Jutro startujemy z trzydniowym Topem! Szczegółowe informacje na temat tego, kogo usłyszycie na naszej antenie w ciągu tych dni, znajdziecie w Strefie Twoje 357. Dowiecie się tutaj również o naszych planach na Sylwestra. Tego wieczoru specjalne audycje poprowadzą: Krzysztof Tubilewicz, Piotr Kaczkowski, Maja Piskadło i Agnieszka Obszańska – kończymy dopiero o 3:00!
1 stycznia czeka na Was niespodzianka. Tylko tego dnia będziecie mogli kupić w Boxie wyjątkową rzecz, o którą wielu z Was dopytywało 🙂
W ostatnim numerze newslettera w 2023 roku przypominamy o podcastach, w których poznacie Juliusza Mieroszewskiego i Macieja Stuhra. Patrycjusz Wyżga zaprasza na podsumowanie gospodarcze mijającego roku, a Kuba Strzyczkowski zadaje pytanie „Czy to był dobry rok?”. Nie zabraknie podpowiedzi muzycznych, a także poleceń kulturalnych – tym razem od Agnieszki Obszańskiej 🙂
Zapraszamy do lektury i Życzymy Szczęśliwego Nowego Roku!
Co nowego w podcastach?
🎤 Poznaj kolejnego Prekursora! Bohaterem 12. odcinka podcastu Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata jest Juliusz Mieroszewski, publicysta paryskiej „Kultury”. Po II wojnie światowej pozostał na emigracji w Londynie. Jego wizja Europy Wschodniej, którą prezentował pół wieku temu, jest aktualna do dziś. W 2011 roku w Warszawie powstało Centrum Dialogu im. Juliusza Mieroszewskiego. O tej wyjątkowej postaci posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z dr. Ernestem Wyciszkiewiczem, dyrektorem Centrum Dialogu.
🎤 Zainteresuj się opowieścią Kamili Kielar, dziennikarki i podróżniczki, o swojej pieszej wędrówce przez pięć stanów USA (od Meksyku do Kanady, liczącej ok. 5 tys. km). Jaki był cel wyprawy? Dlaczego dziennikarka wybrała wędrówkę na piechotę? A nie rowerem? – Na to pytanie, odpowiada Tomaszowi Gorazdowskiemu w podcaście Life guru – otwórz oczy: „Kiedy się idzie, tempo 5 kilometrów na godzinę to jest tempo, które nie pozwala Ci nie widzieć, nie pozwala uciec w szybką jazdę, skupić myśli na czymś innym, w związku z tym w pozytywny sposób zmusza Cię do tego, żeby widzieć”.
🎤 W ostatnim, tegorocznym wydaniu audycji Pat sumuje, Patrycjusz Wyżga zaprasza na podsumowanie gospodarcze mijającego roku. O kluczowych wydarzeniach 2023 roku mówią:
- Andrzej Woźniak, partner zarządzający kancelarii CMS Cameron McKenna,
- Sebastian Mikosz, były prezes PLL LOT, doradca Lewiatana.
Tym żyje świat
🎤 Na Słowacji trwają protesty przeciwko polityce premiera Roberta Fico. Dlaczego Słowacy tak mocno wierzą w rosyjską propagandę? O tym posłuchasz w rozmowie Michała Żakowskiego z Patrycją Bukalską, współpracowniczką „Tygodnika Powszechnego”, znawczyni Słowacji i Czech, w podcaście Na dachu świata. W audycji także o negocjacjach dotyczących zawieszenia broni w Strefie Gazy, o prywatnej, amerykańskiej armii Bancroft oraz o tym, czy Wołodymyr Zełenski traci mit „bohatera”.
🎤 W 2023 roku Polska Akcja Humanitarna dotarła do ponad miliona osób w potrzebie. Ich największym wyzwaniem były nagłe katastrofy, trzęsienia ziemi w Syrii, Turcji i w Maroko, zniszczenie zapory na Dnieprze w Ukrainie, a także pomoc w Strefie Gazy. O działalności pomocowej dowiesz się z rozmowy Marii Guzek z Magdaleną Irzycką (PAH) w Popołudniówce 357 [49min].
Dla fanów muzyki
📀 Fanom Boba Dylana polecamy podcast Godzina satysfakcji! Daniel Wyszogrodzki przedstawia nagrania koncertowe z Japonii w 1978 roku, gdzie artyście towarzyszył duży zespół. Piosenki uzyskały nowe, atrakcyjne aranżacje, a ich wybór to prawdziwa kolekcja Greatest Hits.
📀 Posłuchaj najnowszego, 90. odcinka Singli z Żoliborza! Marek Niedźwiecki i Piotr Stelmach prezentują swoje ulubione pieśni z lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych, które miały istotny wpływ na polską muzykę rockową. Usłyszysz m.in. „Jednego Serca” Czesława Niemena i „Korowód” Marka Grechuty z zespołem Anawa.
📀 Poszukujesz odprężającej muzyki? Sprawdź, jakie muzyczne propozycje ma dla Ciebie Mateusz Fusiarz! Chociaż w Radiu 357 znany jest z nieco odmiennych dźwięków, tym razem przygotował sto dwadzieścia minut spokojnych piosenek w podcaście Wyciszenie.
📀 Marcin Klimkowski zaprasza na Audycję KLIMAtyczną z muzyką tak różnorodną, jak to tylko możliwe. Będzie Suicidal Tendencies obok Ludwiga van Beethovena, Celine Dion obok Anthraxu, Wilki obok Ghosta i Manowar, Elvis Presley i Dog Eat Dog obok Arctic Monkeys i Davida Bowiego…
Co na miejscu pierwszym?
🐟 W 113. Notowaniu Listy piosenek zanotowaliśmy trzy nowości:
- Cigarettes After Sex „Motion Picture Soundtrack”,
- Dezerter „Żółć”,
- Bruce Dickinson „Afterglow Of Ragnarok”.
A piosenka pt. „Karp Umiarkowanie Sentymentalny” czuje się na Liście jak ryba w wodzie… utrzymała się na miejscu pierwszym!
Na Wasze głosy czekamy tylko do 12:00 na lista.Radio357.pl. Podpowiadamy, że do 12:00 trwa audycja Wspieraj system (dostępna potem w podcaście), pomagająca zauważyć nowości i zdecydować, co powinno awansować na LP357.
Trzymaj rękę na pulsie
🎤 Jak można czynić dobro, opowiadając o gwiazdach? Na to pytanie odpowiada Marcin Jeziorny, popularyzator astronomii (z Fundacji Nicolaus Copernicus), w podcaście Patronautyka. W drugiej godzinie audycji Patrycjusz Wyżga rozmawia z prof. Mariuszem Figurskim, dyrektorem Centrum Modelowania Meteorologicznego IMiGW-PIB o tym, jak bardzo zmienia się grudniowy klimat.
🎤 Co się zmieni w prawie pracy od nowego roku? Czy w 2024 roku będzie możliwość pracy zdalnej? O tym posłuchasz w rozmowie Marcina Łukawskiego z Joanną Jasiewicz w Ranku [2h15min].
🎤 Powoli kończy się 2023 rok… Jaki był dla świata, Europy i dla Polski? Na pytanie „Czy to był dobry rok?” posłuchasz odpowiedzi ekspertów: prof. Mariana Nogi, ekonomisty i prof. Rafała Chwedoruka, politologa, oraz naszych słuchaczy. To w ostatniej w tym roku audycji Co Państwo na to? Kuby Strzyczkowskiego.
🇵🇱 Nowy rząd dokonał gruntownych zmian w mediach publicznych, m.in. w Telewizji Polskiej, wywołując protesty polityków byłej partii rządzącej. O tym posłuchasz w rozmowie Michała Olszańskiego z prof. Jackiem Dąbałą, medioznawcą, w Popołudniówce 357 [23min].
Na deser
🎤 Posłuchaj rozmowy z Maciejem Stuhrem, aktorem, scenarzystą teatralnym i filmowym. Od dzieciństwa chciał być lubiany. Jak sam o sobie mówi: „Salwa śmiechu po tym, jak coś powiem lub zrobię, to wciąż jest wielka nagroda, stąd moje zamiłowanie do rozśmieszania ludzi”. O swoim barwnym życiu oraz o tym, jak się podrywało na Sojkę, opowiada Grzegorzowi Sajórowi w podcaście Korzenie i skrzydła.
🎙️Potrzebujesz chwili relaksu? Posłuchaj Artura Andrusa i Filipa Jaślara! Panowie ponownie otworzyli drzwi do Radiowego Domu Wypoczynkowego „Czarna Helena”. W audycji m.in. kącik historyczny, świąteczne wspomnienia Andrzeja Poniedzielskiego i felieton Magdy Mikołajczyk.
📚 Miłośnikom literatury polecamy podcast Sprawdzone w czytaniu. Julia Rzemek i Bartek Kamiński opowiadają o tym, jak na koniec roku powstają rankingi książek. Jak mówią, „…z reguły kilka książek się w nich powtarza, ale rzadko się zdarza, żeby jedna pozycja zawładnęła wyobraźnią zarówno fachowych recenzentów, jak i czytelników”. O jakiej książce mowa – sprawdźcie sami 🙂
Polecenia kulturalne
Dziś polecenia kulturalne od Agnieszki Obszańskiej:
Błyskotliwość, wiedza, erudycja i intrygujące spojrzenie na wcielane w życie idee w różnych miejscach i czasach to właśnie „Azyle, nisze i enklawy, czyli katalog małych utopii” – najnowsza książka Jakuba Szczęsnego, którą szczerze polecam. Czy da się żyć w najdłużej działającej komunie na świecie? Jak Mussolini osuszał mokradła, budując wsie idealne? Co trzeba zrobić, by skutecznie przekształcić współczesne slumsy w osiedla – na przykładzie Quinta Monroy w Peru i Aranyi w hinduskim Ahmadabadzie? To tylko niektóre pytania, na które autor szuka odpowiedzi, budując subiektywny katalog małych utopii, tropiąc idee niejednokrotnie uznawane za utopijne, które udawało się z sukcesem wprowadzać w życie, choć często w innej formie i skali, niż to było zakładane. Warto je poznać!
Warto też zajrzeć do Galerii Arsenał w Białymstoku na trwającą jeszcze do 21 stycznia wystawę „Radykalne rodzicielstwo„. To alternatywne spojrzenie artystów, artystek i kolektywów artystycznych na rodzicielstwo i codzienne, systematyczne rodzicielskie praktyki (indywidualne i wspólnotowe) – często eksperymentalne, pionierskie, zawsze empatyczne, które mają szansę wypracować nowe wzory i rozwiązania, tak potrzebne kiedy dotychczasowe, systemowe rozwiązania po prostu zawodzą. Odświeżająca, mądra wystawa i świetnie dobrani artyści i artystki, nic tylko zaplanować wyjazd do Białegostoku!
Zdecydowanie warto zaplanować wizytę w Galerii Studio w Warszawie, by zmierzyć się z artystycznym dorobkiem Zygmunta Rytki – jednego z najciekawszych artystów związanych ze środowiskiem polskiej neoawangardy lat 70. Wystawa „Zygmunt Rytka. Ciągi projekcyjne” to pierwsza przekrojowa wystawa twórczości Rytki prezentowana w Warszawie. Dwa piętra Galerii Studio wypełniają prace fotograficzne z kilkunastu autorskich cykli, mało znane prace filmowe, a także liczne materiały archiwalne. Rytka wciąż jest bardzo aktualny, warto przekonać się o tym osobiście!