27.05.2023, 60’
#32 Czy Facebook wycofa się z Europy?
Rzecz technologiczna
Czy Facebook wycofa się z Europy? Na firmę Meta nałożono niedawno ponad miliard euro kary – zdaniem unijnych urzędników, dane użytkowników nie są wystarczająco chronione. W odpowiedzi przedstawiciele Mety zasugerowali możliwość zablokowania swoich usług w UE. Czy to w ogóle możliwe?
13.05.2023, 60’
#31 Retro
Rzecz technologiczna
Urządzenia sprzed lat, które ocalono od zezłomowania i wyrzucenia na śmietnik będą bohaterami tego wydania „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zapraszają na bezpośrednią transmisję z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki, z okazji Nocy Muzeów.
29.04.2023, 60’
#30 ChatGPT na patencie
Rzecz technologiczna
Czy można opatentować tekst napisany przez Chatbota GPT czy logo firmy stworzone w systemie Midjourney? Niedawno ukazał się niezwykle interesujący raport dotyczący skali piractwa w Unii Europejskiej. Jeśli chodzi o nasz kraj jego wyniki mogą być zaskakujące. W dzisiejszej „Rzeczy Technologicznej” porozmawiamy o prawach autorskich – także w kontekście sztucznej inteligencji.
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz porozmawiają na ten temat ze swoim specjalnym gościem. Jak zwykle pojawią się też najświeższe informacje ze świata nowoczesnych technologii i… wykopaliska z archiwalnych numerów „Młodego Technika”
15.04.2023, 59’
#29 Dr Google, czyli wskazówki w internecie
Rzecz technologiczna
Szukacie czasem medycznych informacji i wskazówek w internecie? Może czasem wybieracie tę ścieżkę niż czekanie w długiej kolejce do lekarza?
Okazuje się, że metody diagnostyczne wykorzystujące tę technologię właśnie są wdrażane. A więc być może dr Google 2.0 naprawdę jest naszą przyszłością…
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poszukają odpowiedzi na pytanie czy w przyszłości sztuczna inteligencja będzie w stanie zastąpić żywych diagnostów. I czy w ten sposób uda się zmniejszyć kolejki do lekarzy?
25.03.2023, 61’
#28 Cyfrowe dane osobiste
Rzecz technologiczna
Korzystacie z cyfrowych dowodów osobistych i praw jazdy? Szybko się do nich przyzwyczailiśmy, ale to nie koniec możliwości współczesnych technologii wykorzystujących tzw. profil zaufany. Jakie inne potencjalne funkcjonalności daje nam ten system ciagle doskonalony przez Centralny Ośrodek Informatyki? Czy w przewidywalnej przyszłości będziemy mogli za pośrednictwem internetu brać udział w wyborach? O to zapytamy naszego gościa z COI.
Poza tym jak zwykle Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zaprezentują ciekawostki ze świata nowych technologii i opowiedzą o radzieckim opiekaczu… który był w stanie opiec tylko dwie grzanki.
18.03.2023, 59’
#27 Jak AI się uczy?
Rzecz technologiczna
Czy rok 2023 będzie nam się kojarzył z rewolucją AI? Sztuczna inteligencja pomaga nam pracować szybciej i wydajniej, ale też coraz częściej nas zastępuje, a nawet potrafi pisać alternatywne zakończenia książek, czy dodatkowe teksty piosenek do kultowych albumów muzycznych. Dziś do audycji zaprosimy osobę, która AI zajmuje się od wielu lat. Z dr Darią Hemmerling porozmawiamy o ty jak to się dzieje, że sztuczna inteligencja rozpoznaje nasze zachowanie i uczucia. W programie nie zabraknie też najnowszych informacji ze świata technologii i … prasowych skamieniałości sprzed wielu lat :) Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
04.03.2023, 59’
#26 AI zagrożeniem dla edukacji?
Rzecz technologiczna
Czy nowoczesne technologie są zagrożeniem czy nadzieją dla edukacji?
Sztuczna inteligencja staje się codziennością, a znalezienie informacji trwa sekundy.
W jaki sposób szkoła powinna reagować na rozwój nowych technologii i czy jest w stanie to zrobić? Odpowiedzi na te pytania udzieli Mariusz Truszkowski, założyciel Szkoły w Chmurze, który będzie gościem Jarosława Juszkiewicza i Roberta Zembrzyckiego w studiu Radia 357.
Dodatkowo, jak zwykle prowadzący zajrzą do pokrytych mchem starych numerów „Młodego Technika” i opowiedzą o wynalazkach, które potencjalnie mogą zmienić nasze codzienne życie.
19.02.2023, 120’
Mikołaj Kopernik jakiego nie znamy
Patronautyka
Dokładnie 550 lat temu urodził się jeden z najwybitniejszych astronomów w historii. Jak się okazuje Mikołaj Kopernik nie tylko zmienił astronomię, ale cały sposób, w jaki myślimy o Wszechświecie i miejscu jakie zajmuje w nim człowiek.
O tym będziemy rozmawiać z astronomem, wicedyrektorem Planetarium Śląskiego w Chorzowie - Damianem Jabłeką. W drugiej części audycji całkowicie zmienimy skalę - od wielkości mierzonych w latach świetlnych przejdziemy do mikroświata, by porozmawiać o antymaterii.
Gościć będziemy Barbarę Latacz, która na co dzień pracuje w Fabryce Antymaterii w Ośrodku Badań Jądrowych CERN pod Genewą. Usłyszycie o tym, w jaki sposób produkuje się antyatomy i dlaczego potrzebne jest do tego najdroższe urządzenie jakie kiedykolwiek wyprodukował człowiek.
18.02.2023, 59’
#25 Z technologią do lasu
Rzecz technologiczna
Dobrze wybrać się w dzicz uciekając od codziennego zgiełku... ale czy warto uciekać od nowoczesnych technologii podczas wyprawy do lasu?
Jak się okazuje mogą one nie tylko nam ułatwić, ale też w pewnych sytuacjach uratować życie. Gościem Roberta Zembrzyckiego i Jarosława Juszkiewicza będzie Marcin Surowiec, znany jako Bushcraftowy.pl - twórca popularnego kanału na YouTube poświęconego wędrówkom i biwakowaniu w lesie.
Poza tym jak zwykle czeka nas spora dawka technologicznych wiadomości - zarówno tych najnowszych, jak i tych wykopanych z archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
04.02.2023, 59’
#24 Czy smartwatche zastąpią klasyczne zegarki?
Rzecz technologiczna
O tym między innymi w dzisiejszym odcinku "Rzeczy technologicznej".
Głównymi bohaterami będą zegarki... jednak nie powszechnie już znane smartwache, ale te nieco starsze modele - mechaniczne. Okazuje się, że technologicznie wcale nie odchodzą do lamusa... a wręcz przeciwnie, biją nowe rekordy popularności. Czy finalnie zostaną wyparte przez elektronikę?
Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz postarają się odpowiedzieć na to pytanie.
Poza tym w audycji jak zwykle porcja (a nawet kilka) najświeższych newsów ze świata IT oraz obowiązkowo - spojrzenie do archiwalnych numerów „Młodego Technika”.
21.01.2023, 59’
#23 Komputery z przeszłości
Rzecz technologiczna
Inżynierowie w białych kitlach w nabożnym skupieniu obsługujący sprzęt warty kilkaset pensji robotnika. Szum wentylatorów i urządzeń sortujących perforowane karty.....
Tak kiedyś wyglądały jedyne miejsca, w których można było zobaczyć komputer.
Dziś prowadzący porozmawiają z inżynierem Zbigniewem Rudnickim z Muzeum Historii Komputerów i Informatyki w Katowicach, który w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku pracował w maszynami Odra i ICL.
Poza tym, czeka na Was porządna garść ciekawostek ze świata nowoczesnych technologii i nieszkodliwych, wzajemnych złośliwości prowadzących.
07.01.2023, 60’
#22 Artysta Sztucznej Inteligencji
Rzecz technologiczna
Czy komputery mogą tworzyć literaturę? Czy to początek końca artystów zbudowanych z białka i wody?
Na te oraz inne pytania postarają się odpowiedzieć Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz w pierwszej w tym roku odsłonie „Rzeczy Technologicznej”.
DLA WSZYSTKICH 04.01.2023, 4’
Urodzinowa niespodzianka
Rzecz technologiczna
Urodzinowa niespodzianka od autorów "Rzeczy technologicznej".
24.12.2022, 60’
Naukowe spojrzenie na Święta
Tajemnica Gwiazdy Betlejemskiej
"Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon". W wigilijnym programie Radia 357 o 14:00 zapytamy astronoma Damiana Jabłekę o to, kim mogli być słynni Mędrcy Ze Wschodu i jaki znak na niebie sprawił, że wyruszyli do Jerozolimy. Okazuje się, że naukowcy od dawna usiłują sprawdzić jakie zjawisko astronomiczne w tamtym czasie mogło być spektakularne - kometa, wybuch supernowej, a może rzadka koniunkcja planet? Dyskusyjna jest również data narodzin Zbawiciela. Naukowe spojrzenie na Gwiazdę Betlejemską w sobotę 24 grudnia o 13:00.
15.12.2022, 14’
#10 Leonardo (Leonardo da Vinci)
Prekursorzy
Leonardo da Vinci to symbol renesansu, autor projektów niezwykłych maszyn i wszechstronnie utalentowany artysta. Ale dlaczego jego dzieła nie pokryły się patyną i wciąż nas fascynują? Co sprawiło, że postać Leonarda da Vinci jest tak bliska ludziom żyjącym w XXI wieku? Mona Lisa jest wciąż najsłynniejszym obrazem świata, a ludzka postać wpisana w koło i kwadrat nadal jest powielana w różnych wersjach na grafikach i t-shirtach. W ostatnim spotkaniu z Prekursorami poznamy życie tego niezwykłego człowieka.
10.12.2022, 59’
#21 Internet of Things
Rzecz technologiczna
Czy ma sens podłączanie do sieci… doniczki? Albo golarki? Paradoksalnie, okazuje się, że tak! W „Rzeczy Technologicznej” powrócimy do Internetu Rzeczy.
IoT - Internet of Things - to technologia rozwijająca się w niesamowitym tempie, której zastosowanie znajdujemy najczęściej w inteligentnych urządzeniach typu smart home.
I to właśnie ona będzie głównym, ale nie jedynym bohaterem sobotniej audycji! Co jeszcze czeka Was w Rzeczy Technologicznej?
Porozmawiamy też o prawdziwej legendzie - Boeingu 747, którego ostatni egzemplarz właśnie zjechał z linii produkcyjnej.
Nie zabraknie też oczywiście spojrzenia do archiwalnego numeru czasopisma „Młodego Technika”.
Gośćmi audycji będą: Jarosław Marski – inżynier ds. urządzeń IoT w T-Mobile Polska oraz Piotr Partyka - prezes firmy ABARO - polskiego producenta urządzeń i systemów IoT dla przemysłu.
08.12.2022, 16’
#9 Jedna kropla krwi (Elizabeth Holmes)
Prekursorzy
Przez kilka lat Elizabeth Holmes, twórczyni technologicznego startupu Theranos, była gwiazdą Krzemowej Doliny. Okrzyknięto ją następczynią Steve’a Jobsa, a w szczytowym momencie wartość przedsiębiorstwa przekraczała 9 miliardów dolarów. Był tylko jeden problem - urządzenie, które skonstruowano w firmie Holmes, nie chciało dobrze działać. W listopadzie 2022 roku sąd w Kalifornii skazał ją na 11 lat więzienia. Co się wydarzyło? Odpowiedź na to pytanie w tym odcinku „Prekursorów".
01.12.2022, 16’
#8 Juliusz (Juliusz Verne)
Prekursorzy
Chociaż żył w połowie XIX wieku to przewidział istnienie łodzi podwodnych, statków kosmicznych czy napędu elektrycznego. Jego prace inspirowały Konstantego Ciołkowskiego i całą rzeszę naukowców. Proza Juliusza Verne’a do dziś zachwyca i pobudza wyobraźnię. Jak to możliwe, że pisarz z Amiens był w stanie tak dokładnie przewidzieć przyszłość? Czy Kapitan Nemo miał być Polakiem? I co robił portret Tadeusza Kościuszki w kabinie „Nautilusa”? Odpowiedzi już w tym odcinku cyklu „Prekursorzy”.
26.11.2022, 45’
#20 Technologia rzeczy
Rzecz technologiczna
Od prostych czujników zbierających informacje na temat warunków atmosferycznych, przez urządzenia monitorujące liczbę szkodników, po roboty, które mogą autonomicznie usprawniać zarządzanie gospodarstwem. Okazuje się, że od Technologii Rzeczy nie ma już odwrotu, nie tylko w naszych domach, ale również w obszarze rolnictwa i leśnictwa. W którą stronę rozwinie się ta technologia i jakie niesie ze sobą korzyści? W „Rzeczy technologicznej” podejmiemy temat z ekspertami:
- Pawłem Pogodą – naczelnikiem Wydziału Informatyki Dyrekcji Generalnej Lasów Państwowych,
- Robertem Solnicą – dyrektorem Działu Sprzedaży Rynku Holding i Energetyka, który w T-Mobile Polska jest odpowiedzialny za projekty w obszarach IoT, M2M, cyberbezpieczeństwa, rozwiązań sieciowych oraz Smart City.
DLA WSZYSTKICH 24.11.2022, 15’
Prekursorzy - #7 The Man Machine (Kraftwerk)
Prekursorzy - #7 The Man Machine (Kraftwerk)
Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
24.11.2022, 15’
#7 The Man Machine (Kraftwerk)
Prekursorzy
Sylwetki czterech muzyków stojących za pulpitami to firmowy znak jednego z najciekawszych projektów artystycznych ostatniego półwiecza: Kraftwerk. Wpływ niemieckiego zespołu na współczesną muzykę jest niezaprzeczalny. Jaką drogę pokonał Kraftwerk od pierwszego występu w 1970 roku i co ma wspólnego z wybuchem w elektrowni w Czarnobylu? Odpowiedź na te pytania już w najbliższym odcinku „Prekursorów”, odcinku zatytułowanym „The Man Machine”.
DLA WSZYSTKICH 22.11.2022, 14’
Spektrum pomysłów (Prekursorzy - odc. 1)
Prekursorzy
Sir Clive Sinclair jest pierwszym bohaterem podcastu o tych, których pomysły zmieniły naszą codzienność. To kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie... Cała seria dostępna pod adresem: https://radio357.pl/twoje357/audycje/prekursorzy-tylko-w-twoje-357/.
17.11.2022, 15’
#6 Nikola Tesla
Prekursorzy
Był postacią tajemniczą i kontrowersyjną. Zawdzięczamy mu silnik elektryczny, radio i … nazwę pewnego zespołu rockowego. Nikola Tesla pozostawił po sobie także wiele teorii spiskowych. Do dziś wybrzmiewają echa jego sporu z Thomasem Edisonem - sporu, który miał nie tylko charakter medialny. Jednym z jego efektów było skonstruowanie krzesła elektrycznego. Bohaterem najnowszego odcinka „Prekursorów” będzie emigrant z Bałkanów, który w Ameryce znalazł sławę i … śmierć.
12.11.2022, 60’
#19
Rzecz technologiczna
10.11.2022, 14’
#5 Kieruj się na zachód (Józef Hofmann)
Prekursorzy
Józef Hofmann był wirtuozem fortepianu, który zasłynął nie tylko mistrzowskimi wykonaniami utworów Rachmaninowa, lecz także swoimi wynalazkami, wśród których są… wycieraczki samochodowe i urządzenie, które można uznać za pierwowzór nawigacji samochodowej. Jego prawdziwą pasją było także poszukiwanie sposobu na jak najwierniejszą rejestrację dźwięku. To właśnie Hofmann – człowiek, który wspaniale łączył miłość do muzyki z pasją inżynierską będzie bohaterem kolejnego odcinka „Prekursorów”.
03.11.2022, 15’
#4 Think Different (Steve Jobs)
Prekursorzy
Steve Jobs to postać, która do dziś wzbudza wiele kontrowersji. Jak to możliwe, że bosy, uduchowiony hipis uwierzył, że nowoczesne technologie zmienią świat? I co ciekawsze - jak mu się udało tego dokonać? Bohaterem tego odcinka „Prekursorów” jest twórca potęgi firmy Apple, który pod hasłem „Think Different” zbudował jedną z największych korporacji na świecie i sprawił, że dziś niemal każdy nosi w kieszeni komputer.
29.10.2022, 59’
#18 Plastikowy Dziób
Rzecz technologiczna
Podobno jeśli coś jest głupie i działa to nie jest głupie!
Pytanie tylko, czy Plastikowy Dziób, wynalazek z 1951 roku, który miał ułatwić życie przechodniom życie naprawdę działał…
Na to pytanie spróbują odpowiedzieć w „Rzeczy Technologicznej” Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz.
Czego możecie spodziewać się jeszcze? W audycji będzie także mowa o technologii, która sprawia, że posiadacze kart graficznych nowej generacji mogą liczyć klatki na sekundę w … setkach.
Czy stanie się ona dostępna dla posiadaczy starszego sprzętu? Zajrzymy także w kosmos, żeby sprawdzić jakie technologie są wykorzystywane przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
Domyślacie się do czego mogły służyć Plastikowe Dzioby?
27.10.2022, 13’
#3 Ada, to nie wypada (Ada Lovelace)
Prekursorzy
Określenie „Rozważna i romantyczna” pasuje do Ady Lovelace tylko częściowo. Idee romantyzmu przekazał jej w genach ojciec Lord Byron. A jednak prawdziwą miłością Ady stały się matematyka i... hazard. Do historii przeszła jako pierwsza programistka, która stworzyła koncepcję oprogramowania dla komputera, który istniał jedynie na papierze. A wszystko działo się w pierwszej połowie XIX wieku… Inspirująca i jednocześnie smutna historia Ady Lovelace w najświeższej odsłonie naszej podcastowej opowieści o Prekursorach.
20.10.2022, 15’
#2 Marzyciel z prowincji (Konstanty Ciołkowski)
Prekursorzy
W kolejnym odcinku poznamy nauczyciela z rosyjskiej prowincji, który opracował teoretyczne podstawy podróży kosmicznych. Konstanty Ciołkowski uważany jest za ojca astronautyki, choć chyba nie przypuszczał, że pierwsze rakiety, które sięgną kosmosu nie będą służyły do jego eksploracji…
15.10.2022, 59’
#17 Czy humanoidy zastąpią kiedyś ludzi?
Rzecz technologiczna
Niedawno w Chorzowskim Planetarium pojawiła się Sofia - pierwszy robot, który uzyskał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Pozrozmawiał z nią Jarosław Juszkiewcz- człowiek, który doskonale wie jak to jest być zastąpionym przez maszynę. Gościnią „Rzeczy Technologicznej” będzie futurolożka - Ada Florentyna Pawlak. W programie jak zwykle pojawią się najświeższe informacje ze świata techniki, choć tradycyjnie nie zabraknie spojrzenia w archiwalny numer „Młodego Technika”. Zapraszają Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz
DLA WSZYSTKICH 13.10.2022, 14’
#1 Spektrum pomysłów (Sir Clive Sinclair)
Prekursorzy
Bohaterem pierwszego odcinka cyklu „Prekursorzy” jest Sir Clive Sinclair – kostruktor pierwszego osobistego komputera, który spopularyzował informatykę. Dziełem życia Sinclaira miał być jednak zupełnie inny wynalazek, który miał zrewolucjonizować transport osobisty. Niestety, pojawił o 30 lat za wcześnie...
DLA WSZYSTKICH 12.10.2022, 1’
Jarosław Juszkiewicz - Proces, Franz Kafka
Lista lektur szkolnych 357
01.10.2022, 59’
#16 Jak się chronić przed cyberatakami?
Rzecz technologiczna
Po wybuchu wojny w Ukrainie liczba cyberataków w Polsce znacząco wzrosła. Dotyczy to przede wszystkim przedsiębiorstw.
W jaki sposób hackerzy włamują się do firmowych sieci?
Jak się przed takimi włamaniami chronić?
Na te i inne pytania, w najnowszym odcinku „Rzeczy technologicznej”, odpowiedzą Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz. Oprócz tego w audycji, spora dawka nowości ze świata IT i oczywiście spojrzenie do archiwalnego numeru „Młodego Technika”. Gośćmi audycji będą: Tomasz Matuła - Ekspert i menedżer rynku ICT oraz cyberbezpieczeństwa; Łukasz Chudyga dyrektor biura projektowania rozwiązań ICT i produktów cyberbezpieczeństwa w T-mobile.
10.09.2022, 60’
#15
Rzecz technologiczna
27.08.2022, 59’
#14 Czysta energia
Rzecz technologiczna
Wprawdzie odnawialne źródła energii, jak słońce, wiatr i woda, dostępne są za darmo, jednak ich przetwarzanie i wykorzystanie było bardzo drogie. Dzięki rozwojowi nowoczesnych technologii staje się jednak coraz bardziej dostępne i, co najważniejsze, powszechne. Czy ten postęp technologiczny pozwoli nam kiedyś zrezygnować z węgla i ropy naftowej?
Odpowiedzi na pytanie w „Rzeczy technologicznej” poszukają dzisiaj Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki i ich gość, dr Łukasz Lamża - filozof przyrody i publicysta „Tygodnika Powszechnego”.
Zachwycimy się też najnowszymi zdjęciami przysłanymi na Ziemię przez Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba.
20.08.2022, 59’
#13 Technologia tworzenia instrumentów muzycznych
Rzecz technologiczna
13.08.2022, 59’
#12 Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom?
Rzecz technologiczna
Czy maszyny mogą kiedyś zastąpić artystów?
Autorem poniższego dzieła nie jest Robert Zembrzycki, współautor „Rzeczy Technologicznej”. Ba! Nie jest nim nawet człowiek…
System sztucznej inteligencji, opierając się na wskazówkach rzeczonego Roberta i założeniach, które podał, wygenerował obraz. Do jego stworzenia wykorzystał sformułowania: a stunning rendition of a full-body female sculpture made of fractal gems, hyperrealistic, octane render, very colorful, vibrant, James Jean, Brian froud, Ross Tran.
Czy jest to dzieło sztuki? Czy maszyny mogą w przyszłości dorównać artystom? O tym porozmawiają ze swoim gościem, Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki porozmawiają w dzisiejszym odcinku magazynu poświęconego nowoczesnym technolgiom.
07.08.2022, 119’
Fotografia kosmosu
Patronautyka
dr Agata Kołodziejczyk - astrobiolożką, Damian Jabłeka - astronom, który opowie o Perseidach. Na zakończenie dawka wiedzy o fotografowaniu nocnego nieba, którą zaserwuje nam dr Kamil Jurczyszyn.
06.08.2022, 60’
#11 Rozszyfrować Enigmę
Rzecz technologiczna
31.07.2022, 119’
Planetarium Śląskie
Patronautyka
W najbliższym wydaniu „Patronautyki” przeniesiemy się do najnowocześniejszego parku nauki w Polsce, który został otwarty dosłownie kilka tygodni temu. Chociaż Planetarium Śląskie działa od 1955 roku, trwająca cztery lata przebudowa całkowicie odmieniła to miejsce.
Czekają tam na Was interaktywne ekspozycje poświęcone sejsmologii, meteorologii i oczywiście astronomii. Wraz z Jarosławem Juszkiewiczem i jego gośćmi odwiedzimy to niezwykłe miejsce.
30.07.2022, 59’
#10
Rzecz technologiczna
24.07.2022, 120’
W poszukiwaniu planetoid
Patronautyka
W dzisiejszym odcinku „Patronautyki” Patrycjusza Wyżgę zastępuje Jarosław Juszkiewicz, który zaprasza na spotkanie z łowcą… planetoid. Naszym gościem będzie Michał Kusiak - astronom, popularyzator nauki, odkrywca wielu komet i planetoid. Współodkrywca komety C/2015 F2 (Polonia), za co otrzymał prestiżową nagrodę Edgara Wilsona.
23.07.2022, 60’
#9
Rzecz technologiczna
16.07.2022, 60’
#8 Archeologia komputerowa
Rzecz technologiczna
09.07.2022, 60’
#7
Rzecz technologiczna
02.07.2022, 59’
#6 Sieci rozproszone
Rzecz technologiczna
Sieci rozproszone zwykle kojarzą się z kopaniem kryptowalut. Okazuje się jednak, że połączona moc obliczeniowa wielu komputerów jest od lat wykorzystywana przez naukowców. Jak? O tym w najnowszym wydaniu „Rzeczy Technologicznej”. Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz poruszą także temat produkcji taniej energii i opowiedzą o… radzieckim przenośnym aparacie rentgenowskim.
18.06.2022, 60’
#5 O cyberprzestępstwach i oszustwach w sieci
Rzecz technologiczna
Kto z tu obecnych zabezpiecza swój smartfon przed wirusami i atakiem z zewnątrz?
Do czego są w stanie posunąć się oszuści? I kim oni właściwie są? Jarosław Juszkiewicz i Robert Zembrzycki zapytali o to ekspertów: Pawła Dobrzańskiego, dyrektora ds. bezpieczeństwa w T-mobile Polska oraz Marcela Kiełtykę ze Stowarzyszenia Demagog. W rozmowie będziecie mogli dowiedzieć się więcej o cyberprzestępcach i przestępczości w sieci. Oprócz tego, usłyszycie także o nowych funkcjonalnościach Google Maps i chińskim pomyśle na bezprzewodowe przekazywanie energii, na duże odległości.
04.06.2022, 60’
#4
Rzecz technologiczna
21.05.2022, 60’
#3
Rzecz technologiczna
Macie w domu telewizor? Taki wielki, na pół salonu? Robert Zembrzycki i Jarosław Juszkiewicz zastanowią się, czy powoli nie przemijają czasy ogromnych plazm… Może do obejrzenia serialu wystarczy tablet albo laptop, a w wieczornych seansach filmowych lepiej sprawdzi się rzutnik? W „Rzeczy Technologicznej” opowiemy też o najnowocześniejszym w Polsce systemie projekcji sztucznego nieba, który właśnie został zainstalowany w Planetarium Śląskim. Będzie również o patentach i zastrzeganiu pomysłów na wynalazki.
07.05.2022, 59’
#2
Rzecz technologiczna
23.04.2022, 61’
#1
Rzecz technologiczna
W najbliższym odcinku opowiemy między innymi o minusach podróżowania ze smartfonową nawigacją. Robert i Jarek przedstawią też swój autorski, rewolucyjny pomysł, dzięki któremu pobyt w polskim szpitalu stanie się milszy, a także porozmawiają ze swoim gościem o tym jak ratować zabytki informatyki z objętej wojną Ukrainy.
DLA WSZYSTKICH 27.03.2022, 11’
#10 Człowiek przyszłości
Pionierzy medycyny
DLA WSZYSTKICH 20.03.2022, 11’
#9 Niewidzialny wróg
Pionierzy medycyny
DLA WSZYSTKICH 13.03.2022, 10’
#8 Post mortem
Pionierzy medycyny
DLA WSZYSTKICH 06.03.2022, 12’
#7 Promienie nadziei
Pionierzy medycyny
DLA WSZYSTKICH 27.02.2022, 11’
#6 Odmienne stany świadomości
Pionierzy medycyny
DLA WSZYSTKICH 20.02.2022, 9’
Pionierzy medycyny - #5 Bogowie
Pionierzy medycyny - #5 Bogowie
W tym odcinku opowieści o pionierach medycyny opiszemy pierwsze operacje transplantacji serca. Od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu. Opowiemy o pionierach, których kiedyś określano mianem „Bogów”.
DLA WSZYSTKICH 20.02.2022, 9’
#5 Bogowie
Pionierzy medycyny
W tym odcinku opowieści o pionierach medycyny opiszemy pierwsze operacje transplantacji serca. Od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu. Opowiemy o pionierach, których kiedyś określano mianem „Bogów”.
DLA WSZYSTKICH 13.02.2022, 11’
#4 Mały krok dla człowieka
Pionierzy medycyny
Co łączy florydzkie aligatory z nowoczesnymi zegarkami mierzącymi nasze tętno? W tym odcinku opowiemy o tym jak dzięki technologicznemu wyścigowi w kosmos powstała telemedycyna i jak zwykły katar złamał kariery trzech astronautów z programu Apollo.
DLA WSZYSTKICH 06.02.2022, 9’
#3 Diagnoza
Pionierzy medycyny
Wilhelm Roentgen, laureat Nagrody Nobla z Fizyki, początkowo nie przypuszczał, że odkrycie przez niego promieni X zrewolucjonizuje medycynę. Na początku widok kości własnej dłoni przeraził jego małżonkę…
DLA WSZYSTKICH 30.01.2022, 8’
#2 Człowiek i maszyna
Pionierzy medycyny
W tym odcinku odwiedzimy Holandię, gdzie w czasie II wojny światowej pewien lekarz nie mogąc pogodzić się ze śmiercią młodego pacjenta, stworzył pierwszy sztuczny organ korzystając z pompy samochodowej i folii do owijania serów.
DLA WSZYSTKICH 23.01.2022, 10’
#1 Bez znieczulenia
Pionierzy medycyny
Przenieśmy się do Bostonu, gdzie w 1846 roku przeprowadzono pierwszy zabieg w znieczuleniu ogólnym.