Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Aleksandra Daszkowska-Kamińska

.
05.09.2023, 60’

Braki kadrowe w polskich szkołach

Plac na rozdrożu

W tym roku wyjątkowo dopiero 4 września zapełniły się szkolne klasy. W ławkach zasiedli uczniowie, spodziewając się przy tablicy znanych sobie nauczycieli. I tu często pojawia się rozczarowanie. Według danych analityków, w Polsce nieobsadzonych jest ok 25 tys. etatów nauczycielskich. Byłoby ich jeszcze więcej, gdyby nie praca emerytowanych pedagogów i praca nauczycieli, którzy biorą dodatkowe godziny.

Jakie są przyczyny braków kadrowych w polskich szkołach? Czy rzeczywiście nauczyciele masowo porzucają zawód? Kto będzie uczył za kilka lat i czy da się odwrócić ten negatywny trend? O tym opowiedzą w audycji Plac na rozdrożu:
Dr Iga Kazimierczyk – pedagożka, nauczycielka, działaczka edukacyjna. Prezeska fundacji „Przestrzeń dla edukacji”
Sylwia Żmijewska – Kwiręg – dyrektorka programowa i członkini zarządu Fundacji Centrum Edukacji Obywatelskiej. Nauczycielka wiedzy o społeczeństwie. Zaprasza Aleksandra Daszkowska-Kamińska
20.06.2023, 59’

Pokolenie zmiany?

Plac na rozdrożu

Do pokolenia ZET zaliczamy osoby urodzone po roku 1995, które uczą się studiują lub właśnie wkraczają na rynek pracy. Zetknięcie "młodych" i "starych" zawsze budzi wiele emocji i prowadzi do tworzenia stereotypów.. Jakie opinie krążą o "Zetkach"? Mówi się o ich (nad)wrażliwości, o braku zaangażowania w pracę, o epidemii smutku, która ich dotyka.
Justyna Suchecka - dziennikarka edukacyjna postanowiła przekrojowo zająć się tym tematem - przeczytała raporty i porozmawiała z dziesiątkami młodych ludzi. Tak powstała książka - "Pokolenie zmiany - Młodzi o sobie i świecie, który nadejdzie". Ta książka będzie pretekstem do audycji, w której gośćmi będą: Justyna Suchecka, Zuzanna Karcz i Ada Rączka.
Zaprasza Aleksandra Daszkowska-Kamińska
DLA WSZYSTKICH 25.04.2023, 56’

Porozmawiajmy o maturze

Plac na rozdrożu

To już ostatnia prosta dla prawie 300 000 młodych ludzi, którzy za kilka dni rozpoczną całą serię egzaminów maturalnych. Szczegóły tego egzaminu zmieniały się wielokrotnie przez ostatnie lata, czy to z powodu pandemii, czy reformy, która zlikwidowała gimnazjum i wprowadziła 4-letnie liceum. Po raz pierwszy ze względu na nową formułę to język polski a nie matematyka budzi postrach abiturientów. W audycji postaramy się zmierzyć z tymi strachami i zastanowić się czy matura to najważniejszy egzamin w życiu czy może jednak... „matura to bzdura?”. Goście audycji: Aneta Korycińska – polonistka, nauczycielka, znana w sieci jako „Baba od polskiego” oraz dr Michał Sitek - socjolog, kierownik Zespołu Badań Międzynarodowych w Instytucie Badań Edukacyjnych. Audycję prowadzi Ola Daszkowska-Kamińska – socjolożka, dyrektorka Bednarskiej Szkoły Realnej, absolwentka Instytutu Dźwięku Radia 357.
doładowanie ...