Idź do treści
28.04.2023

Pierwsze sadzenie zorganizowaliśmy jesienią ubiegłego roku. Trzy kolejne na wiosnę. Ufundowany przez Was Las Radia 357 rośnie już we wszystkich 4 lokalizacjach!

– Posadź z nami las – takie hasło rzuciliśmy pod koniec września ubiegłego roku. Odzew – co w przypadku Społeczności Radia 357 nie powinno dziwić – przerósł nasze najśmielsze oczekiwania. 5 października okazało się, że zamiast zaplanowanej powierzchni 3,57 hektara posadzimy aż 3 razy więcej. Słuchacze nie tylko ufundowali, ale bardzo licznie włączyli się też osobiście w sadzenie drzew. Miejsca podczas sadzenia rozchodziły się błyskawicznie, a chętnych było znacznie więcej niż mogliśmy przygotować szpadli – mówi Anna Markowicz, koordynująca akcję sadzenia Lasu Radia 357.

Łącznie w sadzeniu wzięło udział 550 osób wyłonionych w konkursie. Posadzonych zostało ponad 15 tysięcy sadzonek 21 różnych gatunków drzew i krzewów – wśród nich m.in. buk pospolity, dąb bezszypułkowy, grab, jesion wyniosły, grusza czy śliwa.

– Jeszcze w październiku pierwotnie zaplanowane 3,57 hektara zalesiliśmy w Suchowoli, geograficznym środku Europy. Zimą poszukiwaliśmy nowych lokalizacji. Udało się pozyskać potrzebne dodatkowe 7 hektarów w 3 różnych miejscach. I tam pojawiliśmy się w kwietniu. Trzy wiosenne sadzenia już za nami. Tym samym cała powierzchnia lasu, a właściwie aż czterech lasów jest już obsadzona – dodaje Anna Markowicz.

Spotkania po latach i holowanie autokaru

Las Radia 357 rośnie łącznie w czterech różnych lokalizacjach: Suchowoli (woj. podlaskie), Szamocinie (woj. wielkopolskie), Durągu (woj. warmińsko-mazurskie) i Chlebiotkach (woj. podlaskie).

Wraz ze słuchaczami Las Radia 357 sadzili dziennikarze Radia 357 – wśród nich Adam Zbyryt, Krystian Hanke, Marcin Łukawski, Iza Woźniak, Roma Leszczyńska, Halina Wachowicz, Kamil Paczek, Paweł Sołtys, Ernest Zozuń, Beata Kwiatkowska, Marcin Klimkowski i Olga Mickiewicz.

– Las Radia 357 sadzili Słuchacze z całej Polski, a nawet zagranicy i ani odległość, ani często dość niekorzystna pogoda zupełnie nie miały dla nich znaczenia. Sadzenie to także sztafeta pokoleń – najmłodszy uczestnik miał 3 lata, najstarszy ma już prawnuczki. Przydarzyło się oczywiście również wiele niesamowitych historii. Jeden ze słuchaczy zasadził w Szamocinie 50 drzew z okazji swoich 50. urodzin. A gdy zmęczeni wsiedliśmy do autokaru po skończonej pracy, okazało się, że deszcz zamienił ziemię w błoto i… ugrzęźliśmy. Ratowali nas lokalni mieszkańcy. W Durągu po dwudziestu latach spotkali się dwaj przyjaciele ze studiów, a do Chlebiotek przyjechała Pani Magda, która możliwość sadzenia wylicytowała w grudniowych licytacjach świątecznych Radia 357 – opowiada Anna Markowicz.

Wsparcie fundacji i partnerów

Merytoryczne wsparcie akcji zapewniła Fundacja Las Na Zawsze – ich działania objęły poszukiwanie ziemi, badania gleby, zakup sadzonek, szkolenia dla Słuchaczy i koordynowanie prac sadzenia na miejscu. 

W wiosennym sadzeniu do pomocy włączyła się firma Treeco zapewniając rękawice, catering, dojazd. W organizacji akcji sadzenia lasu Radio 357 wspierała także Fundacja PVE Dobra Energia. 

– To świetny przykład na to jak działa nasza społeczność. Grudzień, na aukcji Pana Kuby czapeczki od czołowych kierowców Formuły I. Dzwoni pan Adnan i w morderczym finale kupuje je za 200 tysięcy złotych. Po czym – poza jedną – oddaje wszystkie czapeczki swojemu “konkurentowi”, który zaoferował niewiele mniej. Od tamtej pory pan Adnan jest świetnie znany naszym słuchaczom, a teraz fundacja PVE Dobra Energia, założona przez jego rodzinę i przyjaciół, pomogła nam zorganizować i pokryć niemałe koszty całej akcji sadzenia. Takich mamy Patronów – dodaje Julia Kohman, zarządzająca w Radiu 357 sprzedażą i marketingiem.

– Okazało się zresztą, że to nie koniec tej niezwykłej historii. W pamiętnej licytacji o czapeczki z teamów F1 z panem Adnanem walczył pan Marcin – prywatnie właściciel firmy Treeco. I wiosną z impetem dołączył do leśnej ekipy, bardzo pomagając nam organizacyjnie. W jednej akcji spotkali się więc uczestnicy najbardziej emocjonującego finału licytacji Kuby Strzyczkowskiego jaki pamiętamy. Nigdy byśmy nie wymyślili takiego scenariusza – dodaje Anna Markowicz.

Przybywał hektar lasu dziennie

Akcja Radia 357 została zorganizowana w rocznicę otwarcia zbiórki na start rozgłośni w dniu 5 października 2020 roku. Wtedy społeczność słuchaczy w krótkim czasie zgromadziła środki umożliwiające uruchomienie projektu. – Wspólnie pokazaliśmy wtedy jak ogromna jest siła społeczności. Dwa lata temu chodziło o radio. Szukaliśmy pomysłu jak nawiązać do tamtych chwil, ale bez przesadnego  zajmowania się wyłącznie sobą. Chcieliśmy skupić siłę społeczności znowu na czymś, z czego skorzysta więcej osób. Tak pojawił się pomysł na zasadzenie 3,57 hektara lasu w miejscu, z którego wcześniej został wycięty. Ale Społeczność Radia 357 zdecydowała, że chce posadzić trzy razy więcej lasu – tłumaczy Paweł Sołtys kierujący pracami zarządu Radia 357.

13 tysięcy osób ufundowało 106 450 metrów kwadratowych lasu 

Ostatecznie w ciągu 10 dni poprzez stronę las.Radio357.pl słuchacze sfinansowali aż 106 450 metrów kwadratowych lasu, czyli ponad 10 hektarów. W akcję włączyło się 13 tysięcy osób, wykonując 15 tysięcy transakcji. Dwie osoby sfinansowały obszar o wielkości 357 metrów kwadratowych. – Nie spodziewaliśmy się aż takiej skali odzewu i zaangażowania. Cieszy nas też bardzo, że wiele osób dzięki tej akcji poznało Radio 357 i może zaprzyjaźni się z nami na dłużej. To dzięki finansowemu wsparciu naszej społeczności możemy robić takie akcje, docierać do nowych słuchaczy i rozwijać dobre, niezależne radio internetowe – mówi Paweł Sołtys.

Tomasz Rożek ambasadorem, pomagają fundacje

Ambasadorem akcji był dr Tomasz Rożek. Dr Rożka można słuchać w Radiu 357 w stałym cyklu “Pytania z księżyca”, w którym odpowiada na pytania słuchaczy. Akcja powstała w partnerstwie z fundacją Nauka. To Lubię. Partnerem merytorycznym akcji była fundacja Las Na Zawsze.

Dziękujemy wszystkim fundatorom i sadzącym za gest i ogromne zaangażowanie!

Zobacz też:

Relacja wideo z akcji w Suchowoli: 

Promujące akcję słuchowisko z wykonaniem wiersza Ptasie Radio:

Leśne bajki dla dzieci:

https://radio357.pl/twoje357/audycje/bajki-z-dobra-energia-las-357/