Posłuchaj 1. odcinka

serialu reporterskiego Radia 357

Wyobraź sobie, że twoje konto bankowe jest puste. A jest dopiero 22 maja.
I tak co miesiąc... ale tym razem dzwoni telefon.

“Dzień dobry, nazywam się Wiktor Kawa, jestem przedstawicielem projektu inwestycyjnego…”

Iwona straciła 500 tysięcy. Piotr 130 tysięcy.
Adam i Magda 250 tysięcy. 
Są też tacy, którzy tracą miliony.

Posłuchaj serialu reporterskiego Radia 357 autorstwa Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus, które przeniknęły do niebezpiecznego świata oszustów kryptowalutowych… między innymi zatrudniając się w jednej z firm scamerskich.

W toku śledztwa reporterki dotarły zarówno do ofiar, które straciły oszczędności, mieszkania czy sens życia, jak i do samych oszustów.
Łączy ich jedno - pragnienie posiadania pieniędzy.

Zebranie ponad 50 godzin nagrań zajęło autorkom 9 miesięcy, a tropy wiodły przez Warszawę, Łódź, Katowice, aż po Ukrainę i Maltę.


Odcinki


50 godzin rozmów, 9 miesięcy śledztwa, 5 odcinków

Pierwszego odcinka serialu wysłuchaj bezpłatnie.
Dostęp do kolejnych 4 uzyskasz zostając naszym Patronem.

KryptoSCAM - Odcinek 1
Odcinek 1
Wystarczy, że będziesz mnie kochał

Agnieszka jedzie do Katowic na spotkanie z Piotrem, który padł ofiarą oszustwa kryptowalutowego szukając miłości przez aplikację randkową.

27:58

Posłuchaj

27:58

Posłuchaj
KryptoSCAM - Odcinek 2
Odcinek 2
Iluzjoniści

Dorota nawiązuje kontakt z Iwoną, nauczycielką z Łodzi, która chcąc wydostać się z finansowych tarapatów straciła prawie pół miliona złotych. Dziennikarki odwiedzają kantor kryptowalutowy, którego właściciel na własną rękę tropi oszustów. Aby wniknąć w świat przestępców Agnieszka i Dorota chcą zatrudnić się w firmie scamerskiej.

24:57

Posłuchaj

24:57

Posłuchaj
KryptoSCAM - Odcinek 3
Odcinek 3
Czy panu nie wstyd, panie Viktorze

Dorota rejestruje się na platformie inwestycyjnej i próbuje porozmawiać z potencjalnym oszustem. Kolejną ofiarą kryptoscamu pada rodzina z czwórką dzieci z Teresina. Magda i Adam muszą spłacić zaciągnięte przez oszustów kredyty.
Dorota i Agnieszka dostają zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne w Odessie. Tuż przed wyjazdem na Ukrainę okazuje się, że na spotkaniu będą musiały przejść trudny test.

37:56

Posłuchaj

37:56

Posłuchaj
KryptoSCAM - Odcinek 4
Odcinek 4
Wariograf prawdę ci powie

Dorota i Agnieszka próbują przygotować się na spotkanie w firmie scamerskiej. Detektywi i znajomi Ukraińcy odradzają wyjazd, strasząc konsekwencjami. Reporterki rozmawiają także z Mateuszem Ratajczakiem, który pracował w boileroomie w Warszawie. Nagle na skrzynkę Doroty przychodzi zaproszenie…

03:45

Posłuchaj

03:45

Posłuchaj
KryptoSCAM - Odcinek 5
Odcinek 5
Co jest białe, a co czarne

W piątym odcinku Agnieszka i Dorota dostają możliwość wejścia do środka scamerni i spotkania z oszustami twarzą w twarz.

03:45

Posłuchaj

03:45

Posłuchaj

Zostając Patronem

zyskujesz dostęp

do tysięcy godzin jakościowych treści, 
a codziennie dodawane są nowe.Agnieszka Szwajgier

Agnieszka
Szwajgier

 – reportażystka, dziennikarka Radia 357, wykłada dziennikarstwo radiowe w Collegium Civitas. Jej reportaże ukazywały się na antenach Polskiego Radia, a także w „Gazecie Wyborczej”. Zdobywczyni nagród takich jak „Åke Blomström Award”, „Prix Bohemia” oraz Nagrody im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej. Trzykrotna finalistka festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu”. Badała tajemnicę morderstwa Polaka znalezionego przy granicy szwedzko-norweskiej, a także ścigała Joannę S., najbardziej poszukiwaną Polkę na świecie. Za cykl reportaży „Gdzie jest Joanna S.?” otrzymała nagrodę Grand Press, przyznawaną najlepszym polskim dziennikarzom prasy, radia i telewizji.Dorota Salus

Dorota
Salus

 – reporterka prasowa i tłumaczka. Publikowała w Gazecie Wyborczej i Polityce. Współpracowała z National Geographic, Business Insider. W swoich reportażach rozmawiała między innymi z ludźmi wybudzonymi ze śpiączki i pytała ich, jak to jest wrócić do życia na nowo. Wyruszyła z romskim taborem, by posłuchać historii o byciu mniejszością. Podążała tropem Serbołużyczan, najmniejszego słowiańskiego narodu. Finalistka Festiwalu Wrażliwego. Lubi przygody i knedle.

Słuchaj codziennie gdziekolwiek jesteś

Skarb Skarb Gdzie jest Joanna Segelstrom Gdzie jest Joanna Segelstrom
Pobierz aplikację
Radio 357 - iOS Radio 357 - Android