Idź do treści
justyna.godz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Justyna Godz

Kibicuję badaczkom i badaczom, bo wierzę w naukę, ale też z bardziej egoistycznych względów. Chciałabym się sklonować. Jedna ja mieszkałaby we włoskiej Umbrii i z pasją praktykowała dolce far niente. Druga zostałaby tam skąd przyszła, czyli na Mazurach (bliżej wody czuję, że jestem u siebie). A trzecia byłaby joginką-nomadką, z dyktafonem w dłoni. Na razie próbuję łączyć wszystkie te wcielenia. Radiowo mi się udało. Zaczynałam jako reporterka njusowa, ale serce pociągnęło mnie w stronę reportażu. Kiedy trzeba wcielam się w wydawcę lub rozmawiam ze słuchaczami. Lubię małe miasta, celebrowanie śniadań i rozmowy o tożsamości. Dlatego często pytam: „A Ty, skąd pochodzisz?”. Na ulicy zatrzymuję się przy każdym psie, nawet brzydkim.
28.05.2023, 60’

#69 Abruzja

La pausa italiana

Abruzji to znaczy skąd? Abruzyjczyk to znaczy kto? „Abruzja nie ma nic wspólnego z wyrafinowaną Toskanią ani z modą i elegancką Lombardią, gdzie wszyscy są uprzejmi i oficjalni (…) To harmonijny, przejrzysty świat, pozbawiony ostentacyjnych ozdób. Bezpośredni, praktyczny, pomocny. Tutaj nawet psy nie marnują czasu na szczekanie, tylko chodzą po górach i szukają zaginionych turystów albo węszą trufle, legalnie i nielegalnie.” - pisze Piotr Kępiński na pierwszych stronach swojej najnowszej książki „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”. Autor, który w rozmowach z miejscowymi bywa zarówno „swój”, jak i bywa tym obcym, co pozwala uchwycić włoski region z wielu perspektyw, ale przede wszystkim przybliża do zrozumienia abruzyjskiej duszy. Z Piotrem Kępińskim rozmawiać będziemy o tożsamości Abruzyjczyków, ale także o migracjach kanadyjsko-abruzyjskich, o współczesnych banicjach i tzw. „gorzkiej” ziemi. Nie zabranie również wątków polsko-abruzyjskich i pytań o kuchnię regionu, choć o jedzeniu nie rozmawia się tam tak chętnie jak w innych częściach kraju.
21.05.2023, 58’

#68 Giro d’Italia

La pausa italiana

Maj to dla mnie najpiękniejszy kolarski miesiąc” - powiedział w tamtym roku w audycji „La pausa italiana” Adam Probosz, dziennikarz i komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia. Pamiętacie tę rozmowę? Zdradził wtedy coś jeszcze - jak przygotowuje się do relacji wyścigu. Poranna kawa z włoskiego ekspresu, różowa La Gazzetta dello Sport i obowiązkowa obecność… żony! Monika Probosz. Bez Niej jego relacje z Giro nie byłyby tak wyjątkowe. Dlaczego? O to zapytamy naszą dzisiejszą rozmówczynię. Przeczytamy też fragmenty z „różowej gazety”, żeby zrozumieć fenomen stylu pisania włoskich dziennikarzy sportowych. I przede wszystkim porozmawiamy o włoskiej pasji, kulturze regionów i poezji, bo przecież o tym tak naprawdę jest najpiękniejszy wyścig świata. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że połączy się z nami Adam Probosz, prosto z Giro d’Italia z etapu Seregno-Bergamo!
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’

Odcinek 5

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czyta Marianna Janczarska, Justyna Godz i Agnieszka Szwajgier. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’

Odcinek 4

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czytają Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier i Filip Jaślar. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
14.05.2023, 59’

#67

La pausa italiana

Czy jest sens czytać dzisiaj Orianę Fallaci? Czy młode pokolenia interesują się Pasolinim? Dlaczego warto sięgnąć po teksty Tabucchiego? Spokojnie... nie dajcie się zwieść!  To nie będzie wykład z historii kultury włoskiej, choć takich - nasza dzisiejsza rozmówczyni - ma na swoim koncie sporo. Porozmawiamy o Italii widzianej Jej oczami, o włoskości, którą ceni i o mieście, które nazywa swoim città del cuore. Ale także o zawodzie tłumacza, włoskim kinie i muzyce oczywiście. Tej jak zwykle nie zabraknie, a towarzyszyć nam będą klasycy muzyki włoskiej - m.in. Fabrizio De André, Lucio Battisti i Gianna Nannini. Zapraszamy na spotkanie z Anną Osmólską-Mętrak - italianistką, znawczynią literatury włoskiej i tłumaczką.
07.05.2023, 61’

#66

La pausa italiana

01.05.2023, 119’

Któż by się spodziewał...

Oh My Godz

Takiego powrotu z urlopu!
09.04.2023, 60’

#63

La pausa italiana

05.04.2023, 180’

Zaprasza Justyna Godz

Taka sytuacja

Dziś druhną zastępową Katarzyny Borowieckiej będzie Justyna Godz, która wyruszy z Italii na polskie drogi... Do tego będziemy godnie świętować Dzień Podcastów, w studiu zjawi się Gabi Darmetko z nowym odcinkiem "Wzoru na zdrowie", tym razem o tym jakie badania robić regularnie. Tradycyjnie będzie też propozycja teatralna od Pauliny Kozion - spektakl "Ja, córka Rasputina" Teatru Druga Strefa. "Sprawdzone w czytaniu", Anna Król i Julia Rzemek sprawdzą jak być Pollanną! Rewizytują wznowione klasyki dziewczyńskie. Co wyczytują z nich jako dorosłe kobiety?
02.04.2023, 58’

#62

La pausa italiana

29.03.2023, 33’

Scena po napisach?

Pokoleniowa Ekranizacja

29.03.2023, 56’

Tuż przed wielkim finałem!

Pokoleniowa Ekranizacja

26.03.2023, 59’

#61

La pausa italiana

19.03.2023, 59’

#60 Diana Dąbrowska

La pausa italiana

To będzie rozmowa o włoskości, którą otrzymała od losu i postawiła zatrzymać. Urodziła się w Italii - malutkiej mieścinie Santa Maria Causa Vetere, blisko Neapolu. Całe lata 90. spędziła w regionie Kampania. Jak wspomina dzieciństwo? Czego się wtedy słuchało, co oglądało? I jak na ten czas patrzy dziś - co jej dało miejsce pochodzenia? A, że Diana Dąbrowska - nasza dzisiejsza rozmówczyni - jest filmoznawczynią, założycielką Accademii Włoskiego Kina, to nie zabranie także tego tematu. Zapytamy o momenty filmowe, które uformowały ją jako człowieka. Powrócimy do pytania, które pojawiło się już raz w audycji - czy film może zastąpić podróż? I na pewno zapytamy o to, co oglądać, co czytać, żeby przybliżyć się do Italii i do jej (z)rozumienia.
12.03.2023, 58’

#59

La pausa italiana

05.03.2023, 59’

#58

La pausa italiana

DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 18’

47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?

00-357 Zgłoś się!

500 domów, czyli mniej więcej 1300 mieszkańców. Kościół, przedszkole, szkoła podstawowa i dwa sklepy. Na większe zakupy, targ czy do restauracji trzeba przejechać kilka kilometrów, do sąsiedniego miasta. Dziewkowice. Wieś w województwie opolskim. Kod pocztowy 47-100. Ten właśnie kod, wylosowany spośród tysiąca propozycji nadesłanych przez Słuchaczy Radia 357 w ramach akcji „00-357 Zgłoś się!”, przypadł Justynie Godz. Na Opolszczyźnie spędziła trzy dni, ale nie wywęszyła żadnej awantury, skandalu czy przekrętu. Znalazła coś więcej - opowieści o tożsamościach: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Czy trzy dni wystarczyły, by poznać i zrozumieć mieszkańców Dziewkowic? Posłuchajcie reportażu „47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?”
26.02.2023, 59’

#57

La pausa italiana

05.02.2023, 59’

#54

La pausa italiana

03.02.2023, 14’

Takie to moje życie

Reportaż

„Niebo może poczekać” - taki napis zrobiła jakiś czas temu na swoim torcie urodzinowym. A najmłodsi sąsiedzi powtarzają, że gdyby mieszkała w innym miejscu, Orzysz nie byłby taki kolorowy. Bo kiedy nie nosi jednej ze swoich stu sukienek, jest ubrana w pomarańczową bluzę z napisem „Szalona Irenka”. W kieszeni ma zawsze cukierki, a jej ulubiony środek transportu to rower… „Prababcia Irena skoczyła z nieba”, „80-latka z Orzysza pokazuje całej Polsce, jak żyć pełną piersią”, „Szalona Irenka czyli Anioł z Orzysza” - tak rozpisują się o niej gazety na Warmii i Mazurach. Pani Irena Dudzin, bo o niej mowa, stała się w Orzyszu… celebrytką. Bardziej rozpoznawalny w mieście jest tylko burmistrz. Oprócz pokonywania długich dystansów na rowerze, Pani Irena regularnie zdobywa też szczyty górskie, morsuje i nurkuje. Skoczyła nawet ze spadochronem. Ale jej mottem życiowym i siłą napędową jest przede wszystkim jedno zdanie: „Zrobić jak najwięcej dobrego dla innych”. Bo sama nie miała łatwo. Skąd w niej tyle energii i chęci do życia? Dlaczego wita się z każdą mijaną na ulicy osobą i ma ścianę pełną dyplomów, certyfikatów i podziękowań? „Takie to moje życie”- reportaż Justyny Godz.
29.01.2023, 59’

#53

La pausa italiana

27.01.2023, 16’

Czekając na herbatę

Reportaż

To spotkanie z serii tych, które zostawiają ślad. Było szczerze i gorzko... do bólu. Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz nie spodziewały się, że spędzą 4 godziny w Teatrze Ateneum, gdzie Marian Opania opowiedział im o życiu, trudach aktorstwa, marzeniach, rozczarowaniach... i o tym, że chce umrzeć w biegu. - Świat w wieku siedemdziesięciu paru to już nie mój świat. Ja tego świata nie rozumiem. (...) Patrzyłem na młodych ludzi, którzy z udawaną atencją zwracali się do mnie "mistrzu"... ale w ich oczach widziałem, spier***, teraz my. I tak sobie myślę, że po nas nic nie zostaje. To wszystko zniknie. Nikt nie wie, kim był Tadeusz Łomnicki, Jan Świderski, nie mówiąc o przedwojennych aktorach. Nasza sztuka jest tylko na teraz. Udawactwo to jest. Liczy się to, że tam jest widz, którego albo kupię, albo nie kupię. Gram - nie śmieją się. To gram mocniej. O, troszeczkę się śmieją. To jeszcze mocniej. A to jest dno. Aktorstwo. Nie przeskoczy się pewnych poprzeczek. I od czasu do czasu dotknie się chmur. Ale rzadko..." - mówi Marian Opania.
22.01.2023, 59’

#52

La pausa italiana

15.01.2023, 60’

#51 BUNT!

La pausa italiana

Dzisiaj BUNT! Ale nie taki głośny i groźny. Taki zwyczajny, który choć na chwilę pozwoli przeciwstawić się temu, co za oknem. Szarość, brak światła, deszcz… tego w „La pausa italiana” dzisiaj nie usłyszycie! Znajdzie się za to coś dla fanów „Białego Lotosu”, coś dla spragnionych nowości, ale też dla tych, którzy chcą usłyszeć znajomy utwór, przy którym czują to miłe dla człowieka, lecz trudne do określenia uczucie. „Tristezza, per favore vai via!” - tak wyśpiewa jedna z artystek, a Justyna Godzą za nią powtórzy i zrobi wszystko, żeby w tym pomóc
08.01.2023, 60’

#50 La Befana

La pausa italiana

Zawsze przychodzi nocą. W obdartych butach i łachmanach. Przynosi słodycze i upominki - tym grzecznym, tym nieco mniej… węgiel. Dzisiaj w „La pausa italiana” porozmawiamy m.in o tym, kim jest La Befana, która odwiedziła Włochów w nocy z 5 na 6 stycznia. I sprawdzimy, czy święta we Włoszech rzeczywiście celebruje się dłużej? Dzisiejsza audycja będzie z przewagą słowa, a to dlatego, że nasze studio na Słowackiego odwiedzi Tessa Capponi-Borawska.
25.12.2022, 120’

Święta po włosku

La pausa di Natale

"La pausa italiana" w świątecznej odsłonie. Przedświąteczne dwa tygodnie upłynęły nam w towarzystwie świątecznej muzyki włoskiej, która umilała nam przygotowania do świąt, zatem pierwszego dnia świąt nie może być inaczej! Tym razem dwie godziny muzyki tworzonej przez włoskich artystów, zarówno w utworach znanych słuchaczom bardzo dobrze, jak i tych bardziej niszowych. Pojawią się także znajome głosy osób, które gościły w audycji w tym roku - zdradzą jak i gdzie spędzają swoje święta, a także jak brzmi i czym pachnie ich dom, w tym wyjątkowym czasie.
18.12.2022, 60’

#49

La pausa italiana

11.12.2022, 61’

#48 Polsko-włoskie przygotowania do świąt czas zacząć!

La pausa italiana

Dlatego dzisiejsza „La pausa italiana” będzie wypełniona włoską muzyką świąteczną. Tak, żeby przygotowania stały się przyjemniejsze. Albo leżenie i praktykowanie dolce far niente było jeszcze słodsze. Połączymy się także z Agnieszką Koper, naszą słuchaczką i patronką, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Sprawdzimy czy Włosi śpiewają kolędy? W jakich włoskich miastach są najpiękniejsze jarmarki świąteczne i po co Włosi wyplatają kosze wiklinowe przed świętami?
04.12.2022, 60’

#47

La pausa italiana

27.11.2022, 60’

#46

La pausa italiana

20.11.2022, 60’

#45

La pausa italiana

13.11.2022, 59’

#44

La pausa italiana

06.11.2022, 59’

#43

La pausa italiana

DLA WSZYSTKICH 04.11.2022, 15’

Na własnych zasadach

Reportaż

Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce. To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii). Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

La pausa italiana

Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji. Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

La pausa italiana

Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

Miłość i tęsknota za latem

La pausa italiana

Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
07.10.2022, 14’

Człowiek do zadań specjalnych

Reportaż

„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci. Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol". Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych… To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
04.10.2022, 60’

O zaburzeniach odżywiania

Plac na rozdrożu

Jesień to czas, kiedy ich najbliżsi nic nie zauważają - grube swetry i obszerne ubrania dobrze maskują ich chude ciała. Większość przypadków zaburzeń odżywiania dotyczy nastoletnich dziewcząt, ale zaburzenia te mogą wystąpić w każdym wieku i u obu płci, bo 5–10% chorych stanowią chłopcy w okresie dojrzewania. O potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym będziemy rozmawiać z Ewą Galus-Raczyńską, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, która niesie pomoc osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię, a także Justyną Charytonowicz - byłą pacjentką Fundacji i Elżbietą Bareją, mamą Justyny.
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

La pausa italiana

Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie? O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi. Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

La pausa italiana

"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu. Dzisiaj proponuję Państwu to samo. Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później… … już tylko jesienne słońce i wolność! Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

La pausa italiana

Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

La pausa italiana

Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

La pausa italiana

Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 16’

Kulisy urody

Reportaż

Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce? Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie. “Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała. Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy. Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać. Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

La pausa italiana

... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

La pausa italiana

Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

La pausa italiana

Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
16.08.2022, 61’

Z Justyną Godz

Miejscownik

12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

La pausa italiana

- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo. - Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu. - Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka. Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy. To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro. „La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

La pausa italiana

... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 13’

W trybie czuwania

Reportaż

Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund. Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach. To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

La pausa italiana

... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

La pausa italiana

„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…” I co się stało, że nie zrezygnował? O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

La pausa italiana

Festina lente, czyli spiesz się powoli! To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów. Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz. Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 17’

Cyfry i głosy

Reportaż

Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego. W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować... To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
24.06.2022, 58’

#24

La pausa italiana

17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

La pausa italiana

To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

La pausa italiana

"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom. A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

La pausa italiana

Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

La pausa italiana

"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia. "
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

La pausa italiana

„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji? Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia. „Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość. Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 18’

Też odchodzę

Reportaż

To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

La pausa italiana

"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać... "
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

La pausa italiana

"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

La pausa italiana

Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

La pausa italiana

O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
13.04.2022, 60’

Czy „podawanie dalej” treści związanych z wojną jest wystarczające?

Plac na rozdożu

W środowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o odpowiedzialności w czasie wojny i o dziennikarstwie obywatelskim. Również o tym, co możemy lub co powinniśmy robić z tym, co odgrywa się na naszych oczach. W kontekście dziennikarstwa zawodowego, ale też - tak w ostatnich latach rozpowszechnionego - dziennikarstwa obywatelskiego. Gościniami Justyny Godz w Placu na rozdrożu będą: Kateryna Litwinczowa- ukraińska dziennikarka, producentka podcastu „Urban Space Radio” i dr Anna Adamska-Gallant - adwokatka i była sędzia, która orzekała w Kosowie, w sprawach o zbrodnie wojenne, a teraz pracuje dla Ukrainy. Ugościmy też Annę Dudzińską z opowieścią pani Tamary, która na kilka dni przed zbombardowaniem Teatru Dramatycznego, uciekła z Mariupola. A nowy dom, znalazła na południu Polski. Współprowadzącą audycję będzie Zoriana Varenia, Ukrainka, która kilka tygodni temu uciekając z Kijowa, na antenie Radia 357 relacjonowała pierwsze dni wojny w Ukrainie.
08.04.2022, 15’

Leśni ludzie

Reportaż

Reportaż Justyny Godz.
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

La pausa italiana

01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

La pausa italiana

Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

La pausa italiana

Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

La pausa italiana

Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

La pausa italiana

Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

La pausa italiana

Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach. Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
DLA WSZYSTKICH 03.03.2022, 4’

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami

Agresja na Ukrainę

Materiał Justyny Godz
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

La pausa italiana

Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

La pausa italiana

"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti. Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

La pausa italiana

Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 19’

Nie bój się, mała

Reportaż

To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami. Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

La pausa italiana

La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
26.01.2022, 10’

#14 Agnieszka Szwajgier

Jak oni to robią

DLA WSZYSTKICH 26.01.2022, 10’

Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier

Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier

05.01.2022, 124’

Sceny z życia radiowego

Ścieżka dźwiękowa

Nasze wpadki i wypadki, czyli dźwięki na co dzień niezbyt emisyjne.
04.01.2022, 10’

#13 Patrycjusz Wyżga

Jak oni to robią

29.12.2021, 60’

#3

La pausa italiana

25.12.2021, 63’

Z Ewą Woydyłło rozmawiają Justyna Godz i Olga Mickiewicz

Święta dla sceptyków

20.12.2021, 62’

O byciu razem

Plac na rozdrożu

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i tłumaczem z języka włoskiego. Rozmowa o miłości do Włoch i o tym, jak Włosi potrafią być razem. Czy nam nie brakuje na co dzień bliskości? Co nam przeszkadza w jej uzyskaniu?
13.12.2021, 10’

#12 Gabi Darmetko

Jak oni to robią

26.11.2021, 18’

Co się dzieje w Wojtyszkach?

Reportaż

24.11.2021, 63’

"Podaj dalej": spotkanie z Tessą Capponi-Borawską

Plac na rozdrożu

Justyna Godz zaprasza na spotkanie z Tessą Capponi-Borawską, włoską arystokratką, pisarką, autorką tekstów i programów kulinarnych.
22.11.2021, 11’

#11 Tomek Michniewicz

Jak oni to robią

17.11.2021, 60’

"Podaj dalej" z Natalią de Barbaro o „Czułej przewodniczce"

Plac na rozdrożu

"Podaj dalej": spotkanie z Natalią de Barbaro i rozmowa o książce „Czuła przewodniczka”, o schematach, w które popadamy jako kobiety, ale też o czułości wobec siebie i otoczenia i o współodczuwaniu zbiorowym w kontekście aktualnych wydarzeń w Polsce.
08.11.2021, 11’

#10 Katarzyna Borowiecka

Jak oni to robią

05.11.2021, 14’

Sound Trip

Reportaż

20.10.2021, 61’

gość: Magda Mołek

Plac na Rozdrożu

Znana i lubiana "pani z telewizji", kiedy z niej odeszła, założyła swój kanał na YouTube. Odważnie rozmawia o seksie we własnym podcaście. O kim mowa? O Magdzie Mołek!
18.10.2021, 10’

#9 Krystian Hanke

Jak oni to robią

17.10.2021, 60’

#2

La pausa italiana

10.10.2021, 61’

#1

La pausa italiana

08.10.2021, 19’

Tylko zapytam

Reportaż

06.10.2021, 61’

Porozmawiajmy o pieniądzach

Plac na Rozdrożu

Gościem będzie Magdalena Linke-Koszek, czyli prawniczka i dziennikarka pisząca o modzie i kulturze oraz założycielka platformy networkingowej dla młodych kobiet Her Impact.
03.10.2021, 10’

#8 Antoni Grudniewski

Jak oni to robią

23.09.2021, 9’

#7 Roma Leszczyńska

Jak oni to robią

08.09.2021, 60’

Gość: Marta Niedźwiecka

Podaj dalej

03.09.2021, 13’

Sytuacja graniczna

Reportaż

02.09.2021, 61’

Szczury z Via Veneto

Publicystyka

Rozmowa z Piotrem Kępińskim o książce "Szczury z Via Veneto" o Rzymie
01.09.2021, 61’

Gość: Aleksandra Fafius

Podaj dalej

Stonesi, aktywizm, tatuaże i wiele, wiele kwiatów
21.08.2021, 7’

#6 Marcin Cichoński

Jak oni to robią

20.08.2021, 17’

Obóz z marzeniami

Reportaż

Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince. Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
18.08.2021, 59’

Gość: Bogna Świątkowska

Podaj dalej

11.08.2021, 60’

gość: Adrianna Porowska

Podaj dalej

W tym odcinku porozmawiamy z Adrianą Porowską. Ada kieruje Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, pomagającej osobom w kryzysie bezdomności.
09.08.2021, 59’

Podróżowanie autostopem

Plaża niestrzeżona

04.08.2021, 60’

Między pocztówką a rzeczywistością - Salento

Publicystyka

Włoskie Południe w rozmowie z Mascarimiri, czyli tradycyjnym włoskim zespołem.
01.08.2021, 9’

#5 Justyna Mączka

Jak oni to robią

14.07.2021, 60’

Gość: Beata Wrona

Podaj dalej

10.07.2021, 9’

#4 Mateusz Fusiarz

Jak oni to robią

09.07.2021, 14’

Nie tędy droga

Reportaż

Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
07.07.2021, 60’

Gość: Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Podaj dalej

24.06.2021, 60’

Polskie miasta zapaści

Publicystyka

Rozmowa Justyny Godz z Markiem Szymaniakiem o jego najnowszej książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść, a powodami są wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, starzenie się społeczeństwa i exodus młodych.
01.06.2021, 7’

#3 Iza Woźniak

Jak oni to robią

Rasowa reporterka, genialna kierowniczka. Jest i Ona - Iza Woźniak. Co można znaleźć na jej biurku? Ile godzin dziennie pracuje? I cóż takiego robi Marcel, że ją regularnie dekoncentruje?
17.05.2021, 60’

Moda na ogrody działkowe

Publicystyka

Tradycja kontra nowoczesność. Czy jest miejsce na jedno i drugie? Będziemy rozmawiać o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, o zmianach w krajobrazie miejskim i ich wpływie na aktualną modę na działkowanie.
14.05.2021, 14’

Działkowanie w wersji polskiej

Reportaż

07.05.2021, 9’

#2 Agnieszka Obszańska

Jak oni to robią

26.04.2021, 61’

Justyna Godz

Gra zespołowa

01.04.2021, 5’

#1 Michał Gąsiorowski

Jak oni to robią

Trochę o kuchni, trochę o włosach. Skąd to zdziwienie? Nie samym sportem Michał żyje.
22.03.2021, 60’

Jak brzmi pandemia?

Publicystyka

Jak brzmi pandemia? Opowiadali o tym: artysta zajmujący się field recordingiem Marcin Dymiter oraz Magdalena Świerczyńska-Dolot, jedna z autorek projektu "Nie słyszę".
17.03.2021, 4’

#0 Marcin Łukawski

Jak oni to robią

Marcel miał szczęście, tylko ten cykl zapowiada. Ale przy okazji co nieco zdradza...
04.03.2021, 61’

Czym żyje małe miasto?

Publicystyka

Małomiasteczkowy - to znaczy jaki? Porozmawiamy o tym, czym żyje małe miasto. O jego blaskach i cieniach, ale także o mitach i stereotypach. Nie zabraknie również rozmów o tożsamości miejsc i mieszkańców małych miast.
26.02.2021, 16’

Damy i opiekunki

Reportaż

Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
doładowanie ...