Wyobraź sobie, że twoje konto bankowe jest puste. A jest dopiero 22 maja.
I tak co miesiąc... ale tym razem dzwoni telefon.
“Dzień dobry, nazywam się Wiktor Kawa, jestem przedstawicielem projektu inwestycyjnego…”
Iwona straciła 500 tysięcy. Piotr 130 tysięcy.
Adam i Magda 250 tysięcy.
Są też tacy, którzy tracą miliony.
Posłuchaj serialu reporterskiego Radia 357 autorstwa Agnieszki Szwajgier i Doroty Salus, które przeniknęły do niebezpiecznego świata oszustów kryptowalutowych… między innymi zatrudniając się w jednej z firm scamerskich.
W toku śledztwa reporterki dotarły zarówno do ofiar, które straciły oszczędności, mieszkania czy sens życia, jak i do samych oszustów.
Łączy ich jedno - pragnienie posiadania pieniędzy.
Zebranie ponad 50 godzin nagrań zajęło autorkom 9 miesięcy, a tropy wiodły przez Warszawę, Łódź, Katowice, aż po Ukrainę i Maltę.
Pierwszego odcinka serialu wysłuchaj bezpłatnie.
Dostęp do kolejnych 4 uzyskasz zostając naszym Patronem.
Agnieszka jedzie do Katowic na spotkanie z Piotrem, który padł ofiarą oszustwa kryptowalutowego szukając miłości przez aplikację randkową.
Dorota nawiązuje kontakt z Iwoną, nauczycielką z Łodzi, która chcąc wydostać się z finansowych tarapatów straciła prawie pół miliona złotych. Dziennikarki odwiedzają kantor kryptowalutowy, którego właściciel na własną rękę tropi oszustów. Aby wniknąć w świat przestępców Agnieszka i Dorota chcą zatrudnić się w firmie scamerskiej.
Dorota rejestruje się na platformie inwestycyjnej i próbuje porozmawiać z potencjalnym oszustem. Kolejną ofiarą kryptoscamu pada rodzina z czwórką dzieci z Teresina. Magda i Adam muszą spłacić zaciągnięte przez oszustów kredyty.
Dorota i Agnieszka dostają zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne w Odessie. Tuż przed wyjazdem na Ukrainę okazuje się, że na spotkaniu będą musiały przejść trudny test.
Dorota i Agnieszka próbują przygotować się na spotkanie w firmie scamerskiej. Detektywi i znajomi Ukraińcy odradzają wyjazd, strasząc konsekwencjami. Reporterki rozmawiają także z Mateuszem Ratajczakiem, który pracował w boileroomie w Warszawie. Nagle na skrzynkę Doroty przychodzi zaproszenie…
do tysięcy godzin jakościowych treści,
a codziennie dodawane są nowe.
– reportażystka, dziennikarka Radia 357, wykłada dziennikarstwo radiowe w Collegium Civitas. Jej reportaże ukazywały się na antenach Polskiego Radia, a także w „Gazecie Wyborczej”. Zdobywczyni nagród takich jak „Åke Blomström Award”, „Prix Bohemia” oraz Nagrody im. Stefana Żeromskiego za publikację o tematyce społecznej. Trzykrotna finalistka festiwalu „Człowiek w Zagrożeniu”. Badała tajemnicę morderstwa Polaka znalezionego przy granicy szwedzko-norweskiej, a także ścigała Joannę S., najbardziej poszukiwaną Polkę na świecie. Za cykl reportaży „Gdzie jest Joanna S.?” otrzymała nagrodę Grand Press, przyznawaną najlepszym polskim dziennikarzom prasy, radia i telewizji.
– reporterka prasowa i tłumaczka. Publikowała w Gazecie Wyborczej i Polityce. Współpracowała z National Geographic, Business Insider. W swoich reportażach rozmawiała między innymi z ludźmi wybudzonymi ze śpiączki i pytała ich, jak to jest wrócić do życia na nowo. Wyruszyła z romskim taborem, by posłuchać historii o byciu mniejszością. Podążała tropem Serbołużyczan, najmniejszego słowiańskiego narodu. Finalistka Festiwalu Wrażliwego. Lubi przygody i knedle.