Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
justyna.godz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Justyna Godz

La pausa italiana

Justyna Godz zaprasza na cotygodniowe wyprawy do Włoch – z włoskim klimatem, muzyką, ale także z opowieściami o tradycjach, regionach i kulturze. Na antenie w każdą niedzielę o 15.
01.10.2023, 59’

La pausa italiana

Filip Jaślar
24.09.2023, 59’

#86

Justyna Godz
17.09.2023, 60’

#85 Kupiłeś dom we Włoszech i co dalej? 

Justyna Godz
To pytanie, które zadam dziś Piotrowi Wojtasikowi, który dwa lata temu postanowił spełnić swoje marzenie i kupić „seconda casa” w małym, sycylijskim miasteczku Caltabellotta. Porozmawiamy o Italii z perspektywy przeprowadzki, kupna domu i remontu. Ale także o życiu na dwa domy, o włoskich relacjach z sąsiadami, o lokalności i wspólnocie, która ratuje życie.
Zapraszam na spotkanie z Piotrem Wojtasikiem - reporterem telewizyjnym i współautorem ebooków: „Domy za 1 euro we Włoszech, czyli jak kupić dom w słonecznej Italii?” i „Kupiłem dom we Włoszech i co dalej?”.
10.09.2023, 60’

#84 Signora Klara

Justyna Godz
Spotkacie ją, choć jej nie zobaczycie. I poznacie ją, choć nie opowie Wam zbyt wiele o sobie.
Dzisiaj w audycji „La pausa italiana” będzie o pewnej kobiecie, którą poznałam przypadkiem podczas czerwcowego pobytu w Pescarze.
Zazwyczaj to ja pierwsza zagaduję do ludzi. Ale tym razem było inaczej. Dosiadła się do mnie z podejrzliwością wyrysowaną na twarzy i lekkim wzruszeniem. Signora Klara - bo tak jej na imię - zaczepiła mnie, kiedy usłyszała, że słucham abruzyjskiej muzyki.
Dlaczego wracam często do tego spotkania myślami? I dlaczego chciałabym się nim z Wami podzielić? Zapraszam do wysłuchania dzisiejszej audycji! A już teraz zdradzę, a w zasadzie tylko przypomnę, że… wielką moc ma muzyka. Szczególnie ta słuchana razem.
03.09.2023, 60’

#83

Justyna Godz
Dzisiaj w audycji letnie ostatki i pierwsze, jesienne znaki!
Największy włoski przebój tego lata, ale też odrobina afrykańskich, zambijskich wpływów. Artysta, który uznawany jest za antidotum na nadchodzące, jesienne obniżenie nastroju i artystka, która wyśpiewa hymn na cześć lekkości. Będzie też Wenecja, będzie Morze Adriatyckie i… coś, a może bardziej KTOŚ z Toskanii! Ale ciiii, bo to CICHA niespodzianka! ;-)
27.08.2023, 60’

#82

Justyna Godz
„Czasami nie trzeba wiele aby odkryć, że dolce vita jest tu i teraz” - ale czy tak jest wszędzie? 
O to, zapytamy dziś Kamilę Kowalską, prawniczkę i doktorkę nauk politycznych, autorkę ponad 20. przewodników po Włoszech, a od 20 lat rzymiankę.
Jak chęć zmiany świata (choćby w drobnym obszarze) zaprowadziła ją do Italii? Wykładanie na Uniwersytecie „La Sapienza”, współpraca z Caritas Italiana, reportaże dla włoskich telewizji: RAI News 24 i Romauno,, praca dla centrum badań Consiglio Nazionale delle Ricerche, czyli o ścieżce zawodowej, której nie planowała, a w której znalazła misję. 
I jak łączy to z podróżowaniem w stylu „slow” i pisaniem o Italii? 
O apulijskich powrotach, Jej definicji włoskości i codziennym życiu w stolicy. 
Zapraszamy do wysłuchania dzisiejszej audycji Justyny Godz, „La pausa italiana”, czyli włoska przerwa na opowieści i muzykę!
20.08.2023, 60’

#81

Justyna Godz
Dzikość i spokój. Takie połączenie dziś serwuję. Neapol na pierwszym planie, ale tuż obok tętniąca życiem via Etnea w Katanii, imprezowa, palermiańska Vucciria, sardyński duet idealny i tarantella z Gargano. Artyści i artystki, szczególnie bliscy mojemu sercu, bo osadzeni w lokalnych kulturach i dialektach. Między innymi: Rachele Andrioli i Rocco Nigro, Pietra Montecorvino, Pino Daniele, Enzo Avitabile i Elena Ledda. 
13.08.2023, 60’

#80

Justyna Godz
06.08.2023, 62’

#79

Justyna Godz
Rzym. To miasto, które przyciąga czy odpycha?
„A jednak, gdy wracam myślami do tamtych lat, potrafię sobie przypomnieć raptem kilka twarzy, kilka zdarzeń, bo Rzym jako taki przynosi szczególne upojenie niszczące wspomnienia. Bardziej niż miastem jest waszą ciemną stroną, ukrytą bestią. I nie można tu stosować półśrodków - albo wielka miłość, albo idźcie precz - tego bowiem oczekuje ta słodka bestia: okazywania miłości.”
To słowa głównego bohatera „Ostatniego lata w mieście” Gianfranca Calligaricha. Mówi się, że ta powieść to wyznanie miłości autora do nieznośnej lekkości rzymskiego bytu. Stolica Italii odpycha i przyciąga jednocześnie. Nie tylko autora i bohatera.
O rzymskie doświadczenia zapytamy dziś tłumaczkę tej książki, Katarzynę Skórską - italianistkę, literaturoznawczynię, adiuntkę w Katedrze Italianistyki Uniwersytetu Warszawskiego.
Justyna Godz zapyta o relację z Rzymem, ale także o początki miłości do Italii, o zawód tłumacza i jego codzienność. O wyjazd na Maltę, książkę „Gelsomino w Kraju Kłamczuchów” i znanego prezentera telewizyjnego, Fiorello. Co łączy ze sobą te elementy?
30.07.2023, 62’

#78

Justyna Godz
23.07.2023, 59’

#77

Justyna Godz
Justyna Godz w „La pausa italiana” wypełni Wam popołudniową, weekendową godzinę tym, co Włochom bliskie - muzyką i opowieściami. By nie zaprzątać Waszych myśli zbyt intensywnie, dziś z przewagą muzyki nad słowem. Takie niedziele lubimy. Coś nam mówi, że Wy również.
16.07.2023, 59’

#76

Justyna Godz
09.07.2023, 60’

#75

Justyna Godz
Jak podróżować z psem po Włoszech? Gdzie zjeść we Florencji? Jak znaleźć miasteczko bez turystów blisko Rzymu?
Jeżeli kiedykolwiek wpisywaliście podobne hasła w internecie, wyjeżdżając do Włoch, to na pewno Ją znacie. Od ponad 20 lat podróżuje po Italii - wzdłuż i wszerz, o każdej porze roku - i dzieli się tymi doświadczeniem na swoim blogu i w mediach społecznościowych: Italia by Natalia.
Natalia Rosiak. Jest autorką książek o Włoszech, w tym najnowszej: "ITALIA. Kraina Kontrastów i Różnorodności." I o tej książce dziś porozmawiamy... ale nie tylko: o sposobie podróżowania, który praktykuje, o największym wyzwaniu, które spotkało ją we Włoszech i… skąd wzięła się introwertyczka w kraju pełnym ekspresji i ekstrawertyzmu?
02.07.2023, 59’

#74

Justyna Godz
25.06.2023, 59’

#73

Justyna Godz
18.06.2023, 59’

#72

Justyna Godz
11.06.2023, 57’

#71

Justyna Godz
04.06.2023, 60’

#70

Justyna Godz
Tak jak Henry James w „Godzinach włoskich” będziemy dziś kontemplować nad tym, co minione, ale także z uważnością przyglądać się temu, co współczesne. Godziny spędzone na odkrywaniu Italii, pisarz uważał za błogosławione, a jako formę ukochaną w odkrywaniu kraju, wybierał wędrówkę.
My wybierzemy muzykę.
Pojawi się m.in. Tosca, Battiato i Nannini. Ale także Piovani w duetach z ulubionymi artystami, Gaber z osobistym utworem i Vieri Cervelli Montel z tzw. „zawieszoną” twórczością.
28.05.2023, 60’

#69 Abruzja

Justyna Godz
Abruzji to znaczy skąd? Abruzyjczyk to znaczy kto?„Abruzja nie ma nic wspólnego z wyrafinowaną Toskanią ani z modą i elegancką Lombardią, gdzie wszyscy są uprzejmi i oficjalni (…) To harmonijny, przejrzysty świat, pozbawiony ostentacyjnych ozdób. Bezpośredni, praktyczny, pomocny. Tutaj nawet psy nie marnują czasu na szczekanie, tylko chodzą po górach i szukają zaginionych turystów albo węszą trufle, legalnie i nielegalnie.”- pisze Piotr Kępiński na pierwszych stronach swojej najnowszej książki „W cieniu Gran Sasso. Historie z Abruzji”. Autor, który w rozmowach z miejscowymi bywa zarówno „swój”, jak i bywa tym obcym, co pozwala uchwycić włoski region z wielu perspektyw, ale przede wszystkim przybliża do zrozumienia abruzyjskiej duszy.Z Piotrem Kępińskim rozmawiać będziemy o tożsamości Abruzyjczyków, ale także o migracjach kanadyjsko-abruzyjskich, o współczesnych banicjach i tzw. „gorzkiej” ziemi. Nie zabranie również wątków polsko-abruzyjskich i pytań o kuchnię regionu, choć o jedzeniu nie rozmawia się tam tak chętnie jak w innych częściach kraju.
21.05.2023, 58’

#68 Giro d’Italia

Justyna Godz
Maj to dla mnie najpiękniejszy kolarski miesiąc” - powiedział w tamtym roku w audycji „La pausa italiana” Adam Probosz, dziennikarz i komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
Pamiętacie tę rozmowę? Zdradził wtedy coś jeszcze - jak przygotowuje się do relacji wyścigu. Poranna kawa z włoskiego ekspresu, różowa La Gazzetta dello Sport i obowiązkowa obecność… żony!
Monika Probosz. Bez Niej jego relacje z Giro nie byłyby tak wyjątkowe. Dlaczego? O to zapytamy naszą dzisiejszą rozmówczynię.
Przeczytamy też fragmenty z „różowej gazety”, żeby zrozumieć fenomen stylu pisania włoskich dziennikarzy sportowych. I przede wszystkim porozmawiamy o włoskiej pasji, kulturze regionów i poezji, bo przecież o tym tak naprawdę jest najpiękniejszy wyścig świata. Istnieje też ogromne prawdopodobieństwo, że połączy się z nami Adam Probosz, prosto z Giro d’Italia z etapu Seregno-Bergamo!
14.05.2023, 59’

#67

Justyna Godz
Czy jest sens czytać dzisiaj Orianę Fallaci? Czy młode pokolenia interesują się Pasolinim? Dlaczego warto sięgnąć po teksty Tabucchiego?
Spokojnie... nie dajcie się zwieść!  To nie będzie wykład z historii kultury włoskiej, choć takich - nasza dzisiejsza rozmówczyni - ma na swoim koncie sporo.
Porozmawiamy o Italii widzianej Jej oczami, o włoskości, którą ceni i o mieście, które nazywa swoim città del cuore. Ale także o zawodzie tłumacza, włoskim kinie i muzyce oczywiście. Tej jak zwykle nie zabraknie, a towarzyszyć nam będą klasycy muzyki włoskiej - m.in. Fabrizio De André, Lucio Battisti i Gianna Nannini.
Zapraszamy na spotkanie z Anną Osmólską-Mętrak - italianistką, znawczynią literatury włoskiej i tłumaczką.
07.05.2023, 61’

#66

Justyna Godz
30.04.2023, 59’

#65

Marek Niedźwiecki
Mina Celentano, a także Mina solo i Adriano solo. Trzy duety wokalne. Nowości i klasyka włoskiej piosenki. Drupi przypomni "Piccola e fragile". Zapraszam...
23.04.2023, 59’

Zaprasza Natalia Fiedler

Natalia Fiedler
W planach mamy: płakać rzewnymi łzami za Justyną Godz i zdrowo zazdrościć jej słońca Italii!

Oprócz tego spokojnie i małymi kroczkami jeden tydzień będziemy żegnać, a na drugi spróbujemy się mentalnie przygotować. Bez wybuchów i gwałtownych ruchów. Jak na niedzielne popołudnie przystało!

Muszę szczerze uprzedzić, że w planach jest kilka oszustw. Ta La Pausa wyjątkowo bez italiany. Proszę się jednak nie martwić, to kwestia tylko nazwy! Zrobię wszystko co w mojej mocy, by obeszło się bez termicznych i kulturowych szoków!
16.04.2023, 60’

#64

Marek Niedźwiecki
Dziś w audycji pół na pół, znaczy tegoroczne nowości i trochę klasyki. Zaczniemy od potencjalnego przeboju lata. Nie tylko na rynku włoskim. A potem to już popłynie... Mam nadzieję, że ładnie zastąpię Justynę. Zapraszam...
09.04.2023, 60’

#63

Justyna Godz
02.04.2023, 58’

#62

Justyna Godz
26.03.2023, 59’

#61

Justyna Godz
19.03.2023, 59’

#60 Diana Dąbrowska

Justyna Godz
To będzie rozmowa o włoskości, którą otrzymała od losu i postawiła zatrzymać.Urodziła się w Italii - malutkiej mieścinie Santa Maria Causa Vetere, blisko Neapolu. Całe lata 90. spędziła w regionie Kampania. Jak wspomina dzieciństwo? Czego się wtedy słuchało, co oglądało? I jak na ten czas patrzy dziś - co jej dało miejsce pochodzenia?A, że Diana Dąbrowska - nasza dzisiejsza rozmówczyni - jest filmoznawczynią, założycielką Accademii Włoskiego Kina, to nie zabranie także tego tematu. Zapytamy o momenty filmowe, które uformowały ją jako człowieka. Powrócimy do pytania, które pojawiło się już raz w audycji - czy film może zastąpić podróż? I na pewno zapytamy o to, co oglądać, co czytać, żeby przybliżyć się do Italii i do jej (z)rozumienia.
12.03.2023, 58’

#59

Justyna Godz
05.03.2023, 59’

#58

Justyna Godz
26.02.2023, 59’

#57

Justyna Godz
19.02.2023, 59’

Zaprasza Filip Jaślar

Filip Jaślar
o będzie audycja dla tych, którzy właśnie spędzają cudowne chwile na włoskich stokach narciarskich i dla Słuchaczy, którzy kiedyś cieszyli się nartami w Italii i do dziś pamiętają piękne widoki, smak latte macchiato na leżaku wśród alpejskich szczytów... czy cenę karnetu narciarskiego za tydzień tych przyjemności.
Osoby, które nigdy nie oddały się białemu szaleństwu we Włoszech, będą miały okazję opowiedzieć o wyższości Kotelnicy nad Sella Ronda.
W Polsce z całą pewnością też można spędzić cudowne ferie zimowe.
Filip Jaślar był kiedyś na nartach we Włoszech i przyznaje, że trochę tęskni. Tęsknotę swą przelał na papier i w ten sposób powstała pierwsza włoska piosenka, która po polsku opowiada o urokach stoków w Italii. Nasz dzisiejszy prowadzący ostrzega, że nie zawaha się jej użyć w audycji „La pausa italiana”.
12.02.2023, 59’

#55 Niecodzienne zastępstwo

Marek Niedźwiecki
Dziś w "La pausa italiana" niecodzienne zastępstwo w osobie... Marka Niedźwieckiego!
Jak sam podkreśla, bardzo się cieszy z tego dzisiejszego spotkania z Wami... w nieco innej odsłonie.
Ornella zaśpiewa Zucchero, Peter Cincotti Paolo Contego. Będzie zarówno trochę klasyki - Matia Bazar i Nek, jak i nowości - z Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.
05.02.2023, 59’

#54

Justyna Godz
29.01.2023, 59’

#53

Justyna Godz
22.01.2023, 59’

#52 Parliamo con Paulina Kopacz

Justyna Godz
Dzisiaj do audycji „La pausa italaiana” dołączy także Pani Filolożka, czyli Paulina Kopacz. Na co dzień jest czynną italianistką, a swoją przygodę z filologią włoską rozpoczęła, aby… móc tłumaczyć Polkom i Polakom memy z włoskiego na polski. Czy to prawda? Okaże się chwilę po 15:00. Trochę o memach, trochę o włoskim kinie, ale przede wszystkim o Kalabrii - miejscu, do którego nasza dzisiejsza rozmówczyni wraca we Włoszech najczęściej. Ale nie będzie to opowieść o doświadczeniach czysto turystycznych. Bynajmniej! Pod przewodnictwem Pauliny Kopacz wejdziemy do kalabryjskiego domu, sprawdzimy, o której godzinie je się ostatni posiłek, ale porozmawiamy także o problemach młodych Włoszek i Włochów na włoskim południu. Oprócz kalabryjskich opowieści, będzie także mnóstwo muzyki, kalabryjscy także!
15.01.2023, 60’

#51 La musica: bunt! /

Justyna Godz
Dzisiaj BUNT! Ale nie taki głośny i groźny. Taki zwyczajny, który choć na chwilę pozwoli przeciwstawić się temu, co za oknem. Szarość, brak światła, deszcz… tego w „La pausa italiana” dzisiaj nie usłyszycie! Znajdzie się za to coś dla fanów „Białego Lotosu”, coś dla spragnionych nowości, ale też dla tych, którzy chcą usłyszeć znajomy utwór, przy którym czują to miłe dla człowieka, lecz trudne do określenia uczucie. „Tristezza, per favore vai via!” - tak wyśpiewa jedna z artystek, a Justyna Godzą za nią powtórzy i zrobi wszystko, żeby w tym pomóc
08.01.2023, 60’

#50 Parliamo con Tessa Capponi-Borawska

Justyna Godz
To miała być zwykła rozmowa. Taka o włoskiej zimie, czasie około świątecznym i Befanie, która przychodzi do śródziemnomorskich domów, w nocy z 5 na 6 stycznia. Ale zawsze kiedy pojawia się ONA, pojawia się też odrobina magii. I wyszła nam rozmowa o początkach i końcach, o wschodach i zachodach i o pielęgnowaniu wdzięczności. A wszystko to okraszone oczywiście smakami, zapachami i wspomnieniami z dzieciństwa.
25.12.2022, 120’

Święta po włosku

Justyna Godz
"La pausa italiana" w świątecznej odsłonie. Przedświąteczne dwa tygodnie upłynęły nam w towarzystwie świątecznej muzyki włoskiej, która umilała nam przygotowania do świąt, zatem pierwszego dnia świąt nie może być inaczej! Tym razem dwie godziny muzyki tworzonej przez włoskich artystów, zarówno w utworach znanych słuchaczom bardzo dobrze, jak i tych bardziej niszowych. Pojawią się także znajome głosy osób, które gościły w audycji w tym roku - zdradzą jak i gdzie spędzają swoje święta, a także jak brzmi i czym pachnie ich dom, w tym wyjątkowym czasie.
18.12.2022, 60’

#49 Przygotowań do świąt część druga!

Justyna Godz
A dzisiaj, zgonie z zapowiedzią, podróżowanie świąteczne, bo polsko-włoskich przygotowań do świąt część druga! W tamtym tygodniu dostałam od Was kilka wyraźnych sygnałów, że podczas grudniowych audycji jakoś chętniej… tworzycie cuda w swoich domowych piekarnikach! Zatem pójdźmy o krok dalej. Sprawdźmy! Przyjmujemy dziś zdjęcia, tego co wyszło i tego, co nieco mniej udane, ale może inspirujące?
11.12.2022, 61’

#48 Polsko-włoskie przygotowania do świąt czas zacząć!

Justyna Godz
Dlatego dzisiejsza „La pausa italiana” będzie wypełniona włoską muzyką świąteczną. Tak, żeby przygotowania stały się przyjemniejsze. Albo leżenie i praktykowanie dolce far niente było jeszcze słodsze. Połączymy się także z Agnieszką Koper, naszą słuchaczką i patronką, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Sprawdzimy czy Włosi śpiewają kolędy? W jakich włoskich miastach są najpiękniejsze jarmarki świąteczne i po co, mieszkańcy Italii, wyplatają kosze wiklinowe przed świętami?
04.12.2022, 60’

#47 Parliamo con Lila Poszumska

Justyna Godz
Dzisiaj nie tylko "italiana", ponieważ zagości u nas wyjątkowo kącik hiszpański, kącik śródziemnomorski. O fenomenie języków śródziemnomorskich z naciskiem na język hiszpański, a to dlatego, że połączymy się dziś - w pierwszej połowie audycji - z naszą słuchaczką, tłumaczką z języka hiszpańskiego i właścicielka szkoły językowej, Lilą Poszumską. Zapytamy Ją, co w w świecie hispanistów słychać, bo połączy się z nami z ogólnopolskiej konferencja hispanistów w Gdyni.
27.11.2022, 60’

#46 La musica: łapiemy dźwięki

Justyna Godz
Dzisiaj w audycji "La pausa italiana" Justyna Godz a z nią włoski sound teller - Albert Hera, który twierdzi, że „Il canto non ci tradisce mai!”. Pojawi się również Paolo Fresu w poszukiwaniu zagubionego dźwięku, Francesco De Gregori, który śpiewa Boba Dylana oraz La Maschera i Eugenio Bennato, czyli neapolitańscy artyści. Oczywiście jak zwykle będzie także coś o miłości! O tej tajemniczej opowie Lucio Dalla i o tej, której nie ma - Cristina Donà.
20.11.2022, 60’

#45 La musica: z Vieste

Justyna Godz
Słońce jest chyba tym, czego wszyscy potrzebujemy w listopadowe popołudnie…
Dużo słonecznego spokoju czeka na Was w tej audycji, tak jak spokojne jest miasteczko Vieste, z którego Justyna Godz nadaje dzisiejsza audycję.
13.11.2022, 59’

#44 Parliamo con Bartek Kieżun

Justyna Godz
Choć Bartek Kieżun jest dziennikarzem kulinarnym, to dzisiaj tematy jedzeniowe odpuścimy. Porozmawiamy o życiu na dwa domy, czyli o życiu pomiędzy Polską a Italią. O tym, dlaczego zdecydował się zamieszkać na „straconym kawałku ziemi”? I dlaczego coraz częściej omija duże miasta - w tym ukochaną Florencję - i kieruje się w stronę włoskiej prowincji? Bartek Kieżun jest też odpowiedzialny za oprawę muzyczną audycji.
06.11.2022, 59’

#43 La musica: samochodowa

Justyna Godz
Dzisiaj podzielę się tym, co podsłuchałam w samochodowym radiu, przemierzając Włochy z północy na południe. Być może będzie to Zucchero, który poprzeplata sacrum z profanum, być może Loredana Bertè ze swoim hymnem o sile, charakterze i odwadze. Może ktoś, kto odrzuci miłość i ktoś, kto za miłość oddałby wszystko? Być może będzie coś o poezji i coś o kosmosie? I może młodzi z utworem „OK boomer” po włosku? Nie wykluczone, że wkradnie się także odrobina języka angielskiego, ale spokojnie - w wykonaniu włoskich artystów.
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

Justyna Godz
Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji.
Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
23.10.2022, 59’

Zaprasza Marek Niedźwiecki

Marek Niedźwiecki
La pausa italiana? Zawsze! Smakuje jak latte z bardzo gorącym mlekiem, a taką kawę też lubię... Nagłe zastępstwo za Justynę, zapraszam. Będą starocie, nowości. Piosenki jak ze starych włoskich filmów. Będą duety, w tym Włocha i Kanadyjczyka na koniec audycji...
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

Justyna Godz
Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

#39 Miłość i tęsknota za latem

Justyna Godz
Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

Justyna Godz
Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie?
O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi.
Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

Justyna Godz
"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu.
Dzisiaj proponuję Państwu to samo.
Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później…
… już tylko jesienne słońce i wolność!
Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

Justyna Godz
Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

Justyna Godz
Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

Justyna Godz
Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

Justyna Godz
... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

Justyna Godz
Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

Justyna Godz
Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

Justyna Godz
- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo.
- Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu.
- Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka.
Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski
Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy.
To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro.
„La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

Justyna Godz
... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

Justyna Godz
... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

Justyna Godz
„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…”
I co się stało, że nie zrezygnował?
O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
15.07.2022, 60’

Sałatka włosko-francuska z dodatkiem…

Roma Leszczyńska
Roma Leszczyńska zaserwuje sałatkę włosko-francuską z dodatkiem… ziela angielskiego. Spodziewajcie się nieco klasyki i historii, ale wiedzcie, że nie zabraknie też powiewu świeżości. Na ucztę Roma zaprosiła ZAZ, Pomplamoose, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Carlę Bruni, Stinga i Iggy’ego Popa.
08.07.2022, 59’

#26 Włoskie dusze

Filip Jaślar
O Włochach i Włoszkach z pochodzenia, którzy zrobili światowe kariery. Choć nie są kojarzeni z Italią, to pozostały w nich włoskie dusze. Audycje w zastępstwie Justyny Godz prowadzi Filip Jaślar
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

Justyna Godz
Festina lente, czyli spiesz się powoli!
To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów.
Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz.
Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 58’

#24

Justyna Godz
17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

Justyna Godz
To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

Justyna Godz
"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom.
A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

Justyna Godz
Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

Justyna Godz
"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia.
"
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

Justyna Godz
„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji?
Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
„Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość.
Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

Justyna Godz
"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać...
"
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

Justyna Godz
"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
29.04.2022, 59’

#16

Filip Jaślar
W zastępstwie Justyny Godz audycję poprowadził Filip Jaślar.
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

Justyna Godz
Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

Justyna Godz
O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

Justyna Godz
01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

Justyna Godz
Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

Justyna Godz
Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

Justyna Godz
Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

Justyna Godz
Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

Justyna Godz
Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach.
Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

Justyna Godz
Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

Justyna Godz
"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti.
Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

Justyna Godz
Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

Justyna Godz
La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
29.12.2021, 60’

#3

Justyna Godz
17.10.2021, 60’

#2

Justyna Godz
10.10.2021, 61’

#1

Justyna Godz
doładowanie ...