Idź do treści
26.05.2023

Szykujemy atrakcje na 1 czerwca. Ale żeby wszystko wypaliło – potrzebujemy Twojej pomocy 🙂

Po pierwsze – trzecia edycja uwielbianego przez Was i przez nas Słownika polsko-dziecięcego.

[AKTUALIZACJA] Można już głosować! Zobacz 20 wybranych propozycji i wybierz zwycięskie słowo: https://slownik.radio357.pl

Dzieci są mistrzami słowotwórstwa i nieoczywistych skojarzeń. W pierwszej edycji na podium: „końskie kluseczki” (kopytka), „idłam” (szłam) i „Matka Teresa z Katapulty” (Matka Teresa z Kalkuty). Przed rokiem: „karma wraca” (na widok wymiotującego psa), „nowoludek” (noworodek) i „stolaty” (kieliszki). Jakie słowo wygra w tym roku?

Wszyscy trafiamy na niezwykłe słowa, których autorami są dzieci. To efekt ich nieszablonowego myślenia, bujnej wyobraźni lub mówienia „ze słyszenia”. A rodzicom te wyjątki zapadają w pamięć (choć z doświadczenia wiemy, że warto je zapisać, bo ulotne są bardzo!).

I tu Wasza rola – pomóżcie nam w budowie leksykonu słów, które pochodzić mogą tylko z dziecięcych ust. Z nadesłanych propozycji jak zwykle wybierzemy 20 najciekawszych (choć to zawsze morderczo trudne zadanie!), które będą tegorocznym słownikiem i poddamy je pod głosowanie Patronom.

Słowa (wraz z ich definicjami) należy zgłaszać z użyciem formularza na stronie konkursy.radio357.plKażdy słuchacz może zgłosić dowolną liczbę propozycji – każdą osobno – wystarczy wypełnić zgłoszenie kolejny raz!

Należy podać słowo oraz jego definicję i wysłać zgłoszenie 🙂

Czas na zgłaszanie propozycji do słownika do końca soboty 27 maja. W poniedziałkowej Popołudniówce 357 ogłosimy 20 wybranych słów. Wówczas Patroni będą mogli zagłosować i wybrać te najciekawsze. Wyniki głosowania ogłosimy w Popołudniówce 357 już 1 czerwca 2023!

Po drugie – nowa propozycja od ekipy Ranka:

Zostań reporterem Radia i zdaj szybką relację!

Zabałaganiony pokój? Śniadanie, które nie przypadło do gustu? 1 czerwca zaczniemy dzień w Radiu 357 od tego, co mogą przekazać dzieci – w końcu to Dzień Dziecka! Ekipa Ranka zaprasza najmłodszych do pomocy w audycji tego dnia. Poniżej dowiesz się, co trzeba zrobić, by wziąć udział w tym zadaniu. 🙂

Aby nagrać relację, potrzebujecie dowolnego urządzenia, które nagra dźwięk – może to być prosty dyktafon w telefonie. W tym nagraniu Wasze dzieci muszą zamienić się w reporterów – czyli zrelacjonować w kilku zdania zdaniach sympatyczną sytuację ze swojego świata. Oto przykłady, które mogą nakierować Was na to, co to może być:

  • opisz bałagan w swoim pokoju
  • co mama robi zwykle na śniadanie?
  • wstawanie do szkoły – budzenie przez rodziców
  • wyścigi rowerowe lub deskorolkowe ewolucje
  • co się dzieje na placu zabaw?

Relację najlepiej zakończyć sformułowaniem “mówił(a)…” i przedstawić się imieniem oraz wiekiem (np. mówił Kamil, lat 7). Najlepiej, by relacja zmieściła się w 30 sekundach.

Nagrania wyślijcie na adres dziendziecka@radio357.pl – czas do wtorku, do 15:00.

Wybrane relacje usłyszycie 1 czerwca na antenie w porannej audycji Radia 357, a wszystkie przesłane relacje zostaną uwiecznione w specjalnym podcaście z tej okazji. Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału i słuchania w czwartek, w Dzień Dziecka!