Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Radio 357

Reportaż

Przestrzeń dla najtrudniejszej radiowej formy. Reportaże przygotowują m.in. Anna Dudzińska, Justyna Godz, Roma Leszczyńska, Olga Mickiewicz i Agnieszka Szwajgier. Na antenie Radia 357 w piątek o godz. 18:10.
25.11.2022, 18’

Serce zostaje w rodzinie

PROWADZENIE: Krzysztof Zimoch
O życiu superbohaterów wiemy zazwyczaj niewiele. Skupiamy się na osobach, które uratowali, rzadziej na nich samych i ich życiu rodzinnym. A przecież wielu superbohaterów jest również czyimś rodzicem lub dziadkiem. Mają swoje coniedzielne, rodzinne obiady, plany na przyszłość i tradycje. Rodzina Mollów specjalizuje się w sprawach sercowych od pokoleń. On - Jacek Moll - jest uznanym kardiochirurgiem. Ona - Jadwiga Moll - doświadczonym kardiologiem. Oboje od ponad 30 lat leczą dzieci z najcięższymi wadami serca, w Instytucie Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi. Medycynę mają w genach, bo lekarzami byli również ich rodzice, a senior rodu, profesor Jan Moll zasłynął tym, że jako pierwszy w Polsce wszczepił sztuczną zastawkę i podjął próbę przeszczepu serca. Tradycje lekarskie kontynuują też kolejne pokolenia. Reportaż Krzysztofa Zimocha „Serce zostaje w rodzinie”.
25.11.2022, 20’

Posprzątane życie

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Mop, odkurzacz i rękawiczki to ich codzienne atrybuty. Do tego można dodać zapach detergentów i specyficzny strój. Jedni uważają, że praca sprzątaczki odziera ich z godności, inni że to całkiem dochodowe zajęcie, które i tak towarzyszy kobietom w ich domach. Jeszcze inni na słowo sprzątaczka reagują alergicznie i wolą zamiennik pani sprzątającej. Nie wszyscy mają wybór. Beata nigdy nie pracowała. Żyła na ulicy. Dziś sprząta bloki innych. Praca pozwoliła jej wyjść na prostą i dzięki niej wkrótce odbierze klucze do własnego mieszkania. Co czuje kobieta doświadczona przez los, sprzątająca domy innych, a sama pozbawiona własnego kąta?
18.11.2022, 15’

Luba znaczy kochana

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Agnieszka Szwajgier,
„Zdejmujesz koronę, zaciskasz język i idziesz, pracujesz. Jesteś pielęgniarką, nauczycielką angielskiego. Ale idziesz i myjesz kible. Musisz zapomnieć kim jesteś, a jednocześnie pamiętać, dla kogo jesteś”. W telefonie Luby powoli zaczyna brakować miejsca na filmy i zdjęcia. Codziennie przychodzą nowe, od córki i wnuczek, które zostały w Ukrainie. Tylko dzięki nim Luba jest w stanie pracować, choć i tak codziennie martwi się o rodzinę. Od 6 lat mieszka i pracuje w Polsce. Ale po 24 lutego pracuje po 14 godzin dziennie, a każdy zarobiony grosz wysyła córce. Pewnego dnia wiadomości od niej przestały przychodzić. Okazało się, że w mieście odcięło prąd i nie da się naładować telefonu. Luba, tu w Polsce, wie, jak rozwiązać tę sytuację. Potrzebny jest agregat. Może ciężko to sobie wyobrazić, ale kawał żelastwa stał się teraz sensem jej życia. Bo prąd to ciepło i życie… Reportaż Agnieszki Szwajgier i Ernesta Zozunia pt. „Luba znaczy kochana”
18.11.2022, 18’

Kawalerka na czterech kołach

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
Umówienie się z nią na rozmowę graniczy z cudem. Łatwiej było dograć terminy z urzędnikami, zabieganymi lekarkami czy gangsterami... Ewa twierdzi, że ta praca daje jej wolność. Każdego dnia budzi się w innym miejscu i nigdy nie wie, gdzie tym razem pójdzie spać. Jej pierwsze spotkanie z tirem mogło skończyć się tragicznie. Dwa lata temu prowadziła osobówkę i wpadła w poślizg. Zderzyła się z wielką ciężarówką. Na szczęście wyszła z tego bez szwanku, ale strach przed tym, co może ją spotkać na drodze, pozostał. Postanowiła przełamać własny lęk i zdać prawo jazdy na duże samochody. Anglia, Holandia, Niemcy... Od kilku miesięcy Ewa jeździ po całej Europie. Kierowcy na widok kobiety za kółkiem reagują różnie: część się dziwi, odsyła do garów. Jednak większość uśmiecha się i pomaga. Jaki jest koszt tego, że do domu wraca raz w miesiącu, na cztery dni? Czego najbardziej się boi? I co takiego w tym zawodzie sprawia, że czuje się spełniona? „Kawalerka na czterech kółkach” - reportaż Agnieszki Szwajgier z cyklu Taśma profesjonalna.
04.11.2022, 15’

Na własnych zasadach

PROWADZENIE: Justyna Godz
Śniadanie w Sewilli, obiad w Luksemburgu, kolacja w Mediolanie. Mogą pracować, gdzie chcą i skąd chcą. Nie tracą czasu na dojazdy do pracy - za biuro wystarczy im laptop. Pandemia zmieniła rynek pracy w większości krajów na świecie, również w Polsce. To będzie historia o wolności, poczuciu bezpieczeństwa i życiowej stabilizacji. Opowieść o Urszuli, która pracuje zdalnie jako Project Managerka w firmie IT (mieszka w Portugalii) i Gabrieli, która zaczynała od pracy zdalnej w sprzedaży oraz marketingu (i wciąż się przemieszcza - aktualnie jest w Norwegii). Jakie są blaski i cienie pracy zdalnej? Czy bycie cyfrowym nomadą jest dla każdego?
28.10.2022, 17’

Życie od kuchni

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Kiedyś był szefem kuchni brytyjskich i wrocławskich restauracji. Bywało, że twardą ręką kierował zespołem gotującym w znanych lokalach i hotelach. Prowadził kilkusetosobową grupę zainteresowanych kulinariami artystów i szefów kuchni, a także kucharzy amatorów tworzących kolektyw Food Think Tank. Dziś zamiast dowodzenia zespołem, skupia się w swoim bistro i kawiarni, na rozmowie. Co więcej, zwrócił się ku rzemiosłu i wskrzesił zapomniany zawód ostrzyciela noży. Tomek Hartman gotuje od dziecka. Już jako nastolatek wszedł do branży gastronomicznej kuchennymi drzwiami. Do tej pory najlepiej czuje się przy stole lub w kuchni. Tak, jak w życiu zmieniają nam się przyzwyczajenia smakowe, tak u Tomka zmieniały się priorytety. „Życie od kuchni” - reportaż Beaty Kwiatkowskiej z cyklu Taśma profesjonalna.
21.10.2022, 17’

Marzenia pod kontrolą

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Pokochał samoloty, gdy był dzieckiem - już wtedy potrafił odróżnić, jakie statki powietrzne przelatują nad małym lotniskiem na katowickim Muchowcu. Na początku dziwił się, że słyszał dźwięk nadlatującego samolotu, jeszcze zanim go zobaczył. Potem poszedł na studia, został informatykiem i na jakiś czas zapomniał o lotnisku. Ale samoloty jakby się o niego upomniały. Został spotterem - godzinami przesiadywał przed ogrodzeniem lotniska i fotografował startujące oraz lądujące maszyny. „Miałem takie marzenie, że dostanę kiedyś pracę po tej drugiej, lepszej stronie płotu.” Michał zaczął myśleć o zmianie pracy i kiedy podjął już decyzję, zrobił wszystko, by z okien swojego biura widywać samoloty każdego dnia. Reportaż Anny Dudzińskiej.
14.10.2022, 16’

Piekło dźwięków

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
Kiedy to się zaczęło, Wiktoria jadła kolację. Weronika kilka dni wcześniej rzuciła stresującą pracę. Jarek, informatyk, właśnie rozstał się z dziewczyną… To nie są zwykłe szumy. To nie jest dźwięk, który istnieje w świecie realnym. To dźwięk słyszalny tylko w ich głowach: wirująca pralka, rozsypujące się szpilki, musująca tabletka. Ale bardziej piszczące. Czasem słyszane jednocześnie. Bez przerwy. Sprawiające fizyczny ból. „Proszę się przyzwyczaić, bo to nie minie”. „Jest pan zdrowy” - mówią lekarze. „Ja nic nie słyszę”, „Jesteś przewrażliwiona” - mówią czasem najbliżsi. Tymczasem oni oddaliby obie nogi i obie ręce, żeby pozbyć się tych dźwięków. Albo i całe życie w zamian za rok prawdziwej ciszy. „Piekło dźwięków” - reportaż Agnieszki Szwajgier.
07.10.2022, 14’

Człowiek do zadań specjalnych

PROWADZENIE: Justyna Godz
„Jest słodziutki i mięciutki”, „Pies, który mówi ludzkim głosem”, „I ratuje ludzi!” – mówią o nim dzieci. Na co dzień pracuje w sklepie całodobowym. Kiedy kończy nocną zmianę, wraca do domu, wyjmuje z szafy strój i.… zamienia się w postać Marshalla z bajki "Psi patrol". Poznacie historię Sebastiana, który każdą swoją wolną chwilę spędza na zabawie z dziećmi z Ukrainy. Pomaga w akcjach charytatywnych, ale też odwiedza najmłodszych w szpitalach onkologicznych… To już ósmy miesiąc, kiedy nie zwalnia tempa: Kraków, Warszawa, Łódź, Wrocław, Górny Śląsk czy Trójmiasto. Ale nie o podróżowanie tu chodzi. Cel jest inny: wywołać uśmiech. Chociaż na chwilę. Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Człowiek do zadań specjalnych”
30.09.2022, 14’

Co ci się śni?

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Nastoletnia Ewa jest Ormianką. Ma długie, ciemne włosy i duże oczy, które skierowane są prosto w obiektyw aparatu. To zdjęcie zrobił dziewczynie Tomasz Kaczor. Ewa jest otulona "koroną" dłoni. Ręce należą do jej rodziców i brata. Oplatają ją, jakby chciały przed czymś ochronić. Zanim powstała ta fotografia wyróżniona podczas prestiżowego konkursu World Press Photo w kategorii portret, Ewa "spała" dłużej niż trwa zwykły sen. "Zasnęła" w Szwecji, skąd jej rodzina musiała się przenieść do Polski. Powodem zapadnięcia w stan, w którym tkwiła Ewa i inne dzieci uchodźców był list z informacją o deportacji. Te kilka słów oznaczały niekończącą się wędrówkę, a ta z kolei brak poczucia bezpieczeństwa.
23.09.2022, 16’

Izjum. Piekło było tutaj

PROWADZENIE: Piotr Kaszuwara
Reportaż poprzedzony rozmową z autorem. „Myśleliśmy, że nigdy nie wyjdziemy z tego żywi. Żyliśmy w piwnicy przez 200 dni, od początku wojny” - opowiadają mieszkańcy ukraińskiego miasta Izjum. To miasto obwodu charkowskiego, istotne z punktu widzenia strategicznego — leży blisko granicy. Po tym, jak Ukraina odbiła miasto, na jaw wyszły kolejne brutalne okrucieństwa, dokonywane przez rosyjskich żołnierzy. Piotr Kaszuwara był jednym z pierwszych dziennikarzy, którzy dotarli na miejsce. Od dłuższego czasu przebywa w Ukrainie, aby informować Państwa, co naprawdę się tam dzieje. Nikt dziś nie wie, ile osób zginęło, ile ciał wciąż znajduje się w zburzonych piwnicach, pod gruzami. W podmiejskim lesie odkryto blisko 450 grobów, a wiele wskazuje, że będzie ich więcej. Zapraszamy na reportaż Piotra Kaszuwary: „Izjum. Piekło było tutaj”.
16.09.2022, 17’

O Tomku, który nie gra już na akordeonie

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Odchodzą z różnych powodów: bo czują wypalenie zawodowe, a od zawsze narzekają na niskie pensje. . Odchodzą z powodu szkolnej biurokracji, rodziców, którzy mają coraz większe wymagania i dlatego, że zabijana jest kreatywność. Rozpoczął się rok szkolny a prawie we wszystkich szkołach w dużych miastach brakuje nauczycieli . W tym roku jest dwa razy więcej wakatów niż w roku ubiegłym. Tomek, nauczyciel akordeonu w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Muzycznej w Katowicach też postanowił zmienić zawód. Reportaż Anny Dudzińskiej.
02.09.2022, 16’

Kulisy urody

PROWADZENIE: Justyna Godz
Czy zdarzyło Wam się opowiedzieć historię życia fryzjerce lub kosmetyczce? Dzisiejszy reportaż będzie eksperymentem. Z przymrużeniem oka. Justyna Godz postanowiła wybrać się z mikrofonem do jednego z salonów kosmetycznych w Warszawie. “Spróbuję być przezroczysta” - pomyślała. Przez kilka dni była świadkiem tego, o czym mówią dziewczyny, kiedy nikt nie słyszy. Widują się co 2-3 tygodnie. Hybrydowe paznokcie, kolorowe wzorki i brokatowe zdobienia, to po to tu przychodzą. Ale nie tylko. Niezależnie od zawodu - adwokatka, terapeutka, studentka - każda czasem potrzebuje się wygadać. Są takie miejsca, gdzie toczy się zwykłe życie. Im też czasem warto się przyglądać...
26.08.2022, 18’

Pierwsze skrzypce

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
„Przecież na świecie są tysiące skrzypiec! Dlaczego akurat te były takie ważne?” - usłyszała od policjanta, któremu zgłaszała kradzież swojego ukochanego instrumentu. A przecież właśnie wyrwano jej kawałek duszy… Muzyk i jego instrument stanowią jedność. Tworzą wyjątkową więź. Razem przechodzą przez trudne początki muzycznej drogi. Dojrzewają i budują tożsamość. Dobry instrument jest gwarantem równości i jakości. Jest narzędziem do budowania relacji, a nawet - znajdowania miłości. Bohaterką reportażu Agnieszki Szwajgier jest Martyna Pastuszka - jedna z czołowych polskich skrzypaczek, wykonujących muzykę barokową. Wykładowczyni, nominowana do wielu prestiżowych nagród, m.in. „Koryfeuszu Muzyki Polskiej” w kategorii Osobowość roku oraz „Paszportu Polityki”.
19.08.2022, 17’

Kradzione lepiej rośnie

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
„Z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii” - poinformował w styczniu tego roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniało się w gąszczu innych, zielonych „oryginałów”. Z dwumetrowej sadzonki, została tylko tabliczka i jeden liść wetknięty w ziemię. Śladów kradzieży brak… Ledwo zdążyło się zaaklimatyzować po podróży z Drezna do Warszawy, a już go nie było. Stołeczna placówka podkreśliła, że to jedyny okaz tego gatunku, jaki posiadała oraz, że miał dużą wartość naukową. Złodziej z pewnością dobrze wiedział, co kradnie! Co gorsza, nie jest to niestety ani pierwszy, ani ostatni przypadek zniknięcia unikatowych lub cennych roślin z polskich ogrodów botanicznych… Co pokażą wyniki „zielonego” śledztwa? Czy w Polsce istnieje tzw. zielona mafia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej „Kradzione lepiej rośnie”.
12.08.2022, 16’

Taka ona

PROWADZENIE: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Wcześniej mieszkał tu pan Kazimierz. Lubił siedzieć przed domem, na krzesełku i ćmić sobie fajeczkę. A za nim, zza otwartych drzwi, zionęła taka ciemność. I zawsze jak tamtędy przechodziła, to z tej ciemności słyszała wołanie „chodź, chodź, uratuj mnie!”. Miejscem akcji tej historii jest Szklarska Poręba. Przed wojną, poza kurortem, również kolonia artystyczna, która zresztą do dziś przyciąga i inspiruje. Bohaterka jest, co oczywiste, artystką. Silną, twórczą i pomysłową. Odkąd uwierzyła w siebie - a nie zawsze tak było - postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Pomaga jej przy tym pewna tajemnicza mapa i… siła wyobraźni. Przy drodze do wodospadu Szklarska znalazła swoje miejsce na ziemi i zaprosiła do niego Dorotę Jaśkiewicz-Łebek. Małgosia Maszkiewicz zawodowo zajmuje się realizacją filmów, ale teraz ma również inne sprawy na głowie.
05.08.2022, 20’

Zaklinaczka koni

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Pierwszym koniem, na którego wsiadła była klacz dziadka Dymitra - Baśka, która pracowała u niego w gospodarstwie. Joanna miała zaledwie kilka lat, ale już wtedy wiedziała, że konie to jej świat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracowała w stajni następcy tronu, dubajskiego księcia Hamdama. Była jedyną kobietą, której pozwolono dosiadać koni wartych miliony dolarów. Wierzy, że doprowadziło ją tutaj „maktub” - z arabskiego „to co zostało zapisane”. Bo jej ukochany koń, na którym jeździła jeszcze jako juniorka, miał na imię… Szejk. Joanna jest zawodową dżokejką i trenerką koni wyścigowych. Objechała z nimi cały świat, pracowała w stajniach we Włoszech, USA i ZEA. O swojej pasji opowiedziała Annie Dudzińskiej.
29.07.2022, 13’

W trybie czuwania

PROWADZENIE: Justyna Godz
Ratowanie życia jest dla nich codziennością. Nawet przy nagrywaniu tych rozmów, bez przerwy wpatrywali się w jezioro. Żeby zawsze być gotowym. Cisza, spokój… i akcja! Do łódki dobiegają w kilka sekund. Nie liczą już, ile osób udało im się uratować z wody. Często pamiętają jednak tych, którym pomóc nie zdążyli. „Najgorsze są rzeczy pozostawione na brzegu… klapki, plecak, kawałek czyjegoś życia” - opowiada jeden z ratowników wodnych, który na co dzień działa w Legionowskim Wodnym Ochotniczym Pogotowiu Ratunkowym. W głowie pojawiają się wtedy pytania: może mogłem dopłynąć szybciej? Może gdybym zanurkował pięć metrów dalej? Co mogłem zrobić inaczej, żeby zdążyć Są też obrazy, której najczęściej powracają w snach. To będzie historia o ludziach, którzy chcą pomagać. Ale też o radości, zaufaniu i współpracy międzypokoleniowej.
22.07.2022, 15’

Ruszyć z kopyta

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier, Ernest Zozuń,
Spotkali się w stajni pod Szczecinem, żeby nauczyć się jazdy na koniach. Alicja ma depresję, ale nie mówi o tym na uczelni, ani w pracy. Jej kuzyni nie chcą się z nią spotykać, "bo jest chora psychicznie". Tomasz stracił pracę i to spowodowało, że zamknął się w sobie. Karolina boi się, że nie poradzi sobie w nowej pracy. Lęk o zdrowie i przyszłość odziedziczyła po babci. Postanowiła jednak, że jak tylko wróci z lekcji konnych, od razu wyśle w kilka miejsc swoje CV. Ludzie w kryzysie psychicznym, po latach przerwy próbują wrócić na rynek pracy.
08.07.2022, 16’

Saul- król perkusji

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Saul Dreier ma 97 lat i wielką wolę życia. Jego najbliższa rodzina została zamordowana w Holokauście, on sam jako młody chłopak trafił do getta, a później do obozów koncentracyjnych. Z tamtych tragicznych czasów do dziś zachował dwie łyżki, które są dla niego bardzo symboliczne. W wieku niemal 90 lat Saul postanowił założyć zespół, składający się z ludzi, którzy tak jak on przeżyli Holokaust. Dziś jest perkusistą, a swoją energią mógłby obdarować niejednego muzyka. Saul Dreier jest również założycielem Saul's Generation Foundation, której celem jest budowanie mostów między narodami i pokoleniami. Działa na rzecz m.in. osób polskiego pochodzenia, które mieszkają za granicą - pomaga im w nawiązywaniu i utrwalaniu więzi z Polską.
01.07.2022, 13’

Walentyna z Konotopa

PROWADZENIE: Agnieszka Pospiszyl
O wiedźmach z Konotopa w Ukrainie wiedzą niemal wszyscy. Wie też wielu poza granicami kraju. Przed wojną wiedzieli, bo przyjeżdżali do nich po leki, miłosne eliksiry czy zaklęcia na urodzaj. Drugiego dnia wojny o konotopskich wiedźmach zrobiło się głośno na Twitterze, a wszystko za sprawą ich groźby - rosyjscy żołnierze mieli opuścić posterunek na granicy Konotopa, albo groziła im dożywotnia impotencja. Czy wiedźmy mają taką moc? A może to wiara w ich moc czyni cuda? Dlaczego Konotop ocalał, choć cała wschodnia Ukraina ucierpiała podczas rosyjskiej agresji? "Walentyna z Konotopa" - reportaż Agnieszki Pospiszyl. Realizacja Marcin Kobza, współpraca i tłumaczenia: Paulo Sokolovskiy i Oleh Balaban.
24.06.2022, 17’

Cyfry i głosy

PROWADZENIE: Justyna Godz
Często zdarza się, że najbliżsi zauważają ich problem latem - bo kiedy robi się ciepło, grube swetry i obszerne ubrania odkrywają ich ciała. Wtedy jak na dłoni widać, że dzieje się coś złego. W ramach terapii tworzą listy marzeń. Niektóre z nich zabierają je ze sobą po opuszczeniu ośrodka, inne zostawiają je w placówce. Czasem wracają tu na chwilę, tylko po to, żeby odhaczyć kolejny punkt, który udało im się zrealizować... To będzie opowieść o potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym. To będzie historia o tym, co zaburzenia odżywiania robią z człowiekiem. Justyna Godz odwiedziła ośrodek psychoterapeutyczny Fundacji Światło Dla Życia, który pomaga osobom zmagającym się z zaburzeniami odżywiania. Jej reportaż to świadectwa osób, które opowiadają o procesie choroby krok po kroku. I o jej niewinnych początkach…
17.06.2022, 16’

Martynka

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Walka, bitwa, wojna, przegrany, wygrany. Te słowa często towarzyszą dzieciom w czasie choroby nowotworowej. Takimi określeniami posługuje się cała rodzina, zaangażowana w proces leczenia. Wieść o diagnozie jest zaskoczeniem, szokiem, wywołuje złość i niezgodę. A co gdyby na tej drodze zobaczyć też innych chorych, a samotność zamienić na piękne współistnienie i przyjaźń? Tak było z Martynką, wielokrotną mistrzynią Polski, Europy i świata w fitnessie gimnastycznym. Waleczna dziewczynka dała się zatrzymać tylko na chwilę. Po długich, dwudziestu sześciu miesiącach terapii zaczyna znowu trenować, a pierwsze salta sprawiają radość większą niż przed chorobą. W czasie pobytu w szpitalu, Martynka i jej mama znalazły przyjaźń, zrozumienie i stworzyły relacje, o których dzisiaj wcale nie chcą zapomnieć. W czasie choroby nie warto być samemu! Warto korzystać z pomocy fundacji funkcjonujących w szpitalach. Martynka jest podopieczną jednej z nich - Fundacji Iskierka. Reportaż Anny Dudzińskiej.
10.06.2022, 17’

Hurgadzianka - życie pomiędzy

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Jej podwodna kariera zaczęła się od słów „Dzień dobry, nazywam się Marta i mam za sobą 200 nurkowań”. Kiedy bierze wdech i znika pod wodą, cały świat przestaje istnieć. Marta jest instruktorką nurkowania w egipskiej Hurghadzie. Od lat przewodniczy grupie arabskich nurków. Swojego przyszłego męża Ahmeda poznała na kursie dla nurków. Kiedy pewnego dnia parę metrów pod wodą wyjął pierścionek zaręczynowy, nie mogła odmówić. Dziś Marta funkcjonuje pomiędzy dwoma światami: odległym kulturowo światem egipskich zasad i podwodną rzeczywistością, w której może się czuć wolna. Czy codzienne nurkowanie jest dla niej ucieczką do lepszego, bezdźwięcznej świata? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej.
03.06.2022, 18’

Jan Serce

PROWADZENIE: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
O Janku można powiedzieć wiele już na pierwszy rzut oka: że gania, załatwia, dwoi się i troi. Że wieczorem ledwo trzyma się na nogach, ale wciąż próbuje żartować i stawać na wysokości zadania. To widać od razu. Ale przy bliższym poznaniu widać więcej: że jest uważny, umie słuchać ludzi i jest dobrym, choć domorosłym psychologiem. Psychologii żadnej nie skończył. Pracuje jako motorniczy we wrocławskim MPK. I choć, zakładając Fundację WeźPomóż, splótł swój los z ludźmi potrzebującymi pomocy - to nie będzie opowieść tylko o pomaganiu. No może trochę. To będzie opowieść o Janku. I o miłości. Jana Piontka zna we Wrocławiu wielu. Ale wielu zna to jego drugie oblicze. Bo nie jest łatwo publicznie wyznać to, co powiedział do mikrofonu. Znajoma psycholożka skwitowała kiedyś krótko: „Janek, ty powinieneś być narkomanem albo alkoholikiem, bo po takich przejściach, to ty książkowo powinieneś być teraz w zupełnie innym miejscu”. Co sprawiło, że taki nie jest? Że jego trudne życie – bo miał życie trudne, pełne niedobrych emocji – oszlifowało go? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Jan Serce”. A gdyby ktoś z Was chciał wspomóc Fundację Weź Pomóż - wejdźcie na wezpomoz.pl.
03.06.2022, 119’

Post Pxrn

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Festiwale filmowe i festiwal Disneya - Koszalin - Post Porn - Sopot. A w Krakowie - z Bartkiem Czartoryskim rozmawiamy o przepastnej szufladzie Disney+, którą wkróce oficjalnie otworzymy.
03.06.2022, 59’

Sesja osiemnasta - wewnętrzne dziecko

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
Zastanowimy się z Dorotą Mintą czy każdy dorosły je ma i do czego może mu się przydać. Pomyślimy jak je odkryć, jak ukochać i dać mu głos.
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

PROWADZENIE: Justyna Godz
Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
03.06.2022, 59’

gościni: dr Daria Mejnartowicz

PROWADZENIE: Michał Olszański
03.06.2022, 106’

... i zagłosuj

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
03.06.2022, 194’

Piątek, piąteczek, piątunio...

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
03.06.2022, 8’

Naładujmy się energią na jesień

PROWADZENIE: Kach Błażejewska-Stuhr
03.06.2022, 12’

#43 Depeche Mode - Stripped (1986)

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
03.06.2022, 8’

Czy lot muchy ma jakiś sens?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
03.06.2022, 10’

Igrzyska olimpijskie

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
02.06.2022, 120’

Muzyka elektroniczna

PROWADZENIE: Baasch
02.06.2022, 43’

#37

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
02.06.2022, 120’

Zaczynamy głosowanie na Top Depeche Mode

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
02.06.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
02.06.2022, 52’

#17

PROWADZENIE: Rosalie.
02.06.2022, 60’

Inflacja najwyższa od 24 lat

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
Monika Kurtek (Bank Pocztowy) & Agata Kołodziej (BizBlog.pl) o inflacji 13,9%, drogim węglu, podwyżce stóp procentowych, indeksie PMI i strukturze rosnącego PKB. #PatSumuje69
02.06.2022, 119’

Gorące newsy z naszej sceny

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
Prowadzenie: Mateusz Fusiarz.
02.06.2022, 61’

Zakaz hodowli zwierząt w Unii?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
02.06.2022, 165’

Zaczynamy głosowanie na Top Depeche Mode

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Prowadzenie: Marek Niedźwiecki.
02.06.2022, 48’

Single z Żoliborza - wydanie specjalne

PROWADZENIE: Krzysztof Tubilewicz, Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach,
Opowieść o muzyce, emocjach, wspomnieniach związanych z Depeche Mode. Zapraszają Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach i Krzysztof Tubilewicz.
02.06.2022, 12’

Piosenki z historią: "Stripped" (1986)

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Był luty 1986 roku. Zespół Depeche Mode wydał intrygujący album "Black Celebration". Znalazł się na niej między innymi utwór “Stripped”. I choć nie był on nigdy i nigdzie numerem jeden, stał się jednym z pierwszych symboli zespołu. Drugie życie piosence dała grupa Rammstein, która - jak to ma w swym zwyczaju - wywołała przy okazji teledysku do nagrania mały skandal... O "Stripped" opowiada Marcin Cichoński.
02.06.2022, 21’

Fletch: uprzejmy księgowy

PROWADZENIE: Krzysztof Tubilewicz
Nazywany przez niektórych “uprzejmym księgowym”, wiódł na pozór spokojne i uporządkowane życie. Na scenie trzymał się na uboczu tak bardzo, że w sieci można wręcz znaleźć filmiki pod tytułem “Co właściwie robi Andy Fletcher?”. W rzeczywistości był niezwykle ważną postacią w zespole. Na opowieść o Andym Fletcherze zaprasza Krzysztof Tubilewicz.
02.06.2022, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
02.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
02.06.2022, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Krystian Hanke
02.06.2022, 10’

Przegląd prasy dziecięcej i młodzieżowej

PROWADZENIE: Krystian Hanke
02.06.2022, 7’

Czy prąd waży?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
02.06.2022, 58’

#5 Babka od histy

PROWADZENIE: Jarosław Sroka
Agnieszka Jankowiak-Maik jest charyzmatyczną nauczycielką historii i WOS-u, aktywistką edukacyjną, trenerką i influencerką, znaną pod pseudonimem Babka od histy. O zarażaniu pasją i o tym, co musi się zmienić w szkole, żeby nauka w niej miała sens.
01.06.2022, 120’

37: Dzień Dziecka i Curtisa

PROWADZENIE: Maja Piskadło
W Dzień Dziecka pierwsza godzina "C&S" to krótki przegląd utworów z filmów dla dzieciaków, które mają funkowo-soulową duszę. Część drugą poświęciliśmy muzyce Curtisa Mayfielda, jednego z najważniejszych artystów muzyki soulowej lat 70., który 3 czerwca obchodziłby 80. urodziny.
01.06.2022, 60’

Jaka jest szwedzka miłość?

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
Jaka jest szwedzka miłość? Jak ma się do rzeczywistości słynny mit o „szwedzkim grzechu”? Północna tolerancja pozwala kochać kogo i jak się chce. A bohaterowie książki Katarzyny Tubylewicz „Szwedzka sztuka kochania” to ludzie po prostu poszukujący szczęścia w relacji z drugim człowiekiem. Często wbrew utartym schematom, wbrew ocenom otoczenia. Bo Szwecja, chociaż z jednej strony niesamowicie otwarta i równościowa, jest także krajem pod pewnymi względami bardzo tradycyjnym. Autorka książki, która od 20 lat mieszka w Szwecji, z pasją i czułością portretuje Szwedów, szukając w ich historiach jednocześnie tego, co uniwersalne dla każdego człowieka. W „Placu na rozdrożu” opowie Oldze Mickiewicz o tym, jak ważna społecznie jest otwarta dyskusja o uczuciach i relacjach, i jak to wygląda we współczesnej Szwecji.
01.06.2022, 120’

Odcinek 71

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
01.06.2022, 14’

Polityka zagraniczna Danii

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Referendum w sprawie włączenia Danii do wspólnej polityki obronnej Unii Europejskiej. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Damian Szacawa z Instytutu Europy Środkowej w Lublinie.
01.06.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
01.06.2022, 50’

Dzień dziecka

PROWADZENIE: Tomasz Organek
01.06.2022, 60’

O kulturze bez ograniczeń

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
01.06.2022, 120’

Kierunek: Przygoda

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Alternatywne obchody dnia (wewnętrznego także) dziecka.
01.06.2022, 59’

Czy dzieci wiedzą lepiej?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
01.06.2022, 20’

Wspomnienia z dzieciństwa

PROWADZENIE: Radio 357
01.06.2022, 155’

...bo na południu zawsze jaśniej

PROWADZENIE: Michał Gąsiorowski, Piotr Stelmach,
01.06.2022, 205’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
01.06.2022, 4’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Filip Jaślar
01.06.2022, 8’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
01.06.2022, 5’

Kierunek - kino

PROWADZENIE: Krystian Hanke
01.06.2022, 6’

Dlaczego iglo się nie topi, gdy palimy w nim ognisko?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
31.05.2022, 120’

Odcinek 67 - urodzinowy!

PROWADZENIE: Tomek Michniewicz
31.05 urodził się między innymi Clint Eastwood, Colin Farrell i… ja, Tomek Michniewicz. W tym wydaniu "No to co teraz?" soundtrack mojego życia. Emocjonalnie po całości.
31.05.2022, 120’

#66 Wędrowcy ~ Tułacze ~ Zbiegi

PROWADZENIE: Łukasz Dunaj
Kim są? Skąd przyszli? Dokąd idą? W dzisiejszej audycji spodziewajcie się niespodziewanego, ponieważ moimi gośćmi będą Stawrogin i Sars z kolektywu Wędrowcy ~ Tułacze ~ Zbiegi (W/T/Z). Wy tego jeszcze nie wiecie, ale ja już wiem, że będzie to jedno z najbardziej eklektycznych i nietypowych wydań "Włącz ten hałas!"
31.05.2022, 56’

O tragicznych wydarzeniach w USA

PROWADZENIE: Żaneta Auler
Strzelanina w szkole podstawowej w Texasie była 215-tą masową strzelaniną w USA i 25-tą strzelaniną w szkole. Tylko w tym roku… Stany Zjednoczone są wstrząśnięte śmiercią 21. osób, w tym 19. dzieci. Czy są jednak wstrząśnięte na tyle, by wykonać choć najmniejszy krok w celu zapobiegnięcia kolejnej tragedii? Powtarzalność dramatycznych zdarzeń i pytań, jakie się po nich nasuwają, jest uderzająca. Na czym polega „wyjątkowość USA” w tej kwestii? Co mówią na ten temat statystyki? Jak interpretuje się 2. poprawkę do Konstytucji? Skąd bierze się siła lobby producentów broni? Czy jest szansa na jakiekolwiek zmiany? Czy wierzy w nie sam prezydent Biden, który mówi „dość”? Tak jak zresztą kilku jego poprzedników… Odpowiedzi na te pytania poszukamy we wtorkowym „Placu na rozdrożu”. Gościem Żanety Auler - korespondentki Radia 357 z Los Angeles, będzie doktor Łukasz Pawłowski - amerykanista, socjolog, psycholog, felietonista i autor podcastu o polityce i kulturze Stanów Zjednoczonych.
31.05.2022, 16’

Pomoc Unii Europejskiej dla Ukrainy

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Pora zrezygnować z importu rosyjskie ropy i gazu. Na razie gaz płynie południową nitką rurociągu Drużba do Węgier i Czech. Gościem Ernesta Zozunia jest dr Szymon Kardaś z Ośrodka Studiów Wschodnich.
31.05.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie Justyna Mączka
31.05.2022, 51’

Wir muzyki

PROWADZENIE: Michał Wiraszko (Muchy)
31.05.2022, 60’

Benzynę mamy we krwi

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
31.05.2022, 120’

Nie tylko Męskie Granie

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Prowadzenie: Marcin Cichoński.
31.05.2022, 60’

Męskie Granie Orkiestra 2022 - audycja specjalna

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
Zapis specjalnej, godzinnej audycji, podczas której po raz pierwszy wspólnie słuchaliśmy singla Męskie Granie Orkiestra 2022 "Jest tylko teraz" w wykonaniu Bedoesa, duetu Kwiat Jabłoni i Krzysztofa Zalewskiego. Prowadzenie: Piotr Stelmach.
31.05.2022, 12’

Oczu kąpiel

PROWADZENIE: Agata Hącia, Katarzyna Kłosińska,
Komu potrzebna jest oczu kąpiel i po co się ją stosuje? O nowym wyrażeniu, które weszło do współczesnego języka z XIX-wiecznych poradników medycznych.
31.05.2022, 171’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Prowadzenie: Marek Niedźwiecki.
31.05.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
31.05.2022, 3’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Łukasz Błąd
31.05.2022, 8’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
31.05.2022, 8’

Alienacja rodzicielska

PROWADZENIE: Krystian Hanke
31.05.2022, 6’

Co było pierwsze na ziemi - ciemno czy jasno?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
30.05.2022, 120’

Jazz w roli głównej

PROWADZENIE: Marta Kula
30.05.2022, 60’

"Uwaga, śmieciarka jedzie", czyli drugie życie przedmiotów

PROWADZENIE: Ewa Świerżewska
Czy korzystacie z drugiego obiegu rzeczy? Kupujecie w tzw. lumpeksach, wymieniacie się ze znajomymi, przekazujecie niepotrzebne Wam już rzeczy, zamiast je wyrzucać? Takie przekazywanie ma aspekt ekologiczny i ekonomiczny, ale może być też formą pomagania. I nie trzeba fizycznie oddawać np. ubrań osobom potrzebującym - można też dać przedmioty do tzw. sklepu charytatywnego. Za uzyskane z ich sprzedaży pieniądze, zaspokojone zostaną potrzeby jego podopiecznych. O tym, jak działają takie inicjatywy, ale także o zmianach na „rynku wtórnym", spowodowanych napływem uchodźców z Ukrainy. Ewa Świerżewska w rozmowie z Dominiką Szaciłło, twórczynią inicjatywy 'Uwaga, śmieciarka jedzie', oraz Agnieszką Orzechowską ze sklepu charytatywnego 'Kopalnia', prowadzonego przez Fundację Salomon.
30.05.2022, 120’

Godziny satysfakcji #54

PROWADZENIE: Daniel Wyszogrodzki
30.05.2022, 13’

Polityka Zachodu wobec wojny w Ukrainie

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Co nowego w polityce Zachodu: nowe sankcje nałożone na Rosję, czy da się odblokować ukraińskie porty, by umożliwić transport zboża drogą morską? Kuba Benedyczak rozmawia z Bartłomiejem Nowakiem z Akademii Finansów i Bankowości Vistula.
30.05.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie Justyna Mączka
30.05.2022, 51’

Kiribati #73

PROWADZENIE: Daga Gregorowicz
W małej rybackiej wiosce w Tunezji morze wyniosło na brzeg kawałek drewna, którego brzmienie w postaci lutni Oud usłyszymy w audycji. Razem wybierzemy się do Słowacji, Włoch i na Polesie. Zaprosimy Was też na greckie tańce i kilka fantastycznych muzycznych festiwali w Polsce.
30.05.2022, 60’

#2 Jak rozwiązać kryzys klimatyczny?

PROWADZENIE: Paulina Górska
30.05.2022, 120’

Wydarzenia ze świata muzyki

PROWADZENIE: Marta Malinowska
30.05.2022, 60’

Czy politycy potrafią walczyć o młodych?

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Ekologia, prawa kobiet, mniejszości seksualne i bezpieczeństwo to tematy najważniejsze dla młodzieży. Czy polska polityka nadąża za ich poglądami? Młodzieżówki partyjne są nieliczne a inicjatywy, jak np. Kampus polska niezbyt chwytające. Czy politycy potrafią walczyć o młodych?
30.05.2022, 171’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Prowadzenie: Marcin Cichoński.
30.05.2022, 17’

Real Madryt

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
30.05.2022, 15’

Żółw błotny

PROWADZENIE: Adam Zbyryt, Marcin Cichoński,
30.05.2022, 12’

Twaróg

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka, Marcin Cichoński,
30.05.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
30.05.2022, 3’

Kartka z Kanarów

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
30.05.2022, 6’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
30.05.2022, 10’

Niszczenie świata podwodnego

PROWADZENIE: Krystian Hanke
30.05.2022, 8’

Odzysk ciepła w samochodach?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
29.05.2022, 63’

Muzyka dawna i klasyczna

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
29.05.2022, 59’

Marcin Meller / Pucio / "Powszednia historia"

PROWADZENIE: Justyna Dżbik-Kluge
Wieczorem w audycji "Książki. Lubię to!" Marcin Meller opowie o tym jak to jest być debiutantem w nowym gatunku. Jego brawurowo napisana i trzymająca w napięciu powieść "Czerwona ziemia" spotkała się z bardzo dobrym odbiorem czytelników. Porozmawiamy o literackich i faktycznych wyjazdach do Ugandy, o relacjach z bliskimi i fascynacji tytułową "czerwoną ziemią". W audycji szukuje się również specjalna mini relacja z Targów Książki w Warszawie. Justyna Dżbik-Kluge zajrzała z mikrofonem na wyjątkowe stanowisko, na którym rządzi niejaki Pucio. Seria o Puciu jest prawdziwym bestsellerem i to od pierwszego odcinka, w którym Pucio uczył się mówić. O narodzinach tego kochanego przez dzieci bohatera i o marce, jaką stała się ta książkowa seria opowie jej autorka Marta Galewska-Kustra. A do tego debiutujący nie w świecie literackim, ale w świecie autorów Sebastian Nowak. Przez lata spełniał się świetnie w roli redaktora książek, teraz napisał swoją - powieść o pokoleniu współczesnych trzydziestolatków "Powszednia historia".
29.05.2022, 120’

100% sportu, we wszelkich dyscyplinach

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski, Tomasz Gorazdowski,
Prowadzenie: Tomasz Gorazdowski i Mateusz Kuźniewski.
29.05.2022, 15’

Święto wina w Janowcu

PROWADZENIE: Tomasz Prange-Barczyński
29.05.2022, 120’

Odcinek 73

PROWADZENIE: Marta Kula
W zastępstwie red. Cichońskiego audycję poprowadziła Marta Kula.
29.05.2022, 118’

Gość: Michael Smerconish

PROWADZENIE: Michał Żakowski
Na dach świata wejdziemy dzisiaj z wyjątkowym gościem: o tym, jaki jest stosunek Amerykanów do wojny w Ukrainie opowiedział Michałowi Żakowskiemu Michael Smerconish - amerykański komentator, dziennikarz CNN, CNN International. Michael przebywa obecnie w Polsce, i w miniony piątek ze studia przy Słowackiego 19A nadawał na żywo dla SiriusXM POTUS 124, m.in rozmowę z Ambasadorem USA w Polsce Markiem Brzezinskim. Pochylimy się też nad najgorętszą debatą ostatnich dni w temacie tej wojny: czy Ukraina powinna zgodzić się na „bolesne ustępstwa” wobec Rosji. Głosy z Francji, Niemiec i nawet Stanów Zjednoczonych zaczynają być coraz głośniejsze. Do gry wkroczyli dziennikarze z Ameryki i Ukrainy. Poza tym: Dlaczego Joe Biden chce ponownie wysłać żołnierzy do Somalii i podtrzymuje politykę Donalda Trumpa na Bliskim Wschodzie? Co z porozumieniami Abrahama czyli umowy Izraela z krajami arabskimi (Bahrajnem, ZEA, Katar)? Australia ma nowy rząd, ale co to zmieni w relacjach z Chinami? I czy dalej będzie głównym państwem w sporze z Pekinem? Komentować będą Marcin Łuniewski (TVN24, Plus Minus, Radio Kampus – Róża wiatrów) i Jakub Mielnik (dział zagraniczny tygodnika Wprost). A na szerokim planie dzisiaj dużo Ameryki Łacińskiej: Paragwaj jest krajem z jednym z największych procesów wylesiania. I zarazem jednym z największych światowych eksporterów wołowiny i soji – o tym reporter z Ameryki Południowej Wojciech Ganczarek, autor książki „Sprzedani. Reportaże z peryferii”. Rola ekologii w wyborach w Kolumbii: wiceprezydentem może zostać Afro Kolumbijka Francia Marquez; dzisiaj pierwsza tura głosowania na prezydenta tego kraju - więcej o tym opowie profesor Jolanta Gocłowska Bolek.
29.05.2022, 120’

Profilowanie i sztuczna inteligencja

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
W świecie nowych technologii zrobiło się gorąco, po tym jak firma zajmująca się tworzeniem najbardziej zaawansowanego systemu rozpoznawania twarzy, została ukarana grzywną przez brytyjski rząd. Za nielegalne przechowywanie i udostępnianie danych i zdjęć twarzy Brytyjczyków. Dane te są wykorzystywane m.in. do profilowania, ale system został też udostępniony ukraińskiemu wojsku do identyfikowania rosyjskich żołnierzy… O dobrych i złych stronach profilowania i sztucznej inteligencji, w dzisiejszej „Patronatyce”. Gościem Patrycjusz Wyżga będzie Łukasz Grala - Podcast z TIDK. Będzie też o wojnie w Ukrainie i napływie uchodźców do Polski. Opowie o tym prof. Maciej Duszczyk z Ośrodek Badań nad Migracjami UW. O tym, jaki obraz wojny w Ukrainie widzieli wielcy i możni tego świata podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos opowie Kamil Wyszkowski, szef UN Global Compact Network Poland.
29.05.2022, 119’

Dźwięki błogie i leniwe jak niedziela

PROWADZENIE: Maja Piskadło
W zastępstwie red. Budki audycję poprowadziła Maja Piskadło.
29.05.2022, 58’

Świat z paryskiej perspektywy

PROWADZENIE: Irena Brzezińska, Marek Brzeziński,
Na dachu, choć bez skrzypiec. Powód, by się wdrapać jest chyba oczywisty - jedyna w swoim rodzaju restauracja. Z widokiem na Paryż oczywiście!
29.05.2022, 61’

Trzydzieste szóste niedzielne Dzień Dobry!

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
28.05.2022, 123’

#42

PROWADZENIE: Bartek Gil
28.05.2022, 59’

Co ma wpływ na męskie libido?

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
Mężczyźni w Polsce (chociaż nie tylko) są dziwni, o czym najlepiej wiedzą kobiety w Polsce (chociaż nie tylko). Chcą dwóch wykluczających się rzeczy. Chcą pić, jeść, palić i rozrabiać, a po latach być jurnymi, zdrowymi, wciąż atrakcyjnymi fizycznie i - także - płodnymi. Problem jest jednak taki, że to tak nie działa. Żeby chciało się chcieć i mogło móc, trzeba wcześniej dać coś z siebie, czyli mówiąc po męsku: popracować. O wpływie genów, stylu życia, diety i stresu na męską potencję i libido po latach porozmawia Marcin Klimkowski w „369” z dr. Tadeuszem Oleszczukiem, autorem nowej i fantastycznie „łatwej w obsłudze” książki „Facet jak młody bóg”.
28.05.2022, 120’

Salto epizod 69

PROWADZENIE: Marta Malinowska
28.05.2022, 59’

Muzyczny wybór naszych patronów #7

PROWADZENIE: Radio 357
28.05.2022, 120’

#72 Aktualności w muzyce

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
28.05.2022, 119’

O innowacjach, które zmieniają świat

PROWADZENIE: Tomasz Gorazdowski
Z Maciejem Kaweckim - prorektorem ds. innowacji Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prezesem Instytutu Lema - porozmawiamy o niezwykłych rozwiązaniach w technice. O naszych polskich naukowcach, ich osiągnięciach, pomysłach i projektach, słynnych na cały świat. O innowacjach, które zmieniają świat. Gwarantujemy, że dziś dowiecie się o wynalazkach, które się Wam nie śniły!
28.05.2022, 61’

#45 Dziewczyny z Larkin Poe o Nashville i nie tylko

PROWADZENIE: Marta Kula
Jeśli macie dziś ochotę na południowo-amerykańskie melodie oraz gitarowe riffy to idealnie się składa. Marta Kula rozmawia z dziewczynami z Larkin Poe. O Nashville i tamtejszej scenie, o południu i muzyce w której siostry Rebecca oraz Megan Lovell wyrastały, jak przeszły od klasyki przez bluegrass do konkretnego blues rocka. Będzie też o kobietach w świecie rock'n'rolla i o przyszłości tej muzyki w świetle obecnych trendów.
28.05.2022, 60’

Gość: Tomasz Listkiewicz

PROWADZENIE: Krystian Hanke
O to, czy trudno się sędziuje na linii pod taką presją, o tajemnice sędziowskiej szatni i wozu z VAR-rem oraz o pamiątki, jakie przywozi z podróży Tomasza Listkiewicza pyta Krystian Hanke.
28.05.2022, 120’

Młodzi, niepokorni, z własnym pomysłem

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
Prowadzenie: Antoni Grudniewski.
28.05.2022, 179’

Ostatnie majowe Zakamarki

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
W programie rozmowa ze Stanisławą Celińską o płycie "Przytul". Refleksje po koncercie ABBY w Londynie i wspomnienia wokół Depeche Mode i Yes.
28.05.2022, 59’

Gość: Bartek Kieżun

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
28.05.2022, 51’

#26 Natalia Kopiszka

PROWADZENIE: Rafał Gontarz
Słońce, lekkość i wdzięk nie opuszczą studia podczas spotkania z Natalią Kopiszką, twórczynią marki KOPI, influencerką i samozwańczą weekendową szefową kuchni. Wybierzemy się w podróż na Teneryfę, do Wietnamu i zwiedzimy kilka miejsc w Warszawie. O tworzeniu swojego własnego miejsca na mapie stolicy, podróżniczych marzeniach i planach, dziełach sztuki użytkowej i kucharskiej w kolejnym odcinku podcastu Rafała Gontarza.
28.05.2022, 60’

Jak robi się zdjęcia do Google Street View?

PROWADZENIE: Gabi Darmetko
28.05.2022, 100’

#61 [#19] Wróżenie urlopowe

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
Mateusz Fusiarz zaprasza na #61 "Wróżenie z fusów". Wróżenie urlopowe! Kilkanaście propozycji do... prędkiej podróży!
27.05.2022, 179’

Notowanie #31

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
27.05.2022, 18’

Kwitka

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
„Iść z dala miasta / Poszukać lepszego miejsca / Coś mi chodzi po głowie / Zawsze w mojej głowie / Mam nadzieję, że pewnego dnia się stąd wydostanę / Nawet jeśli zajmie to całą noc lub sto lat / Potrzebuję miejsca do ukrycia, ale nie mogę go znaleźć w pobliżu / Chcę czuć się żywa, na zewnątrz mogę zwalczyć mój strach…” [Billie Eilish, Lovely] Kwitka też szuka dla siebie lepszego miejsca, ale najbardziej chciałaby wrócić do domu. Tęskni za nim, choć nie tęskni za uczuciem strachu i niepewności, które pojawiły się z dniem wybuchu wojny. Przez swoistą terapię dźwiękiem pomaga jej przejść Joanna Bronisławska, edukatorka muzyczna, z którą Kwitka przygotowuje się do koncertu. Do Polski uciekła ze Lwowa. Nie przeżywa dramatu takiego, jak jej równolatki w Mariupolu, Irpieniu czy Buczy. Jej dom stoi tam, gdzie stał przed wojną, a jej polska szkoła we Lwowie nadal działa. A jednak w ciągu kilkudziesięciu godzin musiała wydorośleć. Spakować walizkę nie tylko sobie, ale też swojej mamie. Zostawić za sobą tatę i całe dotychczasowe życie - tak jak urodzinowy prezent dla koleżanki, do której miała iść 24 lutego… Reportaż Anny Dudzińskiej.
27.05.2022, 120’

Detektyw Bruno

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Detektyw Bruno - Stranger Things - Top Gun: Maverick - Boylesque - Cannes - Tarnowska Nagroda Filmowa - Komeda
27.05.2022, 60’

Sesja siedemnasta - o seniorach

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
Jak być nie tylko babcią i dziadkiem emerytem, ale też ciekawym świata, dbającym o siebie, srebrnowłosym mentorem? Na to pytanie odpowie dziś Katarzyna Pruchnicka i Dorota Minta, psycholog w audycji „Polska na kozetce”. Będzie o seniorach - o tym, że na emeryturze można zacząć zupełnie nową drogę zawodową i wcale nie trzeba się tego bać.
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

PROWADZENIE: Justyna Godz
"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia. "
20.05.2022, 18’

Jestem niedorysowana

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier, Ewa Dunal,
Pływanie jest cudowne. Nie widać potu, nie widać łez, a kiedy zanurzysz się głęboko i zaczniesz krzyczeć, nikt cię nie usłyszy. Ten podwodny świat jest ochroną dla Pauliny Woźniak, mistrzyni olimpijskiej, która urodziła się niedorysowana. To, co przed porodem lekarz określił “małym kłopotem”, okazało się brakiem lewego przedramienia. Od urodzin Paulina mierzy się z trudnościami wykonując wszystko jedną ręką. Dzięki pasji do pływania zdobywa kolejne medale olimpijskie. Pewnego dnia zostaje napadnięta. W ucieczce przed mężczyzną zrywa więzadła w kolanie. Od tej chwili jej największym marzeniem jest przepłynięcie basenu żabką. Reportaż “Jestem niedorysowana”, autorstwa Agnieszki Szwajgier i Ewy Dunal. Realizacja: Artur Giordano.
13.05.2022, 18’

Też odchodzę

PROWADZENIE: Justyna Godz
To będzie historia o bliskości z Bogiem i o tym, jak silna może być wiara. Nadzieja, bezpieczeństwo i poczucie bycia częścią czegoś większego, czegoś najważniejszego. Ale to będzie także opowieść o odchodzeniu z Kościoła… Jola Szymańska jeszcze do niedawna była katolicką blogerką i publicystką. We wrześniu 2020 roku ogłosiła, że odeszła z Kościoła Katolickiego. Jej doświadczenia stały się przyczynkiem do stworzenia hasztagu #TeżOdchodzę, pod którym ludzie dzielą się w Internecie swoimi historiami o odejściach i dystansowaniu się do instytucji Kościoła w Polsce. Jaka jest jej historia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Justyny Godz „Też odchodzę”.
06.05.2022, 16’

Fania

PROWADZENIE: Agnieszka Pospiszyl
Dlaczego prosta kobieta po kilku klasach podstawówki decyduje się rzucić życie które zna i przenieść do kraju, w którym mówią w obcym języku, jedzą nieznane jej jedzenie i wyznają inną wiarę? Czy plastikowa choinka może wzruszyć i wywołać wspomnienia z dzieciństwa, które przypadło na dwudziestolecie międzywojenne? Kim jest matka? Aby znaleźć odpowiedzi na te pytania Agnieszka Pospiszyl wyrusza do Izraela śladami Fani Dagan, a raczej Franciszki Beaty Gach Daganfish, który połączył śląską wioskę, dolnośląskie miasto i nowo powstające państwo Izrael. Zapraszamy na reportaż Agnieszki Pospiszyl - "Fania".
29.04.2022, 14’

Głosy fabryki

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
22.04.2022, 13’

Kolejowe historie

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
Pan Krzysztof jest człowiekiem otwartym, odważnym i zakochanym w radiu. Patronem Radia 357. I już kiedy w grudniu licytował „reportaż o sobie samym”, na jednej z naszych świątecznych licytacji dla Fundacja Świętego Mikołaja , wiedział, że to nie będzie materiał o nim. A o ludziach, którzy wykonują pracę odpowiedzialną i często niedocenianą - o maszynistach. Reportaż Olgi Mickiewicz.
15.04.2022, 17’

Król osiedla

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
Wyobraźcie sobie Gliwice lat 90-tych i szeregowce z czerwonymi dachami. Pozornie zwyczajne osiedle… Ale na budowie słychać różne języki, widać grupy z Azji, Afryki, Stanów Zjednoczonych. Sąsiedzi goszczą ich u siebie, nie znając angielskiego i mieszkając np. w 5 osób na 50 m2. W taki sposób, na małym osiedlu w Gliwicach, rodzi się tolerancja. I wiara we własne siły. A wszystko zaczęło się od małego chłopca, który z szuflady ojca wysypał stare, angielskojęzyczne czasopisma. To wtedy Adam Król przeczytał, że za oceanem istnieje Habitat for Humanity - dobroczynna organizacja pomagająca osobom w trudnej sytuacji mieszkaniowej. Reportaż Agnieszki Szwajgier.
08.04.2022, 15’

Leśni ludzie

PROWADZENIE: Justyna Godz
Reportaż Justyny Godz.
01.04.2022, 22’

Wskazany

PROWADZENIE: Krzysztof Zimoch
Oskarżono go i skazano w 1. instancji na ponad siedem lat więzienia i ogromną karę finansową. Jedynym dowodem w sprawie były zeznania tzw. małego świadka koronnego, które sąd uznał za wiarygodne... Reportaż Krzysztofa Zimocha.
25.03.2022, 15’

To nie jest zabawa w chowanego

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Wśród setek tysięcy uchodźców przekraczających każdego dnia granicę, są też dzieci. Niektóre nie wiedzą co się dzieje, innym mama mówi, że pojechały w długą podróż. Jeszcze inne są świadome dramatycznych powodów długiej drogi, która je czeka. Bywa też tak, że ułamek sekundy zdecydował o tym, że dziecko oddaliło się od mamy, zniknęło z jej zasięgu wzroku i zaginęło. Wśród poszukiwanych jest 4-letni Sasha, który zaginął podczas opuszczania okolic Kijowa. Był z babcią, która zginęła podczas ewakuacji. Chłopiec został sam, bez opieki. Od dwóch tygodni Saszy szukają także Polacy. Wieści o jego zaginięciu rozeszły się w internecie, a na dramatyczny apel mamy chłopca - Anny Yakhno, odpowiadają ludzie, których dotknęła ta historia. „To nie jest zabawa w chowanego”, reportaż Beaty Kwiatkowskiej.
20.03.2022, 121’

Skąd się wziął Wszechświat?

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
Jak się zaczął, jak się zmienia i jak skończy? Gościem jest Krzysztof Turzyński z Instytutu Fizyki Teoretycznej Wydziału Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalista w dziedzinie cząstek elementarnych i kosmologii. Jako naukowiec Krzysztof Turzyński próbuje opisać Wszechświat przy użyciu modeli matematycznych. Jego najważniejsze prace dotyczą tego, jakie dokładnie procesy kwantowe spowodowały powstanie maleńkich niejednorodności we wczesnym Wszechświecie, z których potem powstały gwiazdy, galaktyki i gromady galaktyk. Przy prowadzeniu badań współpracuje m.in. z naukowcami z Uniwersytetu w Cambridge oraz z Sorbony. Patrycjusz Wyżga zapyta o ewolucję Wszechświata, istotę materii i Teorii Wszystkiego.
20.03.2022, 119’

Garden

PROWADZENIE: Ola Budka
Wspomnienia nowojorskich koncertów Johna Mayera i Eltona Johna. Słuchamy przede wszystkim albumów "Sob Rock", "Continuum" oraz "Goodbye Yellow Brick Road". W drugiej godzinie zagraniczne stonowane nowości.
20.03.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

PROWADZENIE: Irena Brzezińska, Marek Brzeziński,
Tragiczny los Templariuszy. Sale wystawowe w pewnym miasteczku na przedmieściach. I dyskusja o tym czy to w Paryżu powstała gastronomia. Co w ogóle oznacza to pojęcie?
20.03.2022, 60’

Dwudzieste szóste niedzielne Dzień Dobry!

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
19.03.2022, 121’

#32

PROWADZENIE: Bartek Gil
19.03.2022, 60’

Oszuści z Tindera...

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
Widzieliście „Oszusta z Tindera” na Netfliksie? Lekko przerażajace, prawda? Jak się okazuje takich oszustów jest więcej. Może nie na tę skalę, bo nie zostawiają kobiet okradzionych i porzuconych, ale kłamią im w żywe oczy, że są inni, niż w rzeczywistości. O tych bawidamkach, którzy wymiękają, gdy kobiety mówią: „Sprawdzam”, Marcin Klimkowski rozmawia z Anną Klimczewską, autorką fabularyzowanej, ale opartej na prawdziwych historiach dziesiątek kobiet, książki „Masz nową parę!” Spokojnie, o przyzwoitych facetach też będzie. No i nie zapomnimy o „oszustkach z Tindera”, bo i tych jest bardzo dużo!
19.03.2022, 119’

Salto epizod 60

PROWADZENIE: Marta Malinowska
19.03.2022, 185’

#19

PROWADZENIE: Paweł Pobóg-Ruszkowski
19.03.2022, 121’

#62

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
W zastępstwie red. Stelmacha audycję poprowadziła Katarzyna Borowiecka.
19.03.2022, 119’

Gość: Marcin Jankowski

PROWADZENIE: Tomasz Gorazdowski
Gościem Tomasza Gorazdowskiego w audycji „Life Guru - otwórz oczy” jest dziś Marcin Jankowski - dziennikarz, podróżnik, od 2000 roku związany z National Geographic, były redaktor naczelny Pismo. Głównym tematem będzie odkrycie wraku Endurance po 107 latach. Jakie ma znaczenie? I kim był Ernest Shackleton?
19.03.2022, 60’

#35

PROWADZENIE: Ola Budka
W zastępstwie Marty Kuli audycję poprowadziła Ola Budka.
19.03.2022, 60’

Wielka improwizacja cz. 15

PROWADZENIE: Teatr Klancyk
19.03.2022, 179’

MN i jego zakamarki

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Pierwsze pszczoły już się obudziły. W Zakamarkach tym razem największy znany Markowi fan ABBY - oraz sam zespół - w bardzo dużej dawce, w trzeciej godzinie.
19.03.2022, 61’

Świat bałtyckich ryb z Gieno Mientkiewiczem

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
W „Bistro” cudowny Gieno Mientkiewicz, będzie niezwykle smacznie i zdrowo! Gość zabierze nas w świat bałtyckich ryb. Będą śledzie, flądra, dorsz i nie tylko. Będzie rybny tatar, zupa z pomidorami i papryką, ale też rybne faworki. Proszę koniecznie usiąść z nami przy śniadaniu albo chociaż przy kawie, to będą niezwykle smaczne opowieści.
19.03.2022, 60’

Gość: Marcin Myszka (Kryminatorium)

PROWADZENIE: Gabi Darmetko
18.03.2022, 49’

#22 Anda Rottenberg

PROWADZENIE: Ewa Winnicka, Magdalena Grzebałkowska,
18.03.2022, 120’

Młodzi, niepokorni, z własnym pomysłem

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
18.03.2022, 179’

Notowanie #21

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
Prowadzenie: Marcin Łukawski.
18.03.2022, 18’

Alina

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
Długo marzyła o tym, żeby być aktorką. Pierwszą ważną rolę miała zagrać w filmie, do którego zdjęcia rozpoczynały się 24 lutego. Rano przygotowywała się na plan. „Nigdzie nie pojedziesz, jest wojna" - usłyszała słowa męża. Od razu podjęła decyzję - nie wyjedzie z Kijowa. Nie opuści ukochanego miasta i ukochanego mężczyzny. Ta drobna, dziewczyna o brązowych włosach i zielonych oczach, to Alina Shapran. Jej historię będzie można usłyszeć w reportażu Olgi Mickiewicz „Alina”.
18.03.2022, 15’

You'll never walk alone (Gerry and the Pacemakers) - FC Liverpool

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
Nie byli tak sławni jak The Beatles. Ale to oni stworzyli utwór, który stał się hymnem klubu FC Liverpool i całego miasta. Niezwykła historia piosenki, która z musicalu trafiła prosto na piłkarski stadion.
12.03.2022, 179’

Spokojniej...

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Na dzień dobry - nowy Brian Adams. Urodzinowo dla Jamesa Taylora - który wystąpi w duetach. Plus bardzo subiektywny kancik kentry...
12.03.2022, 61’

Od kuchni. Żydowska kultura kulinarna

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
12.03.2022, 60’

gość: Martyna Mierzejewska

PROWADZENIE: Gabi Darmetko
Gabi Darmetko rozmawia z fotografką mody Martyną Mierzejewską, o tym jak rozpocząć karierę fotograficzną w świecie mody.
11.03.2022, 119’

Młodzi, niepokorni, z własnym pomysłem

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
11.03.2022, 180’

Notowanie #20

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
Prowadzenie: Marcin Łukawski.
11.03.2022, 181’

Jeszcze tydzień, a już prawie weekend

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
11.03.2022, 17’

Trzeba być żołnierzem

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
„Wiele osób mówi: nie mieszamy się w politykę. Chociaż rozumiem, że dla matki najważniejsze jest życie dziecka to historia cofa się lub powraca. O swoje trzeba walczyć. Nikt nie chce wojny, ale jak już jest to warto zawalczyć o swoją ziemię i swoją rodzinę” mówi Masza. 8 lat temu, tuż po zajęciu Krymu przez Rosję nie przyjęła rosyjskiego obywatelstwa. Na znak protestu przyjechała do Polski. W Sewastopolu zostawiła matkę, rodzinę i przyjaciół. Dla wielu z nich z dnia na dzień stała się obcą. Dzisiaj pracuje w katowickim Hospicjum Cordis i pomaga Ukraińcom, którzy uciekają przed wojną. Tragedia, śmierć, zrujnowane marzenia i plany. Uciekający przyjeżdżają z jedną reklamówką, w której są dokumenty i butelka wody. Kobiety, które wraz z dziećmi uciekły przed wojną opowiadają, że ich domów już nie ma. Pokazują zdjęcia, które zrobiły na trzy dni przed atakiem. Ci, którzy zostali, siedzą w piwnicach bez wody i jedzenia. Wielu mężczyzn poszło na front by bronić kraju. „Z czyjegoś milczenia i przyzwolenia tworzy się zło” dodaje Masza. Reportaż Anny Dudzińskiej.
11.03.2022, 12’

Sirius (Alan Parsons Project) - Chicago Bulls

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
O tym, jak zupełnym przypadkiem piosenka Alan Parsons Project stała się stałym elementem prezentacji zawodników Chicago Bulls.
25.02.2022, 18’

Dzień, w którym rozpoczęła się wojna

PROWADZENIE: Radio 357
Saszę obudził dźwięk bomby. Lita o zdarzeniach wczorajszego dnia dowiedziała się w pracy, w Warszawie. Martwi się o rodzinę, która uciekła z Kijowa. Zoriana musiała odwołać ślub. Próbowała przebić się przez korki, by zaopatrzyć się w benzynę i jedzenie. Lesia jest w Warszawie, ale myśli o rodzinie ze Lwowa i okolic. Ich dom jest teraz ruiną. To był trudny dzień, w którym zaczęła się wojna. Agnieszka Szwajgier i Beata Kwiatkowska ze wsparciem całego zespołu reporterów Radia 357 przygotowały reportaż o wydarzeniach z 24 lutego.
18.02.2022, 17’

451 powodów do szczęścia

PROWADZENIE: Radio 357
W jaki sposób pasja może zaprowadzić na listę 100 najbardziej wpływowych kobiet świata? Dlaczego eksperci BBC umieścili Basię Smolińską w swoim zestawieniu - obok laureatki Pokojowej Nagrody Nobla Malali Yousafzai czy aktorki Rebel Wilson? Jedna z bohaterek reportażu Beaty Kwiatkowskiej jest artystką, która w pewnym sensie wie, co to znaczy wielodzietna rodzina. To, czym zajmuje się Basia to z pewnością powoływanie na świat. Poza tym sprawia ona, że inne mamy są szczęśliwe, bo mają się do kogo przytulić. Można powiedzieć, że Basia dała innym kobietom 451 powodów do szczęścia. Reportaż Beaty Kwiatkowskiej „451 powodów do szczęścia”.
11.02.2022, 18’

O smutnym chłopcu, który został szachistą

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Smutny chłopak, który ma super moc - tak o Antku mówi jego Tata. Antek ma 9 lat. W szachy gra od ponad 2 lat. Zdobył tyle nagród, że brakuje już miejsca na półkach. Średnia to 2 puchary na miesiąc. Kilka lat temu u Antka zdiagnozowano zespół Aspergera. Ma kłopoty w kontaktach międzyludzkich, ale dzięki szachom - otwiera się na świat. „Mnie to nie przeszkadza. Czuję się jak zwyczajny człowiek. I tyle”. Zapytany, czy chciałby być jak arcymistrz Jan Krzysztof Duda, odpowiada bez zawahania „Chciałbym być lepszy”. Reportaż Anny Dudzińskiej.
04.02.2022, 19’

Nie bój się, mała

PROWADZENIE: Justyna Godz
To historia o miłości, w którą nie wszyscy wierzą. „Ile jej zapłaciłeś, żeby z Tobą była?” słyszy mężczyzna na wózku, „Nie szkoda Ci życia?” – dopytują jego kobietę. Związki interablistyczne, czyli z osobą z niepełnosprawnościami, są w Polsce wciąż owiane wieloma mitami. Projekt Life On Wheelz , który tworzy Agata Tomaszewska i Wojtek Sawicki dociera codziennie do tysięcy osób. Jego głównym celem jest walka z nietolerancją wobec osób z niepełnosprawnościami, ale też pokazywanie ich codziennego życia. Bez tematów tabu. Historii Agaty i Wojtka, czyli opowieści o byciu i życiu, bliskości, a także śmierci, w w reportażu Justyny Godz.
28.01.2022, 16’

Muzyka – lek na blizny

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
21.01.2022, 22’

Challenger

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
„Czasami spotykamy się z kolegami i… trzeba sobie dać po mordzie. Czasami przychodzę tu sam, nawet po północy, żeby się opanować. Pomaga.” Barczysty kark, ciało pokryte tatuażami, łysy, długa broda, najczęściej ubrany na czarno. Adam kradł samochody, był dilerem, a kiedy było trzeba, łamał dłużnikom szczęki. Wszystko uległo zmianie, kiedy dowiedział się, że zostanie ojcem. Nie chciał być już dłużej gangsterem. Raz dziennie schodzi do piwnicy, wyciąga worek, nakłada rękawice bokserskie. Próbuje wyładować swoją agresję. Wie, że to jedyny sposób, aby poradzić sobie z trudnym dzieciństwem, a nie chce, by cierpieli jego bliscy… Reportaż Agnieszka Szwajgier.
14.01.2022, 17’

Akrobata

PROWADZENIE: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
Byliście kiedyś na spektaklu w kanadyjskim Cirque du Soleil? Niektóry twierdzą, że tam właśnie rodzi się magia. Wspaniała scenografia i rekwizyty, perfekcyjnie zagrane baśniowe historie – tworzą olśniewające widowiska, łączące elementy cyrku bez zwierząt, rewii i teatru. Artur Miłoń wprawdzie wrócił do Polski i zajmuje się teraz czymś zupełnie innym, ale lata spędzone w Montrealu, a później w Las Vegas, ukształtowały go jako człowieka. Kiedy zakłada swój słynny różowy kapelusz – dawna magia wraca… Kto by pomyślał, że Jawor – niewielka miejscowość na Dolnym Śląsku – wyda na świat aż 6 wybitnych artystów tego legendarnego Cyrku Słońca? O kulisach swojej pracy opowie w reportażu Doroty Jaśkiewicz-Łebek pt.: „Akrobata”.
07.01.2022, 17’

Nie przychodź nigdy za późno kochana

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
W czasie II wojny światowej, dzięki staraniom generała Władysława Andersa, 116 tysięcy Polaków zostało ewakuowanych z Syberii, przez Kazachstan, do Iranu. Prawie 3 tysiące z nich było sierotami, które znalazły się w Isfachanie. Świąteczny reportaż Anny Dudzińskiej „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” wywołał u Państwa ogromne emocje. Znalezione w Isfahanie zdjęcia polskich dzieci, zrobione w latach 1942–1944, nigdy nie trafiły do Polski. Ale kilka lat temu Instytut Adama Mickiewicza zorganizował wystawę tych fotografii w Iranie. Pomysłodawczynią ekspozycji była Anna Duda, która odkrywając historię dzieci wywiezionych na Sybir, odkryła ją również dla siebie… To ona jest bohaterką nowego reportażu Anny Dudzińskiej. I jeszcze prośba od nas do Państwa: jeśli rozpoznajecie w tej opowieści wątki z historii swojej rodziny, przyjaciół czy sąsiadów - koniecznie skontaktujcie się z naszą reportażystką - anna.dudzinska@radio357.pl Czujemy, że to dopiero początek jej opowieści o polskiej emigracji i losach Polaków, ewakuowanych z Syberii...
28.12.2021, 22’

Plecionkarstwo z Cieszyna

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Pochodzą z Cieszyna i na całym świecie prezentują polskie rzemiosło. Z wyplecionymi przez mistrzów koszykami jeżdżą do Japonii, Korei Południowej, Norwegii i na Islandię. Tak, aby przetrwała pamięć o tradycji. Reportaż Anny Dudzińskiej.
25.12.2021, 57’

Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Po koszmarze Syberii zamieszkali w bezpiecznym kraju. Mogli skosztować, jak smakują pomarańcze i dojrzałe granaty. Dzieci chodziły do szkoły, uczyły się polskiej historii i geografii... Zupełnie niezwykłego znaleziska dokonała irańska fotografka, Parisa Damandan. W starym, zakurzonym archiwum fotograficznym w Teheranie, odnalazła 1218 szklanych negatywów, na których zatrzymano wizerunki polskich dzieci. Pozornie wyglądają jakby były szczęśliwe. Jakby nigdy nie dotknęło ich piekło wojny. Tę opowieść słyszeliśmy już wiele razy. W czasie II wojny światowej mieszkańcy dawnych ziem wschodnich Rzeczpospolitej byli masowo wywożeni do Związku Radzieckiego. Międzynarodowe umowy pozwoliły generałowi Władysławowi Andersowi rozpocząć ewakuacje Polaków z Syberii. Przez Kazachstan do Iranu wydostało się 116 tysięcy polskich obywateli. Prawie 3 tysiące sierot, znalazło się w Isfachanie. Anna Dudzińska pojechała do Iranu, by opowiedzieć tę historię. Rozmawiała z ostatnimi Polakami mieszkającymi w Teheranie i rozpytała wśród Irańczyków, którzy doskonale pamiętają polskich uchodźców. „Powiększenie. I my byliśmy uchodźcami” - to niezwykła opowieść o Polakach, którzy po wojennej tułaczce odnaleźli swój tymczasowy dom w Iranie.
03.12.2021, 19’

Docent

PROWADZENIE: Kamila Litman
Kamila Litman zaprasza na opowieść o człowieku, który uważał, że najważniejsze są życie i wolność. Marek Edelman, lekarz, jeden z przywódców powstania w Gettcie Warszawskim. Autorytet. Słowa Marka Edelmana, którego od 12 lat nie ma między nami, w przedziwny sposób korespondują z aktualną sytuacją na świecie. Jakie ślady i myśli pozostawił po sobie „Docent”?
26.11.2021, 18’

Co się dzieje w Wojtyszkach?

PROWADZENIE: Justyna Godz
19.11.2021, 17’

Zdążyć z miłością

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Reportaż o zapominaniu, niepamięci, próbie poszukiwania prawdy o drugim człowieku. To doświadczenie bliskie osobom, które nie zdążyły swoim najbliższym zadać ważnych pytań. W Polsce, w czasach PRL- u, było około 1600 PGR-ów. Zatrudniały ponad pół miliona ludzi. Najczęściej mówi się o historii tych na ścianie wschodniej, o ludziach, którzy do dzisiaj nie potrafią sobie poradzić z utratą miejsca pracy. W reportażu słuchamy historii pani Bożeny, , która w latach sześćdziesiątych pracowała w jednym z Państwowych Gospodarstw Rolnych na Śląsku Cieszyńskim.
12.11.2021, 17’

Granica wytrzymałości

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
05.11.2021, 14’

Sound Trip

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier, Ewa Dunal, Justyna Godz,
29.10.2021, 26’

Duchy gór

PROWADZENIE: Dorota Jaśkiewicz-Łebek
28.10.2021, 13’

#12 Arek Kłusowski

PROWADZENIE: Maciej Kaczyński
Jakie są zalety niewiązania sznurowadeł? Co się dzieje, jak za długo czekamy na autobus? I co mówić sąsiadom w windzie? O tych bardzo ważnych codziennych przygodach opowiada piosenkarz Arek Kłusowski.
28.10.2021, 53’

#6

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
28.10.2021, 120’

Lata '80. Sound and Vision.

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
28.10.2021, 120’

Słuchacze dobrze poinformowani. Zawsze

PROWADZENIE: Justyna Mączka
28.10.2021, 11’

Huczne Igrzyska, ciche pociski

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
28.10.2021, 51’

Powrót - Pewex #21

PROWADZENIE: Daria Zawiałow
28.10.2021, 61’

Klub spółek wartych bilion USD

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
Bartosz Pawłowski (dyr. inwestycyjny mBanku) i Grzegorz Nawacki (red. nacz. "Pulsu Biznesu") o wysokich cenach paliw, coraz droższych autach, klubie spółek wartych bilion USD, gwałtownym wzroście liczby zaciąganych kredytów mieszkaniowych i o tym, jak skutecznie pomnażać oszczędności. #PatSumuje40
28.10.2021, 120’

Gorące newsy z polskiej sceny muzycznej

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
28.10.2021, 60’

Czy wolność zgromadzeń powinna dotyczyć wszystkich obywateli?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
28.10.2021, 165’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
28.10.2021, 195’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
28.10.2021, 4’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
28.10.2021, 8’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
28.10.2021, 6’

Dynia - warzywo czy owoc?

PROWADZENIE: Krystian Hanke
28.10.2021, 7’

Co się stanie jak się spotkają dwie czarne dziury?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
27.10.2021, 120’

Nie ma się czego bać

PROWADZENIE: Maja Piskadło
W 7. odcinku "CiS" napięty grafik - nowości muzyczne ze świata r&b i soulu, rozmowa z Sarą o jej płycie "NEOWISE", krótka relacja z koncertu grupy Butcher Brown oraz minikącik halloweenowy. Bynajmniej nie ma się czego bać!
27.10.2021, 60’

"28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na Hel"

PROWADZENIE: Roma Leszczyńska
Cześć z nich podróżuje samodzielnie, inni wsiedli na tandem z wychowawcą, dwie osoby jadą w rowerowych przyczepkach. Chcą odwiedzić 17 latarni morskich na polskim wybrzeżu . Część trasy mają już za sobą. 2 etap w czerwcu następnego roku. W przerwie uczestnicy wyprawy "28 marzeń. Niepełnosprawni w drodze na Hel" odwiedzą Radio 357 i będą gośćmi Romy Leszczyńskiej w audycji Plan na rozdrożu 27 października o 21.00.
27.10.2021, 14’

#6 Coś więcej niż tylko muzyka

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
27.10.2021, 118’

Odcinek 41

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
27.10.2021, 12’

Mezalians w japońskiej rodzinie cesarskiej

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
27.10.2021, 122’

Słuchacze dobrze poinformowani. Zawsze

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Justyna Mączka,
27.10.2021, 52’

Solo reggae

PROWADZENIE: Ola Budka
27.10.2021, 60’

Kongijskie malarstwo / A3 Teatr / Cross-dressing

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
27.10.2021, 120’

Kierunek: Nysa

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Alexandre, Anya i Łukasz. I kilkoro innych bohaterów niezmiennie związanych z ekranem.
27.10.2021, 59’

Czy budowanie silniejszej armii jest konieczne?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
Wojsko Polskie będzie liczniejsze. Żołnierzy zawodowych ma być 250 tysięcy, żołnierzy WOT 50 tysięcy. Armia ma otrzymać dodatkowe fundusze.
27.10.2021, 172’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Michał Gąsiorowski, Piotr Stelmach,
27.10.2021, 202’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
27.10.2021, 3’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Filip Jaślar
27.10.2021, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
27.10.2021, 9’

O Amelii Earhart

PROWADZENIE: Krystian Hanke
27.10.2021, 8’

Dlaczego drapanie jest takie przyjemne?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
26.10.2021, 28’

#16 Chiński czajniczek

PROWADZENIE: Tomasz Jeleński
Jakim cudem chiński czajniczek przetrwał wojenną zawieruchę i co łączy go Aleksandrem Czeszunistem, pilotem z czasów I wojny światowej. Będzie też o niezwykle tajemniczym porwaniu pociągu podczas wojny domowej w Rosji Sowieckiej. A o tym wszystkim w rozmowie Tomasza Jeleńskiego z pisarzem Michałem Cichym.
26.10.2021, 120’

#36

PROWADZENIE: Łukasz Dunaj
26.10.2021, 179’

I taki koncert też!

PROWADZENIE: Radio 357
26.10.2021, 13’

Stan wyjątkowy i przejęcie władzy przez wojsko w Sudanie

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
26.10.2021, 120’

Słuchacze dobrze poinformowani. Zawsze

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
26.10.2021, 52’

Zakończenia

PROWADZENIE: Krzysztof Zalewski
Ostatnie utwory z ostatnich płyt.
26.10.2021, 60’

Benzynę mamy we krwi

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
26.10.2021, 119’

Tuż przed... północą

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
26.10.2021, 60’

Czy inwestycja w fotowoltaikę ma sens?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
Mają zmienić się przepisy prawa energetycznego. Czy zmieni się na lepsze czy na gorsze?
26.10.2021, 43’

#14 Albumy koncertowe

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki, Piotr Stelmach,
26.10.2021, 172’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
26.10.2021, 197’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Krystian Hanke
26.10.2021, 3’

Kartka z kalendarza

PROWADZENIE: Łukasz Błąd
26.10.2021, 8’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
26.10.2021, 9’

Tata muzyk - Przemek Lembicz - Kwartet ProForma

PROWADZENIE: Krystian Hanke
26.10.2021, 9’

Dlaczego woda w jeziorze nie wsiąka?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
25.10.2021, 21’

#6 Jak wygląda codzienność oficera wywiadu?

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
25.10.2021, 120’

Jazz w roli głównej

PROWADZENIE: Marta Kula
25.10.2021, 60’

O aborcji

PROWADZENIE: Radio 357
Trzy kobiety. Każda w innym miejscu życia, z innymi doświadczeniami i inną perspektywą. Opowiadają nam swoje historie, dzielą się bardzo intymnymi, trudnymi przeżyciami. Nikogo nie osądzają, mówią o sobie, o tym co dane im było doświadczyć. To w reportażu Anny Dudzińskiej i Olgi Mickiewicz. I także my nie będziemy nikogo oceniać, będziemy z szacunkiem słuchać i pytać. Naszym zdaniem to jedyna droga do porozumienia. Chcemy zrozumieć podłoże punktu widzenia drugiego człowieka. Mija rok od decyzji Trybunału Konstytucyjnego. Tematem Placu na Rozdrożu będzie aborcja.
25.10.2021, 120’

#27

PROWADZENIE: Bartek Gil
25.10.2021, 13’

Król kokainy złapany w Kolumbii

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Służby kolumbijskie i amerykańskie doprowadziły do finału trwającą od ponad 10 lat operację "Ozyrys". Główny przywódca Gangu Zatoki i najbardziej poszukiwany narkotykowy bandyta został schwytany.
25.10.2021, 120’

Słuchacze dobrze poinformowani. Zawsze

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
25.10.2021, 52’

# 42

PROWADZENIE: Daga Gregorowicz
Buon DIA! Dzisiejsze Kiribati nadajemy prosto ze słonecznego Porto. Wraz z Galandum Galundaina poznamy język mirandysji. Zatopimy się w pełnej rwących nurtów rzece Fado. I poddamy się bogactwie rytmu.
25.10.2021, 60’

#5

PROWADZENIE: Gabi Darmetko, Paweł Sołtys,
Wszystko, co najlepsze z audycji i podcastów
25.10.2021, 58’

Wydarzenia ze świata muzyki

PROWADZENIE: Marta Malinowska
25.10.2021, 60’

Czy wzrost cen to powód do niepokoju?

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
Akcyza na papierosy pójdzie w górę o 5 procent, na alkohol o 10 procent. Wzrost ceny prądu w przyszłym roku szacowany jest na 20 procent. Drożeją paliwa. Należy spodziewać się dalszego wzrostu cen żywności. Według GUS inflacja we wrześniu wyniosła 5.9 procent rok do roku.
25.10.2021, 14’

Fabio Quartararo

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
O sporcie mniej w Polsce popularnym, ale na świecie - głośnym.
25.10.2021, 17’

Szpak

PROWADZENIE: Adam Zbyryt, Marcin Cichoński,
O ptaku, który lata w stadach liczących nawet do sześciu milionów sztuki.
25.10.2021, 9’

Dynia

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka, Marcin Cichoński,
Złoto polskiej jesieni w kuchni.
25.10.2021, 171’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
25.10.2021, 199’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
25.10.2021, 4’

Katka z kalendarza

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
25.10.2021, 6’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
25.10.2021, 7’

Radioaktywna wyprawa do podziemnej krainy...

PROWADZENIE: Krystian Hanke
doładowanie ...