Idź do treści

Wspierasz? Zaloguj się! Nie wspierasz? Kliknij tu i zacznij :) ->

Dodaj do ulubionych
Link skopiowany. Podziel sie nim gdzie tylko chcesz!
Anna Dudzińska, Anita Skwara,

Film i architektura

Cykl filmowy Anny Dudzińskiej i dr Anity Skwary. Na antenie raz w miesiącu - w trzeci piątek miesiąca w "Ekranizacji" między 14 a 16.
16.06.2023, 8’

"Lombard" Łukasza Kowalskiego

Anna Dudzińska, Anita Skwara,
Polskie Detroit, Bytom Bobrek i lombard, który staje się odbiciem trudnej rzeczywistości i historii Górnego Śląska. Miasto, które tętniło kiedyś życiem, a dzisiaj jest swoistym pogórniczym skansenem. Lombard, czyli sklep, w którym kupić można wszystko, staje się tłem do opowieści o miłość. Lombard jako uniwersum, miejsce poza czasem i przestrzenią, w którym poruszają się (czasami skocznie) bohaterowie: Jola i Wiesiek. Warto posłuchać o świecie, w którym żyją.
14.04.2023, 7’

"Blade Runner" Ridleya Scotta

Anna Dudzińska, Anita Skwara,
Miasta, które nie istnieją, miasta, które wymyślono, miasta przyszłości, czyli Los Angeles roku 2019. Skoro film powstawał w 1982 roku, to wtedy rok 2019 wydawał się być przyszłością. Miasto z latającymi samochodami i szczęśliwcami mieszkającymi powyżej sześćdziesiątego piętra. A wszystko wygląda tak, jakby musiało być „stale popychane, by miasto w ogóle działało” .
17.03.2023, 8’

"Parasite" Joon-ho Bonga

Anna Dudzińska, Anita Skwara,
Żeby właściwie przeanalizować architekturę pokazaną w tym filmie, można by napisać rozprawę doktorską. Willa bogaczy w koreańskim mieście kontrastuje z piwnicą zamieszkiwaną przez biedną rodzinę bohaterów. Wędrówki na wzgórze pokazują możliwość awansu społecznego, by zakończyć się w piwnicy, gdzieś bliżej samego najciemniejszych zakątków miasta. Miasta i opowieści. Idealny
ekwiwalent architektury i narracji.
17.02.2023, 7’

Alfred Hitchcock i jego filmy

Anna Dudzińska, Anita Skwara,
Kto tego nie pamięta? Dom stojący na wzgórzu, tak straszny, że nie trzeba nawet znać filmów Alfreda Hitchcocka, by naprawdę się wystraszyć. Mistrz filmowego spektaklu – potrafił także wykreować niezwykłe sugestywne przestrzenie. Sprawdźmy, czy odnajdziemy w nich echa obrazów Edwarda Hoppera.
06.01.2023, 8’

Lizbona Wima Wendersa

Anna Dudzińska, Anita Skwara,
Są takie miejsca, takie miasta, dzielnice czy kraje, które nierozerwalnie związane są z filmami. Nie da się nie wracać do Lizbony, gdy zobaczyło się „Lisbon story”, gdy posłucha się nagrywanych tam ptaków, kroków i dzwonów. Nie można przestać myśleć o architekturze w filmie, gdy przeczyta się słowa Wima Wendersa: "Film i architektura stawiają to samo pytanie: jak żyć? Kino oferuje nam światy, które zamieszkujemy w wyobraźni. Używamy filmów jak budynków. Żyjemy z obrazami i w obrazach, jak w domach."
doładowanie ...