Idź do treści
Dodaj do ulubionych
justyna.godz@radio357.pl
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Justyna Godz

La pausa italiana

Justyna Godz zaprasza na cotygodniowe wyprawy do Włoch – z włoskim klimatem, muzyką, ale także z opowieściami o tradycjach, regionach i kulturze. Na antenie w każdą niedzielę o 15.
26.03.2023, 59’

#61

Justyna Godz
19.03.2023, 59’

#60 Diana Dąbrowska

Justyna Godz
To będzie rozmowa o włoskości, którą otrzymała od losu i postawiła zatrzymać. Urodziła się w Italii - malutkiej mieścinie Santa Maria Causa Vetere, blisko Neapolu. Całe lata 90. spędziła w regionie Kampania. Jak wspomina dzieciństwo? Czego się wtedy słuchało, co oglądało? I jak na ten czas patrzy dziś - co jej dało miejsce pochodzenia? A, że Diana Dąbrowska - nasza dzisiejsza rozmówczyni - jest filmoznawczynią, założycielką Accademii Włoskiego Kina, to nie zabranie także tego tematu. Zapytamy o momenty filmowe, które uformowały ją jako człowieka. Powrócimy do pytania, które pojawiło się już raz w audycji - czy film może zastąpić podróż? I na pewno zapytamy o to, co oglądać, co czytać, żeby przybliżyć się do Italii i do jej (z)rozumienia.
12.03.2023, 58’

#59

Justyna Godz
05.03.2023, 59’

#58

Justyna Godz
26.02.2023, 59’

#57

Justyna Godz
19.02.2023, 59’

Zaprasza Filip Jaślar

Filip Jaślar
o będzie audycja dla tych, którzy właśnie spędzają cudowne chwile na włoskich stokach narciarskich i dla Słuchaczy, którzy kiedyś cieszyli się nartami w Italii i do dziś pamiętają piękne widoki, smak latte macchiato na leżaku wśród alpejskich szczytów... czy cenę karnetu narciarskiego za tydzień tych przyjemności. Osoby, które nigdy nie oddały się białemu szaleństwu we Włoszech, będą miały okazję opowiedzieć o wyższości Kotelnicy nad Sella Ronda. W Polsce z całą pewnością też można spędzić cudowne ferie zimowe. Filip Jaślar był kiedyś na nartach we Włoszech i przyznaje, że trochę tęskni. Tęsknotę swą przelał na papier i w ten sposób powstała pierwsza włoska piosenka, która po polsku opowiada o urokach stoków w Italii. Nasz dzisiejszy prowadzący ostrzega, że nie zawaha się jej użyć w audycji „La pausa italiana”.
12.02.2023, 59’

#55 Niecodzienne zastępstwo

Marek Niedźwiecki
Dziś w "La pausa italiana" niecodzienne zastępstwo w osobie... Marka Niedźwieckiego! Jak sam podkreśla, bardzo się cieszy z tego dzisiejszego spotkania z Wami... w nieco innej odsłonie. Ornella zaśpiewa Zucchero, Peter Cincotti Paolo Contego. Będzie zarówno trochę klasyki - Matia Bazar i Nek, jak i nowości - z Festiwalu Piosenki Włoskiej w San Remo.
05.02.2023, 59’

#54

Justyna Godz
29.01.2023, 59’

#53

Justyna Godz
22.01.2023, 59’

#52

Justyna Godz
15.01.2023, 60’

#51 BUNT!

Justyna Godz
Dzisiaj BUNT! Ale nie taki głośny i groźny. Taki zwyczajny, który choć na chwilę pozwoli przeciwstawić się temu, co za oknem. Szarość, brak światła, deszcz… tego w „La pausa italiana” dzisiaj nie usłyszycie! Znajdzie się za to coś dla fanów „Białego Lotosu”, coś dla spragnionych nowości, ale też dla tych, którzy chcą usłyszeć znajomy utwór, przy którym czują to miłe dla człowieka, lecz trudne do określenia uczucie. „Tristezza, per favore vai via!” - tak wyśpiewa jedna z artystek, a Justyna Godzą za nią powtórzy i zrobi wszystko, żeby w tym pomóc
08.01.2023, 60’

#50 La Befana

Justyna Godz
Zawsze przychodzi nocą. W obdartych butach i łachmanach. Przynosi słodycze i upominki - tym grzecznym, tym nieco mniej… węgiel. Dzisiaj w „La pausa italiana” porozmawiamy m.in o tym, kim jest La Befana, która odwiedziła Włochów w nocy z 5 na 6 stycznia. I sprawdzimy, czy święta we Włoszech rzeczywiście celebruje się dłużej? Dzisiejsza audycja będzie z przewagą słowa, a to dlatego, że nasze studio na Słowackiego odwiedzi Tessa Capponi-Borawska.
18.12.2022, 60’

#49

Justyna Godz
11.12.2022, 61’

#48 Polsko-włoskie przygotowania do świąt czas zacząć!

Justyna Godz
Dlatego dzisiejsza „La pausa italiana” będzie wypełniona włoską muzyką świąteczną. Tak, żeby przygotowania stały się przyjemniejsze. Albo leżenie i praktykowanie dolce far niente było jeszcze słodsze. Połączymy się także z Agnieszką Koper, naszą słuchaczką i patronką, która od ponad 20 lat mieszka we Włoszech. Sprawdzimy czy Włosi śpiewają kolędy? W jakich włoskich miastach są najpiękniejsze jarmarki świąteczne i po co Włosi wyplatają kosze wiklinowe przed świętami?
04.12.2022, 60’

#47

Justyna Godz
27.11.2022, 60’

#46

Justyna Godz
20.11.2022, 60’

#45

Justyna Godz
13.11.2022, 59’

#44

Justyna Godz
06.11.2022, 59’

#43

Justyna Godz
30.10.2022, 60’

#42 Terremoto

Justyna Godz
Pamiętam swój strach i tynk na schodach, kiedy uciekaliśmy na zewnątrz. Wszystko się ruszało. Teraz kiedy tylko słyszę przejeżdżającą ciężarówkę i ten huk, to serce zaczyna mi bić mocniej. I od razu wracam do tego, co tu przeżyliśmy, do tego, czego nigdy nie będę mogła zapomnieć. Ten strach jest już na zawsze.” - mówi mi jedna z mieszkanej Nursji. Dzisiaj mija 6 lat od największego po 1980 roku, trzęsienia ziemi w środkowych Włoszech. Budynki runęły w dziesiątkach miejscowości. Sytuacja w rejonie Nursji w Umbrii opisywana była jako dramatyczna. Przejeżdżając w tamtym tygodniu przez Nursję postanowiła sprawdzić jak sytuacja wygląda po 6 latach…
23.10.2022, 59’

Zaprasza Marek Niedźwiecki

Marek Niedźwiecki
La pausa italiana? Zawsze! Smakuje jak latte z bardzo gorącym mlekiem, a taką kawę też lubię... Nagłe zastępstwo za Justynę, zapraszam. Będą starocie, nowości. Piosenki jak ze starych włoskich filmów. Będą duety, w tym Włocha i Kanadyjczyka na koniec audycji...
16.10.2022, 60’

#40 Letizia Battaglia

Justyna Godz
Nie lubiła, kiedy określano ją „fotografką mafijną”. I kiedy w jej otoczeniu mówiło się o Palermo, jako o mieście, w którym nic się nie zmienia. Jeżeli już - była fotografką antymafijną, a o zmiany zachodzące w stolicy Sycylii walczyła każdego dnia. O Letizii Battagli, ale nie tylko, porozmawiamy dziś z Fabiem Turco, włoskim dziennikarzem, który mieszka i pracuje w Polsce od 2012 roku.
09.10.2022, 60’

Miłość i tęsknota za latem

Justyna Godz
Zaczniemy od miłości i tęsknoty za latem. A ta, jak wiadomo, brzmi najlepiej w tych starszych utworach włoskich… Pojawi się też „CanAttore, FantArtista, CreAttivo i CreAtino”, czyli Davide di Rosolini, ale dołączą również młodzi. Z manifestem! Eugenio In Via Di Gioia i Coma_Cose - żądni rewolucji i zmian społecznych, bo kiedy jak nie teraz?
02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

Justyna Godz
Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie? O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi. Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów - Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.
25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

Justyna Godz
"“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” - usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu. Dzisiaj proponuję Państwu to samo. Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później… … już tylko jesienne słońce i wolność! Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. "
23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

Justyna Godz
Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…
16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

Justyna Godz
Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech
09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

Justyna Godz
Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.
02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

Justyna Godz
... czyli zaczynamy... nieśmiało... grać... jesienne melodie.
26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

Justyna Godz
Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.
19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

Justyna Godz
Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu "Passione", który rozpoczyna się od słów: "Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol." To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.
12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

Justyna Godz
- My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo. - Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu. - Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka. Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on - poeta, ona - dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy. To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro. „La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.
05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

Justyna Godz
... Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.
29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

Justyna Godz
... Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.
22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

Justyna Godz
„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…” I co się stało, że nie zrezygnował? O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.
15.07.2022, 60’

Sałatka włosko-francuska z dodatkiem…

Roma Leszczyńska
Roma Leszczyńska zaserwuje sałatkę włosko-francuską z dodatkiem… ziela angielskiego. Spodziewajcie się nieco klasyki i historii, ale wiedzcie, że nie zabraknie też powiewu świeżości. Na ucztę Roma zaprosiła ZAZ, Pomplamoose, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Carlę Bruni, Stinga i Iggy’ego Popa.
08.07.2022, 59’

#26 Włoskie dusze

Filip Jaślar
O Włochach i Włoszkach z pochodzenia, którzy zrobili światowe kariery. Choć nie są kojarzeni z Italią, to pozostały w nich włoskie dusze. Audycje w zastępstwie Justyny Godz prowadzi Filip Jaślar
01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

Justyna Godz
Festina lente, czyli spiesz się powoli! To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów. Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia... ale przede wszystkim o byciu tu i teraz. Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.
24.06.2022, 58’

#24

Justyna Godz
17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

Justyna Godz
To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i... odwadze.
10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

Justyna Godz
"– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom. A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu - Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji - Sophii Loren właśnie."
03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

Justyna Godz
Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka... ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!
27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

Justyna Godz
"Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach... a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia. "
20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

Justyna Godz
„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy - Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji? Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia. „Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” - mówi nasz gość. Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?
13.05.2022, 60’

#18 Marradi

Justyna Godz
"Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę ""Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia."" i o tym również będziemy rozmawiać... "
06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

Justyna Godz
"Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać."
29.04.2022, 59’

#16

Filip Jaślar
W zastępstwie Justyny Godz audycję poprowadził Filip Jaślar.
22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

Justyna Godz
Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką...
15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

Justyna Godz
O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?
08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

Justyna Godz
01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

Justyna Godz
Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.
25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

Justyna Godz
Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?
18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

Justyna Godz
Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy...
11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

Justyna Godz
Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?
04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

Justyna Godz
Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach. Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.
25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

Justyna Godz
Mniej słowa, więcej muzyki...
18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

Justyna Godz
"Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti. Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem."" "
11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

Justyna Godz
Kierujemy się na północ Italii - do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso ("carne") w karnawale ("carnevale")? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi - "Gazzetta Italia".
04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

Justyna Godz
La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!
29.12.2021, 60’

#3

Justyna Godz
17.10.2021, 60’

#2

Justyna Godz
10.10.2021, 61’

#1

Justyna Godz
doładowanie ...