Idź do treści
ernest.zozun@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Ernest Zozuń

W wieku kiedy każdy chłopiec chce być strażakiem, kolejarzem czy pilotem, ja chciałem być dziennikarzem. Zaniepokojeni tym faktem rodzice, mimo wszystko pozwalali mi marzyć. Marzenia się spełniły. Na dodatek zawsze chciałem pracować w radiu, najlepszym radiu… No to teraz pracuję! Znam 5 i pół języka, umiem być reporterem na prawdziwej wojnie, nie wiem za to co rośnie w moim ogrodzie. Dla mnie to choinka. Co roku przyrasta o 100-200 czerwonych lampek. Może jestem zbyt wymagający wobec siebie i wobec innych. Ale ten zawód wymaga solidności i rzetelności w 1000%. Bo nie można przecież zawieść naszych najwspanialszych słuchaczy.
25.05.2023, 13’

Ron DeSantis kandydatem republikanów na prezydenta USA

Radio Świat

Ron DeSantis, gubernator Florydy, ogłosił swój udział w wyborach na prezydenta USA. Ernest Zozuń rozmawia z Andrzejem Kuhutem z Klubu Jagiellońskiego.
25.05.2023, 119’

Audycja specjalna z Torunia i Warszawy

Popołudniówka 357

Popołudniówka w mieście Kopernika!  Komiksową serię „Najwybitniejsi naukowcy” wzbogacił zeszyt o najsłynniejszym, polskim astronomie . „Kopernik. Centrum wszechświata” to rysunkowa opowieść o chłopcu, który  zafascynował się spoglądaniem w niebo, zanim jeszcze został wielkim odkrywcą. Komiks powstał z okazji Roku Mikołaja Kopernika. To dobry powód, żeby spotkać się z Państwem w gotyckim mieście astronoma.  Zapraszamy na popołudniówkę z dziedzińca Ratusza Staromiejskiego w Toruniu. W audycji : Jordi Bayarri, autor komiksu  zabierze opowie o rysunkowym wyobrażeniu Mikołaja Kopernika, Dr Michał Targowski, historyk oraz Jerzy Rafalski, astronom zderzą te wyobrażenia z rzeczywistością i opowiedzą o tym, jak w rzeczywistości mógł wyglądać Mikołaj Kopernik.  Mamy w świadomości kilka           wizerunków Kopernika. Żaden z tych, które zachowały się do dzisiaj nie pochodzi z czasów kiedy Kopernik żył, skąd więc wiemy, czy ten sportretowany na pomniku jest prawdziwy?  Toruńskie pierniki dawniej i dziś! Tradycyjny wypiek toruński, wyrabiany jest przez piekarzy od około 700 lat. Jak to możliwe, że pierniki nie znudziły się przez tyle lat. Jak tradycyjny przepis postanowiła zinterpretować Iga Sarzyńska- Komorowska, której pierniki są jak słodkie dzieła sztuki? Joanna Gus opowie o sposobie na zrozumienie przewrotu kopernikańskiego w postaci gier, które prezentowane są na automatach, i eksponowane w różnych galeriach sztuki. Celem projektu „Zasada Kopernikańska” jest przypomnienie nam, że nie stanowimy centrum kosmosu i podkreślenie naszej roli jako strażników planety. 
24.05.2023, 14’

Rosja - atak na Biełgorod

Radio Świat

Zamieszanie w Rosji po ataku na obwód biełgorodzki przez bojowników Legionu Wolności Rosji. Gościem Ernesta Zozunia jest Piotr Pogorzelski.
24.05.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce ogłaszamy trzecią edycję słownika polsko - dziecięcego. Jak będzie można wybierać te najpiękniejsze dziecięce słowa? - proszę nas słuchać od 16. Będzie też o Trybunale Konstytucyjnym i bezpieczeństwie polskiego nieba. Będzie o ślimaczeniu się... wszak dziś dzień ślimaka. Będzie o tym, co dzieje się w Rosji oraz że od dziś koniec z jednorazowymi plastikowymi np. sztućcami. Zapraszamy!!!
23.05.2023, 122’

Audycja specjalna z Rzeszowa

Popołudniówka 357

Dziś specjalne wydanie Popołudniówki Radia 357 z Rzeszowa. Powiemy o atrakcjach miasta, odwiedziny muzeum dobranocek, porozmawiamy o architekturze oraz o instalacji planet. Ale będą także informacje o proteście pielęgniarek oraz mnóstwo sportu.
18.05.2023, 15’

Hiroszima... 78 lat po użyciu bomby atomowej

Radio Świat

18.05.2023, 125’

Słuchacze dobrze poinformowani. Zawsze.

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o rynku mieszkaniowym... Fiasku projektu Mieszkanie Plus i tym co w zamian? Poza tym o wolności w mediach, o prohibicji w Krakowie oraz o ludziach, którzy potrafią się... samozaorać.. Będzie też o Komediancie oraz oczywiście sport i wieści ze świata.
17.05.2023, 15’

Szczyt Chiny - Azja Środkowa

Radio Świat

Szczyt Chiny - Azja środkowa czyli spotkanie z przywódcami Kazachstanu, Kirgistanu, Tadżykistanu i Uzbekistanu. Ernest Zozuń rozmawia z Jerzym Olędzkim z Instytutu Boyma
17.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o darmowych lekach dla dzieci i młodzieży oraz osób powyżej 65 roku życia. Będzie też o WF na maturze. Czy to dobry pomysł? Zaprosimy na sztukę do teatru Studio oraz w dniu telefonu zaufania dla młodzieży porozmawiamy o kondycji psychicznej młodych ludzi.
16.05.2023, 14’

Tajlandia - czas na demokrację

Radio Świat

Partia Idziemy na przód wygrała wybory w Tajlandii. Czy pozwolą na to generałowie? Gościem Ernesta Zozunia jest dr Sergiusz Prokurat z Coventry University i wykładowca Uczelni Łazarskiego
16.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o obietnicy 800 plus. Co sądzą o niej ekonomiści? Poza tym o dronach które zagrażają samolotom... O wydarzeniach w Tajlandii... O tym, jak ważne jest światło w naszym życiu... A także o memach o radomskim lotnisku... I zaproszenie do niezwykłego podcastu.
15.05.2023, 13’

Wybory w Turcji

Radio Świat

Czy władzę straci Recep Erdogan - co zmieni się po wyborach w Turcji - Gościem Ernesta Zozunia jest profesor Adam Szymański z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
15.05.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce poszukiwać będziemy balona, który miała nadlecieć z terenu Białorusi i wciąż nie wiadomo gdzie jest... Naszym gościem będzie gen. Mirosław Różański. Poza tym powiemy o wyborach w Turcji, o pomyśle na darmowe autostrady. Skomentujemy inne pomysły prezesa PiS oraz przeanalizujemy tekst polskiej piosenki na Eurowizję. Będzie też zaproszenie do teatru oraz o akcji ochrony karpackich lasów.
11.05.2023, 12’

Zamieszki w Pakistanie

Radio Świat

Aresztowanie byłego pakistańskiego premiera Imran Khana wywołało masowe protesty. Dlaczego pakistańczycy bronią byłego premiera ? Gościem Ernesta Zozunia jest Krzysztof Iwanek.
11.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o pomysłach na zaostrzenie kar. Naszym gościem będzie były rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar. Poza tym o tym, że nie warto śmiecić oraz o profesjach cieszących się największą renomą. Będą u nas także młodzi ludzie, którzy podbijają kosmos. Oraz specjalna relacja z festiwalu Eurowizji...
10.05.2023, 14’

Atak Izraela na Strefę Gazy

Radio Świat

Wojsko izraelskie rozpoczęło operacje "Tarcza i strzała", która wymierzona jest w terrorystów z "islamskiego dżihadu", a w rzeczywistości to atak na Strefę Gazy. Gościem Ernesta Zozunia jest będzie Karolina Zielińska z Ośrodka Studiów Wschodnich
10.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o tym czy Polacy chcą pracować czy przejść na przysługującą im emeryturę? Będzie o ataku nożownika w domu dziecka. Jak się zachować gdy grozi nam niebezpieczeństwo? Poza tym zajmiemy się zaginionym dronem, nagrodami Anody oraz będziemy mieć zaproszenie na koncerty przy pomniku Chopina w Warszawie. Zapraszamy!!!
09.05.2023, 13’

Dzień zwycięstwa bez zwycięstwa

Radio Świat

Putin na Placu Czerwonym i dziwnie uboga parada zwycięstwa bez zwycięstwa na Placu Czerwonym. Ernest Zozuń rozmawia z profesor Agnieszką Legucką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
09.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce wiele ważnych i aktualnych tematów. Będzie o pomocy dla rolników, bo dziś zbiera się w tej sprawie sejm. Będzie o rodzinach zastępczych i Wioskach SOS. Powiemy o paradzie zwycięstwa w Moskwie oraz o niezwykłym pomniku w Warszawie. A także o tym że będą kontrole płatności gdy kupujemy coś poprzez platformy sprzedażowe. Wreszcie zajmiemy się też blokowaniem kont w mediach społecznościowych. Polecamy!!!
08.05.2023, 12’

Syria - powrót do Ligi Państw Arabskich

Radio Świat

Gościem Ernesta Zozunia jest dr Wojciech Szewko z Collegium CIVITAS i autor podcastu Na wschód od Bliskiego Wschodu.
08.05.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce zmierzymy się z królową nauk, czyli matematyką. Naszym gościem będzie prof. Paweł Strzelecki z Uniwersytetu Warszawskiego. Będzie poza tym o szachach oraz o bibliotekach - czy są one jeszcze komuś potrzebne? Wrócimy też do sytuacji na granicy polsko - białoruskiej, gdzie wciąż umierają ludzie oraz do koronacji Karola III. Polecamy się od 16 do 18.
04.05.2023, 11’

Atak na Kreml

Radio Świat

Kto zaatakował dronami Kreml? Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Kacewicz z telewizji Biełsat
04.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

02.05.2023, 15’

Nowy prezydent Paragwaju

Radio Świat

Santiago Pena jest nowo wybranym prezydentem Paragwaju - jednak reprezentuje on rządzącą od lat partię Colorado. Gościem Ernesta Zozunia jest Mateusz Mazzini, latynoamerykanista
02.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w nieco jednak świątecznej Popołudniówce o ostatnich godzinach na rozliczenie z fiskusem; o grillowaniu oczywiście; relacje z finału Pucharu Polski; o tym, że coraz więcej mandatów dostajemy za rozmowy przez telefon na przejściu dla pieszych; oraz rozmowa o polskiej fladze, wszak dziś jej święto... Nie zapomnimy też o tym, czym będziemy żyć jutro, czyli polskim TOP-ie Radia 357!!!
01.05.2023, 10’

Papież na Węgrzech

Radio Świat

Papieska pielgrzymka na Węgry wzbudziła bardzo wiele kontrowersji. Choć na biurku Franciszka leży wiele zaproszeń, w tym także to z Kijowa, to on wybrał Węgry. Miedzy wierszami daje do zrozumienia, że tedy chce budować pokój , mówi o tajnej misji. Jaka politykę prowadzi Watykan do czego zmierza i jakimi drogami? O tym dziś w audycji "RADIOŚWIAT". Gościem programu będzie Tadeusz Bartoś. Radio 357 godz 16.45; podcast "twoje357" fot sutterstock
01.05.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w świątecznej Popołudniówce wybierzemy się na pierwszomajowy pochód. Zarówno ten dzisiejszy, jak też wrócimy do lat minionych w rozmowie z historykiem. Odnajdziemy też historyczny komputer oraz porozmawiamy o kontrowersjach związanych z występami ulicznych artystów. Będzie też o słowach papieża dotyczących wojny w Ukrainie oraz o książce dotyczącej lęków i strachów wojną wywołanych. Odwiedziny też Jastarnię i niezwykłą imprezę która się odbywa w tym mieście. Zapraszamy!!!
29.04.2023, 60’

#5

Pocztówki ze świata

27.04.2023, 13’

Wołodymyr Zełeński rozmawiał z Xi Jinpingiem

Radio Świat

Rozmowa prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełeńskiego z Xi Jinpingiem, sekretarzem Komunistycznej Partii Chin i przewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej. Krzysztof Niczypor z Ośrodka Studiów Wschodnich jest gościem Ernesta Zozunia.
27.04.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce Radia 357 o drogiej majówce, na co trzeba będzie wydać najwięcej? Poza tym o rozmowie prezydentów Ukrainy i Chin, o zamienianych flagach, o otworzonym dziś lotnisku w Radomiu, o sztucznej inteligencji, która budzi coraz więcej kontrowersji oraz o mediach społecznościowych - czy ich użytkownicy mają swoje prawa?
26.04.2023, 13’

Reelekcja Joe Bidena

Radio Świat

Joe Biden zapowiedział, że będzie ubiegał się o reelekcję. Gościem Ernesta Zozunia jest Małgorzata Zachara - Szymańska z Instytutu Amerykanistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
26.04.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o rewolucji w kodeksie pracy, komu przysługiwać będzie więcej urlopu i na jakich zasadach? Będzie też o pomysłach na ograniczenie dostępu dzieci do treści pornograficznych w sieci oraz o naszym zdrowiu psychicznym. Zaprosimy Państwa na Mistrza i Małgorzatę do Studio Buffo oraz powiemy o wierze Polaków w UFO
25.04.2023, 120’

Wydanie specjalne z Opola i Warszawy

Popołudniówka 357

Dziś w specjalnej Popołudniówce wprost z Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu opowiemy - co ciekawego dzieje się w mieście, które z piosenka nam się najbardziej właśnie kojarzy... Będą ciekawi goście i frapujące tematy; będzie o mówiących pomnikach, artystycznych muralach, opolskich dziołchach oraz oczywiście o Muzeum Polskiej Piosenki; nie zabraknie też wątków zdrowotnych; także tych związanych z hałasem. Ale będzie także o tym - dlaczego Polacy mniej kupują? Oraz dlaczego wciąż rozmawiamy przez telefon przechodząc przez ulicę. Zachęcamy do słuchania nas od 16 do 18. Można nas też odwiedzić w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Czeka na Państwa Ernest Zozuń.
20.04.2023, 12’

Indie najludniejszym krajem świata

Radio Świat

Indie wyprzedziły Chiny pod względem ludności na świecie. Gościem Ernesta Zozunia jest Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma
20.04.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce Radia 357 o tłoku w szkołach... Czy da mu się zaradzić? Odpowiedzą dyrektorzy z Lublina i Warszawy. Poza tym o szkolnych uwagach....O schronach... Czy wiedzą Państwo gdzie się takie znajdują? Będzie też o skargach pacjentów oraz zaproszenie do Teatru Ateneum. Naszym gościem będzie reżyser Mikołaj Grabowski.
19.04.2023, 12’

Fox News z ogromna karą finansową

Radio Świat

Ponad 787 milionów dolarów kary dla telewizji Fox News za wielokrotne kłamstwa w sprawie rzekomego fałszowania głosów na niekorzyść Donalda Trumpa za pomocą urządzeń do liczenia głosów firmy Dominion. Ernest Zozuń rozmawia z Łukaszem Pawłowskim, publicystą i współautorem Podcastu Amerykańskiego.
19.04.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce przede wszystkim o 80 rocznicy wybuchy Powstania w Getcie Warszawskim; naszym gościem będzie Zuzanna Schnepf - Kołacz z muzeum POLIN; poza tym o podwyżkach w pracy - chcą ich pracownicy, a co na to pracodawcy?;będzie też o rankingu najpopularniejszych zup oraz o tym, czy nowe przepisy unijne ograniczą tanie latanie? Zapowiemy też nową edycję festiwalu Chopin i jego Europa.
18.04.2023, 13’

Wysokie wyroki dla przeciwników Kremla

Radio Świat

Wysokie wyroki dla przeciwników politycznych Putina, Władymir Kara-Murza dostał 25 lat kolonii o zaostrzonym rygorze. Gościem Ernesta Zozunia jest Anna Maria Dyner z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
18.04.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce... o tym, jak embargo na import ukraińskich produktów może wpłynąć na polskie firmy?; o elektromobilności polskich miast; o zdrowiu psychicznym młodych ludzi; o obchodach 80. rocznicy wybuchu powstania w warszawskim getcie oraz o... żarówce która świeci nieprzerwanie od 1901 roku.
17.04.2023, 13’

Sudan - przewrót i kwawe walki o włądzę

Radio Świat

Znów niespokojnie w Sudanie, walka o władzę generałów i krwawe starcia. Gościem Ernesta Zozunia jest Jędrzej Czerep z Instytutu Spraw Międzynarodowych
17.04.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce... opowiemy jak posadziliśmy hektary lasu; przyjrzymy się pomysłowi embarga na ukraińskie produkty; spytamy, czy od prezentów komunijnych trzeba płacić podatki; porozmawiamy o proteście logopedów oraz o niezwykłym projekcie: otwarte miasta i wsie.
13.04.2023, 16’

Niefrasobliowści przezydenta Macrona

Radio Świat

Najnowsze macronizmy czyli co w sprawie Tajwanu i stosunków z USA powiedział prezydent Emmanuel Macron. Gościem Ernesta Zozunia jest Marcin Terlikowski z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
12.04.2023, 13’

Birma - krwawa rozprawa z przeciwnikami

Radio Świat

Rządząca Birmą junta wojskowa po raz kolejny ostrzeliwuje i bombarduje ludność cywilną. Gościem Ernesta Zozunia jest z Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
12.04.2023, 121’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce powracamy do protestujących rolników i pytamy: co dalej z ukraińskim zbożem? Poza tym - pamiętają Państwo CB radio? Będzie też o wydarzeniach w Birmie oraz o locie Gagarina w kosmos. Nie zapomnimy o czekoladzie, ale podejdziemy do zagadnienia bardzo poważnie. No i na koniec jak zwykle walka z fake newsami oraz o... dzieciach ulicy. Polecamy dwie godziny z Popołudniówką!
11.04.2023, 14’

Irlandia - wizyta prezydenta Joe Bidena

Radio Świat

Prezydent Joe Biden odwiedził Irlandię, mija właśnie 25 lat od porozumienia wielkopiątkowego, które miało zakończyć konflikt w Irlandii Północnej. Gościem Ernesta Zozunia jest profesor Wawrzyniec Konarski z Akademii Umiejętności VISTULA
11.04.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o protestach związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego; o święcie radia; o Irlandii; o tym jak niebezpieczne może być ładowanie telefonów w miejscach publicznych; o premierze zbliżającej się musicalu o grupie Queen... W sumie... Dużo ciekawych tematów w ten poświąteczny wtorek. Zapraszamy
06.04.2023, 15’

Izrael i awantura w meczecie Al Aksa

Radio Świat

06.04.2023, 124’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o kontrowersjach wokół budowy kopalni węgla brunatnego w Złoczewie; będziemy także w Izraelu, gdzie dochodzi do eskalacji konfliktu; oraz gościć będziemy Polkę mieszkającą od 13 lat w Argentynie; Tomek Jeleński upiecze babę wielkanocną; zapowiemy też nową premierę w Teatrze Muzycznym Roma - musical o grupie Queen. Będzie jeszcze wiele innych atrakcji.
05.04.2023, 14’

Zarzuty i kampania wyborcza Trumpa

Radio Świat

Zarzuty dla Trumpa i początek jego kampanii wyborczej. Ernest Zozuń rozmawia z Andrzejem Kohutem z Klubu Jagiellońskiego.
05.04.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce wiele uwagi poświęcimy wizycie prezydenta Ukrainy w Polsce. Na miejscu śledził ją będzie Andrzej Rudke. Będą rozmowy z ekspertami oraz łączenie z Kijowem. Poza tym - o Donaldzie Trumpie i jego kłopotach oraz o podcastach... Wszak dziś "ich święto". Polecamy się od 16 do 18, choć wydarzenia z wizyty prezydenta Ukrainy także w specjalnych serwisach o 12.00 i 19.00
04.04.2023, 13’

Bułgaria po wyborach

Radio Świat

Bojko Borisow i jego ugrupowanie GERB wygrywa wybory w Bułgarii.Ernest Zozuń rozmawia ze Spasimirem Domaradzkim z Instytutu Europy Środkowej Uniwersytetu Warszawskiego
04.04.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

03.04.2023, 13’

Finlandia - przegrana partii rządzącej

Radio Świat

Zmiana u steru władzy w Finlandii. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie i z Uniwersytetu im Marii Skłodowskiej.
31.03.2023, 181’

Jeszcze tydzień, ale już prawie weekend

Popołudniówka w piątek

Dziś w Popołudniówce prowadzonej przez Ernesta Zozunia wszystkie stałe punkty - jak rozmowa z prof. Kłosińską, Markiem Brzezińskim, Dobre Notowania, cykl z Wielkiej Płyty oraz oczywiście reportaż... Tym razem Agnieszki Szwajgier z miejsca o niezwykłej nazwie i historii. Poza tym o byłym prezydencie USA, który może trafić za kratki, o palmach, wszak w niedzielę Niedziela Palmowa; o lewych zwolnieniach oraz o Aleksandrze Piłsudskiej i Przeglądzie Piosenki Autorskiej który kończy się we Wrocławiu. Zapraszamy od 16 do 19...
30.03.2023, 12’

Birma i kryzys praw człowieka

Radio Świat

Kryzys praw człowieka w Birmie - pokłosie wojskowego zamachu stanu. Profesor Bogdan Góralczyk z Centrum Europejskiego i były ambasador w Birmie jest gościem Ernesta Zozunia
30.03.2023, 57’

Czy Unijny zakaz dla samochodów spalinowych to dobry pomysł?

Co Państwo na to?

Po 2035 roku w Unii Europejskiej będzie obowiązywał zakaz dla samochodów spalinowych . Rada Unii Europejskiej ostatecznie przegłosowała przepisy, które mają sprawić, że na naszych drogach będzie mniej samochodów z silnikami benzynowymi i diesla. Zakaz jest konsekwencją przyjętego przez Unię zielonego ładu który przewiduje znaczna redukcje emisji dwutlenku węgla. To oznacza, że po 2035 roku co do zasady nie będzie można kupić i zarejestrować nowego auta spalinowego. Wyjątkiem mają być samochody korzystające z paliw syntetycznych. W audycji „Co Państwo na to” pytamy : Czy Unijny zakaz dla samochodów spalinowych to dobry pomysł?
29.03.2023, 15’

Szkocja i nowy premier

Radio Świat

Szkoci wybrali nowego premiera. Gościem Ernesta Zozunia jest Przemysław Biskup z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
29.03.2023, 59’

Czy TikTok to szpieg ?

Co Państwo na to?

Amerykanie i Brytyjczycy zabronili urzędnikom państwowym korzystać z TikToka. Podobne kroki podejmują unijne instytucje wobec swoich pracowników. Polska Rada ds. Cyfryzacji również rekomenduje dla urzędników państwowych blokowanie tej aplikacji na służbowych telefonach. Bo u nas niestety politycy korzystają z niej bez opamiętania. A mamy rok wyborczy. Coraz częściej na świecie służby wywiadowcze twierdzą, że Tik-Tok jako chińska aplikacja ma takie funkcje, które mogą przydać się chińskiemu wywiadowi. Korzysta on bowiem z lokalizacji, kamery, mikrofonu i zawartości folderów naszych smartfonów. Zatem pytamy dziś: czy TikTok to szpieg ?
28.03.2023, 12’

Węgry za Finlandią w NATO

Radio Świat

Węgierski parlament zagłosował za przystąpieniem Finlandii do NATO. Ale dlaczego Węgry zwlekają z ratyfikacją członkostwa Szwecji w pakcie północnoatlantyckim? O tym Ernest Zozuń rozmawia z dr. Dominikiem Hejjem z Ośrodka Badań nad Migracjami i redaktorem naczelnym portalu kropka.hu
28.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce na pewno nie będziemy kłamać... Wszak dziś Dzień Bez Kłamstwa. Dlatego porozmawiamy z ekspertem od badań wariograficznych. Będzie u nas także rodzina, która zdecydowała się zostać rodziną zastępczą. Powiemy co z tym Tik-Tokiem oraz zdradzimy w jakich miastach najczęściej się przeklina. Odwiedzimy Węgry, ale zaczniemy Popołudniówkę od komisji ds. pedofilii, która od wczoraj nie ma swojego przewodniczącego.
27.03.2023, 16’

Białoruś z bronią jądrową

Radio Świat

Na Białorusi pojawi się broń jądrowa, a Putin grozi NATO użyciem tej broni - o tym Ernest Zozuń rozmawia z Wojciechem Lorenzem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
27.03.2023, 60’

Czy dobrze w Polsce traktujemy osoby z niepełnosprawnościami?

Co Państwo na to?

W piątek zawieszony został w sejmie protest osób z niepełnosprawnością i ich opiekunów. Przez prawie trzy tygodnie czekali na pomoc i reakcje. Chcieli by renta socjalna podniesiona została do wysokości minimalnej pensji bo za to co dostają teraz przeżyć się nie da. Przynieśli gotowy projekt ustawy. Spotkali się z bezdusznością politycznej machiny. Politycy wiedzieli bowiem że mogą sobie na to pozwolić bo niepełnosprawni i ich opiekunowie nie będą palić opon na ulicach miast a i nie wywołają społecznego niezadowolenia. Czy rzeczywiście społeczeństwa nie obchodzi los niepełnosprawnych.Czy dobrze w Polsce traktujemy osoby z niepełnosprawnościami?
24.03.2023, 180’

Jeszcze tydzień, ale już prawie weekend

Popołudniówka w piątek

Dziś w Popołudniówce prowadzonej przez Ernesta Zozunia wszystkie stałe punkty - jak rozmowa z prof. Kłosińską, Markiem Brzezińskim, Dobre Notowania, cykl z Wielkiej Płyty oraz oczywiście reportaż... Poza tym o zbiórkach żywności, których organizowanie może się nie opłacać; o wiosennym odchudzaniu; o atakach na ratowników medycznych oraz wiele sportu, bo przecież dziś debiut nowego selekcjonera. Zapraszamy od 16 do 19...
23.03.2023, 120’

Wydanie specjalne z Gliwic i z Warszawy

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce odwiedzimy Gliwice. Naszymi gośćmi będą m.in. prezydent miasta Adam Neumann, Grzegorz Krawczyk - dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach, mówić będziemy o śląsko - zagłębiowskich staraniach o europejska stolice kultury oraz że podczas trwających prac konserwatorskich wykonywanych na gorsetach ludowych natrafiono na niesamowite znalezisko... Jakie o tym wszystkim opowie Anna Dudzińska ze swoimi gośćmi. Będzie też o tym protestach rolników oraz o tym, że miasta rezygnują z miejskich rowerów. Czy to już koniec boomu na takie rowery? Polecamy się...
22.03.2023, 13’

Reforma emerytalna we Francji

Radio Świat

Reforma systemu emerytalnego we Francji stała się faktem, mimo masowych protestów. O tym Ernest Zozuń rozmawia z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
22.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Po lesie czas na wodę. Dziś w światowym dniu wody... wody lać nie będziemy. Będzie dużo ważnych i ciekawych tematów. O wodzie także... A poza tym o tym czy zamiast 500 plus będzie może 1000 plus? I co na to Polacy? Zajrzymy do sejmu gdzie nadal trwa protest osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów. Tomek Jeleński pokaże niezwykły wyczyn pewnego kierowcy pewnego małego auta... Będzie oczywiście radio świat oraz fake newsy. Krzysztof Zimoch zdradzi nowe pomysły dotyczące konfiskaty auta za jazdę po pijanemu. Będziemy także w Teatrze Dramatycznym, gdzie jutro premiera sztuki "Chłopaki płaczą".... Dlaczego warto sobie czasami popłakać?
21.03.2023, 12’

Spotkanie Xi Jinpinga z Putinem

Radio Świat

O wizycie przywódcy Państwa Środka w Moskwie opowiada Radosław Pyffel, analityk i znawca Chin.
21.03.2023, 126’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś wyjątkowa Popołudniówka, bo oprócz Ernesta Zozunia poprowadzi ją Pani Lidia, która wylicytowała współprowadzenie naszej audycji w przedświątecznej licytacji. Będą w związku z tym tematy zaproponowaną przez nią samą. Gościem będzie Zofia Dzik, twórczyni Akademii Przywódców Liderów Oświaty oraz Dorota Kicka z Polpharmy, czyli firmy, która już posadziła ponad 10 lasów w ciągu ostatnich dwóch lat z Fundacją Las na Zawsze. No i to będzie gość nieprzypadkowy, bo w Dniu Lasu dużo będziemy mówić o lesie, tym bardziej, że dziś ogłosiliśmy kolejną edycję sadzenia lasu z Radiem 357. A poza tym... powiemy dlaczego coraz więcej uczniów przenosi się do szkół prywatnych, czy obchodzony jest jeszcze Dzień Wagarowicza oraz o szczytnej kampanii mającej na celu aktywizację zawodową osób z Zespołem Downa. Bo dziś także jest Ich święto. A poza tym - wiadomo - WIOSNA.
20.03.2023, 13’

Wybory parlamentarne w Kazachstanie

Radio Świat

Wybory niby w nowy sposób, ale nie do końca. Czy i co zmieni się w Kazachstanie - o tym Ernest Zozuń rozmawia z Andrzejem Szurkiem, autorem wideobloga ZEWschodu.
16.03.2023, 14’

Wizyta prezydenta Korei Południowej w Japonii

Radio Świat

Wizytę południowo-koreańskiego prezydenta w Japonii Pjongjang powitał wystrzeleniem pocisku balistycznego dalekiego zasięgu. Podczas tej wizyty Korea Południowa i Japonia mają szereg spraw do załatwienia. Ernest Zozuń rozmawia z Oskarem Pietrewiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
16.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o wyroku w sprawie zabójstwa prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza; o sytuacji w Korei; o tym dlaczego warzywa drożeją; o prawach konsumentów, zwłaszcza w kontekście Ukrainek; o powracających bocianach; o premierze Okna na parlament w Och Teatrze oraz o powracającej modzie na kasety magnetofonowe.
15.03.2023, 13’

Incydent nad Morzem Czarnym

Radio Świat

Rosyjskie samoloty zniszczyły amerykański dron nad Morzem Czarnym. Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Fiszer, były pilot wojskowy, wykładowca Collegium Civitas.
15.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o kredytach mieszkaniowych; czy to tylko temat kampanii czy realne wsparcie? Powiemy o chrapaniu oraz walce z cyberprzestępczością. Z Arturem Andrusem wspominać będziemy Wojciecha Młynarskiego. Jak w każdą środę demaskować będziemy fake newsy oraz odpowiemy na pytanie, kto może mieć pozwolenie na broń i kiedy może ją przy sobie nosić i w jaki sposób?
14.03.2023, 14’

Pakt militarny Australii, Wielkiej Brytanii i USA

Radio Świat

Powstały we wrześniu 2021 roku AUKUS - militarny pakt miedzy Australią, Wielka Brytanią i USA - robi kolejny z zaplanowanych kroków. Po to przywódcy jego państw spotkali się w San Diego w Kalifornii. Gościem Ernesta Zozunia jest Tomasz Smura z Fundacji Pułaskiego.
14.03.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce: czy po upadku amerykańskich banków grozi nam kolejny kryzys finansowy?; o za nisko umieszczanych tabliczkach z rozkładem jazdy autobusów; o tym jak miasta nagradzają tych, którzy płacą u nich podatki; o programie"czysta rzeka" ; oraz o tajemnicach liczby PI... Zapraszamy!!!
13.03.2023, 16’

Polityka dynastii Saudów

Radio Świat

Ponad 161 miliardów dolarów w ciągu roku zarobił Saudyjski koncern naftowy ARAMCO w 2022. Krytycy mówią, że to pieniądze zarobione na wojnie w Ukrainie. Ernest Zozuń rozmawia z ambasadorem Krzysztofem Płomińskim
13.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce zajmiemy się m.in agresją wśród nastolatków; naszym gościem będzie Łukasz Ługowski, były dyrektor ośrodka Kąt; powiemy też o kolejnym dniu protestu osób z niepełnosprawnościami i ich rodziców; będziemy w Arabii Saudyjskiej oraz z Markiem Zającem podsumujemy dekadę papieża Franciszka; przyjrzymy się sprawie zatruwanej Wisły oraz z podsumujemy oscarową noc, ale bardzo nietypowo - naszymi gośćmi będą: Tomasz Organek oraz hodowca osiołka Kubusia, który zagrał główną rolę w filmie IO...
09.03.2023, 13’

Protesty opozycji w Gruzji

Radio Świat

W Gruzji protesty przeciw próbie ograniczenia mediów odniosły skutek - rząd wycofał się z proponowanej zmiany w prawie. Rozmowa z Wojciechem Góreckim z Ośrodka Studiów Wschodnich.
09.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o mediach publicznych; czy należy zlikwidować TVP INFO jak chce opozycja?; połączymy się także z reporterem w Ukrainie, gdzie trwają zmasowane ataki Rosjan; odwiedzimy protestujących rodziców osób z niepełnosprawnościami; powiemy czy w każdym bloku będzie musiała być winda?; zajmiemy się też poważnym problem odżywiania - anoreksją.
08.03.2023, 13’

Problemy Wielkiej Brytanii z nielegalnymi imigrantami

Radio Świat

Wielka Brytania wprowadza drakońskie prawo dla nielegalnych imigrantów. Gościem Ernesta Zozunia jest Krzysztof Winkler z Warsaw Enterprise Institute.
08.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce składać będziemy najlepsze życzenia wszystkim Paniom!!! Mówić będziemy o tym czy są traktowane na rynku pracy tak samo jak mężczyźni; naszym gościem będzie Aleksandra Karasińska, redaktor naczelna magazynu Forbes Women; Tomasz Jeleński przypomni jak to kiedyś bywało 8 marca; porozmawiamy też o kobietach z Ukrainy, zarówno tych przebywających w swojej Ojczyźnie, jak i tych, które przyjechały do Polski. Będziemy też w sejmie, gdzie protestują rodzice dzieci z niepełnosprawnościami oraz odwiedzimy też Wielką Brytanię. A skoro środa będą też fake newsy. Polecamy się...
07.03.2023, 11’

Chiny i siwa rewolucja

Radio Świat

Chiny - protesty ludzi starszych przeciw cięciom wydatków na świadczenia medyczne. Gościem Ernesta Zozunia jest Paweł Behrendt z Instytutu Boyma
07.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce będziemy w sejmie, gdzie po 5 lata protest wznowili rodzice dzieci z niepełnosprawnościami. Porozmawiamy z mamą 25-letniej Kingi... Odwiedzimy też Chiny oraz opowiemy o najmniejszej kawalerce świata... Rafał Frydrych zajmie się żebrzącymi na ulicach - czy dawać im pieniądze czy pomagać w inny sposób? Nie zabraknie też odpowiedzi na pytanie - co wiedział Jan Paweł II - to po premierze dokumentu Marcina Gutowskiego "Bielmo. Franciszkańska 3".
06.03.2023, 13’

Kampania wyborcza w Estonii

Radio Świat

Wojna na Ukrainie i bezpieczeństwo energetyczne - główne hasła kampanii wyborczej w Estonii. Ernest Zozuń rozmawia z Bartoszem Chmielewskim z Ośrodka Studiów Wschodnich i Przeglądu Bałtyckiego
06.03.2023, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce nie zabraknie ważnych, ale bardzo trudnych tematów. Po śmierci nastolatka ze Szczecina ze Sławomirem Matczakiem, ekspertem od walki hejtem porozmawiamy jak ważna jest ta walka i jak ważne jest chronienie ofiar... Poza tym powiemy o nowym zjawisku w pracy, w wyborach w Estonii, o najpopularniejszych nazwiskach oraz o pomyśle, by można brać zwolnienie, gdy chory jest nasz... pies lub kot. Będzie też o niezwykłych obrazach ukraińskich artystów oraz zaproszenie na Alicję w Krainie Czarów.
02.03.2023, 13’

Spotkanie szefów dyplomacji Grupy G20

Radio Świat

W Delhi spotkali się szefowie dyplomacji państw Grupy G20. Ernest Zozuń rozmawia z Patrykiem Kuglem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
02.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o mailach Michała Dworczyka i postępowaniu prokuratury. Będzie też... felieton religijny Tomasza Jeleńskiego oraz wzruszająca historia pewnego chłopca, który czeka na pomoc. Będziemy też w Teatrze Polskim, gdzie jutro premiera Koziołka Matołka.. oraz wrócimy do tematu zatrutej Odry. Polecamy!!!
01.03.2023, 13’

Wybory w Nigerii

Radio Świat

Czy wybory prezydenckie w Nigerii zostały sfałszowane? Andrzej Polus z Instytutu Studiów Międzynarodowych rozmawia z Ernestem Zozuniem.
01.03.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce wszystko o Pracowniczych Planach Kapitałowych... Poza tym przypomnimy kultową Warszawę, poprzytulamy się z bibliotekarzami, odwiedzimy Nigerię, przyjrzymy się muralom, sprawdzimy, czy to koniec Tik-Toka oraz zdemaskujemy fake newsy. Polecamy!!!
28.02.2023, 13’

Porozumienie windsorskie

Radio Świat

Wyjście na prostą, czyli porozumienie windsorskie. Londyn dogadał się z Brukselą w sprawie Irlandii. Gościem Ernesta Zozunia jest Bartłomiej Kot z Fundacji Pułaskiego.
27.02.2023, 14’

Tragedia emigrantów u wybrzeży Kalabrii

Radio Świat

60 osób utonęło u wybrzeży Kalabrii, a emigranci z Afryki i Bliskiego Wschodu wciąż przybywają do Europy. Gościem Ernesta Zozunia jest Konrad Pędziwiatr z Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
27.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce historia ginekolożki ze Szczecina, u której CBA zabezpieczyła dane medyczne pacjentek... Z ekspertem zastanowimy się w jakich sytuacjach dokumentacja medyczna może być udostępniana i komu? Poza tym powiemy o tragedii imigrantów na południu Włoch, o tym, że Turcy wciąż czekają na pomoc po trzęsieniu ziemi oraz o wyroku w sprawie wypadku z udziałem premier Beaty Szydło... Będzie też o pomyśle powrotu łaciny do szkół oraz zaproszenie do teatru...
23.02.2023, 12’

Zamieszki w Izraelu

Radio Świat

Krwawe starcia w Izraelu - 11 ofiar śmiertelnych w Nablusie. Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
23.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce wiele tematów związanych z jutrzejszą rocznicą napaści Rosji na Ukrainę. Andrzej Rudke sprawdzi jak dziś funkcjonują ośrodki dla uchodźców z Ukrainy; o pomocy porozmawiamy z prof. Maciejem Duszczykiem z Uniwersytetu Warszawskiego; o pomocy dzieciom, zwłaszcza tym z domów dziecka - z Anną Choszcz - Sendrowską oraz Tomaszem Wodzyńskim ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce... Krzysztof Zimoch sprawdzi dlaczego tak często bez uzasadnienia wzywamy karetki pogotowia i straż pożarną, a Tomasz Jeleński - czy zawsze warto korzystać z google maps? Będzie też rozmowa Romy Leszczyńskiej o problemach afrykańskich kobiet w czasie menstruacji... Gościem Popołudniówki będzie ponadto o. Wiesław Dawidowski, który wczoraj odprawił prywatną Mszę Św. dla prezydenta USA.
22.02.2023, 14’

Chiny w konflikcie rosyjsko-ukraińskim

Radio Świat

'Przewodniczący Xi Jinping przedstawi w najbliższym czasie cztery punkty zawierające cztery rozwiązania która powinna przyjąć społeczność międzynarodowa by w sposób odpowiedzialny i konstruktywny by załagodziła ten kryzys". Ogłasza chiński minister spraw zagranicznych. Jakie rozwiązania maja Chiny i czy mogą stać się rozjemca w Ukraińsko Rosyjskim konflikcie? O tym dziś w audycji RADIOŚWIAT. Gościem programu będzie Michał Lubina, autor książki "Niedźwiedź w objęciach smoka".
22.02.2023, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce nadal wiele o wizycie Joe Bidena w Polsce... Drugi dzień wizyty zrelacjonuje Andrzej Rudke, a skomentują byli korespondencji w USA - Dorota Wysocka - Schnepf, Andrzej Krajewski i Leszek Krawczyk. W Radio Świecie - apekt chiński. Powiemy też czy Polacy byliby skłonni walczyć za Ojczyznę. Zajrzymy też do Terespola, by z wójtem miasta porozmawiać o wpływie zamknięcia granicy dla sytuację przedsiębiorców... Będzie też o spacerach z końmi oraz jak co środa - o fake newsach.
21.02.2023, 14’

Orędzie Putina - mowa zwycięzcy czy przegranego?

Radio Świat

Ernest Zozuń rozmawia z Bartoszem Tesławskim z portalu NaWschodzie.eu.
21.02.2023, 126’

Wizyta Joe Bidena w Polsce

Popołudniówka 357

Dziś specjalne wydanie Popołudniówki poświęconej w całości wizycie Joe Bidena w Warszawie. Będziemy tam, gdzie prezydent USA wygłosi o 17.30 przemówienie; poznamy reakcje ze Stanów Zjednoczonych, z Ukrainy, ale także z Moskwy, gdzie dziś swoje orędzie wygłosi prezydent Rosji. Przybliżymy poprzednie ważne wizyty prezydentów USA w Polsce oraz z byłym szefem BOR gen. Marianem Janickim porozmawiamy o zabezpieczeniu takich wizyt. Zaś od 17.30 z ekspertem będziemy śledzić wystąpienie prezydenta Bidena.
20.02.2023, 15’

Konferencja Bezpieczeństwa w Monachium

Radio Świat

Ernest Zozuń rozmawia z prof. Katarzyną Pisarską z Fundacji Pułaskiego.
20.02.2023, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce wszystko o wizycie prezydenta USA w Kijowie i Warszawie. Połączymy się z Kijowem, naszym gościem będzie były ambasador Polski w USA - Ryszard Schnepf; powrócimy też do konferencji bezpieczeństwa w Monachium. Będzie też o ubóstwie energetycznym, spacerach terapeutycznych z końmi, a na koniec - odkryjemy tajemnice Air Force 1.
16.02.2023, 15’

Dymisja szefowej rządu Szkocji

Radio Świat

O trzęsieniu w szkockim rządzie Ernest Zozuń rozmawia z dr Małgorzatą Kaczorowską z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW.
16.02.2023, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

15.02.2023, 14’

Irański prezydent w Chinach

Radio Świat

To pierwsza wizyta irańskiego prezydenta w Chinach od 20 lat. Chiny i Iran mierzą się z amerykańskimi sankcjami, są krytykowane za bliskie kontakty z Rosją. Zatem podstawy do budowania wspólnego frontu są. Czy właśnie to jest podstawowym zadaniem tego spotkania? Jakie interesy polityczne i ekonomiczne łączą jeszcze oba państwa? O tym porozmawiam z Jakubem Gajdą z Fundacji Pułaskiego.
15.02.2023, 126’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

14.02.2023, 126’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce będzie oczywiście walentynkowo... Maria Guzek opowie o tym czy w tym święcie więcej jest romantyzmu czy marketingu? Porozmawiamy o wizerunku współczesnych singli... Będzie o pięcioraczkach urodzonych w Krakowie... O problemach małych i średnich przedsiębiorców porozmawiamy z ich rzecznikiem Adamem Abramowiczem. Będzie raport z Mołdawii i z Odessy w Ukrainie. A także o pewnej aplikacji i pewnej owieczce...
14.02.2023, 16’

Polityczna zawierucha w Mołdawii

Radio Świat

O zdemaskowanym przewrocie w Mołdawii Ernest Zozuń rozmawia z Jakubem Pieńkowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
13.02.2023, 14’

Niezidentyfikowane obiekty latające nad Ameryką

Radio Świat

Około 16.45 11 lutego NORAD zauważył na radarze obiekt w Kanadyjskiej przestrzeni powietrznej , około 70 mil od granicy z USA. Gdy zaczęliśmy sprawdzać dane okazało się ze to niezidentyfikowany obiekt, zatem wdrożono wszelkie z tym związane procedury" - informowała generał sił powietrznych USA Glen VANHERCK Historia jak z archiwum X ale niezidentyfikowane obiekty latające nad Ameryką identyfikowane są jako Chińskie obiekty latające do tego szpiegowskie. O tym nalocie porozmawiam dziś z Pawłem Behrentem /Instytut Boyma/.
13.02.2023, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w wyjątkowej Popołudniówce z okazji Dnia Radia powiemy Państwu jak się robi... Popołudniówkę... Poza tym będzie o kolejnym zestrzelonym balonie; o maśle, które tanieje; o tym jak odbudować zniszczone po trzęsieniu ziemi tereny oraz o finale superbowl... Gościem Popołudniówki będzie też prof. Andrzej Zoll. Czy można sfałszować wybory? I co dalej z pieniędzmi z KPO po decyzji prezydenta Andrzeja Dudy? Polecamy...
09.02.2023, 14’

Prezydent Zełenski w Londynie i Paryżu

Radio Świat

Prezydent Wołodymyr Zełenski zabiegał w Londynie i Paryżu o dalszą pomoc dla walczącej Ukrainy. Gościem Ernesta Zozunia jest Tomasz Badowski - ekspert do spraw bezpieczeństwa międzynarodowego.
09.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce - relacje z Turcji, gdzie wciąż trwa akcja ratownicza po trzęsieniu ziemi; powiemy czy za wypłatę pieniędzy z bankomatu będziemy musieli zapłacić 10 zł; o wizycie prezydenta Ukrainy w Londynie, Paryżu i Brukseli; o raporcie - jak Polacy traktują dziś Ukraińców; o tym jak zostać fikcyjnym królem oraz rozmowa z wicemistrzem świata w robieniu pizzy... Bo dziś przecież wszyscy do pizzeriii... Albo pizza w domu... Polecamy się od 16 do 18...
08.02.2023, 15’

Orędzie prezydenta Joe Bidena

Radio Świat

Joe Biden wygłasza w senacie orędzie o stanie państwa i chwali się swoimi osiągnięciami. Co czeka Amerykę - o tym opowiada Łukasz Pawłowski, publicysta i współprowadzący Podkast Amerykański w rozmowie z Ernestem Zozuniem.
08.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o pomocy dla osób poszkodowanych wskutek trzęsienia ziemi; rozmawiać będziemy z polskimi strażakami z grupy ratowniczej; z Polakiem mieszkającym w Turcji i niosącym pomoc; z szefem Caritas Polska pomagającym w Syrii; będzie także o niezwykłe pomocy jaką niosą psy ratownicze; a poza tym o orędziu Bidena; o tym czy zakazać uczniom używania telefonów w szkołach; o rajdzie rowerowym dla klimatu oraz o... mięsie komórkowym... Brzmi tajemniczo? Wszystko wyjaśni się między 16 a 18. Zapraszamy!
07.02.2023, 14’

Chiński balon nad USA

Radio Świat

Czy incydent z zestrzelonym chińskim balonem nad terytorium USA wpłynie na pogorszenie stosunków amerykańsko-chińskich? O tym Ernest Zozuń rozmawia z Mateuszem Piotrowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
07.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce cały pakiet wiadomości z Turcji i Syrii. Będą relacje z miejsca trzęsienia ziemi, rozmowa ze strażakiem oraz o akcji pomocy; w Radio Świecie o stosunkach amerykańsko - chińskich; o nowych przepisach dotyczących miejsc parkingowych; o tym, czy opozycja pójdzie osobno do wyborów; oraz rozmowa z ostatnim redaktorem naczelnym Świata Młodych; no i na koniec niespodzianka - będzie o nas - czyli jak się robi Popołudniówkę? Polecamy!
06.02.2023, 13’

Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Radio Świat

Silne trzęsienie ziemi w Południowej Turcji i północnych terenach Syrii. Gościem Ernesta Zozunia jest Adam Szymański z Uniwersytetu Warszawskiego.
02.02.2023, 12’

Wizyta Franciszka w Kongo

Radio Świat

Stop z wyzyskiem i prześladowaniem ludności - mocne słowa papieża Franciszka podczas wizyty w Kongo. Gościem Ernesta Zozunia jest Jędrzej Czerep z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
01.02.2023, 14’

Wydłuża się droga Gruzji do Unii Europejskiej

Radio Świat

Gruzję czeka jeszcze bardzo długa droga do zjednoczonej Europy. Gościem Ernesta Zozunia jest Wojciech Górecki z Ośrodka Studiów Wschodnich.
01.02.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o fali samobójstw wśród nastolatków; o sytuacji w Gruzji; o tym, co czeka w tym roku maturzystów na egzaminie; o tym co mogą a czego nie - fundacje; o tym, co zabralibyśmy z domu na wypadek niespodziewanego zdarzenia; o tym czy to koniec księgarni oraz oczywiście jak w każdą środę walka z fake newsami. Polecamy!!!
31.01.2023, 13’

Rośnie napięcie izraelsko-palestyńskie

Radio Świat

Izraelsko-palestyński konflikt narasta, a Izrael odwiedza w tym czasie Anthony Blinken. Gościem Ernesta Zozunia jest Mariusz Borkowski z Collegium Civitas.
31.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

W Popołudniówce polecamy wiele ciekawych tematów... Ubywa Polaków... Dlaczego i czy dam się odwrócić tę tendencję? O sytuacji w Izraelu... Relacja z Ukrainy oraz rozmowa o tym, czy Amerykanie przekażą samoloty F16? Będzie też o policjantach, którym ukradziono radiowóz oraz o taksówkarzach, których coraz częściej brakuje...
30.01.2023, 12’

Petr Pavel nowym prezydentem Czech

Radio Świat

Petr Pavel, nowy prezydent Czeskiej Republiki, obejmuje władzę. Jaki jest nowy prezydent i co czeka Czechy - gościem Ernesta Zozunia jest Łukasz Polinceusz z Centrum Stosunków Międzynarodowych.
30.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o sporze między lekarzami a ministrem edukacji dotyczącym dostępu do studiów medycznych; o wyborach prezydenckich w Czechach; o nowinkach technologicznych sprawiających kłopoty; o byciu wolontariuszem WOŚP; o tym, że Polacy rekordowo się zadłużają biorąc "chwilówki" oraz o tym, że dziś mija 32 lata od premiery musicalu "Metro". Gośćmi będą odtwórcy głównych ról...
26.01.2023, 12’

Kontrowersje wokół Dnia Australii

Radio Świat

Dzień Australii obchodzony jest w rocznice założenia przez kapitana Arthura Phillipa pierwszej stałej osady w Australii w 1778 roku. Dziś coraz częściej mówi się, że to nie dzień Australii, a dzień inwazji. Gościem Ernesta Zozunia jest Krzysztof Zalewski z Instytutu Boyma.
26.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

W Popołudniówce specjalny dyżur telefoniczny, podczas którego odpowiemy na wszystkie pytania dotyczące badania Radia 357. Poza tym o klauzuli sumienia, o Australii, o strefach wolnych od zanieczyszczeń w miastach, o premierze w Teatrze Ateneum oraz o wirtualnej rzeczywistości, która pomaga walczyć z fobiami.
25.01.2023, 14’

Ukraina walczy z korupcją

Radio Świat

Ukraina walczy z korupcją - dymisje urzędników na najwyższych szczeblach. Gościem Ernesta Zozunia jest Tomasz Stryjek z Polskiej Akademii Nauk.
24.01.2023, 13’

Rosyjskie wpływy w Afryce

Radio Świat

Wizyta Ławrowa w RPA i wpływy rosyjskie w Afryce. Gościem Ernesta Zozunia jest prof. Andrzej Polus, afrykanista.
24.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce...oczywiście o nowym trenerze polskiej kadry; o tym czy stanieją bilety PKP; o tym kiedy policja ma nas prawo legitymować; o nominacjach do Oscarów oraz o odszkodowaniu za brak prądu.
23.01.2023, 13’

Protesty w Izraelu

Radio Świat

Protesty na ulicach w Izraelu przeciw poczynaniom premiera Binjamina Netanjahu. Ernest Zozuń rozmawia z Karoliną Zielińską z Ośrodka Studiów Wschodnich.
23.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce... O akcji Jazda bez czytanki - wyjaśni Maria Guzek. O wydarzeniach w Izraelu opowiemy w Radio Świecie. Będzie też o walce z foliówkami oraz o pewnej Włoszce, która dojeżdża do pracy 770 km codziennie... Będzie też o pladze kradzieży oraz oczywiście o naszej ankiecie dla słuchaczy.
19.01.2023, 12’

Strajk generalny we Francji

Radio Świat

Francuzom nie podoba się podwyższenie wieku emerytalnego - strajk generalny w całym kraju. O tym Ernest Zozuń rozmawia z Łukaszem Maślanką z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
19.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o proponowanym przez rząd podatku od zakupu mieszkań... o telefonach, co się nie chcą dać zresetować... o wydarzeniach we Francji... o tym, czy w Polsce przestrzegane są prawa człowieka... o filmowym portrecie Jurka Owsiaka oraz o katastrofie humanitarnej na Madagaskarze.
18.01.2023, 14’

Niemcy - zmiana ministra obrony

Radio Świat

Niemcy mają nowego ministra obrony - został nim Boris Pistorius. Co to oznacza dla Niemiec? Ernest Zozuń rozmawia z Justyną Gotkowską z Ośrodka Studiów Wschodnich.
18.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o tragedii koło Kijowa, o elektrowniach wiatrowych, o tym, kto może liczyć na dopłaty do rachunków za gaz, o sytuacji w Niemczech po dymisji minister obrony, o człowieku, który zdobył biegun oraz o naszych emeryturach... Będą także obalane fake newsy oraz historia retro parowozów...
17.01.2023, 13’

Białoruś i represje wobec opozycji

Radio Świat

Reżim Łukaszenki nasila represje wobec opozycji i lawiruje, by nie wplątać się w wojnę Rosji z Ukrainą. Ernest Zozuń rozmawia z Wojciechem Konończukiem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich.
17.01.2023, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Czy nowelizacja prawa o spółkach handlowych została napisana pod dyktando prezesów paliwowych gigantów? Czy wakacje zamienią się w...ferie zimowe? O ćwiczeniach rosyjsko - białoruskich... O publicznym praniu brudów między pewnym piłkarzem a pewną piosenkarką... O tym, jak zachować się w czasie karambolu... Oraz o rankingu uprzejmych miast.
16.01.2023, 15’

Stan wyjątkowy w Peru

Radio Świat

Krwawe protesty w Peru. O sytuacji w tym kraju Ernest Zozuń rozmawia z Mateuszem Mazzinim, dziennikarzem zajmującym się Ameryką Południową.
21.12.2022, 15’

Talibowie zamykają uczelnie dla kobiet

Radio Świat

Talibowie w Afganistanie zamykają wyższe uczelnie dla kobiet. Ernesta Zozuń rozmawia z Jagodą Grondecką z Krytyki Politycznej.
21.12.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce polecamy: masło ofiarą inflacji; na co uważać w szale zakupów; czy przedświąteczne porządki mają sens?; co dzieje się w Afganistanie?; czy można domagać się odszkodowania za śliskie chodniki?; będzie też o pomaganiu i fake newsach...
20.12.2022, 13’

Spotkanie Putina z Łukaszenką

Radio Świat

Putin w Mińsku - czy i jak Białoruś będzie dalej wspierać Rosję. Gościem Ernesta Zozunia jest Kamil Kłysiński z Ośrodka Studiów Wschodnich.
20.12.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Co dalej z Komendantem Głównym Policji? A także o relacjach rosyjsko-białoruskich; o tym, jak defibrylator może uratować życie; o chodnikach przypominających dziś lodowiska oraz tym, jakie mądre prezenty kupować pod choinkę.
19.12.2022, 13’

Argentyna mistrzem świata!

Radio Świat

A co dalej z Katarem i jego aferami korupcyjnymi? Ernest Zozuń rozmawia z Michałem Banasiakiem z Instytutu Nowej Europy.
19.12.2022, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce mnóstwo po wczorajszych mundialowych emocjach. Naszymi gośćmi będą Michał Listkiewicz, dziennikarz Jerzy Chromik oraz Polka mieszkająca w Argentynie. Będzie też o tym, co Mundial dał Katarowi. Oprócz tego o ustawie antylichwiarskiej oraz o tym, że Częstochowa nie chce płacić za lekcje religii. A także o choince. Żywa czy sztuczna? Będzie także Paweł Sołtys ze swoim Coś za coś... Czekamy!!!!
15.12.2022, 15’

Szczyt USA - Afryka

Radio Świat

Rozmowa Ernesta Zozunia z Wojciechem Tycholizem z Polskiego Centrum Studiów Afrykanistycznych.
15.12.2022, 125’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o przełomie w sprawie śmierci Iwony Wieczorek; o słowie roku w Wielkiej Brytanii; o szczycie USA - Afryka; o niezwykłym i wymagającym pomocy katowickim hospicjum; o świątecznej akcji Wiosek Dziecięcych; o tym, jak Brytyjczycy przygotowują się do świąt oraz zaproszenie do Prekursorów.
14.12.2022, 16’

Obalenie prezydenta w Peru

Radio Świat

O obaleniu Pedro Castillo i jego konsekwencjach Ernest Zozuń rozmawia z Arturem Domosławskim, dziennikarzem "Polityki".
13.12.2022, 15’

Korupcja na szczytach unijnej władzy

Radio Świat

12.12.2022, 14’

Protest Serbów w Kosowie

Radio Świat

Konflikt pomiędzy Belgradem a Prisztiną - czy jest szansa na spokój w Kosowie. Ernest Zozuń rozmawia z Konradem Pawłowskim z Instytutu Europy Środkowej Wydziału Politologii i Dziennikarstwa UMCS
12.12.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
08.12.2022, 14’

Pucz w Niemczech udaremniony

Radio Świat

Zamach stanu w Republice Federalnej Niemiec - spiskowcy aresztowani. Gościem Ernesta Zozunia jest Bartosz Dudek, szef polskiej redakcji Deutsche Welle
08.12.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie; Ernest Zozuń
07.12.2022, 14’

Drakońskie prawo w Indonezji

Radio Świat

Rok więzienia za seks pozamałżeński - nowy kodeks karny daje indonezyjskim władzom kontrolę nad obywatelami. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Sergiusz Prokurat z Coventry University
07.12.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce o tym, że Patrioty będą jednak w Polsce? Dlaczego - o tym Maria Guzek i płk rezerwy Maciej Matysiak, ekspert Fundacji Stratpoints; będzie także o tym, że karpie mają być na święta wyjątkowo drogie; Artur Gaweł opowie o tym, że na drogach ma być mniej znaków drogowych; będą fake newsy oraz o tym, że tradycje flisackie trafiły na listę UNESCO. Zaś Magdalena Bigaj zdradzi co mówią o nas hasła, których wyszukujemy w googlach.
06.12.2022, 15’

Korupcja i protesty w RPA

Radio Świat

Korupcja wśród władz RPA i masowe protesty. Andrzej Polus z Instytutu Spraw Międzynarodowych jest gościem Ernesta Zozunia
06.12.2022, 60’

Czy chcemy i potrafimy nadal pomagać Ukraińcom?

Co Państwo na to?

Paweł Szefernaker pełnomocnik rządu ds. uchodźców z Ukrainy, nie wyklucza, że fala uciekinierów z Ukrainy, przed nadchodzącą zimą, może być większa. W Polsce przebywa aktualnie około dwóch milionów Ukraińców. Czy chcemy i potrafimy nadal pomagać Ukraińcom ?
05.12.2022, 128’

Na żywo ze Śląskiego Festiwalu Nauki

Popołudniówka 357

Specjalne wydanie Popołudniówki 357 z Festiwalu Nauki w Katowicach. Będzie mnóstwo ciekawych tematów i rozmów. Jednym z gości Ernesta Zozunia będzie Polak pracujący w CERN Sławosz Uznański. Czy poleci on w kosmos? Będą także laureaci konkursu naukowego, będzie rozmowa o biotechnologii oraz o niezwykłym projekcie RAWA. Naszymi gośćmi będą m.in. rektor Uniwersytetu Śląskiego prof. Ryszard Koziołek, prof. Adam Pisarek, kulturoznawca z UŚ oraz prof. Grzegorz Hańderek, protektor ASP w Katowicach.
01.12.2022, 13’

Emanuel Macron w Białym Domu

Radio Świat

Czy Francja najważniejsza jest dla Ameryki spośród europejskich państw? O wizycie francuskiej pary prezydenckiej w USA Ernest Zozuń rozmawia z z Michelem Viatteau z AFP
01.12.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie; Ernest Zozuń
30.11.2022, 14’

NATO - nowe deklaracje pomocy dla Ukrainy

Radio Świat

Spotkanie ministrów zagranicznych państw NATO w Bukareszcie. Temat nr 1 - Wojna na Ukrainie. Ernest Zozuń rozmawia z Juliuszem Sabakiem z Defence24
30.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
29.11.2022, 59’

Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie

Plac na rozdrożu

Starają się zintegrować z Polakami. Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski w ostatnich latach i ci którzy uciekli z Ukrainy po 24 lutego, organizują się by wzajemnie sobie pomagać. Wspólnie szukają pracy, organizują opiekę nad dziećmi, współpracują w kontaktach z urzędami, pomagają w tłumaczeniu najbardziej skomplikowanych dokumentów i rozwiązują życiowe problemy. Korzystają przy tym ze zdobytego wykształcenia, bo są wśród nich psychologowie, nauczyciele i wykwalifikowani urzędnicy. O takiej społeczności w Szczecinie opowie wtorkowa audycja "Plac na rozdrożu"
29.11.2022, 13’

Protesty w Chinach

Radio Świat

Protesty w Chinach, ludzie mają dość obostrzeń covidowych. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Marcin Jacoby z Zakładu Studiów Azjatyckich SWPS
29.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
28.11.2022, 10’

Wenezuela - porozumienie z opozycją

Radio Świat

Czy jest szansa na poprawę polityczną i gospodarczą w Wenezueli? Gościem Ernesta Zozunia jest Bartłomiej Znojek z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
28.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
24.11.2022, 14’

Lockdown w Chinach

Radio Świat

Znów zachorowania COVID 19 w Państwie Środka i znów lockdown. Jak wpłynie to na światową gospodarkę. Ernest Zozuń rozmawia z Marcinem Przychodniakiem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
24.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
23.11.2022, 16’

Trzęsienie ziemi w Indonezji

Radio Świat

Indonezję nawiedziło silne trzęsienie ziemi. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Sergiusz Prokurat, wykładowca Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
23.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
22.11.2022, 180’

Mecz Polska - Meksyk

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Justyna Mączka, Ernest Zozuń, Tomasz Gorazdowski, Mateusz Fusiarz, Mateusz Kuźniewski
21.11.2022, 13’

Kazachstan - rok po protestach

Radio Świat

Co zmieniło się od masowych protestach w Kazachstanie. Z Ernestem Zozuniem rozmawia Kuba Benedyczak z Astany
21.11.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
DLA WSZYSTKICH 18.11.2022, 15’

Luba znaczy kochana

Reportaż

„Zdejmujesz koronę, zaciskasz język i idziesz, pracujesz. Jesteś pielęgniarką, nauczycielką angielskiego. Ale idziesz i myjesz kible. Musisz zapomnieć kim jesteś, a jednocześnie pamiętać, dla kogo jesteś”. W telefonie Luby powoli zaczyna brakować miejsca na filmy i zdjęcia. Codziennie przychodzą nowe, od córki i wnuczek, które zostały w Ukrainie. Tylko dzięki nim Luba jest w stanie pracować, choć i tak codziennie martwi się o rodzinę. Od 6 lat mieszka i pracuje w Polsce. Ale po 24 lutego pracuje po 14 godzin dziennie, a każdy zarobiony grosz wysyła córce. Pewnego dnia wiadomości od niej przestały przychodzić. Okazało się, że w mieście odcięło prąd i nie da się naładować telefonu. Luba, tu w Polsce, wie, jak rozwiązać tę sytuację. Potrzebny jest agregat. Może ciężko to sobie wyobrazić, ale kawał żelastwa stał się teraz sensem jej życia. Bo prąd to ciepło i życie… Reportaż Agnieszki Szwajgier i Ernesta Zozunia pt. „Luba znaczy kochana”
17.11.2022, 13’

Czy człowiek wraca na Księżyc

Radio Świat

Start pierwszej rakiety księżycowego programu Artemis. Gościem Ernesta Zozunia jest Jakub Ryzenko z Centrum Badań Kosmicznych
16.11.2022, 13’

Ukraina wciąż potrzebuje pomocy humanitarnej

Radio Świat

Kolejny zmasowany atak Rosji na ukraińskie miasta i miejscowości. O pomocy dla Ukrainy Ernest Zozuń rozmawia z Heleną Krajewską z Polskiej Akcji Humanitarnej.
15.11.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
15.11.2022, 13’

Amerykańsko - chińskie rozmowy Joe Bidena i Xi Jinpinga

Radio Świat

Przed szczytem państw G20 spotkali się Joe Biden i Xi Jinping. Czy jest szansa na jakiś przełom - o tym mówi Radosław Pyffel gość Ernesta Zozunia.
14.11.2022, 14’

Zamach w Stambule

Radio Świat

6 osób zginęło,a 81 zostało rannych we wczorajszym zamachu w Stambule.. O Turcji i jej wewnętrznych sprawach Ernest Zozuń rozmawia z Adamem Michalskim z Ośrodka Studiów Wschodnich.
14.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
10.11.2022, 13’

Co uratowało demokratów?

Radio Świat

O amerykańskich wyborach Ernest Zozuń rozmawiał z Małgorzatą Zacharą-Szymańską z Instytutu Amerykańskiego UJ.
09.11.2022, 14’

Moskiewskie rozmowy rosyjsko-indyjskie

Radio Świat

Indie robią dobre interesy z Rosją - gościem Ernesta Zozunia jest Patryk Kugiel z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
09.11.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
08.11.2022, 13’

Połówkowe wybory do Kongresu

Radio Świat

Amerykanie wybierają Izbę Reprezentantów i 1/3 senatorów. Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Baranowski z German Marshall Fund
07.11.2022, 13’

Klimat - rośnie emisja gazów cieplarnianych

Radio Świat

COP27 Konferencja Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu w 2022 roku odbywa się w Sharm El Sheikh w Egipcie. Gościem Ernesta Zozunia jest prof. Zbigniew Karaczun z Koalicji Klimatycznej.
07.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Ernest Zozuń, Szymon Kuliś i Grzegorz Sajór polecają dzisiejszą Popołudniówkę, w której: dlaczego Polki nie rodzą dzieci? - odpowie Maria Guzek; o walce ze stereotypami prof. Natasza Kosakowska - Berezecka z Uniwersytetu Gdańskiego; o szczycie klimatycznym rozpoczynającym się w Egipcie; czy to koniec tarczy antyinflacyjnej? - sprawą zajął się Krzysztof Zimoch; niezwykła kampnia SOS Wioski Dziecięce.
03.11.2022, 14’

Pokój w Etiopii

Radio Świat

Czy jest szansa na pokój w Etiopii - strona rządowa i walczący na północy kraju buntownicy zawarli porozumienie. Ernest Zozuń rozmawia z Jędrzejem Czerepem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
02.11.2022, 14’

Czy Beniamin Netanjahu będzie znów premierem?

Radio Świat

Wygrana partii Likud w Izraelu, Beniamin Netanjahu wraca do gry. Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Wojnarowicz z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
02.11.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
31.10.2022, 13’

Brazylia ma nowego prezydenta

Radio Świat

Luiz Inácio Lula da Silva w wyborach pokonał urzędującego Jaira Bolsonaro. Gościem Ernesta Zozunia jest Mateusz Mazzini współpracownik Gazety Wyborczej i Polityki.
31.10.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
27.10.2022, 15’

Rosja używa irańskich dronów na Ukrainie

Radio Świat

Używając irańskich dronów do atakowania ludności oraz infrastruktury cywilnej na Ukrainie, Rosja narusza przepisy Karty narodów Zjednoczonych , międzynarodowe prawo humanitarne i rezolucję Rady Bezpieczeństwa, która zakazuje Iranowi udziału w handlu lub transferze broni. Gościem Ernesta Zozunia jest profesor Łukasz Fyderek z Uniwersytetu Jagiellońskiego
26.10.2022, 16’

Korea Północna gotowa na kolejny test nuklearny

Radio Świat

Kim Dzong Un znów straszy świat bronią nuklearną. Gościem Ernesta Zozunia jest Marceli Burdelski z Uniwersytetu Warszawskiego.
26.10.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
25.10.2022, 60’

Ukraińcy na polskim rynku pracy

Plac na rozdrożu

Od agresji Rosji na Ukrainę mija już ponad 8 miesięcy. Kilka milionów uchodźców z Ukrainy znalazło się w naszym kraju. Duża ich część znalazła pracę ale na jakich warunkach. Po pierwsze porozmawiam o tym jakie zawody wykonują, w jakich dziedzinach gospodarki są potrzebni i jakie luki na rynku pracy wypełniają. A po drugie czy zatrudniani są zgodnie z przepisami czy na czarno. Czy nie dochodzi do nadużyć ze strony pracodawców i czy uchodźcy też prawa nie naruszają. Prowadzenie - Ernest Zozuń.
25.10.2022, 12’

Wielka Brytania ma nowego premiera

Radio Świat

Rishi Sunak - nowym premierem brytyjskim. Gościem Ernesta Zozunia jest Małgorzata Kaczorowska z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego.
24.10.2022, 13’

Zakończenie XX Zjazdu Koministycznej Partii Chin

Radio Świat

Zakończył się XX Zjazd Partii Komunistycznej Chin - na jej pozostał ponownie Xi Jinping. Co zmieni się - i czy coś zmieni się w polityce Chin. Gościem Ernesta Zozunia jest Paweł Berendt z Instytutu Boyma
24.10.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
20.10.2022, 120’

Wydanie specjalne z Zagrzebia i Warszawy

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Justyna Mączka i Ernest Zozuń.
13.10.2022, 60’

Pokojowa Nagroda Nobla 2022

Agenci ze Wschodu

Można powiedzieć, że 7 października, dzień urodzin Władimira Putina, stał się świętem wolności i praw człowieka Europy Wschodniej. Norweski Komitet Noblowski ogłosił wtedy, że laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2022 zostali: białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Ale nie wszystkim werdykt łączący 3 post sowieckie kraje się podoba. Pojawiły się głosy, że komitet noblowski potraktował zbiorczo Rosję, Białoruś i Ukrainę. Że żadna organizacja z Rosji nie powinna otrzymać pokojowego Nobla. Aleksandr Gurjanow ze Stowarzyszenia Memoriał powiedział nawet na antenie Radia 357 (10 października w Ranku), że informację o nagrodzie przyjęto w jego organizacji z mieszanymi uczuciami: „nasza działalność nie była dość skuteczna, by powstrzymać wojnę i łamanie praw obywatelskich w Rosji. To nie jest nagroda wielce zasłużona dla rosyjskiego Memoriału. Rozumiemy to raczej jako wyraz solidarności”. O znaczenie tegorocznej pokojowej nagrody Nobla zapytamy Katarzynę Chimiak (Za Wolną Rosję), Marię Piechowską (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Pawła Usowa (Białoruskie Centrum Badań Europejskich).
13.10.2022, 13’

Historyczne porozumienie Izraela z Libanem

Radio Świat

Izrael podpisał historyczne porozumienie z Libanem w sprawie wspólnej granicy morskiej - otwiera to nowe możliwości na wydobycie gazu z dna morskiego. Ernest Zozuń rozmawia z Mariuszem Borkowskim z Collegium Civitas
13.10.2022, 126’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
11.10.2022, 14’

Silny ostrzał ukraińskich miast

Radio Świat

Rosja wciąż atakuje cele cywilne w Ukrainie - to zemsta czy bezsilność ? Gościem Ernesta Zozunia jest Michał Kacewicz z Telewizji Biełsat.
10.10.2022, 14’

Vand der Bellen ponownie prezydentem Austrii

Radio Świat

Alexander Van der Bellen nowym/starym prezydentem Austrii. Łukasz Ogrodnik z Instytutu Spraw Międzynarodowych jest gościem Ernesta Zozunia.
10.10.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce: - relacja Piotra Kaszuwary z Ukrainy, - w Dniu Zdrowia Psychicznego zajmiemy się pomocą dla młodych osób, gościem będzie Angelika Frydrych, autorka bloga Nastoletni Azyl, - będzie o politycznej scenie w Austrii oraz o protestujących nauczycielach, których odwiedził Andrzej Rudke, - Paweł Sołtys podpowie coś za coś, - odwiedzi nas także Alicja Pieczka, wnuczka zmarłego niedawno aktora. Alicja realizuje właśnie film. Franciszek Pieczka zagrał w nim swoją ostatnią rolę.
08.10.2022, 60’

#4

Pocztówki ze świata

06.10.2022, 12’

Ropa idzie w górę

Radio Świat

Bezpieczeństwo energetyczne też ma cenę - tak decyzję o zmniejszeniu wydobycia o 2 mln baryłek dziennie usprawiedliwiał sekretarz generalny OPEC. Czy świat jest skazany na kaprysy kartelu naftowego? Gościem Ernesta Zozunia jest Wojciech Jakóbik z biznesalert.pl
06.10.2022, 59’

Czy nauczyciele mają autorytet u uczniów?

Co Państwo na to?

W sobotę w pobliżu gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki stanie Miasteczko edukacyjne. Nauczyciele będą dyżurować tam całą dobę przez tydzień. Za dnia będą debatować, rozmawiać z rodzicami, młodzieżą, samorządowcami, dyrektorami. Chcą poruszyć wszystkie problemy, z którymi zmaga się obecnie polska szkoła, a których nie widzi MEN. Mają nadzieję że władze przestaną ich ignorować. My przy tej okazji zapytać chcemy: Czy nauczyciele mają autorytet u uczniów i rodziców?
04.10.2022, 13’

Iran - protesty wciąż trwają

Radio Świat

Protesty na ulicach irańskich miast trwają od ponad 2 tygodni. Zaczęły się od śmierci Mahsy Amini, studentki pobitej przez policję obyczajową. Gościem Ernesta Zozunia jest Joanna Modrzejewska - Leśniewska ze Szkoły Głównej Handlowej
03.10.2022, 13’

Kryzys polityczny w Bułgarii

Radio Świat

Bojko Borisow zamieszany poprzednio w korupcyjne skandale, a lud chce go znowu u władzy. Dlaczego? O tym mówi Łukasz Kobeszko z Ośrodka Studiów Wschodnich, gość Ernest Zozunia.
03.10.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
01.10.2022, 59’

#3

Pocztówki ze świata

29.09.2022, 12’

Dramat ludności Haiti

Radio Świat

Bieda i przemoc na Haiti - świat wobec wojny na Ukrainie zapomniał o kryzysie humanitarnym na tej wyspie. Gościem Ernesta Zozunia jest Mateusz Mazzini, dziennikarz zajmujący się Ameryką Południową i Środkową.
28.09.2022, 16’

Branka do armii rosyjskiej

Radio Świat

Masowe ucieczki Rosjan przed wcieleniem do wojska za granicę i referenda przeprowadzone na okupowanych terytoriach ukraińskich - o tym Ernest Zozuń rozmawia z Adamem Eberhardtem, dyrektorem Ośrodka Studiów Wschodnich.
28.09.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
27.09.2022, 12’

Kosmiczne uderzenie

Radio Świat

Misja Dart - po raz pierwszy w dziejach ludzkości uderzyliśmy w asteroidę - to test naszych możliwości obronnych przed ewentualnym zagrożeniem z kosmosu. Gościem Ernesta Zozunia jest prof Krzysztof Ziołkowski
26.09.2022, 14’

Giorgia Meloni nowym premierem Włoch

Radio Świat

Wszystko na to wskazuje, że Giorgia Meloni będzie pierwszą kobietą na stanowisku premiera Włoch. Gościem Ernesta Zozunia jest Izolda Bokszczanin z Uniwersytetu Warszawskiego.
26.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Dziś w Popołudniówce: atak jądrowy - procedury postępowania; jak traktować uchodźców z Rosji: Anna Maria Dryner, PISM; czy za jajko zapłacimy wkrótce 5 zł?; w jakim kierunku skręcają Włochy?; Złota Wstążka: Anna Apel, prezeska Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową; jak zmieniają się lasy?; co wiemy po meczach z Holandią i Walią? Zaprasza Ernest Zozuń.
22.09.2022, 15’

Protesty w Iranie

Radio Świat

Tysiące ludzi na ulicach wielu miast w Iranie. Poruszyła ich śmierć Mahsy Amini, zatrzymanej przez policje obyczajową i pobitej na śmierć. Jedyną jej winą było to, że nie miała dokładnie zakrytych włosów. Czy te protesty zmienią coś w Iranie? O tym Ernest Zozuń rozmawia z dr. Jakubem Gajdą z Fundacji Pułaskiego.
21.09.2022, 13’

Referenda w sprawie przyłączenia części Ukrainy do Rosji

Radio Świat

Separatystyczne republiki: Ługańska i Doniecka przyjęły ustawy o referendum w sprawie przyłączenia do Rosji, a szefowie okupacyjnej administracji w obwodach chersońskim i zaporoskim wydali dekrety w tej samej sprawie. Gościem Ernesta Zozunia jest profesor Agnieszka Legucka z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
21.09.2022, 119’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
20.09.2022, 60’

O osobach z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy

Plac na rozdrożu

O trudnościach z jakimi spotykają się na rynku pracy osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na wieczorną publicystykę zapraszają Agnieszka Szwajgier i Ernest Zozuń.
20.09.2022, 15’

Tajfun nad Japonią

Radio Świat

Wiejący 240 km na godzinę wiatr i ogromne fale - Japonia zmaga się z potężnym tajfunem. O japońskim życiu ,,w gotowości" Ernest Zozuń rozmawia z Pawłem Behrendem z Instytutu Boyma
19.09.2022, 13’

Pogrzeb królowej Elżbiety II

Radio Świat

Wielka Brytania pożegnała królową. O panowaniu Elżbiety II Ernest Zozuń rozmawia z Maciejem Czajkowskim, byłym dziennikarzem BBC.
19.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
15.09.2022, 13’

Azerbejdżan - Armenia: zawieszenie broni

Radio Świat

O co chodzi w konflikcie obu państw opowiada Arkadiusz Legieć, analityk PISM.
15.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
14.09.2022, 14’

Kondycja Unii Europejskiej

Radio Świat

Jaka jest kondycja Unii Europejskiej? O przedstawionym dziś raporcie Ursuli von der Lyen Ernest Zozuń rozmawia z Wojciechem Przybylskim z Visegrad Insight.
14.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
13.09.2022, 60’

Agenci ze wschodu: o sukcesach na froncie wschodnim

Plac na rozdrożu

13.09.2022, 13’

Czy nastąpi przełom w wojnie z Rosją?

Radio Świat

Ponad 6 tysięcy kilometrów kwadratowych oswobodzonego ukraińskiego terytorium - na ile są to trwałe zwycięstwa - o tym Ernest Zozuń rozmawia z Krzysztofem Niczyporem z Ośrodka Studiów Wschodnich.
12.09.2022, 15’

Szwedzkie wybory - zwycięstwo socjaldemokracji

Radio Świat

Socjaldemokraci górą - zdobyli 20.5 % miejsc w parlamencie. O nowym układzie sił w Szwecji Ernest Zozuń rozmawia z Pauliną Rosińską z SWPS.
12.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
08.09.2022, 64’

Odejście Królowej Elżbiety II

Plac na rozdrożu

08.09.2022, 14’

Europa bez gazu na zimę

Radio Świat

Putin grozi Zachodowi zimą bez ogrzewania. Czy taki armagedon rzeczywiście jest możliwy w Europie - o tym Ernest z Zozuń rozmawia z Witoldem Rodkiewiczem z Ośrodka Studiów Wschodnich
07.09.2022, 13’

Stan Zaporoskiej Elektrowni Atomowej

Radio Świat

Misja Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej do zaporoskiej elektrowni przedstawiła raport, którego wnioski zatrwożyły świat. Bo budynki elektrowni wielokrotnie były ostrzeliwane, często także pozbawiane zasilania. O tym dlaczego Elektrownie atomowe powinny funkcjonować w spokoju? Porozmawiam dziś z Maciejem Lipką z Narodowego Centrum Badań
07.09.2022, 13’

Zatrważajacy raport ekspertów z Elektrowni Atomowej w Zaporożu

Radio Świat

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przedstawiła zatrważający raport o stanie bezpieczeństwa elektrowni atomowej w Zaporożu. Ernest Zozuń rozmawia z Maciejem Lipką z Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
07.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
06.09.2022, 13’

Społeczeństwo Chile odrzuca nową konsytucję

Radio Świat

Naród mówi nie i głosuje w referendum przeciw konstytucji Chile. O porażce prezydenta Gabriela Borica Ernest Zozuń rozmawia z Arturem Domosławskim z tygodnika Polityka.
06.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
05.09.2022, 14’

Liz Truss nową premier Wielkiej Brytanii

Radio Świat

Liz Truss nową premier Wielkiej Brytanii i nową liderką Partii Konserwatywnej. Ernest Zozuń rozmawia z Przemysławem Biskupem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
05.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń
01.09.2022, 14’

Czy Rosja ostatecznie zakręci kurek z gazem?

Radio Świat

Znowu przestało płynąć błękitne paliwo gazociągiem Nord Stream 1. Czy Rosja ostatecznie zakręci Europie kurek z gazem? O tym Ernest Zozuń rozmawia z Jakubem Wiechem z portalu Energetyka 24.
01.09.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
31.08.2022, 14’

Śmierć Michaiła Gorbaczowa

Radio Świat

W wieku 91 lat zmarł Michaił Gorbaczow, ostatni przywódca ZSRR i twórca pieriestrojki. Gościem Ernesta Zozunia jest Wacław Radziwinowicz, wieloletni korespondent Gazety Wyborczej w Moskwie.
31.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
30.08.2022, 60’

Agenci ze wschodu

Plac na rozdrożu

30.08.2022, 14’

Masowe protesty w Bagdadzie

Radio Świat

Gościem Ernesta Zozunia jest Krzysztof Płomiński, były ambasador RP w Iraku.
29.08.2022, 14’

Powódź w Pakistanie

Radio Świat

Gigantyczna powódź w Pakistanie - takiej nie było w tym kraju od lat. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Krzysztof Iwanek z Ośrodka Badań Azji Akademii Sztuki Wojennej.
25.08.2022, 14’

Amerykańska pomoc dla walczącej Ukrainy

Radio Świat

3 miliardy dolarów - tyle wynosi wartość zapowiedzianej pomocy USA dla Ukrainy. Ernest Zozuń rozmawia z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Kijowie.
24.08.2022, 13’

Pół roku od ataku Rosji na Ukrainę

Radio Świat

Minęło sześć miesięcy od dnia, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Ernest Zozuń rozmawia z Bartoszem Tesławskim z portalu nawschodzie.eu.
24.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

Popołudniówka 357

Prowadzenie: Ernest Zozuń.
doładowanie ...