Idź do treści
15.09.2023

“Skarb” to historia zbrodni z Nowej Soli. Ofiarą był Waldemar Huczka, romski wójt miejscowości. Z jego domu zginęło wiele kosztowności – niewykluczone, że wśród nich było słynne Jajo Faberge. Poznaj pierwsze słuchowisko kryminalne Radia 357, które usłyszysz na naszej antenie i w naszych podcastach. W nagraniu wzięli udział nasi dziennikarze oraz profesjonalni aktorzy dubbingowi, a całość powstała we współpracy z Krajm Story.

Inspiracją był reportaż kryminalny Ewy Ornackiej. Pracując nad scenariuszem, sięgaliśmy też po mnóstwo archiwalnych źródeł i publikacji z tamtego czasu, opisujących okoliczności zbrodni. Wszystko zgodnie z naszym kluczowym założeniem, że znajdujemy fascynujące, tylko prawdziwe historie i opowiadamy je tak, jak sami chcielibyśmy je usłyszeć. Tak tworzymy podcasty, jakich jeszcze w Polsce nie było – opowiadane z perspektywy policjantów, którzy rozwiązywali najgłośniejsze sprawy w kraju – opowiada Dawid Bartosik z Krajm Story, autor scenariusza i reżyser “Skarbu”.

To pierwsze słuchowisko kryminalne w ofercie Radia 357. Będzie emitowane na antenie oraz dostępne w podcastach. W produkcji wzięło udział siedmioro profesjonalnych aktorów dubbingowych: Jarosław Domin, Paweł Wódczyński, Krzysztof Cybiński, Damian Kulec, Julia Chętowska, Krzysztof Godlewski i Alicja Wojnowska. Swoje role nagrywali także dziennikarze Radia 357 – między innymi Kuba Strzyczkowski, Piotr Stelmach, Katarzyna Pruchnicka, Marcin Łukawski, Marcin Klimkowski oraz Krzysztof Tubilewicz.

Premiera każdego nowego odcinka odbywać się będzie co tydzień, w niedzielę ok. godziny 17:30 w audycji “Cisza! Nagranie”. Start już 17 września. Podcast “Skarb” będzie dostępny także na radiowej platformie podcastowej.

Przygotowanie słuchowiska było niezwykłym doświadczeniem, a efekt nawet przerósł nasze oczekiwania. Dziennikarze ramię w ramię z profesjonalnymi aktorami stworzyli niezwykły klimat tajemniczej zbrodni i policyjnego śledztwa. Nagrania były niezwykłą przygodą i dały nam mnóstwo satysfakcji. Jesteśmy bardzo ciekawi, jak nasi słuchacze przyjmą nasz pierwszy “kryminał”. Jeśli się spodoba – to na pewno będziemy pracowali nad kolejnymi słuchowiskami. – komentuje Olga Mickiewicz.

O „Skarbie” usłyszycie więcej już dzisiaj, w Popołudniówce w piątek – Kuba Strzyczkowski porozmawia z Dawidem Bartosikiem. Poznamy też pierwszy fragment słuchowiska. Premiera pierwszego odcinka już w niedzielę, 17 września, podczas audycji „Cisza, nagranie!”.