Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Radio 357

Plac na rozdrożu

To miejsce, w którym wymagający słuchacz znajdzie publicystykę na najwyższym poziomie. To co aktualne w kulturze i sporcie. Sprawy społeczne i polityczne, te najważniejsze. Wszystko głębiej i z szerszej perspektywy. Nasi najlepsi dziennikarze wraz z gośćmi opowiedzą państwu świat, tak niejednoznaczny i skomplikowany ostatnio. Na antenie Radia 357 od poniedziałku do czwartku o godz. 21:00.
29.11.2022, 59’

Centrum Pomocy Szczecin Ukrainie

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Agnieszka Szwajgier,
Starają się zintegrować z Polakami. Ukraińcy, którzy przyjechali do Polski w ostatnich latach i ci którzy uciekli z Ukrainy po 24 lutego, organizują się by wzajemnie sobie pomagać. Wspólnie szukają pracy, organizują opiekę nad dziećmi, współpracują w kontaktach z urzędami, pomagają w tłumaczeniu najbardziej skomplikowanych dokumentów i rozwiązują życiowe problemy. Korzystają przy tym ze zdobytego wykształcenia, bo są wśród nich psychologowie, nauczyciele i wykwalifikowani urzędnicy. O takiej społeczności w Szczecinie opowie wtorkowa audycja "Plac na rozdrożu"
24.11.2022, 59’

Co zapamiętujemy z książek?

PROWADZENIE: Mariusz Szczygieł
Czytamy książki i niewiele z nich zapamiętujemy. Czasem jakiś szczegół, zarys akcji, czy główną myśl. Wielu z nas, żeby ratować pamięć, podkreśla lub notuje ważne zdania. Czasem je pamiętamy długo po przeczytaniu książki, częściej jednak zapominamy. Może macie - tak jak Mariusz Szczygieł, gospodarz dzisiejszego „Placu na rozdrożu” - swoje cytaty kanoniczne? Które tkwią w Was od czasu lektury? Może wpłynęły na Wasze życie lub postrzeganie świata. O nich chcemy porozmawiać w czwartkowej wieczornej publicystyce. „Ze mną są do dziś, od liceum: [Czasem białe to jest czarne, które się podszywa, a czarne to białe, co się dało nabrać] z książki „Życie przed sobą” Emila Ajara. Od pierwszego roku studiów: [Ludzie może i nie są źli, tylko bardzo się boją] które Anne Walentynowicz powiedziała do Hanny Krall w książce „Trudności ze wstawaniem”. Od 20 lat: [Wszyscy o wszystkim mało wiemy] z książki Ryszarda Kapuścińskiego „Podróże z Herodotem”. Ten ostatni przyniósł mi ulgę" - mówi Mariusz Szczygieł.
22.11.2022, 60’

Czym są biomimikra i bionika?

PROWADZENIE: Marcin Cichoński, Adam Zbyryt,
Wiele z wynalazków naśladujących rozwiązania natury wynaleziono dawno temu. Już Leonardo da Vinci projektował maszyny latające zainspirowane skrzydłami nietoperzy i ptaków. Bracia Wright zbudowali pierwszy samolot napędzany silnikiem spalinowym, dla którego inspiracją były studia nad gołębiem. Rzepy powszechnie wykorzystywane w butach czy ubraniach to efekt badań nad budową kwiatów łopianu. Dziś naukowcy i inżynierowie coraz śmielej wykorzystują „wynalazki” przyrody w architekturze, mechanice, medycynie, ratownictwie, budownictwie. Tę nową interdyscyplinarną gałęź nauki nazywamy biomimikrą lub bioniką. O jej najciekawszych wynalazkach dowiemy się więcej w najnowszej audycji Dwóch ludzi z puszczy EXTRA.
Partner audycji Partner audycji
17.11.2022, 60’

Czym jest dla nas dom?

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
Czy myślimy czasem o tych, którzy musieli go opuścić wbrew swojej woli, co o nich wiemy? Polska Akcja Humanitarna od lat przybliża realia życia ludzi w krajach pogrążonych w kryzysach humanitarnych. Na swojej stronie internetowej stworzyła platformę DOM, a tam znajdziemy opowieści stworzone we współpracy z fotografką Agatą Grzybowską. W opowieściach dany jest głos ludziom doświadczającym kryzysów humanitarnych, którzy musieli opuścić swoje domy i zbudować życie na nowo. Fotografka dokumentowała, słuchała i zapisywała opowieści w Syrii, Libanie, Iraku, Jordanii, Ukrainie...Czym jest dom? O tym z Agatą Grzybowską i Alicją Ryś z PAH-u porozmawia Agnieszka Obszańska.
15.11.2022, 56’

Katar, sport-washing i korupcja

PROWADZENIE: Tomasz Gorazdowski, Mateusz Kuźniewski,
Łamanie praw człowieka, śmierć tysięcy ludzi podczas przygotowań do mistrzostw świata, brak poszanowania dla praw społeczności LBTQ+ - to tylko niektóre oburzające fakty dotyczące państwa-gospodarza zbliżającego się mundialu- Kataru. O sytuacji w Katarze, sport-washingu czyli próbach wybielania się przy pomocy sportu, czy w końcu o korupcji i obojętności w szeregach FIFA, porozmawiamy z naszymi gośćmi: - Andrzejem Personem - dziennikarzem i politykiem - Mieszko Rajkiewiczem z Instytutu Nowej Europy, współautorem raport "Katar - geopolityka i mistrzostwa świata" - Adamem Nurkiewiczem - fotografem sportowym
10.11.2022, 60’

American Film Festival

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
O filmie Roving Woman opowiedzą twórcy - Lena Góra i Michał Chmielewski. Spotkamy się z bohaterką retrospektywy - amerykańską reżyserką Niną Menkes Listę filmów, których nie warto przegapić stworzymy z krytykiem filmowym - Piotr Czerkawski. Zaprasza Katarzyna Borowiecka. Audycja z kina Nowe Horyzonty - z American Film Festival.
08.11.2022, 60’

Czy w Polsce ktoś jeszcze boi się atomu?

PROWADZENIE: Andrzej Rudke
Czy w Polsce ktoś jeszcze boi się atomu i czy elektrownie jądrowe rozwiążą nasze problemy energetyczne? Jak wielkie rządowe projekty mogą wpłynąć na rozwój energii ze źródeł odnawialnych? Porozmawiamy też o tym co robić z nuklearnymi odpadam i jak ostrzec przed nimi ludzi, którzy będą żyć tysiące lat po nas. O to wszystko zapytamy Rafała Zasunia z portalu wysokienapiecie.pl i Krzysztofa Mrozka z Polskiej Zielonej Sieci.
03.11.2022, 58’

Strategie literackie biografek

PROWADZENIE: Anna Król
Rozmowa z Małgorzatą Czyńską (autorką m.in.: "Witkacy i harem metafizyczny", biografii Tamary Łempickiej i Katarzyny Kobro) oraz Sylwią Zientek - autorką m.in. "Polek na Montparnassie" oraz powieści "Lunia i Modigliani". To będzie spotkanie z autorkami opowieści biograficznych o artystkach i artystach. Porozmawiamy o odkrywaniu zapomnianych życiorysów, pisaniu o wspaniałych kobiecych postaciach, a także o tym, że w biografiach można zmyślać. Zaprasza Anna Król - pisarka, autorka m.in. książek "Kamienny sufit" i "Rzeczy. Iwaszkiewicz intymnie", pomysłodawczyni i dyrektorka artystyczna Big Book Festiwalu i Big Book Cafe.
01.11.2022, 60’

Wspomnienie o Franciszku Pieczce

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
"Choćbym całe życie mieszkał w Warszawie to i tak umrę Ślązakiem " - mówił Franciszek Pieczka. Polski aktor urodzony w górnośląskiej wsi Godów nad rzeką Olzą, zmarł 23 września 2022 roku w Warszawie. Jego aktorski życiorys pełen jest pełnowymiarowych ról - od czołgisty Gustlika w serialu "Czterej pancerni i pies" przez Jańcia Wodnika, Czepca w "Weselu", Mateusza z "Żywota Mateusza" Karczmarza z "Austerii" po Stacha w serialu "Ranczo" i wiele wspaniałych ról teatralnych. Przez całe życie perfekcyjnie odtwarzał tez jeszcze jedną swoja rolę - mieszkańca Godowa, sąsiada, krewnego, wujka i przyjaciela. Każdego roku przyjeżdżał do miejsca swojego urodzenia a dla mieszkańców swojej wsi był postacią prawie świętą. Anna Dudzińska zabiera nas w podróż sentymentalną do Godowa. Do wsi gdzie czas płynie wolniej, gdzie na polach słychać ciszę a rzeka Olza - jak wtedy gdy pan Franciszek się urodził - płynie leniwie i przypomina o prawdziwie śląskich wartościach. To nimi Franciszek Pieczka kierował się przez całe życie.
27.10.2022, 60’

Jaką rolę pełnią dziś krytycy literaccy?

PROWADZENIE: Justyna Dżbik-Kluge
Krytyka literacka w czasach bookstagramu? Kim jest dziś recenzent i jaka jest jego rola? Media społecznościowe dają nam możliwość pisania o wszystkim i mówienia wszystkiego. Dziś każdy "może być" recenzentem książkowym czy filmowym. Dzielimy się swoimi opiniami o literaturze na portalach internetowych, na swoich "wallach", w relacjach. Kim w takim razie dziś jest, kim powinien być recenzent czy krytyk literacki? Jakie kompetencje powinien posiadać? Jak powinien pisać o literaturze? A może nie ma zasad, nie ma granic, nie ma reguł - wszystkie opinie o literaturze dozwolone. Kto czyta recenzje i dlaczego? Czy faktycznie by kupić daną książkę sugerujemy się tymi opiniami? Wreszcie czy pisarze i pisarki biorą sobie do siebie recenzenckie uwagi? W studiu zagości pisarka, poetka, badaczka literatury Eliza Kącka, a na łączach pisarka Magdalena Majcher i twórca kanału "Okoń w sieci", bookstagramer Marcin "Okoń" Okoniewski. Zaprasza Justyna Dżbik-Kluge.
25.10.2022, 60’

Ukraińcy na polskim rynku pracy

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Od agresji Rosji na Ukrainę mija już ponad 8 miesięcy. Kilka milionów uchodźców z Ukrainy znalazło się w naszym kraju. Duża ich część znalazła pracę ale na jakich warunkach. Po pierwsze porozmawiam o tym jakie zawody wykonują, w jakich dziedzinach gospodarki są potrzebni i jakie luki na rynku pracy wypełniają. A po drugie czy zatrudniani są zgodnie z przepisami czy na czarno. Czy nie dochodzi do nadużyć ze strony pracodawców i czy uchodźcy też prawa nie naruszają. Prowadzenie - Ernest Zozuń.
20.10.2022, 63’

Jak zmienić świat na lepsze?

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
Kryzysy polityczny, społeczny, ekonomiczny, klimatyczny... kolejne moglibyśmy mnożyć, to już nasza codzienność. Coraz bardziej jesteśmy pogrążeni w niepewności, coraz trudniej nam zdiagnozować, przewidzieć co będzie za rok, dwa, pięć. Joanna Erbel napisała bardzo ciekawą książkę "Wychylone w przyszłość. Jak zmienić świat na lepsze", to nie kolejny poradnik, ale zapis doświadczenia i myślenia wychodzącego poza schemat dotychczasowych rozwiązań. O przykładach, doświadczeniach, myśleniu i działaniom wychylonym w przyszłość z autorką porozmawia Agnieszka Obszańska.
18.10.2022, 60’

Jak nie marnować żywności?

PROWADZENIE: Sylwia Majcher
W Polsce co roku do kosza trafia niemal 5 milionów ton żywności. Najwięcej, bo ponad połowę z tego marnują konsumenci. W badaniu prowadzonym przez projekt PROM nie uwzględniono jednak skali marnowania jedzenia w szkołach. Tymczasem to spory problem. W średniej wielkości placówce wyrzuca się co roku jedzenie o wartości nawet 180 000 złotych. To strata rodziców i gminy. Co jest powodem marnowania żywności w szkołach? Jak mógłby wyglądać plan naprawczy? W jaki sposób edukować dzieci, by nie wzbudzać wyrzutów sumienia, a szacunek do żywności?
13.10.2022, 60’

Pokojowa Nagroda Nobla 2022

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Kuba Benedyczak,
Można powiedzieć, że 7 października, dzień urodzin Władimira Putina, stał się świętem wolności i praw człowieka Europy Wschodniej. Norweski Komitet Noblowski ogłosił wtedy, że laureatami Pokojowej Nagrody Nobla 2022 zostali: białoruski opozycjonista Aleś Bialacki, rosyjska organizacja Memoriał i ukraińskie Centrum Wolności Obywatelskich. Ale nie wszystkim werdykt łączący 3 post sowieckie kraje się podoba. Pojawiły się głosy, że komitet noblowski potraktował zbiorczo Rosję, Białoruś i Ukrainę. Że żadna organizacja z Rosji nie powinna otrzymać pokojowego Nobla. Aleksandr Gurjanow ze Stowarzyszenia Memoriał powiedział nawet na antenie Radia 357 (10 października w Ranku), że informację o nagrodzie przyjęto w jego organizacji z mieszanymi uczuciami: „nasza działalność nie była dość skuteczna, by powstrzymać wojnę i łamanie praw obywatelskich w Rosji. To nie jest nagroda wielce zasłużona dla rosyjskiego Memoriału. Rozumiemy to raczej jako wyraz solidarności”. O znaczenie tegorocznej pokojowej nagrody Nobla zapytamy Katarzynę Chimiak (Za Wolną Rosję), Marię Piechowską (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych) i Pawła Usowa (Białoruskie Centrum Badań Europejskich).
11.10.2022, 60’

Rzucić wszystko i wyjechać do Grecji?

PROWADZENIE: Karolina Markiewicz
To pierwsza myśl jaka przychodzi do głowy podczas wakacji na malowniczych wyspach. Rajska Grecja przyciąga turystów i kusi spokojem poza sezonem. Grecy zamiast hygge preferują siga-siga, czyli życie bez pośpiechu. Jak się w nim odnaleźć po przeprowadzce z żyjącej w pędzie części Europy?. Czy jest ona trudna, z czym należy się liczyć i jak się odnaleźć w nowej rzeczywistości? Jak ominąć pułapki . Czy Kreta to wyspa idealna dla obcokrajowców? Co może nas zachwycić a co zaskoczyć i przerazić? O tym jak zrobić sobie życiowy raj na greckiej wyspie opowiedzą Aleksandra Brudzińska, autorka kulinarnego bloga Poli Kala i książki o kuchni kreteńskiej oraz Agnieszka Smolińska-Mikos, podróżniczka, twórczyni bloga Głodni Pasji.
06.10.2022, 61’

Czy filmy można tworzyć ekologicznie?

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Eko-rewolucję w branży filmowej rozpoczął Sam Mendes. Najpierw była, co prawda powiewająca na wietrze foliówka w filmie „American Beauty, jednak 10 lat później pojawiła się myśl, by zrobić najprawdopodobniej pierwszy w historii ekologiczny film. W 2009 roku ten sam reżyser stworzył film "Para na życie". Zielone filmowanie to prowadzenie zrównoważonej produkcji filmowej i telewizyjnej w sposób możliwie, jak najbardziej przyjazny dla środowiska, m.in. poprzez oszczędne i efektywne wykorzystanie zasobów naturalnych, surowców i materiałów oraz ograniczanie generowania odpadów na każdym etapie procesu produkcji i postprodukcji. Ta strategia nie jest obca polskim filmowcom. Podczas tegorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni wręczono nagrody „klimatyczny film” dla najbardziej ekologicznej produkcji filmowej. Wybrano dwa tytuły: "Matecznik" reż. Grzegorz Mołda i "Alkibiades" reż. Robert Kwilman. O green filmingu Beata Kwiatkowska porozmawia z: Alex Leszczyńską, promotorką zrównoważonej produkcji, Grupa Film Dla Klimatu; Izą Igel, producentką filmu „Matecznik” oraz Staszkiem Zaborowskim, producentem filmowym.
04.10.2022, 60’

O zaburzeniach odżywiania

PROWADZENIE: Justyna Godz
Jesień to czas, kiedy ich najbliżsi nic nie zauważają - grube swetry i obszerne ubrania dobrze maskują ich chude ciała. Większość przypadków zaburzeń odżywiania dotyczy nastoletnich dziewcząt, ale zaburzenia te mogą wystąpić w każdym wieku i u obu płci, bo 5–10% chorych stanowią chłopcy w okresie dojrzewania. O potrzebie kontroli, niechęci do swojego ciała i poczuciu, że jest się wciąż niewystarczającym będziemy rozmawiać z Ewą Galus-Raczyńską, założycielka Fundacji Światło Dla Życia, która niesie pomoc osobom cierpiącym na anoreksję i bulimię, a także Justyną Charytonowicz - byłą pacjentką Fundacji i Elżbietą Bareją, mamą Justyny.
29.09.2022, 60’

Co dalej z rosyjskimi artystami?

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
Po rosyjskiej inwazji na Ukrainie wielu rosyjskich artystów zostało albo wygnanych z kraju albo uciekło, zdając sobie sprawę, że zagrożona jest ich wolność twórcza oraz osobista. W audycji sylwetki takich artystów: pisarz Dmitrij Głuchowski, aktora Masza Maszkowa, performerka Maria Alochina, reżyser Andriej Zwiagincew. Każde z nich ma swoją niepowtarzalną historię. W dyskusji wezmą udział Paulina Baranowska z Centrum Dialogu Mieroszewskiego i Agnieszka Lubomira Piotrowska - tłumaczka literatury rosyjskiej i znawczyni teatru rosyjskiego.
27.09.2022, 60’

Kto kontroluje nasze rozmowy?

PROWADZENIE: Andrzej Rudke
Finał europejskiego śledztwa w sprawie Pegasusa i pytania o to kogo powinniśmy się obawiać- rządów czy prywatnych korporacji. Dlaczego bardziej ufamy firmom z Doliny Krzemowej niż demokratycznie wybranym władzom? Porozmawiamy też o tym, czego można się o nas dowiedzieć obserwując naszą aktywność w Internecie i do czego tej wiedzy można użyć. W Studiu Radia 357 Anna Wittenberg z Dziennika Gazety Prawnej i Filip Konopczyński z Fundacji Kaleckiego. Połączymy się też ze specjalistką ds. nowych technologii, Małgorzatą Fraser z portalu cyberdefence24.
22.09.2022, 62’

Dlaczego nabieramy się na sztuczki polityków?

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
Winston Churchil mówił, że ludzie nie powinni wiedzieć, jak się robi... parówki i politykę. Tymczasem dzisiaj niemal wszystko jest na wierzchu. Politycy chcą być jak gwiazdy pop i celebryci z social mediów. Zabiegają o uwagę wyborców, podlizują się elektoratowi wykorzystując wszystkie dostępne kanały. Co takiego robią, żeby osiągnąć pop wizerunek, jakim językiem się posługują? I ostatecznie czego elektorat powinien być świadomy, żeby nie nabierać się na te pop polityczne sztuczki.
21.09.2022, 60’

Lasoterapia - na czym polega?

PROWADZENIE: Adam Zbyryt
Lasoterapia to pojęcie, które może się kojarzyć z medycyną alternatywną, ale w rzeczywistości to bardzo poważna dziedzina nauki. Obejmuje ona praktykę polegającą na leśnych kąpielach zwanych shinrin-yoku, która została zapoczątkowana w Japonii, a obecnie święci triumfy na całym świecie. Także w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Nic dziwnego. Żyjemy w czasach, gdzie coraz trudniej o spokój czy wytchnienie, a nasz kontakt z naturą uległ zatraceniu lub zmarginalizowaniu. Natomiast wędrówki po lesie podnoszą naszą odporność, wspomagają leczenie wielu chorób, takich jak astma, alergie czy depresja. A poza tym są powszechnie dostępne i całkowicie darmowe. Gościem Placu na Rozdrożu będzie Katarzyna Simonienko, doktor psychiatrii, certyfikowany przewodnik kąpieli leśnych, związana z Puszczą Białowieską, która swoim pacjentom przepisuje las na receptę. Zaprasza Adam Zbyryt.
20.09.2022, 60’

O osobach z niepełnosprawnością intelektualną na rynku pracy

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Agnieszka Szwajgier,
O trudnościach z jakimi spotykają się na rynku pracy osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Na wieczorną publicystykę zapraszają Agnieszka Szwajgier i Ernest Zozuń.
19.09.2022, 59’

O zmianie poprzez działania artystyczne

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
W "Placu na rozdrożu" gościmy Izę Rutkowską - projektantkę, założycielkę Fundacji Form i Kształtów oraz Studia Zoochitecture, wykładowczynię School of Form. Artystka koncentruje się na działaniach służących zmianie społecznej, pobudzeniu lokalnych społeczności, budowaniu więzi i przekształcaniu przestrzeni za pomocą... interaktywnych obiektów. W programie zagości także Monika Dylewska-Libera, dyrektorka Gdańskiego Archipelagu Kultury, czyli sieci gdańskich domów kultury. O słynnym jeżu, działaniach pobudzających energię mikrospołeczności, lokalności, zapomnianych podwórkach i zmianie poprzez działania artystyczne, porozmawiamy już dziś wieczorem. Zaprasza Agnieszka Obszańska.
15.09.2022, 60’

Rozmowa z Edytą Bartosiewicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jest jedną z najbardziej wyrazistych i najbardziej tajemniczych polskich artystek. Miała 10 lat, gdy od ojca w zamian za dobrą naukę, otrzymała gitarę i... tak to się zaczęło, choć niewiele brakowało, by zdobywała laury, ale za osiągnięcia sportowe. Trenowała łyżwiarstwo szybkie i siatkówkę. Miłość do muzyki jednak zwyciężyła. W swojej karierze miewała okresy niezwykle twórcze, ale i takie, podczas których musiała na jakiś czas zamilknąć. O dzieciństwie (nie zawsze łatwym), o rodzinnym domu, studiach w SGH oraz o tym, czym nas zaskoczy w najbliższym czasie opowiada w rozmowie z Grzegorzem Sajórem.
14.09.2022, 61’

O Ukrainie, pomaganiu i ryzyku

PROWADZENIE: Jacek Hugo-Bader
Autorem audycji jest wielokrotnie nominowany i nagradzany dziennikarz i reportażysta Jacek Hugo-Bader. A pomysł na temat audycji przyszedł szybko: "To będzie mój debiut w takiej roli, a jedyny temat, jaki przyszedł mi do głowy, to Ukraina, bo nie mogę przestać myśleć o niej od ponad pół roku." To będzie jednak rozmowa do innych niepodobna. O pijaństwie na wojnie, o hejcie, o drenażu mózgów, radzieckich kobietach i o tym czy można się uzależnić od pomagania. Hugo-Bader porozmawia z kimś, komu Ukraina też nie daje spokoju. Jego gościem będzie prof. dr hab. Joanna Getka, szefowa Katedry Studiów Interkulturowych Europy Środkowo-Wschodniej Wydziału Lingwistyki Stosowanej Uniwersytetu Warszawskiego. Pani Joanna Ukrainie pomaga z pełnym oddaniem i bez wytchnienia.
13.09.2022, 60’

Agenci ze wschodu: o sukcesach na froncie wschodnim

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Kuba Benedyczak,
12.09.2022, 60’

Marihuana to lek czy narkotyk?

PROWADZENIE: Michał Olszański
Od kilku lat obserwujemy w Polsce modę na produkty uzyskiwane z konopii indyjskich. Kosmetyki, tkaniny, suplementy diety czy w końcu leki. Tak zwana medycyna konopna, staje się coraz bardziej znana i popularna. Czym różnią się dwa podstawowe składniki, CBD i THC? Czy marihuana to lek czy narkotyk? O faktach i mitach porozmawiamy z ekspertami, dr. Markiem Bachańskim i prof. Małgorzatą Łukowic Zaprasza Michał Olszański.
08.09.2022, 64’

Odejście Królowej Elżbiety II

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Kuba Benedyczak,
07.09.2022, 60’

Jak żyje się Ukraińcom w Polsce?

PROWADZENIE: Michał Żakowski, Zoriana Varenia,
W "Placu na rozdrożu" poznamy historie Ukraińców, którzy zostali w Polsce, po tym jak wojna wygnała ich z własnego kraju. Jak po pół roku, od agresji Rosji, patrzą na to co dzieję się w ich ojczyźnie? Jak dają sobie radę z codziennością w Polsce? Czy mają zamiar wrócić do kraju? Zapraszają Michał Żakowski i Zoriana Varenia.
06.09.2022, 60’

Czym jest mizofonia?

PROWADZENIE: Ewa Świerżewska
Głośny oddech, chrząkanie, przełykanie, dźwięk gryzionego jabłka - większość z nas nie zwraca na te dźwięki najmniejszej uwagi. Dla mizofoników stanowią one prawdziwe tortury. Silnie negatywne reakcje emocjonalne w odpowiedzi na określone odgłosy, szczególnie te wydawane przez innych ludzi (głównie najbliższych), mieszanina złości i lęku, reakcja walki i ucieczki - z tym na co dzień mierzą się tysiące osób. I choć mizofonia opisana została stosunkowo niedawno, jest realnym problemem, obniżającym znacznie jakość życia. W "Placu na rozdrożu" przyjrzymy się mizofonii, zarówno pod kątem naukowym, jak i praktycznym. Gościć będziemy Martę Siepsiak z Wydziału Psychologii Uniwersytetu Warszawskiego, prowadzącą badania nad mizofonią, a także dwie osoby zmagające się z tą dolegliwością (w tym jedna ze swoją i swojego dziecka). Zaprasza Ewa Świerżewska.
05.09.2022, 60’

Jak wychować dziecko do (nie)posłuszeństwa?

PROWADZENIE: Justyna Dżbik-Kluge
Czego, poza czytaniem i tabliczką mnożenia, uczy nas dzisiejsza szkoła? Samodzielnego, krytycznego myślenia... czy może posłusznego, bezrefleksyjnego wykonywania poleceń? Jakim obywatelem będzie prymus, wykonujący wszystkie polecenia, a jakim rozrabiak z ostatniej ławki, który zadaje nauczycielowi niewygodne pytania? Jaka jest rola szkoły w kształtowaniu postaw i wartości?Czy obecny system edukacyjny chyli się ku upadkowi? Na te i pewnie jeszcze kilka innych pytań, poszukamy odpowiedzi w dzisiejszym "Placu na rozdrożu". Gośćmi audycji będą: Agata Passent - dziennikarka, pisarka, publicystka, felietonistka tygodnika "Polityka", matka, mocno zaangażowana w różne formy edukacji alternatywnej, w strajki rodziców przeciwko obecnym metodom edukacyjnym w polskiej szkole. Mikołaj Marcela - wykładowca akademicki UŚ, pisarz, autor książek i tekstów krytykujących obecny (pruski) system edukacji. Jego najnowsza książka wychodzi szerzej poza system edukacji i wskazuje jak szkoła, rodzina i państwo uczą nas bezradności... a ta książka to "Patoposłuszeństwo".
02.09.2022, 180’

Jeszcze tydzień, ale już prawie weekend

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
02.09.2022, 8’

Edukacja dla bezpieczeństwa / ul. Pszczelna

PROWADZENIE: Katarzyna Kłosińska
02.09.2022, 12’

Finansowe podsumowanie tygodnia

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
02.09.2022, 119’

Pierścienie władzy

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Wycieczka do Śródziemia (plus inne skarby Amazon Prime Video) - Kręgosłup nocy, czyli animacja tylko dla dorosłych w kinach - plany festiwalu Pięć Smaków - wznowione Konfrontacje Filmowe - festiwal, który się nie odbył
01.09.2022, 60’

Gościni: Julia Pietrucha

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Mimo, że urodziła się w Warszawie, od kilku lat mieszka w Gdańsku. Aktorka, modelka, wokalistka... Słowem, artystka obdarzona wieloma talentami, która przywiązuje wielką wagę do tego, by żyć ekologicznie. Chciała być psycholożką, ale przerwała studia. Lubi wracać do wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza wakacji spędzanych niedaleko Gór Świętokrzyskich.
31.08.2022, 60’

Porozmawiajmy o adopcji

PROWADZENIE: Olga Mickiewicz
O adopcji mówi się często w sposób wyidealizowany. Tymczasem rodzice adopcyjni muszą zmagać się z problemami emocjonalnymi dzieci, zespołem FAS oraz brakiem systemowego wsparcia. Proces, w wyniku którego rodzice adopcyjni i dzieci stają się kochającą rodziną, bywa bardzo trudny i długotrwały. A mimo to nie zawsze kończy się sukcesem. Tylko jak przyznać się do tego, że adopcja się nie udała? Dziś w "Placu na rozdrożu" podejmiemy ten trudny temat. Na publicystykę zaprasza Olga Mickiewicz.
30.08.2022, 60’

Agenci ze wschodu

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Kuba Benedyczak,
29.08.2022, 59’

O pomocy dla Ukraińców

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Ta wojna to czas ogromnej tragedii ale także cudów… Ukraińcy nie oczekiwali po Polakach pomocy bo większość mówiła: przecież Polacy nie lubią Ukraińców. Potem z dnia na dzień ten wizerunek zaczął się zmieniać. Dziś ukraińscy żołnierze nie zatrzymują samochodów na polskich tablicach. Machają tylko przyjaźnie i krzyczą: “sława Ukrainie, niech żyje Polska!”. W Placu na rozdrożu Justyna Mączka rozmawia z dziennikarzem i korespondentem wojennym Piotrem Kaszuwarą. O tym co widział i słyszał przez ostatnie miesiące i lata w Ukrainie. Piotr Kaszuwara jest współzałożycielem organizacji UA Future, która wspiera mieszkańców Ukrainy. Pomoc po wnikliwym sprawdzeniu trafia do tych którzy jej najbardziej potrzebują. Potrzeby nadal są ogromne. Jeśli chcieliby Państwo w jakiś sposób się przyłączyć to wszystkie informacje są na stronie internetowej. Pracę wolontariuszy można też śledzić na oficjalnym profilu na Facebooku: UA Future.
25.08.2022, 60’

O oczekiwaniach wobec "Królowej" i kinie LGBT w Polsce

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
„Królowa” to typ serialu, któremu życzymy jak najlepiej. W końcu miał być pierwszym w historii polskim filmem LGBTQ z prawdziwego zdarzenia. Wielu, szczególnie osoby nieheteronormatywne, miało nadzieję, że ukaże ich problemy, niełatwą polską codzienność, ale i marzenia. Niestety. Wspaniałe kreacje aktorskie do spełnienia tych nadziei nie wystarczyły. Serial okazał się odrealnioną i mocno lukrowaną historią, bardziej powielającą stereotypy o LGBTQ i Polakach, niż je zwalczającą. Ale może właśnie tak powinna wyglądać pierwsza tego rodzaju produkcja w Polsce? Może metoda małych kroków lepiej sprawdzi się w kraju konserwatywnym, gdzie większość społeczeństwa uważa, że osoby nieheteronormatywne nie powinny „afiszować się” ze swoją orientacją publicznie? O niespełnionych przez „Królową” oczekiwaniach, o kinie LGBT oraz osobach nieheteronormatywnych w Polsce, porozmawiajmy w dzisiejszej „Politkulturze”. Kuba Benedyczak zaprosił do studia gości: Paulinę Okońską - absolwentkę filmoznawstwa na Uniwersytecie Łódzkim, współpracującą ze Stowarzyszeniem Filmowym FilmETER, prowadzącą audycje w Studenckim Radiu ŻAK Politechniki Łódzkiej; Bartosza Żurawieckiego - dziennikarza, krytyka filmowego, pisarza, jednego z założycieli Kampani Przeciw Homofobii.
25.08.2022, 14’

Amerykańska pomoc dla walczącej Ukrainy

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
3 miliardy dolarów - tyle wynosi wartość zapowiedzianej pomocy USA dla Ukrainy. Ernest Zozuń rozmawia z Janem Piekło, byłym ambasadorem Polski w Kijowie.
25.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie: Justyna Mączka.
25.08.2022, 53’

#24

PROWADZENIE: Rosalie.
25.08.2022, 61’

O drogich walutach i drastycznych podwyżkach cen

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
O bardzo drogich walutach: co się stało ze złotym, dlaczego jest tak słaby, co się dzieje z euro i dolarem, jak to wytłumaczyć i jak długo to potrwa? Będzie też o przerażających prognozach cen surowców i drastycznych podwyżkach cen energii elektrycznej i gazu.
25.08.2022, 118’

Debiutujący Ril Anzy w Studiu 357

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
Prowadzenie: Antoni Grudniewski.
25.08.2022, 60’

Z Marcinem Klimkowskim

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
25.08.2022, 10’

Craig Thompson "Blankets"

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
25.08.2022, 167’

Zaprasza Marek Niedźwiecki

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
25.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
25.08.2022, 3’

Latko leci

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
25.08.2022, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Ola Budka
25.08.2022, 9’

Co się dzieje z wodą z wysychających rzek?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
24.08.2022, 60’

50. rocznica szachowego meczu stulecia

PROWADZENIE: Krzysztof Tubilewicz
Pół wieku temu odbył się szachowy mecz stulecia. Przy szachownicy usiedli Amerykanin Bobby Fischer i broniący tytułu Rosjanin Borys Spasski. Nigdy wcześniej ani nigdy później - szachy nie skupiły na sobie takiej uwagi, a pojedynek w ramach rywalizacji szachowej, czy szerzej - sportowej - nie nabrał takiej symboliki - oczywiście w kontekście zimnej wojny. Nigdy więcej, w tej pięknej grze, nie pojawił się mistrz, będący tak blisko definicji szalonego geniusza. Szachownice nie będą potrzebne. Mamy nadzieję, że będzie to audycja dla wszystkich lubiących niesamowite historie! Te rzeczy - działy się naprawdę, a scenarzyści "Gambitu Królowej" z biografii Fischera czerpali całe fragmenty. W Placu na rozdrożu kilku bardzo ciekawych gości, m.in. Garry Kasparov oraz żyjący świadkowie tamtych wydarzeń. Uda nam się również na chwilę skoczyć na Islandię . Zaprasza Krzysztof Tubilewicz.
24.08.2022, 120’

Odcinek 83

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
Mateusz Fusiarz w zastępstwie redaktora Cichego!
24.08.2022, 13’

Pół roku od ataku Rosji na Ukrainę

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Minęło sześć miesięcy od dnia, kiedy Rosja napadła na Ukrainę. Ernest Zozuń rozmawia z Bartoszem Tesławskim z portalu nawschodzie.eu.
24.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
24.08.2022, 53’

Zaprasza Tomasz Organek

PROWADZENIE: Tomasz Organek
24.08.2022, 59’

Podróż do korzeni kultury polsko-litewsko-białoruskiej

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
Dziś wybierzemy się w podróż do korzeni kultury polsko-litewsko-białoruskiej. Ruszymy więc na pogranicze wraz z zespołami Sutari i Bastarda, które połączyły siły, nagrywając przepiękną płytę „Tamoj”. Czerpią w niej z ludowych pieśni białoruskich, litewskich sutartinės, ale także polskiej muzyki tradycyjnej. O wszystkim opowie Basia Songin z tria Sutarai. Będzie z nami też Nina Giba - dyrektorka Rybnik Foto Festivalu - by ramię w ramię przejść przez program tegorocznej edycji, która startuje 9 września w Rybniku oczywiście. A już 1 września, w Bydgoszczy, Festiwal Filmowy Przeźrocza, na który zdecydowanie warto się wybrać - zdradzimy Wam dlaczego.
24.08.2022, 118’

Kierunek: Multiwersum obłędu

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Karen O doprowadza nas do Tima Burtona, Boba Dylana i tam, gdzie mieszkają dzikie stwory, żegnamy Saula Goodmana i kontynuujemy remanent. Essa!
24.08.2022, 60’

Z Ewą Koch

PROWADZENIE: Ewa Koch
Porozmawiamy z Mateuszem Waligórą, który jako podróżnik jest specjalistą od wypraw w najdalsze zakątki świata, ale dziś zabierze nas nad Wisłę. Sam mówi, że nie trzeba jechać na drugi koniec świata, żeby przeżyć przygodę i w myśl tej zasady pokonał pieszo niemal 1200 km wzdłuż najdłuższej polskiej rzeki. Na szlaku Wisły poznamy mniej znane atrakcje, które można wpisać do naszego Miejscownika. Będziemy też w Muzeum Memów. W minionym tygodniu otwarto je w nadwiślańskim Płocku. Prawie wszystkich eksponatów można dotknąć, a w salach wystawienniczych dominuje śmiech. Na 850 metrach kwadratowych jest kilka miejsc, gdzie można wygodnie usiąść, podyskutować czy zwyczajnie się zrelaksować w otoczeniu zdjęć, których użyto do wesołej twórczości. Udamy się także do podwarszawskiego Otwocka. Nie tylko warto spędzać tam czas nad Świdrem, ale i odwiedzić Pałac Bielińskich z XVII wieku, położony nad jeziorem Rokola.
24.08.2022, 162’

Zapraszają Marcin Klimkowski i Michał Gąsiorowski

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
24.08.2022, 198’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
24.08.2022, 3’

Latko leci

PROWADZENIE: Filip Jaślar
24.08.2022, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Marta Kula
24.08.2022, 11’

Dźwięk czarnej dziury?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
23.08.2022, 119’

#78

PROWADZENIE: Łukasz Dunaj
23.08.2022, 60’

O fenomenie lalki Reborn

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Ciepły letni dzień. Parking przed centrum handlowym. Grupka osób gromadzi się przed samochodem. Trwają dynamiczne rozmowy, słychać zdenerwowanie. W końcu dzwonią na numer alarmowy. Kiedy w oczekiwaniu na policjantów, chcą wybić szybę w aucie, podbiega jego właścicielka i ich powstrzymuje. Ktoś krzyczy, że zostawiła w środku dziecko. Ona otwiera samochód i okazuje się, że to do złudzenia przypominająca niemowlę lalka. Z lalek Reborn korzysta coraz więcej kobiet w Polsce. Pierwsze, wykonane z winylu i przypominające dzieci, w Stanach Zjednoczonych pojawiły się już w latach 90-tych. Ich posiadanie może być zarówno pasją kolekcjonerską, jak i terapią. Do artystek Reborn zgłaszają się bowiem również kobiety po stracie dziecka. Takie lalki grają też w filmach. „Asystują” na porodówkach, kiedy trzeba poznawać zachowania małego człowieka. We wtorkowym „Placu na rozdrożu” porozmawiamy o fenomenie, który jedni postrzegają jako misję, inni jak zwykłą zabawę lalkami. Beata Kwiatkowska spotka się z Barbarą Smolińską - artystką Reborn, Karoliną Jonderko - fotografką, laureatką konkursu World Press Photo za projekt fotograficzny związany z lalkami Reborn i Martą Jagodzińską - psycholożką i psychoterapeutką, która pracuje m.in.: z rodzinami i osobami doświadczającymi traumatycznych przeżyć.
23.08.2022, 120’

Odcinek 78

PROWADZENIE: Tomek Michniewicz
23.08.2022, 14’

Wspólne manewry Korei Południowej i USA

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Pokaz siły i ostrzeżenie dla reżimu Kim Dzong Una. Ernest Zozuń rozmawia z Oskarem Pietrewiczem z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych o manewrach amerykańsko-koreańskich.
23.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie: Justyna Mączka.
23.08.2022, 52’

Autorska audycja w Radiu 357

PROWADZENIE: Michał Wiraszko (Muchy)
23.08.2022, 60’

Powrót drugiej części sezonu Formuły 1

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
23.08.2022, 119’

Wprost z Festiwalu Fama w Świnoujściu

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Prowadzenie: Marcin Cichoński.
23.08.2022, 60’

Z Mateuszem Kuźniewskim

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
23.08.2022, 12’

Janusz

PROWADZENIE: Agata Hącia, Katarzyna Kłosińska,
Dziś rządzi janusz. Agata Hącia i Katarzyna Kłosińska z Obserwatorium Językowego Uniwersytetu Warszawskiego opowiedzą, skąd się to słowo wzięło, co znaczy i dlaczego tak chętnie go używamy.
23.08.2022, 166’

Zaprasza Marek Niedźwiecki

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
23.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
23.08.2022, 3’

Latko leci

PROWADZENIE: Łukasz Błąd
23.08.2022, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
23.08.2022, 8’

Czy woda słona nie paruje?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
22.08.2022, 120’

Jazz w roli głównej

PROWADZENIE: Marta Kula
W Cool Kid of Jazz gośćmi Marty Kuli będą Pianohooligan Piotr Orzechowski i Kuba Więcek, przy okazji premiery ich płyty „Themes of Dracula”.
22.08.2022, 60’

Co dalej z Odrą?

PROWADZENIE: Adam Zbyryt
Z Odry wyłowiono dotąd ponad 158 ton śniętych ryb. Ponad 3 tysiące strażaków, 2 tysiące policjantów oraz 1,3 tysiąca żołnierzy, bierze udział w akcji oczyszczania rzeki. W sprawę zaangażowane są również organizacje pozarządowe i obywatele. Odra jest drugą największą rzeką w Polsce, a to co ją spotkało, to jedna z najtragiczniejszych katastrof, jakie dotknęły polską przyrodę. Wszystko wskazuje na to, że odpowiada za nią splot wielu czynników, związanych z działalnością człowieka, w tym obecność tzw. złotych alg. Jak do tego doszło? Ile czasu przyroda potrzebuje, by odbudować swój ekosystem? Co zrobić, by taka sytuacja nie powtórzyła się w przyszłości? Gościem „Placu na rozdrożu” i Adama Zbyryta, będzie dr hab. Elżbieta Wilk-Woźniak - dyrektorka Instytut Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk w Krakowie. Obszary badawcze, którymi się zajmuje obejmują siedliska wodne, zakwity wód tworzone przez glony, sinice, zielenice. Partnerem audycji jest Termo Organika.
22.08.2022, 120’

Godziny satysfakcji #60

PROWADZENIE: Daniel Wyszogrodzki
22.08.2022, 13’

Irlandia pod rządami partii Sinn Fein

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
W setną rocznicę zamachu na Michela Collinsa, twórcy IRA - o współczesnej Irlandii z Wawrzyńcem Konarskim, profesorem Akademii Finansów i biznesu Vistula rozmawia Ernest Zozuń.
22.08.2022, 51’

Kiribati #83 - reggae i dub

PROWADZENIE: Daga Gregorowicz
Mówią, że reggae albo się kocha, albo nienawidzi. W dzisiejszym Kiribati posłuchamy tych, na których te gatunki wywarły duży wpływ. Tradycyjne tonkori od ludów Ainu posłuży za bas. Rumuńska orkiestra cygańska wprawi nasze biodra w ruch. Niestety dzisiejszy poranek przyniósł także wieści, które walnęły strzałą w środek serca. Wspaniały muzyk Piotr Szkudelski z zespołu Perfect został zabrany na drugi brzeg. Składając hołd Panu Piotrowi, w audycji, która w całości jest poświęcona muzyce reggae i dub, rozpoczniemy od bębnienia Piotra do piosenki "Nie pytaj" z albumu XXX zespołu Perfect.
22.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie Ernest Zozuń
22.08.2022, 59’

Ekologia w świecie nowych technologii

PROWADZENIE: Paulina Górska
Czym jest ślad cyfrowy i czy możemy bardziej eko-odpowiedzialnie korzystać z nowych technologii?
22.08.2022, 120’

#10

PROWADZENIE: Maja Piskadło
22.08.2022, 59’

Z Filipem Jaślarem

PROWADZENIE: Filip Jaślar
Porozmawiamy z "ambasadorami" wsi Joniec. Będziemy zwiedzali Mazowsze i być może zaplanujemy dla Państwa spływ Wkrą, bo przez Joniec przebiega wiele szlaków spływów kajakowych. Dotrzemy także do Żywkowa. To maleńka wioska leżąca na północnym krańcu powiatu bartoszyckiego. Niewielu ludzi wiedziałoby o tej urokliwej miejscowości, gdyby nie bociany, których jest tu zdecydowanie więcej niż ludzi. Zgodnie z rekomendacjami naszych patronów zajrzymy nad wodospad w Iwli. Z Beskidu Niskiego powędrujemy do Owidza, gdzie dowiemy się więcej na temat mitologii słowiańskiej.
22.08.2022, 16’

Jak zwierzęta znoszą upały?

PROWADZENIE: Adam Zbyryt, Antoni Grudniewski,
Pod nieobecność Marcina Cichońskiego z Adamem Zbyrytem rozmawia Antoni Grudniewski.
22.08.2022, 166’

Zaprasza Antoni Grudniewski

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
22.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
22.08.2022, 4’

Latko leci

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
22.08.2022, 7’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Maja Piskadło
22.08.2022, 7’

Czy ilość wody na ziemi się zmienia?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
22.08.2022, 18’

Wywiad z Jakubem Józefem Orlińskim

PROWADZENIE: Ola Budka
Obalił wszystkie stereotypy - o samotności śpiewaka operowego, sztywnym fraku i o nadęciu muzyki okresu baroku. Jakub Józef Orliński - kocha go cały świat, pokochało także Męskie Granie. W "Rozmowach o Ż" mówi o tym, jak radzi sobie ze stresem, gdy stoi na deskach Metropolitan Opera i zaprasza na dwa finałowe koncerty na Męskim Graniu w Żywcu. Rozmawia Ola Budka.
21.08.2022, 62’

Muzyka dawna i klasyczna

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
21.08.2022, 120’

Sportowe podsumowanie tygodnia

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski, Tomasz Gorazdowski,
21.08.2022, 9’

#42 Co w radiu piszczy?

PROWADZENIE: Gabi Darmetko, Paweł Sołtys,
21.08.2022, 112’

Odcinek 85

PROWADZENIE: Maja Piskadło
Prowadzenie: Maja Piskadło.
21.08.2022, 119’

Publicystyka międzynarodowa

PROWADZENIE: Michał Żakowski
21.08.2022, 119’

Nauki przyrodnicze na pierwszym planie

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
21.08.2022, 120’

Stonowanie - podziwianie

PROWADZENIE: Ola Budka
... a dokładniej - podziwianie widoków za oknem. Playlista do słuchania i wpatrywania się w przesuwający się horyzont.
21.08.2022, 60’

Świat z paryskiej perspektywy

PROWADZENIE: Irena Brzezińska, Marek Brzeziński,
21.08.2022, 11’

Od czego zacząć przygodę z winem

PROWADZENIE: Tomasz Prange-Barczyński
21.08.2022, 60’

Czterdzieste szóste niedzielne Dzień Dobry!

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
20.08.2022, 122’

#47

PROWADZENIE: Bartek Gil
20.08.2022, 60’

O sekspracy w Polsce z Karoliną Rogaską

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
Dziś, bez wstydu, porozmawiamy z autorką książki „Bez wstydu. Sekspraca w Polsce”. Karolina Rogaska, znana reporterka, nie tylko zebrała doskonały materiał o sferze, o której wolimy milczeć, ale postanowiła poznać sekspracę od środka. Jak jej się to udało, co zobaczyła i kogo poznała?
20.08.2022, 120’

#7

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
20.08.2022, 120’

Na żywo z Męskiego Grania w Gdańsku

PROWADZENIE: Maja Piskadło, Marta Kula,
Prowadzenie: Maja Piskadło i Marta Kula.
20.08.2022, 120’

#4 Grossglockner zdobyty!

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
Kilka dni temu Mateusz Kuźniewski zdobył najwyższy szczyt austriackiej części Alp. Grossglockner, czyli Wielki Dzwonnik, ma 3798 metrów n.p.m. i potrafi dać w kość. Opowieść o drodze na ten szczyt pojawi się w audycji. Co jeszcze? Monika Witkowska niedawno zdobyła K2 i podzieli się z nami wrażeniami ze wspinaczki w Karakorum. Poza tym zwiedzimy z nią Karpaty, o których napisała jedną ze swoich książek. Zejdziemy pod ziemię. Bo tam również czeka na nas mnóstwo atrakcji. W studiu pojawi się Kasia Biernacka - wybitna grotołazka, fotografka jaskiniowa i outdoorowa. Prowadzi spotkania o eksploracji jaskiń i wyprawach sportowych i naukowych, w których uczestniczyła przez ostatnie kilkanaście lat, oraz warsztaty edukacyjne i zajęcia dla dzieci. Kontynuujemy też podróż po Polsce z Krzysztofem Tubliewiczem. Zajrzymy w rejon Bieszczad, o których opowie Andrzej Potocki - regionalista bieszczadzki.
20.08.2022, 120’

#53

PROWADZENIE: Krzysztof Tubilewicz
Poprzednio popisywał się Samuel L. Jackson, a tym razem - śpiewająco poleca się Bruce Willis. Ale także Nanga, Marvin Gaye, Danzig i Mrozu... Świętujemy urodziny Roberta Planta!
20.08.2022, 180’

Ola Budka w muzycznym zastępstwie

PROWADZENIE: Ola Budka
20.08.2022, 60’

Hodowla balkonowa warzyw

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
Piotr Kucharski gościem Bistro
19.08.2022, 118’

Młodzi, niepokorni, z własnym pomysłem

PROWADZENIE: Ola Budka
19.08.2022, 181’

Notowanie #43

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
Prowadzenie: Mateusz Fusiarz.
19.08.2022, 17’

Kradzione lepiej rośnie

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
„Z kolekcji szklarni tropikalnej zginęło Anthurium veitchii” - poinformował w styczniu tego roku Ogród Botaniczny Uniwersytetu Warszawskiego. Wyróżniało się w gąszczu innych, zielonych „oryginałów”. Z dwumetrowej sadzonki, została tylko tabliczka i jeden liść wetknięty w ziemię. Śladów kradzieży brak… Ledwo zdążyło się zaaklimatyzować po podróży z Drezna do Warszawy, a już go nie było. Stołeczna placówka podkreśliła, że to jedyny okaz tego gatunku, jaki posiadała oraz, że miał dużą wartość naukową. Złodziej z pewnością dobrze wiedział, co kradnie! Co gorsza, nie jest to niestety ani pierwszy, ani ostatni przypadek zniknięcia unikatowych lub cennych roślin z polskich ogrodów botanicznych… Co pokażą wyniki „zielonego” śledztwa? Czy w Polsce istnieje tzw. zielona mafia? Zapraszamy do wysłuchania reportażu Beaty Kwiatkowskiej „Kradzione lepiej rośnie”.
19.08.2022, 6’

O pietraniu się

PROWADZENIE: Katarzyna Kłosińska
19.08.2022, 10’

Finansowe podsumowanie tygodnia

PROWADZENIE: Paweł Sołtys
19.08.2022, 180’

Jeszcze tydzień, a już prawie weekend

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
19.08.2022, 120’

Ród smoka

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Powrót do Westeros - Sandman - Łowca androidów - Wulkan miłości - Wielka woda - Władca pierścieni: Pierścienie władzy
19.08.2022, 60’

Sesja dwudziesta dziewiąta

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
19.08.2022, 60’

#8

PROWADZENIE: Michał Żakowski
19.08.2022, 103’

... i zagłosuj

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
19.08.2022, 196’

Piątek, piąteczek, piątunio

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
19.08.2022, 9’

Niedoczynność tarczycy

PROWADZENIE: Kach Błażejewska-Stuhr
19.08.2022, 20’

Saula Goodmana / Jimmy'ego McGilla

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
19.08.2022, 9’

Czemu się pocimy?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
18.08.2022, 119’

Muzyka elektroniczna

PROWADZENIE: Baasch
18.08.2022, 60’

Gość: Adam Nowak

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
RAZ - o dzieciństwie mówi, że było rozbrykane. Pasjonat gotowania trafił do technikum gastronomicznego. DWA - był maszynistą sceny w teatrze i garderobianym… TRZY - …na szczęście dzięki kabaretowi, wkroczył na scenę. A potem założył zespół Raz, Dwa, Trzy. Adam Nowak był gościem audycji Grzegorz Sajor, w cyklu „Korzenie i skrzydła”. Na żywo prosto z gdańskiej 100cznia i z udziałem słuchaczy.
17.08.2022, 60’

Transport publiczny za 9 euro?

PROWADZENIE: Paweł Sołtys
Prowadzenie: Paweł Sołtys.
16.08.2022, 60’

Agenci ze wschodu

PROWADZENIE: Ernest Zozuń, Kuba Benedyczak,
15.08.2022, 58’

O rynku pracy i obcokrajowcach

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier, Ernest Zozuń,
Prowadzenie: Agnieszka Szwajgier i Ernest Zozuń.
11.08.2022, 37’

#46

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
11.08.2022, 60’

Japonia kiedyś i dziś

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
Kilka dni temu obchodziliśmy 77 rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i Nagasaki. W wyniku obu eksplozji śmierć poniosło lub odczuło skutki promieniowania, ponad 400 tysięcy osób. Myli się jednak ten, kto sądzi, że Japończycy byli wyłącznie narodem ofiar. Przed i w trakcie II wojny światowej dokonywali zbrodni ludobójstwa na Chińczykach i Koreańczykach. Nie mniejszych zresztą niż ZSRR i III Rzesza dokonywały w Europie. Japończycy właściwie nigdy nie przepracowali swojej historii. Raczej spuścili na nią zasłonę milczenia, rozpoczynając budowę nowego państwa. Mocno zainwestowali w promocję swojego wizerunku, jako kraju wysokotechnologicznego i atrakcyjnego popkulturowo, a zarazem kultywującego starożytne tradycje, jak taniec, stroje i sztuki walki. O tym, jaki stosunek mają do własnej historii Japończycy oraz dlaczego ich społeczeństwo i gospodarka znajdują się obecnie w kryzysie, Kuba Benedyczak porozmawia z japonistami - prof. Piotrem Kozłowskim ze Szkoły Głównej Handlowej oraz prof. Bartosz Wojciechowski z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
11.08.2022, 120’

Artur Rojek w studiu Radia 357

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
Prowadzenie: Marcin Klimkowski.
11.08.2022, 120’

Na żywo ze Szczecina

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
11.08.2022, 52’

Zaprasza Karol Strzemieczny

PROWADZENIE: Karol Strzemieczny (Paula i Karol)
11.08.2022, 60’

Jakie będzie oblicze kryzysu?

PROWADZENIE: Patrycjusz Wyżga
Goście: Agata Kołodziej (dziennikarka BizBlog.pl) i Bartosz Pawłowski (dyrektor inwestycyjny mBanku). Czy powinniśmy się już pożegnać z unijnymi pieniędzmi z Krajowego Planu Odbudowy, po ostatnich wywiadach Jarosława Kaczyńskiego i wypowiedziach innych polityków Zjednoczonej Prawicy? Jakie miałoby to konsekwencje? Co nas czeka jesienią? Jakie będzie oblicze kryzysu? Czy skoro niedługo stopy procentowe NBP mogą przestać rosnąć, to jest już dobry moment, by inwestować w fundusze obligacji? Jak inaczej chronić oszczędności przed inflacją?
11.08.2022, 118’

Nowość od RunForest i Yans w studiu przed Męskim Graniem

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski, Ola Budka,
Prowadzenie: Ola Budka i Antoni Grudniewski.
11.08.2022, 60’

Z Michałem Olszańskim:

PROWADZENIE: Michał Olszański
Udamy się do Ćmielowa.
11.08.2022, 8’

Vademecum złego ojca / Gniew

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
11.08.2022, 164’

...bo na południu zawsze jaśniej

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Prowadzenie: Marek Niedźwiecki.
11.08.2022, 196’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Krystian Hanke
11.08.2022, 4’

Latko leci

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
11.08.2022, 6’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Ola Budka
11.08.2022, 11’

Czy silniejszy gatunek ma większe szanse na przeżycie?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
10.08.2022, 60’

Kobiety, które w pojedynkę odkrywają świat

PROWADZENIE: Ewa Świerżewska
Podróż w pojedynkę czy tylko w towarzystwie? Solo nie znaczy samotnie - kobiety, które w pojedynkę, na własną rękę i na własnych zasadach ruszają w drogę, by odkrywać nie tylko świat, ale i siebie, zagoszczą na Słowackiego 19A.Często słyszą pytania, co zrobią, jeśli... albo czy się nie boją i nie czują samotne, podróżując solo?"To, że czasem potrzebujesz być sama, nie oznacza, że jesteś egoistką" - mawiają. Gościniami audycji są Maria Braun Bloody Mary, Ania Kluczyk, Kasia Dereń i Magdalena Borowiec.
10.08.2022, 7’

#49 Beck - Loser (1994)

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Czy piosenka z takim tekstem ma szansę zostać przebojem, klasykiem, rzeczą która przejdzie do historii? W 999 przypadkach na tysiąc powiedzielibyśmy, że nie. Ale tak, jak czasem drużyna z Mołdawii wygrywa z Realem Madryt w Lidze Mistrzów, tak i na rynku muzycznym zdarzają się rzeczy, których nie mogliśmy przewidzieć. I które teoretycznie nigdy nie powinny się wydarzyć.
10.08.2022, 120’

Odcinek 81

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
Mateusz Fusiarz w zastępstwie redaktora Cichego!
10.08.2022, 14’

Przeszukanie rezydencji Trumpa

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
Prowadzenie: Kuba Benedyczak.
10.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie: Justyna Mączka.
10.08.2022, 51’

Zaprasza Tomasz Organek

PROWADZENIE: Tomasz Organek
Ostatnie festiwale i perełki koncertowe.
10.08.2022, 60’

O kulturze bez ograniczeń

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
W dzisiejszych „Obszarach” też będzie festiwalowo, choć nie tylko... Odwiedzi nas fotograf Maciej Jeziorek i opowie o „Mox, Longe, Tarde” - to tytuł jego najnowszej książki, wydanej w ramach Kolekcji Wrzesińskiej. Świetny, wieloletni projekt fotograficzny, w rezultacie którego powstaje artystyczne archiwum fotograficzne Miasta i Gminy Września. Zajrzymy także do Krakowa i tamtejszej Cricoteki. O wystawie „Osobiste. Kostiumy teatralne Kantora” i „Święcie Wiosny” Katarzyny Kozyry opowie dyrektorka Cricoteki - Natalia Zarzecka. Festiwalowo zaś ruszymy wraz z Bartłomiejem Tełewiakiem na Young Arts Festival do Krosna.
10.08.2022, 120’

Kierunek: Xanadu

PROWADZENIE: Katarzyna Borowiecka
Zaczynamy od "Lata leśnych ludzi", sporo się wydarza w środku, a na koniec - he's a ghost, he's a god, he's a man, he's a guru;)
10.08.2022, 60’

Z Michałem Żakowskim:

PROWADZENIE: Michał Żakowski
Odwiedzimy most wyglądający podobnie jak wieża Eiffla, Słowiński Park Narodowy, Torfowiska powstałe 10 tysięcy lat temu, Topiło, Bobinka i Krugłe… Gość audycji Łukasz Długowski, podróżnik i bloger, autor bloga https://www.mikrowyprawy.com.pl/ opowie o pieszych wędrówkach po Słowińskim Parku Narodowym, życiu na bagnach i obserwowaniu spowitymi mgłą tajemnicy torfowiskach orawsko-nowotarskich oraz południowej części Puszczy Białowieskiej. Nasi patroni dopełnią tę opowieść swoimi rekomendacjami. Porozmawiamy między innymi o widoku z drewnianej kładki na Sanie.
10.08.2022, 158’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
Prowadzenie: Marcin Klimkowski i Michał Gąsiorowski.
10.08.2022, 180’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Krystian Hanke
Prowadzenie: Krystian Hanke.
09.08.2022, 119’

#76 Covery, przeróbki, cudzesy

PROWADZENIE: Łukasz Dunaj
Covery, przeróbki, cudzesy - określeń na własne interpretacje kompozycji innych artystów jest wiele, ale wszystkie znaczą to samo. Niniejszym zapraszamy na drugą noc coverów, w historii audycji "Włącz ten hałas". Redaktor Dunaj ma nadzieję, że wybrany przez niego zestaw, będzie na tyle różnorodny i zaskakujący, że nie będzie Wam przeszkadzało, że gdzieś to już kiedyś słyszeliście.
09.08.2022, 60’

Czy umiemy odpoczywać?

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
Idziemy na urlop... ale czy potrafimy – tak naprawdę – odpocząć? Czy nasze głowy są w stanie odsunąć się od sprawdzania tego, co w pracy i rzeczywiście cieszyć się z czasu wolnego? I skąd wzięło się powiedzenie, że po urlopie też trzeba odpocząć? Dziś w "Placu na rozdrożu" porozmawiamy o tym, czy umiemy odpoczywać oraz odczytywać sygnały ciała, mówiące nam o konieczności relaksu. W audycji gościć będziemy psycholożkę - Karoliną Tyc-Kosowską.
09.08.2022, 120’

Odcinek 76

PROWADZENIE: Tomek Michniewicz
09.08.2022, 10’

W obronie dóbr kultury Ukrainy

PROWADZENIE: Radio 357
09.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie: Justyna Mączka.
09.08.2022, 51’

Wir muzyki

PROWADZENIE: Michał Wiraszko (Muchy)
09.08.2022, 60’

Benzynę mamy we krwi

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Michał Gąsiorowski,
09.08.2022, 119’

Nowości z naszej sceny

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
Zaprasza Piotr Stelmach.
09.08.2022, 60’

Z Beatą Kwiatkowską:

PROWADZENIE: Beata Kwiatkowska
Wybierzemy się do Szwajcarii Kaszubskiej i na Hel, ukochanych miejsc Sabiny Lawrów, która w sieci znana jest dzięki profilowi Sama Przez Świat. Opowiemy o Wiosce Artystycznej w Janowie, którą na Pomorzu Zachodnim, niedaleko Rewala prowadzi Agnieszka Pacho. A także o krainie wygasłych wulkanów w Górach Kaczawskich, które liczą ponad 500 milionów lat. Zaś najstarsze ślady świadczące o działalności wulkanów w tym rejonie mają 250 milionów lat.
09.08.2022, 171’

Audycja ze Szklarskiej Poręby

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Tuż przed wycieczką w Izery, na żywo ze stacji kolejowej Szklarska Poręba Górna - trzy godziny przedpołudniowej audycji z udziałem naszych słuchaczy.
09.08.2022, 194’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Krystian Hanke
09.08.2022, 4’

Latko leci

PROWADZENIE: Łukasz Błąd
09.08.2022, 4’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
09.08.2022, 11’

Czy katar pełni rolę uzdrawiającą?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
08.08.2022, 120’

Zapowiedź 58. edycji festiwalu Jazz nad Odrą

PROWADZENIE: Marta Kula
Z radością ogłaszamy, że Radio 357 ponownie objęło patronatem jeden z najstarszych festiwali jazzowych w Polsce. We wrześniu widzimy się więc we Wrocławiu na 58. edycji Jazz nad Odrą! A ponieważ wrzesień już niedługo, czas zapoznać się z programem wydarzenia. Znajdą się w nim między innymi: Christian Scott jako Chief Xian aTunde Adjuah, Jeremy Pelt z premierą nowej płyty oraz plejada polskich muzyków w projektach specjalnych. Więcej o line up’ie i festiwalowych wyborach muzycznych opowie w dzisiejszej audycji „Cool Kid of Jazz” Igor Pietraszewski, członek Rady Artystycznej Festiwalu. W drugiej godzinie natomiast pojawi się u nas utalentowany pianista Michał Salamon, z którym porozmawiam o Jego płycie „Lion’s Gate”.
08.08.2022, 60’

Przepływ(y)

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
Rzeka, poezja, przekraczanie siebie, aktywizm, fotografia… to hasła wywoławcze w dzisiejszej audycji w której spotkają się dwie osobowości - Małgorzata Lebda- poetka i Rafał Siderski - fotograf. Co zagraża rzekom i całemu ekosystemowi wokół nich? Jak zahamować szkodliwe ingerencje, którym są poddawane? Małgorzata Lebda chce zwrócić na to uwagę i w 2021 r. biegnie przez 1113 kilometrów od źródeł po ujście Wisły – to wyczyn ultramaratoński i doświadczenie ciała, umysłu...momentami graniczne. W drodze pisze, a Rafał Siderski rejestruje na zdjęciach ten proces, sam bieg i otoczenie Wisły. Już niebawem w Białymstoku będziemy mogli obejrzeć ich wspólną wystawę "Przepływ(y)", a już dziś Agnieszka Obszańska - Teren Kultura porozmawia z Małgorzatą Lebdą i Rafałem Siderskim o ich wspólnym doświadczeniu.
08.08.2022, 120’

Godziny satysfakcji #59

PROWADZENIE: Daniel Wyszogrodzki
08.08.2022, 13’

Strzały w zaporoskiej elektrowni atomowej

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Z zaporoskiej elektrowni atomowej popłynęły informacje o jej ostrzale, minowaniu infrastruktury i używaniu elektrowni jako parasola dla bazy wojskowej. To wojskowe działania o których na bieżąco informują media. Ale tam gdzie Rosjanie weszli odbywa się pełzająca aneksja. Jakimi metodami chcą oni wchłonąć opanowane tereny o tym "RADIOŚWIAT". Gościem audycji będzie Olena Babakowa - ukraińska dziennikarka.
08.08.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Prowadzenie: Ernest Zozuń.
08.08.2022, 52’

#81 Krzysztof Trebunia-Tutka

PROWADZENIE: Daga Gregorowicz
Między rzeką Białką a granicą dorzeczy Dunajca i Orawy oraz Tatrami, leży górzysty region - Skalne Podhale. Gościem Dagi Gregorowicz jest Krzysztof Trebunia-Tutka. Człowiek wolności, człowiek gór, ale i człowiek renesansu – nagradzany architekt, muzyk, ale i wybitny nauczyciel muzyki góralskiej, autor tekstów i muzyki. Otwarty na świat i wychodzący ze swoją tradycją na spotkania z innymi kulturami góral, przyniósł do studia wiele tradycyjnych instrumentów.
08.08.2022, 60’

#12 Przyroda, zieleń, natura i tereny zielone

PROWADZENIE: Paulina Górska
Do tego odcinka zaprosiłam trzy osoby: Małgorzata Piszczek - przyrodniczka, architektka krajobrazu, edukatorka. Należy do nieformalnych grup jak Wrocławska Przyroda, Koalicja Wrocławska Ochrona Klimatu, Społeczna Rada Parku Grabiszyńskiego. Przedstawicielka Stowarzyszenia Ochrony Drzew, MiastoDrzew. Weronika Mazurek: - kulturoznawczyni, graficzka, aktywistka. Współtworzy zespół hub’u aktywistycznego Huba, który wspiera aktywistki i mieszkańców w ich działaniach na rzecz przyrody i klimatu we Wrocławiu. Koordynatorka kampanii Dziki Wrocław - dzika przyjemność. Trzecim gościem jest Daniel Petryczkiewicz - fotograf, bloger, aktywista, pasjonat lokalności, dzikości i czwartej przyrody, ambasador rzeki Małej. Twórca filmu „Przygoda w polskiej Amazonii” (tu do obejrzenia - https://youtu.be/plkJw2aaFU4), współpracuje w wieloma kolektywami, publikuje w Piśmie. Ale bohaterem dzisiejszego odcinka będzie przyroda, zieleń, natura, tereny zielone. O nie właśnie walczą na co dzień i poświęcają swój czas i wysiłek moi goście. Porozmawiamy o głośnej już obecnie kampanii „Dziki Wrocław - dzika przyjemność” Koalicji Wrocławska Ochrona Klimatu na rzecz terenów zielonych, o ukochanej przez Daniela rzece Małej. I jak każdy z nas może się zaangażować w ochronę zieleni.
08.08.2022, 120’

#8

PROWADZENIE: Ola Budka
Prowadzenie: Ola Budka.
08.08.2022, 60’

Zaprasza Antoni Grudniewski

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
08.08.2022, 170’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
O tym, co można szybkiego, a czasem i wykwintnego przygotować z kalafiora opowie Katarzyna Pruchnicka. Czy to warzywo... a może jednak kwiat? Z Adamem Zbyrytem porozmawiamy o ssaku, którego większość z nas zna z domowego hodowania... a tymczasem on żyje dziko. W Polsce. I nazywa się chomik. Dodatkowo dwie piosenki o tym samym tytule, z dwóch różnych bajek o totalnie wrednym obliczu. Zaprasza Marcin Cichoński.
08.08.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Krystian Hanke
08.08.2022, 3’

Latko leci

PROWADZENIE: Filip Jaślar
08.08.2022, 6’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
08.08.2022, 10’

Ile balonów z helem potrzeba aby unieść dom?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
07.08.2022, 64’

Muzyka dawna i klasyczna

PROWADZENIE: Agnieszka Szwajgier
07.08.2022, 120’

Ukraina / Kabul / Tajwan / Kosowo

PROWADZENIE: Michał Żakowski
Reuters pisze o tajnej sieci agentów rosyjskich w Ukrainie, tymczasem pierwszy statek ze zbożem wypłynął z Ukrainy do Libanu. Co się dzieje z al. Kaidą? Jak silni są terroryści? Al. Kaida po zabiciu ich przywódcy Aymana Zawahieriego w Kabulu. Największe w historii manewry chińskich wojsk u wybrzeży Tajwanu. Pekin tak zareagował na wizytę Nancy Pelosi na wyspie; jej lot do Taipei obserwowało w internecie kilkaset tysięcy ludzi. Co się stało w Kosowie? Czy rzeczywiście to państwo chciało zaatakować Serbię jak uważały władze w Belgradzie. Goście: Joanna Plucińska, dziennikarka Reutersa. Mariusz Borkowski, były korespondent mediów polskich na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Paweł Behrendt, zajmuje się Azją i Dalekim Wschodem w Instytucie Boyma. Magdalena el Ghamari, ekspertka od Bałkanów i Libii w Collegium Civitas.
07.08.2022, 59’

#38 Recepta na dobrą powieść

PROWADZENIE: Justyna Dżbik-Kluge
Pisarz tworzący wciągające opowieści to skarb. Pisarz, który dodatkowo potrafi pięknie i wciągająco opowiadać o tym, jak owe opowieści tworzy, to i skarb i prawdziwa przyjemność dla jego Czytelników i Czytelniczek. Taki właśnie duet pisarski zagości w niedzielnej audycji "Książki. Lubię to!". Katarzyna Puzyńska to niekwestionowana królowa mrocznych historii z niewielkim Lipowem w roli głównej. Jej serię kryminałów o policjantach i policjantkach z Lipowa pokochaliśmy tak bardzo, że co roku w okolicach Brodnicy, gdzie znajduje się pierwowzór literackiego Lipowa czyli Pokrzydowo, odbywa się Zlot Fanów Katarzyny Puzyńskiej. Robert Małecki jest laureatem Nagrody Wielkiego Kalibru i nagrody Kryminalnej Piły, najważniejszych nagród w świecie literatury kryminalnej, w Polsce. Prawdziwy początek, który zmienił w jego życiu wszystko to rok 2016, kiedy ukazała się pierwsza część serii o dziennikarzu Marku Benerze "Najgorsze dopiero nadejdzie". Niedługo później światło dzienne ujrzała seria o komisarzu Bernardzie Grossie. W Książki. Lubię to! porozmawiamy o receptach na dobre powieści, ale też o pasjach pozaliterackich. Usłyszycie o przeszłości, przyszłości i teraźniejszości kryminalnej, a także o blaskach i cieniach tworzenia skomplikowanych, psychologicznych opowieści o najgorszych ludzkich instynktach.
07.08.2022, 119’

Sportowe podsumowanie tygodnia

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz, Mateusz Kuźniewski,
07.08.2022, 10’

#40 Co w radiu piszczy?

PROWADZENIE: Gabi Darmetko, Paweł Sołtys,
07.08.2022, 14’

Podróży Sycylijskiej ciąg dalszy...

PROWADZENIE: Tomasz Prange-Barczyński
07.08.2022, 109’

Odcinek 83

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
07.08.2022, 119’

Fotografia kosmosu

PROWADZENIE:
dr Agata Kołodziejczyk - astrobiolożką, Damian Jabłeka - astronom, który opowie o Perseidach. Na zakończenie dawka wiedzy o fotografowaniu nocnego nieba, którą zaserwuje nam dr Kamil Jurczyszyn.
07.08.2022, 120’

Stonowanie - gotowanie

PROWADZENIE: Ola Budka
Słuchasz muzyki podczas gotowania? To zestaw dla ciebie!
07.08.2022, 59’

Świat z paryskiej perspektywy

PROWADZENIE: Irena Brzezińska, Marek Brzeziński,
37 stopni to już prawie norma w wakacje we Francji. Najlepiej jest spać nago w basenie - radzi Marek. Ale może są jeszcze inne sposoby? Upały nad Sekwaną są takie, że wodę trzeba oszczędzać.
07.08.2022, 60’

Czterdzieste czwarte niedzielne Dzień Dobry!

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
06.08.2022, 121’

#46

PROWADZENIE: Bartek Gil
06.08.2022, 60’

Świat według kochanki. Rozmowa z Katarzyną Miller

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski
06.08.2022, 119’

#5

PROWADZENIE: Agnieszka Obszańska
06.08.2022, 120’

Sobotni wieczór z Olą Budką

PROWADZENIE: Ola Budka
Prowadzenie: Ola Budka.
06.08.2022, 119’

#3 Zdobądź swój Everest!

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
Zdobyła Everest i jest z tego duma. Miłka Raulin wspięła się na najwyższe szczyty poszczególnych kontynentów i opowie o swojej górskiej pasji. Zdradzi nam również w jaki sposób udało jej się zrealizować swoje marzenia. Zajrzymy m.in. w Himalaje, Andy, odwiedzimy też Grenlandię. Nie będziemy rozmawiać jedynie o odległych miejscach. Zapytamy Ją również o ulubione miejsca w polskich górach. Autor książki "Karkonosze - spacerownik ilustrowany" Tomasz Dróżdż zabierze nas w magiczną podróż w Sudety. Poza popularną Śnieżką jest tam znacznie więcej ciekawych miejsc do zobaczenia. Przedstawiciele Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego. Nie tylko w drodze na Everest bezpieczeństwo jest niezwykle ważne. Wybierając się w góry zawsze musimy zachować rozsądek. Jeżeli coś pójdzie nie tak - do akcji wkraczają oni - ratownicy górscy. Będzie też o osobach z niepełnosprawnościami, które eksplorują górskie tereny. Jak to możliwe? W jaki sposób? Na to pytanie odpowie Paweł Jach, który prowadzi Fundację "Maciek Biega". Pan Paweł wspólnie ze swoim synem regularnie "zdobywają swoje Everesty".
06.08.2022, 119’

#51

PROWADZENIE: Marta Kula
06.08.2022, 180’

Zakamarki sierpniowe

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Jeff Porcaro - w utworach oczywistych i nieoczywistych. Kancik kantry - nietypowy. Maile przychodzą, a ekspres do kawy odkamieniony. Tak trzeba żyć.
06.08.2022, 60’

Dobrze korzystać z lata w kuchni

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
Kuchnia i ekologia z Sylwią Majcher.
06.08.2022, 60’

Przekuć kompleksy w swoje zalety

PROWADZENIE: Gabi Darmetko
W „Przeglądarce” spotkanie z Agatą Grzesik, która od prawie 20 lat prowadzi bloga paniminoaturowa.pl. Będziemy rozmawiać m.in. o tym, że osoby z niepełnosprawnością powinny być dostrzegane w społeczeństwie, i jak kompleksy przekuć w swój znak rozpoznawczy.
05.08.2022, 118’

Zaprasza Antoni Grudniewski

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
05.08.2022, 180’

Notowanie #41

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
05.08.2022, 180’

Jeszcze tydzień, ale już prawie weekend

PROWADZENIE: Kuba Strzyczkowski
05.08.2022, 20’

Zaklinaczka koni

PROWADZENIE: Anna Dudzińska
Pierwszym koniem, na którego wsiadła była klacz dziadka Dymitra - Baśka, która pracowała u niego w gospodarstwie. Joanna miała zaledwie kilka lat, ale już wtedy wiedziała, że konie to jej świat. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich pracowała w stajni następcy tronu, dubajskiego księcia Hamdama. Była jedyną kobietą, której pozwolono dosiadać koni wartych miliony dolarów. Wierzy, że doprowadziło ją tutaj „maktub” - z arabskiego „to co zostało zapisane”. Bo jej ukochany koń, na którym jeździła jeszcze jako juniorka, miał na imię… Szejk. Joanna jest zawodową dżokejką i trenerką koni wyścigowych. Objechała z nimi cały świat, pracowała w stajniach we Włoszech, USA i ZEA. O swojej pasji opowiedziała Annie Dudzińskiej.
05.08.2022, 8’

Zapędzić kogoś w kozi róg / dziećmi, śmieciami

PROWADZENIE: Katarzyna Kłosińska
05.08.2022, 11’

Mocny złoty na jak długo?

PROWADZENIE: Paweł Sołtys
Finansowe podsumowanie tygodnia z Piotrem Kuczyńskim
05.08.2022, 120’

Zaprasza Marta Kula

PROWADZENIE: Marta Kula
05.08.2022, 59’

Sesja dwudziesta siódma - o poskramianiu złości

PROWADZENIE: Katarzyna Pruchnicka
Z Dorotą Mintą o poskramianiu złości i radzeniu sobie z nią rozmawia po urlopowej przerwie Katarzyna Pruchnicka.
05.08.2022, 100’

#71 [#29] Jeff Porcaro

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
W kolejnym odcinku podcastu "Wróżenie z fusów" wspominamy perkusistę TOTO Jeffa Porcaro, dwie ważne postaci dla świata popkultury, a także... wspólnie żałujemy, że nigdy nie doszło do spotkania dwóch Marków w studiu.
05.08.2022, 60’

#6 Warsaw Mummy Project

PROWADZENIE: Michał Żakowski
05.08.2022, 109’

... i zagłosuj

PROWADZENIE: Ola Budka
Prowadzenie: Ola Budka.
05.08.2022, 191’

Piątek, piąteczek, piątunio

PROWADZENIE: Mateusz Fusiarz
05.08.2022, 8’

Insulinoodporność

PROWADZENIE: Kach Błażejewska-Stuhr
05.08.2022, 13’

Rocky road to Poland

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
05.08.2022, 6’

Czy w Bałtyku rosną świecące glony?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
04.08.2022, 120’

Muzyka elektroniczna

PROWADZENIE: Baasch
04.08.2022, 60’

gość: Jacek Cygan

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Po Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu Korzenie i skrzydła zawitają do Warszawy. W Pokoju na Lato przy Muzeum Powstania Warszawskiego gościem Grzegorza Sajóra będzie... honorowy obywatel Sosnowca. Artysta który napisał teksty do ponad tysiąca piosenek. Nie sposób znaleźć artystę, który by nie śpiewał piosenek do napisanych przez niego tekstów. Sześć razy piosenki z jego słowami wygrały festiwal w Opolu. Kiedyś napisał że... wszystko ma swój czas. Teraz przyszedł czas by gościem audycji Korzenie i skrzydła był Jacek Cygan.
03.08.2022, 60’

Kobiety na tiry? (gość: Andrzej Łabędzki)

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Kobiety na tiry? Coraz częściej! A kiedy usiądziesz za kierownicą takiego wielkoluda nabierasz respektu i szacunku dla tych, którzy robią to na co dzień. 47 lat za kierownicą samochodów ciężarowych. 6 milionów kilometrów na liczniku. Zapraszamy na rozmowę z panem Andrzejem Łabędzkim, który polskie drogi zna jak własną kieszeń, jeździł też po wielu krajach Europy i świata. Porozmawiamy o samochodach, o martwych i nowych przepisach, o bezpieczeństwie pieszych! Dowiemy się dlaczego uważać na kierowcę w kapeluszu czy czapce, ile zarabiał kierowca kiedyś i dlaczego dziś można mówić o patologii.
02.08.2022, 60’

Agenci ze wschodu - Kim jest Władimir Putin?

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Kim jest Władimir Putin i jak znalazł się w rosyjskiej polityce? Jaka była jego droga do prezydentury i komu ją zawdzięcza? Od leningradzkiego podwórka do Kremla, dzisiaj w cyklu "Agenci ze Wschodu". Zaprasza Ernest Zozuń.
01.08.2022, 60’

O Pamięci

PROWADZENIE: Paweł Sawicki
W jaki sposób powinniśmy zachowywać pamięć, nie tylko przy okazji ważnych i wielkich rocznic, jak np. 1 sierpnia? Jakie ostrzeżenia powinniśmy wyciągać z tragicznych wydarzeń, takich jak Powstanie Warszawskie? Jakie lekcje wyciągnąć z takich miejsc jak Auschwitz? Na te i inne pytania będziemy szukać odpowiedzi z Tomaszem Kuncewiczem, dyrektorem Centrum Żydowskiego w Oświęcimiu Oshpitzin. Pan Tomasz jest tegorocznym laureatem Nagrody Pamięci im. Ireny Sendlerowej. Nagroda Pamięci przyznana przez amerykańską fundację Taube Philantropies upamiętnia Irenę Sendler, polską działaczkę społeczną, która w czasie okupacji niemieckiej ratowała żydowskie dzieci z warszawskiego getta, za co została wyróżniona tytułem Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata.
28.07.2022, 43’

#44

PROWADZENIE: Piotr Stelmach
28.07.2022, 59’

Dlaczego polskie filmy historyczne są słabe?

PROWADZENIE: Kuba Benedyczak
Jaki jest jest według Was najgorszy, polski film historyczny? Film „Smoleńsk” to spisek na życie prezydenta Lecha Kaczyńskiego. W filmie "Gierek", przeciwko towarzyszowi Edwardowi, spiskują amerykańscy banksterzy, twardogłowi generałowie oraz KGB. Co łączy oba filmy? Fakt, że są to produkcje zrealizowane za niskie budżety, które w efekcie przedstawiają alternatywną pato historię Polski. Trochę lepiej sytuacja wygląda w przypadku „Wałęsy, człowieku z nadziei” Andrzeja Wajdy, „Piłsudskim” Michała Rosa, filmach Pasikowskiego o Janie Nowaku Jeziorańskim i pułkowniku Kuklińskim oraz biografiach Jana Pawła II... ale nadal nie jest to wysoki poziom kinematografii. Dzisiejsza publicystyka poruszy kwestie polskich filmów historycznych, a w zasadzie tego... że nie bardzo nam te filmy wychodzą. Przy produkcjach brytyjskich i amerykańskich wypadamy zdecydowanie blado. Dlaczego? O tym Kuba Benedyczak porozmawia w Politkulturze z publicystą i filmoznawcą Krytyki Politycznej - Jakubem Majmurkiem oraz profesorem historii Uniwersytetu Warszawskiego - Marcinem Zarembą.
28.07.2022, 119’

Zaprasza Antoni Grudniewski

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
28.07.2022, 13’

Tajwan - amerykański problem z Chinami

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Gościem Ernesta Zozunia jest Marcin Jacoby, kierownik Zakładu Studiów Azjatyckich na Wydziale Nauk Humanistycznych i Społecznych Uniwersytetu SWPS.
28.07.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie: Justyna Mączka.
28.07.2022, 52’

Zaprasza Radek Łukasiewicz

PROWADZENIE: Radek Łukasiewicz
28.07.2022, 59’

O najniższym od 32 lat bezrobociu

PROWADZENIE: Paweł Sołtys
Prowadzenie: Paweł Sołtys.
28.07.2022, 120’

4. rocznica odejścia Kory

PROWADZENIE: Marta Kula, Mateusz Fusiarz,
Prowadzenie: Marta Kula i Mateusz Fusiarz.
28.07.2022, 59’

Z Michałem Olszańskim:

PROWADZENIE: Michał Olszański
Zapraszamy do Warszawy. Za kilka dni 1 sierpnia, stąd wyjątkowe wydanie Miejscownika, poświęcone rocznicy powstania warszawskiego. Przewodnikiem po mniej znanych miejscach powstania, będzie Agnieszka Cubała - autorka wielu książek i pasjonatka historii Powstania Warszawskiego.
28.07.2022, 167’

...bo tam zawsze świeci słońce

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
Prowadzenie: Marek Niedźwiecki.
28.07.2022, 4’

Latko leci

PROWADZENIE: Krzysztof Szubzda
28.07.2022, 193’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
28.07.2022, 4’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Ola Budka
28.07.2022, 10’

Czy psy rozumieją konkretne słowa?

PROWADZENIE: Tomasz Rożek
27.07.2022, 61’

Czy Ukraińcy czują potrzebę zemsty?

PROWADZENIE: Michał Żakowski, Zoriana Varenia,
„Wyjechałam z domu pierwszego dnia. Nie zdążyłam doświadczyć wojny. Ona była również dla mnie tylko w telefonie, na ekranie. Niedawno tam wróciłam. Od półtora miesiąca był spokój, sprzątano miasto, ludzie starali się normalnie funkcjonować. I na dzień dobry, 500 metrów ode mnie, spadły rakiety. Dotarło do mnie, że ona wciąż tu jest - wojna” - mówi Inna. Zaczyna się szósty miesiąc wojny z „orkami”, jak nazywa Rosjan Inna i wielu Ukraińców. Jej ojciec zginął pierwszego dnia inwazji… Inna i Zoriana, w „Placu na rozdrożu”, opowiedzą Michałowi Żakowskiemu, o sobie, swoich uczuciach do kraju i stratach, jakie poniosły. Jak radzą sobie z gniewem? Czy czują potrzebę zemsty?
27.07.2022, 8’

#47 Pet Shop Boys - What Have I Done to Deserve This (1986)

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
W 1987 roku Pet Shop Boys było prawdziwą potęgą. Miało hity komercyjne, sprzedawało bez problemów trasy koncertowe. W zasadzie więcej było miejsc, które brytyjski duet chciały przyjąć, niż tych, w których Pet Shop Boys mogło wystąpić. Stało się tak dzięki płycie „Actually, która zawierał nagromadzenie przebojów, które nie tylko idealnie trafiły w brzmienie epoki. One to, jak dziś kojarzymy lata osiemdziesiąte w znakomity sposób zdefiniowały.
27.07.2022, 121’

Odcinek 79

PROWADZENIE: Marcin Cichoński
27.07.2022, 14’

Otwarcie szklaków na Morzu Czarnym

PROWADZENIE: Ernest Zozuń
Czy i jak długo przetrwa podpisane porozumienie pomiędzy Ukrainą, Rosją i Turcją w sprawie eksportu ukraińskiego zboża. Ernest Zozuń rozmawia z Danielem Szeligowskim z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych
27.07.2022, 120’

Podsumowanie dnia

PROWADZENIE: Justyna Mączka
Prowadzenie Justyna Mączka
27.07.2022, 59’

Z Mateuszem Kuźniewskim:

PROWADZENIE: Mateusz Kuźniewski
Wybierzemy się na przejażdżkę Maltanką i na spacer po Górach Świętokrzyskich.
27.07.2022, 172’

Opowieści o Nowym Jorku i... tatuażach

PROWADZENIE: Marcin Klimkowski, Ola Budka,
Tego jeszcze nie grali! Ola Budka w duecie z Marcinem Klimkowskim poprowadzą dzisiejsze wydanie „Kieruj się na południe”. A że to pierwsze takie spotkanie, postanowili się przedstawić i bliżej poznać. Dlatego Ola opowie Marcinowi (i Słuchaczom) o Nowym Jorku, a Marcin Oli ( i Słuchaczom) o sztuce tatuażu. Co do tego pierwszego, to nasz Klimek jeszcze co nieco o Wielkim Jabłku wie, bo nawet tam bywał, ale Ola jest jak Phoebe z „Przyjaciół” - gdyby stała w salonie tatuażu, spanikowałaby i ostatecznie wyszła z małą kropką tuszu… Gośćmi dziś będą: Magda Muszyńska-Chafitz - autorka bloga Littletownshoes, przewodniczka po NYC i autorka książek o tym mieście oraz Robert Gutowski - właściciel warszawskiego studia Loch, tatuator z kilkunastoletnim doświadczeniem.
27.07.2022, 191’

Konkretne wejście w nowy dzień

PROWADZENIE: Marcin Łukawski
27.07.2022, 4’

Latko leci

PROWADZENIE: Filip Jaślar
27.07.2022, 8’

Aktualności muzyczne

PROWADZENIE: Antoni Grudniewski
doładowanie ...