Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Anita Skwara

Współprowadząca cykl "Film i architektura" - na antenie w audycji "Ekranizacja" (trzeci piątek miesiąca).
16.06.2023, 8’

"Lombard" Łukasza Kowalskiego

Film i architektura

Polskie Detroit, Bytom Bobrek i lombard, który staje się odbiciem trudnej rzeczywistości i historii Górnego Śląska. Miasto, które tętniło kiedyś życiem, a dzisiaj jest swoistym pogórniczym skansenem. Lombard, czyli sklep, w którym kupić można wszystko, staje się tłem do opowieści o miłość. Lombard jako uniwersum, miejsce poza czasem i przestrzenią, w którym poruszają się (czasami skocznie) bohaterowie: Jola i Wiesiek. Warto posłuchać o świecie, w którym żyją.
14.04.2023, 7’

"Blade Runner" Ridleya Scotta

Film i architektura

Miasta, które nie istnieją, miasta, które wymyślono, miasta przyszłości, czyli Los Angeles roku 2019. Skoro film powstawał w 1982 roku, to wtedy rok 2019 wydawał się być przyszłością. Miasto z latającymi samochodami i szczęśliwcami mieszkającymi powyżej sześćdziesiątego piętra. A wszystko wygląda tak, jakby musiało być „stale popychane, by miasto w ogóle działało” .
17.03.2023, 8’

"Parasite" Joon-ho Bonga

Film i architektura

Żeby właściwie przeanalizować architekturę pokazaną w tym filmie, można by napisać rozprawę doktorską. Willa bogaczy w koreańskim mieście kontrastuje z piwnicą zamieszkiwaną przez biedną rodzinę bohaterów. Wędrówki na wzgórze pokazują możliwość awansu społecznego, by zakończyć się w piwnicy, gdzieś bliżej samego najciemniejszych zakątków miasta. Miasta i opowieści. Idealny
ekwiwalent architektury i narracji.
17.02.2023, 7’

Alfred Hitchcock i jego filmy

Film i architektura

Kto tego nie pamięta? Dom stojący na wzgórzu, tak straszny, że nie trzeba nawet znać filmów Alfreda Hitchcocka, by naprawdę się wystraszyć. Mistrz filmowego spektaklu – potrafił także wykreować niezwykłe sugestywne przestrzenie. Sprawdźmy, czy odnajdziemy w nich echa obrazów Edwarda Hoppera.
06.01.2023, 8’

Lizbona Wima Wendersa

Film i architektura

Są takie miejsca, takie miasta, dzielnice czy kraje, które nierozerwalnie związane są z filmami. Nie da się nie wracać do Lizbony, gdy zobaczyło się „Lisbon story”, gdy posłucha się nagrywanych tam ptaków, kroków i dzwonów. Nie można przestać myśleć o architekturze w filmie, gdy przeczyta się słowa Wima Wendersa: "Film i architektura stawiają to samo pytanie: jak żyć? Kino oferuje nam światy, które zamieszkujemy w wyobraźni. Używamy filmów jak budynków. Żyjemy z obrazami i w obrazach, jak w domach."
doładowanie ...