Idź do treści
30.11.2023

Już czas najwyższy! Ruszamy z Akcją Świąteczną, ujawniamy premierowy utwór „Przyjaciół Pewnej Ryby” i wchodzimy z impetem w niezwykły czas naszych radiowych licytacji. Coś czujemy, że jak zwykle – będzie się działo 🙂 Wskakujcie na pomagamy.Radio357.pl!

Akcję organizujemy wspólnie z Fundacją Świętego Mikołaja. W tym roku pomoc przeznaczona będzie na wsparcie psychologiczne dla dzieci z Polski i Ukrainy. A problem niestety jest bardzo poważny.

– Aktualne dane dotyczące zdrowia psychicznego wśród dzieci i młodzieży są alarmujące. W Polsce 9% osób poniżej 18 roku życia, czyli ok.  630 tys. wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. W ciągu ostatnich pięciu lat liczba prób samobójczych w tej grupie wzrosła aż o 51%. W 2022 roku padł tu tragiczny rekord – życie próbowało sobie odebrać aż 2037 młodych osób. A są to dane niepełne, bo nie wszystkie takie zdarzenia są zgłaszane do organów ścigania. Z drugiej strony dostęp do pomocy psychologicznej wciąż jest dużym problemem, a koszty leczenia prywatnego przekraczają możliwości finansowe wielu rodziców i opiekunów – mówi Joanna Paciorek z Fundacji Świętego Mikołaja. 

– Zebrane środki przeznaczymy na kontynuację indywidualnego programu Pomocy Psychologicznej dla dzieci w Polsce, dotacje dla 300 szkół z małych miejscowości na profilaktykę psychologiczną, organizację grupy wsparcia dla psychologów i pedagogów szkolnych oraz działalność Świetlicy Świętego Mikołaja w Iwano-Frankiwsku, prowadzącej warsztaty, konsultacje i wsparcie dla dzieci pokrzywdzone przez wojnę w Ukrainie – dodaje.

W ramach akcji prowadzone będą licytacje antenowe, aukcje charytatywne na Allegro oraz zbiórka z wykorzystaniem wiadomości SMS i wpłat na konto fundacji. Po raz pierwszy uruchomiona została też opcja “Pomagaj podwójnie” – Radio 357 przekaże fundacji pierwsze wpłaty od nowych Patronów wykonane poprzez stronę pomagamy.Radio357.pl.

Wszyscy wpłacający mogą pobrać imienny certyfikat z podziękowaniem za włączenie się w akcję – proszę się nim chwalić gdzie się da!

Antenowe licytacje zawsze zaskakują

Cztery licytacje na antenie prowadzi Kuba Strzyczkowski. Odbędą się 1, 8, 15 i 22 grudnia między 16:00 a 19:00. 

– Co roku Słuchacze zaskakują nas swoją hojnością i zaangażowaniem. To jeden z wielu niezwykłych dowodów, że Radio 357 jest nie tylko internetową rozgłośnią, ale skupia wokół siebie niesamowitą społeczność, która chce razem robić coś dobrego. Bez antenowych licytacji Pan Kuby ten przedświąteczny czas byłby dużo uboższy – także u nas, na Słowackiego, gdzie w piątkowe popołudnia wszystko nieco staje na głowie – mówi Olga Mickiewicz z zarządu Radia 357.

Słuchacze będą telefonicznie licytowali przedmioty ofiarowane przez znane osobistości świata muzyki, sztuki i sportu. Co tydzień na licytację będą trafiały zestawy 4-5 propozycji – m.in. od Taco Hemingwaya, braci Kacperczyk, Zbigniewa Preisnera, Grzegorza Turnaua czy Marka Niedźwieckiego

– I będą to nie tylko przedmioty materialne, ale też wspólne doświadczenia – skok z Tomaszem Kozłowskim, rekordzistą w skokach spadochronowych, kawa z pisarzem Markiem Krajewskim czy rejs z naszym aukcjonerem – Kubą Strzyczkowskim. Zdradzamy tylko kilka nazwisk i propozycji, reszta niech będzie niespodzianką, ale lista robi wrażenie – opowiada Ewa Koch, koordynująca pulę do licytacji antenowych.

Dziennikarze podwiozą do pracy

W serwisie Allegro Charytatywni swoje propozycje do wylicytowanie przedstawią dziennikarze Radia 357. Historyczny rekord należy tutaj do Marka Niedźwieckiego – kawę z Niedźwiedziem wylicytowano w 2021 roku za prawie 50 tysięcy złotych. 

– W tym roku też mamy bardzo atrakcyjne pomysły, które polecamy wszystkim Allegrowiczom. Nasi dziennikarze muzyczni zabiorą zwycięzcę licytacji na koncert, a redakcyjni spece od motoryzacji podwiozą do pracy autem, które zrobi wrażenie. Można wylicytować zwiedzanie Śląska z “Głosem Google Maps”, czyli dziennikarzem Radia 357 Jarosławem Juszkiewiczem. Piotr Stelmach zadeklarował, że z domu słuchacza zrealizuje swoją audycję, a Patrycjusz Wyżga osobiście oprowadzi po Centrum Nauki Kopernik. Kto tylko może w redakcji włącza się w akcję ze swoim pomysłem – zebrał się imponujący zestaw często zwariowanych inicjatyw, które wystawimy na Allegro przez te trzy grudniowe tygodnie – tłumaczy Olga Mickiewicz z zarządu Radia 357.

Dziennikarze śpiewają piosenkę z tekstem Artura Andrusa

Akcję promują specjalny spot antenowy oraz świąteczna piosenka “Przyjaciół Pewnej Ryby”.

– W spocie w roli św. Mikołaja wystąpił Wiktor Zborowski, który zgodził się w tym roku zastąpić nieodżałowanego aktora, pana Franciszka Pieczkę – przez wiele lat wspierającego swym głosem akcję świąteczną. W tym roku otrzymaliśmy od rodziny pana Franciszka jego ulubione szachy, które będzie można wylicytować – mówi Ewa Koch.

W trakcie pierwszej aukcji, 1 grudnia swoją premierę będzie miał towarzyszący akcji utwór, wykonany przez “Przyjaciół Pewnej Ryby”.

– Pod tym artystycznym kryptonimem kryją się tradycyjnie dziennikarze Radia 357 oraz Patroni, którzy wylicytowali udział w nagraniu rok temu. W tym roku też oczywiście będzie taka możliwość. Wykonawcy dali z siebie wszystko, Patroni tradycyjnie dostaną ściągawki z tekstem i mamy nadzieję, że będą nucić podczas świątecznych przygotowań – mówi Agnieszka Szwajgier, koordynująca projekt “Przyjaciół Pewnej Ryby”.

Piosenka nosi w tym roku tytuł “Karp umiarkowanie sentymentalny”. Słowa napisał Artur Andrus. Współautorami utworu są Kuba Strzyczkowski i Wojciech Kaleta. Muzykę skomponował Łukasz Pietsch. Nagrania nadzorował  Filip Jaślar. Piosence towarzyszy klip video autorstwa Marka Dakowskiego.

Cztery aukcje antenowe:

Aukcja I: 1.12, godz. 16:00 – 19:00
Aukcja II: 8.12, godz. 16:00 – 19:00
Aukcja III: 15.12, godz. 16:00 – 19:00
Aukcja IV: 22.12, godz. 16:00 – 19:00

Trzy tury aukcji na Allegro:

I tura – od 1.12, godz. 16:00 do 8.12, godz. 19:00

II tura – od 8.12, godz. 19:00 do 15.12, godz. 19:00

III tura – od 15.12, godz. 19:00 do 22.12 godz. 19:00

Wszystkie opcje wsparcia i informacje dostępne na stronie pomagamy.Radio357.pl