Idź do treści
Dodaj do ulubionych
reportaze@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Radio 357

Reportaż

Przestrzeń dla najtrudniejszej radiowej formy. Reportaże przygotowują m.in. Anna Dudzińska, Justyna Godz, Roma Leszczyńska, Olga Mickiewicz i Agnieszka Szwajgier. Na antenie Radia 357 w piątek o godz. 18:10.
02.06.2023, 15’

Życie? Wolę na trzeźwo

Justyna Godz
Czy wyobrażacie sobie imprezę - w dodatku udaną - bez alkoholu? Imprezę na której od razu wchodzicie na parkiet, z pominięciem kolejki po drinka? I czujecie się bezpiecznie, bo wszyscy wokół też są trzeźwi? Alkohol bywa prezentem, pocieszeniem, a także „niewinną” rozrywką. Jest nieodłącznym elementem firmowych integracji, rodzinnych celebracji, a dla wielu - wręcz elementem codzienności. Choć kultura picia w naszym kraju na przestrzeni lat bardzo się zmieniła, nadużywanie alkoholu przez Polki i Polaków wciąż ma się dobrze: średnia spożycia w Polsce jest wyższa niż średnia europejska. „6 lat temu byłam 20 kilo większa, z trądzikiem na twarzy, nie miałam już praktycznie przyjaciół, nie miałam relacji z rodziną, nie miałam pracy i nie wiedziałam co chcę robić. W każdej pracy i w każdej relacji przeżywałam lęki. W pewnym momencie wiedziałam, że muszę coś zrobić. Albo w jedną albo w drugą”. Tak opowiada o sobie Marta Markiewicz - od 6 lat abstynentka i jedna z pomysłodawców SobeRave - cyklu trzeźwych imprez, wolnych od alkoholu i innych używek. Organizowane są w kilku polskich miastach pod hasłem „Do hugs, no drugs”. Czy to opcja dla każdego? Czy tylko o alkohol lub jego brak tu chodzi? O tym w reportażu Justyny Godz „Życie? Wolę na trzeźwo”
DLA WSZYSTKICH 26.05.2023, 16’

05-319 Cegłów. Kochajmy się!

Beata Kwiatkowska
Śpiew ptaków, dźwięk odjeżdżającego pociągu, kościelne dzwony - tak brzmi Cegłów. Kiedyś to miasteczko funkcjonowało jako „mazowiecka Częstochowa”. W centrum miasta, w odległości kilkudziesięciu metrów od siebie, stoją dwa kościoły: Mariawitów i Katolików. Czy dziś, tak jak w dawnych czasach, wierni obu wyznań patrzą na siebie z niechęcią? To pytanie zadawali sobie Pani Zuzanna i Pan Wojciech. Ich drogi skrzyżowały się 40 lat temu. On - mariawita, ona - katoliczka. Czy różne wyznania mogą być przeszkodą dla prawdziwej miłości? Odpowiedzi na te pytania poszukamy w reportażu Beaty Kwiatkowskiej „05-319 Cegłów. Kochajmy się!”.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 19.05.2023, 20’

Samotność w ciszy

Anna Dudzińska
(Reportaż w wersji wideo z tłumaczeniem na PJM - https://youtu.be/QPhIWtLZ_54) „Nigdy nie byłam dzieckiem. Szybko nauczyłam się rozumieć świat lepiej niż moi rodzice. Jako 7-latka chodziłam z mamą na wywiadówkę i to ja przekazywałam jej wszystkie informacje. Potem wyjechałam na studia. Uciekłam, byłam wolna i przez 20 lat wyłączyłam się z tego świata”. Irena jest CODA - słyszącym dzieckiem niesłyszących dorosłych (Child of Deaf Adults). To nie jest wyjątkowa sytuacja - aż 90% niesłyszących rodziców ma w pełni sprawne, słyszące dzieci. Ale środowisko i dorastanie dziecka, którego rodzice wyłącznie migają, wygląda inaczej niż u ich rówieśników. Od wczesnych lat stają się tłumaczami, obrońcami rodziców, z poczuciem aż nadto rozwiniętej odpowiedzialności za nich. Poza tym funkcjonują w środowisku dwujęzycznym i dwukulturowym, a to mocno wpływa na ich tożsamość. To babcia nauczyła Irenę mówić, śpiewać i modlić się. Dzięki temu umiała funkcjonować na granicy dwóch światów - słyszących i niesłyszących. Ale przez to też, musiała zbyt szybko dorosnąć. Kiedy wyjechała na studia, poczuła się wolna, robiła co chciała i wyłączyła się ze świata głuchych na niemal 20 lat. A potem dokonała się transformacja. Jej trauma stała się jej powołaniem. Od ponad dziesięciu lat jest tłumaczem polskiego języka migowego.
12.05.2023, 15’

Męskość z pazurem

Agnieszka Szwajgier
Kiedy pierwszy raz wyszli „z tym” na ulicę, chowali dłonie w kieszeniach, zakładali rękawiczki. Czuli się obserwowani, oceniani, czasem usłyszeli niewybredny komentarz. Po dłuższym czasie przyzwyczaili się do gapiów. Bo wiedzą kim są i zrozumieli, że zdanie innych niewiele ich interesuje. „Jeśli ktoś maluje paznokcie i nie wstydzi się tego, jest dużo bardziej męski, niż kiedy wyzywa kogoś na ulicy za pomalowane paznokcie” – mówi Maciej, bohater reportażu Agnieszki Szwajgier. Być „męskim” według niego znaczy dbać o siebie, brać sprawy w swoje ręce, być dobrym dla drugiego człowieka. Podobnie myśli Olga - właścicielka salonu kosmetycznego, w którym Maciek pracuje jako manicurzysta. Dla niej to, co tradycyjnie określane jako „męskie” i „kobiece” jest dziś, w wielu rodzinach, mocno nieaktualne. W jej domu również. Czy powinny istnieć granice kobiecości i męskości, których przekraczać nie należy? Czy to odwaga bycia sobą, czy może jednak kaprys?
05.05.2023, 15’

Żeglarki

Beata Kwiatkowska
Są jak trójgłowy smok, albo jeden organizm. Łączy je nazwisko, pasja i zdecydowanie coś więcej. Znają je niemal wszyscy na Półwyspie Helskim jako żeglarki, choć z tym sportem wodnym nie mają nic wspólnego, co więcej bywają na plaży w Jastarni od wielkiego dzwonu. Urszula, Dagmara i Patrycja prowadzą przy ulicy Portowej jednosalowe kino Żeglarz czynne tylko w okresie letnim. Żona, córka i wnuczka wcześniejszego właściciela kina, Bogdana Blindowa mówią jednym głosem o pasji, filmowym życiu i liczą, że ich Żeglarz nie zatonie.
DLA WSZYSTKICH 28.04.2023, 16’

32–067 Tenczynek: Siła kobiet

Anna Dudzińska
„Monika to jest taki kamyk wrzucony do stawu, który powoduje powstanie fal. Jest takim zaczynem, od niej te fale wzmagają, zaczynają się łączyć z innymi. To jest właśnie Monika”. Zarówno w wielkich, jak i małych miasteczkach, są kobiety pełne energii i siły, które porywają za sobą społeczność. Starają się inspirować i zachęcać innych do wychodzenia z domu. Czasem na koncert, kiedy indziej na warsztaty albo na wspólny spacer po lesie. A nawet do występów na scenie… Monika, etnografka z Tenczynka miała tak od zawsze – pielęgnowała siostrzeństwo i wspierała kobiety w ich codzienności. Jednocześnie coś cały czas ciągnęło ją do starego świata i jego tradycji… Reportaż Anna Dudzińska „32 – 067 Tenczynek: Siła kobiet” na antenie w piątek, 28 kwietnia, o 18:10. Do odsłuchania również w #twoje357: https://radio357.pl/twoje357/audycje/reportaz/ To trzeci reportaż z cyklu „00-357 Zgłoś się” Radia 357 i MiŚOT. Wy przysłaliście kody pocztowe, my losujemy. Jeden kod pocztowy - jeden reportaż. I historia z małego polskiego miasteczka, której nigdy byście nie usłyszeli. Dziś kolejne losowanie - tym razem destynacji dla Beaty Kwiatkowskiej.
Partner audycji Partner audycji
21.04.2023, 14’

Trzy godziny wolności

Karolina Norkiewicz
„Kiedy Józio ma takie prawdziwe załamanie, meltdown, to nic się nie da zrobić. I nieraz zdarzało nam się to załamanie przeczekiwać w miejscu publicznym. Czasem to trwa 40 minut zanim przestanie uderzać głową o podłogę albo gryźć się w nadgarstki. Nieraz leci mu krew z nosa z tego napięcia i złości. Ale siedzimy wtedy obok z Wojtusiem i po prostu czekamy…”. Zakupy w supermarkecie, sprzątnięcie mieszkania, wysłuchanie w całości ostatniego odcinka ulubionego podcastu. Czyli spokój, cisza i brak pośpiechu. Dla Eli - mamy 8-letniego Józia - to trudno nieosiągalny luksus. Pewnie większość rodziców małych dzieci to rozumie. Ale Ela nie należy do „większości”. Kiedy u jej syna zdiagnozowano autyzm, życie zmieniło się w zasadzie nieodwracalnie. Pogodziła się z utratą kariery zawodowej i sportowej. Przeszła żałobę po zdrowym dziecku i korzysta z psychoterapii. W codziennych trudnościach może liczyć na wparcie męża. Tylko tej ciszy tak bardzo brakuje… „Trzy godziny wolności”, reportaż Karoliny Norkiewicz - absolwentki Instytutu Dźwięków Radia 357
14.04.2023, 19’

Zrobimy pana na inwestora

Krzysztof Zimoch
Pan Andrzej jest prawie 70-letnim emerytowanym nauczycielem z Łodzi. Przepracował w zawodzie wiele lat, ale trudno mu odpoczywać i czerpać radość z życia seniora. Choroba syna, własne problemy zdrowotne, kolejne kredyty brane na leczenie, sprzęt i rehabilitację. A później telefon z propozycją nie do odrzucenia: kryptowaluty, bitcoiny, giełda, czyli obietnica łatwych i szybkich pieniędzy. Pan Andrzej przez kilka lat obracał dużymi sumami, nie zdając sobie sprawy, że padł ofiarą oszustwa… Sprawców nie wykryto, ale długi do spłacenia zostały. W efekcie człowiek, który całe życie pomagał innym, dziś sam potrzebuje wsparcia, żeby wyjść z kłopotów. Historię Pana Andrzeja w swoim reportażu opowie Krzysztof Zimoch. „Zrobimy pana na inwestora”
DLA WSZYSTKICH 31.03.2023, 16’

78-200 Żelimucha: Czort wie, co oni tam robią

Agnieszka Szwajgier
Rolnicy z Żelimuchy próbowali już wszystkiego. Pisali do prasy, Ministerstwa Rolnictwa, a nawet do samego Jarosława Kaczyńskiego. Od lat zmagają się z suszą i twierdzą, że wszystko to wina pewnego urządzenia, przypominającego kontener na śmieci, z zamontowanym blaszanym cylindrem… Nieopodal gospodarstw znajduje się największa w Polsce plantacja borówki amerykańskiej. Żeby uchronić borówki przed gradem, który w kilka minut potrafi zniszczyć pracę ponad tysiąca ludzi, zarządca plantacji kupił działo przeciwgradowe. I strzela z niego w niebo. A przy okazji powoduje duży huk. Z ulotki producenta: fala uderzeniowa sprawia, że krople wody w chmurze nie przekształcają się w kryształki lodu. Okoliczni rolnicy mówią, że maszyna rzeczywiście odgania grad, ale powoduje też suszę, bo rozgania chmury deszczowe. Kto ma rację? Co o tym wszystkim mówi nauka? Tę niemal kryminalną historię opowie Wam dziś Agnieszka Szwajgier w reportażu „78-200 Żelimucha. Czort wie, co oni tam robią”.
Partner audycji Partner audycji
24.03.2023, 15’

Podwójnie wyklęty

Beata Kwiatkowska
Była styczniowa sobota, 2017 r. Wadowiczanie akurat upamiętniali 70. rocznicę śmierci Mieczysława Wądolnego, żołnierza niezłomnego, który zginął tutaj w 1947 roku. Wśród władz miasta i społeczności lokalnej, znalazł się emeryt, który opowiadał o swojej niepodległościowej działalności. Były pracownik huty i miejscowego kina a także przewodnik miejski jest też miłośnikiem historii. Doskonale zna lokalne podziemie niepodległościowe, bez zawahania wymienia nazwiska żołnierzy wyklętych. Opowiada anegdoty z niemal filmową narracją. Bierze udział w oficjalnych regionalnych uroczystościach. I nagle niemal trzy lata temu w jego życiu następuje drastyczny zwrot akcji. Czy człowiek, który w świadomości mieszkańców Wadowic pozostał jako bohater, może być zwykłym złodziejem. Czy oprócz okradania GS-ów i listonoszy mógł skraść komuś życiorys i przywłaszczyć go sobie? Odpowiedź poznamy po wysłuchaniu reportażu Beaty Kwiatkowskiej : Podwójnie wyklęty.
DLA WSZYSTKICH 17.03.2023, 21’

Przyjechałam z Norwegii. Już tam nie wracam

Anna Dudzińska
„Dzieci do tej pory mi wypominają, że wyjechaliśmy z Norwegii. Ale pomyślałam, że jeśli zostanę, to będę miała do nich pretensje. A ja nie chciałam być matką, która się poświęciła i ma za to żal do dzieci. Więc byłam dobrej myśli. No a potem przyszła ta szara rzeczywistość…". W Norwegii wiosna jeszcze głęboko śpi. Tak jak na ilustracji Lisy Aisato, którą widzicie poniżej. A i tak przecież wszyscy kochają Norwegię! Malownicze fiordy, pachnące lasy, skały, wiatr i puste przestrzenie. Polacy to największa mniejszość narodowa w tym kraju. Mieszka nas tam ponad sto tysięcy. Jedną z emigrantek była Małgorzata - polska psycholożka, która przez osiem lat pracowała w przedszkolach w Oslo. Dlaczego wróciła? Czemu nie potrafiła odnaleźć się w kraju, który przez wielu uznawany jest za jedno z najwspanialszych miejsc do mieszkania? Jaką cenę za powrót do Polski zapłaciła jej rodzina? O tym w reportażu Anny Dudzińskiej „Przyjechałam z Norwegii. Już tam nie wracam”. Historie powracających emigrantów są jednak zwykle dłuższe i bardziej zawiłe niż mogłoby się wydawać. Tak jest i tym razem.
DLA WSZYSTKICH 10.03.2023, 15’

#XeniaZostaje

Magda Świerczyńska-Dolot
Od lat prowadzi w Polsce warsztaty muzyczne, jest fotografką, współpracuje z wieloma polskimi instytucjami i organizacjami. Brała aktywny udział w protestach przeciwko wojnie w Ukrainie. Teraz grozi jej deportacja do prowadzącej tę wojnę Rosji… Xenia Uranova jest artystką pochodzącą z Kaliningradu. Jej niezależna aktywność twórcza nie jest tolerowana przez rosyjski reżim. Uciekła przed nim, a teraz walczy o pozostanie w Polsce, którą nazywa swoim domem. Jej historię usłyszycie w reportażu Magdy Świerczyńskiej-Dolot pt. „#XeniaZostaje”. Tak samo nazywa się akcja wsparcia i pomocy dla Xeni. Możecie się do niej dołączyć podpisując petycję w sprawie artystki oraz list poparcia - oba dokumenty znajdziecie na stronie www.xeniauranova.com Pisma zostaną przekazane do Ministra Spraw Spraw Wewnętrznych i Administracji, który może wpłynąć na decyzję o deportacji Uranovej. Dużo zatem w Waszych rękach.
DLA WSZYSTKICH 03.03.2023, 18’

47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?

Justyna Godz
500 domów, czyli mniej więcej 1300 mieszkańców. Kościół, przedszkole, szkoła podstawowa i dwa sklepy. Na większe zakupy, targ czy do restauracji trzeba przejechać kilka kilometrów, do sąsiedniego miasta. Dziewkowice. Wieś w województwie opolskim. Kod pocztowy 47-100. Ten właśnie kod, wylosowany spośród tysiąca propozycji nadesłanych przez Słuchaczy Radia 357 w ramach akcji „00-357 Zgłoś się!”, przypadł Justynie Godz. Na Opolszczyźnie spędziła trzy dni, ale nie wywęszyła żadnej awantury, skandalu czy przekrętu. Znalazła coś więcej - opowieści o tożsamościach: polskiej, niemieckiej, śląskiej. Czy trzy dni wystarczyły, by poznać i zrozumieć mieszkańców Dziewkowic? Posłuchajcie reportażu „47-100 Dziewkowice: Kim my jesteśmy?”
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 24.02.2023, 14’

365 dni

Anna Dudzińska
365 dni wsłuchiwania się w świadectwa Ukraińców. Tych którzy zostali, by walczyć i tych którzy przyjechali do Polski, by szukać schronienia. 365 dni Waszych wspaniałych reakcji, pomocy i wsparcia. Opowieści mają moc. Wierzymy w to głęboko i mamy na to dowody. Dlatego dzisiejszy reportaż będzie wyjątkowy. Chcemy Wam zaprezentować kilka krótkich historii, które początek miały na naszej antenie, w reportażach przygotowanych w Radiu 357. Luba, Zoriana, Tamara, Alona. Kijów, Mariupol, Katowice. Życie napisało ciąg dalszy. I choć niestety wszystkie te historie nadal są niedokończone, nie tracimy nadziei…
17.02.2023, 16’

Przytulaczki

Beata Kwiatkowska
To nie jest zwykłe miejsce… To przestrzeń podobna do „porodówki”. Przestrzeń pozbawiona mam, a wypełniona ciociami. To one śpiewają pierwsze kołysanki, czytają książki… A co najważniejsze przytulają. Interwencyjny Ośrodek Preadopcyjny jest jedynym w województwie mazowieckim ośrodkiem interwencyjnym, przyjmującym noworodki i niemowlęta w nagłych sytuacjach kryzysowych, pozbawionych czasowo lub trwale opieki rodziców. Na jednej ze ścian ośrodka jest duże zdjęcie dziewczynki. Pani Gosia zerka na nie poruszając się po ośrodku. Jest opiekunką. Zajmuje się między innymi tuleniem dziesiątek dzieci… Reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
DLA WSZYSTKICH 10.02.2023, 17’

Komedia pod tytułem: Najgorszy dzień w życiu

Agnieszka Szwajgier
„Najgorzej, że wszyscy na ciebie patrzą. I zastanawiasz się: co oni sobie teraz pomyślą? Że tu mi wystaje, tam mi wystaje. Włosy nie takie, makijaż zły. A najgorsze było w kościele (…) bo ja tylko myślałam, że jak się potknę, to będzie kabaret…”. Mówi się, że ślub to najważniejszy dzień w życiu. Panna Młoda od przedszkola dokładnie wie, jak będzie wyglądała jej sukienka i bukiet. Na ceremonii spotykają się dawno niewidziani krewni. Dzień jest pełen miłości, wzruszeń i radości. Ale… Jest też mnóstwo stresu, nerwów i niepewności. Oczekiwań, zarówno ze strony młodych, jak i rodziny. Tradycji, które „trzeba” wypełnić, choć nie wszyscy mają na nie ochotę. Oceniających i krytycznych spojrzeń ze strony ludzi, których nie widziało się od kilkudziesięciu lat. Jednym słowem: spektakl do odegrania. Nie każdy ślub musi być jednak teatrem… „Komedia pod tytułem: Najgorszy dzień w życiu” - reportaż Agnieszki Szwajgier
03.02.2023, 14’

Takie to moje życie

Justyna Godz
„Niebo może poczekać” - taki napis zrobiła jakiś czas temu na swoim torcie urodzinowym. A najmłodsi sąsiedzi powtarzają, że gdyby mieszkała w innym miejscu, Orzysz nie byłby taki kolorowy. Bo kiedy nie nosi jednej ze swoich stu sukienek, jest ubrana w pomarańczową bluzę z napisem „Szalona Irenka”. W kieszeni ma zawsze cukierki, a jej ulubiony środek transportu to rower… „Prababcia Irena skoczyła z nieba”, „80-latka z Orzysza pokazuje całej Polsce, jak żyć pełną piersią”, „Szalona Irenka czyli Anioł z Orzysza” - tak rozpisują się o niej gazety na Warmii i Mazurach. Pani Irena Dudzin, bo o niej mowa, stała się w Orzyszu… celebrytką. Bardziej rozpoznawalny w mieście jest tylko burmistrz. Oprócz pokonywania długich dystansów na rowerze, Pani Irena regularnie zdobywa też szczyty górskie, morsuje i nurkuje. Skoczyła nawet ze spadochronem. Ale jej mottem życiowym i siłą napędową jest przede wszystkim jedno zdanie: „Zrobić jak najwięcej dobrego dla innych”. Bo sama nie miała łatwo. Skąd w niej tyle energii i chęci do życia? Dlaczego wita się z każdą mijaną na ulicy osobą i ma ścianę pełną dyplomów, certyfikatów i podziękowań? „Takie to moje życie”- reportaż Justyny Godz.
27.01.2023, 16’

Czekając na herbatę

Agnieszka Szwajgier, Justyna Godz,
To spotkanie z serii tych, które zostawiają ślad. Było szczerze i gorzko... do bólu. Agnieszka Szwajgier i Justyna Godz nie spodziewały się, że spędzą 4 godziny w Teatrze Ateneum, gdzie Marian Opania opowiedział im o życiu, trudach aktorstwa, marzeniach, rozczarowaniach... i o tym, że chce umrzeć w biegu. - Świat w wieku siedemdziesięciu paru to już nie mój świat. Ja tego świata nie rozumiem. (...) Patrzyłem na młodych ludzi, którzy z udawaną atencją zwracali się do mnie "mistrzu"... ale w ich oczach widziałem, spier***, teraz my. I tak sobie myślę, że po nas nic nie zostaje. To wszystko zniknie. Nikt nie wie, kim był Tadeusz Łomnicki, Jan Świderski, nie mówiąc o przedwojennych aktorach. Nasza sztuka jest tylko na teraz. Udawactwo to jest. Liczy się to, że tam jest widz, którego albo kupię, albo nie kupię. Gram - nie śmieją się. To gram mocniej. O, troszeczkę się śmieją. To jeszcze mocniej. A to jest dno. Aktorstwo. Nie przeskoczy się pewnych poprzeczek. I od czasu do czasu dotknie się chmur. Ale rzadko..." - mówi Marian Opania.
20.01.2023, 17’

Biały miś dla dziewczyny

Beata Kwiatkowska
„Biały Miś” to popularna piosenka, która podbiła sceny weselne i dyskotekowe w latach 90-tych. Niezależnie od tego, w jakim tempie ją wykonywano i czy śpiewano wersję jedno czy dwuzwrotkową - wszyscy wiemy, że miś był dla dziewczyny. Ale czy wiemy, kto był autorem piosenki, której „drugie życie” podarował Tymon Tymański, twórca muzyki do filmu „Wesele” Wojtka Smarzowskiego? Siedem lat trwała w sądzie rozprawa o ustalenie praw autorskich do utworu. Potencjalnych autorów było trzech. Czy jedyne na czym mogło im zależeć to czekające tantiemy? A może między słowami utworu kryje się jakaś romantyczna historia? Mieszkańcy Pisza traktują „Białego misia”, jako regionalną „maskotkę” i zgodnie powtarzają wersję, że piosenkę stworzył dla swojej żony Marii Mirosław Górski. A jeśli zdanie sądu jest inne - czy wyrok może przekreślić trwające lata Love Story?
DLA WSZYSTKICH 13.01.2023, 18’

Kiedy Dobro się zmęczy

Anna Dudzińska
„Każdy oddaje to co ma: jedni dają kwiaty i emocje, a drudzy dają to, co się u nich nazbierało…”. Polska stała się naturalnym miejscem schronienia dla tysięcy Ukraińców uciekających przed rosyjskimi czołgami. Tuż po rozpoczęciu wojny Polacy przyjmowali uchodźców w swoich domach, hojnie ich wspierali, pokazując wielką empatię i zrozumienie. Katarzyna Majchrzak - katowicka wolontariuszka, która zaraz po rozpoczęciu wojny zajęła się organizowaniem darów i założyła magazyn dla wszystkich potrzebujących - uważa jednak, że od tamtego czasu wiele się zmieniło. Dziesięć miesięcy po rozpoczęciu wojny zaczynają się narzekania na nowych sąsiadów i uprzywilejowanie gości z Ukrainy, zarzucanie im bezczynności. Kilka dni temu w Lublinie zaatakowano ukraińską rodzinę, przeklinając wyzywano ich od obcokrajowców i pobito trzynastolatka dzwoniącego na policję. „Jeśli teraz nie zareagujemy, to takie sytuacje będą zdarzały się coraz częściej. W Lublinie, Warszawie czy Katowicach” – uważa bohaterka reportażu Anny Dudzińskiej.
30.12.2022, 15’

Góroholik

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Siedem razy nie umarł - tak napisał w „Rozmowie z górą” Rafał Fronia. A jednak wciąż tam chodzi. I pewnie znowu pójdzie… Twierdzi, że góry potrafią oczyścić z toksycznych myśli. Wybitny polski maratończyk i himalaista w tym roku wreszcie samotnie zdobył Broad Peak. Za trzecim razem. Oprócz wielu sukcesów, wiele było tych nieudanych wypraw, hartujących ducha. Po jednej z nich, w pakistańskim mieście Skardu pisał szczerze: „Dotarłem tam, gdzie nie ma nadziei. Siedzę w Skardu, w hotelu, jak upuszczony kryształ, rozbity na niepoliczalną ilość myśli... bez Internetu, z zepsutym piecykiem i mam +3 stopnie w pokoju, i pierwszy raz od wielu dni jest mi zimno. Coś we mnie zgasło... Zgasło to, co grzało od środka, jak rozpadające się w reakcji atomy wodoru.” „Góroholik” - reportaż Doroty Jaśkiewicz-Łebek, dziś około 18:10 na antenie Radia 357. Pojawią się w nim fragmenty „notatek dźwiękowych”, nagrywanych przez Rafała Fronię, podczas jego górskich wypraw.
25.11.2022, 18’

Serce zostaje w rodzinie

Krzysztof Zimoch
O życiu superbohaterów wiemy zazwyczaj niewiele. Skupiamy się na osobach, które uratowali, rzadziej na nich samych i ich życiu rodzinnym. A przecież wielu superbohaterów jest również czyimś rodzicem lub dziadkiem. Mają swoje coniedzielne, rodzinne obiady, plany na przyszłość i tradycje. Rodzina Mollów specjalizuje się w sprawach sercowych od pokoleń. On - Jacek Moll - jest uznanym kardiochirurgiem. Ona - Jadwiga Moll - doświadczonym kardiologiem. Oboje od ponad 30 lat leczą dzieci z najcięższymi wadami serca, w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Medycynę mają w genach, bo lekarzami byli również ich rodzice, a senior rodu, profesor Jan Moll zasłynął tym, że jako pierwszy w Polsce wszczepił sztuczną zastawkę i podjął próbę przeszczepu serca. Tradycje lekarskie kontynuują też kolejne pokolenia. Reportaż Krzysztofa Zimocha „Serce zostaje w rodzinie”.
DLA WSZYSTKICH 25.11.2022, 20’

Posprzątane życie

Beata Kwiatkowska
Mop, odkurzacz i rękawiczki to ich codzienne atrybuty. Do tego można dodać zapach detergentów i specyficzny strój. Jedni uważają, że praca sprzątaczki odziera ich z godności, inni że to całkiem dochodowe zajęcie, które i tak towarzyszy kobietom w ich domach. Jeszcze inni na słowo sprzątaczka reagują alergicznie i wolą zamiennik pani sprzątającej. Nie wszyscy mają wybór. Beata nigdy nie pracowała. Żyła na ulicy. Dziś sprząta bloki innych. Praca pozwoliła jej wyjść na prostą i dzięki niej wkrótce odbierze klucze do własnego mieszkania. Co czuje kobieta doświadczona przez los, sprzątająca domy innych, a sama pozbawiona własnego kąta?
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 18.11.2022, 15’

Luba znaczy kochana

Ernest Zozuń, Agnieszka Szwajgier,
„Zdejmujesz koronę, zaciskasz język i idziesz, pracujesz. Jesteś pielęgniarką, nauczycielką angielskiego. Ale idziesz i myjesz kible. Musisz zapomnieć kim jesteś, a jednocześnie pamiętać, dla kogo jesteś”. W telefonie Luby powoli zaczyna brakować miejsca na filmy i zdjęcia. Codziennie przychodzą nowe, od córki i wnuczek, które zostały w Ukrainie. Tylko dzięki nim Luba jest w stanie pracować, choć i tak codziennie martwi się o rodzinę. Od 6 lat mieszka i pracuje w Polsce. Ale po 24 lutego pracuje po 14 godzin dziennie, a każdy zarobiony grosz wysyła córce. Pewnego dnia wiadomości od niej przestały przychodzić. Okazało się, że w mieście odcięło prąd i nie da się naładować telefonu. Luba, tu w Polsce, wie, jak rozwiązać tę sytuację. Potrzebny jest agregat. Może ciężko to sobie wyobrazić, ale kawał żelastwa stał się teraz sensem jej życia. Bo prąd to ciepło i życie… Reportaż Agnieszki Szwajgier i Ernesta Zozunia pt. „Luba znaczy kochana”
DLA WSZYSTKICH 18.11.2022, 18’

Kawalerka na czterech kołach

Agnieszka Szwajgier
Umówienie się z nią na rozmowę graniczy z cudem. Łatwiej było dograć terminy z urzędnikami, zabieganymi lekarkami czy gangsterami... Ewa twierdzi, że ta praca daje jej wolność. Każdego dnia budzi się w innym miejscu i nigdy nie wie, gdzie tym razem pójdzie spać. Jej pierwsze spotkanie z tirem mogło skończyć się tragicznie. Dwa lata temu prowadziła osobówkę i wpadła w poślizg. Zderzyła się z wielką ciężarówką. Na szczęście wyszła z tego bez szwanku, ale strach przed tym, co może ją spotkać na drodze, pozostał. Postanowiła przełamać własny lęk i zdać prawo jazdy na duże samochody. Anglia, Holandia, Niemcy... Od kilku miesięcy Ewa jeździ po całej Europie. Kierowcy na widok kobiety za kółkiem reagują różnie: część się dziwi, odsyła do garów. Jednak większość uśmiecha się i pomaga. Jaki jest koszt tego, że do domu wraca raz w miesiącu, na cztery dni? Czego najbardziej się boi? I co takiego w tym zawodzie sprawia, że czuje się spełniona? „Kawalerka na czterech kółkach” - reportaż Agnieszki Szwajgier z cyklu Taśma profesjonalna.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 04.11.2022, 15’

Na własnych zasadach

Justyna Godz
Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce. To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii). Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 28.10.2022, 17’

Życie od kuchni

Beata Kwiatkowska
Kiedyś był szefem kuchni brytyjskich i wrocławskich restauracji. Bywało, że twardą ręką kierował zespołem gotującym w znanych lokalach i hotelach. Prowadził kilkusetosobową grupę zainteresowanych kulinariami artystów i szefów kuchni, a także kucharzy amatorów tworzących kolektyw Food Think Tank. Dziś zamiast dowodzenia zespołem, skupia się w swoim bistro i kawiarni, na rozmowie. Co więcej, zwrócił się ku rzemiosłu i wskrzesił zapomniany zawód ostrzyciela noży. Tomek Hartman gotuje od dziecka. Już jako nastolatek wszedł do branży gastronomicznej kuchennymi drzwiami. Do tej pory najlepiej czuje się przy stole lub w kuchni. Tak, jak w życiu zmieniają nam się przyzwyczajenia smakowe, tak u Tomka zmieniały się priorytety. „Życie od kuchni” - reportaż Beaty Kwiatkowskiej z cyklu Taśma profesjonalna.
Partner audycji Partner audycji
DLA WSZYSTKICH 21.10.2022, 17’

Marzenia pod kontrolą

Anna Dudzińska
Pokochał samoloty, gdy był dzieckiem - już wtedy potrafił odróżnić, jakie statki powietrzne przelatują nad małym lotniskiem na katowickim Muchowcu. Na początku dziwił się, że słyszał dźwięk nadlatującego samolotu, jeszcze zanim go zobaczył. Potem poszedł na studia, został informatykiem i na jakiś czas zapomniał o lotnisku. Ale samoloty jakby się o niego upomniały. Został spotterem - godzinami przesiadywał przed ogrodzeniem lotniska i fotografował startujące oraz lądujące maszyny. „Miałem takie marzenie, że dostanę kiedyś pracę po tej drugiej, lepszej stronie płotu.” Michał zaczął myśleć o zmianie pracy i kiedy podjął już decyzję, zrobił wszystko, by z okien swojego biura widywać samoloty każdego dnia. Reportaż Anny Dudzińskiej.
Partner audycji Partner audycji
14.10.2022, 16’

Piekło dźwięków

Agnieszka Szwajgier
Kiedy to się zaczęło, Wiktoria jadła kolację. Weronika kilka dni wcześniej rzuciła stresującą pracę. Jarek, informatyk, właśnie rozstał się z dziewczyną… To nie są zwykłe szumy. To nie jest dźwięk, który istnieje w świecie realnym. To dźwięk słyszalny tylko w ich głowach: wirująca pralka, rozsypujące się szpilki, musująca tabletka. Ale bardziej piszczące. Czasem słyszane jednocześnie. Bez przerwy. Sprawiające fizyczny ból. „Proszę się przyzwyczaić, bo to nie minie”. „Jest pan zdrowy” - mówią lekarze. „Ja nic nie słyszę”, „Jesteś przewrażliwiona” - mówią czasem najbliżsi. Tymczasem oni oddaliby obie nogi i obie ręce, żeby pozbyć się tych dźwięków. Albo i całe życie w zamian za rok prawdziwej ciszy. „Piekło dźwięków” - reportaż Agnieszki Szwajgier.
07.10.2022, 14’

Człowiek do zadań specjalnych

Justyna Godz
„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci. Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol". Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych… To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
30.09.2022, 14’

Co ci się śni?

Beata Kwiatkowska
Nastoletnia Ewa jest Ormianką. Ma długie, ciemne włosy i duże oczy, które skierowane są prosto w obiektyw aparatu. To zdjęcie zrobił dziewczynie Tomasz Kaczor. Ewa jest otulona "koroną" dłoni. Ręce należą do jej rodziców i brata. Oplatają ją, jakby chciały przed czymś ochronić. Zanim powstała ta fotografia wyróżniona podczas prestiżowego konkursu World Press Photo w kategorii portret, Ewa "spała" dłużej niż trwa zwykły sen. "Zasnęła" w Szwecji, skąd jej rodzina musiała się przenieść do Polski. Powodem zapadnięcia w stan, w którym tkwiła Ewa i inne dzieci uchodźców był list z informacją o deportacji. Te kilka słów oznaczały niekończącą się wędrówkę, a ta z kolei brak poczucia bezpieczeństwa.
DLA WSZYSTKICH 23.09.2022, 16’

Izjum. Piekło było tutaj

Piotr Kaszuwara
Reportaż poprzedzony rozmową z autorem. „Myśleliśmy, że nigdy nie wyjdziemy z tego żywi. Żyliśmy w piwnicy przez 200 dni, od początku wojny” - opowiadają mieszkańcy ukraińskiego miasta Izjum. To miasto obwodu charkowskiego, istotne z punktu widzenia strategicznego — leży blisko granicy. Po tym, jak Ukraina odbiła miasto, na jaw wyszły kolejne brutalne okrucieństwa, dokonywane przez rosyjskich żołnierzy. Piotr Kaszuwara był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli na miejsce. Od dłuższego czasu przebywa w Ukrainie, aby informować Państwa, co naprawdę się tam dzieje. Nikt dziś nie wie, ile osób zginęło, ile ciał wciąż znajduje się w zburzonych piwnicach, pod gruzami. W podmiejskim lesie odkryto blisko 450 grobów, a wiele wskazuje, że będzie ich więcej. Zapraszamy na reportaż Piotra Kaszuwary: „Izjum. Piekło było tutaj”.
16.09.2022, 17’

O Tomku, który nie gra już na akordeonie

Anna Dudzińska
Odchodzą z różnych powodów: bo czują wypalenie zawodowe, a od zawsze narzekają na niskie pensje. . Odchodzą z powodu szkolnej biurokracji, rodziców, którzy mają coraz większe wymagania i dlatego, że zabijana jest kreatywność. Rozpoczął się rok szkolny a prawie we wszystkich szkołach w dużych miastach brakuje nauczycieli . W tym roku jest dwa razy więcej wakatów niż w roku ubiegłym. Tomek, nauczyciel akordeonu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Katowicach też postanowił zmienić zawód. Reportaż Anny Dudzińskiej.
02.09.2022, 16’

Kulisy urody

Justyna Godz
Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce? Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie. “Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała. Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy. Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać. Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
26.08.2022, 18’

Pierwsze skrzypce

Agnieszka Szwajgier
„Przecież na świecie są tysiące skrzypiec! Dlaczego akurat te były takie ważne?” - usłyszała od policjanta, któremu zgłaszała kradzież swojego ukochanego instrumentu. A przecież właśnie wyrwano jej kawałek duszy… Muzyk i jego instrument stanowią jedność. Tworzą wyjątkową więź. Razem przechodzą przez trudne początki muzycznej drogi. Dojrzewają i budują tożsamość. Dobry instrument jest gwarantem równości i jakości. Jest narzędziem do budowania relacji, a nawet - znajdowania miłości. Bohaterką reportażu Agnieszki Szwajgier jest Martyna Pastuszka - jedna z czołowych polskich skrzypaczek, wykonujących muzykę barokową. Wykładowczyni, nominowana do wielu prestiżowych nagród, m.in. „Koryfeuszu Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość roku oraz „Paszportu Polityki”.
19.08.2022, 17’

Kradzione lepiej rośnie

Beata Kwiatkowska
„Z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii” - poinformował w styczniu tego roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniało się w gąszczu innych, zielonych „oryginałów”. Z dwumetrowej sadzonki, została tylko tabliczka i jeden liść wetknięty w ziemię. Śladów kradzieży brak… Ledwo zdążyło się zaaklimatyzować po podróży z Drezna do Warszawy, a już go nie było. Stołeczna placówka podkreśliła, że to jedyny okaz tego gatunku, jaki posiadała oraz, że miał dużą wartość naukową. Złodziej z pewnością dobrze wiedział, co kradnie! Co gorsza, nie jest to niestety ani pierwszy, ani ostatni przypadek zniknięcia unikatowych lub cennych roślin z polskich ogrodów botanicznych… Co pokażą wyniki „zielonego” śledztwa? Czy w Polsce istnieje tzw. zielona mafia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej „Kradzione lepiej rośnie”.
12.08.2022, 16’

Taka ona

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Wcześniej mieszkał tu pan Kazimierz. Lubił siedzieć przed domem, na krzesełku i ćmić sobie fajeczkę. A za nim, zza otwartych drzwi, zionęła taka ciemność. I zawsze jak tamtędy przechodziła, to z tej ciemności słyszała wołanie „chodź, chodź, uratuj mnie!”. Miejscem akcji tej historii jest Szklarska Poręba. Przed wojną, poza kurortem, również kolonia artystyczna, która zresztą do dziś przyciąga i inspiruje. Bohaterka jest, co oczywiste, artystką. Silną, twórczą i pomysłową. Odkąd uwierzyła w siebie - a nie zawsze tak było - postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Pomaga jej przy tym pewna tajemnicza mapa i… siła wyobraźni. Przy drodze do wodospadu Szklarska znalazła swoje miejsce na ziemi i zaprosiła do niego Dorotę Jaśkiewicz-Łebek. Małgosia Maszkiewicz zawodowo zajmuje się realizacją filmów, ale teraz ma również inne sprawy na głowie.
05.08.2022, 20’

Zaklinaczka koni

Anna Dudzińska
Pierwszym koniem, na którego wsiadła była klacz dziadka Dymitra - Baśka, która pracowała u niego w gospodarstwie. Joanna miała zaledwie kilka lat, ale już wtedy wiedziała, że konie to jej świat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracowała w stajni następcy tronu, dubajskiego księcia Hamdama. Była jedyną kobietą, której pozwolono dosiadać koni wartych miliony dolarów. Wierzy, że doprowadziło ją tutaj „maktub” - z arabskiego „to co zostało zapisane”. Bo jej ukochany koń, na którym jeździła jeszcze jako juniorka, miał na imię… Szejk. Joanna jest zawodową dżokejką i trenerką koni wyścigowych. Objechała z nimi cały świat, pracowała w stajniach we Włoszech, USA i ZEA. O swojej pasji opowiedziała Annie Dudzińskiej.
29.07.2022, 13’

W trybie czuwania

Justyna Godz
Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund. Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach. To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
DLA WSZYSTKICH 22.07.2022, 15’

Ruszyć z kopyta

Ernest Zozuń, Agnieszka Szwajgier,
Spotkali się w stajni pod Szczecinem, żeby nauczyć się jazdy na koniach. Alicja ma depresję, ale nie mówi o tym na uczelni, ani w pracy. Jej kuzyni nie chcą się z nią spotykać, "bo jest chora psychicznie". Tomasz stracił pracę i to spowodowało, że zamknął się w sobie. Karolina boi się, że nie poradzi sobie w nowej pracy. Lęk o zdrowie i przyszłość odziedziczyła po babci. Postanowiła jednak, że jak tylko wróci z lekcji konnych, od razu wyśle w kilka miejsc swoje CV. Ludzie w kryzysie psychicznym, po latach przerwy próbują wrócić na rynek pracy.
DLA WSZYSTKICH 13.07.2022, 33’

Stroiciele

Agnieszka Szwajgier, Anna Dudzińska,
Rankiem 24 lutego 2022 roku zmienił się świat. Uciekający przed rosyjskimi czołgami i kulami Ukraińcy znaleźli schronienie w Polsce. Ponad trzy i pół miliona uchodźców wojennych. W Katowicach takim schronieniem stał się regionalna instytucja kultury: Katowice miasto ogrodów. Ten biały budynek stojący w samym centrum miasta większość mieszkańców kojarzy ze znajdującymi się tam galeriami, teatrem, klubem jazzowym a przez wiele lat koncertami Narodowej Orkiestry Polskiego Radia, która miała tam swoją siedzibę. Teraz korytarze i galerie zamieniono na punkt recepcyjny dla przyjezdnych. Ściany budynku usłyszały mieszające się ze sobą języki – rosyjski, ukraiński i polski. Wraz z gośćmi w centrum kultury pojawili się wolontariusze – wydawali posiłki, segregowali przyniesione dary, organizowali zajęcia muzyczne dla dzieci. Gdy uchodźców było dużo, dodatkowe materace i koce rozkładano również w pobliżu starego, rozstrojonego pianina. Ta scena stała się dla autorek reportażu - Anny Dudzińskiej i Agnieszki Szwajgier - pretekstem, by zadać pytanie: czy tak rozstrojony świat uda się jeszcze nastroić? Czy uda się przywrócić właściwe brzmienie i harmonię – pytają reporterki w dokumencie radiowym zatytułowanym „Stroiciele”.
08.07.2022, 16’

Saul- król perkusji

Beata Kwiatkowska
Saul Dreier ma 97 lat i wielką wolę życia. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. Z tamtych tragicznych czasów do dziś zachował dwie łyżki, które są dla niego bardzo symboliczne. W wieku niemal 90 lat Saul postanowił założyć zespół, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust. Dziś jest perkusistą, a swoją energią mógłby obdarować niejednego muzyka. Saul Dreier jest również założycielem Saul's Generation Foundation, której celem jest budowanie mostów między narodami i pokoleniami. Działa na rzecz m.in. osób polskiego pochodzenia, które mieszkają za granicą - pomaga im w nawiązywaniu i utrwalaniu więzi z Polską.
DLA WSZYSTKICH 01.07.2022, 13’

Walentyna z Konotopa

Agnieszka Pospiszyl
O wiedźmach z Konotopa w Ukrainie wiedzą niemal wszyscy. Wie też wielu poza granicami kraju. Przed wojną wiedzieli, bo przyjeżdżali do nich po leki, miłosne eliksiry czy zaklęcia na urodzaj. Drugiego dnia wojny o konotopskich wiedźmach zrobiło się głośno na Twitterze, a wszystko za sprawą ich groźby - rosyjscy żołnierze mieli opuścić posterunek na granicy Konotopa, albo groziła im dożywotnia impotencja. Czy wiedźmy mają taką moc? A może to wiara w ich moc czyni cuda? Dlaczego Konotop ocalał, choć cała wschodnia Ukraina ucierpiała podczas rosyjskiej agresji? "Walentyna z Konotopa" - reportaż Agnieszki Pospiszyl. Realizacja Marcin Kobza, współpraca i tłumaczenia: Paulo Sokolovskiy i Oleh Balaban.
24.06.2022, 17’

Cyfry i głosy

Justyna Godz
Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego. W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować... To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
17.06.2022, 16’

Martynka

Anna Dudzińska
Walka, bitwa, wojna, przegrany, wygrany. Te słowa często towarzyszą dzieciom w czasie choroby nowotworowej. Takimi określeniami posługuje się cała rodzina, zaangażowana w proces leczenia. Wieść o diagnozie jest zaskoczeniem, szokiem, wywołuje złość i niezgodę. A co gdyby na tej drodze zobaczyć też innych chorych, a samotność zamienić na piękne współistnienie i przyjaźń? Tak było z Martynką, wielokrotną mistrzynią Polski, Europy i świata w fitnessie gimnastycznym. Waleczna dziewczynka dała się zatrzymać tylko na chwilę. Po długich, dwudziestu sześciu miesiącach terapii zaczyna znowu trenować, a pierwsze salta sprawiają radość większą niż przed chorobą. W czasie pobytu w szpitalu, Martynka i jej mama znalazły przyjaźń, zrozumienie i stworzyły relacje, o których dzisiaj wcale nie chcą zapomnieć. W czasie choroby nie warto być samemu! Warto korzystać z pomocy fundacji funkcjonujących w szpitalach. Martynka jest podopieczną jednej z nich - Fundacji Iskierka. Reportaż Anny Dudzińskiej.
10.06.2022, 17’

Hurgadzianka - życie pomiędzy

Beata Kwiatkowska
Jej podwodna kariera zaczęła się od słów „Dzień dobry, nazywam się Marta i mam za sobą 200 nurkowań”. Kiedy bierze wdech i znika pod wodą, cały świat przestaje istnieć. Marta jest instruktorką nurkowania w egipskiej Hurghadzie. Od lat przewodniczy grupie arabskich nurków. Swojego przyszłego męża Ahmeda poznała na kursie dla nurków. Kiedy pewnego dnia parę metrów pod wodą wyjął pierścionek zaręczynowy, nie mogła odmówić. Dziś Marta funkcjonuje pomiędzy dwoma światami: odległym kulturowo światem egipskich zasad i podwodną rzeczywistością, w której może się czuć wolna. Czy codzienne nurkowanie jest dla niej ucieczką do lepszego, bezdźwięcznej świata? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej.
03.06.2022, 18’

Jan Serce

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
O Janku można powiedzieć wiele już na pierwszy rzut oka: że gania, załatwia, dwoi się i troi. Że wieczorem ledwo trzyma się na nogach, ale wciąż próbuje żartować i stawać na wysokości zadania. To widać od razu. Ale przy bliższym poznaniu widać więcej: że jest uważny, umie słuchać ludzi i jest dobrym, choć domorosłym psychologiem. Psychologii żadnej nie skończył. Pracuje jako motorniczy we wrocławskim MPK. I choć, zakładając Fundację WeźPomóż, splótł swój los z ludźmi potrzebującymi pomocy - to nie będzie opowieść tylko o pomaganiu. No może trochę. To będzie opowieść o Janku. I o miłości. Jana Piontka zna we Wrocławiu wielu. Ale wielu zna to jego drugie oblicze. Bo nie jest łatwo publicznie wyznać to, co powiedział do mikrofonu. Znajoma psycholożka skwitowała kiedyś krótko: „Janek, ty powinieneś być narkomanem albo alkoholikiem, bo po takich przejściach, to ty książkowo powinieneś być teraz w zupełnie innym miejscu”. Co sprawiło, że taki nie jest? Że jego trudne życie – bo miał życie trudne, pełne niedobrych emocji – oszlifowało go? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Jan Serce”. A gdyby ktoś z Was chciał wspomóc Fundację Weź Pomóż - wejdźcie na wezpomoz.pl.
DLA WSZYSTKICH 27.05.2022, 18’

Kwitka

Anna Dudzińska
„Iść z dala miasta / Poszukać lepszego miejsca / Coś mi chodzi po głowie / Zawsze w mojej głowie / Mam nadzieję, że pewnego dnia się stąd wydostanę / Nawet jeśli zajmie to całą noc lub sto lat / Potrzebuję miejsca do ukrycia, ale nie mogę go znaleźć w pobliżu / Chcę czuć się żywa, na zewnątrz mogę zwalczyć mój strach…” [Billie Eilish, Lovely] Kwitka też szuka dla siebie lepszego miejsca, ale najbardziej chciałaby wrócić do domu. Tęskni za nim, choć nie tęskni za uczuciem strachu i niepewności, które pojawiły się z dniem wybuchu wojny. Przez swoistą terapię dźwiękiem pomaga jej przejść Joanna Bronisławska, edukatorka muzyczna, z którą Kwitka przygotowuje się do koncertu. Do Polski uciekła ze Lwowa. Nie przeżywa dramatu takiego, jak jej równolatki w Mariupolu, Irpieniu czy Buczy. Jej dom stoi tam, gdzie stał przed wojną, a jej polska szkoła we Lwowie nadal działa. A jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin musiała wydorośleć. Spakować walizkę nie tylko sobie, ale też swojej mamie. Zostawić za sobą tatę i całe dotychczasowe życie - tak jak urodzinowy prezent dla koleżanki, do której miała iść 24 lutego… Reportaż Anny Dudzińskiej.
20.05.2022, 18’

Jestem niedorysowana

Agnieszka Szwajgier, Ewa Dunal,
Pływanie jest cudowne. Nie widać potu, nie widać łez, a kiedy zanurzysz się głęboko i zaczniesz krzyczeć, nikt cię nie usłyszy. Ten podwodny świat jest ochroną dla Pauliny Woźniak, mistrzyni olimpijskiej, która urodziła się niedorysowana. To, co przed porodem lekarz określił “małym kłopotem”, okazało się brakiem lewego przedramienia. Od urodzin Paulina mierzy się z trudnościami wykonując wszystko jedną ręką. Dzięki pasji do pływania zdobywa kolejne medale olimpijskie. Pewnego dnia zostaje napadnięta. W ucieczce przed mężczyzną zrywa więzadła w kolanie. Od tej chwili jej największym marzeniem jest przepłynięcie basenu żabką. Reportaż “Jestem niedorysowana”, autorstwa Agnieszki Szwajgier i Ewy Dunal. Realizacja: Artur Giordano.
13.05.2022, 18’

Też odchodzę

Justyna Godz
To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
06.05.2022, 16’

Fania

Agnieszka Pospiszyl
Dlaczego prosta kobieta po kilku klasach podstawówki decyduje się rzucić życie które zna i przenieść do kraju, w którym mówią w obcym języku, jedzą nieznane jej jedzenie i wyznają inną wiarę? Czy plastikowa choinka może wzruszyć i wywołać wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na dwudziestolecie międzywojenne? Kim jest matka? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania Agnieszka Pospiszyl wyrusza do Izraela śladami Fani Dagan, a raczej Franciszki Beaty Gach Daganfish, który połączył śląską wioskę, dolnośląskie miasto i nowo powstające państwo Izrael. Zapraszamy na reportaż Agnieszki Pospiszyl - "Fania".
29.04.2022, 14’

Głosy fabryki

Beata Kwiatkowska
Reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
22.04.2022, 13’

Kolejowe historie

Olga Mickiewicz
Pan Krzysztof jest człowiekiem otwartym, odważnym i zakochanym w radiu. Patronem Radia 357. I już kiedy w grudniu licytował „reportaż o sobie samym”, na jednej z naszych świątecznych licytacji dla Fundacja Świętego Mikołaja , wiedział, że to nie będzie materiał o nim. A o ludziach, którzy wykonują pracę odpowiedzialną i często niedocenianą - o maszynistach. Reportaż Olgi Mickiewicz.
15.04.2022, 17’

Król osiedla

Agnieszka Szwajgier
Wyobraźcie sobie Gliwice lat 90-tych i szeregowce z czerwonymi dachami. Pozornie zwyczajne osiedle… Ale na budowie słychać różne języki, widać grupy z Azji, Afryki, Stanów Zjednoczonych. Sąsiedzi goszczą ich u siebie, nie znając angielskiego i mieszkając np. w 5 osób na 50 m2. W taki sposób, na małym osiedlu w Gliwicach, rodzi się tolerancja. I wiara we własne siły. A wszystko zaczęło się od małego chłopca, który z szuflady ojca wysypał stare, angielskojęzyczne czasopisma. To wtedy Adam Król przeczytał, że za oceanem istnieje Habitat for Humanity - dobroczynna organizacja pomagająca osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Reportaż Agnieszki Szwajgier.
08.04.2022, 15’

Leśni ludzie

Justyna Godz
Reportaż Justyny Godz.
DLA WSZYSTKICH 01.04.2022, 22’

Wskazany

Krzysztof Zimoch
Pewnego dnia do jego domu, w małej miejscowości pod Łodzią, zapukali funkcjonariusze CBŚP. Zatrzymano go za udział w zorganizowanej grupie przestępczej przemycającej narkotyki. Oskarżono go i skazano w I instancji na ponad 7 lat więzienia i ogromną karę finansową. Jedynym dowodem w sprawie były zeznania tzw. „małego świadka koronnego”, które sąd uznał za wiarygodne... Mimo wielu sprzeczności w opisywanych zdarzeniach i nieodnalezionych nigdy narkotykach. Historię Pana Piotra Chałupki opowie w reportażu „Wskazany” Krzysztof Zimoch.
25.03.2022, 15’

To nie jest zabawa w chowanego

Beata Kwiatkowska
Wśród setek tysięcy uchodźców przekraczających każdego dnia granicę, są też dzieci. Niektóre nie wiedzą co się dzieje, innym mama mówi, że pojechały w długą podróż. Jeszcze inne są świadome dramatycznych powodów długiej drogi, która je czeka. Bywa też tak, że ułamek sekundy zdecydował o tym, że dziecko oddaliło się od mamy, zniknęło z jej zasięgu wzroku i zaginęło. Wśród poszukiwanych jest 4-letni Sasha, który zaginął podczas opuszczania okolic Kijowa. Był z babcią, która zginęła podczas ewakuacji. Chłopiec został sam, bez opieki. Od dwóch tygodni Saszy szukają także Polacy. Wieści o jego zaginięciu rozeszły się w internecie, a na dramatyczny apel mamy chłopca - Anny Yakhno, odpowiadają ludzie, których dotknęła ta historia. „To nie jest zabawa w chowanego”, reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
DLA WSZYSTKICH 18.03.2022, 18’

Alina

Olga Mickiewicz
Długo marzyła o tym, żeby być aktorką. Pierwszą ważną rolę miała zagrać w filmie, do którego zdjęcia rozpoczynały się 24 lutego. Rano przygotowywała się na plan. „Nigdzie nie pojedziesz, jest wojna" - usłyszała słowa męża. Od razu podjęła decyzję - nie wyjedzie z Kijowa. Nie opuści ukochanego miasta i ukochanego mężczyzny. Ta drobna, dziewczyna o brązowych włosach i zielonych oczach, to Alina Shapran. Jej historię będzie można usłyszeć w reportażu Olgi Mickiewicz „Alina”.
DLA WSZYSTKICH 11.03.2022, 17’

Trzeba być żołnierzem

Anna Dudzińska
„Wiele osób mówi: nie mieszamy się w politykę. Chociaż rozumiem, że dla matki najważniejsze jest życie dziecka to historia cofa się lub powraca. O swoje trzeba walczyć. Nikt nie chce wojny, ale jak już jest to warto zawalczyć o swoją ziemię i swoją rodzinę” mówi Masza. 8 lat temu, tuż po zajęciu Krymu przez Rosję nie przyjęła rosyjskiego obywatelstwa. Na znak protestu przyjechała do Polski. W Sewastopolu zostawiła matkę, rodzinę i przyjaciół. Dla wielu z nich z dnia na dzień stała się obcą. Dzisiaj pracuje w katowickim Hospicjum Cordis i pomaga Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną. Tragedia, śmierć, zrujnowane marzenia i plany. Uciekający przyjeżdżają z jedną reklamówką, w której są dokumenty i butelka wody. Kobiety, które wraz z dziećmi uciekły przed wojną opowiadają, że ich domów już nie ma. Pokazują zdjęcia, które zrobiły na trzy dni przed atakiem. Ci, którzy zostali, siedzą w piwnicach bez wody i jedzenia. Wielu mężczyzn poszło na front by bronić kraju. „Z czyjegoś milczenia i przyzwolenia tworzy się zło” dodaje Masza. Reportaż Anny Dudzińskiej.
DLA WSZYSTKICH 25.02.2022, 18’

Dzień, w którym rozpoczęła się wojna

Radio 357
Saszę obudził dźwięk bomby. Lita o zdarzeniach wczorajszego dnia dowiedziała się w pracy, w Warszawie. Martwi się o rodzinę, która uciekła z Kijowa. Zoriana musiała odwołać ślub. Próbowała przebić się przez korki, by zaopatrzyć się w benzynę i jedzenie. Lesia jest w Warszawie, ale myśli o rodzinie ze Lwowa i okolic. Ich dom jest teraz ruiną. To był trudny dzień, w którym zaczęła się wojna. Agnieszka Szwajgier i Beata Kwiatkowska ze wsparciem całego zespołu reporterów Radia 357 przygotowały reportaż o wydarzeniach z 24 lutego.
18.02.2022, 17’

451 powodów do szczęścia

Radio 357
W jaki sposób pasja może zaprowadzić na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet świata? Dlaczego eksperci BBC umieścili Basię Smolińską w swoim zestawieniu - obok laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai czy aktorki Rebel Wilson? Jedna z bohaterek reportażu Beaty Kwiatkowskiej jest artystką, która w pewnym sensie wie, co to znaczy wielodzietna rodzina. To, czym zajmuje się Basia to z pewnością powoływanie na świat. Poza tym sprawia ona, że inne mamy są szczęśliwe, bo mają się do kogo przytulić. Można powiedzieć, że Basia dała innym kobietom 451 powodów do szczęścia. Reportaż Beaty Kwiatkowskiej „451 powodów do szczęścia”.
11.02.2022, 18’

O smutnym chłopcu, który został szachistą

Anna Dudzińska
Smutny chłopak, który ma super moc - tak o Antku mówi jego Tata. Antek ma 9 lat. W szachy gra od ponad 2 lat. Zdobył tyle nagród, że brakuje już miejsca na półkach. Średnia to 2 puchary na miesiąc. Kilka lat temu u Antka zdiagnozowano zespół Aspergera. Ma kłopoty w kontaktach międzyludzkich, ale dzięki szachom - otwiera się na świat. „Mnie to nie przeszkadza. Czuję się jak zwyczajny człowiek. I tyle”. Zapytany, czy chciałby być jak arcymistrz Jan Krzysztof Duda, odpowiada bez zawahania „Chciałbym być lepszy”. Reportaż Anny Dudzińskiej.
04.02.2022, 19’

Nie bój się, mała

Justyna Godz
To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami. Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
28.01.2022, 16’

Muzyka – lek na blizny

Olga Mickiewicz
DLA WSZYSTKICH 21.01.2022, 22’

Challenger

Agnieszka Szwajgier
„Czasami spotykamy się z kolegami i… trzeba sobie dać po mordzie. Czasami przychodzę tu sam, nawet po północy, żeby się opanować. Pomaga.” Barczysty kark, ciało pokryte tatuażami, łysy, długa broda, najczęściej ubrany na czarno. Adam kradł samochody, był dilerem, a kiedy było trzeba, łamał dłużnikom szczęki. Wszystko uległo zmianie, kiedy dowiedział się, że zostanie ojcem. Nie chciał być już dłużej gangsterem. Raz dziennie schodzi do piwnicy, wyciąga worek, nakłada rękawice bokserskie. Próbuje wyładować swoją agresję. Wie, że to jedyny sposób, aby poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, a nie chce, by cierpieli jego bliscy… Reportaż Agnieszka Szwajgier.
14.01.2022, 17’

Akrobata

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Byliście kiedyś na spektaklu w kanadyjskim Cirque du Soleil? Niektóry twierdzą, że tam właśnie rodzi się magia. Wspaniała scenografia i rekwizyty, perfekcyjnie zagrane baśniowe historie – tworzą olśniewające widowiska, łączące elementy cyrku bez zwierząt, rewii i teatru. Artur Miłoń wprawdzie wrócił do Polski i zajmuje się teraz czymś zupełnie innym, ale lata spędzone w Montrealu, a później w Las Vegas, ukształtowały go jako człowieka. Kiedy zakłada swój słynny różowy kapelusz – dawna magia wraca… Kto by pomyślał, że Jawor – niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku – wyda na świat aż 6 wybitnych artystów tego legendarnego Cyrku Słońca? O kulisach swojej pracy opowie w reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Akrobata”.
DLA WSZYSTKICH 07.01.2022, 17’

Nie przychodź nigdy za późno kochana

Anna Dudzińska
W czasie II wojny światowej, dzięki staraniom generała Władysława Andersa, 116 tysięcy Polaków zostało ewakuowanych z Syberii, przez Kazachstan, do Iranu. Prawie 3 tysiące z nich było sierotami, które znalazły się w Isfachanie. Świąteczny reportaż Anny Dudzińskiej „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” wywołał u Państwa ogromne emocje. Znalezione w Isfahanie zdjęcia polskich dzieci, zrobione w latach 1942–1944, nigdy nie trafiły do Polski. Ale kilka lat temu Instytut Adama Mickiewicza zorganizował wystawę tych fotografii w Iranie. Pomysłodawczynią ekspozycji była Anna Duda, która odkrywając historię dzieci wywiezionych na Sybir, odkryła ją również dla siebie… To ona jest bohaterką nowego reportażu Anny Dudzińskiej. I jeszcze prośba od nas do Państwa: jeśli rozpoznajecie w tej opowieści wątki z historii swojej rodziny, przyjaciół czy sąsiadów - koniecznie skontaktujcie się z naszą reportażystką - anna.dudzinska@radio357.pl Czujemy, że to dopiero początek jej opowieści o polskiej emigracji i losach Polaków, ewakuowanych z Syberii...
28.12.2021, 22’

Plecionkarstwo z Cieszyna

Anna Dudzińska
Pochodzą z Cieszyna i na całym świecie prezentują polskie rzemiosło. Z wyplecionymi przez mistrzów koszykami jeżdżą do Japonii, Korei Południowej, Norwegii i na Islandię. Tak, aby przetrwała pamięć o tradycji. Reportaż Anny Dudzińskiej.
25.12.2021, 57’

Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami

Anna Dudzińska
Po koszmarze Syberii zamieszkali w bezpiecznym kraju. Mogli skosztować, jak smakują pomarańcze i dojrzałe granaty. Dzieci chodziły do szkoły, uczyły się polskiej historii i geografii... Zupełnie niezwykłego znaleziska dokonała irańska fotografka, Parisa Damandan. W starym, zakurzonym archiwum fotograficznym w Teheranie, odnalazła 1218 szklanych negatywów, na których zatrzymano wizerunki polskich dzieci. Pozornie wyglądają jakby były szczęśliwe. Jakby nigdy nie dotknęło ich piekło wojny. Tę opowieść słyszeliśmy już wiele razy. W czasie II wojny światowej mieszkańcy dawnych ziem wschodnich Rzeczpospolitej byli masowo wywożeni do Związku Radzieckiego. Międzynarodowe umowy pozwoliły generałowi Władysławowi Andersowi rozpocząć ewakuacje Polaków z Syberii. Przez Kazachstan do Iranu wydostało się 116 tysięcy polskich obywateli. Prawie 3 tysiące sierot, znalazło się w Isfachanie. Anna Dudzińska pojechała do Iranu, by opowiedzieć tę historię. Rozmawiała z ostatnimi Polakami mieszkającymi w Teheranie i rozpytała wśród Irańczyków, którzy doskonale pamiętają polskich uchodźców. „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” - to niezwykła opowieść o Polakach, którzy po wojennej tułaczce odnaleźli swój tymczasowy dom w Iranie.
03.12.2021, 19’

Docent

Kamila Litman
Kamila Litman zaprasza na opowieść o człowieku, który uważał, że najważniejsze są życie i wolność. Marek Edelman, lekarz, jeden z przywódców powstania w Gettcie Warszawskim. Autorytet. Słowa Marka Edelmana, którego od 12 lat nie ma między nami, w przedziwny sposób korespondują z aktualną sytuacją na świecie. Jakie ślady i myśli pozostawił po sobie „Docent”?
26.11.2021, 18’

Co się dzieje w Wojtyszkach?

Justyna Godz
19.11.2021, 17’

Zdążyć z miłością

Anna Dudzińska
Reportaż o zapominaniu, niepamięci, próbie poszukiwania prawdy o drugim człowieku. To doświadczenie bliskie osobom, które nie zdążyły swoim najbliższym zadać ważnych pytań. W Polsce, w czasach PRL- u, było około 1600 PGR-ów. Zatrudniały ponad pół miliona ludzi. Najczęściej mówi się o historii tych na ścianie wschodniej, o ludziach, którzy do dzisiaj nie potrafią sobie poradzić z utratą miejsca pracy. W reportażu słuchamy historii pani Bożeny, , która w latach sześćdziesiątych pracowała w jednym z Państwowych Gospodarstw Rolnych na Śląsku Cieszyńskim.
12.11.2021, 17’

Granica wytrzymałości

Olga Mickiewicz
05.11.2021, 14’

Sound Trip

Agnieszka Szwajgier, Justyna Godz, Ewa Dunal,
29.10.2021, 26’

Duchy gór

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
22.10.2021, 23’

Odc. 3 - Państwo na papierze

Agnieszka Szwajgier
15.10.2021, 13’

Nasza kamienica

Olga Mickiewicz
08.10.2021, 19’

Tylko zapytam

Justyna Godz, Michał Żakowski,
01.10.2021, 17’

Łzy Aziza nigdy nie wyschły

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
24.09.2021, 22’

Mam dla ciebie prezent na urodziny, synku

Anna Dudzińska
Bardzo ważna opowieść o rodzicielskiej miłości, poszukiwaniu tożsamości i dramacie osób, które urodziły się nie w swojej płci. Bohater reportażu nie pasuje do świata w którym wyrasta. Ani w przedszkolu ani w podstawówce nie potrafi nawiązywać żadnych relacji. Na szczęście jego rodzina akceptuje odmienną niż pierwotna płciowość dziecka. Matczyna miłość pozwala przetrwać najtrudniejsze, życiowe momenty
17.09.2021, 20’

Odc. 2 - Biznes z duszą

Agnieszka Szwajgier
Agnieszka Szwajgier zaprasza na drugą część reportażu śledczego o dziewczynie z Wadowic, podejrzewanej o przekręt finansowy większy niż Amber Gold. Jak szacuje szwedzki syndyk, to sprawa na miliard złotych. Czy obrót dziełami sztuki był świetnym biznesowym pomysłem, który miał na celu krzewienie dobra i piękna, czy jednak dosyć naiwnym przekrętem finansowym? To sprawdza prokuratura w Białymstoku. I sprawdzamy my.
10.09.2021, 16’

W jednej sekundzie

Olga Mickiewicz
Mija 20 lat od ataków na WTC
03.09.2021, 13’

Sytuacja graniczna

Andrzej Rudke, Justyna Godz,
27.08.2021, 15’

O łabędziu, który nie chciał odlecieć...

Anna Dudzińska
Historia Darii, która wyemigrowała do Tasmanii. Pewnego dnia w czasie spaceru znalazła pisklę łabędzia, które zgubiło matkę. Daria i jej mąż stają się przybranymi rodzicami czarnego łabędzia. Historia o przywiązaniu, zmianie i o potrzebie wolności.
20.08.2021, 17’

Obóz z marzeniami

Justyna Godz
Pod koniec czerwca, podczas zbiórki przeprowadzonej przez Kubę Strzyczkowskiego przekazaliście ponad 130 tysięcy złotych na podopiecznych Fundacji Szczęśliwej Drogi. Niecała 30-stka dzieci z domów dziecka wraca właśnie z wakacji w Okunince. Wśród nich jest też Kamil, który pomógł Justynie Godz zrealizować ten reportaż.
13.08.2021, 13’

Jesteśmy kosmopolitami, ale nie z wyboru

Olga Mickiewicz
Słuszna Strawa to kolektyw imigrantów i uchodźców, którzy mieszkają w Polsce i gotują potrawy ze swoich rodzinnych stron. Nie chcą polegać na pomocy państwa czy organizacji pozarządowych, chcą brać sprawy w swoje ręce. Walczą o przetrwanie - o pieniądze na czynsz, dentystę, pomoc prawników, opiekę psychologów. Pomaga im Polka, Alicja, która na własnej skórze poznała, czym jest doświadczenie ucieczki z własnego kraju. Reportaż Olgi Mickiewicz.
06.08.2021, 17’

Po drodze, czyli mapa snów

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Osobista opowieść Doroty Jaśkiewicz-Łebek, która jest niewielkim fragmentem jej długiej podróży po południowych stanach USA. Każdy z jej bohaterów ma swoją opowieść o życiu w tym miejscu - sny zderzają się z jawą, marzenia z rzeczywistością.
30.07.2021, 15’

Tylko Olza szumi tak samo...

Anna Dudzińska
Strażnica Graniczna. Stała przy moście granicznym na rzece Olzie w Cieszynie. Gdy wyprowadzili się z niej strażnicy, stała się siedzibą wielu organizacji pozarządowych - funkcjonowały tu Krytyka Polityczna, spółdzielnie, cieszyńscy graficy i ceramicy. Niedawno budynek został jednak wyburzony, a w jego miejscu powstanie Centrum Turystyki Transgranicznej. Nie wszyscy mieszkańcy Cieszyna potrafią pogodzić się z tą stratą.
23.07.2021, 19’

Pewnego dnia na wyspie

Agnieszka Szwajgier
Reportaż Agnieszki Szwajgier o zamachu z 2011 roku.
DLA WSZYSTKICH 16.07.2021, 16’

Urodzę sobie miłość

Olga Mickiewicz
Honorata ma kilka dni, żeby z synkiem wyprowadzić się z domu dziecka. Nikola i mały Olek dostali co prawda mieszkanie od miasta, ale brakuje w nim mebli, kuchni, łazienki. Kiedy dorośli wychowankowie domów dziecka opuszczają placówkę, wsparcie, jakie otrzymują od państwa, to zaledwie kilka tysięcy złotych. Wśród nich są młode matki. Pomaga im znana już Państwu Fundacja Szczęśliwej Drogi, która zbiera środki na wyposażenie mieszkań. Bez nich dziewczynom grozi pobyt w domu samotnej matki albo... powrót do własnej rodziny, z której przed laty zostały zabrane. Więcej informacji oraz link do zbiórki na wyposażenie mieszkań dla dziewczyn można znaleźć tutaj: https://szczesliwejdrogi.org/zbiorki/remont-na-start/. Reportaż Olgi Mickiewicz.
09.07.2021, 14’

Nie tędy droga

Justyna Godz
Ten konflikt trwa od kilkunastu lat. A może dłużej? W 2007 roku, Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na prace przygotowawcze dotyczące budowy ekspresowej drogi S16 na odcinku Mrągowo – Ełk. W tym roku, po wieloletnich analizach został wybrany ostateczny wariant budowy drogi, która przebiegnie przez cenne tereny Mazur. Między innymi przez Rezerwat Łuknajno, Nietlickie Bagno i Mazurską Ostoję Żółwia Błotnego w Baranowie. Co na to mieszkańcy tych terenów? Zapraszamy na reportaż Justyny Godz.
02.07.2021, 17’

Co zobaczyła Ania

Agnieszka Szwajgier
Dzisiejszy reportaż pokazuje, że nie warto być obojętnym i interesować się losem tych, którzy, choć nie wołają głośno o pomoc, mogą jej potrzebować. Zaprasza Agnieszka Szwajgier.
30.06.2021, 15’

Miejsce na ziemi

Tomasz Jeleński
Czy autostrada przetnie lasy pod Warszawą? Mieszkańcy Wiązownej, Otwocka, Karczewa, miejscowości Dębe Wielkie i wielu innych protestują przeciw planowanej trasie szybkiego ruchu. Zawiązali stowarzyszenie "Nie tędy droga" i Nie chcą, by przepiękne tereny zostały bezpowrotnie zniszczone, zalane betonem i asfaltem. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Tomasza Jeleńskiego.
25.06.2021, 17’

W tym ogrodzie nie zasadzę nienawiści

Anna Dudzińska
Khedi Alieva przygotowuje czepałgasz – czeczeńskie przepyszne placki z twarogiem. Gdy dziewięć lat temu przyjechała do Polski zaczęła gotować, by w ten sposób podziękować wszystkim, którzy jej pomagają... Dzisiaj sama pomaga innym. Fundacja Kobiety Wędrowne to jej projekt. Na konferencjach i spotkaniach mówi o dialogu międzykulturowym i Czeczenii. Jest też szefową popularnej restauracji Kuchnia Konfliktu w Warszawie, a w swoim ogrodzie spotyka się z kobietami, które same potrzebują wsparcia. W reportażu Anny Dudzińskiej Khedi nie opowiada jednak o kulinarnych pasjach. Mówi o tym, co dla niej najważniejsze – czyli o tym, czy można nauczyć się żyć ze stratą i jak wychować dzieci bez nienawiści...
18.06.2021, 16’

Jego brązowe oczy

Magda Świerczyńska-Dolot
Matczyna miłość nie zna granic - udowadnia Pani Marzena z Gdańsk - bohaterka reportażu. Każdego dnia z pokorą, spokojem i cierpliwością opiekuje się trzynastoletnim niepełnosprawnym Sebastianem. Wiele razy się z nim żegnała, wiele razy słyszała, że jego życie nie potrwa zbyt długo.... Nigdy się jednak nie poddała. I nie poddaje, bo swoją miłością obdarzyła już nie tylko Sebastiana, ale i inne dzieci, które od razu nazwała "swoimi" i stworzyła dla nich rodzinę zastępczą. Sebek - jak mówi Pani Marzena - zjawił się w jej życiu nie bez powodu. "Wszystko jest po coś"... To nie będzie smutna historia o niepełnosprawności i chorobie. Będzie to przepełniona radością, akceptacją i bezwzględną miłością opowieść o Sebastianie - trzynastolatku z pięknymi, brązowymi oczami".
11.06.2021, 13’

Po tamtej stronie

Olga Mickiewicz
Z powodu pandemii od 17 października widzenia w więzieniach zostały wstrzymane. Bliscy osadzonych zapoczątkowali w maju ogólnopolską akcję #PrawoDoWidzeń. 1 czerwca znowu mogli się zobaczyć. Więcej o życiu po dwóch stronach więziennych murów.
04.06.2021, 15’

Rurki z Wiatraka - post scriptum

Roma Leszczyńska
To historia ludzkiej solidarności. Mała cukiernia z warszawskiej Pragi Południe zniknęłaby jak wiele małych punktów gastronomicznych w czasie pandemii, gdyby nie wsparcie lokalnej społeczności. W obliczu bankructwa właściciel "Rurek na Wiatraku" poprosił w internecie o pomoc klientów. Reportaż Romy Leszczyńskiej.
28.05.2021, 17’

Przylądek Ani

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Jest takie niezwykłe miejsce we Wrocławiu, dające nadzieję na życie. Bo mimo, że potrafi być tam smutno i boleśnie, to bywa także radośnie... Ania jest gadułą. Dobrze się składa, bo kontakty z innymi są tu bardzo potrzebne. Ania jest menedżerką i mało kto wie, ilu spraw musi dopilnować. Jest prawie psycholożką (została jej dosłownie kropka nad „i”, żeby formalnie nią zostać). Ale bywa też taką trochę świetliczanką, panią od ocierania łez i turlania się po podłodze z dziećmi albo obsypywania mąką w wielkiej sali, wyłożonej folią, żeby mali pacjenci chociaż przez godzinę nie musieli być grzeczni. Tak jak co dzień, kiedy muszą dać się zbadać, pozwalać studentom medycyny uczyć się na sobie, pokonywać swoją nudę i smutki, leżąc w łóżkach miesiącami... Ania to wie. Sama w dzieciństwie przechodziła podobne lęki. A o tym, co się stało potem, dowiecie się z reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek „Przylądek Ani”.
21.05.2021, 19’

Pralnia

Anna Dudzińska
O skomplikowanych rodzinnych losach Pani Steni. Dzielnej kobiety, która potrafi wybaczyć to, czego właściwie wybaczyć nie można... Reportaż autorstwa Anny Dudzińskiej.
14.05.2021, 14’

Działkowanie w wersji polskiej

Justyna Godz
07.05.2021, 17’

Na skraju raju

Agnieszka Szwajgier
Darek jeździ po świecie i przekonuje bezdomnych Polaków do powrotu do domu, odbudowania kontaktów z rodziną... Opowiada o tym, że sam żył „na skraju raju”, na londyńskiej ulicy, gdzie mało brakowało, żeby już nigdy się nie podniósł z ziemi. Reportaż Agnieszki Szwajgier.
30.04.2021, 19’

Miejsce dobrej ciszy

Anna Dudzińska
Dawid jest kolejarzem na największej piaszczystej pustyni świata Ar-Rub Al-Chali w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Codziennie pilnuje, by wypełnione siarką pociągi bezpiecznie dotarły do portów nad Zatoką Perską. Jest odpowiedzialny za infrastrukturę kolejową. Gdy wyjeżdżał z Polski nie wiedział, co czeka na niego sześć tysięcy kilometrów od domu. Na pustyni przekonał się, że odnajdując ciszę, można także odnaleźć samego siebie... Reportaż autorstwa Anny Dudzińskiej.
23.04.2021, 19’

Żeby zrobić trzeba... zrobić czyli drugi start

Roma Leszczyńska
Dzieci prawie dorosłe i odchowane, rodzina zaopiekowana i w dobrej formie. Dlatego trzy dojrzałe kobiety postanowiły wyjść z cienia i zrobić coś dla siebie. Założyły kabaret: "Czas dla nas". Śpiewają standardy jazzowe, operowe, wszystko powiązane lekką i dowcipną narracją. Scenariusz napisał Filip Jaślar z Grupy Mozarta.
16.04.2021, 12’

Blisko - daleko

Olga Mickiewicz
Wiele międzynarodowych par zostało rozdzielonych z powodu pandemii. Ze względu na restrykcje w podróżowaniu Basia i Max nie widzieli się wiele miesięcy. W końcu zdecydowali się na ślub. Ale jak zorganizować go na odległość?
09.04.2021, 15’

Latająca babcia

Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Bolesława Jońca mając 80 lat marzyła o bardzo nietypowym prezencie urodzinowym. Skok ze spadochronem. I spełniła marzenie. Mówi o sobie, że „nie chce czekać na śmierć, siedząc w fotelu”. Dziś ma 89 lat i wciąż szalone pomysły w głowie. O nich i pani Bolesławie usłyszymy w reportażu. Autorką reportażu jest Dorota Jaśkiewicz-Łebek.
02.04.2021, 18’

Poradzę sobie, Mamo

Magda Świerczyńska-Dolot
Dzieciństwo i szkoła były dla niej drogą przez mękę. Nie potrafiła się zaprzyjaźnić, nie rozumiała niektórych żartów, przeszkadzały jej głośne dźwięki. Nauczyciele rozkładali ręce, a psychologowie twierdzili, że wszystko jest w porządku. Reportaż o 28-letniej dziś Natalii z zespołem Aspergera.
DLA WSZYSTKICH 26.03.2021, 15’

A co, jeśli nie chcę?

Agnieszka Szwajgier
"Tylko tak mówisz, potem ci się odmieni", "przyjdzie na ciebie czas" - oto co najczęściej słyszy kobieta, która otwarcie mówi, że nie zamierza mieć dzieci. Tymczasem coraz więcej młodych Polek nie widzi siebie w roli matek. Powody są różne.
19.03.2021, 16’

Covid zabrał im wolność

Anna Dudzińska
Mija 12 miesięcy od momentu wprowadzenia w Polsce stanu epidemii. Od roku żyjemy w świecie, którego nikt z nas nie rozumie. Pozamykani i w strachu. Anna Dudzińska weszła na oddział covidowy Szpitala Miejskiego nr 4 w Gliwicach. To tam wolność jest ograniczona najbardziej.
12.03.2021, 14’

Przypadek Kacpra Lubiewskiego

Olga Mickiewicz
Nastoletni Kacper Lubiewski z Opola jest wzorowym uczniem i aktywistą Młodzieżowego Strajku Klimatycznego. Zdziwił się, kiedy pewnego dnia do jego drzwi zapukała policja, a przed nim samym stanęło widmo poprawczaka. Jak do tego doszło?
05.03.2021, 19’

Odc. 1 - Nasza Asia

Agnieszka Szwajgier
Afera międzynarodowa. Przekręt większy niż Amber Gold, ale tym razem nie o złoto tu chodzi, a o sztukę... Oszustwo na miliard złotych. A w tym wszystkim… Polka. Od trzech lat nieuchwytna. A szukają jej: Interpol, oszukani Polacy, Szwedzi i… rodzina. Czy żyje? Kim jest Joanna Segelstrom?
26.02.2021, 16’

Damy i opiekunki

Justyna Godz
Trzy miesiące tam, dwa miesiące tutaj. Życie na dwa domy. Ale to nie jedyny powód, dla którego mówią, że żyją w dwóch różnych światach. Mowa o polskich opiekunkach wyjeżdżających do pracy do Niemiec.
19.02.2021, 18’

Przepraszam Cię drzewo

Anna Dudzińska
Betonoza, to choroba, która toczy nasze miasta. Drzewa wycinane są w Cieszynie, Pszczynie, Lublinie i Bydgoszczy. Czasami walka w ich obronie kończy się porażką. Tak jak w Katowicach, gdzie deweloper wyciął stuletnie kasztanowce.
12.02.2021, 16’

Hania z Berkley

Roma Leszczyńska
Hania kończy w tym roku naukę w Berkley College of Music w USA. Wśród absolwentów tej szkoły są m.in Keith Jarrett, Quincy Jones, Al di Meola. Śpiewanie od zawsze było to jej marzeniem. Studia z daleka od rodziny nie były łatwe ani dla niej ani dla jej bliskich.
05.02.2021, 14’

Podziemie

Olga Mickiewicz
Dla restauratorów każdy dzień lockdownu to wielotysięczne straty. Niektórzy z nich dołączyli do ogólnopolskiej akcji #OtwieraMY, w ramach której przedsiębiorcy otwierają swoje biznesy mimo zakazów. Powstało już prawdziwe restauracyjne podziemie
15.01.2021, 15’

Pssst, Warszawo

Anna Dudzińska
Anna Dudzińska szuka ciszy. Przewodnikami po miejskich mapach ciszy będą grafik i pisarz Marcin Wicha, architekt Tomasz Konior oraz Grzegorz Piątek, historyk i krytyk architektury, varsavianista. Zabierze nas w miejsce, o którym kiedyś było głośno, a dzisiaj jest bardzo cicho.
20.12.2020, 18’

Karpie mają głos

Roma Leszczyńska
To był jeden z przełomowych procesów w sprawie ochrony praw zwierząt - trwał blisko 10 lat. Chodzi o niehumanitarny sposób traktowania żywych karpi i sprzedaż ich wprost do toreb foliowych. Upodobania Polaków zmieniają się na korzyść, ale taki sposób sprzedaży nie jest rzadkością.
13.12.2020, 15’

Z serca

Roma Leszczyńska
Ponad 14 tysięcy rodzin otrzymało w 2020 roku pomoc ze Szlachetnej Paczki. Wśród darczyńców byliśmy także my - dziennikarze Radia 357. Otrzymaliśmy od naszych słuchaczy tak dużo wsparcia, że warto je przekazać dalej. Pomogliśmy 6 osobowej rodzinie z Mazowsza.
23.11.2020, 11’

Hasło: Dziecko w potrzebie

Roma Leszczyńska
W Domu Dziecka nr 2 w Poznaniu koronawirus zdziesiątkował kadrę pedagogiczną. W pewnym momencie zaczęły chorować również dzieci. Żołnierze Wielkopolskiej Brygady Wojsk Obrony Terytorialnej przejęli dyżury nocne, młodzieży opowiadali o życiu wojskowych, młodszym dzieciom czytali na dobranoc bajki.
14.11.2020, 13’

Rurki z Wiatraka

Roma Leszczyńska
Nie wierzyli, że to dzieje się naprawdę. Nieustająca kolejka do maleńkiej, działającej od 60 lat, cukierni na warszawskiej Pradze Południe. Jej właściciele w październiku 2020 roku ogłosili na Fb , że z powodu pandemii nie będą w stanie utrzymać już tego miejsca. Solidarność ludzka zadziałała!
doładowanie ...