Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Justyna Godz

La pausa italiana

Justyna Godz zaprasza na cotygodniowe wyprawy do Włoch – z włoskim klimatem, muzyką, ale także z opowieściami o tradycjach, regionach i kulturze. Na antenie w każdą niedzielę o 15.
27.11.2022, 60’

#46

PROWADZENIE: Justyna Godz
20.11.2022, 60’

#45

PROWADZENIE: Justyna Godz
13.11.2022, 59’

#44

PROWADZENIE: Justyna Godz
06.11.2022, 59’

#43

PROWADZENIE: Justyna Godz
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

PROWADZENIE: Justyna Godz
Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji. Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
23.10.2022, 59’

Zaprasza Marek Niedźwiecki

PROWADZENIE: Marek Niedźwiecki
La pausa italiana? Zawsze! Smakuje jak latte z bardzo gorącym mlekiem, a taką kawę też lubię... Nagłe zastępstwo za Justynę, zapraszam. Będą starocie, nowości. Piosenki jak ze starych włoskich filmów. Będą duety, w tym Włocha i Kanadyjczyka na koniec audycji...
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

PROWADZENIE: Justyna Godz
Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

Miłość i tęsknota za latem

PROWADZENIE: Justyna Godz
Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

PROWADZENIE: Justyna Godz
Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie? O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi. Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

PROWADZENIE: Justyna Godz
"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu. Dzisiaj proponuję Państwu to samo. Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później… … już tylko jesienne słońce i wolność! Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

PROWADZENIE: Justyna Godz
Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

PROWADZENIE: Justyna Godz
Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

PROWADZENIE: Justyna Godz
Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

PROWADZENIE: Justyna Godz
... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

PROWADZENIE: Justyna Godz
Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

PROWADZENIE: Justyna Godz
Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

PROWADZENIE: Justyna Godz
- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo. - Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu. - Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka. Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy. To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro. „La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

PROWADZENIE: Justyna Godz
... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

PROWADZENIE: Justyna Godz
... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

PROWADZENIE: Justyna Godz
„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…” I co się stało, że nie zrezygnował? O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
15.07.2022, 60’

Sałatka włosko-francuska z dodatkiem…

PROWADZENIE: Roma Leszczyńska
Roma Leszczyńska zaserwuje sałatkę włosko-francuską z dodatkiem… ziela angielskiego. Spodziewajcie się nieco klasyki i historii, ale wiedzcie, że nie zabraknie też powiewu świeżości. Na ucztę Roma zaprosiła ZAZ, Pomplamoose, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Carlę Bruni, Stinga i Iggy’ego Popa.
08.07.2022, 59’

#26 Włoskie dusze

PROWADZENIE: Filip Jaślar
O Włochach i Włoszkach z pochodzenia, którzy zrobili światowe kariery. Choć nie są kojarzeni z Italią, to pozostały w nich włoskie dusze. Audycje w zastępstwie Justyny Godz prowadzi Filip Jaślar
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

PROWADZENIE: Justyna Godz
Festina lente, czyli spiesz się powoli! To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów. Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz. Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 58’

#24

PROWADZENIE: Justyna Godz
17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

PROWADZENIE: Justyna Godz
To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

PROWADZENIE: Justyna Godz
"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom. A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

PROWADZENIE: Justyna Godz
Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

PROWADZENIE: Justyna Godz
"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia. "
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

PROWADZENIE: Justyna Godz
„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji? Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia. „Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość. Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

PROWADZENIE: Justyna Godz
"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać... "
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

PROWADZENIE: Justyna Godz
"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
29.04.2022, 59’

#16

PROWADZENIE: Filip Jaślar
W zastępstwie Justyny Godz audycję poprowadził Filip Jaślar.
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

PROWADZENIE: Justyna Godz
Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

PROWADZENIE: Justyna Godz
O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

PROWADZENIE: Justyna Godz
01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

PROWADZENIE: Justyna Godz
Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

PROWADZENIE: Justyna Godz
Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

PROWADZENIE: Justyna Godz
Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

PROWADZENIE: Justyna Godz
Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

PROWADZENIE: Justyna Godz
Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach. Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

PROWADZENIE: Justyna Godz
Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

PROWADZENIE: Justyna Godz
"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti. Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

PROWADZENIE: Justyna Godz
Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

PROWADZENIE: Justyna Godz
La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
29.12.2021, 60’

#3

PROWADZENIE: Justyna Godz
17.10.2021, 60’

#2

PROWADZENIE: Justyna Godz
10.10.2021, 61’

#1

PROWADZENIE: Justyna Godz
doładowanie ...