zapamiętane święta. O nich opowiedzą m.in. proboszcz najmniejszej warszawskiej parafii, szefowa pensjonatu dla osób w kryzysie bezdomności i polarniczka, która Boże Narodzenie spędziła w Polskiej Stacji Polarnej Hornsund na Spitsbergenie.

10:00 Kieruj się na południe (Marcin Cichoński)

Może jeszcze serniczka? Makowczyka? A może już tylko herbaty i pod kocyk? Bez względu na to, czy jesteście Państwo przy stole czy z daleka od niego, zapraszam na niezwykłe wydanie „Kieruj się na południe”. Zapraszam do domu, jak najbardziej swojego, tego na skraju puszczy, a w nim będziemy razem zastanawiać się, co w tym roku smakowało, co się spodobało i zagramy bardzo świątecznie.

13:00 Biuro Wymiany Nietrafionych Prezentów Świątecznych (Filip Jaślar)

Po odejściu od choinki reklamacji nie uwzględnia się, chyba że włączą Państwo Radio 357. W Pierwszy Dzień Świąt zapraszamy do skorzystania z usług jedynego biura, w którym można wymienić swój nietrafiony prezent. Znaleziony pod choinką piętnasty krawat na ciekawą książkę, za dużą sukienkę na wymarzone puzzle, rózgę na skarpetki. Nie mamy żalu do Mikołaja – każdy ma prawo popełniać błędy. My te błędy chętnie i z uśmiechem naprawimy. 
Wystarczy słuchać Radia 357, być blisko telefonu i czekać na okazję. W programie usłyszą Państwo również, co pod choinką znaleźli Mieczysław i Renata, a Łyżka Czyli Chilli podzieli się swoimi świątecznymi przemyśleniami.

15:00 Czubek choinki (Piotr Stelmach)

17:00 Korzenie i skrzydła (Grzegorz Sajór)

Aktor, reżyser, artysta kabaretowy. Od dziecka lubił, gdy wszyscy… go lubili. Nie znosi udzielać rad. Tęskni za to za tym, co było. A życie miał i ma niezwykle barwne. Wychowany w rodzinie artystycznej (mama – skrzypaczka, tata – aktor i reżyser) został studentem psychologii. W tej świątecznej opowieści nie zabraknie oczywiście wspomnień związanych z Wigilią i Bożym Narodzeniem. Będzie o karpiu, prezentach i przebieraniu się za św. Mikołaja. I będą oczywiście życzenia… Życzenia od bohatera świątecznych Korzeni i skrzydeł. Gościem Grzegorza Sajóra będzie Maciej Stuhr.

18:00 DJ Rafał (Ralph Kaminski)

19:00 Panoptikum (Bartek Gil)

20:00 Godzina satysfakcji (Daniel Wyszogrodzki)

Zapraszam Państwa na audycję prawie poświąteczną, którą wypełni muzyka lekka, łatwa i przyjemna, a jej wykonawcą będzie… Jego Bobość. Zaskoczeni? O nie, to nieprawda że nasz noblista wykonuje wyłącznie muzykę ciężką, trudną i nieprzyjemną. Proszę pozwolić mi się przekonać. Wykorzystam w tym celu opublikowane tuż przed świętami świetne nagrania koncertowe z Japonii w 1978 roku, gdzie artyście towarzyszy duży zespół, piosenki uzyskały nowe, atrakcyjne aranżacje, a ich wybór to prawdziwa kolekcja Greatest Hits.

21:00 Polska na kozetce (Katarzyna Pruchnicka, Dorota Minta)

W pierwszy dzień świąt znalazłyśmy wyjątkowy prezent pod radiową choinką. Przed nami setny odcinek audycji „Polska na kozetce”. Przez godzinę porozmawiamy o wielu ważnych, czasem najważniejszych tematach, jakie podejmowałyśmy w poniedziałkowe wieczory, o takich do których warto wrócić szczególnie. 
O tym, dlaczego takie rozmowy są ważne, co dają nam i, mamy nadzieję, Państwu. Chętnie przyjmiemy świąteczne, ale też urodzinowe życzenia 😉

22:00 Cool Kid of Jazz (Tomasz Hatylak)

W świąteczny poniedziałek będę miał przyjemność prowadzić ostatnią jazzową audycję pod nieobecność  redaktor Marty Kuli.
Nie wiem jak Państwo, ale ja nie mam jeszcze dość piosenek z dzwonkami.  Stąd proszę, żebyście Państwo razem ze mną posłuchali solidnej porcji jazzowych świątecznych hitów sygnowanych przez gwiazdy jazzu: Diana Krall, Norah Jones i Jamie Cullum. Poza tym będzie muzyka, która od zawsze kojarzy mi się ze świątecznym czasem. Zabrzmi Charlie Haden, Pat Matheny, Keith Jarrett, Jan Garbarek i Czesław Niemen.

Wtorek, 26.12.2023

Bohaterem drugiego dnia Świąt będzie Dom. To specjalna okazja na wizytę w Radiowym Domu Wypoczynkowym, bliżej domu zaprasza bezpośrednio po niej Maja Piskadło. Po południu Artur Gaweł przygotowuje specjalną audycję, która przeniesie nas na… plaże. I to wcale nie te nad Bałtykiem. 😉 Potrzebującym wyciszenia po intensywnym czasie spotkań i rozmów przyjdzie z pomocą Mateusz Fusiarz, a po 21:00 usłyszymy niezwykłą historię rodzinną ze Śląska.

8:00 Świąteczne oblicze poranka (Antoni Grudniewski)

Może jako spóźniony prezent za oknem zastaniemy śnieg? A może nie… Oszczędźmy sobie rozczarowań. Za pogodę nie ręczę, ale daję słowo harcerza, że radiowo ten świąteczny poranek będzie wyjątkowy. Leniwy, niespieszny i bardzo grudniowy. Takie audycje zdarzają się raz do roku, a to sprawia, że sięgnę po piosenki nie za często słyszane.

10:00 Kieruj się na południe (Marek Niedźwiecki)

13:00 Radiowy Dom Wypoczynkowy „Czarna Helena” (Artur Andrus, Filip Jaślar)

Te drzwi zostawiliśmy uchylone, aby w święta ponownie je otworzyć. Przed nami wizyta w Radiowym Domu Wypoczynkowym „Czarna Helena”.
Rezerwację na świąteczny turnus potwierdził Artur Andrus, Gospodarz Domu kupił choinkę, Czarna Helena zajęła się dekoracjami, a Święty Mikołaj przyniósł prezenty od Magdy Mikołajczyk, Wojciecha Zimińskiego, Tomasza Jachimka i Łyżki Czyli Chilli. Zajrzą do nas również Jeremi i Wojciech Kamińscy ze świąteczną odsłoną rozmowy taty z synkiem.  W tym szczególnym czasie ogień krzepnie, blask ciemnieje, zwierzęta mówią ludzkim głosem, a Czarna Helena staje się łagodna i liryczna.

14:00 Bliżej domu (Maja Piskadło)

“Dom” to jedno z tych słów, które ze świętami kojarzą się od razu. Myśląc o audycji na drugi dzień świąt, wyobrażałam sobie, że niektórzy słuchacze w jej trakcie mogą do domu wracać, niektórzy – go opuszczać, niektórzy w nim być, niektórzy do niego tęsknić. Dlatego te dwie godziny będą świąteczno-domowe. Obok dzwoneczków pojawi się ciepły koc i ogień w kominku. I znowu – niezależnie od tego, gdzie jesteście – będzie dom.

16:00 Pastéis de nata (Artur Gaweł)

W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia czas na odpoczynek i kojące dźwięki z portugalskich i brazylijskich plaż. W odróżnieniu od Polski, ten dzień zarówno w Lizbonie, jak i w Rio De Janeiro, nie jest wolny od pracy. Cóż, na przekór wszystkiemu zasiądziemy pod jedną z palm-choinek, zamówimy galão, babeczki pastéis i posłuchamy muzyki. Czas nie będzie miał znaczenia. David Bowie po portugalsku? Dlaczego nie. Fado wprost z lizbońskiej Alfamy? Proszę bardzo.

18:00 Zelig (Krzysztof Zalewski)

19:00 Wyciszenie (Mateusz Fusiarz)

To będzie audycja z muzyką, z której być może prowadzący nie słynie, ale… doskonale odnajduje się i w takiej. Popłyną najspokojniejsze dźwięki, na jakie tylko prowadzący mógł wpaść. Nie będą miały już niczego wspólnego z Bożym Narodzeniem, ale… dodadzą jakże istotnego spokoju! Spokoju… przed – krótszym wprawdzie – ale jednak wciąż wymagającym, ostatnim tygodniem 2023 roku.

21:00 Plac na rozdrożu (Anna Dudzińska)

„Muzyk, kompozytor i ja” – to niezwykła opowieść Michała Jędryki o poszukiwaniu historii dziadka, pochodzącego z Górnego Śląska muzyka.
W 1998 roku, po śmierci Marii Jędryki, jej wnuk odnajduje w szufladzie kuchennej pożółkłą fotografię z początku lat trzydziestych. To zdjęcie zespołu muzycznego „The Jolly Boy’s Band”. Na jego odwrocie kilka nut, może jest to pośpiesznie zapisany fragment popularnej melodii a może początek nowej kompozycji. Jedna z postaci na zdjęciu to dziadek Michała Jędryki. Zaintrygowany fotografią i historią nieznanego zespołu Michał próbuje zrekonstruować karierę muzyczną swojego przodka. Bez powodzenia.
Podążając tropem rodzinnej historii trafia jednak na niezwykły ślad. Na biografię urodzonego w tej samej miejscowości, w tym samym roku, kilka domów dalej – Maksymiliana Jarczyka – kompozytora znanego później pod nazwiskiem Michael Jary. Szczególnie znanego w hitlerowskich Niemczech.
„Muzyk, kompozytor i ja” – to nie tylko opowieść o przeszłości ale przejmujący zapis wrażliwości twórcy i trudnych artystycznych wyborów bohaterów.

22:00 Włącz ten hałas (Łukasz Dunaj)

Życzymy Wam Wesołych Świąt! Nie zapomnijcie, że do wigilijnego stołu zasiadamy w tym roku po głosowaniu na Top! Swoje 111 utworów wszech czasów wybierzcie dziś do 16:00 na top.radio357.pl