Idź do treści
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Grzegorz Sajór

Korzenie i skrzydła

Rozmowy Grzegorza Sajóra o młodości i dorastaniu oraz miejscach, z których pochodzimy. W niedzielne wieczory między 20 a 21.
20.11.2022, 60’

Rozmowa z Ireną Santor

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Urodziła się w Papowie Biskupim. Ale dzieciństwo spędziła już w Solcu Kujawskim. Uczyła się rzeźbić w szkle, ale od zawsze w jej sercu grała muzyka. Gdy dostała się do Mazowsza" miała wrażenie że jest w raju. Uwielbia odpoczywać i stara się nigdy nie narzekać. Bo po co? Gościem Grzegorza Sajóra w audycji Korzenie i skrzydła w niedzielę o godzinie 20 będzie Wielka Dama polskiej sceny Pani Irena Santor.
13.11.2022, 60’

Gość: Zbigniew Zamachowski

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Kiedyś pytał: czy te oczy mogą kłamać. Nie miał 30 lat gdy grał w Dekalogu Kieślowskiego. Ale dla wielu pozostanie już na zawsze...głosem Shreka. Urodził w Brzezinach i dziś jest ich honorowym obywatelem. Chętnie wraca do swych korzeni i właśnie o nich opowie już w niedzielę o godzinie 20 w audycji... Korzenie i skrzydła. Gościem Grzegorza Sajóra będzie Zbigniew Zamachowski
06.11.2022, 60’

Rozmowa z Renatą Przemyk

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Kiedyś mówiła o sobie: Jestem dzikusem. Ale nie jestem drapieżnikiem. Zawsze miała swój świat. Choć w dzieciństwie nie miała nawet swojego pokoju. Trenowała karate, a jej młodzieńczym idolem był Bruce Lee. Bo zawsze był po właściwej stronie. I ona też tak chciała. Miała dużo kompleksów, ale potrafiła jej pokonać. Jedną z najważniejszych decyzji w jej życiu była adopcja córki Klary. Gościnią Grzegorza Sajóra jest Renata Przemyk.
23.10.2022, 59’

Gość: Jan Borysewicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Choć w przeciwieństwie do swojego kolegi z zespołu Janusza Panasewicza nie ma pomnika, żartuje, że sam czuje się jak pomnik. Albo chociaż żywa legenda. Wokalista. Kompozytor. Perkusista. Swego czasu zapalony szachista... Ale przede wszystkim wybitny gitarzysta. Mówi się o nim, że jest największym skandalistą polskiej sceny muzycznej. W rozmowie z Grzegorzem Sajórem opowie o tym, jak opiekował się chorą mamą, o nauczycielu, który rzucał w niego gąbką, ale przede wszystkim o muzycznych inspiracjach i ludziach bez których nie byłby tu gdzie jest. Bohaterem Korzeni i skrzydeł będzie... coraz mnie obcy Jan Borysewicz.
16.10.2022, 60’

Gość: Tomasz Organek

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Nie da się wieść życia ze sobą bez spokoju wyniesionego z domu - powiedział w jednym z wywiadów. To jakby się z progu źle wyszło. O tym wychodzeniu z progu, potrzebie wiecznej ucieczki i poczuciu szczęścia to będzie audycja. O niełatwym dzieciństwie, pokoju bez okien i drzwi i kompleksie małego miasteczka jakim były Raczki niedaleko Suwałk. Będzie też o tym dlaczego rytm jego życia wyznaczał autobus? A czy dziś jest szczęśliwy? Tomasz Organek, muzyk i nasz redakcyjny kolega, w niezwykle szczerej rozmowie z Grzegorzem Sajórem.
09.10.2022, 60’

Gość: Krzysztof Cugowski

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Z Krzysztofem Cugowskim spotkałem się w jego domu pod Lublinem. Wspominaliśmy jego dzieciństwo spędzone na osiedlu, gdzie większość kończyła w poprawczaku bądź areszcie. Będzie też o miłości do żużla i muzyki rzecz jasna... Skąd się wzięła nazwa Budka Suflera i jak to się stało, że Krzysztof Cugowski nie poznał własnej... matki. No i dowiemy się też, jaki największy kompleks ma artysta.
02.10.2022, 59’

Goście: Wolna Grupa Bukowina

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Sielanka o domu. Majster bieda. Piosenka wiosenna, czyli zagram dla Ciebie na każdej gitarze świata. Chyba każdy choć raz słyszał te piosenki... Wielu zapewne zna je doskonale. Istnieją od ponad 50 lat i wciąż cieszą się wielkim zainteresowaniem słuchaczy. Ale czy wiecie kto jest ich autorem? Wolna Grupa Bukowina, czyli Grażyna Kulawik, Wacław Juszczyszyn i Wojciech Jarociński opowiedzą o swoich małych ojczyznach i tym, jak się odnaleźli. Powspominamy też założyciela Wolnej Grupy - Wojtka Bellona.
15.09.2022, 60’

Rozmowa z Edytą Bartosiewicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jest jedną z najbardziej wyrazistych i najbardziej tajemniczych polskich artystek. Miała 10 lat, gdy od ojca w zamian za dobrą naukę, otrzymała gitarę i... tak to się zaczęło, choć niewiele brakowało, by zdobywała laury, ale za osiągnięcia sportowe. Trenowała łyżwiarstwo szybkie i siatkówkę. Miłość do muzyki jednak zwyciężyła. W swojej karierze miewała okresy niezwykle twórcze, ale i takie, podczas których musiała na jakiś czas zamilknąć. O dzieciństwie (nie zawsze łatwym), o rodzinnym domu, studiach w SGH oraz o tym, czym nas zaskoczy w najbliższym czasie opowiada w rozmowie z Grzegorzem Sajórem.
01.09.2022, 60’

Gościni: Julia Pietrucha

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Mimo, że urodziła się w Warszawie, od kilku lat mieszka w Gdańsku. Aktorka, modelka, wokalistka... Słowem, artystka obdarzona wieloma talentami, która przywiązuje wielką wagę do tego, by żyć ekologicznie. Chciała być psycholożką, ale przerwała studia. Lubi wracać do wspomnień z dzieciństwa, zwłaszcza wakacji spędzanych niedaleko Gór Świętokrzyskich.
18.08.2022, 60’

Gość: Adam Nowak

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
RAZ - o dzieciństwie mówi, że było rozbrykane. Pasjonat gotowania trafił do technikum gastronomicznego. DWA - był maszynistą sceny w teatrze i garderobianym… TRZY - …na szczęście dzięki kabaretowi, wkroczył na scenę. A potem założył zespół Raz, Dwa, Trzy. Adam Nowak był gościem audycji Grzegorz Sajor, w cyklu „Korzenie i skrzydła”. Na żywo prosto z gdańskiej 100cznia i z udziałem słuchaczy.
04.08.2022, 60’

gość: Jacek Cygan

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Po Krakowie, Gdańsku i Wrocławiu Korzenie i skrzydła zawitają do Warszawy. W Pokoju na Lato przy Muzeum Powstania Warszawskiego gościem Grzegorza Sajóra będzie... honorowy obywatel Sosnowca. Artysta który napisał teksty do ponad tysiąca piosenek. Nie sposób znaleźć artystę, który by nie śpiewał piosenek do napisanych przez niego tekstów. Sześć razy piosenki z jego słowami wygrały festiwal w Opolu. Kiedyś napisał że... wszystko ma swój czas. Teraz przyszedł czas by gościem audycji Korzenie i skrzydła był Jacek Cygan.
21.07.2022, 60’

Gościni: Agnieszka Holland

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Tego, że świat nie jest czarno-biały nauczyła się od swojej niani. Zrezygnowała z pomysłu bycia malarką, bo chciała opowiadać historie. I od zawsze miała w sobie przekonanie, że może w życiu osiągnąć wszystko. Czego nauczyła się od rodziców, a czego od dzieci z podwórka? Jakie książki czytała i o jakiej lalce marzyła, jako mała dziewczynka? Bohaterką kolejnego odcinka cyklu „Korzenie i skrzydła” jest Agnieszka Holland - reżyserka filmowa i teatralna, scenarzystka filmowa. Przewodnicząca Europejskiej Nagrody Filmowej. Laureatka Złotego Globu, Srebrnego Niedźwiedzia, Platynowego Lwa. Na swym koncie ma trzy nominacje do Oscara.
07.07.2022, 60’

Gość: Grzegorz Skawiński

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
23.06.2022, 60’

Gościni: Anna Dymna

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Elektra, Ania Pawlakówna, Podstolina, Maria Wilczurówna, Pani Dyndalska, Barbara Radziwiłłówna, Bayerowa. Za którą rolę Wy kochacie ją najbardziej? Bohaterka dzisiejszego wydania audycji „Korzenie i skrzydła” jest jedną z najwybitniejszych polskich aktorek teatralnych i filmowych. Jest również działaczką społeczną, założycielką fundacji wspierającej dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną. Choć urodziła się w Legnicy, najbardziej kojarzona jest z Krakowem. Dlatego właśnie do Krakowa, dzisiaj razem z Grzegorzem Sajórem się wybierzemy. Usiądziemy razem na Rynku Głównym w Krakowie, i posłuchamy opowieści Anny Dymnej - o jej młodości, dorastaniu, miejscu pochodzenia i jego wpływie na późniejsze życie. Zapraszamy do wysłuchania tego pierwszego (ale nie ostatniego podczas tegorocznego lata) wyjazdowego wydania audycji „Korzenie i skrzydła”. Zaprasza Grzegorz Sajór.
09.06.2022, 59’

Gość: Wojciech Malajkat

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Kiedyś powiedział, że "dyrektorzy starzeją się dwa razy szybciej"… Ryzykowne w przypadku kogoś, kto był wiele lat dyrektorem Teatru Syrena, a obecnie jest profesorem i rektorem warszawskiej Akademii Teatralnej. Na nagranie audycji przyjechał elektryczną hulajnogą. Najmłodszy Hamlet w historii polskiego teatru. Pochodzi z Mrągowa. Tam poznał też swoją żonę Kasię, która codziennie przygotowuje mu śniadanie, bo on w jednej dziedzinie jest bezradny - nie umie nic zrobić w kuchni. Śpiewano o nim piosenki, a mimo to "woda sodowa" nigdy nie uderzyła mu do głowy. Gościem Grzegorza Sajóra jest znakomity aktor, reżyser, profesor, dyrektor i rektor - Wojciech Malajkat.
26.05.2022, 60’

Gość: Urszula

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Kobieta, która potrafi malować usta bez lusterka (nawet, gdy za chwilę ma stanąć przed kamerą TV), i zrobić manicure, zatrzymując się na światłach - mówi o niej Kayah. Romuald Lipko wyznał kiedyś, że jest zerową kandydatką na gwiazdę. Ona sama przyznaje, że za bardzo lubi życie, by grzebać się w przeszłości i zastanawiać się, co jej wyszło, a co nie. Mimo wszystko trochę w tej przeszłości dziś pogrzebiemy. Powrócimy do chwil radosnych, ale i trudnych w jej życiu. Kto dawał jej wsparcie? Jak opisuje smaki swojego dzieciństwa? Będzie też o niezwykłej więzi z siostrą Ewą. Nie będzie za to ani o dmuchawcach ani o latawcach, ani też konikach na biegunach. Bohaterką cyklu „Korzenie i skrzydła” jest Ula, Uleńka, a dla niektórych Urszula. Megasilna babka.
12.05.2022, 60’

Gościni: Natalia Kukulska

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Zawsze o wszystkim pamięta. Potrafi być wymagająca i mieć wizje, które musi koniecznie zrealizować. Sama przyznaje, że nazwisko raczej nie ułatwiało jej życia. Nie lubi pytań o to, czy bycie córką znanych rodziców przeszkadza czy pomaga. Ani pytań o receptę na szczęśliwą rodzinę. Takich więc pytań nie będzie. Będzie za to o miłości taty i babci, pierwszym wywiadzie, którego udzieliła mając trzy lata. Oraz o tym jak się buntowała i była szalona. I o nowej płycie też będzie. W cyklu „Korzenie i skrzydła” spotkanie z artystką, która dzieciństwo spędziła na warszawskim Żoliborzu, kilkaset metrów od studia Radia 357. Natalia Kukulska w rozmowie z Grzegorzem Sajórem.
28.04.2022, 59’

Gość: Mariusz Szczygieł

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jest wielbicielem czeskiej Pragi, ale nie o stolicy Czech to będzie rozmowa. Będzie o tym, czy rodzinna Złotoryja była dla niego posagiem czy kulą u nogi. Będzie też o lękach dzieciństwa, o podrabianiu podpisów nauczycielek, wpisywaniu ocen do dziennika i o panu od matematyki, dzięki któremu nasz gość zdał maturę. Będzie jeszcze o tym, dlaczego nie cierpi rano wstawać i jaką jedną rzecz spakowałby do walizki w daleką podróż. Bohaterem cyklu „Korzenie i skrzydła” jest dziennikarz, pisarz, autor reportaży - Mariusz Szczygieł, którego życiowa dewiza brzmi „Zawsze sobie w życiu poradzisz”.
14.04.2022, 60’

Gość: Małgorzata Ostrowska

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
To będzie opowieść o pani Wiśniewskiej, która uszyła dla małej Małgosi sukienkę na bal choinkowy. O opiekunce, którą nazywała Babą Jagą. O dziadku Ludwiku, którzy przeżył 107 lat. Będzie też o smakach dzieciństwa spędzonego w Szczecinku. Oraz o kompleksach i przekorze. W cyklu „Korzenie i skrzydła” Grzegorz Sajór porozmawia z gwiazdą polskiej sceny muzycznej, „Drogą Panią z TV” słynącą ze „Szklanej pogody” - Małgorzatą Ostrowską.
31.03.2022, 60’

Gość: Stanisław Sojka

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jest zwierzęciem muzycznym z charyzmą performera - można przeczytać na jego stronie internetowej. „Nie gram dla fajerwerków, nie śpiewam by się popisać. Moją ambicją i pragnieniem jest, by mój śpiew, moje pieśni dodawały otuchy, podnosiły na duchu tych, którzy przychodzą mnie słuchać” – mówił w jednym w wywiadów. To opowieść o byciu organistą, śląskim domu, ale także o błędach życiowych, z których trzeba wyciągać wnioski.
24.03.2022, 60’

Gość: Jerzy Bralczyk

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
To będzie opowieść o kobietach. Najważniejszych kobietach w życiu prof. Jerzego Bralczyka. O babci, która zajmowała się w dużej mierze jego wychowaniem. O mamie, której ręki mały Jurek nigdy nie puszczał. O siostrze. I o żonie, z którą nigdy Pan Profesor się nie nudzi. Ale będzie też o kompleksach. Czy wyobrażają sobie Państwo, że prof. Bralczyk był osobą, która nie lubiła wypowiadać się publicznie? Rozmawia Grzegorz Sajór.
03.03.2022, 59’

Gość: Janusz Józefowicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jeden z kolegów z podwórka powiedział o nim: wkurzający mały geniusz... Od dziecka miał zacięcie artystyczne. Wychowywał się na wsi i w czasie wakacji, pilnując dzieci rolników, ćwiczył z nimi piosenki. Tańczył. Grał ze swoim zespołem na weselach. Ale wciąż marzył. Kiedy miał 19 lat poszedł do lubelskiego kina Kosmos na kultowy film Milosa Formana "Hair". I już wiedział o czym marzy. By zrealizować musical. I zrobił to! Musical grany jest od 31 lat i wciąż marzeniem jest zdobyć na niego bilety. Dzisiejszym bohaterem "Korzeni i skrzydeł" jest twórca musicalu Metro Janusz Józefowicz. Każdemu w tych trudnych czasach przyda się chwila wytchnienia. Chwila, by znów marzenia wzięły górę.
17.02.2022, 60’

goście: Kasia i Jacek Sienkiewicz (duet Kwiat Jabłoni)

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Dlaczego nie zostali lekarzami, tylko muzykami? Czy ich tata - Kuba Sienkiewicz, lider Elektrycznych Gitar - chodził na wywiadówki? Jak w ich wykonaniu wyglądał okres młodzieńczego buntu i jak to było, gdy grali na... weselu. To wyjątkowa rozmowa w cyklu „Korzenie i skrzydła”. Po raz pierwszy w studiu pojawiły się dwie osoby. I po raz pierwszy pochodzące nie z jakiegoś małego miasteczka, ale z Warszawy. Co więcej - od dzieciństwa musieli mierzyć się z byciem dziećmi sławnego taty. Gośćmi Grzegorza Sajóra są Kasia Sienkiewicz i Jacek Sienkiewicz, czyli Kwiat Jabłoni.
03.02.2022, 60’

gość: Muniek Staszczyk

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jestem chłopakiem z drugiego bloku, Tata na hucie, a mama w spożywczaku... Na mym podwórku lubiliśmy Smokie, Latę i Deynę, Charliego Aniołki... Tato, pokazałeś mi jak swą pasję mieć, i pierwsze książki... Mamu, nauczyłaś mnie jak z ludźmi żyć, i czuć ich troski... Chyba żaden artysta nie zawarł w swych tekstach tyle refleksji o swych korzeniach... I o ludziach, którzy go w życiu inspirowali. Muniek Staszczyk, który powraca z T.Love na muzyczną scenę opowie w cyklu ,,Korzenie i skrzydła” o swym rodzinnym domu na Rakowie w Częstochowie, o słynnym IV Liceum Ogólnokształcącym oraz komu kibicuje, gdy Raków gra z Legią. Zaprasza Grzegorz Sajór.
20.01.2022, 60’

gość: Alicja Majewska

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
06.01.2022, 59’

gość: Kasia Stankiewicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Z domu rodzinnego w Działdowie słyszała odgłosy pociągów mknących albo w stronę Gdańska, albo Warszawy. Marzyła, by kiedyś wsiąść w taki pociąg ku spełnianiu własnych marzeń. Tym pociągiem do sławy okazał się dla niej program „Szansa na sukces" z udziałem Varius Manx. Wygrała go, a niebawem została wokalistką zespołu. Kasia Stankiewicz w „Korzeniach i skrzydłach” opowie o swoim rodzinnym domu, o siostrze i rodzicach, którzy też występowali na scenie i o tym, jak pokonywać własne słabości czy może nawet kompleksy.
24.12.2021, 60’

gość: Artur Andrus

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
09.12.2021, 60’

Gość: Marek Niedźwiecki

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Czy wyobrażają sobie Państwo, że Marek Niedźwiecki nie pracuje w radiu? Tylko na przykład jest kierownikiem biblioteki? Z całą pewnością NIE! A on sam - jak przyznaje - nieraz o tym marzy... W dzisiejszej rozmowie z cyklu „Korzenie i skrzydła” najmniej będzie o muzyce. Będzie za to o tęsknocie za dzieciństwem i za rodzinnym Szadkiem. O tym, co śni się panu Markowi i dlaczego w domu rodzinnym unosił się zapach wspaniałych wędlin. O tym, co było lekarstwem na nieśmiałość i jak wielką tremą było dla niego... prowadzenie Wiadomości TVP. No a na koniec zabrzmi wyjątkowy utwór... Trzeba koniecznie słuchać i to do samego końca.
25.11.2021, 60’

gość: Krystyna Prońko

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
11.11.2021, 60’

gość: Chris Niedenthal

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Korzenie i skrzydła: Gościem będzie Chris Niedenthal, jeden z najważniejszych polskich fotografów. Urodzony w Londynie syn emigrantów wojennych fotografował najważniejsze wydarzenia lat 70. i 80.
28.10.2021, 61’

gość: Robert Korzeniowski

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Opowie o szlaku turystycznym swojego imienia na Podkarpaciu, dlaczego miał zwolnienie z WF, ulubionym pluszowym misiu i jak przewodził podwórkowej bandzie. No i w końcu, jak to się stało, że zamiast karierę Bruce Lee wybrał karierę chodziarza?
14.10.2021, 59’

gość: Urszula Dudziak

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Jako czterolatka dostała czerwony akordeon. Kiedy zagrała, tata powiedział do mamy: „Gołąbeczku, chyba mamy zdolną córkę”. O niektórych wykonywanych przez nią utworach mówił: „Kociokwiki”, ale zawsze był dumny ze wszystkich jej osiągnięć. Podobnie zresztą jak mama. Urodziła się w Straconce. Ale szybko przeniosła się z rodzicami do miejscowości Napachanie. Prawda, że piękne nazwy? Potem był jeszcze Gubin, Zielona Góra. Dziś jest bez wątpienia obywatelką świata. Energii można jej tylko pozazdrościć. O swoich korzeniach, marzeniach i pasjach... O tym czy kiedykolwiek śniła o takiej muzycznej karierze. W czwartkowej odsłonię audycji „Plac na Rozdrożu”, z cyklu Korzenie i skrzydła, opowie Urszula Dudziak.
30.09.2021, 59’

gość: Krystyna Janda

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Urodziła się w Starachowicach i to miejsce określa mianem ,,raju”. Kiedy miała 7 lat przeniosła się do Warszawy. Tu chodziła do szkoły muzycznej, studium baletowego, liceum plastycznego. Jak sama przyznaje - trochę przypadek sprawił, że została aktorką. Rozmawiamy o jej ukochanej babci i dziadku, którzy ją wychowali. O czeskich korzeniach i o tym po kim odziedziczyła aktorski talent. Czego nauczył ją Andrzej Wajda, oraz o tym dlaczego nie może powiedzieć o sobie, że jest szczęśliwa?
16.09.2021, 60’

gość: Cezary Żak

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Spotkanie z aktorem teatralnym, filmowym, serialowym i dubbingowym, reżyserem i scenarzystą. Pokochany przez widzów za rolę wójta Wilkowyj i proboszcza miejscowej parafii. Cezary Żak opowie o swoim rodzinnym Brzegu Dolnym, zdradzi jaką piosenkę z repertuaru Zbigniewa Wodeckiego śpiewał na egzaminie do szkoły teatralnej. Józio z “Klanu”, Karol Krawczyk z “Miodowych lat” oraz Piotr i Paweł Kozioł z “Rancza” gościem Grzegorza Sajóra w Radiu 357!
01.09.2021, 60’

gość: Janusz Panasewicz

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
"Korzenie i skrzydła": Janusz Panasewicz, lider zespołu Lady Pank opowie o dzieciństwie, młodości i Lipsku, z którego pochodzi.
19.08.2021, 60’

gość: Czesław Lang

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
05.08.2021, 60’

gość: Elżbieta Dzikowska

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
O swoim dzieciństwie i młodości w Międzyrzecu Podlaskim opowie polska historyczka sztuki, sinolożka, podróżniczka, autorka wielu książek, programów telewizyjnych, audycji radiowych, a także wystaw sztuki współczesnej - Elżbieta Dzikowska.
22.07.2021, 60’

gość: Artur Barciś

PROWADZENIE: Grzegorz Sajór
Wielcy z małych miejscowości. Na początek - Artur Barciś. Jeden z najpopularniejszych polskich aktorów urodził się w maleńkiej Kokawie.
doładowanie ...