Idź do treści
Poznaj wzmocnienie Zaloguj się
Aktywuj patronat Wzmocnij
Wspieraj na nowo Wzmocnij
Dorzuć nam coś więcej Wzmocnij
25.11.2024

6. edycja Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie wprowadza nas w świat eksperymentów, transformacji, nowoczesnych interpretacji, a także wielkich dzieł i muzyki dawnej. Szósta odsłona Eufonii otwiera nowy rozdział w historii wydarzenia. Po raz pierwszy festiwal gości poza Warszawą – w Dębicy, Lublinie, Lusławicach, Katowicach i Krakowie.

W programie po raz pierwszy pojawiły się także sceniczne wystawienia oper, w tym premiera „Czarnej maski” K. Pendereckiego na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Niezmienna pozostaje różnorodność i bogactwo repertuaru.

Temat tegorocznych Eufonii koncentruje się na refleksji nad przeszłością i nadchodzącą przyszłością. Pokazuje, jak dzieła minione żyją w interpretacjach młodych twórców kolejnych pokoleń i stają się polem eksperymentów dla artystów. Wielkie otwarcie festiwalu uświetnił występ światowej sławy mezzosopranistki Elīny Garančy. W programie zaplanowano 23 koncerty z udziałem gwiazd światowego formatu. Repertuar podzielono na trzy przenikające się sekcje: Alterfonie (Skalpel, Dobrawa Czocher & Goście, Gurdjieff Ensemble, Operomanija, La Tempête), Wielkie Dzieła (utwory Krzysztofa Pendereckiego, Pawła Mykietyna, Karola Szymanowskiego), oraz Muzyka Przeszłości (The Sixteen, Bastarda, „Venceslao rè di Polonia” Antonio Caldary w wykonaniu {oh!} Orkiestry i znakomitych solistów, w tym Maxa Emanuela Cenčića). Świętujemy również jubileusze Joanny Wnuk-Nazarowej i Pawła Szymańskiego.

Inspiracje festiwalu wykraczają poza Europę Środkowo-Wschodnią, kierując słuchaczy ku Bliskiemu Wschodowi oraz kulturom łacińskiej i arabskiej. Za sprawą Iwony Sobotki oraz Chóru i Orkiestry Filharmonii Narodowej pod dyrekcją Michała Klauzy zanurzymy się w pełnych orientalizmu, liryzmu „Pieśniach księżniczki z baśni” op. 31, Symfonii nr 3 „Pieśń o nocy” op. 27 oraz ekspresyjnym „Tańcu siedmiu zasłon” z opery „Salome” Richarda Straussa. Natomiast „Siedem bram Jerozolimy” Krzysztofa Pendereckiego w wykonaniu Orkiestry i Chóru Filharmonii Krakowskiej, Chóru Polskiego Radia – Lusławice i wybitnych solistów pod dyrekcją Macieja Tworka przeniesie nas ku Jerozolimie – kolebce trzech religii.

Eufonie to dialog, rozwój i zmiana. W tym muzycznym tyglu pełnym inspiracji i różnorodności płynącej z doświadczeń każdego z tych krajów i miejsc powstaje unikalna opowieść o nas i naszym regionie.

Festiwal trwa do 8 grudnia. Więcej przeczytasz o nim tutaj.