Idź do treści

2022-12-29

00:00
Radio 357

Noc do innych niepodobna

Radio 357
21:00
Radio 357

Plac na rozdrożu

Agnieszka Szwajgier
“Pierwszy raz, kiedy miałam orgazm, to było… poza wszelką kontrolą. To było silniejsze ode mnie. Mój mąż zastanawiał się, co się ze mną dzieje. Z poprzednim mężem… nic na ten temat nie wiedziałam. ” Tymi słowami zaczyna się dokument radiowy zatytułowany “Pearl”, Yasminy Hamlawi. Życiem i ciałem głównej bohaterki, Fos, do tej pory rządziła kolejno jej społeczność, jej ojciec, jej mąż. Musiała być uległa i milczeć. W wieku 6 lat zgodnie z tradycją została poddana infibulacji, czyli rytualnemu usunięciu zewnętrznych narządów płciowych i zaszyciu sromu. Celem takiego zabiegu jest odebranie kobiecie możliwości doznawania przyjemności seksualnych i zapewnienie jej wierności wobec męża. – Dla mnie to było normalne. Wszystkie somalijskie kobiety na świecie są obrzezane. Tak nam mówili w Somalii – wspomina Fos. Po ucieczce do Belgii kobieta postanawia odzyskać swoje życie. I odzyskać swoje zranione ciało.

Okaleczanie żeńskich narządów płciowych dotyka 130 milionów kobiet na całym świecie, w krajach takich jak Egipt, Mali, Indonezja, Somalia. Także w krajach zachodnich, gdzie, choć zakazane przez prawo, praktykuje się je w dużych społecznościach.
O reportażu, który zdobył pierwsze miejsce na tegorocznej Prix Europa w Poczdamie, Agnieszka Szwajgier porozmawia z autorką reportażu, Yasminą Hamlawi. W audycji pojawią się również fragmenty zwycięskiego reportażu.