Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

marek.brzezinski@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Marek Brzeziński

Dziennikarz, anglista i psycholog. Przez 21 lat był profesorem antropologii kultury, psychologii, managementu w uniwersytecie amerykańskim Schillera w Paryżu. Wykładał jako „visiting professor”, na uniwersytetach Clarke'a i Europejskim. Pracował dla BBC, dla francuskiego Radio France Internationale, dla Deutsche Welle, dla Radia 10 30 w Chicago, a także dla Polskiego Radia. Wiele lat mieszkał w Londynie, a potem od ponad 30 w Paryżu. Jest marzycielem ciągle śniącym o tropikalnych wyspach. Od ponad 65 lat jeździ na nartach – od wiązań na rzemyki po Rossigniole i Atomici. Mówi biegle pięcioma językami, a podpiera się jak kosturkiem jeszcze trzema. Trzeba się dogadać. Kończył Akademię Kulinarną Le Cordon Bleu w Paryżu i ma „czapę szefa kuchni”. Uwielbia gotować. Kuchnie całego świata, ale najbardziej azjatyckie. Kocha podróże, języki obce i swoją czwórkę Dzieci. Irenkę – najmłodszą znacie Państwo z audycji, którą razem robią. Wszystko o Francji. W Radiu 357 – na Żoliborzu. Obydwoje są z tego bardzo dumni.
24.09.2023, 59’

Merde! Znowu Francja

Merde! Znowu Francja

W najnowszej audycji przedstawimy komentarze dotyczące dwóch
ważnych wizyt we Francji – króla Karola III i papieża Franciszka.
Dowiemy się o odwiedzinach przez parę królewską legendarnego chateau Smith Haut Lafitte. Będzie
okazja by wspomnieć o tym jak naprawdę powinna wyglądać degustacja win. Wspomnimy
o kontrowersjach wywołanych „abbayom”, czyli sukniom jakie noszą muzułmanki. Mity i
rzeczywiste przyczyny, dla których tak się ubierają. A potem dowiemy się o awanturze
związanej z Iphonem 12, którego używania i sprzedaży zabroniły władze francuskie, ze
względu na szkodliwość dla zdrowia. Będzie prasa i dużo francuskiej muzyki.
17.09.2023, 59’

Mistrzostwa Świata w rugby

Merde! Znowu Francja

W czasie dzisiejszego spotkania mowa będzie o zabytkach sakralnych, które można zwiedzać w związku z Dniami Dorobku Narodowego. Dostępne będą nie tylko pałace, remizy strażackie, ale także kościoły i kaplice. Między innymi o tej, poświęconej sportowcom biorącym udział w Mistrzostwach Świata w rugby, jakie odbywają się we Francji, a także o kaplicy...rowerzystów, w której można oglądać koszulki najsłynniejszych kolarzy świata i o osobliwej historii powstania tego miejsca. Zajrzymy do świątyni buddyjskiej w Lasku Vincennes. Poznamy jej historię. Będzie i kilka słów o herbie Paryża – a w nim jest statek pod żaglami i burbońskie lilie, które usuwano z godła, wprowadzano w ich miejsce pszczoły, znów je przywracano. A pod tarczą umieszczono napis – Fluctuat nec mergitur – czyli rzucają nim fale lecz on nie tonie. Mowa będzie o kontrowersjach wywołanych udziałem prezydenta Macrona w Mszy Świętej odprawianej na stadionie Velodrome w Marsylii przez papieża Franciszka i o sarkofagach znalezionych w krypcie remontowanej katedry Notre Dame. Zerkniemy na tytuły francuskich gazet. Nie zabraknie muzyki i to nie tylko znad Sekwany, ale i z drugiej strony Alp. Zapraszamy do wspólnego spędzenia czasu.
10.09.2023, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

03.09.2023, 60’

Merde! Znowu Francja

Merde! Znowu Francja

Dzisiejsza audycja zdominowana będzie przez piosenki francusko-włoskie, bądź wręcz włoskie, bo to wspomnienia Irenki z wakacji na Sycylii. Nie zacznie się w optymistycznym nastroju, a to za sprawą raportu Prefektury Paryża o znaczącym wzroście agresji na tle seksualnym w publicznych środkach transportu regionu stołecznego Ile-de-France. Będzie też o wakacjach, w tym prezydenta Macrona w uroczym zakątku w departamencie Var, kilka słów o tym regionie też usłyszymy. Opowiemy również o różnych rodzajach żandarmerii i ich ćwiczeniach. Dowiemy się co to jest Zodiak i dlaczego jest tak skuteczny w walce z falami. Nowy rok szkolny ...akademicki, ale na tym nie ogranicza się „kreska” dzieląca wakacje od aktywnego życia – w filmie, teatrze, w księgarni i na... talerzu. Sycylijski mistrz przygotuje ośmiornicę po parysku. Zapraszamy
27.08.2023, 61’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

20.08.2023, 60’

Kultura, triathlon, piranie…

Merde! Znowu Francja

Dzisiejsza audycja stoi pod znakiem kultury, ale nasze spotkanie z Państwem rozpoczniemy od opowieści o triathlonie na ulicach Paryża i w wodach Sekwany oraz o… piraniach w tej rzece przecinającej stolicę na dwie części. Dalej będzie mowa o wystawach poświęconych pełnemu czarodziejskiej magii malarstwu Chagalla i o magicznych obrazach Muncha. Zajrzymy do Fundacji Louisa Vuittona na spotkanie z twórczością Andy Warhola i i młodo zmarłego w tragicznym wypadku ulicznym Jean-Michelem Basquiatem - „ księciu undergroundu”. Wpadniemy do Stołecznej Mennicy aby zobaczyć wystawę - „pieniądz w sztuce”. Odwiedzimy Marsylię i zajrzymy do pełnego czaru Cafe du Commerce. Cztery piętra z szklanym dachem w stylu art deco. Mieści się ona przy ulicy – rue o tej samej nazwie w XV Dzielnicy Paryża. Mnóstwo tu barów i butików. Ulica o jednej z najpiękniejszy perspektyw w lewobrzeżnym Paryżu. I oczywiście dużo francuskiej muzyki. Zapraszamy.
13.08.2023, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

06.08.2023, 61’

Pożary, "Dama w kapeluszu", Gaskonia...

Merde! Znowu Francja

W dzisiejszej audycji poświęconej Francji mowa będzie, między innymi, o anomaliach
pogodowych, o pożarach na południu gdzie ewakuowano znany kemping i o gigantycznych
falach w Bretanii spowodowanych huraganowymi wiatrami. Kemping palił się w Camargue,
uważanym za „francuski Dziki Zachód” - stąd opowieść o tym rejonie mniej znanym niż
Nicea, Cannes czy Marsylia. Dowiemy się kto to była „Dama w kapeluszu”, znana acz
kontrowersyjna postać show biznesu, która rządziła przez lata francuskim wydaniem
Miss France. Usłyszymy o tym jakie są ulubione seriale mieszkanek i mieszkańców ziem
nad Sekwaną i Rodanem, Loarą, zresztą też, bo przeniesiemy się do pięknego,
warownego miasta Angers, leżącego właśnie nad tą rzeką, aby ...przyrządzić cukinię,
według miejscowego przepisu. Odwiedzimy również Gaskonię. Nie zabraknie francuskiej piosenki. Serdecznie zapraszam na spotkanie z Francji…
30.07.2023, 59’

Pożary, koncerty, igrzyska...

Merde! Znowu Francja

W dzisiejszej audycji opowiemy o pożarach na Korsyce i o alarmowej sytuacji w Prowansji. Ale nie tylko o tak poważnych i dramatycznych wydarzeniach będzie mowa. Paryż ku uciesze mieszkańców i turystów przygotował liczne atrakcje - koncerty i występy w związku tym, że już za rok, stolica będzie gościła Letnie Igrzyska Olimpijskie. Imprezy odbywały się w różnych miejscach, także na Wieży Eiffela. Występowało wielu znanych i popularnych artystów z Patrickiem Bruelem na czele. Udział brali słynni sportowcy – medaliści olimpijscy i mistrzostw świata. Zerkniemy na tytuły gazet. Nie zabraknie również francuskiej muzyki. Zapraszamy…
23.07.2023, 60’

Jane Birkin

Merde! Znowu Francja

Dziś zapraszamy na spotkanie z Jane Birkin. Spróbujemy opowiedzieć o tym, kim była i za co pokochali ją Francuzi. Nie zabraknie oczywiście muzyki Jane Birkin i Serga Gainsbourga.
16.07.2023, 59’

Defilada, Tour de France i katedra

Merde! Znowu Francja

W naszym dzisiejszym spotkaniu nie mogło zabraknąć defilady. 14 lipca. Święto Narodowe Francji. Parada na Polach Elizejskich, w tym roku z udziałem egzotycznych gości – żołnierzy indyjskich. Nad głowami fruwają śmigłowce i odrzutowce. Święto Bastylii, a zatem dwa słowa o tej legendarnej fortecy – więzieniu. A potem zajrzymy na plac budowy czy raczej odbudowy. Jaki jest stan renowacji katedry Notre Dame w Paryżu? Tour de France. Trzeci decydujący tydzień przed nami. Będzie prasa. I dużo muzyki francuskiej. Zapraszamy...
09.07.2023, 60’

Oradour, Wersal i Elon Musk

Merde! Znowu Francja

W letniej godzinie audycji Merde zapraszamy na spotkanie z rzeczywistością francuską, podsumowanie ostatnich dni zamieszek oraz nękania w szkole. Ale będzie także o miejscach pamięci, miasteczku Oradour, i o apartamentach Marii Antoniny w Wersalu. Opowiemy również o wizycie magnata technologii, Elon'a Musk'a, we Francji i towarzyszącymi jej kontrowersjom związanymi ze sztuczną inteligencją.
02.07.2023, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

25.06.2023, 60’

Tytan, wybuch, Święto Muzyki

Merde! Znowu Francja

Dziś w audycji opowiemy o tragedii batyskafu „Tytan”. Wśród pięciorga ofiar znajdował się siedemdziesięciosiedmioletni Francuz, uznany na świecie i ceniony znawca spraw związanych z „Titanickiem”. Wyjaśnimy też, dlaczego to nie łódź podwodna tylko batyskaf. Kolejna tragedia, to wybuch w Amerykańskiej Akademii mody i dizajnu w V Dzielnicy Paryża. Ponad 50 osób zostało rannych, w tym 6 ciężko. Opowiemy o tej ruchliwej części stolicy Francji. Dalej już nieco lżejsze tematy – Święto Muzyki, festiwal „metalu” Hellfest, Mike Tyson w Cannes i tytuły prasy. Zapraszamy do skąpanego w słońcu Paryża, w którym dzisiaj słupek rtęci ma przekroczyć w cieniu trzydzieści jeden stopni.
18.06.2023, 119’

Bretania, Harry Potter, Wiktor Hugo

Merde! Znowu Francja

Sporo miejsca w dzisiejszej audycji zajmą sprawy polityki międzynarodowej, w związku z oskarżeniami o „prowadzenie wojny hybrydowej”, wysuniętymi przez Francję, pod adresem Rosji. Pojedziemy również do Bretanii aby podziwiać tamtejsze stalagmity i stalaktyty. Wybierzemy się w Alpy opadające ku Lazurowemu Wybrzeżu. Jednak nie chodzi ani o wędrówki, ani o zachwycające widoki, lecz o… masło. Tam wytwarza się obok Bretanii i Normandii najwięcej masła we Francji. W Ariege u stóp Pirenejów oraz w Paryżu odbywają się ciekawe wystawy poświęcone postaciom z filmów, na przykład Harremu Potterowi czy Timowi Burtonowi. Opowiemy o Wiktorze Hugo i jego córce Adele, która spędziła kilkanaście lat w szpitalu psychiatrycznym. Nowe wiadomości o słynnym pisarzu i o Adele zawdzięczamy nieoczekiwanemu odkryciu nut w starym kufrze. Rzucimy okiem na tytuły prasy francuskiej. Zapraszamy…
11.06.2023, 119’

Cannes, moda i medycyna…

Merde! Znowu Francja

W dzisiejszej audycji odpowiemy na listy Słuchaczek i Słuchaczy. Opowiemy o polskim akcencie na festiwalu filmowym w Cannes, o dodawaniu do apellii szafranu i o samym szafranie. A dalej przeniesiemy się tuż za Ren do Schwrzwadu. Wdrapiemy się na najwyższy szczyt Czarnego Lasu, na Feldbera, posmakujemy wędzonej szynki szchwarzwaldzkiej i wybierzemy się stamtąd do Strasburga. Opowiemy o wizycie Daru Młodzieży i o Wielkiej Armadzie – zlocie najpiękniejszych żaglowców świata w porcie w Rouen jak i o samym mieście. Szkoła mody w Tuluzie dla młodzieży z mniej zamożnych rodzin i moda w kontekście nowej legislacji, to kolejne tematy. Opowiemy również o „wibrujących plecakch” przeznaczonych dla osób niesłyszących i niedosłyszących, które chcą się wybrać na koncerty do Filharmonii. Nie tylko o akupunkturze, ale w ogóle o medycynie azjatyckiej opowiada wystawa w muzeum Guimetta w Paryżu. Tytuły prasy francuskiej i dużo muzyki. Zapraszamy…
04.06.2023, 120’

Cannes, lizaki, kuchnie z wysp

Merde! Znowu Francja

Podsumujemy wyniki festiwalu filmowego w Cannes, największego święta europejskiej kinematografii, często porównywanego do Oskarów. Potem opowiemy o lizakach, o ostatniej takiej fabryce w departamencie Correze, z którym związanych było wielu sławnych ludzi, między innymi prezydenci V Republiki Jacques Chirac i jego małżonka Bernadette oraz Francois Hollande, a także legendarna pisarka Simone de Beauvoir. A zatem pejzaże, ludzie i zapierające dech w piersiach widoki. Kuchnie z wysp – od Karaibów po Madagaskar. Kraby, langusty, krewetki, z awokado i ananasem. Co to są „uda Afrodyty” i jakie koktajle pija się na Polinezji? Będzie prasa, sport i dużo muzyki francuskiej. Zapraszamy…
28.05.2023, 119’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

21.05.2023, 119’

Sarkozy, Cannes, kuchnia…

Merde! Znowu Francja

W czasie dzisiejszego spotkania z Francją opowiemy o wyroku sądu, skazującego byłego prezydenta Nicolasa Sarkozy'ego na trzy lata więzienia, w tym dwa w zawieszeniu, za korupcję. Pojedziemy na Lazurowe Wybrzeże, gdzie pod palmami trwa słynny festiwal filmowy w Cannes. To wydarzenie zajmie lwią część audycji. Będzie o filmach, o aktorach i aktorkach ale będą też ploteczki z festiwalu. Zajrzymy do kuchni, aby przygotować pierś świnki według przepisu z wulkanicznej Owernii. Zajrzymy również do Chantilly pod Paryżem do Muzeum Kondeuszy. Dowiemy się co piszczy w sportowej trawie i w prasie. Będzie dużo muzyki. Zapraszamy…
14.05.2023, 119’

“Sztuka”, klimat i katedra Notre Dame

Merde! Znowu Francja

Tym razem nasze spotkanie z Francją nie rozpoczyna się w radosnych nastrojach. Na
Ukrainie zginął dziennikarz AFP. Jedenasta ofiara agresji Rosji w kręgu reporterów, a trzecia
wśród Francuzów. Opowiemy także o przejmującym filmie dokumentalnym, o batalii prawnej
między rodzicami a żoną mężczyzny, który w wyniku wypadku samochodowego znalazł
się w stanie „rośliny”. Przeniesiemy się na deski teatru Jaracza w Łodzi, gdzie odbyła się premiera spektaklu
francuskiej dramatopisarki, reżyserki i aktorki Yasminy Rezy. Przedstawienie jest
zatytułowane, może nieco niefortunnie a może przewrotnie „Sztuka”, w oryginale
francuskim „Art”. Zajrzymy też do kuchni, do tradycyjnych sposobów przyrządzania cielęciny, która obecnie
nie należy do najbardziej popularnych i najtańszych gatunków mięsa we Francji.
Przebiegniemy się po wybrzeżu departamentu Var, do słynącego z różowego wina Bandol,
przez snobistyczne St. Tropez aż niemal po Cannes i wspomnimy przy tej okazji i o
festiwalu i o suszy jaka dręczy tam okolicznych mieszkańców. Będzie mowa o niecodziennym porodzie, pierwszym we Francji z transgenicznego małżeństwa. Młodzież a ekologia i zmiany klimatyczne, to temat konferencji zorganizowanej przez Krajowy Instytut Badań Strategicznych i XI Dzielnicę Paryża.
Co słychać na odbudowie katedry Notre Dame? Odwiedzimy drugie co do wielkości, w
Europie słone jezioro podziwiając tamtejsze ptactwo i przespacerujemy się po Moście
Miłości w Paryżu. Dużo muzyki. Zapraszamy…
07.05.2023, 119’

Sroka, witraże, biblioteka...

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o tym co się dzieje w kraju nad Sekwaną i Loarą, ale zaczniemy od historii pewnej rannej sroki znalezionej przez Irenkę. Sroka została odwieziona do Ecole Veterinaire w Maison Alfort pod Paryżem.
Będzie okazja aby porozmawiać o Szkołach Weterynaryjnych we Francji, w tym o tej
najstarszej w Lyonie, założonej przez Ludwika XV. Ale też udamy się na drugą stronę
Marny, na pewien bardzo specjalny oddział położniczy znajdujący się w szpitalu
psychiatrycznym w Charenton. Opowiemy o tym zabytkowym szpitalu, a także o samym mieście i przy tej okazji o hugenotach i o Henryku IV, założycielu dynastii Burbonów, którego pomnik znajduje się na głównym placu
Charenton. To miasto przylega do Lasku Vincennes, a zatem zajrzymy na tamtejszy
hipodrom – tor wyścigów konnych i do zamku. A potem przeniesiemy się do Paryża, do
Dzielnicy Łacińskiej by podziwiać witraże w kościele świętego Seweryna, gdzie spotykali
się Towiańczycy. Będzie mowa o paryskim ratuszu i o stojącej przed nim przez wieki
gilotynie. Zajrzymy do teatru, gdzie wystawiany jest balet dla dzieci - „Jezioro Łabędzie” ii przyjrzymy się jak przebiega renowacja katedry Notre Dame. Oczywiście nie zabraknie tytułów francuskiej prasy i muzyki francuskiej. Zapraszamy…
30.04.2023, 85’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

23.04.2023, 119’

Muzea, mumie i hiszpański garnek

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o wystawie komiksu w jednym z dwóch największych muzeów impresjonizmu na świecie, w Muzeum d' Orsay i zaprosimy na nocny spacer po jego salach. Zachęcimy do zwiedzenia muzeum Legii Honorowej.
Opowiemy o wspaniałych wnętrzach pałacu Quai d' Orsay, w którym mieści się francuskie ministerstwo spraw zagranicznych. Będzie mowa o popieranej przez Francję rezolucji Komisji Europejskiej przeciwko wylesianiu naszej planety i ograniczającej import wielu towarów żywnościowych spoza Unii. Będzie mowa o mumiach egipskich w Luwrze i...na Placu Bastylii. Opowiemy o festiwalu książki i o wystawie w Memoriale Shoah w Paryżu poświęconej muzyce w obozach koncentracyjnych. Zajrzymy do portugalskiego garnka, w którym warzone są owoce morza z wieprzowiną i warzywami. Będzie dużo muzyki, ski alpinizm na lodowcach i prasa..
Zapraszamy do spędzenia z Francją i z nimi dwóch niedzielnych, porannych godzin...
16.04.2023, 119’

Polityka, sztuka, kultura

Merde! Znowu Francja

Nastroje społeczne we Francji. Blokady, protesty. Manifestacje. Strajki. Zamieszki. Starcia z policją. Wszystko jako gesty sprzeciwu wobec reformy systemu emerytalnego. Wybierzemy się w podróż do Angers, historycznej stolicy Andegawenii, jednego z najbardziej urokliwych miast Francji. Mury obronne wzmocnione potężnymi basztami są jedyne w swoim rodzaju i ich wielkość budzi szacunek. Dowiemy się o zabytkach Angers, o historii tego niezwykłego miasta położonego w pół drogi między Paryżem a Nantes. O wielokulturowości i licznych religiach, których przedstawiciele mają tam swoje świątynie. I o tym jak w ubiegłym tygodniu wandale zdewastowali tam zabytkowy kościół św. Magdaleny. Będzie mowa o tych aktach barbarzyństwa w różnych miejscach Francji za które policja oskarża anarchistów i satanistów. A tamtejszy zamek chciał zburzyć król...Polski, Henryk Walezjusz, ostatni z tej dynastii i pierwszy z Kapetyngów, który zginął zamordowany. W audycji proponujemy dużo kultury, obok muzyki, także film, między innymi o dziejach małego kotka i o repertuarze festiwalu w Cannes. Będzie mowa o smerfach w Bretanii i o wystawie poświęconej mitycznej „Meduzie” w malarstwie. Komiks i „muzyczne” zwiedzanie muzeum, bo „przecież obrazy same nie żyją”. Picasso i wystawa zderzająca dzieła Vermeera i Van Gogha. Suzanne Valadon w Metzu w ...Centrum Pompidou. Prasa. I rekord świata w przejściu grzbietami Alp z Chamonix na Zermatt. Zapraszamy…
09.04.2023, 119’

Wielkanoc, biblioteki, Serge Gainsbourg

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o wielkanocnych obyczajach we Francji, gdzie na stołach królują jagnięcina i czekolada. Ten przysmak, zajączek ukrywa w domu, w ogródkach, a także w parkach i na skwerkach. Wtedy zaczynają się wielkie czekoladowe łowy. Mowa będzie także o tym, jak francuskich turystów oblano wodą na Śmigusa – Dyngusa, obyczaj ten nad Sekwaną i Loarą jest nieznany, a działo się to w jedynym zamku w Europie, który znajduje się w rękach polskiej rodziny, w malowniczo położonym Montresor należący do rodziny Reyów. Irenka oprowadzi nas po wspaniałych wnętrzach biblioteki Mazarin. To kolejny etap wędrówki po paryskich księgozbiorach w imponujących dekoracjach. Zajrzymy do departamentu Lot, gdzie znajduje się niezwykła kolekcja starych traktorów, furgonetek, ciężarówek i wspaniałych samochodów osobowych. Colette Maze, to pianistka, która mimo stu lat, krąży między trzema fortepianami w swoim apartamencie na 14 piętrze wieżowca z widokiem na Sekwanę. To dla niej Debussy rzucił swoją żonę. Wybierzemy się do pełnego czaru muzeum Rodina i to nie tylko w poszukiwaniu czekoladowych jajek, ale i ciszy, spokoju, w tej oazie wciśniętej w ruchliwe bulwary Placu Inwalidów. Będzie również o nadużyciach policji i o filmie o uroczym kotku, a także o związkach między sztuką, a pieniądzem od czasów Krezusa. Odwiedzimy muzeum Serge'a Gainsbourga i posłuchamy francuskiej muzyki. Zapraszamy…
02.04.2023, 119’

Protesty, biblioteki i szparagi…

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o niekończącej się fali protestów, jakie przetaczają się przez Francję. Tym razem artystów i piosenkarzy, którzy wyszli na polityczną scenę. Na prośbę słuchaczy przypomnimy jakie są przyczyny protestów. Wybierzemy się również w niekończącą się podróż do Prowansji. Będzie mowa o artystycznym pojedynku Maneta i Degas, ale także zobaczymy czym żyje współczesna Francja. Bo oto jest zakaz dotyczący chirurgii plastycznej i o co w tym wszystkim chodzi. Udamy się w Tour de France ale nie kolarski, bo to jeszcze zostało trochę czasu, ale objazd paryskich bibliotek. A potem opowiemy jak podać szparagi. Będzie prasa, dużo sportu – rekord świata w jeździe na nartach i muzyka francuska. Jak zwykle pełny eklektyzm. Zapraszamy…
26.03.2023, 119’

Protesty, koty, owoce morza

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o protestach przeciwko reformie emerytalnej i o dramatycznej sytuacji w Paryżu i w innych miastach Francji. Dużo kultury. Śladami Van Gogha. Prowansja. Auver-sur-Oise. Kto to jest Jafar? O tym jaguarze z Gujany i innych „wielkich kotach”, opowiada wystawa w Wielkiej Galerii Ewolucji. Zwolnienie z rąk dżihadystów w Mali i w Burkini Faso dwóch zakładników, w tym Francuza, dziennikarza, który w rękach islamskich terrorystów przebywał przez 711 dni. O pewnym nietuzinkowym księdzu z Burgundii, głoszącym poglądy często wywołujące sprzeciw części katolików. Wybierzemy się do Bretanii aby tam skosztować owoce morza i do Var, gdzie odbywały się zawody Latającego Kilometra, czyli prób bicia rekordu świata w szybkości jazdy na nartach. Zerkniemy na tytuły gazet. Będzie dużo muzyki, od baroku po Pink Floydów i Jacquesa Dutronca, śpiewającego o tym jak to Paryż budzi się do życia o piątej rano, chociaż niektórzy idą o tej godzinie spać. Zapraszamy…
19.03.2023, 119’

Wystawy, muzea i zapiekanki...

Merde! Znowu Francja

Wrócimy do niespokojnej sytuacji społecznej i politycznej we Francji. Ruszymy szlakiem wystaw. David Hockney, jedna z najbardziej znaczących
postaci brytyjskiego życia kulturalnego XX i XXI wieku. Jego prace pokazywane są w Aix-en-Provance. Potem Bretania i Pont Aven, czyli „miasto malarzy”. Ukochany region Gaugaina, zanim wyemigrował daleko, bardzo daleko od bretońskich, skalistych brzegów. A teraz prześliczne Muzeum Paryża i Philippe Starkcka – wielkiego zwolennika „mody demokratycznej” - dla każdego. Matisse widziany inaczej. A także zajrzymy do teatru, do kina i do...książki. Oto „Pałac od kuchni”- Joela Normanda, kucharza pięciu prezydentów V-tej Republiki. A zatem i my staniemy przy kuchni. Francuzki i Francuzi znają setki sposobów na przygotowanie „gratin” czyli „zapiekanek”. Będzie również I-szy etap po bibliotekach Paryża. Będą tytuły prasy, ale też o artykule w katolickim La Croix, które stwierdza, że „Polska jest rozdarta”, w związku z kontrowersjami dotyczącymi Jana Pawła II. No i wynik burzliwej dyskusji w Episkopacie Francji, który postanowił, położyć kres pedofilii wśród duchowieństwa. Episkopat twierdzi, że tak chce „ratować Kościół”. Dokument w tej sprawie zostanie opublikowany po spotkaniu w Lourdes. A przy okazji dowiemy się jaki jest stan renowacji katedry Notre Dame i jak wolno po pożarze wraca tam życie oraz o tym, jak jest plan prac. Dużo muzyki francuskiej. Zapraszamy…
12.03.2023, 119’

Protesty, Fashion Week, bohema...

Merde! Znowu Francja

W najbliższej audycji o Francji będzie dużo polityki, bo w kraju wrze. Strajki. Manifestacje. Protesty. Częściowy paraliż życia Francuzek i Francuzów. I to nie koniec sprzeciwu związków zawodowych przeciwko koniecznym Francji reformom systemu emerytalnego. Wrócimy do Dnia Kobiet. Jak to święto jest obchodzone we Francji? O co walczą kobiety w tym kraju? Kwiaty czy manifestacje? Słynne kobiety na pomnikach. Dużo będzie o modzie, wszak trzeba podsumować Fashion Week, który skończył się w Paryżu. Najnowsze tendencje, ale także historia „czerwonych butów” i kamelia Chanela oraz „kobieta z kwadratu w bufiastej kreacji”, czyli najnowszy projekt Issey Miyake. Warte do posłuchania nawet dla ludzi nie interesujących się modą, bo to wykracza poza zjawisko naszej percepcji świata. I dalej tym tropem. „Surrealizm to ja” - czyli wystawa prac Salvatora Daliego. No a potem śladami artysty na Montmartrze czyli kęs paryskiej bohemy w starym stylu. Prowansalskie przysmaki, słodycze, ale nie tylko bo i faszerowane warzywa – specjał śródziemnomorski. No i białe wina Francji. Takie Tour de France nie na rowerze, ale z kieliszkiem białego wina po najciekawszych winnicach. Do tego muzyka francuska. Prasa i kolejna klęska PSG w Lidze Mistrzów. Zapraszamy…
05.03.2023, 119’

Afryka, wieczór Cezarów, niedźwiedź…

Merde! Znowu Francja

Nie zabraknie polityki, opowiemy jakie znaczenie nie tylko dla Francji, ma tournée prezydenta Emmanuela Macrona po państwach Afryki środkowo-zachodniej. Odwiedzimy najstarszą kawiarnię, a obecnie restaurację Paryża czyli „Procope'a”. Zajrzymy do sklepu, w którym można kupić ubrania z czasów ludwików i epoki Rewolucji. Zajrzymy do pewnego uroczego zakątka – wąskiej uliczki wybrukowanej „kocimi łbami”.
Opowiemy o tym co się działo w czasie „Wieczoru Cezarów”, prestiżowej nagrody kina nazywanej francuskimi Oskarami, a także wspomnimy o nagrodzonym Srebrnym Niedźwiedziem na festiwalu w Berlinie filmie o barce, na której zamiast w szpitalu żyją osoby cierpiące na zaburzenia psychiczne. Zajrzymy na wystawę fotografii „ Kobieta w XX wieku” i na Salon Rolniczy, gdzie zachwycać się będziemy pasiastymi jak zebry świnkami, cudownymi grzywkami krów i miniaturowymi konikami argentyńskimi. Zerkniemy do prasy. Wspomnimy jedną z legend, nie tylko francuskiego footballu, zmarłego w ubiegłym tygodniu Just Fonteine'a, ale i powiemy o pewnym nietuzinkowym obyczaju rodem z Pirenejów. Będzie również o polowaniu na człowieka przebranego za niedźwiedzia. Uchylimy rąbka tajemnicy jak przyrządzamy tęczowego pstrąga w sosie z sera pleśniaka. Dużo różnorodnej muzyki francuskiej. Zapraszamy…
26.02.2023, 119’

Montparnasse, Nicea, czarne trufle...

Merde! Znowu Francja

Odpowiemy na liczne listy Słuchaczek i Słuchaczy, zaniepokojonych brakiem „Merde'a” w poprzednią niedzielę. Nawiążemy do zaproszenia na Dar Młodzieży przez komendanta tego pięknego żaglowca, który ma zacumować w Rouen. Oprowadzimy po Montparnasse, czyli „górze Parnasu”, gdzie mieszkały muzy. To tylko wstęp do wędrówki po tej tak bardzo bogatej w historię i związanej z paryską bohemą dzielnicy. Zatańczymy na karnawale w Nicei i zajrzymy na podobną imprezę do Dunkierki. We Francji nie ma tłustego czwartku jest za to… tłusty wtorek. Będzie kilka słów o polityce, chociaż ona tym razem znajdzie się na drugim planie. A dalej Romeo i Julia w Chicago, kuchnia burgundzka i tamtejsze pyszne wina, ale także o rywalizacji mistrzów sztuki kulinarnej z Lyonu i z Perigord - krainy czarnych trufli. Posłuchamy o czym szeleszczą francuskie gazety. Plotki i ploteczki. Dużo muzyki. Jazz, rock, rap. Zapraszamy…
12.02.2023, 119’

Manifestacje, Walentynki, sport…

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o manifestacjach i strajkach na znak protestu przeciwko reformie emerytur. O wizycie prezydenta Ukrainy w Paryżu. A dalej będzie już nie politycznie lecz Walentynkowo. Jak ten dzień obchodzony jest we Francji. O okolicznościowych imprezach, o niezwykłym wieczorze w pełnym uroku

muzeum Rodina oraz o walentynkowej kuchni pełnej zmysłów. Zajrzymy do paryskich kin i teatrów. Opowiemy o wystawach, a także wybierzemy się do Bretanii. Dużo muzyki – od Gainsbourga po jazz, od rapa po rock. Prasa, a potem dużo sportu - mistrzostwa świata w narciarstwie alpejskim rozgrywane w Courchevel i w Meribel we Francji oraz pucharowe „starcie gigantów” - Olimpique Marsylia – Paris St Germain. Zapraszamy…
05.02.2023, 119’

Emerytury, wystawy i coś na "ząb"…

Merde! Znowu Francja

Dziś w audycji opowiemy o napiętej sytuacji społecznej we Francji. Próba sił między związkowcami a rządem wynika z zapowiedzianej przez władze reformy emerytur, a konkretnie późniejszego na nią przechodzenia. Z 62 roku życia na 64-ty. Mowa będzie o tym czego obawiają się Francuzi w 2023 oraz o twardym stanowisku pani premier w walce z rasizmem i antysemityzmem. Czy Paryż jest bezpiecznym miejscem? Zerkniemy na czasy Francois Villiona, poety i...przestępcy, "muszelników" i Apaszów. Co ciekawego czeka nas w tym roku na paryskich wystawach? Modigliani w Orangerii, Mucha w Grand Palais, Monet, Degas i Cailebotte w muzeum d' Orsay. Grube miliony za rysunek z albumu o przygodach Tintina na Dzikim Zachodzie. Co się dzieje za kulisami paryskich teatrów? A potem coś na "ząb" czyli kotlety wieprzowe na francuskim stole, robione nieco inaczej. Będzie również prasa i dużo muzyki. Zapraszamy…
29.01.2023, 119’

Afryka, strażacy i krowy z Kobe

Merde! Znowu Francja

Będzie sporo o polityce, zarówno wewnątrz francuskiej jak i tej związanej z Afryką, która jest lądem bardzo bliskim Francuzkom i Francuzom. A zatem mowa jest o jednostkach specjalnych, jak i o najemnikach zaprzyjaźnionej z Kremlem grupy Wagnera i o tym jak bardzo nowe reżimy afrykańskie skłaniają się ku Rosji. LGBT plus i uchodźcy, co w tej sprawie robią władze Francji? Afery związane z "chemsex", czyli narkotykami podawanymi w celach seksualnych. Mowa będzie o tym jak ważną rolę w społeczeństwie francuskim spełniają strażacy, ważniejszą niż pogotowie. O przygotowaniach do Igrzysk Olimpijskich w Paryżu i o wątpliwościach Urzędu Skarbowego co do ich finansowania. Chatbot, czyli jakie są jego skutki w nauczaniu, 200 lat Opery w Marsylii, puszcza, krowy z Kobe we Francji, najdroższa wołowina na świecie, ryż jaśminowy i tandori. Jedyna w swoim rodzaju pani weterynarz z ZOO w Belgii, 60 km od Lille. A zatem będzie o Łemkach, starowierach i słówko o tatarach. Nieco sportu i dużo muzyki znad Sekwany. Zapraszamy…
22.01.2023, 119’

Strajki, “fave”, muzea i kuksus…

Merde! Znowu Francja

W najnowszej odsłonie Merde będziemy opowiemy o próbie sił między tak zwaną "ulicą" pod batutą komunistycznej centrali CGT, a prezydentem Emmanuelem Macronem. Demonstrowano w 200 miastach. Strajkowali kolejarzy, nauczyciele, pracownicy administracji i energetycy. Przyczyną niezadowolenia jest zapowiedź reformy systemu emerytalnego. Porozmawiamy również o burzy jaką znów rozpętała redakcja tygodnika Charlie Hebdo, w osiem lat po tragicznym w skutkach ataku terrorystycznym na redakcję, przez oburzonych islamistów. Film "Rascal" opowiada o grupie młodych ludzi, o różnych korzeniach narodowościowych, żyjących we Francji, którzy są obiektem agresji ze strony skinów. "Feve", to maleńkie porcelanowe figurki wkładane jako niespodzianka do "ciasta królów" z okazji Święta 6 stycznia. Francuskie muzea notują rekordowy wzrost frekwencji po okresie zastoju spowodowanego pandemią. "Couscous" czyli kuskus, historia tego dania i jego różne odmiany. Zajrzymy do antykwariusza, byłego marynarza-rybaka zbierającego pamiątki marynistyczne. Będzie prasa, sport i dużo muzyki. Od kompozycji z dworu Ludwika XIV po czasy nam współczesne. Zapraszamy…
15.01.2023, 119’

Korrigany, metro i kiełbasa katalońska

Merde! Znowu Francja

A zatem Paryż bez śniegu. W Alpach i Pirenejach też kiepsko, ale psie zaprzęgi mkną. I o nich będzie mowa. Crest koło St Malo, portu korsarzy i odkrywców. Jacques Cartietre, który odkrył rzekę św. Wawrzyńca i Kanadę. No i korrigany. Kim są te skrzaty bretońskie i czy tylko są złośliwe? Może nie wszystkie? Oj będzie o tych skrzatach, będzie. „Martwe stacje metra” w Paryżu. Co to znaczy i czy przypadkiem nie służą jako dekoracje do filmów? Kultura i instalacje Francois Morelleta i legendarnego rzeźbiarza Cesara. Jego statuetki i film francuski. Wieści od Episkopatu Paryża o obchodach świętej Genowefy patronki stolicy Francji. Kim była? Czym się zasłużyła Ona, a nie święty Dionizy, aby zostać patronem stolicy? A potem opowiemy o mistrzu świata w tej kategorii – czyli o kiełbasie katalońskiej. Będzie prasa, sport i dużo fantastyczniej muzyki. Zapraszamy...
08.01.2023, 119’

Mere Poulard, Nostradamus i kozy...

Merde! Znowu Francja

Dziś w audycji opowiemy o Mere Poulard, której omlety ze słynnej restauracji na Mont St. Michel stały się sławne na cały świat. Samo to pełne uroku miejsce jest warte odwiedzenia. Będzie o królu mowy, Leopoldzie II, którego krewka gospodyni postawiła na baczność, o Clemenceau, a zatem i o „brygadzie Tygrysa”. Zaprosimy Państwa do St. Remy de Provance, miasta Nostradamusa i Van Gogha. Opowiemy o pewnej młodej kobiecie, która porzuciła miasto by hodować kozy i owce. Pozwiedzamy cudowne okolice St Remy de Provance. Awinion i miasto papieży, Arles – kwintesencja kultury i sztuki. Zanurzymy się z płetwonurkami-archeologami w wody Rodanu by wydobyć z nich antyczne skarby, w tym popiersie Juliusza Cezara. A oto Cavaillon. Stolica francuskich melonów. Jak je wybierać, aby trafić na najbardziej pyszne? Będzie również o niezwykłym wywiadzie z 1998 roku z Mistrzostw Świata z królem footballu, z Pele. Podsumujemy 2022 rok we Francji. Poza tym dużo sportu, prasa i muzyka francuska. Zapraszamy
25.12.2022, 119’

Święta po francusku

Merde! Znowu Francja

W świątecznej audycji Irenka i Marek opowiedzą o tym, że poza Alzacją i Lotaryngią w całej Francji tylko 25 grudnia jest dniem świątecznym. 26-tego wszyscy wracają do pracy. Co trafia na francuskie stoły, ale także te regionalne? Kapłon, gęś, kaczka po bordosku czy owoce morza, poza gęsimi wątróbkami i łososiem królują na półmiskach. Przeniesiemy się do Prowansji, gdzie spotkamy "santony". Kto to taki? A także poznamy obyczaje świąteczne nieznane w innych zakątkach Francji. Wreszcie opowiemy o "lasagna Dzieciątka Jezus", podawanej w przededniu Wigilii na Lazurowym Wybrzeżu.
18.12.2022, 116’

Wyprawa nad Loarę, Pireneje, święta...

Merde! Znowu Francja

Międzynarodowa konferencja na temat pomocy finansowej w odbudowie Ukrainy. Spotkanie miało miejsce w Paryżu. Norweska organizacja pozarządowa prorokuje, że do Europy ucieknie kilkaset milionów uchodźców ukraińskich. Międzynarodowa Organizacja Energii Atomowej ma wysłać na Ukrainę misje. Ich zadaniem będzie zagwarantowanie bezpieczeństwa atakowanych przez Rosjan elektrowni nuklearnych. Wyprawa nad Loarę i tam diament w koronie wspaniałych zamków-pałaców – Chambord. Jego historia. Renesans i współczesność. Prace nad udekorowaniem tego klejnotu zamków nad najdłuższą rzeką Francji w świąteczną szatę utkaną ze światełek i z...czekolady. I Amboise gdzie ostatnie lata życia spędził Leonardo da Vinci. Adwentowe, świąteczne spektakle uliczne w Morbihan w Bretanii, swoiste „kalendarze”, każdego dnia inne przedstawienie no i cukierki od świętego Mikołaja. No właśnie. Czy święty Mikołaj we Francji istnieje? Lotaryngia, Toule i muzeum czynnych
lunaparków z końca XIX wieku. Landy. Południe od Bordeaux. Dwie siostry z „dynastii smaków” i ich wędzarnia łososi. Pireneje i emerytowany żandarm rzeźbiący w pniach drzew piłą mechaniczną świstaki, sowy, a przede wszystkim misie. Kultura i pierwsza nagroda literacka Goncourtów przyznana przez więźniów. Na drogach ślisko, w Alpach lawiny. Prasa i niewiarygodne perypetie biurokratyczne Francuza i Belga. Komentarze po meczu Francja – Maroko i
przed finałem Niebieskich z Argentyną. Dużo francuskiej piosenki. Zapraszamy...
11.12.2022, 119’

Bagietka, Simone Veil, cytrusy...

Merde! Znowu Francja

Przedświąteczna Francja, w tym Paryż. Dlaczego bagietka znalazła się na liście niematerialnego dorobku człowieka, sporządzanej przez UNESCO? Dlaczego Emmanuel Macron jest niezadowolony ze swoich ministrów, ganiąc ich opieszałość? Kryzys energetyczny, który jednak w grudniu nie zagraża światełkom na choinkę. Dlaczego popiersie Simone Veil stanęło w parku Zgromadzenia Narodowego, mającego siedzibę w Pałacu Burbonów? O historii pewnego kierowcy szkolnego autobusu, ukaranego za troskę o bezpieczeństwo dzieci. Makabryczne odkrycie w opuszczonym zamku w Pirenejach. Używane beczki do wina i o tym co ma wspólnego wielka sieć sklepów z wycinką lasów nad Amazonką. Break- tancerze w Folies Bergere, to ich przygotowania do występów... na Igrzyskach Olimpijskich w Paryżu 2024. Ujawnimy przepis przyrządzenia kurczaka z... ośmiornicą. Powiemy o niepokoju plantatorów cytrusów w Menton. Zajrzymy do paryskich teatrów i powiemy o szewcu, jednym z ostatnich rzemieślników w tym fachu, który szył buty dla francuskiego astronauty. I co jeszcze? Pole świetlików, kot z meta wszechświata, Festiwal światła w Lyonie, a także krowy i owce z uroczego Ardeche. Zerkniemy do prasy. Posłuchamy francuskiej muzyki. Zapraszamy...
04.12.2022, 119’

Sabaudia, ślimaki, miejskie szklarnie...

Merde! Znowu Francja

W dzisiejszej wędrówce po Francji zaprosimy do Sabaudii i do Delfinatu, ale nie po to aby tam pojeździć na nartach, lecz po to abyśmy poszukali miejscowych smaków. Zaczął się sezon na ślimaki, tym razem nie będą przygotowane po burgundzku, lecz po pikardyjsku. Zwiedzimy jedyną we Francji "fabrykę" octu winnego, a także zamek, który wstaje z ruin. Udamy się do Dordogne, gdzie od lat trwa żmudna rekonstrukcja tego zabytku. Wyskoczymy do La Rochelle, jednego z najpiękniejszych obronnych portów Francji, siedziby hugenotów, obleganej przez kardynała Richelieu. Strasbourg i największy bożonarodzeniowy jarmark w Europie. Skoczymy również pod Paryż Romainville i pionowe szklarnie, czyli miejska, egologiczna uprawa warzyw i jarzyn. Zerkniemy co się dzieje na deskach teatrów Paryża...Londynu...i Łodzi. No i co na srebrnym ekranie? Zapraszamy...
27.11.2022, 119’

Bretania, święto światła i Katar...

Merde! Znowu Francja

Podsumujemy konferencję w Senacie francuskim na temat losu kobiet i przemocy wobec nich w czasie wojny. Wspomnimy o naborze nowych astronautów, co miało miejsce w Paryżu. Wybierzemy się do Bretanii. A zatem będą i celtyckie tradycje i święto światła w dniu świętej Łucji. Będzie także o jedynej w swoim rodzaju artystce - miniaturzystce. Wulkaniczna Owernia i położone nad Atlantykiem Charantes, tradycje, zabytki i specjały. Picasso i Chanel na wystawie w...Madrycie. Niezwykła książka jaką Emmanuel Macron ofiarował papieżowi Franciszkowi. Książka z...polskim akcentem. Macron i miliard zasadzonych drzew. Katar i wątpliwości w związku z organizacją mistrzostw świata właśnie w tym kraju. Prasa i jak zwykle dużo muzyki. Zapraszamy...
20.11.2022, 119’

Królowa Jordanii, gorący garnek i sery

Merde! Znowu Francja

Opowiemy o Międzynarodowej konferencji na rzecz pokoju zorganizowanej w Paryżu oraz o nielegalnych imigrantach. Statek z nimi zawinął do Tulonu. Wspomnimy wielkiego muzyka i kompozytora, urodzonego w Łodzi, a zmarłego w Paryżu Aleksandra Tansmana. Na stole pojawi się „żelazny punkt” jesienno-zimowego menu – Poat-au-feu czyli gorący garnek i spróbujemy sabaudzkich serów. Wybierzemy się do Angouleme i do Luwru... ale w Aby Zabi. Nie pominiemy udziału Francji w Mistrzostwach Świata w piłce nożnej w Katarze. Zapraszamy…
13.11.2022, 119’

Luwr, Pola Elizejskie, kuchnia w Alzacji

Merde! Znowu Francja

Podczas dzisiejszego spotkania z Francją opowiemy o decyzji Emmanuela Macrona, który postanowił wycofać francuskich żołnierzy z Mali. Zajrzymy do Luwru oraz do Muzeum de l'Homme na wystawę poświęconą sztuce i prehistorii. Opowiemy o konferencji jaką mające siedzibę w Paryżu UNESCO organizuje w Atenach. Zapowiemy rozpoczęcie sezonu zimowego w znanym kurorcie narciarskim w Val d'Isere. Zajrzymy do kuchni w Alzacji, aby spróbować tamtejszych przysmaków. Opowiemy o niezwykłej twórczości holenderskiego artysty Thea Jensena. Omówimy artykuł z katolickiego dziennika La Croix o skandalu we francuskim kościele, ale zerkniemy też i do innych gazet. Opowiemy o światełkach świątecznych na Polach Elizejskich oraz skomentujemy losowanie europejskich rozgrywek w piłce nożnej. Nie zabraknie francuskiej piosenki. Zapraszamy - Irenka i Marek
06.11.2022, 119’

Polityka, wystawy i ryba w pewnym sosie

Merde! Znowu Francja

Nowa polityka rządu w sprawie ograniczenia nielegalnej imigracji i uregulowania sprawy pobytu przybyszów już przebywających nad Sekwaną. W Paryżu i w innych dużych miastach coraz trudniej jest wynająć mieszkanie. Usłyszymy o raperze, który stanął przed sądem za pobicie funkcjonariusza straży miejskiej. Drag Race France jest wielkim przebojem nad Loarą i Rodanem. Będzie mowa o wystawach, ale także o historii skradzionego przez nazistów obrazu Chagalla. Dowiemy się o tym jak przyrządzić łososia w pewnym sosie, który wbrew nazwie nie pochodzi spod stóp Pirenejów. Zerkniemy do prasy. Będzie trochę sportu i dużo muzyki francuskiej. Zapraszamy
30.10.2022, 119’

Polityka, kultura i trochę zadumy...

Merde! Znowu Francja

W dzisiejszej opowieści o Francji nie zabraknie polityki. Poza tym Irenka i Marek odwiedzą cmentarze, nie tylko paryskie z Pere Lachaise na czele, ale i te położone pod Mont Blanc i w Normandii oraz na “polskim Panteonie”, w Montmorency pod Paryżem, opowiadając o spoczywających tam Polakach. Będą mówili również o znanych postaciach francuskiego życia kulturalnego – pisarzach, malarzach, piosenkarzach, chociaż nie tylko francuskich, jak Jim Morrison czy Oscar Wilde. Będzie również o tym jak to komiks trafił do sal wykładowych prestiżowej College de France oraz o drewnie gruszkowym, które może zastąpi kość słoniową w pianinach i fortepianach. Dużo sportu, prasa i sporo muzyki – od Piaffa po rapa. Zapraszają Irenka i Marek
23.10.2022, 119’

Czy Francuzi lubią pracować?

Merde! Znowu Francja

Będzie o tarciach na linii Paryż - Berlin. Kryzys energetyczny i co rząd chce z tym zrobić. Czy Francuzki i Francuzi nie lubią pracować? Zobaczymy kto dostał nagrodę Sacharowa w Strasbourgu, zajrzymy do Luwru, do kin i do teatrów Paryża. Spróbujemy sosu z raków. A poza tym paryskie plotki – Molier i wystawa kostiumów scenicznych i oczywiście kontrowersje związane z przyznaniem Złotej Piłki przez France Footballe. Zajrzymy do prasy, ale nie tylko stołecznej ale też regionalne. No i oczywiście dużo muzyki. Nasz DJ Irenka przygotowała sporo zacnych piosenek.
16.10.2022, 119’

Francuskie stoły, wystawy i galerie...

Merde! Znowu Francja

Nie zabraknie polityki za sprawą wywiadu jakiego telewizji francuskiej udzielił prezydent Emmanuel Macron. Mówił o głównych założeniach postępowania wobec Rosji w obliczu jej agresji, o pomocy Ukrainie ze strony Francji, między innymi o kolejnych działach przeciwlotniczych typu cezar, a także o tym co władze zrobią aby społeczeństwu zima nie dała w kość. Rady co robić, aby tej zimy zaoszczędzić na energii. Apele koncernu EDF, żeby utrzymywać temperaturę w mieszkaniu na poziomie 19 stopni Celsjusza. Dużo kultury, bo jesień sypnęła imprezami jak złotymi liśćmi kasztanowców w Ogrodach Luksemburskich. Wystawy, spektakle teatralne, nowości filmowe, taniec, ale także kuchnia. Wyprawa do Owernii na kasztany, a w Alzacji kapusta faszerowana foie gras, gęsimi wątróbkami. Prasa. Sport - dlaczego Mbappe chce natychmiast odejść z Paris St. Germain. Fontainebleau i rekordowa aukcji chińskiej wazy oraz dlaczego w tym roku kiepsko będzie z miodem. I oczywiście dużo muzyki francuskiej.
09.10.2022, 119’

Literacki Nobel dla francuskiej pisarski

Merde! Znowu Francja

Literacki Nobel dla francuskiej pisarski. Cezanne'a w Atelier de Lumiere. Munch w Muzeum d' Orsay. Skąd pochodzą najlepsze figi w Europie i z czym je podać? Hulajnogi na ulicach Paryża. Archeologiczne rewelacje z czasów neolitu, na północy Francji. Kristin Stewart w roli Chanel. Francuskie komentarze o Ukrainie i o ucieczce Rosjan z ich kraju. Poezja i sztuka kulinarna - od Villona po Baudleira. Wybierzemy się do Armagnac aby skosztować tamtejszy trunek i to w winnicy rodziny... Brzezińskich w Burgundii. Będzie też wspomnienie o nartach na lodowcu w lipcu i pewnym niezwykle cierpliwym berneńczyku, który ze stoickim spokojem służył za ciepły dywanik w knajpce w Val Thorens. Do tego sport, prasa, sporo kuchni i dużo muzyki. Zapraszamy
02.10.2022, 119’

Targi win i kryzys energetyczny

Merde! Znowu Francja

Dziś będzie bardzo "trunkowe" Merde, a to w związku z targami win, którymi buchnął październik. Ale nie tylko wino, whisky i koniak, bo i historie z tymi trunkami związane. Niestety, kryzys energetyczny dotknął wszystkich. Ale jedni radzą sobie z tym lepiej niż drudzy - rząd francuski dodaje ogromne premie za instalowanie paneli, a ponoć pompy cieplne mają być za darmo. Nord Stream i eksplozje na Bałtyku wywołują wiele emocji i komentarzy. Nabiści i malarstwo polskie nad Sekwaną. Czy Luwr to tylko Paryż tak jak Centr Pompidou? Inscenizacja związana z cesarzem Napoleonem i Józefiną oraz nieco sportu. Oczywiście dużo muzyki francuskiej, bardzo eklektycznej.
25.09.2022, 118’

Grzyby, ryby i kraina wulkanów

Merde! Znowu Francja

Z ogromną przyjemnością zapraszamy na dwie godziny Merde! Wybierzemy się na grzybobranie i przyrządzimy pyszne dania z grzybami w roli głównej. Usiądziemy na kanapie koło kocicy w Księgarni Shakespeare and Co nad Sekwaną. Będzie mowa o Joyce'sie i Ulissesie. O randkach na Pont Neuf i dlaczego Paryż jest miastem miłości, ale przestaje być miastem światła. A potem Marsyli i hrabia Monte Christo. No i nieco piłki ręcznej. Niestety Wisła Płock przegrała w Lidze mistrzów z PSG. Dużo muzyki, ale nie tak dużo jakby Irenka planowała.
18.09.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Odwiedzimy muzeum na lotnisku Le Burget. Dowiemy się, czym doprawić lody i skąd wzięła się nazwa whisky. A Irenka podzieli się przepisem na ciasto czekoladowe.
11.09.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Irenka i Marek wyruszą z Dworca Lyonskiego na rowerową wycieczkę po górskich wertepach Ardeche.
Skosztują serów, wędzonych szynek i pysznych kasztanów.
Odwiedzą wystawy - Giacometti i Leger, Hockney i Matisse.
Powiedzą o filmach, na które warto się wybrać i przedstawieniach teatralnych, które powinno się zobaczyć.
Opowiedzą też, jak przyjęto w Republikańskiej Francji wiadomość o śmierci królowej Elżbiety II.
A jeśli chodzi o muzykę, tym razem Irenka rezygnuje z eklektyzmu...
04.09.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

28.08.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

21.08.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

14.08.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

07.08.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

37 stopni to już prawie norma w wakacje we Francji. Najlepiej jest spać nago w basenie - radzi Marek. Ale może są jeszcze inne sposoby? Upały nad Sekwaną są takie, że wodę trzeba oszczędzać.
31.07.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jak to jest ze stacjami paryskiego metra? Zboczymy ze szlaków, które wyznaczają francuskie przewodniki. Wskoczymy na siodełka - jest jeszcze kobiece Tour de France!
24.07.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Krótka wyprawa do metra. Spacer wzdłuż Sekwany, ale przede wszystkim: Tour, tour, tour de France! - niezmiennie interesujący! Szprychy błyskały. A teraz to podsumujemy.
17.07.2022, 117’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Ponownie Merde - razy dwa!
Paryskie metro. Francuska kuchnia w lekkim wydaniu. Miejscówki znane z trasy Tour de France. U Brzezińskich uwielbienie dla odcinków górskich - jest rodzinne. Oraz refleksje po Święcie Narodowym Francji.

Kto brał obiad i dawał w zastaw swój surdut, i tak codziennie?
10.07.2022, 117’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jak wyglądają egzaminy nad Sekwaną?
Kebab we Francji - również jest ostry, ale jednak różnice są. Czym różni się od tego na warszawskim Placu Wilsona?
Anegdotka o wyjątkowo jasnym trunku i wiele, wiele więcej. Merde w podwójnym wydaniu!
03.07.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Co w ogóle znaczy "Merde"?
Są takie miejsca w Paryżu, w których można poczuć się jak na wsi. W planie również wypad do francuskiego skraweczka Katalonii.
26.06.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Francja po wyborach powszechnych. Strażacy w Prowansji prowadzą wirtualne ćwiczenia. O ogromnym muzycznym święcie - które z Francji przeniosło się na cały świat.
19.06.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Bieżące doniesienia polityczne, sportowe i kulturalne z francuskiej perspektywy. Wyprawa w poszukiwaniu francuskiego chleba - nie, nie bagietki.
W jakich okolicznościach Irenka trafiła do telewizji?
12.06.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Oprócz stałych punktów programu - o pewnym motocyklu oraz o wątkach związanych z Monako.
Historyczny werdykt francuskich lekarzy w sprawie ziemniaków. Biorąc pod uwagę francuską zapiekankę - werdykt pozytywny!
05.06.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Okoliczności finału Ligi Mistrzów - nie były zbyt sportowe. Policja nie panowała nad sytuacją w Stade de France. Będzie też o wielkiej turystycznej atrakcji północy Francji - marszu Olbrzymów.
29.05.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Na dachu, choć bez skrzypiec. Powód, by się wdrapać jest chyba oczywisty - jedyna w swoim rodzaju restauracja. Z widokiem na Paryż oczywiście!
22.05.2022, 57’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Wspomnienie o dziennikarskim opiekunie Marka Brzezińskiego - Ludwiku Lewinie. Będzie wędrówka po Francji, a pozdrowienia płyną z całego świata! Historia Orleanu. Kogo przyciągała magia miasta?
15.05.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Paryskie nowinki - te kulinarne. W programie wizyta w Pikardii - to całkiem niedaleko. Dom zacumowany w porcie i wizyta w kinie.
08.05.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Paryskie wydarzenia kulinarne... ale również kulturalne. Z resztą, czy jest jakaś różnica? Anegdotki z wyprawy do przeuroczej francuskiej miejscowości. Doniesienia ze świata polityki i piłki nożnej. Nad Sekwaną kwitną już magnolie!
01.05.2022, 59’

Po wyborach prezydenckich, a przed powszechnymi

Merde! Znowu Francja

W pierwszomajowym „Merde! Znowu Francja” jak zwykle wielowątkowo, nieco historycznie, nieco współcześnie: Po wyborach prezydenckich, a przed powszechnymi. Stawki i prognozy. 95-lecie restauracji Biały Ptak. Sztuka kulinarna i historia lotnictwa. Wyprawa do Rocamadur - pełnego uroku miasteczka uwieszonego na stromej skale. Kucharz, Francuz, który gotował na brytyjskim dworze. Tytuły francuskojęzycznej prasy i sport - po co mama Mbappe pojechała do Kataru? Nie zabraknie też oczywiście odpowiedniej dawki muzyki francuskiej.
24.04.2022, 58’

Wybory prezydenckie we Francji

Merde! Znowu Francja

Czy druga tura wyborów prezydenckich we Francji wstrząśnie całą Europą? Wielki świat francuskiej polityki, ale także małe miasteczka.

Propozycje kulinarne i nowości kinowe. Wystawa poświęcona Gaudiemu.
17.04.2022, 60’

Francuskie przepisy i obchodzenie Wielkanocy

Merde! Znowu Francja

Gdzie we Francji je się faszerowane jajka? Świąteczny stół zdominuje to wydanie Merde. Śmigus-dyngus to nie jest francuska tradycja, ale - kto wie? Poszukamy pewnych skojarzeń!
10.04.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Przymrozki atakują również we Francji. Polski, francuski czy fiński? Który z tych języków jest najtrudniejszy?
Kilka słów o słynnym likierze - benedyktynce. Pewne małe miasteczko odwiedza milion gości...
03.04.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Ile można wędrować szlakiem paryskiej gastronomii? Chyba bez końca... Zwłaszcza w mieście, gdzie restauracje służą również jako muzeum.
Owoce morza - oczywista sprawa. Ale świńska nóżka?
27.03.2022, 56’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Gastronomicznej podróży po Paryżu ciąg dalszy. Ile trzeba zapłacić w restauracji z widokiem na nocną stolicę Francji? Plus Prawdziwy Top francuskich lodowców.
20.03.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Tragiczny los Templariuszy. Sale wystawowe w pewnym miasteczku na przedmieściach. I dyskusja o tym czy to w Paryżu powstała gastronomia. Co w ogóle oznacza to pojęcie?
13.03.2022, 60’

Druga wędrówka śladami templariuszy

Merde! Znowu Francja

Między innymi o mowie budynków, o Argentyńskich pisarzach w Paryżu, o cudach i tragediach w Chantilly i o pewnych wielkim, tragicznym kucharzu. I jak zawsze - sport, prasa i muzyka prosto z Francji.
06.03.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Reakcje prezydenta Macrona i przeciętnego zjadacza bagietki na to, co dzieje się w Ukrainie. Zajrzymy również do starych ksiąg. Będzie o Templariuszach...
27.02.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Francuskie reakcje na wydarzenia w Ukrainie. W planie wizyta w Szwajcarii. Kilka słów o czasach, kiedy tunelu pod Kanałem La Manche jeszcze nie było.
20.02.2022, 57’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

W warstwie muzycznej - utwory obsypane nagrodami i nominacjami. Najciekawsze wystawy - jeśli się wyrobimy. Zgodnie z obietnicą - zajrzymy do paryskich knajpek i restauracji. Co z tą słynną już japońską przyprawą?
13.02.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Dużo o kulturze, o smutnej Dunkierce i o wypadzie na Lazurowe Wybrzeże. Będzie także spora dawka kulinariów. Powiemy również o Anglikach we Francji.
06.02.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

O sporcie tym razem niewiele. Dzieje się za to w kulturze i w kinie! W ramach spaceru - między innymi najstarsze lotnisko Paryża.
30.01.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Niespokojnie w komentarzach politycznych. Wojna wisi w powietrzu?
Tym razem dominuje Francja metropolitalna.
Opowiemy o zamku niczym z bajki...
23.01.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Odwiedzimy Burgundię. Powiemy też o wilkach u wrót Paryża. Ciekawostki kulturalne - jak choćby trwający festiwal w ogrodach botanicznych.
16.01.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Ile lat temu Marek Brzeziński rozpoczął przygodę z nartami? Ile lat wytrzymały kijki?
Kto z bliskich Brzezińskich mieszkał przez jakiś czas na barce?
09.01.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Zajrzymy do Szampanii, ale nie do piwnic!
Co udowodnili francuscy naukowcy? Badacze znad Sekwany nie mają dobrych wieści dla wybitnie inteligentnych ludzi?
Od polityki też nie uciekniemy.
02.01.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jak minął Sylwester w Paryżu? Dobrze, że w ogole się odbył, choć zabrakło pokazu sztucznych ogni.
Francuzi w Nowy Rok także wchodzą z mieszanką niepokoju i nadziei.
26.12.2021, 59’

Święta z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jak wygląda Boże Narodzenie we Francji? Mogą być Państwo zaskoczeni, zwłaszcza regionalnymi zwyczajami. Francuzi dwudniowych świąt nie mają, ale powszechnie biorą sobie urlop...
19.12.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Czy Jingle Bells w wydaniu Marka Brzezińskiego sprawi, że święta będą bez śniegu?
Francuzi rzucili się do teatru, mimo pandemicznych ograniczeń. W tym pewna francuska radiowa rodzina...

Świąteczne smaki we Francji i w Polsce... Co Irenka sądzi o jedzeniu karpia?
12.12.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Czemu przed świętami Marka Brzezińskiego ciągnie do Anglii?
Wybierzemy się do pałacu w Monako. Co Marek i Irenka myślą o filmie Taxi? Jak cykl o białym peugeocie mknącym po Paryżu ma się do podejścia Francuzów do prawa jazdy?
05.12.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Wspomnienie Josephine Baker. Sam pochówek artystki we francuskim Panteonie zmienił historię.
Komentarze po laurach dla Roberta Lewandowskiego. Zapowiedzi kulturalne - w tym wielkiej wystawy Durera.
28.11.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

W planie krótki wypad o Brukseli. Podsumowanie ostatnich wydarzeń kulturalnych. Na obiad - rybka. Więc będzie jeszcze słówko o targach.
21.11.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

W programie spacer nad S... Loarą! Co tak konkretnie przyciąga ludzi do Paryża? Co oferują francuskie parki rozrywki? Co Irenie i Markowi najbardziej podobało się w Disneylandzie?
14.11.2021, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Wspomnienia Marka Brzezińskiego z Domu Radia w Paryżu.
Powrót francuskich astronautów na Ziemię, ale też kolejny rzut oka w głąb paryskich podziemi.
07.11.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

W programie podziemia Paryża. Pod tętniącą metropolią - nie tylko metro, ale też katakumby.

Francja żyje podwyżkami. W kulturze - między innymi literatura.
31.10.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

W jakich okolicznościach Paryż męczy Irenkę?
Gdzie we Francji można natrafić na polskie groby? Od Alp do Normandii...
24.10.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Wędrówka śladami Włóczykija z Muminków. Historia o stażu degustacyjnym u Johnny'ego Walkera. Oraz o marynowanej kapuście!
17.10.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy.

Merde! Znowu Francja

Wizyta w rekonstruowanej katedrze Notre Dame.
"Francja 2030" - to nowy plan inwestycyjny prezydenta Marcona.
Będzie także o niezwykłym francuskim poradniku kulinarnym.
10.10.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Polityka, sport, biznes, media - te światy łączył zmarły Bernard Tapie. Kilka słów o tej postaci.
Porozmawiamy też o kurczącym się Mont Blanc.
03.10.2021, 56’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Sport w gargantuicznych ilościach. Kulinarna wyprawa do Lyonu. Odbyły się tam kulinarne imprezy. Do wspólnego stołu zasiadło dwustu mistrzów kuchni!
26.09.2021, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Na początek sprawdzian - jak Irenka radzi sobie ze staropolszczyzną.

W ramach informacji kulturalnych - kilka słów o Norwidzie, a także o wystawie poświęconej innym niż najbardziej znane - dziełom Eiffel'a.
19.09.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Francja-elegancja. Ten rym nie wziął się znikąd. Co się nosi tej jesieni w Paryżu?
Pokaz filmów Morgensterna w ramach Festiwalu Filmu Polskiego.
Na obiad - kurczak. Tylko jak?
12.09.2021, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Tym razem spotkanie skupione na kulturze. Wspomnienie o Belmondo. Jesień to - obok wiosny - najpiękniejszy czas w Paryżu. Które miejsca prezentują się wówczas najbardziej okazale?
05.09.2021, 57’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Muzyczne otwarcie to dla Marka Brzezińskiego okazja do wspomnień z młodości. Czy smażona na smalcu kapusta przejdzie o śniadaniowej porze?

W programie między innymi wycieczka do maleńkiej górskiej miejscowości na wschodzie kraju. Odbywa się tam Międzynarodowy Festiwal Geograficzny.
29.08.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Francuskie pożegnanie lata. Będzie wycieczka na tamtejszą wieś!

To także nad Sekwaną może być wyjątkowo trudny rok szkolny i studencki. Ze względu na strajki, ale również - na falę pandemii.
22.08.2021, 59’

Dużo kulinariów...

Merde! Znowu Francja

Żoliborz i jego francuskie związki, bretońskie naleśniki, tajemniczy apartament w Paryżu, azjatycka knajpka na "Dormule", Lorient i dużo kulinariów.
15.08.2021, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jak Francuzi funkcjonują z paszportami covidowymi? Skupimy się na codziennym funkcjonowaniu - bardziej niż na politykowaniu.
Jak przyjęto francuskich olimpijczyków? Jak radzi sobie Messi? Czym zastąpić kurczaka na talerzu?
08.08.2021, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

Merde! Znowu Francja

Jakim klubom piłkarskim kibicują Brzezińscy?
Zapowiada się wyprawa do Katalonii! Jej francuskiej części. Francuskie skojarzenia z K.K.Baczyńskim.
01.08.2021, 59’

Baskijska kuchnia, rekin...

Merde! Znowu Francja

Kraj Basków, urocze świnki i tamtejsza kuchnia. Wyprawa na rekina i największa wydma Europy. Muzeum Lunaparku w Berce i francuska piosenka.
25.07.2021, 60’

Sanktuarium w Lourdes

Merde! Znowu Francja

Ruszymy śladem Tour de France. Odwiedzimy Sanktuarium w Lourdes. Opowiemy o krucjacie przeciwko Katarom i o Festiwalu w Cannes.
18.07.2021, 60’

Bastylia, Andora...

Merde! Znowu Francja

Parada na Polach Elizejskich, dramatyczna ucieczka Polaków z okupowanej Francji przez Pireneje. Piaszczyste plaze i winnice Medoc.
11.07.2021, 60’

Wołowina po burgundzku, góry i dzień Bastylii

Merde! Znowu Francja

Dzisiaj Irenka opowiada o tym, jak jej koleżanki i koledzy korzystają ze zniesienia ograniczeń związanych z epidemią. Odwiedzamy Burgundię, Alpy i Pireneje. Święto 14 lipca - dzień Bastylii. Dużo francuskiej piosenki.
04.07.2021, 59’

Merde wraca do Radia 357

Merde! Znowu Francja

Dzisiaj będzie o klęsce Niebieskich na Euro, o powrocie Francuzów do ich stylu życie po pandemii, o wydarzeniach kulturalnych, w tym związanych z Polską, o Luwrze, o Tour de France i zajrzymy też do kuchni bretońskiej.
16.05.2021, 59’

Dom Marii Curie, Martynika...

Merde! Znowu Francja

Wystawiony na sprzedaż dom Marii Skłodowskiej-Curie i jego okolice. Martynika i kurczak na obiad. Do tego piosenki francuskie wybrane przez Irenkę. A na koniec ... pożegnanie :(
09.05.2021, 60’

Spór o Napoleona, Jersey...

Merde! Znowu Francja

Spór o Napoleona w 200 rocznicę śmierci, konflikt o Jersey, wypad do Badenii i fasolka po bretońsku nieznana w Bretanii.
02.05.2021, 60’

Pikardia, targ rybny...

Merde! Znowu Francja

Jedziemy do Pikardii. Angielscy łucznicy w starciu z genueńskimi kusznikami. Targ w Sucy i szkoła w pałacu brata Madame de Pompadour. Irena o kuchni wegańskiej, a Marek o gambasach, czyli dużych krewetkach i o sprzedaży Wieży Eiffela.
25.04.2021, 59’

Muszelnicy, przegrzebki i białe wino znad Rodanu

Merde! Znowu Francja

Francuski archipelag u wybrzeży Kanady i wojna dorszowa. Ślady „Rejsu” koło Notre Dame. Towiańczycy i kościół św. Seweryna. Muszle - przegrzebki, białe wino znad Rodanu i gangi „muszelników”. Legendarna Księgarnia Shakespeare and Company. Komisarz Maigret i Pałac Sprawiedliwości.
18.04.2021, 59’

Van Gogh, Montmartre...

Merde! Znowu Francja

Pod pachę z Van Goghiem przemierzamy Montmartre. Pacyfik, Ocean Indyjski, Karaiby. Polatamy. Dziecięce więzienie i kuchnia na Reunion. Kościoły zamieniane na galerie sztuki i klasztory z ich pysznymi likierami. Irenka gra fajną muzykę, także proponowaną przez naszych Słuchaczy.
11.04.2021, 60’

Montmarte - druga odsłona

Merde! Znowu Francja

Długi spacer po Montmartrze. Śladami Dalidy. Nie będzie sportu i kuchni ale będzie dużo muzyki. Zagłębimy się również w gotyk pełnego uroku miasteczka w Pikardii.
04.04.2021, 60’

Wielkanoc na francuskim stole

Merde! Znowu Francja

Batalia na pisanki i dużo o jedzeniu. Obyczaje na francuskim, wielkanocnym stole - często nieoczekiwane, bo co tam robią... buraczki?! Na drugie - jagnięcina w kilkunastu odsłonach, w tym ta solona przez... Atlantyk.
28.03.2021, 60’

Patelnia, narty, Pasteur

Merde! Znowu Francja

Wybierzemy się do domu Ludwika Pasteura w Jurze, gdzie rozpoczynał swoje prace badawcze od studiów nad "żółtym" winem. Wpadniemy na przepyszne kefty na Placu Pigalle i zajrzymy na alpejskie stoki.
21.03.2021, 60’

Danie główne - kaczka

Merde! Znowu Francja

Różne sposoby podania kaczki, w tym kaczka na koniaku. Kultura w specjalnej nagiej odsłonie, na scenie prestiżowej nagrody. I draka na boiskach, czyli dlaczego PSG tak haniebnie zagrało i przegrało.
14.03.2021, 60’

Dziś bez polityki

Merde! Znowu Francja

...ale podróże, kulinaria, sport i muzyka - będą. Propozycje utworów - tym razem od Sasa do Lasa. Rekonstruktorzy katedry Notre Dame szukają po lasach odpowiednich drzew. Rusza niezwykle trudna operacja. Jak Marek Brzeziński wykorzystywał czas spędzany w metrze?
07.03.2021, 60’

Dzień Kobiet we Francji

Merde! Znowu Francja

Irenka proponuje z tej okazji muzykę zaangażowaną tekstowo w sprawy feminizmu. Jej zdaniem - więcej zmienia się w przepisach prawa, niż w mentalności. Jak wygląda francuska matura? To między innymi egzamin z WFu...
28.02.2021, 60’

Trochę o tym, trochę o tamtym

Merde! Znowu Francja

Epidemia wpływa na francuski dług publiczny. Czy biznesmeni skuszą się, by urządzić biura w hotelowych pokojach? Właściciele restauracji przeżywają dramat. Jak Irenka radzi sobie na uniwersytecie w trybie zdalnym?
21.02.2021, 60’

Nagrody muzyczne

Merde! Znowu Francja

Refleksje po rozdaniu Muzycznych Wiktorów we Francji.
Co dalej z francuskimi żołnierzami w północnej Afryce?
Kilka słów o tunelu pod Mont Blanc.
14.02.2021, 60’

Święto zakochanych i nie tylko

Merde! Znowu Francja

Jakie atrybuty z typowego wyobrażenia Francuza (beret, bagietka) wciąż cieszą się popularnością?
Czy Francuzi obchodzą Walentynki? Jaki znaleźli sposób na święto zakochanych? I na czym polega wyjątkowość pewnego korka do wina?
07.02.2021, 60’

Śniegu coraz mniej

Merde! Znowu Francja

31.01.2021, 60’

Godzina policyjna w tle

Merde! Znowu Francja

Stan pandemii nad Sekwaną: władze Francji poważnie myślą o kolejnej kwarantannie.
Czy emigranckie dzielnice Paryża są bezpieczne?
Opowieść o normandzkich ostrygach.
24.01.2021, 60’

Smutny świat kultury

Merde! Znowu Francja

Na początek - wyjątkowo - o kulturze. Zmarł Jean-Pierre Bacri. Co wybitny francuski aktor robił w Bieszczadach?
Zupełnie inne wspomnienie - dotyczyć będzie Ludwika XVI.
17.01.2021, 60’

Koronawirus atakuje

Merde! Znowu Francja

Na początek polityka. Władze Francji wprowadzają godzinę policyjną.
Francuska pora obiadowa jest święta. Tylko czy rzeczywiście Francuzi wciąż ją celebrują?
Absurdy na granicy francusko-hiszpańskiej. Co zrobić z choinką?
10.01.2021, 60’

Święta, święta i już po

Merde! Znowu Francja

Pierwsze francuskie spotkanie w Radiu 357. Czy jest trema?
To będzie dialog - wymiana myśli w ramach komentarza do rzeczywistości nad Sekwaną, ale to Irenka Brzezińska będzie odpowiedzialna za muzykę!

Czy francuskim śniadaniem można się najeść?
doładowanie ...