Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

justyna.godz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Justyna Godz

Kibicuję badaczkom i badaczom, bo wierzę w naukę, ale też z bardziej egoistycznych względów. Chciałabym się sklonować. Jedna ja mieszkałaby we włoskiej Umbrii i z pasją praktykowała dolce far niente. Druga zostałaby tam skąd przyszła, czyli na Mazurach (bliżej wody czuję, że jestem u siebie). A trzecia byłaby joginką-nomadką, z dyktafonem w dłoni. Na razie próbuję łączyć wszystkie te wcielenia. Radiowo mi się udało. Zaczynałam jako reporterka njusowa, ale serce pociągnęło mnie w stronę reportażu. Kiedy trzeba wcielam się w wydawcę lub rozmawiam ze słuchaczami. Lubię małe miasta, celebrowanie śniadań i rozmowy o tożsamości. Dlatego często pytam: „A Ty, skąd pochodzisz?”. Na ulicy zatrzymuję się przy każdym psie, nawet brzydkim.
24.09.2023, 59’

#86

La pausa italiana

17.09.2023, 60’

#85 Kupiłeś dom we Włoszech i co dalej? 

La pausa italiana

To pytanie, które zadam dziś Piotrowi Wojtasikowi, który dwa lata temu postanowił spełnić swoje marzenie i kupić „seconda casa” w małym, sycylijskim miasteczku Caltabellotta. Porozmawiamy o Italii z perspektywy przeprowadzki, kupna domu i remontu. Ale także o życiu na dwa domy, o włoskich relacjach z sąsiadami, o lokalności i wspólnocie, która ratuje życie.
Zapraszam na spotkanie z Piotrem Wojtasikiem - reporterem telewizyjnym i współautorem ebooków: „Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić dom w słonecznej Italii?” i „Kupiłem dom we Włoszech i co dalej?”.
10.09.2023, 60’

#84 Signora Klara

La pausa italiana

Spotkacie ją, choć jej nie zobaczycie. I poznacie ją, choć nie opowie Wam zbyt wiele o sobie.
Dzisiaj w audycji „La pausa italiana” będzie o pewnej kobiecie, którą poznałam przypadkiem podczas czerwcowego pobytu w Pescarze.
Zazwyczaj to ja pierwsza zagaduję do ludzi. Ale tym razem było inaczej. Dosiadła się do mnie z podejrzliwością wyrysowaną na twarzy i lekkim wzruszeniem. Signora Klara - bo tak jej na imię - zaczepiła mnie, kiedy usłyszała, że słucham abruzyjskiej muzyki.
Dlaczego wracam często do tego spotkania myślami? I dlaczego chciałabym się nim z Wami podzielić? Zapraszam do wysłuchania dzisiejszej audycji! A już teraz zdradzę, a w zasadzie tylko przypomnę, że… wielką moc ma muzyka. Szczególnie ta słuchana razem.
06.09.2023, 168’

Zaprasza Justyna Godz

Kieruj się na południe

03.09.2023, 60’

#83

La pausa italiana

Dzisiaj w audycji letnie ostatki i pierwsze, jesienne znaki!
Największy włoski przebój tego lata, ale też odrobina afrykańskich, zambijskich wpływów. Artysta, który uznawany jest za antidotum na nadchodzące, jesienne obniżenie nastroju i artystka, która wyśpiewa hymn na cześć lekkości. Będzie też Wenecja, będzie Morze Adriatyckie i… coś, a może bardziej KTOŚ z Toskanii! Ale ciiii, bo to CICHA niespodzianka! ;-)
30.08.2023, 14’

Reszel i Podkarpacie

Miejscownik 2023

O Reszlu i jego wyjątkowości opowiada nasz patron, pan Mateusz. A nasza dziennikarka, Justyna Godz, przypomina o “Cichym Memoriale” - artystycznym szlaku z muralami/deskalami na starych szopach i stodołach.
27.08.2023, 60’

#82

La pausa italiana

„Czasami nie trzeba wiele aby odkryć, że dolce vita jest tu i teraz” - ale czy tak jest wszędzie? 
O to, zapytamy dziś Kamilę Kowalską, prawniczkę i doktorkę nauk politycznych, autorkę ponad 20. przewodników po Włoszech, a od 20 lat rzymiankę.
Jak chęć zmiany świata (choćby w drobnym obszarze) zaprowadziła ją do Italii? Wykładanie na Uniwersytecie „La Sapienza”, współpraca z Caritas Italiana, reportaże dla włoskich telewizji: RAI News 24 i Romauno,, praca dla centrum badań Consiglio Nazionale delle Ricerche, czyli o ścieżce zawodowej, której nie planowała, a w której znalazła misję. 
I jak łączy to z podróżowaniem w stylu „slow” i pisaniem o Italii? 
O apulijskich powrotach, Jej definicji włoskości i codziennym życiu w stolicy. 
Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji Justyny Godz, „La pausa italiana”, czyli włoska przerwa na opowieści i muzykę!
25.08.2023, 15’

Pamięć w farbach

Reportaż

„To nie do końca tak, że sam tworzę te obrazy. One zaczęły malować się już wcześniej. Zanim jeszcze sięgnąłem po farby i pędzel…”
Ławka pod blokiem, hip-hop, graffiti i kumple. Tak zaczęła się historia Arkadiusza Andrejkowa ze sztuką. Dzisiaj jest twórcą wyjątkowej, plenerowej galerii ulicznej na Podkarpaciu. Maluje portrety inspirowane starymi fotografiami dawnych mieszkańców wsi na szopach, stodołach i drewnianych domach. Często mroczne, niedokończone, niedopowiedziane: „Chciałem tak malować, żeby te postacie, te twarze, wychodziły z tych starych desek. Tak jakby duchy tych ludzi powróciły, że może jeszcze mają jakieś sprawy do załatwienia”.
Kim są bohaterowie ze zdjęć? Jak wyglądała droga artystyczna Arka? I jak z osiedlowego graficiarza, chłopaka bez pomysłu na siebie, stał się cenionym - nie tylko lokalnie - artystą?
23.08.2023, 10’

Sudety i Ciechanowiec

Miejscownik

O drodze “Wieczność”, która znajduję się w Kotlinie Kłodzkiej opowiada nasza patronka, Pani Beata. A Mateusz Fusiarz zabiera nas do Ciechanowca. Dlaczego akurat tam? Proszę posłuchać!
20.08.2023, 60’

#81

La pausa italiana

Dzikość i spokój. Takie połączenie dziś serwuję. Neapol na pierwszym planie, ale tuż obok tętniąca życiem via Etnea w Katanii, imprezowa, palermiańska Vucciria, sardyński duet idealny i tarantella z Gargano. Artyści i artystki, szczególnie bliscy mojemu sercu, bo osadzeni w lokalnych kulturach i dialektach. Między innymi: Rachele Andrioli i Rocco Nigro, Pietra Montecorvino, Pino Daniele, Enzo Avitabile i Elena Ledda. 
16.08.2023, 8’

Grabów nad Prosną i Jezioro Narie

Miejscownik 2023

O Kamiennej Panoramie Miasta opowiada nasz patron, pan Jacek. A na dziką, ale spokojną Warmię zabiera nas nasza dziennikarka - Ola Budka
16.08.2023, 119’

Zaprasza Justyna Godz

Taka sytuacja

13.08.2023, 60’

#80

La pausa italiana

09.08.2023, 11’

#7

Miejscownik

06.08.2023, 62’

#79

La pausa italiana

Rzym. To miasto, które przyciąga czy odpycha?
„A jednak, gdy wracam myślami do tamtych lat, potrafię sobie przypomnieć raptem kilka twarzy, kilka zdarzeń, bo Rzym jako taki przynosi szczególne upojenie niszczące wspomnienia. Bardziej niż miastem jest waszą ciemną stroną, ukrytą bestią. I nie można tu stosować półśrodków - albo wielka miłość, albo idźcie precz - tego bowiem oczekuje ta słodka bestia: okazywania miłości.”
To słowa głównego bohatera „Ostatniego lata w mieście” Gianfranca Calligaricha. Mówi się, że ta powieść to wyznanie miłości autora do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu. Stolica Italii odpycha i przyciąga jednocześnie. Nie tylko autora i bohatera.
O rzymskie doświadczenia zapytamy dziś tłumaczkę tej książki, Katarzynę Skórską - italianistkę, literaturoznawczynię, adiuntkę w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Justyna Godz zapyta o relację z Rzymem, ale także o początki miłości do Italii, o zawód tłumacza i jego codzienność. O wyjazd na Maltę, książkę „Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” i znanego prezentera telewizyjnego, Fiorello. Co łączy ze sobą te elementy?
02.08.2023, 11’

Walcownia i Dolny Śląsk

Miejscownik

W tym odcinku ponownie kierujemy się na południe Polski. Zaczniemy od Katowic i Muzeum Hutnictwa Cynku - Walcownia, o do którego zabierze nas nasza patronka, Pani Magda. Później przeniesiemy się na Dolny Śląsk, do niewielkiej wsi Wojnowice. O miejscu idealnym na spacery i podziwianiu XVII wiecznej architektury, opowiada Antoni Grudniewski.
30.07.2023, 62’

#78

La pausa italiana

26.07.2023, 16’

Lubelszczyzna i Warmia

Miejscownik

W tym odcinku Lubelszczyzna i Warmia. Wojsławice, uloterapię i trasy rowerowe poleca nasz patron, Pan Andrzej. A nasza dziennikarka, Maria Guzek, zabiera nas nieopodal Olsztyna, gdzie znajduje się artystyczne serce Warmii. Pupki, Nowe Kawkowo, Jonkowo - proszę zapamiętać te nazwy, jeżeli planujecie pobyt w okolicy!
26.07.2023, 121’

Zaprasza Justyna Godz

Taka sytuacja

23.07.2023, 59’

#77

La pausa italiana

Justyna Godz w „La pausa italiana” wypełni Wam popołudniową, weekendową godzinę tym, co Włochom bliskie - muzyką i opowieściami. By nie zaprzątać Waszych myśli zbyt intensywnie, dziś z przewagą muzyki nad słowem. Takie niedziele lubimy. Coś nam mówi, że Wy również.
21.07.2023, 15’

Uwaga: Zły człowiek

Reportaż

„Uwaga, właściciele psów! Na naszym osiedlu ktoś podrzuca trutki na psy!” - takie i podobne komunikaty krążą na warszawskiej dzielnicy Bielany. To problem nie tylko tej dzielnicy i nie tylko Warszawy. W wielu miastach Polski do klinik weterynaryjnych regularnie trafiają otrute zwierzęta. Wiele z nich udaje się uratować, jednak nie wszystkie.
Jedno z takich ogłoszeń umieścił w Internecie właściciel psa, którego historia skończyła się tragicznie. Łukasz, mieszkaniec warszawskich Bielan, opowiada o szczegółach.
To historia o brutalnej stronie człowieczeństwa, o wadliwej empatii i odpowiedzialności, której nam brakuje. Czy jako społeczeństwo, możemy coś z tym zrobić? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz.
19.07.2023, 13’

Młyny Rothera i Lawenda Nałęczowska

Miejscownik 2023

W tym odcinku zabieramy Was do miasta nad rzeką, do Bydgoszczy. O Młynach Rothera opowiada nasza patronka, pani Anna. Obiekt mieści się na Wyspie Młyńskiej – zielonej, otoczonej wodą enklawie w sercu miasta. Jest też coś dla fanów koloru fioletowego, pięknych zapachów i… może Francji? O plantacji lawendy nałęczowskiej opowiada Roma Leszczyńska.
16.07.2023, 59’

#76

La pausa italiana

12.07.2023, 13’

Brzeźnica Kolonia i Stary Licheń

Miejscownik

W tym odcinku mamy coś dla fanów militariów. Jesteśmy w małej wsi Brzeźnica Kolonia na pograniczu województwa wielkopolskiego i zachodniopomorskiego. O tajnym obiekcie wojskowym, o którym mieszkańcy dowiedzieli się dopiero w latach dziewięćdziesiątych, opowiada nasz patron - pan Paweł. Kolejna polecajka to Stary Licheń i Jezioro Licheńskie od naszej redakcyjnej koleżanki, Izabeli Woźniak.
09.07.2023, 60’

#75

La pausa italiana

Jak podróżować z psem po Włoszech? Gdzie zjeść we Florencji? Jak znaleźć miasteczko bez turystów blisko Rzymu?
Jeżeli kiedykolwiek wpisywaliście podobne hasła w internecie, wyjeżdżając do Włoch, to na pewno Ją znacie. Od ponad 20 lat podróżuje po Italii - wzdłuż i wszerz, o każdej porze roku - i dzieli się tymi doświadczeniem na swoim blogu i w mediach społecznościowych: Italia by Natalia.
Natalia Rosiak. Jest autorką książek o Włoszech, w tym najnowszej: "ITALIA. Kraina Kontrastów i Różnorodności." I o tej książce dziś porozmawiamy... ale nie tylko: o sposobie podróżowania, który praktykuje, o największym wyzwaniu, które spotkało ją we Włoszech i… skąd wzięła się introwertyczka w kraju pełnym ekspresji i ekstrawertyzmu?
06.07.2023, 7’

#1

Miejscownik 2023

05.07.2023, 7’

Nadwarciański Gród i Tazbirowo

Miejscownik

W tym odcinku kierujemy się na południe Polski, bo tam znajduje się Załęczański Park Krajobrazowy, a dokładnie Ośrodek Szkoleniowo-Wypoczynkowy ZHP “Nadwarciański Gród”, o którym opowiada nasz patron, Pan Łukasz. Ale odwiedzamy także województwo kujawsko-pomorskie, a to dlatego, że mieści się tam Rodzinny Port Jachtowy Tazbirowo w Romanowie, o którym mówi Hanna Tazbir.
02.07.2023, 59’

#74

La pausa italiana

01.07.2023, 120’

Brzęk garnków w najlepszym wydaniu

Bistro

28.06.2023, 5’

#0 Zapowiedź

Miejscownik

Chcesz odwiedzić niezwykłe miejsca w Polsce? Nie wiesz dokąd wybrać się na wakacje? Znudziły ci się oblegane miejscówki? Szukasz ciekawych aktywności i miejsc, których nie znajdziesz w klasycznym przewodniku? Mamy dla Ciebie dobry plan!
Słuchaj "Miejscownika"! Wakacyjnego cyklu, który możesz współtworzyć. "Miejscownik" to alternatywny przewodnik, cykl i mapa rekomendacji od społeczności Radia 357. Zajrzyj na miejscownik.radio357.pl
25.06.2023, 59’

#73

La pausa italiana

18.06.2023, 59’

#72

La pausa italiana

11.06.2023, 57’

#71

La pausa italiana

05.06.2023, 60’

Miks i przyjemność

Oh My Godz

04.06.2023, 60’

#70

La pausa italiana

Tak jak Henry James w „Godzinach włoskich” będziemy dziś kontemplować nad tym, co minione, ale także z uważnością przyglądać się temu, co współczesne. Godziny spędzone na odkrywaniu Italii, pisarz uważał za błogosławione, a jako formę ukochaną w odkrywaniu kraju, wybierał wędrówkę.
My wybierzemy muzykę.
Pojawi się m.in. Tosca, Battiato i Nannini. Ale także Piovani w duetach z ulubionymi artystami, Gaber z osobistym utworem i Vieri Cervelli Montel z tzw. „zawieszoną” twórczością.
02.06.2023, 15’

Życie? Wolę na trzeźwo

Reportaż

Czy wyobrażacie sobie imprezę - w dodatku udaną - bez alkoholu? Imprezę na której od razu wchodzicie na parkiet, z pominięciem kolejki po drinka? I czujecie się bezpiecznie, bo wszyscy wokół też są trzeźwi?
Alkohol bywa prezentem, pocieszeniem, a także „niewinną” rozrywką. Jest nieodłącznym elementem firmowych integracji, rodzinnych celebracji, a dla wielu - wręcz elementem codzienności. Choć kultura picia w naszym kraju na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nadużywanie alkoholu przez Polki i Polaków wciąż ma się dobrze: średnia spożycia w Polsce jest wyższa niż średnia europejska.
„6 lat temu byłam 20 kilo większa, z trądzikiem na twarzy, nie miałam już praktycznie przyjaciół, nie miałam relacji z rodziną, nie miałam pracy i nie wiedziałam co chcę robić. W każdej pracy i w każdej relacji przeżywałam lęki. W pewnym momencie wiedziałam, że muszę coś zrobić. Albo w jedną albo w drugą”.
Tak opowiada o sobie Marta Markiewicz - od 6 lat abstynentka i jedna z pomysłodawców SobeRave - cyklu trzeźwych imprez, wolnych od alkoholu i innych używek. Organizowane są w kilku polskich miastach pod hasłem „Do hugs, no drugs”.
Czy to opcja dla każdego? Czy tylko o alkohol lub jego brak tu chodzi? O tym w reportażu Justyny Godz „Życie? Wolę na trzeźwo”
28.05.2023, 60’

#69 Abruzja

La pausa italiana

Abruzji to znaczy skąd? Abruzyjczyk to znaczy kto?„Abruzja nie ma nic wspólnego z wyrafinowaną Toskanią ani z modą i elegancką Lombardią, gdzie wszyscy są uprzejmi i oficjalni (…) To harmonijny, przejrzysty świat, pozbawiony ostentacyjnych ozdób. Bezpośredni, praktyczny, pomocny. Tutaj nawet psy nie marnują czasu na szczekanie, tylko chodzą po górach i szukają zaginionych turystów albo węszą trufle, legalnie i nielegalnie.”- pisze Piotr Kępiński na pierwszych stronach swojej najnowszej książki „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”. Autor, który w rozmowach z miejscowymi bywa zarówno „swój”, jak i bywa tym obcym, co pozwala uchwycić włoski region z wielu perspektyw, ale przede wszystkim przybliża do zrozumienia abruzyjskiej duszy.Z Piotrem Kępińskim rozmawiać będziemy o tożsamości Abruzyjczyków, ale także o migracjach kanadyjsko-abruzyjskich, o współczesnych banicjach i tzw. „gorzkiej” ziemi. Nie zabranie również wątków polsko-abruzyjskich i pytań o kuchnię regionu, choć o jedzeniu nie rozmawia się tam tak chętnie jak w innych częściach kraju.
21.05.2023, 58’

#68 Giro d’Italia

La pausa italiana

Maj to dla mnie najpiękniejszy kolarski miesiąc” - powiedział w tamtym roku w audycji „La pausa italiana” Adam Probosz, dziennikarz i komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
Pamiętacie tę rozmowę? Zdradził wtedy coś jeszcze - jak przygotowuje się do relacji wyścigu. Poranna kawa z włoskiego ekspresu, różowa La Gazzetta dello Sport i obowiązkowa obecność… żony!
Monika Probosz. Bez Niej jego relacje z Giro nie byłyby tak wyjątkowe. Dlaczego? O to zapytamy naszą dzisiejszą rozmówczynię.
Przeczytamy też fragmenty z „różowej gazety”, żeby zrozumieć fenomen stylu pisania włoskich dziennikarzy sportowych. I przede wszystkim porozmawiamy o włoskiej pasji, kulturze regionów i poezji, bo przecież o tym tak naprawdę jest najpiękniejszy wyścig świata. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że połączy się z nami Adam Probosz, prosto z Giro d’Italia z etapu Seregno-Bergamo!
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’

Odcinek 5

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czyta Marianna Janczarska, Justyna Godz i Agnieszka Szwajgier. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 5’

Odcinek 4

Jacek Janczarski - i tak dalej, i tak dalej...

Czytają Justyna Godz, Agnieszka Szwajgier i Filip Jaślar. W roli Jacka Janczarskiego - Kuba Strzyczkowski.
14.05.2023, 59’

#67

La pausa italiana

Czy jest sens czytać dzisiaj Orianę Fallaci? Czy młode pokolenia interesują się Pasolinim? Dlaczego warto sięgnąć po teksty Tabucchiego?
Spokojnie... nie dajcie się zwieść!  To nie będzie wykład z historii kultury włoskiej, choć takich - nasza dzisiejsza rozmówczyni - ma na swoim koncie sporo.
Porozmawiamy o Italii widzianej Jej oczami, o włoskości, którą ceni i o mieście, które nazywa swoim città del cuore. Ale także o zawodzie tłumacza, włoskim kinie i muzyce oczywiście. Tej jak zwykle nie zabraknie, a towarzyszyć nam będą klasycy muzyki włoskiej - m.in. Fabrizio De André, Lucio Battisti i Gianna Nannini.
Zapraszamy na spotkanie z Anną Osmólską-Mętrak - italianistką, znawczynią literatury włoskiej i tłumaczką.
07.05.2023, 61’

#66

La pausa italiana

01.05.2023, 119’

Któż by się spodziewał...

Oh My Godz

Takiego powrotu z urlopu!
09.04.2023, 60’

#63

La pausa italiana

05.04.2023, 180’

Zaprasza Justyna Godz

Taka sytuacja

Dziś druhną zastępową Katarzyny Borowieckiej będzie Justyna Godz, która wyruszy z Italii na polskie drogi... Do tego będziemy godnie świętować Dzień Podcastów, w studiu zjawi się Gabi Darmetko z nowym odcinkiem "Wzoru na zdrowie", tym razem o tym jakie badania robić regularnie. Tradycyjnie będzie też propozycja teatralna od Pauliny Kozion - spektakl "Ja, córka Rasputina" Teatru Druga Strefa. "Sprawdzone w czytaniu", Anna Król i Julia Rzemek sprawdzą jak być Pollanną! Rewizytują wznowione klasyki dziewczyńskie. Co wyczytują z nich jako dorosłe kobiety?
02.04.2023, 58’

#62

La pausa italiana

29.03.2023, 33’

Scena po napisach?

Pokoleniowa Ekranizacja

29.03.2023, 56’

Tuż przed wielkim finałem!

Pokoleniowa Ekranizacja

26.03.2023, 59’

#61

La pausa italiana

19.03.2023, 59’

#60 Diana Dąbrowska

La pausa italiana

To będzie rozmowa o włoskości, którą otrzymała od losu i postawiła zatrzymać.Urodziła się w Italii - malutkiej mieścinie Santa Maria Causa Vetere, blisko Neapolu. Całe lata 90. spędziła w regionie Kampania. Jak wspomina dzieciństwo? Czego się wtedy słuchało, co oglądało? I jak na ten czas patrzy dziś - co jej dało miejsce pochodzenia?A, że Diana Dąbrowska - nasza dzisiejsza rozmówczyni - jest filmoznawczynią, założycielką Accademii Włoskiego Kina, to nie zabranie także tego tematu. Zapytamy o momenty filmowe, które uformowały ją jako człowieka. Powrócimy do pytania, które pojawiło się już raz w audycji - czy film może zastąpić podróż? I na pewno zapytamy o to, co oglądać, co czytać, żeby przybliżyć się do Italii i do jej (z)rozumienia.
12.03.2023, 58’

#59

La pausa italiana

05.03.2023, 59’

#58

La pausa italiana

DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 18’

47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?

00-357 Zgłoś się!

500 domów, czyli mniej więcej 1300 mieszkańców. Kościół, przedszkole, szkoła podstawowa i dwa sklepy. Na większe zakupy, targ czy do restauracji trzeba przejechać kilka kilometrów, do sąsiedniego miasta.
Dziewkowice. Wieś w województwie opolskim. Kod pocztowy 47-100.
Ten właśnie kod, wylosowany spośród tysiąca propozycji nadesłanych przez Słuchaczy Radia 357 w ramach akcji „00-357 Zgłoś się!”, przypadł Justynie Godz. Na Opolszczyźnie spędziła trzy dni, ale nie wywęszyła żadnej awantury, skandalu czy przekrętu. Znalazła coś więcej - opowieści o tożsamościach: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Czy trzy dni wystarczyły, by poznać i zrozumieć mieszkańców Dziewkowic? Posłuchajcie reportażu „47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?”
26.02.2023, 59’

#57

La pausa italiana

05.02.2023, 59’

#54

La pausa italiana

03.02.2023, 14’

Takie to moje życie

Reportaż

„Niebo może poczekać” - taki napis zrobiła jakiś czas temu na swoim torcie urodzinowym. A najmłodsi sąsiedzi powtarzają, że gdyby mieszkała w innym miejscu, Orzysz nie byłby taki kolorowy.
Bo kiedy nie nosi jednej ze swoich stu sukienek, jest ubrana w pomarańczową bluzę z napisem „Szalona Irenka”. W kieszeni ma zawsze cukierki, a jej ulubiony środek transportu to rower…
„Prababcia Irena skoczyła z nieba”, „80-latka z Orzysza pokazuje całej Polsce, jak żyć pełną piersią”, „Szalona Irenka czyli Anioł z Orzysza” - tak rozpisują się o niej gazety na Warmii i Mazurach. Pani Irena Dudzin, bo o niej mowa, stała się w Orzyszu… celebrytką. Bardziej rozpoznawalny w mieście jest tylko burmistrz.
Oprócz pokonywania długich dystansów na rowerze, Pani Irena regularnie zdobywa też szczyty górskie, morsuje i nurkuje. Skoczyła nawet ze spadochronem. Ale jej mottem życiowym i siłą napędową jest przede wszystkim jedno zdanie: „Zrobić jak najwięcej dobrego dla innych”. Bo sama nie miała łatwo.
Skąd w niej tyle energii i chęci do życia? Dlaczego wita się z każdą mijaną na ulicy osobą i ma ścianę pełną dyplomów, certyfikatów i podziękowań?
„Takie to moje życie”- reportaż Justyny Godz.
29.01.2023, 59’

#53

La pausa italiana

27.01.2023, 16’

Czekając na herbatę

Reportaż

To spotkanie z serii tych, które zostawiają ślad. Było szczerze i gorzko... do bólu. Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz nie spodziewały się, że spędzą 4 godziny w Teatrze Ateneum, gdzie Marian Opania opowiedział im o życiu, trudach aktorstwa, marzeniach, rozczarowaniach... i o tym, że chce umrzeć w biegu.
- Świat w wieku siedemdziesięciu paru to już nie mój świat. Ja tego świata nie rozumiem. (...) Patrzyłem na młodych ludzi, którzy z udawaną atencją zwracali się do mnie "mistrzu"... ale w ich oczach widziałem, spier***, teraz my. I tak sobie myślę, że po nas nic nie zostaje. To wszystko zniknie. Nikt nie wie, kim był Tadeusz Łomnicki, Jan Świderski, nie mówiąc o przedwojennych aktorach. Nasza sztuka jest tylko na teraz. Udawactwo to jest. Liczy się to, że tam jest widz, którego albo kupię, albo nie kupię. Gram - nie śmieją się. To gram mocniej. O, troszeczkę się śmieją. To jeszcze mocniej. A to jest dno. Aktorstwo. Nie przeskoczy się pewnych poprzeczek. I od czasu do czasu dotknie się chmur. Ale rzadko..." - mówi Marian Opania.
22.01.2023, 59’

#52 Parliamo con Paulina Kopacz

La pausa italiana

Dzisiaj do audycji „La pausa italaiana” dołączy także Pani Filolożka, czyli Paulina Kopacz. Na co dzień jest czynną italianistką, a swoją przygodę z filologią włoską rozpoczęła, aby… móc tłumaczyć Polkom i Polakom memy z włoskiego na polski. Czy to prawda? Okaże się chwilę po 15:00. Trochę o memach, trochę o włoskim kinie, ale przede wszystkim o Kalabrii - miejscu, do którego nasza dzisiejsza rozmówczyni wraca we Włoszech najczęściej. Ale nie będzie to opowieść o doświadczeniach czysto turystycznych. Bynajmniej! Pod przewodnictwem Pauliny Kopacz wejdziemy do kalabryjskiego domu, sprawdzimy, o której godzinie je się ostatni posiłek, ale porozmawiamy także o problemach młodych Włoszek i Włochów na włoskim południu. Oprócz kalabryjskich opowieści, będzie także mnóstwo muzyki, kalabryjscy także!
15.01.2023, 60’

#51 La musica: bunt! /

La pausa italiana

Dzisiaj BUNT! Ale nie taki głośny i groźny. Taki zwyczajny, który choć na chwilę pozwoli przeciwstawić się temu, co za oknem. Szarość, brak światła, deszcz… tego w „La pausa italiana” dzisiaj nie usłyszycie! Znajdzie się za to coś dla fanów „Białego Lotosu”, coś dla spragnionych nowości, ale też dla tych, którzy chcą usłyszeć znajomy utwór, przy którym czują to miłe dla człowieka, lecz trudne do określenia uczucie. „Tristezza, per favore vai via!” - tak wyśpiewa jedna z artystek, a Justyna Godzą za nią powtórzy i zrobi wszystko, żeby w tym pomóc
08.01.2023, 60’

#50 Parliamo con Tessa Capponi-Borawska

La pausa italiana

To miała być zwykła rozmowa. Taka o włoskiej zimie, czasie około świątecznym i Befanie, która przychodzi do śródziemnomorskich domów, w nocy z 5 na 6 stycznia. Ale zawsze kiedy pojawia się ONA, pojawia się też odrobina magii. I wyszła nam rozmowa o początkach i końcach, o wschodach i zachodach i o pielęgnowaniu wdzięczności. A wszystko to okraszone oczywiście smakami, zapachami i wspomnieniami z dzieciństwa.
25.12.2022, 120’

Święta po włosku

La pausa di Natale

"La pausa italiana" w świątecznej odsłonie. Przedświąteczne dwa tygodnie upłynęły nam w towarzystwie świątecznej muzyki włoskiej, która umilała nam przygotowania do świąt, zatem pierwszego dnia świąt nie może być inaczej! Tym razem dwie godziny muzyki tworzonej przez włoskich artystów, zarówno w utworach znanych słuchaczom bardzo dobrze, jak i tych bardziej niszowych. Pojawią się także znajome głosy osób, które gościły w audycji w tym roku - zdradzą jak i gdzie spędzają swoje święta, a także jak brzmi i czym pachnie ich dom, w tym wyjątkowym czasie.
18.12.2022, 60’

#49 Przygotowań do świąt część druga!

La pausa italiana

A dzisiaj, zgonie z zapowiedzią, podróżowanie świąteczne, bo polsko-włoskich przygotowań do świąt część druga! W tamtym tygodniu dostałam od Was kilka wyraźnych sygnałów, że podczas grudniowych audycji jakoś chętniej… tworzycie cuda w swoich domowych piekarnikach! Zatem pójdźmy o krok dalej. Sprawdźmy! Przyjmujemy dziś zdjęcia, tego co wyszło i tego, co nieco mniej udane, ale może inspirujące?
11.12.2022, 61’

#48 Polsko-włoskie przygotowania do świąt czas zacząć!

La pausa italiana

Dlatego dzisiejsza „La pausa italiana” będzie wypełniona włoską muzyką świąteczną. Tak, żeby przygotowania stały się przyjemniejsze. Albo leżenie i praktykowanie dolce far niente było jeszcze słodsze. Połączymy się także z Agnieszką Koper, naszą słuchaczką i patronką, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Sprawdzimy czy Włosi śpiewają kolędy? W jakich włoskich miastach są najpiękniejsze jarmarki świąteczne i po co, mieszkańcy Italii, wyplatają kosze wiklinowe przed świętami?
04.12.2022, 60’

#47 Parliamo con Lila Poszumska

La pausa italiana

Dzisiaj nie tylko "italiana", ponieważ zagości u nas wyjątkowo kącik hiszpański, kącik śródziemnomorski. O fenomenie języków śródziemnomorskich z naciskiem na język hiszpański, a to dlatego, że połączymy się dziś - w pierwszej połowie audycji - z naszą słuchaczką, tłumaczką z języka hiszpańskiego i właścicielka szkoły językowej, Lilą Poszumską. Zapytamy Ją, co w w świecie hispanistów słychać, bo połączy się z nami z ogólnopolskiej konferencja hispanistów w Gdyni.
27.11.2022, 60’

#46 La musica: łapiemy dźwięki

La pausa italiana

Dzisiaj w audycji "La pausa italiana" Justyna Godz a z nią włoski sound teller - Albert Hera, który twierdzi, że „Il canto non ci tradisce mai!”. Pojawi się również Paolo Fresu w poszukiwaniu zagubionego dźwięku, Francesco De Gregori, który śpiewa Boba Dylana oraz La Maschera i Eugenio Bennato, czyli neapolitańscy artyści. Oczywiście jak zwykle będzie także coś o miłości! O tej tajemniczej opowie Lucio Dalla i o tej, której nie ma - Cristina Donà.
20.11.2022, 60’

#45 La musica: z Vieste

La pausa italiana

Słońce jest chyba tym, czego wszyscy potrzebujemy w listopadowe popołudnie…
Dużo słonecznego spokoju czeka na Was w tej audycji, tak jak spokojne jest miasteczko Vieste, z którego Justyna Godz nadaje dzisiejsza audycję.
13.11.2022, 59’

#44 Parliamo con Bartek Kieżun

La pausa italiana

Choć Bartek Kieżun jest dziennikarzem kulinarnym, to dzisiaj tematy jedzeniowe odpuścimy. Porozmawiamy o życiu na dwa domy, czyli o życiu pomiędzy Polską a Italią. O tym, dlaczego zdecydował się zamieszkać na „straconym kawałku ziemi”? I dlaczego coraz częściej omija duże miasta - w tym ukochaną Florencję - i kieruje się w stronę włoskiej prowincji? Bartek Kieżun jest też odpowiedzialny za oprawę muzyczną audycji.
06.11.2022, 59’

#43 La musica: samochodowa

La pausa italiana

Dzisiaj podzielę się tym, co podsłuchałam w samochodowym radiu, przemierzając Włochy z północy na południe. Być może będzie to Zucchero, który poprzeplata sacrum z profanum, być może Loredana Bertè ze swoim hymnem o sile, charakterze i odwadze. Może ktoś, kto odrzuci miłość i ktoś, kto za miłość oddałby wszystko? Być może będzie coś o poezji i coś o kosmosie? I może młodzi z utworem „OK boomer” po włosku? Nie wykluczone, że wkradnie się także odrobina języka angielskiego, ale spokojnie - w wykonaniu włoskich artystów.
DLA WSZYSTKICH 04.11.2022, 15’

Na własnych zasadach

Reportaż

Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce.
To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii).
Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

La pausa italiana

Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji.
Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

La pausa italiana

Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

#39 Miłość i tęsknota za latem

La pausa italiana

Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
07.10.2022, 14’

Człowiek do zadań specjalnych

Reportaż

„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci.
Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol".
Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych…
To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę.
Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
04.10.2022, 60’

O zaburzeniach odżywiania

Plac na rozdrożu

Jesień to czas, kiedy ich najbliżsi nic nie zauważają - grube swetry i obszerne ubrania dobrze maskują ich chude ciała. Większość przypadków zaburzeń odżywiania dotyczy nastoletnich dziewcząt, ale zaburzenia te mogą wystąpić w każdym wieku i u obu płci, bo 5–10% chorych stanowią chłopcy w okresie dojrzewania. O potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym będziemy rozmawiać z Ewą Galus-Raczyńską, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, która niesie pomoc osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię, a także Justyną Charytonowicz - byłą pacjentką Fundacji i Elżbietą Bareją, mamą Justyny.
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

La pausa italiana

Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie?
O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi.
Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

La pausa italiana

"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu.
Dzisiaj proponuję Państwu to samo.
Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później…
… już tylko jesienne słońce i wolność!
Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

La pausa italiana

Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

La pausa italiana

Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

La pausa italiana

Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 16’

Kulisy urody

Reportaż

Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce?
Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie.
“Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała.
Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy.
Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać.
Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

La pausa italiana

... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

La pausa italiana

Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

La pausa italiana

Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
16.08.2022, 61’

Z Justyną Godz

Miejscownik

12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

La pausa italiana

- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo.
- Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu.
- Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka.
Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski
Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy.
To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro.
„La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

La pausa italiana

... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 13’

W trybie czuwania

Reportaż

Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund.
Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym.
W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach.
To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

La pausa italiana

... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

La pausa italiana

„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…”
I co się stało, że nie zrezygnował?
O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

La pausa italiana

Festina lente, czyli spiesz się powoli!
To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów.
Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz.
Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 17’

Cyfry i głosy

Reportaż

Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego.
W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować...
To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem.
Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
24.06.2022, 58’

#24

La pausa italiana

17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

La pausa italiana

To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

La pausa italiana

"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom.
A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

La pausa italiana

Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

La pausa italiana

"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia.
"
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

La pausa italiana

„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji?
Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
„Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość.
Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 18’

Też odchodzę

Reportaż

To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

La pausa italiana

"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać...
"
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

La pausa italiana

"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

La pausa italiana

Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

La pausa italiana

O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
13.04.2022, 60’

Czy „podawanie dalej” treści związanych z wojną jest wystarczające?

Plac na rozdożu

W środowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o odpowiedzialności w czasie wojny i o dziennikarstwie obywatelskim. Również o tym, co możemy lub co powinniśmy robić z tym, co odgrywa się na naszych oczach. W kontekście dziennikarstwa zawodowego, ale też - tak w ostatnich latach rozpowszechnionego - dziennikarstwa obywatelskiego.
Gościniami Justyny Godz w Placu na rozdrożu będą: Kateryna Litwinczowa- ukraińska dziennikarka, producentka podcastu „Urban Space Radio” i dr Anna Adamska-Gallant - adwokatka i była sędzia, która orzekała w Kosowie, w sprawach o zbrodnie wojenne, a teraz pracuje dla Ukrainy. Ugościmy też Annę Dudzińską z opowieścią pani Tamary, która na kilka dni przed zbombardowaniem Teatru Dramatycznego, uciekła z Mariupola. A nowy dom, znalazła na południu Polski.
Współprowadzącą audycję będzie Zoriana Varenia, Ukrainka, która kilka tygodni temu uciekając z Kijowa, na antenie Radia 357 relacjonowała pierwsze dni wojny w Ukrainie.
08.04.2022, 15’

Leśni ludzie

Reportaż

Reportaż Justyny Godz.
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

La pausa italiana

01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

La pausa italiana

Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

La pausa italiana

Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

La pausa italiana

Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

La pausa italiana

Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

La pausa italiana

Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach.
Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
DLA WSZYSTKICH 03.03.2022, 4’

Pomoc dla uchodźców z niepełnosprawnościami

Agresja na Ukrainę

Materiał Justyny Godz
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

La pausa italiana

Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

La pausa italiana

"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti.
Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

La pausa italiana

Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 19’

Nie bój się, mała

Reportaż

To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami.
Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

La pausa italiana

La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
TYLKO W TWOJE 357 26.01.2022, 10’

#14 Agnieszka Szwajgier

Jak oni to robią

DLA ZALOGOWANYCH 26.01.2022, 10’

Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier

Jak oni to robią - #14 Agnieszka Szwajgier

05.01.2022, 124’

Sceny z życia radiowego

Ścieżka dźwiękowa

Nasze wpadki i wypadki, czyli dźwięki na co dzień niezbyt emisyjne.
TYLKO W TWOJE 357 04.01.2022, 10’

#13 Patrycjusz Wyżga

Jak oni to robią

29.12.2021, 60’

#3

La pausa italiana

25.12.2021, 63’

Z Ewą Woydyłło rozmawiają Justyna Godz i Olga Mickiewicz

Święta dla sceptyków

20.12.2021, 62’

O byciu razem

Plac na rozdrożu

Spotkanie z Jarosławem Mikołajewskim, poetą, pisarzem i tłumaczem z języka włoskiego. Rozmowa o miłości do Włoch i o tym, jak Włosi potrafią być razem. Czy nam nie brakuje na co dzień bliskości? Co nam przeszkadza w jej uzyskaniu?
TYLKO W TWOJE 357 13.12.2021, 10’

#12 Gabi Darmetko

Jak oni to robią

26.11.2021, 18’

Co się dzieje w Wojtyszkach?

Reportaż

24.11.2021, 63’

"Podaj dalej": spotkanie z Tessą Capponi-Borawską

Plac na rozdrożu

Justyna Godz zaprasza na spotkanie z Tessą Capponi-Borawską, włoską arystokratką, pisarką, autorką tekstów i programów kulinarnych.
TYLKO W TWOJE 357 22.11.2021, 11’

#11 Tomek Michniewicz

Jak oni to robią

17.11.2021, 60’

"Podaj dalej" z Natalią de Barbaro o „Czułej przewodniczce"

Plac na rozdrożu

"Podaj dalej": spotkanie z Natalią de Barbaro i rozmowa o książce „Czuła przewodniczka”, o schematach, w które popadamy jako kobiety, ale też o czułości wobec siebie i otoczenia i o współodczuwaniu zbiorowym w kontekście aktualnych wydarzeń w Polsce.
TYLKO W TWOJE 357 08.11.2021, 11’

#10 Katarzyna Borowiecka

Jak oni to robią

05.11.2021, 14’

Sound Trip

Reportaż

20.10.2021, 61’

gość: Magda Mołek

Plac na Rozdrożu

Znana i lubiana "pani z telewizji", kiedy z niej odeszła, założyła swój kanał na YouTube. Odważnie rozmawia o seksie we własnym podcaście. O kim mowa? O Magdzie Mołek!
TYLKO W TWOJE 357 18.10.2021, 10’

#9 Krystian Hanke

Jak oni to robią

17.10.2021, 60’

#2

La pausa italiana

10.10.2021, 61’

#1

La pausa italiana

08.10.2021, 19’

Tylko zapytam

Reportaż

06.10.2021, 61’

Porozmawiajmy o pieniądzach

Plac na Rozdrożu

Gościem będzie Magdalena Linke-Koszek, czyli prawniczka i dziennikarka pisząca o modzie i kulturze oraz założycielka platformy networkingowej dla młodych kobiet Her Impact.
TYLKO W TWOJE 357 03.10.2021, 10’

#8 Antoni Grudniewski

Jak oni to robią

TYLKO W TWOJE 357 23.09.2021, 9’

#7 Roma Leszczyńska

Jak oni to robią

08.09.2021, 60’

Gość: Marta Niedźwiecka

Podaj dalej

03.09.2021, 13’

Sytuacja graniczna

Reportaż

02.09.2021, 61’

Szczury z Via Veneto

Publicystyka

Rozmowa z Piotrem Kępińskim o książce "Szczury z Via Veneto" o Rzymie
01.09.2021, 61’

Gość: Aleksandra Fafius

Podaj dalej

Stonesi, aktywizm, tatuaże i wiele, wiele kwiatów
TYLKO W TWOJE 357 21.08.2021, 7’

#6 Marcin Cichoński

Jak oni to robią

20.08.2021, 17’

Obóz z marzeniami

Reportaż

Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince.
Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
18.08.2021, 59’

Gość: Bogna Świątkowska

Podaj dalej

11.08.2021, 60’

gość: Adrianna Porowska

Podaj dalej

W tym odcinku porozmawiamy z Adrianą Porowską. Ada kieruje Kamiliańska Misja Pomocy Społecznej, pomagającej osobom w kryzysie bezdomności.
09.08.2021, 59’

Podróżowanie autostopem

Plaża niestrzeżona

04.08.2021, 60’

Między pocztówką a rzeczywistością - Salento

Publicystyka

Włoskie Południe w rozmowie z Mascarimiri, czyli tradycyjnym włoskim zespołem.
TYLKO W TWOJE 357 01.08.2021, 9’

#5 Justyna Mączka

Jak oni to robią

14.07.2021, 60’

Gość: Beata Wrona

Podaj dalej

TYLKO W TWOJE 357 10.07.2021, 9’

#4 Mateusz Fusiarz

Jak oni to robią

09.07.2021, 14’

Nie tędy droga

Reportaż

Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
07.07.2021, 60’

Gość: Ewa Woydyłło-Osiatyńska

Podaj dalej

24.06.2021, 60’

Polskie miasta zapaści

Publicystyka

Rozmowa Justyny Godz z Markiem Szymaniakiem o jego najnowszej książce "Zapaść. Reportaże z mniejszych miast". Według Polskiej Akademii Nauk niemal połowie z dwustu pięćdziesięciu pięciu średnich miast w Polsce grozi społeczno-ekonomiczna zapaść, a powodami są wyludnienie, upadający przemysł, bezrobocie, problemy mieszkaniowe, utrudniony dostęp do ochrony zdrowia, smog, układy polityczne, starzenie się społeczeństwa i exodus młodych.
TYLKO W TWOJE 357 01.06.2021, 7’

#3 Iza Woźniak

Jak oni to robią

Rasowa reporterka, genialna kierowniczka. Jest i Ona - Iza Woźniak. Co można znaleźć na jej biurku? Ile godzin dziennie pracuje? I cóż takiego robi Marcel, że ją regularnie dekoncentruje?
17.05.2021, 60’

Moda na ogrody działkowe

Publicystyka

Tradycja kontra nowoczesność. Czy jest miejsce na jedno i drugie? Będziemy rozmawiać o Rodzinnych Ogrodach Działkowych, o zmianach w krajobrazie miejskim i ich wpływie na aktualną modę na działkowanie.
14.05.2021, 14’

Działkowanie w wersji polskiej

Reportaż

TYLKO W TWOJE 357 07.05.2021, 9’

#2 Agnieszka Obszańska

Jak oni to robią

26.04.2021, 61’

Justyna Godz

Gra zespołowa

TYLKO W TWOJE 357 01.04.2021, 5’

#1 Michał Gąsiorowski

Jak oni to robią

Trochę o kuchni, trochę o włosach. Skąd to zdziwienie? Nie samym sportem Michał żyje.
22.03.2021, 60’

Jak brzmi pandemia?

Publicystyka

Jak brzmi pandemia? Opowiadali o tym: artysta zajmujący się field recordingiem Marcin Dymiter oraz Magdalena Świerczyńska-Dolot, jedna z autorek projektu "Nie słyszę".
TYLKO W TWOJE 357 17.03.2021, 4’

#0 Marcin Łukawski

Jak oni to robią

Marcel miał szczęście, tylko ten cykl zapowiada. Ale przy okazji co nieco zdradza...
04.03.2021, 61’

Czym żyje małe miasto?

Publicystyka

Małomiasteczkowy - to znaczy jaki? Porozmawiamy o tym, czym żyje małe miasto. O jego blaskach i cieniach, ale także o mitach i stereotypach. Nie zabraknie również rozmów o tożsamości miejsc i mieszkańców małych miast.
26.02.2021, 16’

Damy i opiekunki

Reportaż

Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
doładowanie ...