28.05.2023, 60’
#69 Abruzja
La pausa italiana
Abruzji to znaczy skąd? Abruzyjczyk to znaczy kto?
„Abruzja nie ma nic wspólnego z wyrafinowaną Toskanią ani z modą i elegancką Lombardią, gdzie wszyscy są uprzejmi i oficjalni (…) To harmonijny, przejrzysty świat, pozbawiony ostentacyjnych ozdób. Bezpośredni, praktyczny, pomocny. Tutaj nawet psy nie marnują czasu na szczekanie, tylko chodzą po górach i szukają zaginionych turystów albo węszą trufle, legalnie i nielegalnie.”
- pisze Piotr Kępiński na pierwszych stronach swojej najnowszej książki „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”. Autor, który w rozmowach z miejscowymi bywa zarówno „swój”, jak i bywa tym obcym, co pozwala uchwycić włoski region z wielu perspektyw, ale przede wszystkim przybliża do zrozumienia abruzyjskiej duszy.
Z Piotrem Kępińskim rozmawiać będziemy o tożsamości Abruzyjczyków, ale także o migracjach kanadyjsko-abruzyjskich, o współczesnych banicjach i tzw. „gorzkiej” ziemi. Nie zabranie również wątków polsko-abruzyjskich i pytań o kuchnię regionu, choć o jedzeniu nie rozmawia się tam tak chętnie jak w innych częściach kraju.
21.05.2023, 58’
#68 Giro d’Italia
La pausa italiana
Maj to dla mnie najpiękniejszy kolarski miesiąc” - powiedział w tamtym roku w audycji „La pausa italiana” Adam Probosz, dziennikarz i komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
Pamiętacie tę rozmowę? Zdradził wtedy coś jeszcze - jak przygotowuje się do relacji wyścigu. Poranna kawa z włoskiego ekspresu, różowa La Gazzetta dello Sport i obowiązkowa obecność… żony!
Monika Probosz. Bez Niej jego relacje z Giro nie byłyby tak wyjątkowe. Dlaczego? O to zapytamy naszą dzisiejszą rozmówczynię.
Przeczytamy też fragmenty z „różowej gazety”, żeby zrozumieć fenomen stylu pisania włoskich dziennikarzy sportowych. I przede wszystkim porozmawiamy o włoskiej pasji, kulturze regionów i poezji, bo przecież o tym tak naprawdę jest najpiękniejszy wyścig świata. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że połączy się z nami Adam Probosz, prosto z Giro d’Italia z etapu Seregno-Bergamo!
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’
Odcinek 5
Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...
Czyta Marianna Janczarska, Justyna Godz i Agnieszka Szwajgier. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’
Odcinek 4
Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...
Czytają Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier i Filip Jaślar. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
14.05.2023, 59’
#67
La pausa italiana
Czy jest sens czytać dzisiaj Orianę Fallaci? Czy młode pokolenia interesują się Pasolinim? Dlaczego warto sięgnąć po teksty Tabucchiego?
Spokojnie... nie dajcie się zwieść! To nie będzie wykład z historii kultury włoskiej, choć takich - nasza dzisiejsza rozmówczyni - ma na swoim koncie sporo.
Porozmawiamy o Italii widzianej Jej oczami, o włoskości, którą ceni i o mieście, które nazywa swoim città del cuore. Ale także o zawodzie tłumacza, włoskim kinie i muzyce oczywiście. Tej jak zwykle nie zabraknie, a towarzyszyć nam będą klasycy muzyki włoskiej - m.in. Fabrizio De André, Lucio Battisti i Gianna Nannini.
Zapraszamy na spotkanie z Anną Osmólską-Mętrak - italianistką, znawczynią literatury włoskiej i tłumaczką.
07.05.2023, 61’
#66
La pausa italiana
01.05.2023, 119’
Któż by się spodziewał...
Oh My Godz
Takiego powrotu z urlopu!
09.04.2023, 60’
#63
La pausa italiana
05.04.2023, 180’
Zaprasza Justyna Godz
Taka sytuacja
Dziś druhną zastępową Katarzyny Borowieckiej będzie Justyna Godz, która wyruszy z Italii na polskie drogi... Do tego będziemy godnie świętować Dzień Podcastów, w studiu zjawi się Gabi Darmetko z nowym odcinkiem "Wzoru na zdrowie", tym razem o tym jakie badania robić regularnie. Tradycyjnie będzie też propozycja teatralna od Pauliny Kozion - spektakl "Ja, córka Rasputina" Teatru Druga Strefa. "Sprawdzone w czytaniu", Anna Król i Julia Rzemek sprawdzą jak być Pollanną! Rewizytują wznowione klasyki dziewczyńskie. Co wyczytują z nich jako dorosłe kobiety?
02.04.2023, 58’
#62
La pausa italiana
29.03.2023, 33’
Scena po napisach?
Pokoleniowa Ekranizacja
29.03.2023, 56’
Tuż przed wielkim finałem!
Pokoleniowa Ekranizacja
26.03.2023, 59’
#61
La pausa italiana
19.03.2023, 59’
#60 Diana Dąbrowska
La pausa italiana
To będzie rozmowa o włoskości, którą otrzymała od losu i postawiła zatrzymać.
Urodziła się w Italii - malutkiej mieścinie Santa Maria Causa Vetere, blisko Neapolu. Całe lata 90. spędziła w regionie Kampania. Jak wspomina dzieciństwo? Czego się wtedy słuchało, co oglądało? I jak na ten czas patrzy dziś - co jej dało miejsce pochodzenia?
A, że Diana Dąbrowska - nasza dzisiejsza rozmówczyni - jest filmoznawczynią, założycielką Accademii Włoskiego Kina, to nie zabranie także tego tematu. Zapytamy o momenty filmowe, które uformowały ją jako człowieka. Powrócimy do pytania, które pojawiło się już raz w audycji - czy film może zastąpić podróż? I na pewno zapytamy o to, co oglądać, co czytać, żeby przybliżyć się do Italii i do jej (z)rozumienia.
12.03.2023, 58’
#59
La pausa italiana
05.03.2023, 59’
#58
La pausa italiana
DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 18’
47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?
00-357 Zgłoś się!
500 domów, czyli mniej więcej 1300 mieszkańców. Kościół, przedszkole, szkoła podstawowa i dwa sklepy. Na większe zakupy, targ czy do restauracji trzeba przejechać kilka kilometrów, do sąsiedniego miasta.
Dziewkowice. Wieś w województwie opolskim. Kod pocztowy 47-100.
Ten właśnie kod, wylosowany spośród tysiąca propozycji nadesłanych przez Słuchaczy Radia 357 w ramach akcji „00-357 Zgłoś się!”, przypadł Justynie Godz. Na Opolszczyźnie spędziła trzy dni, ale nie wywęszyła żadnej awantury, skandalu czy przekrętu. Znalazła coś więcej - opowieści o tożsamościach: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Czy trzy dni wystarczyły, by poznać i zrozumieć mieszkańców Dziewkowic? Posłuchajcie reportażu „47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?”
26.02.2023, 59’
#57
La pausa italiana
05.02.2023, 59’
#54
La pausa italiana
03.02.2023, 14’
Takie to moje życie
Reportaż
„Niebo może poczekać” - taki napis zrobiła jakiś czas temu na swoim torcie urodzinowym. A najmłodsi sąsiedzi powtarzają, że gdyby mieszkała w innym miejscu, Orzysz nie byłby taki kolorowy.
Bo kiedy nie nosi jednej ze swoich stu sukienek, jest ubrana w pomarańczową bluzę z napisem „Szalona Irenka”. W kieszeni ma zawsze cukierki, a jej ulubiony środek transportu to rower…
„Prababcia Irena skoczyła z nieba”, „80-latka z Orzysza pokazuje całej Polsce, jak żyć pełną piersią”, „Szalona Irenka czyli Anioł z Orzysza” - tak rozpisują się o niej gazety na Warmii i Mazurach. Pani Irena Dudzin, bo o niej mowa, stała się w Orzyszu… celebrytką. Bardziej rozpoznawalny w mieście jest tylko burmistrz.
Oprócz pokonywania długich dystansów na rowerze, Pani Irena regularnie zdobywa też szczyty górskie, morsuje i nurkuje. Skoczyła nawet ze spadochronem. Ale jej mottem życiowym i siłą napędową jest przede wszystkim jedno zdanie: „Zrobić jak najwięcej dobrego dla innych”. Bo sama nie miała łatwo.
Skąd w niej tyle energii i chęci do życia? Dlaczego wita się z każdą mijaną na ulicy osobą i ma ścianę pełną dyplomów, certyfikatów i podziękowań?
„Takie to moje życie”- reportaż Justyny Godz.
29.01.2023, 59’
#53
La pausa italiana
27.01.2023, 16’
Czekając na herbatę
Reportaż
To spotkanie z serii tych, które zostawiają ślad. Było szczerze i gorzko... do bólu. Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz nie spodziewały się, że spędzą 4 godziny w Teatrze Ateneum, gdzie Marian Opania opowiedział im o życiu, trudach aktorstwa, marzeniach, rozczarowaniach... i o tym, że chce umrzeć w biegu.
- Świat w wieku siedemdziesięciu paru to już nie mój świat. Ja tego świata nie rozumiem. (...) Patrzyłem na młodych ludzi, którzy z udawaną atencją zwracali się do mnie "mistrzu"... ale w ich oczach widziałem, spier***, teraz my. I tak sobie myślę, że po nas nic nie zostaje. To wszystko zniknie. Nikt nie wie, kim był Tadeusz Łomnicki, Jan Świderski, nie mówiąc o przedwojennych aktorach. Nasza sztuka jest tylko na teraz. Udawactwo to jest. Liczy się to, że tam jest widz, którego albo kupię, albo nie kupię. Gram - nie śmieją się. To gram mocniej. O, troszeczkę się śmieją. To jeszcze mocniej. A to jest dno. Aktorstwo. Nie przeskoczy się pewnych poprzeczek. I od czasu do czasu dotknie się chmur. Ale rzadko..." - mówi Marian Opania.
22.01.2023, 59’
#52
La pausa italiana
15.01.2023, 60’
#51 BUNT!
La pausa italiana
Dzisiaj BUNT! Ale nie taki głośny i groźny. Taki zwyczajny, który choć na chwilę pozwoli przeciwstawić się temu, co za oknem. Szarość, brak światła, deszcz… tego w „La pausa italiana” dzisiaj nie usłyszycie! Znajdzie się za to coś dla fanów „Białego Lotosu”, coś dla spragnionych nowości, ale też dla tych, którzy chcą usłyszeć znajomy utwór, przy którym czują to miłe dla człowieka, lecz trudne do określenia uczucie. „Tristezza, per favore vai via!” - tak wyśpiewa jedna z artystek, a Justyna Godzą za nią powtórzy i zrobi wszystko, żeby w tym pomóc
08.01.2023, 60’
#50 La Befana
La pausa italiana
Zawsze przychodzi nocą. W obdartych butach i łachmanach. Przynosi słodycze i upominki - tym grzecznym, tym nieco mniej… węgiel. Dzisiaj w „La pausa italiana” porozmawiamy m.in o tym, kim jest La Befana, która odwiedziła Włochów w nocy z 5 na 6 stycznia. I sprawdzimy, czy święta we Włoszech rzeczywiście celebruje się dłużej? Dzisiejsza audycja będzie z przewagą słowa, a to dlatego, że nasze studio na Słowackiego odwiedzi Tessa Capponi-Borawska.
25.12.2022, 120’
Święta po włosku
La pausa di Natale
"La pausa italiana" w świątecznej odsłonie. Przedświąteczne dwa tygodnie upłynęły nam w towarzystwie świątecznej muzyki włoskiej, która umilała nam przygotowania do świąt, zatem pierwszego dnia świąt nie może być inaczej! Tym razem dwie godziny muzyki tworzonej przez włoskich artystów, zarówno w utworach znanych słuchaczom bardzo dobrze, jak i tych bardziej niszowych. Pojawią się także znajome głosy osób, które gościły w audycji w tym roku - zdradzą jak i gdzie spędzają swoje święta, a także jak brzmi i czym pachnie ich dom, w tym wyjątkowym czasie.
18.12.2022, 60’
#49
La pausa italiana
11.12.2022, 61’
#48 Polsko-włoskie przygotowania do świąt czas zacząć!
La pausa italiana
Dlatego dzisiejsza „La pausa italiana” będzie wypełniona włoską muzyką świąteczną. Tak, żeby przygotowania stały się przyjemniejsze. Albo leżenie i praktykowanie dolce far niente było jeszcze słodsze.
Połączymy się także z Agnieszką Koper, naszą słuchaczką i patronką, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Sprawdzimy czy Włosi śpiewają kolędy? W jakich włoskich miastach są najpiękniejsze jarmarki świąteczne i po co Włosi wyplatają kosze wiklinowe przed świętami?
04.12.2022, 60’
#47
La pausa italiana
27.11.2022, 60’
#46
La pausa italiana
20.11.2022, 60’
#45
La pausa italiana
13.11.2022, 59’
#44
La pausa italiana
06.11.2022, 59’
#43
La pausa italiana
DLA WSZYSTKICH 04.11.2022, 15’
Na własnych zasadach
Reportaż
Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce.
To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii).
Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
30.10.2022, 60’
#42 Terremoto
La pausa italiana
Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji.
Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
16.10.2022, 60’
#40 Letizia Battaglia
La pausa italiana
Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’
Miłość i tęsknota za latem
La pausa italiana
Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich…
Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
07.10.2022, 14’
Człowiek do zadań specjalnych
Reportaż
„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci.
Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol".
Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych…
To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
04.10.2022, 60’
O zaburzeniach odżywiania
Plac na rozdrożu
Jesień to czas, kiedy ich najbliżsi nic nie zauważają - grube swetry i obszerne ubrania dobrze maskują ich chude ciała. Większość przypadków zaburzeń odżywiania dotyczy nastoletnich dziewcząt, ale zaburzenia te mogą wystąpić w każdym wieku i u obu płci, bo 5–10% chorych stanowią chłopcy w okresie dojrzewania. O potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym będziemy rozmawiać z Ewą Galus-Raczyńską, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, która niesie pomoc osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię, a także Justyną Charytonowicz - byłą pacjentką Fundacji i Elżbietą Bareją, mamą Justyny.
02.10.2022, 59’
#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?
La pausa italiana
Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie?
O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi.
Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’
#37 Pierwszy niedzielny spacer
La pausa italiana
"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu.
Dzisiaj proponuję Państwu to samo.
Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później…
… już tylko jesienne słońce i wolność!
Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’
#36 Piątkowy spacer
La pausa italiana
Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’
#35 Jesień i Rzym
La pausa italiana
Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’
#34 La Biennale di Venezia
La pausa italiana
Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 16’
Kulisy urody
Reportaż
Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce?
Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie.
“Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała.
Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy.
Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać.
Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
02.09.2022, 58’
#33 Wrześniowe początki...
La pausa italiana
... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’
#32 Włoskie wspomnienie lata
La pausa italiana
Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’
#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką
La pausa italiana
Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
16.08.2022, 61’
Z Justyną Godz
Miejscownik
12.08.2022, 58’
#30 Godzina śródziemnomorska
La pausa italiana
- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo.
- Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu.
- Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka.
Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski
Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy.
To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro.
„La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’
#29 Włoski renesans...
La pausa italiana
... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 13’
W trybie czuwania
Reportaż
Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund.
Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach.
To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
29.07.2022, 60’
#28 Z toskańskiego pamiętnika...
La pausa italiana
... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’
#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia
La pausa italiana
„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…”
I co się stało, że nie zrezygnował?
O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
01.07.2022, 60’
#25 Spiesz się powoli!
La pausa italiana
Festina lente, czyli spiesz się powoli!
To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów.
Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz.
Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 17’
Cyfry i głosy
Reportaż
Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego.
W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować...
To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem.
Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
24.06.2022, 58’
#24
La pausa italiana
17.06.2022, 59’
#23 W garniturze, bez skarpetek
La pausa italiana
To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’
#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...
La pausa italiana
"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom.
A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’
#21 Musica & fragole
La pausa italiana
Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’
#20 Mamma italiana?
La pausa italiana
"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia.
"
20.05.2022, 58’
#19 Adam Probosz o Giro d’Italia
La pausa italiana
„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji?
Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
„Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość.
Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 18’
Też odchodzę
Reportaż
To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
13.05.2022, 60’
#18 Marradi
La pausa italiana
"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać...
"
06.05.2022, 58’
#17 Z podróży...
La pausa italiana
"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
22.04.2022, 60’
#15 Viaggiamo insieme
La pausa italiana
Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’
#14 Pasqua con chi vuoi...
La pausa italiana
O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
13.04.2022, 60’
Czy „podawanie dalej” treści związanych z wojną jest wystarczające?
Plac na rozdożu
W środowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o odpowiedzialności w czasie wojny i o dziennikarstwie obywatelskim. Również o tym, co możemy lub co powinniśmy robić z tym, co odgrywa się na naszych oczach. W kontekście dziennikarstwa zawodowego, ale też - tak w ostatnich latach rozpowszechnionego - dziennikarstwa obywatelskiego.
Gościniami Justyny Godz w Placu na rozdrożu będą: Kateryna Litwinczowa- ukraińska dziennikarka, producentka podcastu „Urban Space Radio” i dr Anna Adamska-Gallant - adwokatka i była sędzia, która orzekała w Kosowie, w sprawach o zbrodnie wojenne, a teraz pracuje dla Ukrainy. Ugościmy też Annę Dudzińską z opowieścią pani Tamary, która na kilka dni przed zbombardowaniem Teatru Dramatycznego, uciekła z Mariupola. A nowy dom, znalazła na południu Polski.
Współprowadzącą audycję będzie Zoriana Varenia, Ukrainka, która kilka tygodni temu uciekając z Kijowa, na antenie Radia 357 relacjonowała pierwsze dni wojny w Ukrainie.
08.04.2022, 15’
Leśni ludzie
Reportaż
Reportaż Justyny Godz.
08.04.2022, 58’
#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny
La pausa italiana
01.04.2022, 59’
#12 Przegląd dialektów włoskich
La pausa italiana
Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’
#11 Etna - góra, która żyje
La pausa italiana
Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’
#10 Make coffee, not war
La pausa italiana
Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’
#9 Salento? „State of mind”.
La pausa italiana
Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’
#8 Niebiesko-żólto
La pausa italiana
Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach.
Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
DLA WSZYSTKICH 03.03.2022, 4’
Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami
Agresja na Ukrainę
Materiał Justyny Godz
25.02.2022, 54’
#7 Jesteśmy z Ukrainą
La pausa italiana
Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’
#6 Qualcuno mi ascolta?
La pausa italiana
"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti.
Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’
#5 Karnawał wenecki
La pausa italiana
Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 19’
Nie bój się, mała
Reportaż
To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami.
Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
04.02.2022, 59’
#4 CIAO!
La pausa italiana
La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
26.01.2022, 10’
#14 Agnieszka Szwajgier
Jak oni to robią
DLA WSZYSTKICH 26.01.2022, 10’
Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier
Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier
05.01.2022, 124’
Sceny z życia radiowego
Ścieżka dźwiękowa
Nasze wpadki i wypadki, czyli dźwięki na co dzień niezbyt emisyjne.
04.01.2022, 10’
#13 Patrycjusz Wyżga
Jak oni to robią
29.12.2021, 60’
#3
La pausa italiana
25.12.2021, 63’
Z Ewą Woydyłło rozmawiają Justyna Godz i Olga Mickiewicz
Święta dla sceptyków
20.12.2021, 62’
O byciu razem
Plac na rozdrożu
Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i tłumaczem z języka włoskiego. Rozmowa o miłości do Włoch i o tym, jak Włosi potrafią być razem. Czy nam nie brakuje na co dzień bliskości? Co nam przeszkadza w jej uzyskaniu?
13.12.2021, 10’
#12 Gabi Darmetko
Jak oni to robią
26.11.2021, 18’
Co się dzieje w Wojtyszkach?
Reportaż
24.11.2021, 63’
"Podaj dalej": spotkanie z Tessą Capponi-Borawską
Plac na rozdrożu
Justyna Godz zaprasza na spotkanie z Tessą Capponi-Borawską, włoską arystokratką, pisarką, autorką tekstów i programów kulinarnych.
22.11.2021, 11’
#11 Tomek Michniewicz
Jak oni to robią
17.11.2021, 60’
"Podaj dalej" z Natalią de Barbaro o „Czułej przewodniczce"
Plac na rozdrożu
"Podaj dalej": spotkanie z Natalią de Barbaro i rozmowa o książce „Czuła przewodniczka”, o schematach, w które popadamy jako kobiety, ale też o czułości wobec siebie i otoczenia i o współodczuwaniu zbiorowym w kontekście aktualnych wydarzeń w Polsce.
08.11.2021, 11’
#10 Katarzyna Borowiecka
Jak oni to robią
05.11.2021, 14’
Sound Trip
Reportaż
20.10.2021, 61’
gość: Magda Mołek
Plac na Rozdrożu
Znana i lubiana "pani z telewizji", kiedy z niej odeszła, założyła swój kanał na YouTube. Odważnie rozmawia o seksie we własnym podcaście. O kim mowa? O Magdzie Mołek!
18.10.2021, 10’
#9 Krystian Hanke
Jak oni to robią
17.10.2021, 60’
#2
La pausa italiana
10.10.2021, 61’
#1
La pausa italiana
08.10.2021, 19’
Tylko zapytam
Reportaż
06.10.2021, 61’
Porozmawiajmy o pieniądzach
Plac na Rozdrożu
Gościem będzie Magdalena Linke-Koszek, czyli prawniczka i dziennikarka pisząca o modzie i kulturze oraz założycielka platformy networkingowej dla młodych kobiet Her Impact.
03.10.2021, 10’
#8 Antoni Grudniewski
Jak oni to robią
23.09.2021, 9’
#7 Roma Leszczyńska
Jak oni to robią
08.09.2021, 60’
Gość: Marta Niedźwiecka
Podaj dalej
03.09.2021, 13’
Sytuacja graniczna
Reportaż
02.09.2021, 61’
Szczury z Via Veneto
Publicystyka
Rozmowa z Piotrem Kępińskim o książce "Szczury z Via Veneto" o Rzymie
01.09.2021, 61’
Gość: Aleksandra Fafius
Podaj dalej
Stonesi, aktywizm, tatuaże i wiele, wiele kwiatów
21.08.2021, 7’
#6 Marcin Cichoński
Jak oni to robią
20.08.2021, 17’
Obóz z marzeniami
Reportaż
Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince.
Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
18.08.2021, 59’
Gość: Bogna Świątkowska
Podaj dalej
11.08.2021, 60’
gość: Adrianna Porowska
Podaj dalej
W tym odcinku porozmawiamy z Adrianą Porowską. Ada kieruje Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, pomagającej osobom w kryzysie bezdomności.
09.08.2021, 59’
Podróżowanie autostopem
Plaża niestrzeżona
04.08.2021, 60’
Między pocztówką a rzeczywistością - Salento
Publicystyka
Włoskie Południe w rozmowie z Mascarimiri, czyli tradycyjnym włoskim zespołem.
01.08.2021, 9’
#5 Justyna Mączka
Jak oni to robią
14.07.2021, 60’
Gość: Beata Wrona
Podaj dalej
10.07.2021, 9’
#4 Mateusz Fusiarz
Jak oni to robią
09.07.2021, 14’
Nie tędy droga
Reportaż
Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
07.07.2021, 60’
Gość: Ewa Woydyłło-Osiatyńska
Podaj dalej
24.06.2021, 60’
Polskie miasta zapaści
Publicystyka
Rozmowa Justyny Godz z Markiem Szymaniakiem o jego najnowszej książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść, a powodami są wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, starzenie się społeczeństwa i exodus młodych.
01.06.2021, 7’
#3 Iza Woźniak
Jak oni to robią
Rasowa reporterka, genialna kierowniczka. Jest i Ona - Iza Woźniak. Co można znaleźć na jej biurku? Ile godzin dziennie pracuje? I cóż takiego robi Marcel, że ją regularnie dekoncentruje?
17.05.2021, 60’
Moda na ogrody działkowe
Publicystyka
Tradycja kontra nowoczesność. Czy jest miejsce na jedno i drugie? Będziemy rozmawiać o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, o zmianach w krajobrazie miejskim i ich wpływie na aktualną modę na działkowanie.
14.05.2021, 14’
Działkowanie w wersji polskiej
Reportaż
07.05.2021, 9’
#2 Agnieszka Obszańska
Jak oni to robią
26.04.2021, 61’
Justyna Godz
Gra zespołowa
01.04.2021, 5’
#1 Michał Gąsiorowski
Jak oni to robią
Trochę o kuchni, trochę o włosach. Skąd to zdziwienie? Nie samym sportem Michał żyje.
22.03.2021, 60’
Jak brzmi pandemia?
Publicystyka
Jak brzmi pandemia? Opowiadali o tym: artysta zajmujący się field recordingiem Marcin Dymiter oraz Magdalena Świerczyńska-Dolot, jedna z autorek projektu "Nie słyszę".
17.03.2021, 4’
#0 Marcin Łukawski
Jak oni to robią
Marcel miał szczęście, tylko ten cykl zapowiada. Ale przy okazji co nieco zdradza...
04.03.2021, 61’
Czym żyje małe miasto?
Publicystyka
Małomiasteczkowy - to znaczy jaki? Porozmawiamy o tym, czym żyje małe miasto. O jego blaskach i cieniach, ale także o mitach i stereotypach. Nie zabraknie również rozmów o tożsamości miejsc i mieszkańców małych miast.
26.02.2021, 16’
Damy i opiekunki
Reportaż
Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.