Idź do treści
justyna.godz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Justyna Godz

Kibicuję badaczkom i badaczom, bo wierzę w naukę, ale też z bardziej egoistycznych względów. Chciałabym się sklonować. Jedna ja mieszkałaby we włoskiej Umbrii i z pasją praktykowała dolce far niente. Druga zostałaby tam skąd przyszła, czyli na Mazurach (bliżej wody czuję, że jestem u siebie). A trzecia byłaby joginką-nomadką, z dyktafonem w dłoni. Na razie próbuję łączyć wszystkie te wcielenia. Radiowo mi się udało. Zaczynałam jako reporterka njusowa, ale serce pociągnęło mnie w stronę reportażu. Kiedy trzeba wcielam się w wydawcę lub rozmawiam ze słuchaczami. Lubię małe miasta, celebrowanie śniadań i rozmowy o tożsamości. Dlatego często pytam: „A Ty, skąd pochodzisz?”. Na ulicy zatrzymuję się przy każdym psie, nawet brzydkim.
04.12.2022, 60’

#47

La pausa italiana

27.11.2022, 60’

#46

La pausa italiana

20.11.2022, 60’

#45

La pausa italiana

13.11.2022, 59’

#44

La pausa italiana

06.11.2022, 59’

#43

La pausa italiana

04.11.2022, 15’

Na własnych zasadach

Reportaż

Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce. To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii). Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

La pausa italiana

Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji. Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

La pausa italiana

Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

Miłość i tęsknota za latem

La pausa italiana

Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
07.10.2022, 14’

Człowiek do zadań specjalnych

Reportaż

„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci. Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol". Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych… To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
04.10.2022, 60’

O zaburzeniach odżywiania

Plac na rozdrożu

Jesień to czas, kiedy ich najbliżsi nic nie zauważają - grube swetry i obszerne ubrania dobrze maskują ich chude ciała. Większość przypadków zaburzeń odżywiania dotyczy nastoletnich dziewcząt, ale zaburzenia te mogą wystąpić w każdym wieku i u obu płci, bo 5–10% chorych stanowią chłopcy w okresie dojrzewania. O potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym będziemy rozmawiać z Ewą Galus-Raczyńską, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, która niesie pomoc osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię, a także Justyną Charytonowicz - byłą pacjentką Fundacji i Elżbietą Bareją, mamą Justyny.
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

La pausa italiana

Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie? O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi. Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

La pausa italiana

"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu. Dzisiaj proponuję Państwu to samo. Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później… … już tylko jesienne słońce i wolność! Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

La pausa italiana

Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

La pausa italiana

Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

La pausa italiana

Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 16’

Kulisy urody

Reportaż

Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce? Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie. “Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała. Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy. Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać. Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

La pausa italiana

... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

La pausa italiana

Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

La pausa italiana

Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
16.08.2022, 61’

Z Justyną Godz

Miejscownik

12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

La pausa italiana

- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo. - Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu. - Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka. Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy. To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro. „La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

La pausa italiana

... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 13’

W trybie czuwania

Reportaż

Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund. Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach. To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

La pausa italiana

... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

La pausa italiana

„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…” I co się stało, że nie zrezygnował? O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

La pausa italiana

Festina lente, czyli spiesz się powoli! To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów. Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz. Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 17’

Cyfry i głosy

Reportaż

Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego. W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować... To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
24.06.2022, 58’

#24

La pausa italiana

17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

La pausa italiana

To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

La pausa italiana

"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom. A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

La pausa italiana

Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

La pausa italiana

"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia. "
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

La pausa italiana

„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji? Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia. „Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość. Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 18’

Też odchodzę

Reportaż

To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

La pausa italiana

"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać... "
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

La pausa italiana

"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

La pausa italiana

Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

La pausa italiana

O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
13.04.2022, 60’

Czy „podawanie dalej” treści związanych z wojną jest wystarczające?

Plac na rozdożu

W środowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o odpowiedzialności w czasie wojny i o dziennikarstwie obywatelskim. Również o tym, co możemy lub co powinniśmy robić z tym, co odgrywa się na naszych oczach. W kontekście dziennikarstwa zawodowego, ale też - tak w ostatnich latach rozpowszechnionego - dziennikarstwa obywatelskiego. Gościniami Justyny Godz w Placu na rozdrożu będą: Kateryna Litwinczowa- ukraińska dziennikarka, producentka podcastu „Urban Space Radio” i dr Anna Adamska-Gallant - adwokatka i była sędzia, która orzekała w Kosowie, w sprawach o zbrodnie wojenne, a teraz pracuje dla Ukrainy. Ugościmy też Annę Dudzińską z opowieścią pani Tamary, która na kilka dni przed zbombardowaniem Teatru Dramatycznego, uciekła z Mariupola. A nowy dom, znalazła na południu Polski. Współprowadzącą audycję będzie Zoriana Varenia, Ukrainka, która kilka tygodni temu uciekając z Kijowa, na antenie Radia 357 relacjonowała pierwsze dni wojny w Ukrainie.
08.04.2022, 15’

Leśni ludzie

Reportaż

Reportaż Justyny Godz.
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

La pausa italiana

01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

La pausa italiana

Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

La pausa italiana

Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

La pausa italiana

Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

La pausa italiana

Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

La pausa italiana

Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach. Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
03.03.2022, 4’

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami

Agresja na Ukrainę

Materiał Justyny Godz
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

La pausa italiana

Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

La pausa italiana

"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti. Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

La pausa italiana

Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 19’

Nie bój się, mała

Reportaż

To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami. Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

La pausa italiana

La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
26.01.2022, 10’

#14 Agnieszka Szwajgier

Jak oni to robią

05.01.2022, 124’

Sceny z życia radiowego

Ścieżka dźwiękowa

Nasze wpadki i wypadki, czyli dźwięki na co dzień niezbyt emisyjne.
04.01.2022, 10’

#13 Patrycjusz Wyżga

Jak oni to robią

29.12.2021, 60’

#3

La pausa italiana

25.12.2021, 63’

Z Ewą Woydyłło rozmawiają Justyna Godz i Olga Mickiewicz

Święta dla sceptyków

20.12.2021, 62’

O byciu razem

Plac na rozdrożu

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i tłumaczem z języka włoskiego. Rozmowa o miłości do Włoch i o tym, jak Włosi potrafią być razem. Czy nam nie brakuje na co dzień bliskości? Co nam przeszkadza w jej uzyskaniu?
13.12.2021, 10’

#12 Gabi Darmetko

Jak oni to robią

26.11.2021, 18’

Co się dzieje w Wojtyszkach?

Reportaż

24.11.2021, 63’

"Podaj dalej": spotkanie z Tessą Capponi-Borawską

Plac na rozdrożu

Justyna Godz zaprasza na spotkanie z Tessą Capponi-Borawską, włoską arystokratką, pisarką, autorką tekstów i programów kulinarnych.
22.11.2021, 11’

#11 Tomek Michniewicz

Jak oni to robią

17.11.2021, 60’

"Podaj dalej" z Natalią de Barbaro o „Czułej przewodniczce"

Plac na rozdrożu

"Podaj dalej": spotkanie z Natalią de Barbaro i rozmowa o książce „Czuła przewodniczka”, o schematach, w które popadamy jako kobiety, ale też o czułości wobec siebie i otoczenia i o współodczuwaniu zbiorowym w kontekście aktualnych wydarzeń w Polsce.
08.11.2021, 11’

#10 Katarzyna Borowiecka

Jak oni to robią

05.11.2021, 14’

Sound Trip

Reportaż

20.10.2021, 61’

gość: Magda Mołek

Plac na Rozdrożu

Znana i lubiana "pani z telewizji", kiedy z niej odeszła, założyła swój kanał na YouTube. Odważnie rozmawia o seksie we własnym podcaście. O kim mowa? O Magdzie Mołek!
18.10.2021, 10’

#9 Krystian Hanke

Jak oni to robią

17.10.2021, 60’

#2

La pausa italiana

10.10.2021, 61’

#1

La pausa italiana

08.10.2021, 19’

Tylko zapytam

Reportaż

06.10.2021, 61’

Porozmawiajmy o pieniądzach

Plac na Rozdrożu

Gościem będzie Magdalena Linke-Koszek, czyli prawniczka i dziennikarka pisząca o modzie i kulturze oraz założycielka platformy networkingowej dla młodych kobiet Her Impact.
03.10.2021, 10’

#8 Antoni Grudniewski

Jak oni to robią

23.09.2021, 9’

#7 Roma Leszczyńska

Jak oni to robią

08.09.2021, 60’

Gość: Marta Niedźwiecka

Podaj dalej

03.09.2021, 13’

Sytuacja graniczna

Reportaż

02.09.2021, 61’

Szczury z Via Veneto

Publicystyka

Rozmowa z Piotrem Kępińskim o książce "Szczury z Via Veneto" o Rzymie
01.09.2021, 61’

Gość: Aleksandra Fafius

Podaj dalej

Stonesi, aktywizm, tatuaże i wiele, wiele kwiatów
21.08.2021, 7’

#6 Marcin Cichoński

Jak oni to robią

20.08.2021, 17’

Obóz z marzeniami

Reportaż

Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince. Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
18.08.2021, 59’

Gość: Bogna Świątkowska

Podaj dalej

11.08.2021, 60’

gość: Adrianna Porowska

Podaj dalej

W tym odcinku porozmawiamy z Adrianą Porowską. Ada kieruje Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, pomagającej osobom w kryzysie bezdomności.
09.08.2021, 59’

Podróżowanie autostopem

Plaża niestrzeżona

04.08.2021, 60’

Między pocztówką a rzeczywistością - Salento

Publicystyka

Włoskie Południe w rozmowie z Mascarimiri, czyli tradycyjnym włoskim zespołem.
01.08.2021, 9’

#5 Justyna Mączka

Jak oni to robią

14.07.2021, 60’

Gość: Beata Wrona

Podaj dalej

10.07.2021, 9’

#4 Mateusz Fusiarz

Jak oni to robią

09.07.2021, 14’

Nie tędy droga

Reportaż

Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
07.07.2021, 60’

Gość: Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Podaj dalej

24.06.2021, 60’

Polskie miasta zapaści

Publicystyka

Rozmowa Justyny Godz z Markiem Szymaniakiem o jego najnowszej książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść, a powodami są wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, starzenie się społeczeństwa i exodus młodych.
01.06.2021, 7’

#3 Iza Woźniak

Jak oni to robią

Rasowa reporterka, genialna kierowniczka. Jest i Ona - Iza Woźniak. Co można znaleźć na jej biurku? Ile godzin dziennie pracuje? I cóż takiego robi Marcel, że ją regularnie dekoncentruje?
17.05.2021, 60’

Moda na ogrody działkowe

Publicystyka

Tradycja kontra nowoczesność. Czy jest miejsce na jedno i drugie? Będziemy rozmawiać o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, o zmianach w krajobrazie miejskim i ich wpływie na aktualną modę na działkowanie.
14.05.2021, 14’

Działkowanie w wersji polskiej

Reportaż

07.05.2021, 9’

#2 Agnieszka Obszańska

Jak oni to robią

26.04.2021, 61’

Justyna Godz

Gra zespołowa

01.04.2021, 5’

#1 Michał Gąsiorowski

Jak oni to robią

Trochę o kuchni, trochę o włosach. Skąd to zdziwienie? Nie samym sportem Michał żyje.
22.03.2021, 60’

Jak brzmi pandemia?

Publicystyka

Jak brzmi pandemia? Opowiadali o tym: artysta zajmujący się field recordingiem Marcin Dymiter oraz Magdalena Świerczyńska-Dolot, jedna z autorek projektu "Nie słyszę".
17.03.2021, 4’

#0 Marcin Łukawski

Jak oni to robią

Marcel miał szczęście, tylko ten cykl zapowiada. Ale przy okazji co nieco zdradza...
04.03.2021, 61’

Czym żyje małe miasto?

Publicystyka

Małomiasteczkowy - to znaczy jaki? Porozmawiamy o tym, czym żyje małe miasto. O jego blaskach i cieniach, ale także o mitach i stereotypach. Nie zabraknie również rozmów o tożsamości miejsc i mieszkańców małych miast.
26.02.2021, 16’

Damy i opiekunki

Reportaż

Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
29.01.2021, 60’

Czekając na herbatę

Reportaż

Aktorstwo to najbardziej diabelski zawód na świecie - mówi Marian Opania w zadymionej garderobie Teatru Ateneum w Warszawie. W reportażu opowiada swoich marzeniach, rozczarowaniach i o tym, że chce umrzeć w biegu.
doładowanie ...