Idź do treści
andrzej.rudke@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Andrzej Rudke

Przez piętnaście lat byłem dziennikarzem i wydawcą telewizyjnym. Od dwóch lat jestem zakochany w radiu. W telewizji zajmowałem się wydarzeniami na świecie, ekologią, gospodarką i jak ognia unikałem krajowej polityki. Teraz nie unikam już niczego. Najlepiej czuję się krążąc z mikrofonem wśród ludzi. W Radiu 357 jestem reporterem i przygotowuję serwisy informacyjne. Mam słabość do Indii oraz smutnych piosenek.
13.01.2023, 120’

Brazylia/Peru/Meksyk/Turcja/Chiny

Na dachu świata

Brazylia i pytania o stabilność w kraju, po tym jak tłum demonstrantów zdemolował rządowe budynki w stolicy. Jaką rolę odgrywa w tych protestach były już prezydent, który wyjechał z Brazylii? Zapytamy też o protesty w Peru. Na alarm biją tam organizacje humanitarne a nowa prezydent znalazła się pod lupą prokuratury. Gospodarka i migracje w cieniu walki z kartelami - pomówimy o Meksyku po szczycie przywódców Ameryki Północnej. Będzie też o Turcji i o mocarstwowej grze Recepa Erdogana. Na koniec zapytamy o Chiny, a dokładniej o TikToka, czyli oko i ucho Pekinu w naszych telefonach. W studiu profesor Joanna Gocłowska-Bolek z UW, Aleksandra Maria Spancerska z PISM i Sylwia Czubkowska ze Spider's Web.
05.01.2023, 14’

Pogrzeb Benedykta XVI

Radio Świat

O spuściźnie jaką zostawił po sobie Benedykt XVI Andrzej Rudke rozmawiał z Jarosławem Makowskim, historykiem filozofii i dyrektorem Instytutu Obywatelskiego.
02.01.2023, 15’

Brazylia - wraca Lula da Silva

Radio Świat

Zaprzysiężenie prezydenta da Silvy i nowe zmiany w Brazylii. Andrzej Rudke rozmawia z prof. Katarzyną Dembicz z Instytutu Studiów Iberyjskich i Iberoamerykańskich Uniwersytetu Warszawskiego.
22.12.2022, 14’

Zełeński w Waszyngtonie

Radio Świat

Prezydent Wołodymyr Zełeński po raz pierwszy od 24 lutego wybrał się w podróż zagraniczną, odwiedził USA i spotkał się z prezydentem Joe Bidenem. Gościem Andrzeja Rudkego jest Jan Piekło, były ambasador Polski w Kijowie.
06.12.2022, 60’

O dobroczynności i pomaganiu

Plac na rozdrożu

Pomagamy na co dzień czy od święta? Czy w czasie rosnącej inflacji chętniej dzielimy się z tymi, którzy mają mniej? W Placu na rozdrożu porozmawiamy o dobroczynności i o nowych wyzwaniach jakie niesie ze sobą rok 2023. Powiemy komu grozi wykluczenie energetyczne i zapytamy o granice pomocy społecznej.
08.11.2022, 60’

Czy w Polsce ktoś jeszcze boi się atomu?

Plac na rozdrożu

Czy w Polsce ktoś jeszcze boi się atomu i czy elektrownie jądrowe rozwiążą nasze problemy energetyczne? Jak wielkie rządowe projekty mogą wpłynąć na rozwój energii ze źródeł odnawialnych? Porozmawiamy też o tym co robić z nuklearnymi odpadam i jak ostrzec przed nimi ludzi, którzy będą żyć tysiące lat po nas. O to wszystko zapytamy Rafała Zasunia z portalu wysokienapiecie.pl i Krzysztofa Mrozka z Polskiej Zielonej Sieci.
27.09.2022, 60’

Kto kontroluje nasze rozmowy?

Plac na rozdrożu

Finał europejskiego śledztwa w sprawie Pegasusa i pytania o to kogo powinniśmy się obawiać- rządów czy prywatnych korporacji. Dlaczego bardziej ufamy firmom z Doliny Krzemowej niż demokratycznie wybranym władzom? Porozmawiamy też o tym, czego można się o nas dowiedzieć obserwując naszą aktywność w Internecie i do czego tej wiedzy można użyć. W Studiu Radia 357 Anna Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej i Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego. Połączymy się też ze specjalistką ds. nowych technologii, Małgorzatą Fraser z portalu cyberdefence24.
01.03.2022, 8’

Andrzej Rudke

Agresja na Ukrainę

Andrzej Rudke opowiada co dzieje się na granicy polsko-ukraińskiej.
26.02.2022, 6’

Andrzej Rudke, Hrebenne

Agresja na Ukrainę

Relacja Andrzeja Rudke z przejścia granicznego w Hrebennem.
24.02.2022, 8’

Wojna u naszych granic

Agresja na Ukrainę

Od rana z niepokojem obserwujemy doniesienia ze wschodu. Jak ten kryzys rozwijał się dziś opowiada Andrzej Rudke.
03.09.2021, 13’

Sytuacja graniczna

Reportaż

09.08.2021, 60’

Andrzej Rudke

Gra zespołowa

01.08.2021, 6’

#3 Biografia Malewicza i Ameryka straceńców

Książki na lato

„Kierunek zwiedzania” Marcina Wichy, czyli niezwykła biografia niezwykłego artysty. Wycieczka po historii Rosji, Ukrainy i Polski, czyli po życiu Kazimierza Malewicza. Wspaniale opisany artystyczny przełom wieków. Z kolei „Syn Jezusa” Denisa Johnsona to literacka uczta, tyle że w menu znajdziemy trochę taniego burbona, worek życiowych rozczarowań i Amerykę straceńców, jaką opisać umiał tylko ten autor. Perełka, która jak paczka papierosów, mieści się w tylnej kieszeni spodni. Obie książki poleca Andrzej Rudke.
doładowanie ...