13.05.2023, 60’
#7
01.05.2023, 119’
#6 Dawna Warszawa
Milan Kundera napisał świetną powieść, Agnieszka Holland ją przełożyła na język polski, a Beata Kwiatkowska przeczytała i zainspirowała się nią. Tak powstała audycja Nieznośna lekkość bitu. Skoro Kundera wydał swoją powieść w latach 80-tych, my też zwykle od nich zaczynamy, by potem biec przez epoki aż do współczesności. Tym razem będziemy się koncentrować na polskiej muzyce. Dowiemy się, co jest na muzycznym topie Piotra Stelmacha i Marcina Łukawskiego. Odwiedzi nas zajmująca się dźwiękami z przeszłości i archeologią dźwiękową dr Marta Michalska. Porozmawiamy o tym, jak brzmiała Warszawa w XIX i XX wieku oraz jak można sobie wyobrazić fonosferę pierwszomajową z przeszłości. W drugiej godzinie Nieznośnej lekkości bitu zagra dla nas Zuzanna Wrońska. Umysł kreatywny, kompozytorka, autorka tekstów, wokalistka, połowa duetu Ballady i romanse i siostra Basi Wrońskiej idzie własną muzyczną drogą. Zuza jest autorką muzyki do filmów Silent Twins i Córki Dancingu. Specjalnie dla słuchaczy Radia 357 przygotowała kilka muzycznych niespodzianek. Zapraszamy na Nieznośną lekkość bitu.
18.02.2023, 60’
#5 Dzień i noc
"Zaczęłam dzielić książki na dzienne i nocne. Naprawdę istnieją książki na dzień i noc?"- pisał Milan Kundera w "Nieznośnej lekkości bytu". Plan muzycznej godziny z bitem w tle, ułożył także autor książki. Czy istnieją piosenki odpowiednie na dzień i noc? To pytanie zada Beata Kwiatkowska, która wyselekcjonowała utwory ze słowami kluczowymi: day/night, ale nie tylko. O fabularnych snach zaśpiewa "Brodka". Pewien dzień przywoła siostrzany duet "CocoRosie". O przecięciu mroku i jasności opowie też Kae Tempest. Będzie podróż przez muzyczne światy. Do Usłyszenia. Na Nieznośną lekkość bitu zaprasza Beata Kwiatkowska.
11.02.2023, 59’
#4 Coś starego/coś nowego
W myśl zasady: jedyną stałą w życiu jest zmienność, posłuchamy jak czas odmienił artystyczny charakter twórców. Zaczniemy od lat 80-tych. Skoro tytuł audycji powstał po lekturze „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery, a powieść ukazała się, kiedy na szczytach list przebojów królował Prince, to jego muzyczna obecność jest uzasadniona. Będzie nam towarzyszył bit, który do życia powołał James Blake i Kutiman. Na „Nieznośną lekkość bitu” zaprasza Beata Kwiatkowska.
14.01.2023, 59’
#3 Matylda Damięcka
W trzecim odcinku Nieznośnej lekkości bitu pojawią się akcenty z muzycznej przeszłości, bo zwykle nawiązujemy do lat powstania „Nieznośnej lekkości bytu” Milana Kundery. Czy będzie lekko? Tego nie mogę zapewnić. Z pewnością ta audycja upłynie pod znakiem Davida Bowie. A skoro Ziggy Stardust, to także gość, dla którego artysta jest inspiracją. Matylda Damięcka wybierze kilka utworów, ale przede wszystkim opowie o swoim artystycznym wcieleniu rysunkowym. Znamy ją jako aktorkę, wokalistkę i autorkę tekstów, od kilku lat przedstawia świat w kreskach, a nam zadaje logiczną zagadkę, jak go interpretować. Skoro jej profil na Instagramie nazwała: thegirlwhofellonearth, to chyba możemy być pewni, że Bowie naznaczył jej drogę artystyczną. O kręceniu teledysków za pizzę, matematyce w muzyce, utworach-nowotworach i nowym muzycznym wcieleniu Matylda/Łukasiewicz opowie w Radiu 357.
07.01.2023, 60’
#2 Lata 80. i covery
Kiedy Milan Kundera opublikował powieść "Nieznośna lekkość bytu", w radiu słuchano muzyki Kate Bush, czy Tiny Turner. Drugi odcinek Nieznośnej lekkości bitu rozpoczniemy od kroku wstecz do lat 80., ale będziemy podróżować przez gatunki, style i różne rodzaje rytmu i bitu. Dziś towarzyszyć nam będzie hasło: covery. Posłuchamy różnych interpretacji i wersji utworów.
04.12.2022, 60’
#1 W poszukiwaniu dobrego bitu
Kiedy Milan Kundera opublikował powieść "Nieznośna lekkość bytu", na pierwszych miejscach list przebojów na świecie królował Prince, Michael Jackson i odwieczne pytanie: "What's love got to do with it" Tiny Turner. Ten niedzielny wieczór nie będzie oparty wyłącznie na muzycznej podróży do 1984 roku. Z pewnością będziemy szukać dobrego bitu.
Na Nieznośną lekkość bitu zaprasza Beata Kwiatkowska.