Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

justyna.dzbik@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!

Justyna Dżbik-Kluge

Kiedy postanowiłam rzucić pracę w Polskim Radiu (jak powszechnie wiadomo "dobra zmiana" nie zapowiadała się wcale na najlepszą ;), znajomy z zaprzyjaźnionej fundacji zapytał mnie: "Chciałabyś być naszym rzecznikiem? Fajnie! Ale czy jesteś pewna, że chciałabyś w życiu robić cokolwiek innego niż dziennikarstwo?". A jak wiadomo z filmu „Chłopaki nie płaczą”, czasem w życiu trzeba sobie odpowiedzieć na co najmniej jedno bardzo ważne pytanie… 9 lat w Polskim Radiu, 5 lat w Radiu ZET, pół roku w Radiu Kolor, debiut w programie telewizyjnym „Rower Błażeja”, 7 lat w magazynie kulturalnym „Qadrans Qltury”, jedna książka już wydana („Polacy last minute. Sekrety pilotów wycieczek”) i kilka w drodze, setki poprowadzonych spotkań autorskich, tysiące wypowiedzianych do mikrofonu słów i wreszcie… znalazłam dla siebie przytulny kącik pod najlepszym radiowym adresem na świecie. Zapraszam na literackie przyjemności bez zadęcia w audycji „Książki. Lubię to!”.
31.10.2022, 29’

Relacja z targów w Krakowie

Książki. Lubię to!

27.10.2022, 60’

Jaką rolę pełnią dziś krytycy literaccy?

Plac na rozdrożu

Krytyka literacka w czasach bookstagramu? Kim jest dziś recenzent i jaka jest jego rola?
Media społecznościowe dają nam możliwość pisania o wszystkim i mówienia wszystkiego. Dziś każdy "może być" recenzentem książkowym czy filmowym. Dzielimy się swoimi opiniami o literaturze na portalach internetowych, na swoich "wallach", w relacjach. Kim w takim razie dziś jest, kim powinien być recenzent czy krytyk literacki? Jakie kompetencje powinien posiadać? Jak powinien pisać o literaturze? A może nie ma zasad, nie ma granic, nie ma reguł - wszystkie opinie o literaturze dozwolone. Kto czyta recenzje i dlaczego? Czy faktycznie by kupić daną książkę sugerujemy się tymi opiniami? Wreszcie czy pisarze i pisarki biorą sobie do siebie recenzenckie uwagi? W studiu zagości pisarka, poetka, badaczka literatury Eliza Kącka, a na łączach pisarka Magdalena Majcher i twórca kanału "Okoń w sieci", bookstagramer Marcin "Okoń" Okoniewski. Zaprasza Justyna Dżbik-Kluge.
24.10.2022, 27’

"Minuty. Reportaże o starości" Izy Klementowskiej

Książki. Lubię to!

20.10.2022, 23’

Pani Labiryntu

Książki. Lubię to!

Tu Justyna Dżbik-Kluge o pożegnaniu Marka Krajewskiego ze swym bohaterem Eberhardem Mockiem oraz retelling mitu o Ariadnie i Tezeuszu czyli Magda Knedler i powieść "Pani Labiryntu".
17.10.2022, 27’

"Naprawić przyszłość"

Książki. Lubię to!

Rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z Marcinem Napiórkowskim wokół książki "Naprawić przyszłość" - o tym, dlaczego potrzebujemy lepszych opowieści, żeby uratować świat...
13.10.2022, 24’

To przez wiatr

Książki. Lubię to!

W kąciku czytelniczym Justyna Dżbik- Kluge zaprosi Jakuba Nowaka z jego debiutem - nowoczesnym westernem z Modrzejewską i Sienkiewiczem w tle " To przez wiatr ". Jak pisze wydawca książki : to pachnąca whiskey , potem i krwią wielogatunkowa powieść o emigracyjnych losach warszawskiej bohemy.
10.10.2022, 39’

Tomasz Stawiszyński o końcu świata

Książki. Lubię to!

03.10.2022, 38’

Reportaże i powieści

Książki. Lubię to!

26.09.2022, 31’

"Niebo bez ptaków" i "Fuck fame and game"

Książki. Lubię to!

Wznowione "Niebo bez ptaków" Danuty Brzosko-Mędryk i reportaż Elżbiety Turlej "Fuck fame and game".
18.09.2022, 60’

#42 Piotr Żyłka i Manfred Deselares / Sylwia Winnik

Książki. Lubię to!

Piotr Żyłka i Manfred Deselares "Niemiecki ksiądz u progu Auschwitz".
Sylwia Winnik "Bezmiłość. O czułych wyznaniach w listach, grypsach i wspomnieniach z Majdanka".
11.09.2022, 59’

#41 „Dubaj. Miasto innych ludzi” Anny Dudzińskiej

Książki. Lubię to!

„Dubaj. Miasto innych ludzi” to wciągająca opowieść o ekspatach, migrantach zarobkowych, ludziach, którzy z niedostępnym miastem na środku pustyni związali swoje zawodowe życie, na krócej lub dłużej. Podobnie zresztą jak sama autorka, która w Dubaju żyła przez kilka lat.
O ich codzienności, marzeniach, tożsamości, wyobcowaniu, o mieście, które dyktuje swoje warunki, porozmawiamy z Anną Dudzińską - reportażystą radiową, dziennikarką Radia 357. I autorką wspomnianej książki.
05.09.2022, 60’

Jak wychować dziecko do (nie)posłuszeństwa?

Plac na rozdrożu

Czego, poza czytaniem i tabliczką mnożenia, uczy nas dzisiejsza szkoła? Samodzielnego, krytycznego myślenia... czy może posłusznego, bezrefleksyjnego wykonywania poleceń?
Jakim obywatelem będzie prymus, wykonujący wszystkie polecenia, a jakim rozrabiak z ostatniej ławki, który zadaje nauczycielowi niewygodne pytania? Jaka jest rola szkoły w kształtowaniu postaw i wartości?Czy obecny system edukacyjny chyli się ku upadkowi?
Na te i pewnie jeszcze kilka innych pytań, poszukamy odpowiedzi w dzisiejszym "Placu na rozdrożu". Gośćmi audycji będą:
Agata Passent - dziennikarka, pisarka, publicystka, felietonistka tygodnika "Polityka", matka, mocno zaangażowana w różne formy edukacji alternatywnej, w strajki rodziców przeciwko obecnym metodom edukacyjnym w polskiej szkole. Mikołaj Marcela - wykładowca akademicki UŚ, pisarz, autor książek i tekstów krytykujących obecny (pruski) system edukacji. Jego najnowsza książka wychodzi szerzej poza system edukacji i wskazuje jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności... a ta książka to "Patoposłuszeństwo".
04.09.2022, 60’

#40 Nowa książka Sylwii Chutnik

Książki. Lubię to!

Wywiady w mediach, spotkania z czytelnikami i czytelniczkami, wspólne czytanie poezji, festiwale, społeczne zaangażowanie, komentowanie świata w mediach społecznościowych, doktorat, własny zespół muzyczny... jak ona to robi? Ale to się dzieje, taka właśnie jest. Sylwia Chutnik - pisarka, działaczka społeczna, publicystka wpada z impetem do naszego książkowego świata z bogatą, w niezwykłe bohaterki, powieścią - "Tyłem do kierunku jazdy". Książka dająca do myślenia, ale nie dołująca... zabawna i życiowa jednocześnie. O kobiecych doświadczeniach w różnych momentach historycznych, o wychodzeniu poza schemat, o urokach pisania w Domu Pracy Twórczej w Radziejowicach, porozmawiamy z autorką w najbliższą niedzielę, po 20.00. Zagramy też muzykę zespołu Zimny Maj, który Sylwia współtworzy od lat.
14.08.2022, 60’

#39 Kryminał i obyczaj

Książki. Lubię to!

Sławek Gortych pochodzi z Bolesławca, a po karkonoskich szlakach wędruje od dzieciństwa. Miłość do gór zaszczepili w nim rodzice, zabierając go dawno, dawno temu na Śnieżkę. Doświadczenia spotkań na szlaku, wizyt w schroniskach, setki kilometrów "w nogach", a do tego lektura niezliczonych źródeł historycznych o burzliwych losach Dolnego Śląska i... wiara w moc Ducha Gór, zaowocowały powieścią kryminalno-historyczną "Schronisko, które przestało istnieć". Więcej na jej temat już po 20:00.
Będą góry, będzie i morze, z którego prosto do studia Radia 357 dotrze pisarka Anna Ficner - Ogonowska. Z autorką bestsellerowych powieści obyczajowych (m.in. głośny debiut "Alibi na szczęście" i najnowsza "Jesteśmy Twoi") porozmawiamy o tym, jak stworzyć współczesne "Przeminęło z wiatrem".
A skoro morze to... Literacki Sopot. 11-ta edycja Festiwalu potrwa od 18 do 21 sierpnia. O gościach i gościniach, spotkaniach, idei i... Irlandii opowie dyrektorka Literackiego Sopotu, Joanna Cichocka-Gula.
07.08.2022, 59’

#38 Recepta na dobrą powieść

Książki. Lubię to!

Pisarz tworzący wciągające opowieści to skarb.
Pisarz, który dodatkowo potrafi pięknie i wciągająco opowiadać o tym, jak owe opowieści tworzy, to i skarb i prawdziwa przyjemność dla jego Czytelników i Czytelniczek.
Taki właśnie duet pisarski zagości w niedzielnej audycji "Książki. Lubię to!".
Katarzyna Puzyńska to niekwestionowana królowa mrocznych historii z niewielkim Lipowem w roli głównej. Jej serię kryminałów o policjantach i policjantkach z Lipowa pokochaliśmy tak bardzo, że co roku w okolicach Brodnicy, gdzie znajduje się pierwowzór literackiego Lipowa czyli Pokrzydowo, odbywa się Zlot Fanów Katarzyny Puzyńskiej.
Robert Małecki jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły, najważniejszych nagród w świecie literatury kryminalnej, w Polsce.
Prawdziwy początek, który zmienił w jego życiu wszystko to rok 2016, kiedy ukazała się pierwsza część serii o dziennikarzu Marku Benerze "Najgorsze dopiero nadejdzie". Niedługo później światło dzienne ujrzała seria o komisarzu Bernardzie Grossie.
W Książki. Lubię to! porozmawiamy o receptach na dobre powieści, ale też o pasjach pozaliterackich. Usłyszycie o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości kryminalnej, a także o blaskach i cieniach tworzenia skomplikowanych, psychologicznych opowieści o najgorszych ludzkich instynktach.
31.07.2022, 60’

#37 TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka

Książki. Lubię to!

Zuza Ziomecka opowie o swoim podcaście "Zwrotnik" w ramach Archipelagu Allegro, a Beata Sabała-Zielińska zaprosi w góry szczególnie młodszych czytelników swoją wakacyjną książką "TOPR. Tatrzańska przygoda Zosi i Franka. Będzie o pięknie Tatr i o bezpieczeństwie - dla dorosłych Słuchaczy mamy "TOPR 2" czyli reportaż o głośnych akcjach tatrzańskich ratowników. Na Słuchaczy czeka również książka "Chcieliśmy być wolni" od Muzeum Powstania Warszawskiego i zaproszenie na poniedziałkową Popołudniówke prosto z obchodów 78. rocznicy wybuchu Powstania.
25.07.2022, 61’

Dla kogo i czym jest literatura?

Plac na rozdrożu

"Piszę swoje książki dla ludzi inteligentnych, którzy myślą, którzy czują, którzy mają jakąś wrażliwość. (...) Żeby czytać książki trzeba mieć jakąś kompetencję, pewną wrażliwość, pewne rozeznanie w kulturze. (...) Literatura nie jest dla idiotów." Trudno się dziwić, że te słowa wypowiedziane przez Olgę Tokarczuk, na organizowanym przez jej fundację Festiwalu Góry Literatury, wstrząsnęły nie tylko światem literackim, ale szerzej - opinią publiczną.Trudno też dywagować, co noblistka miała na myśli. Mimo medialnej burzy, odmawia komentowania swoich słów. Warto jednak przyjrzeć się temu, co ta wypowiedzieć spowodowała i co o postawionych w niej tezach, sądzą ludzie od lat związani z literaturą - piszący książki i promujący ich czytanie. Dzisiejszy "Plac na rozdrożu" to rozmowa o tym, dla kogo i czym jest literatura. Gośćmi Justyny Dżbik-Kluge są Paulina Wilk, Wojtek Szot i Jakub Żulczyk.
24.07.2022, 59’

#36 Kim są prekursorzy i prekursorki?

Książki. Lubię to!

Odpowiedzi na to pytanie szukają redaktorzy i redaktorki pokaźnej monografii "Prekursorzy" wydanej przez Ośrodek KARTA. Książka zawiera cytaty, zaczerpnięte z pisanych przez lata tekstów wybitnych osobistości polskiego życia publicznego. Jerzy Owsiak, Magdalena Abakanowicz, Bronisław Malinowski, Maria Skłodowska-Curie to tylko niektórzy z bohaterów, o których porozmawiamy w niedzielnej audycji "Książki. Lubię to!". Po 20.00 moimi gośćmi będą Małgorzata Sopyło i Karol Płatek z Ośrodka KARTA.
W audycji również kolorowa i magiczna relacja z nowego festiwalu literackiego Dwa Księżyce - Słowa Mają Moc, w Kazimierzu Dolnym. O jego idei, ale też o nowej fascynującej powieści "Klątwa" porozmawiam z Mają Wolny.
17.07.2022, 60’

#35 Zielone książki

Książki. Lubię to!

Zapraszamy na łąki, do lasu, na spacery po wrzosowiskach.
Urszula Zajączkowska poetka, botaniczka, autorka m.in. wielokrotnie nagradzanej książki "Patyki, badyle..." opowie o swoim nowym podcaście "Literatura roślinna", realizowanym w ramach Archipelagu Allegro. "O literaturze, której bohaterkami są rośliny, ich jawne i sekretne życie, ich zwyczaje, nieznane nam zachowania, inspirujące właściwości. Dlaczego tracąc liście, rośliny stają się bezimienne, jakby pozbywały się swojej tożsamości? Czy Sienkiewicz znał się na przyrodzie?" porozmawiamy o tym z autorką, która połączy się z nami na żywo prostu z Festiwalu Góry Literatury.
Nietuzinkowy etnobotanik, popularny wideobloger, piewca dzikości, natury i przyrodniczej ekstrawagancji prof. Łukasz Łuczaj podpowie jak założyć "Dziki ogród" i jaka siła w nim drzemie.
A Wojciech Bonowicz w charakterystycznym dla siebie gawędziarskim stylu zaprosi do świata "Historii na każdą godzinę". W jego nowym tomie opowiadań, pięknie ilustrowanym przez Sylwię Krachulec również znajdziemy mnóstwo połączeń świata człowieczego ze światem przyrody.
10.07.2022, 61’

#34 Wędrówki przez różne gatunki literackie

Książki. Lubię to!

O obyczajowych powieściach historycznych opowiedzą trzy pisarki, które zagoszczą w studiu Maria Paszyńska, Sabina Waszut, Katarzyna Bulicz-Kasprzak.
03.07.2022, 60’

#33 Fantastyka oczami kobiet

Książki. Lubię to!

Odsłonimy przed Wami kulisy pracy nad kryminałami, powieściami obyczajowymi, ale też literaturą fantasy czy "zieloną literaturą".
Dziś Justyna Dżbik-Kluge weźmie "pod lupę" kulisy tworzenia potworów, strzyg, wampirów, ale też magicznych zaklęć i różnych światów... czyli fantastykę, widzianą oczami kobiet.
Jedne z ciekawszych przedstawicielek tego nurtu: Aneta Jadowska i Katarzyna Berenika Miszczuk, opowiedzą nie tylko o swoich najnowszych powieściach (Aneta o "Aferze na tuzin rysiów", Kasia o "Gniewie"), ale też o zaletach pisania fantasy, roli kobiet w polskiej literaturze tego typu oraz zdradach na rzecz innych gatunków.
26.06.2022, 60’

#32 "Zaufarium" Miłosza Brzezińskiego

Książki. Lubię to!

Pierwsze wakacyjne "Książki. Lubię to!" to spotkanie z Miłoszem Brzezińskim i jego najnowszą książką "Zaufarium". Nietuzinkowy trener osobisty, twórca Instytut Kreowania Skuteczności kolejny raz zbiera swoje doświadczenia i przemyślenia z pracy z ludźmi oraz dziesiątki a może i setki badań naukowych, by zebrać je we wciągającą opowieść o naiwności, oszukiwaniu, powielaniu błędów i budowaniu relacji społecznych.
Z Miłoszem pierwszy raz spotkaliśmy się w Czwórce Polskim Radiu, gdzie w każdą środę prowadziliśmy rozmowy o różnych życiowych sprawach. Rozmowy bardzo lubiane przez Słuchaczy i Słuchaczki. Cieszę się, że w ten weekend Miłosz pojawi się w studiu Radia 357.
Również w niedzielę specjalnie dla nas przyjeżdża ze Śląska jedna z ciekawszych współczesnych autorek powieści obyczajowych, z mocnym kryminalnym akcentem. Interesują ją trudne międzyludzkie relacje, walka z cierpieniem, nagłaśnianie społecznych niesprawiedliwości i problemów. Magdalena Majcher prezentuje kolejną poruszającą historię "Najgorszy dom". To świetna lektura na wakacje. Porozmawiamy z Magdą o wrażliwości, kulisach jej pracy i o tym, czy w każdy dom może być tym najgorszym
19.06.2022, 59’

#31 Festiwalowo i wakacyjnie

Książki. Lubię to!

Znają już Państwo, z naszej anteny, Mikołaja Gospodarka. Fotograf i wypatrywacz pięknych miejsc jest autorem albumów o Polsce, wydawanych przez Wydawnictwo Pascal. Mikołaj zjeździł Polskę wzdłuż i wszerz. Tym razem będzie przejazdem w Warszawie. Odwiedzi studio Radia 357 i opowie o tym, co widział, gdzie był, dokąd warto wybrać się na wakacyjne wypady.
Ciekawym pomysłem zwiedzania Polski może być jeżdżenie śladem literackich festiwali. Na mapie warto zaznaczyć Szczebrzeszyn i Zamość, gdzie od 7 do 13 sierpnia odbędzie się Festiwal Stolica Języka Polskiego.
Ale wcześniej inna stolica... ta administracyjna. Przyszły weekend w Warszawie należy do 10. edycji Big Book Festiwalu - jednej z najciekawszych i najbardziej oryginalnych, w swojej formule, imprez tego typu w Polsce. Goście zagraniczni, spotkania wokół polskich tytułów, wydarzenia towarzyszące. O tym wszystkim opowiedzą jego matki założycielki - Anna Król i Paulina Wilk. A co poza tym? W przyszły weekend warto odwiedzić Ogród Krasińskich w Warszawie, gdzie również po raz 10. świętujemy imieniny Jana Kochanowskiego - to jedne z najbardziej hucznie obchodzonych celebracji w stolicy. Poza spotkaniami literackimi szykują się ciekawe wydarzenia towarzyszące, takie jak występ Teatru Improwizowanego Klancyk czy koncert wspaniałego "zegarmistrza światła" Tadeusza Woźniaka.
12.06.2022, 60’

#30 "Jak się starzeć bez godności"

Książki. Lubię to!

05.06.2022, 60’

#29 Jak wybrać najlepszą

Książki. Lubię to!

Którego autora lub autorkę uhonorować tytułem?
Jakie są blaski i cienie pracy jurorskiej przy jednej z najbardziej prestiżowych nagród w kraju.
W niedzielnej audycji "Książki. Lubię to!" na te i wiele innych pytań odpowiedzą Eliza Kącka i Justyna Sobolewska jurorki 15. Nagrody Literackiej Miasta Warszawy.
Ogłoszenie wyników tego wyjątkowego konkursu już 18 czerwca.
Wcześniej bezkonkurencyjny Romain Gary - francuski pisarz i scenarzysta, przez kilka lat związany z Polską. Uwielbiany, podziwiany, zagubiony. Gdy cała Francja czekała na jego kolejne książki, odszedł, popełniając samobójstwo. Jego portret postanowiła nakreślić w swojej kolejnej wciągającej książce Agata Tuszyńka.
O pracy nad "Żonglerem" opowie w Radiu 357.
29.05.2022, 59’

Marcin Meller / Pucio / "Powszednia historia"

Książki. Lubię to!

Wieczorem w audycji "Książki. Lubię to!" Marcin Meller opowie o tym jak to jest być debiutantem w nowym gatunku.
Jego brawurowo napisana i trzymająca w napięciu powieść "Czerwona ziemia" spotkała się z bardzo dobrym odbiorem czytelników.
Porozmawiamy o literackich i faktycznych wyjazdach do Ugandy, o relacjach z bliskimi i fascynacji tytułową "czerwoną ziemią".
W audycji szukuje się również specjalna mini relacja z Targów Książki w Warszawie.
Justyna Dżbik-Kluge zajrzała z mikrofonem na wyjątkowe stanowisko, na którym rządzi niejaki Pucio.
Seria o Puciu jest prawdziwym bestsellerem i to od pierwszego odcinka, w którym Pucio uczył się mówić. O narodzinach tego kochanego przez dzieci bohatera i o marce, jaką stała się ta książkowa seria opowie jej autorka Marta Galewska-Kustra.
A do tego debiutujący nie w świecie literackim, ale w świecie autorów Sebastian Nowak. Przez lata spełniał się świetnie w roli redaktora książek, teraz napisał swoją - powieść o pokoleniu współczesnych trzydziestolatków "Powszednia historia".
22.05.2022, 60’

#27 Łukasz Orbitowski "Chodź ze mną"

Książki. Lubię to!

15.05.2022, 60’

#26 "Darcie pierza" / "Tajemnice długowieczności"

Książki. Lubię to!

Rozmowa z Anną Dziewit-Meller. Ślązaczka, kobieta, matka, dziennikarka, wokalistka rock'n' rollowej dziewczyńskiej kapeli Andy, a nade wszystko błyskotliwa obserwatorka tego, co nam się udaje i nie udaje w codzienności. Porozmawiamy o różnych życiowych rolach i o sprawnym felietonowym piórze, czyli o jej zbiorze tekstów "Darcie pierza", który ukazuje się nakładem Wydawnictwa Literackiego. W drugiej części audycji, rozmowa Beaty Kwiatkowskiej z niezwykłą Martą Zaraską. Ta ceniona dziennikarka naukowa przeanalizowała setki badań, prac naukowych i eksperymentów, by odpowiedzieć na pytanie z podtytułu jej książki "Tajemnice długowieczności".
08.05.2022, 60’

#25 "Proste równoległe" / "Całe piękno świata"

Książki. Lubię to!

01.05.2022, 60’

#24 "Polki i Polacy w pracy"

Książki. Lubię to!

Dziś w audycji "Książki. Lubię to!": Agatha Rae - autorka książki "Polki i Polacy w pracy", o stereotypach związanych z różnymi zawodami (Wydawnictwo Kagra); Relacja Beaty Kwiatkowskiej z festiwalu Kino na Granicy. Dziś o Literackim Cieszynie; w drugiej części spotkania - "W ogóle mnie nie słuchasz" autorstwa Kate Murphy, fragment audiobooka ciekawej książki o kryzysie słuchania i o tym, dlaczego jest ono tak ważne dla rozwoju człowieka (Wydawnictwo Marginesy).
24.04.2022, 60’

#23

Książki. Lubię to!

17.04.2022, 60’

#22 "Poli Raksy twarz"

Książki. Lubię to!

Pierwsze skojarzenia z Polą Raksą? Czterej Pancerni i Pies oraz Autobiografia Perfectu ze słynnym wersem „za jej Poli Raksy twarz”, bo przecież rudowłosa sanitariuszka rozpalała serca i wyobraźnię wielu widzów. To oczywiste, ale co jeszcze? Zagrała w „Szatanie z siódmej klasy” i w „Uprowadzeniu Agaty”? Jej romans z Bogusławem Lindą był plotkarskim wydarzeniem lat 80. Tak naprawdę Apolonia, a nie Pola, uciekła po latach przed medialnym szumem. Zamieszkała w małej wiosce, stroni od dziennikarzy i nie chce mówić ani o swoim życiu, ani o karierze. Dlaczego uciekła? W jaki sposób rola Marusi zdeterminowała jej życie? Dla Krzysztofa Tomasika to były wystarczające pytania, żeby bliżej zainteresować się losem tej niezwykłej kobiety i napisać o niej książkę a także opowiedzieć o niej w audycji Justyny Dżbik-Kluge. W „Książki. Lubię to” pojawi się również Krzysztof Daukszewicz. Opowie o swoich dwóch twarzach - satyrycznej i lirycznej, a obie znajdziemy w jego nowych książkach, wydanych niedawno przez Prószyńskiego - "Jak płynie wódeczka" i "Nie widziałem jeszcze jak płaczesz".
10.04.2022, 58’

#21 Nowości od Ewy Ewart i Pauliny Wilk

Książki. Lubię to!

Ewa Ewart "Rozmowy ze śmiercią"
Paulina Wilk "Lalki w ogniu"
03.04.2022, 60’

#20 "O Włos" Katarzyny Bondy

Książki. Lubię to!

27.03.2022, 60’

#19

Książki. Lubię to!

20.03.2022, 58’

#18

Książki. Lubię to!

W studiu pojawią się Kasia Czajka-Kominiarczuk („Mam nadzieję”), Marianna Darżynkiewicz-Wojcieska („Botaniczny od kuchni”) i Magda Żelazowska („Nowy Jork. Opowieści o mieście”). Dyskusja o nadziei, radości z podróżowania, o tym jak natura pomaga nam zachować balans wewnętrzny. Ciekawa dyskusja w nieoczywistym zestawie! Zaprasza Justyna Dżbik-Kluge.
13.03.2022, 60’

#17 Karolina Pasternak i Julia Kaleńska-Rodzaj

Książki. Lubię to!

Dziś w audycji „Książki. Lubię to!” spotkanie z Karoliną Pasternak, doświadczoną dziennikarką i autorką książki „Holland. Biografia od nowa” oraz prosto z Krakowa Julia Kaleńska-Rodzaj. Julia założyła Krakowski Ośrodek Doradztwa dla Artystów KODA, w którym prowadzi konsultacje dla twórców na różnych etapach muzycznego działania. Specjalizuje się w psychologii muzyki, promuje tę dziedzinę w Polsce, a my porozmawiamy o jej najnowszej książce dla PWN Moc wiedzy - „Psychologia tremy”.
06.03.2022, 59’

#16

Książki. Lubię to!

27.02.2022, 60’

#15 gościnie: Oksana Zabużko, Sylwia Trojanowska

Książki. Lubię to!

DLA WSZYSTKICH 27.02.2022, 37’

"Planeta Piołun" spotkanie z Oksaną Zabużko

Agresja na Ukrainę

Rozmowa Justyny Dżbik-Kluge z autorką książki „Planeta Piołun”, wybitną ukraińską pisarką, poetką i eseistką, Oksaną Zabużko. O twórczości i sytuacji na Ukrainie w audycji "Książki. Lubię to!"
20.02.2022, 60’

#14

Książki. Lubię to!

13.02.2022, 58’

#13

Książki. Lubię to!

06.02.2022, 60’

#12

Książki. Lubię to!

30.01.2022, 59’

#11

Książki. Lubię to!

23.01.2022, 59’

#10 Manuela Gretkowska i Magdalena Majcher

Książki. Lubię to!

O książce, która powstała na kanwie życia Lucyny Ćwieczakiewiczowej czyli ,,Mistrzyni” autorstwa Manueli Gretkowskiej,
,,W najnowszej powieści autorka z przenikliwością i humorem portretuje kobietę niezwykłą i pełną sprzeczności. Nieprzewidywalną, groźną niczym piorun kulisty. To opowieść o szczodrości, zachłanności, pragnieniach i nienasyceniu”. Nowy trzymający w napięciu kryminał ,,Małe zbrodnie” , o którym opowie sama autorka Magdalena Majcher.
,,Powieść inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, która jest jak życie – nigdy nie czarno-białe.”
16.01.2022, 60’

#9 Urszula Jabłońska i Adam Szaja

Książki. Lubię to!

Rozmowa z Urszulą Jabłońską, autorką książki ,,Światy wzniesiemy nowe”, o teraźniejszości i przyszłości zmęczonego przez człowieka świata, o komunach, niestandardowych społecznościach, które podejmują wspólnie wiele trudnych wyborów, by żyć lepiej dla siebie i dla Planety. Do studia zajrzy również książkowy bloger, recenzent i spec Adam Szaja, autor kanału ,,Smak książki".
09.01.2022, 60’

#8

Książki. Lubię to!

02.01.2022, 60’

#7

Książki. Lubię to!

26.12.2021, 61’

Zaprasza Justyna Dżbik-Kluge

Słodkie niespodzianki

12.12.2021, 60’

#6

Książki. Lubię to!

05.12.2021, 60’

#5

Książki. Lubię to!

28.11.2021, 60’

#4

Książki. Lubię to!

21.11.2021, 60’

#3

Książki. Lubię to!

14.11.2021, 60’

#2

Książki. Lubię to!

07.11.2021, 60’

#1 Opowieść z trzepaka / TOPR. Nie każdy wróci / Stacja Książka

Książki. Lubię to!

Gościnią audycji będzie na początek Paulina Tyczkowska, współtwórczyni popularnego fanpejdża "Krótka historia jednego zdjęcia". Paulina wydaje kolejny album z serii "Krótka historia.... " - tym razem coś dla najmłodszych, czyli "Opowieści z trzepaka". Będę miała też nagraną rozmowę z ratownikiem TOPR Danielem Giejbatowem o książce Beaty Sabały-Zielińskiej "TOPR. Nie każdy wróci". Odwiedzę też Kinokawiarnię Stacja Falenica na stacji PKP Falenica, gdzie dziennikarka Agnieszka Kowalska robi cykl spotkań z autorami i autorkami "Stacja Książka". Agnieszka zaprosi na cykl i do samego miejsca.
doładowanie ...