Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

16.02.2024

Radio 357 przedstawiło Patronom dane finansowe, kierunki rozwoju technologicznego i zapowiedziało rozszerzenie możliwości wsparcia swojej działalności w oparciu o własny system subskrypcyjny. O nowościach i planach na 2024 rok zarząd Radia 357 opowiedział na specjalnym spotkaniu live dla Patronów, poświęconym sprawom strategicznym. Co miesiąc darowizny na działalność Radia 357 przekazuje obecnie prawie 51 000 osób.

Radio 357 istnieje i rozwija się dzięki regularnym, miesięcznym wpłatom swoich słuchaczy. Dzięki temu jest dostępne bezpłatnie i nie przerywa audycji blokami reklamowymi. Dotychczas jedyną dostępną formą wsparcia Radia 357 były wpłaty obsługiwane przez serwis Patronite. Teraz Radio 357 stopniowo poszerzy liczbę dostępnych opcji dla osób, które chcą wspierać jego działalność.

Wraz z rozwojem radia i oferty, oraz odpowiadając na oczekiwania słuchaczy, ciągle pracujemy nad wygodą płatności, dostępnością i elastycznością możliwych form wsparcia. Z tego powodu najpierw przygotowaliśmy przejrzystą formę prezentacji oferty na stronie wspieram.radio357.pl, uporządkowaliśmy progi wsparcia oraz uruchomiliśmy Strefę Twoje 357, przeznaczoną dla osób wspierających Radio 357. Kolejnym, naturalnym krokiem jest uproszczenie samej transakcji. Dotychczas każdy musiał założyć dwa konta użytkownika – u nas i na Patronite. Po wprowadzeniu zmian wystarczyć będzie tylko konto w systemie radia. To bardzo skróci proces opłacenia patronatu. – wyjaśnia Paweł Sołtys, kierujący pracami zarządu Radia 357.

Aby było to możliwe, Radio 357 wdroży obsługę płatności w oparciu o własny system zakupu i obsługi subskrypcji. Umożliwi to Radiu 357 dynamiczny rozwój i realizację strategii nastawionej na przyciągnięcie nowych użytkowników i utrzymanie dotychczasowych.

Radio 357 powstało w 2020 roku, dzięki szeroko zakrojonej akcji crowdfundingowej – dziesiątki tysięcy Patronów wsparło ideę stworzenia nowego radia internetowego, które szybko stało się największym finansowanym społecznościowo projektem medialnym w Polsce. Współpraca między Radiem 357 a serwisem Patronite była kluczowym elementem tego sukcesu.

Nie zmienia się model finansowania Radia 357, którego głównym źródłem utrzymania są dobrowolne darowizny od społeczności słuchaczy. Model crowdfundingowy pozostaje więc naszą bazą. Przejście na własny system, połączone ze zmianą domyślnego operatora płatności, nie wpłynie na dotychczasowe, trwające subskrypcje obsługiwane przez Patronite. Każdy Patron będzie mógł osobiście zdecydować, czy i kiedy przeniesie swoją subskrypcję na własną platformę Radia 357. Wspólnie z Patronite rozwinęliśmy zjawisko finansowania społecznościowego i nadal będziemy ściśle współpracować na rzecz idei wsparcia twórców przez społeczności . – wyjaśnia Paweł Sołtys.

Własny system subskrypcyjny Radia 357 zostanie uruchomiony jako domyślna forma wsparcia w I kwartale 2024 roku.

Radio 357 stawia na dalszy rozwój aplikacji i strony

Podczas spotkania live z Patronami zarząd Radia 357 podsumował także 2023 rok w obszarach finansowym i technologicznym.

Radio 357 regularnie informuje Patronów o kluczowych danych finansowych i tym, jak dysponuje otrzymanym wsparciem. Chcemy, by każdy Patron miał możliwość wglądu w to, na co przeznaczamy wpłacane przez niego środki. To dobra praktyka w modelu finansowania społecznościowego i taką zasadę przyjęliśmy. Poszczególne elementy budżetu omawiamy na spotkaniach live, które każdy Patron może obejrzeć na żywo lub odtworzyć w dogodnym momencie w Strefie Twoje 357. – wyjaśnia Paweł Ruszkowski, odpowiedzialny w zarządzie Radia 357 za obszar finansów.

Oprócz wątków finansowych zarząd Radia 357 podsumował także działania w zakresie IT.

Tak, jak zapowiadaliśmy, skupiliśmy się na intensywnych pracach nad platformą do odbioru radia – czyli stroną internetową oraz własną aplikacją. W styczniu 2023 udostępniliśmy jej nową wersję z obsługą CarPlay i Android Auto. Słuchacze otrzymali nowe przydatne funkcje – możliwość dodawania podcastów do ulubionych, kolejkowania ich oraz słuchania offline. Uruchomiliśmy także playlistę z możliwością sprawdzenia każdego utworu, jaki zagraliśmy – wyjaśnia Ewa Mieczławska, odpowiedzialna w zarządzie Radia 357 za obszar IT. – Stale pracujemy nad aplikacją – od początku 2023 roku udostępniliśmy 17 aktualizacji – dodaje.

Zmieniony został także sposób prezentacji podcastów na bardziej intuicyjny i pomagający znaleźć interesujące treści. Uruchomiono także nową Strefę Twoje 357, przeznaczoną dla Patronów, a w niej benefity, w tym specjalny system umożliwiający udział w radiowych konkursach.

Kontynuujemy rozwój strony i aplikacji, planujemy kolejne nowości. Pracujemy już m.in. nad udostępnieniem Strefy Twoje 357 w aplikacji, szukamy rozwiązań, które pozwolą nam bardziej zaangażować słuchaczy, a także pracujemy nad uatrakcyjnieniem strony głównej, aby lepiej eksponować najciekawsze treści. – mówi Ewa Mieczławska.

Z Patronami spotkały się również Olga Mickiewicz i Ewa Koch odpowiedzialne za ofertę programową oraz Krzysztof Zimoch, prowadzący Popołudniówkę – audycję nadawaną od poniedziałku do czwartku o godzinie 16:00. Zespół Popołudniówki, kierowany przez Andrzeja Rudke, pracuje nad rozwojem tego pasma – zachowując informacyjny charakter pojawią się nowe propozycje oraz pomysły na interakcję ze słuchaczami. Wśród nowości wystartował już cykl “Daleki zasięg” o sprawach międzynarodowych, przygotowywany przez różnych autorów. Do zespołu Popołudniówki na stałe dołączyła Monika Mendroch-Karbowska, wydająca audycję. Prowadzącymi Popołudniówkę są Patrycjusz Wyżga, Michał Olszański i Krzysztof Zimoch, a w piątki – Kuba Strzyczkowski.

Oprócz kwestii Popołudniówki, w której do zmian doszło w ostatnich dwóch miesiącach, omówione zostały tematy podcastów i ramówki.

Kryptoscam, Skarb i Prekursorzy – to pięknie zrealizowane serie podcastowe, z których jesteśmy dumni i które zostały świetnie przyjęte. Będziemy więc tworzyli kolejne cykle dla osób szukających podcastów z najwyższej półki. Będziemy też dbali o coraz lepszą ekspozycję naszej oferty podcastowej, żeby trafić z nią do nowych użytkowników. Mamy już pomysły na kolejne serie.  – mówi Olga Mickiewicz, kierująca w zarządzie Radia 357 zawartością anteny i podcastów. – Większe zmiany w ramówce planujemy dopiero na wakacje, a potem tradycyjnie jesienią. Dziękujemy za wszystkie propozycje Patronów, które pojawiają się przy okazji takich spotkań. Te pomysły nie przepadają, notujemy i będziemy do nich wracali przygotowując kolejne nowości. – dodaje.

Jak podano sumaryczny czas słuchania treści na żywo wyniósł w roku 2023 ponad 130 milionów godzin. Radio 357 odnotowało także w ubiegłym roku 4 miliony 200 tysięcy odtworzeń swoich podcastów.

W czasie spotkania pojawiły się także pytania o profilowanie muzyczne. W Radiu 357 dominują autorskie audycje muzyczne, które stanowią większość ramówki radia na żywo i które tworzy ponad 20 autorów. W połowie 2023 roku radio wprowadziło nowość – w audycjach porannej i popołudniowej pojawiła się wcześniej przygotowywana przez redakcję muzyczną playlista, która ma dobrze wpisać się w charakter obu pasm. Na przełomie lutego i marca odbędzie się spotkanie specjalnie z Patronami na temat muzyki w 357, w którym wezmą udział dziennikarze muzyczni i odpowiedzą na pytania z tego obszaru. 

Pełny zapis video spotkania z Patronami, które trwało ponad godzinę, dostępny jest dla naszych Patronów tutaj: [LINK]