Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Justyna Godz

La pausa italiana

Justyna Godz zaprasza na cotygodniowe wyprawy do Włoch – z włoskim klimatem, muzyką, ale także z opowieściami o tradycjach, regionach i kulturze. Na antenie w każdą niedzielę o 15.

02.10.2022, 59’

#38 Jak brzmi i pachnie włoski las?

PROWADZENIE: Justyna Godz

Czy włoski las brzmi tak samo jak nasz polski? Czy pachnie podobnie?
O to zapytamy kogoś, kto żyje na co dzień pośród lasów kasztanowych, które porastają włoskie Apeniny. O monumentalne drzewa, marradyjskie kasztany i Sagra delle Castegne, czyli październikowy lokalny festyn. O to również zapytamy Katarzynę Nowacką, autorkę książki „Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc”, która na co dzień mieszka w Marradi.
Porozmawiamy także o miejscu bardzo lubianym przez Włochów – Parco Nazionale delle Foreste Casentinesi, czyli o jednym z najpiękniejszych parków narodowy we Włoszech.

25.09.2022, 60’

#37 Pierwszy niedzielny spacer

PROWADZENIE: Justyna Godz

„“Zdejmij zegarek z ręki, schowaj do plecaka i nie wyciągaj do końca wyjazdu” – usłyszałam od Antonio, kiedy podróżowałam po włoskim południu.
Dzisiaj proponuję Państwu to samo.
Niech zegarek pojawi się tylko na początku naszej wędrówki, żeby było łatwiej ustalić początek audycji, a później…
… już tylko jesienne słońce i wolność!
Sprawdźmy wspólnie jak zabrzmi “La pausa italiana” w niedzielę. Ta audycja to słowno-muzyczny spacer po Włoszech. A dzisiaj w towarzystwie wyśmienitym, bo będzie z nami Ornella Vanoni, Franco Battiato i Vinicio Capossela, ale też dołączy Giorgio Poi i Malika Ayane. „

23.09.2022, 60’

#36 Piątkowy spacer

PROWADZENIE: Justyna Godz

Kolejny muzyczny spacer po Włoszech. Między innymi w towarzystwie artysty, który wierzy, że muzyka może uratować świat. Dołączy również salentyński twórca, który gra na starej gitarze ojca i rzymski buntownik, który inspiruje się mrocznymi zakamarkami ulicznego życia…

16.09.2022, 60’

#35 Jesień i Rzym

PROWADZENIE: Justyna Godz

Głównie muzycznie, ale połączymy się też na chwilę z Rzymem. Sprawdzimy co słychać w stolicy, czym żyją mieszkańcy i czy czuć już jesień. Opowiada Agnieszka Koper, nasza słuchaczka i patronka, która od lat mieszka we Włoszech

09.09.2022, 60’

#34 La Biennale di Venezia

PROWADZENIE: Justyna Godz

Sprawdzimy, co słychać na festiwalu filmowym La Biennale di Venezia. Połączymy się z Katarzyną Borowiecką, która opowie o tym, czego nie widać w świetle reflektorów i kamer.

02.09.2022, 58’

#33 Wrześniowe początki...

PROWADZENIE: Justyna Godz

… czyli zaczynamy… nieśmiało… grać… jesienne melodie.

26.08.2022, 60’

#32 Włoskie wspomnienie lata

PROWADZENIE: Justyna Godz

Kończymy wakacje, wracamy z urlopów, ale nie porzucamy muzyki, która o lecie będzie nam przypominać.

19.08.2022, 59’

#31 Filmowo z Katarzyną Borowiecką

PROWADZENIE: Justyna Godz

Czy film może zastąpić podróż? O to pytam Katarzynę Borowiecką w naszej rozmowie o włoskim kinie. Próbujemy przenieść się na południe Włoch za sprawą muzyki, ale też dokumentu „Passione”, który rozpoczyna się od słów: „Są takie miejsca, które wystarczy odwiedzić raz. I jest Neapol.” To opowieść o mieście, które bez muzyki nie istnieje.

12.08.2022, 58’

#30 Godzina śródziemnomorska

PROWADZENIE: Justyna Godz

– My, ludzie mieszkający w Europie (…), powinniśmy mieć taki zwyczaj, żeby codziennie pytać ludzi na ulicy: „Przepraszam pana, panią, jaka jest dzisiaj godzina?”. A ta pani czy ten pan powinni odpowiadać zawsze tak samo.
– Czyli? – spytał Dziennikarz, jakby przebudzony z głębokiego snu.
– Czyli: godzina śródziemnomorska – powtórzyła Poetka.
Śródziemnomorska, czyli jaka? Wszystko wyjaśni dzisiaj duet podobny: on – poeta, ona – dziennikarka. Justyna Godz i Jarosław Mikołajewski
Jego najnowsza książka, choć osadzona we współczesnym świecie, mocno nawiązuje do przeszłości i pokazuje, ile możemy czerpać z mitologii. Bo jak to się dzieje, że w Odyseuszu, Demeter czy Narcyzie, możemy odnaleźć siebie: swoje zmagania, pragnienia, dylematy.
To będzie wędrówka poza czasem. Z przewodnikiem, który nie boi się upomnieć o to, co ważne – o uważność, empatię i dobro.
„La pausa italiana – w czasie przeszłym” to letnia odsłona audycji. Spotkania, w których robimy ukłon w stronę przeszłości.

05.08.2022, 60’

#29 Włoski renesans...

PROWADZENIE: Justyna Godz

… Agnieszki Szwajgier. Miała 7 lat, czerwone rajtuzy i baletki. To były pierwsze zajęcia z baletu. Nie należała jednak do tych najbardziej rozciągniętych, nigdy nie zrobiła szpagatu, więc w przestawieniu zagrała… świecznik. Czy to jej ostatnie doświadczenie ze światem artystycznym? Bynajmniej. I o tym też porozmawiamy. Zapraszam na muzyczny spacer w towarzystwie Agnieszki Szwajgier, Leonarda da Vinci i brzmień włoskiego renesansu.

29.07.2022, 60’

#28 Z toskańskiego pamiętnika...

PROWADZENIE: Justyna Godz

… Tessy Capponi-Borawskiej. Podczas tej audycji poczujemy się przez chwilę jak studenci italianistyki. Będziemy rozmawiać o świecie, który się nie kończy. O włoskim przeplataniu się starożytności z nowoczesnością i przeszłości z teraźniejszością. O babci, która okrążyła cały świat, żeby wyjść za chłopca z sąsiedztwa, o rodzinnej, prawej 500-letniej posiadłości w Calcinai, a także o smakach i zapachach powrotów.

22.07.2022, 60’

#27 Marco Niedźwiecki i jego włoskie wspomnienia

PROWADZENIE: Justyna Godz

„Pierwszy raz tak długo poza domem, poza Polską. Neapol, Monte Cassino, Capri (Lazurowa Grota), Sorrento. „Cuda, cuda ogłaszają”. Nie mogłem uwierzyć w to co widziałem. To był naprawdę inny świat. Na rowery wsiedliśmy 18 sierpnia. Już na obwodnicy Rzymu chciałem zrezygnować…”
I co się stało, że nie zrezygnował?
O wyprawie rowerowej w latach 70., smaku pierwszej nutelli i oczywiście o muzyce. Między innymi o tym będzie dziś rozmawiać Justyna Godz z Markiem Niedźwieckim. To będzie sałatka czysto włoska, bez dodatków.

15.07.2022, 60’

Sałatka włosko-francuska z dodatkiem…

PROWADZENIE: Roma Leszczyńska

Roma Leszczyńska zaserwuje sałatkę włosko-francuską z dodatkiem… ziela angielskiego. Spodziewajcie się nieco klasyki i historii, ale wiedzcie, że nie zabraknie też powiewu świeżości. Na ucztę Roma zaprosiła ZAZ, Pomplamoose, Jane Birkin, Charlotte Gainsbourg, Carlę Bruni, Stinga i Iggy’ego Popa.

08.07.2022, 59’

#26 Włoskie dusze

PROWADZENIE: Filip Jaślar

O Włochach i Włoszkach z pochodzenia, którzy zrobili światowe kariery. Choć nie są kojarzeni z Italią, to pozostały w nich włoskie dusze. Audycje w zastępstwie Justyny Godz prowadzi Filip Jaślar

01.07.2022, 60’

#25 Spiesz się powoli!

PROWADZENIE: Justyna Godz

Festina lente, czyli spiesz się powoli!
To ulubione sformułowanie dzisiejszej rozmówczyni, którą Justyna Godz zaprosiła do audycji La pausa italiana. Z Julią Wollner, doktor italianistyki i redaktorką naczelną magazynu środziemnomorskiego Lente, porozmawiamy o małych ojczyznach, o włoskim przywiązaniu do ziemi i o tym, czego możemy się w tym kontekście uczyć od Włochów.
Usłyszycie również o ruchu cittàslow, o tym, co kryje się pod zwrotem casa mia… ale przede wszystkim o byciu tu i teraz.
Jeśli macie ochotę na chwilę się zatrzymać, odpocząć od upału i podelektować się błogim spokojem, to ta audycja jest w sam raz dla Was.

24.06.2022, 58’

#24

PROWADZENIE: Justyna Godz
17.06.2022, 59’

#23 W garniturze, bez skarpetek

PROWADZENIE: Justyna Godz

To miała być rozmowa o włoskiej modzie. Odwiedziłam pracownię mistrza krawiectwa, Sebastiana Żukowskiego, żeby sprawdzić jak wiele – i czy w ogóle – w swojej pracy, czerpie z włoskiego stylu. Będzie o męskim podejściu do ubioru, o kolorach i dobrej jakości materiałach, ale to też rozmowa o zdrowym dystansie, nietypowej elegancji i… odwadze.

10.06.2022, 59’

#22 Za spaghetti, pizzę i Sophię Loren...

PROWADZENIE: Justyna Godz

„– za to podobno świat jest najbardziej wdzięczny Włochom.
A za co Ona? Rozmawiamy z Natalią Moskal, wokalistką, tłumaczką literatury i miłośniczką Włoch. Łączy się z nami ze swojego drugiego domu – Mediolanu. Rozmawiamy o jej włoskich doświadczeniach, o muzyce, którą tworzy, ale przede wszystkim o jej największej inspiracji – Sophii Loren właśnie.”

03.06.2022, 61’

#21 Musica & fragole

PROWADZENIE: Justyna Godz

Instrukcja obsługi do tej audycji jest zbędna. Po prostu muzyka… ewentualnie można przygotować truskawki. Uzyskamy wtedy włoski duet idealny. Smacznego!

27.05.2022, 58’

#20 Mamma italiana?

PROWADZENIE: Justyna Godz

„Porozmawiamy o włoskich mamach. O ich roli w społeczeństwie, o stereotypach i mamisynkach… a może też mamicórkach? A wszystko to w rozmowie z Sebastiano Giorgim, Wenecjaninem i redaktorem naczelnym magazunu Gazzetta Italia.

20.05.2022, 58’

#19 Adam Probosz o Giro d’Italia

PROWADZENIE: Justyna Godz

„La pausa italiana” w wersji sportowej. Wszystko dlatego, że nie sposób pominąć najpiękniejszy wyścig kolarski, którym żyją aktualnie całe Włochy – Giro d’Italia. Też nie możecie się oderwać od relacji?
Najpiękniejszy miesiąc, różowa La Gazzetta dello Sport i kawa – z tym kojarzy maj nasz dzisiejszy gość. Adam Probosz – komentator sportowy, który od lat relacjonuje dla nas Giro d’Italia.
„Artykuły o kolarzach zaczynają się zwykle od pierwszego roweru podarowanego wnukowi przez dziadka, bo ko§larstwo to dla nich historia rodzinna. Włosi odbierają Giro jak telenowelę, zżywają się z jej bohaterami, wzruszają się wraz z nimi, wspólnie przeżywają sukcesy i porażki. Świat idzie do przodu, ale to się nie zmienia” – mówi nasz gość.
Dzisiaj jednak nie o rekordach i rywalizacji będziemy rozmawiać, a o kulturze i historii samego wydarzenia. Dlaczego mówi się, że Giro d’Italia zrobiło więcej dla zjednoczenia Włoch niż Garibaldi? Skąd we włoskim sporcie tyle poezji?

13.05.2022, 60’

#18 Marradi

PROWADZENIE: Justyna Godz

„Wybieramy się do Toskanii, ale tej mniej znanej. Za sprawą połączenia z Katarzyną Nowacką, która mieszka w Marradi. Wydała niedawno książkę „”Nieznane. Toskania i Romania. Gdzie Dante mówi dobranoc. A także z bloga Dom z Kamienia.”” i o tym również będziemy rozmawiać…

06.05.2022, 58’

#17 Z podróży...

PROWADZENIE: Justyna Godz

„Obiecałam, że przywiozę ze sobą jakieś dźwięki z podróży i tak też zrobiłam! Nagrałam coś dla Państwa w miasteczku Martina Franca, 25 kwietnia, kiedy Włosi celebrowali Rocznicę Wyzwolenia Włoch, ale… nie będziemy o tym rozmawiać, będziemy nasłuchiwać.”

29.04.2022, 59’

#16

PROWADZENIE: Filip Jaślar

W zastępstwie Justyny Godz audycję poprowadził Filip Jaślar.

22.04.2022, 60’

#15 Viaggiamo insieme

PROWADZENIE: Justyna Godz

Audycja dla tych, którzy są w drodze. Dla tych, których można częściej spotkać na rowerze, niż chodzących pieszo. Dla ludzi, którzy są codziennie w pociągu lub kolejny dzień za kółkiem. Dla tych, którzy mają poczucie, że żyją między niewypakowaną, a już kolejną, spakowaną walizką…

15.04.2022, 59’

#14 Pasqua con chi vuoi...

PROWADZENIE: Justyna Godz

O czasie wielkanocnym porozmawiamy z Agnieszką Koper, która łączy się z nami z Kalabrii. Czy śniadanie wielkanocne jest tak samo ważne jak u nas? Co można znaleźć na włoskim stole? Bez czego nie ma świąt?

08.04.2022, 58’

#13 Zaczynamy celebrowanie wiosny

PROWADZENIE: Justyna Godz
01.04.2022, 59’

#12 Przegląd dialektów włoskich

PROWADZENIE: Justyna Godz

Czy sardyński, sycylijski i neapolitański to też włoski? Czy znając włoski, zrozumiemy te dialekty? I czy to prawda, ze Włosi mówią inaczej w domu, a inaczej na ulicy? Podróż słowno-muzyczna po regionach i dialektach, pod przewodnictwem Natalii Kondrat, autorki bloga Włoskielove.

25.03.2022, 59’

#11 Etna - góra, która żyje

PROWADZENIE: Justyna Godz

Sycylia, a dokładnie jej wschodni fragment. Oprowadzi nas Joanna Pióro, która każdego dnia od 4 lat spaceruje po najwyższym, aktywnym wulkanie w Europie. Co się dzieje, kiedy Etna się przebudza? Jak na erupcję wulkanu reagują miejscowi? I czy rzeczywiście uważają Etnę za symbol Sycylii?

18.03.2022, 60’

#10 Make coffee, not war

PROWADZENIE: Justyna Godz

Plan na tę audycję jest bardzo prosty. Otaczamy się muzyką i zapachem kawy…

11.03.2022, 59’

#9 Salento? „State of mind”.

PROWADZENIE: Justyna Godz

Prendiamo un respiro! Za sprawą muzyki, ale też dzięki Katarzynie Kurdziel, która zabierze nas na Półwysep Salentyński. Opowie o tym jak żyje się w miejscu, w którym człowiek dostosowuje się do wiatru. Dlaczego Salento to „state of mind” i czym jest terra difficile?

04.03.2022, 61’

#8 Niebiesko-żólto

PROWADZENIE: Justyna Godz

Dzisiaj również jesteśmy w niebiesko-żółtych barwach.
Jeszcze w pierwszej połowie połączymy się z Rzymem, a dokładnie z Agnieszką Koper, naszą nieoficjalną korespondentką tej audycji, którą mieli Państwo już okazję poznać. Zapytamy jak Włochy reagują na to, co dzieje się w Ukrainie.

25.02.2022, 54’

#7 Jesteśmy z Ukrainą

PROWADZENIE: Justyna Godz

Mniej słowa, więcej muzyki…

18.02.2022, 59’

#6 Qualcuno mi ascolta?

PROWADZENIE: Justyna Godz

„Tym razem m.in. David Bowie w utworze „Volare”, trójka Brazylijczyków śpiewająca po włosku i odrobina lat 60. z grupą I Gganti.
Uwaga! Pan Robert po tej audycji napisał: „Całe życie byłem przekonany, że jestem pół piratem, pół Hiszpanem. Jak sobie słucham tej audycji to jednak jestem Włochem.”” „

11.02.2022, 58’

#5 Karnawał wenecki

PROWADZENIE: Justyna Godz

Kierujemy się na północ Italii – do Wenecji. Porozawiamy o karnawale. O weneckich maskach, strojach i tradycjach. Skąd wzięło się mięso („carne”) w karnawale („carnevale”)? I czy dzisiejszy karnawał ma jeszcze w sobie coś z tego pierowetnego? Opowiadać będzie Sebastiano Giorgi – „Gazzetta Italia”.

04.02.2022, 59’

#4 CIAO!

PROWADZENIE: Justyna Godz

La pausa italiana zagościła na dobre w ramówce. Do usłyszenia w piątki o godzinie dwunastej!

29.12.2021, 60’

#3

PROWADZENIE: Justyna Godz
17.10.2021, 60’

#2

PROWADZENIE: Justyna Godz
10.10.2021, 61’

#1

PROWADZENIE: Justyna Godz
doładowanie ...