Idź do treści
09.10.2021

Razem z twórcą podcastu “Raport o stanie świata” wysyłamy do Afganistanu wspólnego korespondenta. Będzie nim Michał Żakowski, dziennikarz przygotowujący u nas audycję międzynarodową “Na dachu świata”.

– W Radiu 357 relacjonujemy ważne wydarzenia krajowe i zagraniczne dzięki sieci naszych korespondentów. Afganistan jest w centrum uwagi po niedawnym przewrocie politycznym. Doświadczenie Michała Żakowskiego gwarantuje, że będą to najlepsze relacje radiowe, jakie da się zrobić. Fakt, że robimy to wspólnie z “Raportem o stanie świata” to dodatkowy znak jakości dla tego przedsięwzięcia – mówi Katarzyna Pruchnicka z zarządu Radia 357, odpowiedzialna za ofertę programową.

– Reporterski wyjazd do Afganistanu to trudne wyzwanie, nie pozbawione ryzyka. Wymaga wszechstronnego przygotowania, umiejętności i odwagi. Cieszę się, że Michał, znakomity i doświadczony reporter podjął się tego zadania. Pomysł narodził się podczas naszych wspólnych rozmów. W Afganistanie mają miejsce wydarzenia o ogromnym znaczeniu dla całego świata. Chcemy je zrozumieć i opowiedzieć o nich naszym Słuchaczom. Będziemy u źródeł tych wydarzeń – mówi Dariusz Rosiak, autor podcastu “Raport o stanie świata”.

I my, i “Raport o stanie świata” jesteśmy inicjatywami finansowanymi przez społeczność swoich słuchaczy –  w czołówce projektów wspieranych na platformie Patronite.

– Z rozmów z ekipą Patronite wiemy, że wielu Patronów podcastów Darka wspiera także Radio 357. To dla nas sygnał, że szukają dobrej, pogłębionej publicystyki międzynarodowej. Dlatego ta współpraca jest bardzo naturalnym krokiem. Dzielimy się kosztami i wspólnie zabieramy Patronów w rejon, na który są skierowane oczy świata. Utrzymując przy tym znany i lubiany klimat dziennikarskiego warsztatu Darka i Michała – w tym gronie znamy się przecież od lat. Prosząc o wsparcie chcemy rewanżować się tym, co u nas najlepsze. Jestem pewien, że to nie jest ostatni pomysł, który realizujemy razem – mówi Paweł Sołtys, prezes Radia 357.

Wyjazd Michała Żakowskiego planowany jest na drugą połowę października. Korespondent Radia 357 oraz “Raportu o stanie świata” spędzi w Afganistanie kilkanaście dni. Jego relacje ukazywać się będą na przełomie października i listopada.

– Afganistan nie daje o sobie zapomnieć i od lat jest miejscem zapalnym. Wielu osobom trudno jest zrozumieć sytuację – szczególnie decyzję o nagłym wycofaniu Amerykanów. Temat wracał w mojej pracy regularnie. Ostatnio już w Radiu 357 wywiad z Przemysławem Wójtowiczem – najskuteczniejszym polskim snajperem. Zaraz potem dramatyczna ewakuacja afgańskiej rodziny, którą słuchacze mogli de facto śledzić podczas “Na dachu świata”. Teraz chcę opowiedzieć więcej, dotrzeć do miejsc i do Afgańczyków. I wspólnie ze słuchaczami spróbować zrozumieć co się tam teraz dzieje – mówi Michał Żakowski.

Premierowe odcinki “Raportu o stanie świata” z ekskluzywnymi relacjami emitowane będą w soboty. W Afganistanie powstawać będzie także autorska audycja Michała Żakowskiego “Na dachu świata”, emitowana w niedziele o 14.00 na antenie Radia 357, dostępna także na platformie podcastowej “Twoje 357”. Materiały foto i video będą publikowane w kanałach społecznościowych Radia 357 (Facebook, Instagram, Twitter). –

Treści relacji będą się uzupełniały, warto słuchać ich i u Darka Rosiaka, i w Radiu 357 by mieć pełen obraz tego, co w tej chwili dzieje się w Afganistanie. W ten sposób możemy z “Raportem” promować się wzajemnie i dotrzeć do jeszcze większej liczby odbiorców – dodaje Katarzyna Pruchnicka.