Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Ewa Świerżewska

.
02.05.2023, 60’

"Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym"

Plac na rozdrożu

O problemach ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży zaczęło być głośno, gdy kolejni pacjenci szpitali musieli spać na podłodze lub byli odsyłani do domu z powodu przepełnienia oddziałów psychiatrycznych. Wtedy zobaczyliśmy skutki sytuacji, w jakiej znajduje się coraz więcej młodych osób. Nikt jednak specjalnie nie zastanawiał się nad przyczynami i faktyczną skalą zjawiska. Opublikowany właśnie przez Fundację Unaweza raport "Młode Głowy. Otwarcie o zdrowiu psychicznym" rzuca światło na bardzo poważną sytuację; wbija w fotel i każe szukać rozwiązań, nie tylko na poziomie indywidualnym, ale też systemowym.
O wynikach badania, rozpoczynającym się programie profilaktycznym, a także książce "Wychowanie przy ekranie" autorstwa jednej z konsultantek raportu, rozmawiać będziemy z Joanną Flis, badaczką, psycholożką, specjalistką terapii uzależnień, współautorką, wraz z Maciejem Dębskim, prezesem Fundacji Dbam o Mój Zasięg, raportu Młode Głowy...; Magdaleną Bigaj, konsultantką raportu; prezeską Instytutu Cyfrowego Obywatelstwa, autorką książki "Wychowanie przy ekranie", badaczką wpływu internetu na społeczeństwo i Dominikiem Kucem – jednym z bohaterów kampanii Młode Głowy, aktywistą działającym na rzecz edukacji, zdrowia psychicznego i równości, inicjatorem Rankingu Szkół przyjaznych LGBTQ+
20.12.2022, 60’

"Mów o mnie ono"

Plac na rozdrożu

Binarny podział na płeć i przypisaną jej seksualność to dla wielu współczesnych nastolatek i nastolatków przeżytek. O źródłach i konsekwencjach takiego stanu rzeczy, o sytuacji młodych osób niebinarnych i trans w Polsce i o zmieniającym się języku będziemy rozmawiać z autorkami książki "Mów o mnie ono" - Katarzyną Skrzydłowską-Kalukin i Joanną Sokolińską, a także z Dag Fajt z projektu tranzycja.pl.
06.09.2022, 60’

Czym jest mizofonia?

Plac na rozdrożu

Głośny oddech, chrząkanie, przełykanie, dźwięk gryzionego jabłka - większość z nas nie zwraca na te dźwięki najmniejszej uwagi.
Dla mizofoników stanowią one prawdziwe tortury. Silnie negatywne reakcje emocjonalne w odpowiedzi na określone odgłosy, szczególnie te wydawane przez innych ludzi (głównie najbliższych), mieszanina złości i lęku, reakcja walki i ucieczki - z tym na co dzień mierzą się tysiące osób. I choć mizofonia opisana została stosunkowo niedawno, jest realnym problemem, obniżającym znacznie jakość życia.
W "Placu na rozdrożu" przyjrzymy się mizofonii, zarówno pod kątem naukowym, jak i praktycznym. Gościć będziemy Martę Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzącą badania nad mizofonią, a także dwie osoby zmagające się z tą dolegliwością (w tym jedna ze swoją i swojego dziecka). Zaprasza Ewa Świerżewska.
10.08.2022, 60’

Kobiety, które w pojedynkę odkrywają świat

Plac na rozdrożu

Podróż w pojedynkę czy tylko w towarzystwie? Solo nie znaczy samotnie - kobiety, które w pojedynkę, na własną rękę i na własnych zasadach ruszają w drogę, by odkrywać nie tylko świat, ale i siebie, zagoszczą na Słowackiego 19A.Często słyszą pytania, co zrobią, jeśli...
albo czy się nie boją i nie czują samotne, podróżując solo?"To, że czasem potrzebujesz być sama, nie oznacza, że jesteś egoistką" - mawiają. Gościniami audycji są Maria Braun Bloody Mary, Ania Kluczyk, Kasia Dereń i Magdalena Borowiec.
06.07.2022, 60’

Jeśli nie all-inclusive, to co?

Plac na rozdrożu

Jeśli nie all-inclusive, to co? Jakie macie niebanalne sposoby na podróżowanie?
Tysiące kilometrów na dwóch kółkach - solo, rodzinnie lub w grupie znajomych. Długie godziny oczekiwania, aż ktoś się zatrzyma i weźmie na stopa, w skwarze lub ulewie. Fotografowanie nielegalnych kopalń węgla w Kirgizji. Niespodzianki, rozczarowania i chwile mrożące krew w żyłach. Przeniesiemy się w miejsca, gdzie nie trzeba nosić plastikowych opasek na nadgarstku, za to można spróbować prawdziwych lokalnych przysmaków. A o tym, dokąd uda się dotrzeć danego dnia, nie decyduje rozkład jazdy czy lotów, ale często... przypadek.
Gośćmi Ewy Świerżewskiej w „Placu na rozdrożu” będą: Mateusz Łysiak - miłośnik podróży (również autostopem) i dziennikarz serwisu NationalGeographic.pl, Adam Bereza - Człowiek, który połączył dwie pasje: podróże i rower, Magdalena Borowiec, na co dzień związana z designem i meblami, prywatnie pasjonatka kolarstwa szosowego i podróży w dziewicze miejsca, Kasia Myślicka – Gdańszczanka, od 9 lat mieszkająca w Prowansji. W wolnym czasie wraz 9-letnimi bliźniakami zwiedza bliższe i dalsze okolice.
30.05.2022, 60’

"Uwaga, śmieciarka jedzie", czyli drugie życie przedmiotów

Plac na rozdrożu

Czy korzystacie z drugiego obiegu rzeczy? Kupujecie w tzw. lumpeksach, wymieniacie się ze znajomymi, przekazujecie niepotrzebne Wam już rzeczy, zamiast je wyrzucać?
Takie przekazywanie ma aspekt ekologiczny i ekonomiczny, ale może być też formą pomagania. I nie trzeba fizycznie oddawać np. ubrań osobom potrzebującym - można też dać przedmioty do tzw. sklepu charytatywnego. Za uzyskane z ich sprzedaży pieniądze, zaspokojone zostaną potrzeby jego podopiecznych.
O tym, jak działają takie inicjatywy, ale także o zmianach na „rynku wtórnym", spowodowanych napływem uchodźców z Ukrainy.
Ewa Świerżewska w rozmowie z Dominiką Szaciłło, twórczynią inicjatywy 'Uwaga, śmieciarka jedzie', oraz Agnieszką Orzechowską ze sklepu charytatywnego 'Kopalnia', prowadzonego przez Fundację Salomon.
11.04.2022, 60’

Ostatnia prosta przed maturą

Plac na rozdrożu

W 2022 roku 250 tysięcy absolwentek i absolwentów liceów i techników, zmierzy się z egzaminem dojrzałości. Ostatnie trzy lata, niosły za sobą wiele trudności: kumulację roczników (szkołę kończą ostatni absolwenci gimnazjów), przejście na naukę zdalną i ciągły niepokój związany z pandemią, a na ostatniej prostej - wojna w Ukrainie i lęk wywołany niepewną sytuacją.
O wyzwaniach, obawach i oczekiwaniach, ale też planach i nadziejach. O tym, jak najlepiej wykorzystać pozostały czas i co jest ważniejsze - spokój czy nauka do ostatniego dnia.
W „Placu na rozdrożu” gośćmi Ewy Świerżewskiej będą Joanna Szulc, dziennikarka, redaktorka, psycholożka, ekspertka serwisu Szkoła średnia bez tajemnic, Mirosław Wieteska, nauczyciel języka polskiego, dyrektor społecznego LO nr 17 w Warszawie oraz Iga i Bartosz, tegoroczni maturzyści.
DLA WSZYSTKICH 02.03.2022, 60’

Polacy pomagają Ukraińcom

Plac na rozdrożu

Można to nazwać „pospolitym ruszeniem”. Jedni szykują paczki z odzieżą, artykułami spożywczymi i zabawkami. Inni jadą na naszą wschodnią granicę, by przewieźć Ukraińców w głąb Polski. Jeszcze inni ofiarowują nawet swoje mieszkanie. Polacy z wielkim zaangażowaniem pomagają uciekającym przed wojną Ukraińcom. Ewa Świerżewska również o tym jak pomagać skutecznie i długofalowo.
02.02.2022, 60’

O neuroróżnorodności

Plac na rozdrożu

ADHD, dysleksja, zespół Touretta, schizofrenia, choroba dwubiegunowa. Rozmowa o neuroróżnorodności. Czym jest, a czym nie jest; czy zawsze istniała, czy też jest wymysłem ostatnich lat. O mitach i stereotypach, które nie mają nic wspólnego z rzeczywistością, a krzywdzą i stygmatyzują.
03.01.2022, 59’

Voces Gaudii

Plac na rozdrożu

Voces Gaudii to pierwszy w Polsce chór osób LGBT i ich sojuszników. Wspólne śpiewanie to sposób na budowanie wspólnoty, ale też zaznaczenie swojej obecności w społeczeństwie i rodzaj walki o równe prawa.
05.10.2021, 60’

Drodzy Państwo, czytajmy książki!

Plac na Rozdrożu

Książki mogą być na receptę, czasami mają drugie życie, ale też supermoc - czyli jak zachęcać do czytania? Opowiedzą goście z Fundacji Powszechnego Czytania oraz fundacji Zaczytani.org
13.09.2021, 60’

Pokolenie Silver

Plac Na Rozdrożu

Nasze społeczeństwo się starzeje. Coraz więcej jest osób powyżej 55 roku życia. I coraz bardziej ich potrzeby są widoczne. Rozmawiać będziemy o zjawisku zwanym Pokolenie Silver - kim są, czego chcą, co robią, co jest dla nich trudne, jak zmienia się podejście do życia osób 55+.
06.09.2021, 60’

Jak dobrze wyjść z domu dziecka

Dobre wychowanie

27.07.2021, 60’

Triathlon z niepełnosprawnymi dziećmi

Publicystyka

Rozmowa z Łukaszem Malaczewskim, który jest fizjoterapeutą i triathlonistą. Swoje umiejętności wykorzystuje, startując w zawodach triathlonowych wraz z niepełnosprawnymi dziećmi.
23.06.2021, 60’

Przemoc rówieśnicza

Publicystyka

Kończy się rok szkolny, który był dość wyjątkowy. Nauka zdalna była dla jednych wyzwaniem, innym przyniosła ulgę, gdyż zostały ograniczone kontakty z rówieśnikami, a te czasami są źródłem cierpienia. Jednak to ograniczenie nie do końca rozwiązało problem przemocy rówieśniczej, która przybiera różne formy.
09.06.2021, 60’

Niepełnosprawni w życiu społecznym i kulturalnym

Publicystyka

12.05.2021, 60’

Pułapki wolontariatu

Publicystyka

Czego nie wiemy na temat wolontariatu, np. w Kambodży czy Nepalu? Często ludzie, chcąc przeżyć przygodę, jadą na wolontariat np. do sierocińca, nie zdając sobie sprawy, że to biznes, a dzieci odbierane są rodzicom, żeby zapełnić nimi placówkę.
14.04.2021, 60’

Przyjaźń z autystami

Publicystyka

Łączy ich wiele: pasje, wiek, miejsce zamieszkania. Różni to, jak radzą sobie w relacjach społecznych. Czym jest wolontariat koleżeński? Będzie o znajomościach, które niekiedy przeradzają się w przyjaźnie, o mitach na temat osób w spektrum autyzmu i poziomie świadomości w społeczeństwie.
doładowanie ...