Idź do treści
beata.kwiatkowska@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Beata Kwiatkowska

Już jako mała posiadaczka trójkołowego rowerka zastanawiałam się, jak to możliwe, że pewien głos wydobywa się z „pudełka”. Odnalezienie kontaktu okazało się łatwizną i niezbyt dobrze się skończyło, ale zagadka – kto i jak mówi – pozostała nierozwiązana. Teraz radio jest dla mnie nieco mniej tajemnicze, ale od tamtej pory wiernie mi towarzyszy. Kiedy usłyszałam, jak Robin Williams wita się ze słuchaczami entuzjastycznym: Good morning Vietnam, nie było już wyboru. Mikrofon zabrany na wakacje w ogóle nie dziwi moich najbliższych. W ten sposób bardzo często powstają moje reportaże i słuchowiska eksperymentalne. Wierzę w życie pozaradiowe… ale bez przesady. Jeśli nie ma mnie w radiu, to znaczy że jestem w kinie. O czym będę dawała znać słuchaczom Radia 357 w każdy wtorek opowiadając prawdziwe historie, które zostały ukryte w filmach. Bywam też po drugiej stronie szyby, jako wydawczyni audycji "Co Państwo na to?”.
06.12.2022, 20’

Elekt reportażu audio

Nonfiction

Dziś w Nonfiction dwa tematy. Po pierwsze: Elekt reportażu audio. Jak funkcjonuje reportaż w świadomości słuchaczy po emisji? Czy zapada w pamięci i porusza? Jeśli tak się dzieje, zdarza się że słuchacze reagują. Po emisji reportażu o pani Lubie w Radiu 357 rozdzwoniły się telefony. Wielu słuchaczy chciało wpłacić pieniądze na agregat prądotwórczy. Za to po premierze reportażu o Beacie-pani sprzątającej, słuchaczka zdecydowała się wpłacić pieniądze na podróż bohaterki do rodzinnego domu. Dzięki niej Beata może spędzić święta w domu. W Nonfiction opowiemy tez o trwającym festiwalu Watch Docs. Prawa Człowieka w filmie.
04.12.2022, 60’

W poszukiwaniu dobrego bitu

Nieznośna lekkość bitu

Kiedy Milan Kundera opublikował powieść "Nieznośna lekkość bytu", na pierwszych miejscach list przebojów na świecie królował Prince, Michael Jackson i odwieczne pytanie: "What's love got to do with it" Tiny Turner. Ten niedzielny wieczór nie będzie oparty wyłącznie na muzycznej podróży do 1984 roku. Z pewnością będziemy szukać dobrego bitu. Na Nieznośną lekkość bitu zaprasza Beata Kwiatkowska.
25.11.2022, 20’

Posprzątane życie

Reportaż

Mop, odkurzacz i rękawiczki to ich codzienne atrybuty. Do tego można dodać zapach detergentów i specyficzny strój. Jedni uważają, że praca sprzątaczki odziera ich z godności, inni że to całkiem dochodowe zajęcie, które i tak towarzyszy kobietom w ich domach. Jeszcze inni na słowo sprzątaczka reagują alergicznie i wolą zamiennik pani sprzątającej. Nie wszyscy mają wybór. Beata nigdy nie pracowała. Żyła na ulicy. Dziś sprząta bloki innych. Praca pozwoliła jej wyjść na prostą i dzięki niej wkrótce odbierze klucze do własnego mieszkania. Co czuje kobieta doświadczona przez los, sprzątająca domy innych, a sama pozbawiona własnego kąta?
22.11.2022, 20’

Mit Rocky'ego

Nonfiction

Ma już 46 lat i wciąż jest legendą. W 2006 roku stał się filmowym dziedzictwem Ameryki. Mit Rockiy'ego jest wciąż żywy i ciagle nokautuje inne próby bokserskich opowieści. Trzy Oscary na dziesięć nominacji – tak film „Rocky” bank w 1977 roku. Obraz opowiadający o włoskim bokserze został wówczas wybrany najlepszą produkcją, dzięki czemu Sylvester Stallone dotarł na sam hollywoodzki szczyt. Artysta stworzył scenariusz do Rocky’ego w trzy dni, ale bardzo długo borykał się z jego sprzedażą. Mało kto jednak wie, że Stallone wcale nie wymyślił tej historii sam, a jego inspirację stanowiła postać Chucka Wepnera, "prawdziwego Rocky'ego", którego żywot mógłby zostać spisany na stronach nie jednej powieści. Chuck Wepner to były amerykański bokser, który stawiał swe pierwsze pięściarskie kroki w New Jersey.
08.11.2022, 19’

Jerzy Paramonow

Nonfiction

Śpiewały o nim zespoły: Apteka, Transmisja, czy Vavamuffin. Ma także swoje literackie alter ego. Był częścią kryminalnego półświatka Warszawy, sprytnym złodziejem, którym fascynowali się mieszkańcy miasta stołecznego, także Leopold Tyrmand. Jerzy Paramonow będzie bohaterem dzisiejszego odcinka Nonfiction. Dla władzy w latach 50. Paramonow był krwawym mordercą milicjantów i złodziejem bez skrupułów. Stał się legendą. Można powiedzieć, ze miał naturę kleptomana. Kradł od zawsze. Jako 14-latek został aresztowany w marynarce, którą zdarł z jakiegoś mężczyzny. Zgubiło go pół litra wódki i czekoladki dla panny Władzi. Dokładnie dziś mija 67 lat od czasu, kiedy Paramonow usłyszał wyrok: kara śmierci.
28.10.2022, 17’

Życie od kuchni

Reportaż

Kiedyś był szefem kuchni brytyjskich i wrocławskich restauracji. Bywało, że twardą ręką kierował zespołem gotującym w znanych lokalach i hotelach. Prowadził kilkusetosobową grupę zainteresowanych kulinariami artystów i szefów kuchni, a także kucharzy amatorów tworzących kolektyw Food Think Tank. Dziś zamiast dowodzenia zespołem, skupia się w swoim bistro i kawiarni, na rozmowie. Co więcej, zwrócił się ku rzemiosłu i wskrzesił zapomniany zawód ostrzyciela noży. Tomek Hartman gotuje od dziecka. Już jako nastolatek wszedł do branży gastronomicznej kuchennymi drzwiami. Do tej pory najlepiej czuje się przy stole lub w kuchni. Tak, jak w życiu zmieniają nam się przyzwyczajenia smakowe, tak u Tomka zmieniały się priorytety. „Życie od kuchni” - reportaż Beaty Kwiatkowskiej z cyklu Taśma profesjonalna.
27.10.2022, 23’

„Jak nakarmić dyktatora” Witolda Szabłowskiego

Książki. Lubię to!

To połączenie książki historycznej i kucharskiej przedstawi Beata Kwiatkowska.
22.10.2022, 120’

Zaprasza Beata Kwiatkowska

Bistro

18.10.2022, 16’

Silent Twins

Nonfiction

O prawdziwej historii, która kryje się za filmem fabularnym pod tym samym tytułem. Nowy film w reżyserii Agnieszki Smoczyńskiej, opowiada historię June i Jennifer Gibbons – bliźniaczek, które połączyła niesamowita więź. Któregoś dnia siostry zamilkły dla świata zewnętrznego i zaczęto je nazywać „cichymi bliźniaczkami”. Ich milczenie było protestem przeciwko rasizmowi , którego doświadczały jako dzieci. Film Agnieszki Smoczyńskiej nie jest jedyną produkcją, w której opowiedziano historię sióstr. Jest kilka filmów dokumentalnych, reportaż książkowy Marjorie Wallace, a nawet opera. Głośną historię milczących bliźniaczek opowie w Nonfiction Beata Kwiatkowska.
11.10.2022, 20’

Trzy minuty zawieszone w czasie

Nonfiction

Dziś opowiem o poszukiwaniu ciągu dalszego historii dzięki fragmentom zdjęć i filmów na przykładzie dokumentu „Trzy minuty zawieszone w czasie”. Glenn Kurtz znalazł w domu swoich rodziców na Florydzie trzyminutowy film z ich rodzinnej wioski – Nasielska, nakręcony w 1938 roku. Bianca Stiger te trzy minuty zmieniła w medytację nad społecznością, której już nie ma. Przeprowadza śledztwo nad postaciami występującymi w filmie, bo to być może jedyny zachowany ślad ich istnienia z czasów, kiedy mogli żyć w spokoju.
06.10.2022, 61’

Czy filmy można tworzyć ekologicznie?

Plac na rozdrożu

Eko-rewolucję w branży filmowej rozpoczął Sam Mendes. Najpierw była, co prawda powiewająca na wietrze foliówka w filmie „American Beauty, jednak 10 lat później pojawiła się myśl, by zrobić najprawdopodobniej pierwszy w historii ekologiczny film. W 2009 roku ten sam reżyser stworzył film "Para na życie". Zielone filmowanie to prowadzenie zrównoważonej produkcji filmowej i telewizyjnej w sposób możliwie, jak najbardziej przyjazny dla środowiska, m.in. poprzez oszczędne i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, surowców i materiałów oraz ograniczanie generowania odpadów na każdym etapie procesu produkcji i postprodukcji. Ta strategia nie jest obca polskim filmowcom. Podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wręczono nagrody „klimatyczny film” dla najbardziej ekologicznej produkcji filmowej. Wybrano dwa tytuły: "Matecznik" reż. Grzegorz Mołda i "Alkibiades" reż. Robert Kwilman. O green filmingu Beata Kwiatkowska porozmawia z: Alex Leszczyńską, promotorką zrównoważonej produkcji, Grupa Film Dla Klimatu; Izą Igel, producentką filmu „Matecznik” oraz Staszkiem Zaborowskim, producentem filmowym.
04.10.2022, 19’

Diana. The Princess

Nonfiction

Film dokumentalny o Lady Di.
30.09.2022, 14’

Co ci się śni?

Reportaż

Nastoletnia Ewa jest Ormianką. Ma długie, ciemne włosy i duże oczy, które skierowane są prosto w obiektyw aparatu. To zdjęcie zrobił dziewczynie Tomasz Kaczor. Ewa jest otulona "koroną" dłoni. Ręce należą do jej rodziców i brata. Oplatają ją, jakby chciały przed czymś ochronić. Zanim powstała ta fotografia wyróżniona podczas prestiżowego konkursu World Press Photo w kategorii portret, Ewa "spała" dłużej niż trwa zwykły sen. "Zasnęła" w Szwecji, skąd jej rodzina musiała się przenieść do Polski. Powodem zapadnięcia w stan, w którym tkwiła Ewa i inne dzieci uchodźców był list z informacją o deportacji. Te kilka słów oznaczały niekończącą się wędrówkę, a ta z kolei brak poczucia bezpieczeństwa.
27.09.2022, 27’

Od Simony Kossak do Rin Tin Tina

Nonfiction

W kinach można oglądać film dokumentalny „Simona” w reżyserii Natalii Korynckiej- Gruz. Opowieść o Simonie Kossak, z tych Kossaków rozczula i satysfakcjonuje nie tylko miłośników zwierząt. Paradoksalnie córka myśliwego od zawsze kochała zwierzęta i stała się obrończynią Puszczy Białowieskiej. Opiekunka Koraska, Hepuni, Pepsi i Koli czyli kruka, dzika, łosi. Mama rysia Agatki. O Simonie opowie reżyserka filmu. Skoro o zwierzętach mowa, opowiemy o innych filmowych aktorach z instynktem zwierzęcym. A to niedźwiedź , który zagrał w serialu „Wataha”, a to osły, które wcieliły się w tytułowego „IO” Jerzego Skolimowskiego. Nawiążemy także do historii i opowiemy o pierwszym zwierzęcym gwiazdorze kina, który urodził się w 1918 roku i zagrał w 25 filmach, owczarku niemieckim, Rin Tin Tinie.
27.08.2022, 120’

#5 Życie zbrodni

Nonfiction

Nonfiction upłynie pod napięciem! Po pierwsze dostarczy nam go serial dokumentalny: "Życie przestępcze 1984-2020". Będziemy też na Festiwalu Miedzianka po drodze oraz zajrzymy do kina, w którym Krzysztof Kieślowski uczył się oglądać filmy. Zaczniemy od porażającego serialu "Life of crime". Jego reżyser, John Alpert jest legendą amerykańskiego dziennikarstwa. Ma na koncie 16 nagród Emmy, nominację do Oscara. Po wywiadach z Fidelem Castro i Saddamem Husseinem i dziesiątkach reportaży z wielu ryzykownych miejsc na świecie przyszedł czas na serial "Życie przestępcze". Twórca spędził 36 lat, dokumentując losy trojga drobnych kryminalistów z Newark, którzy próbowali zarobić dość pieniędzy, aby kupić za nie heroinę. W efekcie powstało wstrząsające studium przestępczości, życia za kratami oraz wyniszczającego uzależnienia. Jednak Alpert nagrywał swoich bohaterów będących pod wpływem narkotyków. Czy to prawdziwy obraz tych ludzi? Poza tym pokazał ich ciała w trumnie, czy to etyczne? O etykę w zawodzie dziennikarza zapytam Marcina Gutowskiego, dziennikarza TVN 24, autora książek, reportażystę nagrodzonego Grand Press za reportaż „Don Stanislao” . Czas na zwrot akcji. Po wątku kryminalnym czas na bardziej refleksyjny. W Sokołowsku trwa festiwal poświęcony Krzysztofowi Kieślowskiemu. Widzowie zobaczą na dużym ekranie nieśmiertelny i aktualny także dziś dokument „Gadające głowy”. Kieślowski zadał swoim bohaterom cztery pytania. Ten eksperyment powtarzało wiele osób. Powstała także wersja dźwiękowa, reportaż "Gadające głowy 40 lat później", ale jest też film w reżyserii Jana P. Matuszyńskiego. Twórca poszedł śladami Kieślowskiego i w swoim dokumencie poprosił o odpowiedź na najważniejsze pytania. Zajrzymy w końcu na Festiwal Miedzianka po drodze. Filip Springer opowie o wydarzeniu pod patronatem Radia 357.
23.08.2022, 60’

O fenomenie lalki Reborn

Plac na rozdrożu

Ciepły letni dzień. Parking przed centrum handlowym. Grupka osób gromadzi się przed samochodem. Trwają dynamiczne rozmowy, słychać zdenerwowanie. W końcu dzwonią na numer alarmowy. Kiedy w oczekiwaniu na policjantów, chcą wybić szybę w aucie, podbiega jego właścicielka i ich powstrzymuje. Ktoś krzyczy, że zostawiła w środku dziecko. Ona otwiera samochód i okazuje się, że to do złudzenia przypominająca niemowlę lalka. Z lalek Reborn korzysta coraz więcej kobiet w Polsce. Pierwsze, wykonane z winylu i przypominające dzieci, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się już w latach 90-tych. Ich posiadanie może być zarówno pasją kolekcjonerską, jak i terapią. Do artystek Reborn zgłaszają się bowiem również kobiety po stracie dziecka. Takie lalki grają też w filmach. „Asystują” na porodówkach, kiedy trzeba poznawać zachowania małego człowieka. We wtorkowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o fenomenie, który jedni postrzegają jako misję, inni jak zwykłą zabawę lalkami. Beata Kwiatkowska spotka się z Barbarą Smolińską - artystką Reborn, Karoliną Jonderko - fotografką, laureatką konkursu World Press Photo za projekt fotograficzny związany z lalkami Reborn i Martą Jagodzińską - psycholożką i psychoterapeutką, która pracuje m.in.: z rodzinami i osobami doświadczającymi traumatycznych przeżyć.
19.08.2022, 17’

Kradzione lepiej rośnie

Reportaż

„Z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii” - poinformował w styczniu tego roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniało się w gąszczu innych, zielonych „oryginałów”. Z dwumetrowej sadzonki, została tylko tabliczka i jeden liść wetknięty w ziemię. Śladów kradzieży brak… Ledwo zdążyło się zaaklimatyzować po podróży z Drezna do Warszawy, a już go nie było. Stołeczna placówka podkreśliła, że to jedyny okaz tego gatunku, jaki posiadała oraz, że miał dużą wartość naukową. Złodziej z pewnością dobrze wiedział, co kradnie! Co gorsza, nie jest to niestety ani pierwszy, ani ostatni przypadek zniknięcia unikatowych lub cennych roślin z polskich ogrodów botanicznych… Co pokażą wyniki „zielonego” śledztwa? Czy w Polsce istnieje tzw. zielona mafia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej „Kradzione lepiej rośnie”.
13.08.2022, 120’

#4 Kryminały

Nonfiction

W czwartym odcinku Nonfiction będzie pojawiał się przymiotnik „kryminalny”, ale bez nadmiernego rozlewu krwi w tle. Zaczniemy od trudnych, nierozwiązanych zagadek, tajemniczych zaginięć i morderstw. Zajmiemy się popularnymi serialami kryminalnymi, dokumentami filmowymi i przede wszystkim serialami audio i skoncentrujemy się na prowadzących śledztwo. Czy te postaci pokazywane są wiarygodnie? Czy polscy śledczy z tak zwanego Archiwum X dysponują, pokazywanym w "Kryminalnych zagadkach" sprzętem i mają rysopis podejrzanego i jego odciski palców na wyciągnięcie ręki, w dodatku na dużym ekranie. W studiu 357 pojawi się kryminolog i kryminalistyk, Joanna Stojer-Polańska, która opowie jak prowadzone jest śledztwo. Kolejnym zwrotem akcji w Nonfiction będzie objęta patronatem Radia 357 premiera filmu dokumentalnego o parze wulkanologów pod tytułem "Wulkan miłości". Małżeństwo Krafftów podróżuje, by zbadać rozżarzone kratery, sfotografować wydobywającą się z nich lawę przez 25 lat. To prawdziwe, dokumentalne „love story”. Czy zakończy się happy endem? Opowiemy też o Festiwal Górski im. Andrzeja Zawady. Już we wrześniu rozpocznie się po raz 27. Ciekawe, dokumentalne historie, spotkania z „ludźmi gór” i niepowtarzalna atmosfera czeka na nas już we wrześniu.
09.08.2022, 60’

Z Beatą Kwiatkowską:

Miejscownik

Wybierzemy się do Szwajcarii Kaszubskiej i na Hel, ukochanych miejsc Sabiny Lawrów, która w sieci znana jest dzięki profilowi Sama Przez Świat. Opowiemy o Wiosce Artystycznej w Janowie, którą na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Rewala prowadzi Agnieszka Pacho. A także o krainie wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich, które liczą ponad 500 milionów lat. Zaś najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanów w tym rejonie mają 250 milionów lat.
30.07.2022, 120’

#3 Poszukiwanie

Nonfiction

Beata Kwiatkowska i jej goście opowiedzą kilka historii, które związane są z poszukiwaniem tożsamości osób. Historie będą dotyczyły reportażu audio, filmu dokumentalnego i książki. Ze względu na to, że audycja będzie emitowana przez 78. rocznicą wybuchu Powstania Warszawskiego, zaczniemy od poruszającej historii związanej z dziewczynką w „niebieskim płaszczyku”, której tożsamości Beata poszukuje od lat. To był Sierpień, 1944 rok, warszawska Ochota. Kilku mężczyzn jest ustawionych pod ścianą do egzekucji. Nagle na linię strzału wbiega mała dziewczynka, która zaczyna krzyczeć: wujku, wujku. Niestety to ona okazała się celem. Dowódca przepędził żołnierzy z oddziału RONA. Nagle przybiegła matka dziewczynki i krzyczała: moją Janeczkę mi zabili. Tę historię Annie Straszewskiej opowiedziała babcia. Ania nie wie wiele więcej, ale szukamy. Opowiemy także historię o posiadającej trzy tożsamości Irenie Gelblum. Dlaczego chciała zatrzeć swoje żydowskie korzenie? Tyle i jeszcze więcej w audycji Nonfiction.
25.07.2022, 119’

Zaprasza Beata Kwiatkowska

Cool Kid of Jazz

23.07.2022, 59’

Na Bistro zaprasza Beata Kwiatkowska

Bistro

16.07.2022, 119’

#2 Dziewczyna ze zdjęcia

Nonfiction

13.07.2022, 59’

Z Beatą Kwiatkowską:

Miejscownik

Sprawdzamy tropy kulturowe. Odwiedzamy polskie Twin Peaks, poznajemy miejsca akcji najnowszej powieści Olgi Tokarczuk oraz udajemy się do uzdrowiska lubianego przez Krzysztofa Kieślowskiego.
11.07.2022, 120’

Zaprasza Beata Kwiatkowska

Cool Kid of Jazz

W zastępstwie Marty Kuli audycję poprowadziła Beata Kwiatkowska.
08.07.2022, 16’

Saul- król perkusji

Reportaż

Saul Dreier ma 97 lat i wielką wolę życia. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. Z tamtych tragicznych czasów do dziś zachował dwie łyżki, które są dla niego bardzo symboliczne. W wieku niemal 90 lat Saul postanowił założyć zespół, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust. Dziś jest perkusistą, a swoją energią mógłby obdarować niejednego muzyka. Saul Dreier jest również założycielem Saul's Generation Foundation, której celem jest budowanie mostów między narodami i pokoleniami. Działa na rzecz m.in. osób polskiego pochodzenia, które mieszkają za granicą - pomaga im w nawiązywaniu i utrwalaniu więzi z Polską.
06.07.2022, 59’

Z Beatą Kwiatkowską:

Miejscownik

Zwiedzimy Warszawę wiślaną taksówką; sprawdzimy, co można robić w pofabrycznych miejscach we Wrocławiu; pójdziemy do kina i może na film odwiedzając Jastarnię i niewielkie Kino Żeglarz, które działa tylko w wakacje.
02.07.2022, 120’

#1 Sztuka dźwięku

Nonfiction

"Cały ten dźwięk" to tytuł dokumentu, dzięki któremu przekonamy się, że dźwięk potrafi uzależnić i spowodować chorobę psychiczną... zachwyca ale też zabija. Reżyser filmu - Gunnar Haller Jensen, odkrywa przed widzami postać wokalistki, performerki i kompozytorki Laurie Amat, która traktuje otaczające nas odgłosy z wyjątkowym namaszczeniem. Jej pasja zaprowadziła ją aż do… sal koncertowych w III Rzeszy. Podczas audycji przeniesiemy się też do Poznania, gdzie weźmiemy udział w Electrical Walks, prowadzonego przez Christinę Kubisch - artystkę, pionierkę sound artu i technologicznej sztuki dźwięku.
13.06.2022, 60’

„Frida. Wojna mojej nieznanej babki.”

Plac na rozdrożu

Co by było, gdybyśmy wspomnienia o babci rekonstruowali, nie z albumów ze zdjęciami, tylko na podstawie dokumentów znalezionych w archiwach? Co by było, gdybyśmy właściwie nie mieli wspomnień związanych z naszymi dziadkami? Nina Grünfeld to uznana norweska dokumentalistka filmowa, która postanowiła napisać książkę i zrekonstruować losy swojej babci Fridy – Żydówki, prostytutki, która przeszła przez obozy Auschwitz i Ravensbrück. Tak powstała „Frida.Wojna mojej nieznanej babki.” Kim była babcia Niny? Po raz pierwszy Frida została zarejestrowana w kronikach policyjnych wiosną 1931, w związku z podejrzeniem o szpiegostwo. Autorka odtworzyła historię babki na podstawie, odnalezionych w archiwach, protokołów przesłuchań i akt sądowych, z których wyłania się tragiczny los samotnej, młodej Żydówki, na tle wojennej historii Europy: rozpadających się granic, szalejącego nazizmu, Holokaustu. Przed wojną Frida oddała do adopcji syna, który trafił jako dziecko, z paszportem nansenowskim, do Norwegii. Został później cenionym psychiatrą... stąd dalsza, norweska historia rodziny. Drugą bohaterką książki jest sama autorka, która barwnie opisuje swoje poszukiwania i pomaga zrozumieć, jak dramatyczna przeszłość przodków może wpłynąć na całe życie następnych pokoleń. Nina Grünfeld porusza kwestie związane z potrzebą posiadania swoich korzeni oraz odnalezienia własnej tożsamości. Z autorką książki oraz tłumaczem - Pawłem Urbanikiem w Placu na Rozdrożu rozmawia Beata Kwiatkowska.
10.06.2022, 17’

Hurgadzianka - życie pomiędzy

Reportaż

Jej podwodna kariera zaczęła się od słów „Dzień dobry, nazywam się Marta i mam za sobą 200 nurkowań”. Kiedy bierze wdech i znika pod wodą, cały świat przestaje istnieć. Marta jest instruktorką nurkowania w egipskiej Hurghadzie. Od lat przewodniczy grupie arabskich nurków. Swojego przyszłego męża Ahmeda poznała na kursie dla nurków. Kiedy pewnego dnia parę metrów pod wodą wyjął pierścionek zaręczynowy, nie mogła odmówić. Dziś Marta funkcjonuje pomiędzy dwoma światami: odległym kulturowo światem egipskich zasad i podwodną rzeczywistością, w której może się czuć wolna. Czy codzienne nurkowanie jest dla niej ucieczką do lepszego, bezdźwięcznej świata? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej.
17.05.2022, 60’

Historia Simony Kossak

Plac na rozdrożu

Wychowała się w domu pełnym sztuki, zbroi, bibelotów i wypchanych zwierząt. Jednak mimo tradycji myśliwskich w rodzinie, od zawsze kochała zwierzęta. Była córką, wnuczką i prawnuczką Kossaków. I pomysłodawczynią unikatowego na skalę światową urządzenia ostrzegającego dzikie zwierzęta przed przejazdem pociągów Opiekunka Koraska, Hepuni, Pepsi i Koli czyli kruka, dzika, łosi i wielu innych zwierząt. Mama rysia Agatki. Znana z bezkompromisowych poglądów i działań na rzecz ochrony przyrody, zwłaszcza Puszczy Białowieskiej, gdzie w starej leśniczówce Dziedzinka mieszkała ponad 30 lat. Biolog, profesor doktor habilitowany nauk leśnych, popularyzatorka nauki. Bohaterką „Placu na rozdrożu” będzie Simona Kossak, której postać przybliża film dokumentalny Natalii Korynckiej- Gruz pod tytułem „Simona”. Można go oglądać podczas 19. Festiwalu Millennium Docs Against Gravity.
29.04.2022, 14’

Głosy fabryki

Reportaż

Reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
18.04.2022, 59’

"Film balkonowy" Pawła Łozińskiego

Plac na rozdrożu

Jak często spoglądacie przez okno, obserwując otaczający Was świat? Czasem wzrok padnie na sąsiadkę z zakupami, czasem na sąsiada z psem...a czasem na kogoś zupełnie nieznajomego. Zastanawiacie się kim są ci ludzie? Jakie mają troski? Jakie marzenia? Dokumentalista Paweł Łoziński poszedł o krok dalej... nie tylko obserwował nieznajomych, ale także nawiązywał z nimi rozmowę. Reżyser przyglądał się ludziom ze swojego balkonu. Przechodzili uśmiechnięci, smutni, zamyśleni, zagapieni w telefony, młodzi i starzy. Autor zaczepiał, zadawał pytania, rozmawiał o tym jak radzą sobie z życiem. Stojąc z kamerą przez ponad 2 lata stworzył miejsce dialogu, świecki konfesjonał, przy którym każdy może się zatrzymać i opowiedzieć o sobie innym ludziom. W taki sposób powstał, obsypany nagrodami "Film balkonowy ". W Placu na rozdrożu - o potrzebie rozmawiania, z reżyserem Pawłem Łozińskim dyskutować będzie Beata Kwiatkowska.
25.03.2022, 15’

To nie jest zabawa w chowanego

Reportaż

Wśród setek tysięcy uchodźców przekraczających każdego dnia granicę, są też dzieci. Niektóre nie wiedzą co się dzieje, innym mama mówi, że pojechały w długą podróż. Jeszcze inne są świadome dramatycznych powodów długiej drogi, która je czeka. Bywa też tak, że ułamek sekundy zdecydował o tym, że dziecko oddaliło się od mamy, zniknęło z jej zasięgu wzroku i zaginęło. Wśród poszukiwanych jest 4-letni Sasha, który zaginął podczas opuszczania okolic Kijowa. Był z babcią, która zginęła podczas ewakuacji. Chłopiec został sam, bez opieki. Od dwóch tygodni Saszy szukają także Polacy. Wieści o jego zaginięciu rozeszły się w internecie, a na dramatyczny apel mamy chłopca - Anny Yakhno, odpowiadają ludzie, których dotknęła ta historia. „To nie jest zabawa w chowanego”, reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
16.03.2022, 60’

Jak wojna w Ukrainie zmieni świat kultury?

Plac na rozdrożu

Wielu artystów otwarcie potępia agresję Rosji na Ukrainę. Bojkot dotyczy niemal wszystkiego, co rosyjskie, także kultury. Świat artystyczny w Polsce reaguje oddając swoje przestrzenie, galerie sztuki, teatry, jako miejsca schronienia dla Ukraińców. Repertuary kin pełne są ukraińskich filmów, a dochód ze sprzedaży biletów zasila konta fundacji zaangażowanych w pomoc Ukraińcom. Twórcy myślami są z Ukrainą. W wyniku ostrzału poważnie ucierpiał również dobytek kulturowy Ukrainy. Pociski trafiają w zabytki. Dzieła sztuki w Ukrainie znikają i są niszczone. Rosjanie z kolei, nie obejrzą nowego „Batmana”. Wielkie studia filmowe bojkotują Rosję. Disney, Warner, Sony - nie wprowadzą na rosyjskie ekrany swoich hitów. Na obecną sytuację zareagowała też Europejska Akademia Filmowa, z której wcześniej w akcie protestu wystąpił Sergiej Łoźnica. Festiwal Filmowy w Cannes zdecydował się nie przyjmować delegacji z Rosji. Powstaje także pytanie, czy oglądać, czy bojkotować rosyjskie filmy, spektakle? Czy czytać rosyjską literaturę i słuchać muzyki z rosyjskim rodowodem? O kulturze w dobie wojny Beata Kwiatkowska rozmawia z Yulią Krivich (ukraińską fotografką, artystką z Grupy Blyzkist), Oksaną Czerkaszyną (ukraińską aktorką) oraz krytyczką kultury Adrianą Prodeus.
28.02.2022, 56’

Kim jest Elena Ferrante?

Plac na rozdrożu

Myślami wciąż jesteśmy z Ukrainą, jednak na godzinę obierzemy kierunek : Włochy. Na półwyspie apenińskim także trwają protesty przeciwko agresji na Ukrainę, a Włosi wychodzą na ulicę, aby okazać solidarność z Ukraińcami. Jeśli na chwilę możemy się odciąć od tej tragicznej rzeczywistości, to być może poprzez dobrą książkę. My sięgniemy po literaturę Eleny Ferrante. Jej książki znają czytelnicy na całym świecie. „Time" umieścił tę pisarkę wśród 100 najbardziej wpływowych ludzi na świecie. Cykl neapolitański przyniósł autorce niesamowitą popularność, a jej książki zyskały status bestsellerów. Na podstawie jej twórczości powstają filmy („Córka” w reżyserii Maggie Gyllenhaal, w kinach od 4.03) i seriale („Genialna przyjaciółka” , 3 sezon serialu dostępny jest na HBO GO). Do tej pory nie wiadomo, kim jest autorka. To kobieta, czy mężczyzna, a może grupa autorów? W zdemaskowaniu Eleny Ferrante brali udział także polscy naukowcy. Czy autor, bądź autorka mają prawo do bycia anonimowym? Publiczną debatę na ten temat rozpoczął włoski dziennikarz Claudio Gatti. Uznał, że Ferrante powinna się ujawnić, bo jest to winna społeczeństwu. O fenomenie i tożsamości Eleny Ferrante porozmawiamy z italianistkami, tłumaczkami i krytyczkami filmowymi: Anną Osmólską- Mętrak i Dianą Dąbrowską oraz profesorem Janem Rybickim z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na antenowe poszukiwanie tożsamości Eleny Ferrante zaprasza Beata Kwiatkowska.
doładowanie ...