Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Magda Świerczyńska-Dolot

Magda Świerczyńska-Dolot
16.06.2023, 15’

W świecie dźwięków

Reportaż

„Po lewej mamy trznadla, rudzika.. na pewno jednego. O, dzięcioł czarny przelatuje!”.
Iza Dłużyk na podstawie dźwięku potrafi rozpoznać ponad dwieście gatunków ptaków występujących w Polsce. Jest niewidoma właściwie od zawsze. I od zawsze interesuje się przyrodą. Nie tylko uważnie słucha, ale i nagrywa ptaki oraz inne odgłosy przyrody. Całe godziny potrafi spędzać w lesie, rezerwacie, czy parku.
Żyjemy w świecie otoczonym przez dźwięki: każde miejsce ma swoją audiosferę, czyli przestrzeń dźwiękową, która zmienia się w zależności od pory dnia czy pory roku. Zupełnie jakby malarz zamiast palety barw, otworzył różnorodną paletę brzmień.
DLA WSZYSTKICH 07.04.2023, 15’

Zosia - Niełatwo się poddaję

Sprawny staż. Reportaże

Poznajcie historię Zosi – zawodniczki Reprezentacji Polski Niesłyszących w Piłce Siatkowej. W ramach programu „Sprawny staż” Zosia miała okazję sprawdzić się w obowiązkach prawnika w Siemens Healthineers.

Mimo początkowych obaw, współpracownicy Zosi nie widzieli różnicy we współpracy z nią i innymi pracownikami. Przygotowaniem przyjęcia Zosi do zespołu zajęła się Fundacja Integralia – organizator programu „Sprawny staż”. Transkrypcja reportażu
DLA WSZYSTKICH 07.04.2023, 27’

Zuzia - Czerpię z życia całymi garściami

Sprawny staż. Reportaże

Poznajcie historię Zuzy. Praca w IKEA w ramach programu „Sprawny staż” pozwoliła się jej otworzyć – nie tylko na obowiązki zawodowe, ale również na inne wyzwania. W tym roku rozpoczęła nowy kierunek studiów, myśli również o założeniu swojej firmy. W reportażu pracownicy IKEA opowiadają o wsparciu Fundacji Integralia w procesie wdrożenia osoby z niepełnosprawnością do zespołu. Transkrypcja reportażu
DLA WSZYSTKICH 07.04.2023, 28’

Integralia - Łamiemy stereotypy

Sprawny staż. Reportaże

Poznajcie historię Tacjana i Darka – stażystów w ramach programu „Sprawny staż” w ERGO Hestii. Tacjan, w związku ze stażem, zdecydował się na przeprowadzkę na drugi koniec Polski. Jego niepełnosprawność jest niewidoczna, większość osób o niej nie wie. W reportażu otwiera się pierwszy raz. Darek z pasją studiuje prawo. Staż w ERGO Hestii to jego pierwsza praca. Mimo tego, że Darek nie widzi, swoje obowiązki wykonywał znakomicie. Angelika i Agnieszka, pracowniczki fundacji, która organizuje program „Sprawny staż” uważają, że ich praca jest w pewnym sensie misją – z jednej strony zmiany życia stażystów – osób z niepełnosprawnością, a z drugiej ich postrzegania w firmach. Transkrypcja reportażu
DLA WSZYSTKICH 07.04.2023, 23’

Agata - Staram się nie planować

Sprawny staż. Reportaże

Poznajcie historię Agaty – stażystki w ramach programu „Sprawny staż” w firmie Bayer. Dla Agaty, która zmaga się z poważną chorobą, oferta stażu zdalnego była ogromną szansą, dzięki której mogła w pełni wykorzystać swoje zdolności matematyczne i analityczne. Nie zabrakło również głosu przedstawicielki firmy Bayer. Doświadczenia Fundacji Integralia, która realizuje program, udowadniają, że wystarczy odrobina zaangażowania i otwartości, by stworzyć dobre, inkluzywne miejsce pracy. Transkrypcja reportażu
DLA WSZYSTKICH 10.03.2023, 15’

#XeniaZostaje

Reportaż

Od lat prowadzi w Polsce warsztaty muzyczne, jest fotografką, współpracuje z wieloma polskimi instytucjami i organizacjami. Brała aktywny udział w protestach przeciwko wojnie w Ukrainie. Teraz grozi jej deportacja do prowadzącej tę wojnę Rosji…
Xenia Uranova jest artystką pochodzącą z Kaliningradu. Jej niezależna aktywność twórcza nie jest tolerowana przez rosyjski reżim. Uciekła przed nim, a teraz walczy o pozostanie w Polsce, którą nazywa swoim domem. Jej historię usłyszycie w reportażu Magdy Świerczyńskiej-Dolot pt. „#XeniaZostaje”.
Tak samo nazywa się akcja wsparcia i pomocy dla Xeni. Możecie się do niej dołączyć podpisując petycję w sprawie artystki oraz list poparcia - oba dokumenty znajdziecie na stronie www.xeniauranova.com Pisma zostaną przekazane do Ministra Spraw Spraw Wewnętrznych i Administracji, który może wpłynąć na decyzję o deportacji Uranovej. Dużo zatem w Waszych rękach.
18.06.2021, 16’

Jego brązowe oczy

Reportaż

Matczyna miłość nie zna granic - udowadnia Pani Marzena z Gdańsk - bohaterka reportażu. Każdego dnia z pokorą, spokojem i cierpliwością opiekuje się trzynastoletnim niepełnosprawnym Sebastianem.

Wiele razy się z nim żegnała, wiele razy słyszała, że jego życie nie potrwa zbyt długo....

Nigdy się jednak nie poddała. I nie poddaje, bo swoją miłością obdarzyła już nie tylko Sebastiana, ale i inne dzieci, które od razu nazwała "swoimi" i stworzyła dla nich rodzinę zastępczą.

Sebek - jak mówi Pani Marzena - zjawił się w jej życiu nie bez powodu. "Wszystko jest po coś"...

To nie będzie smutna historia o niepełnosprawności i chorobie. Będzie to przepełniona radością, akceptacją i bezwzględną miłością opowieść o Sebastianie - trzynastolatku z pięknymi, brązowymi oczami".
24.05.2021, 60’

Kim są Kaszubi?

Publicystyka

Dlaczego tak zależy im na kultywowaniu swoich tradycji, języka i kultury? Na audycję zaprasza Magda Świeczyńska-Dolot.
02.04.2021, 18’

Poradzę sobie, Mamo

Reportaż

Dzieciństwo i szkoła były dla niej drogą przez mękę. Nie potrafiła się zaprzyjaźnić, nie rozumiała niektórych żartów, przeszkadzały jej głośne dźwięki. Nauczyciele rozkładali ręce, a psychologowie twierdzili, że wszystko jest w porządku. Reportaż o 28-letniej dziś Natalii z zespołem Aspergera.
doładowanie ...