“Pierwszy raz, kiedy miałam orgazm, to było… poza wszelką kontrolą. To było silniejsze ode mnie. Mój mąż zastanawiał się, co się ze mną dzieje. Z poprzednim mężem… nic na ten temat nie wiedziałam. ” Tymi słowami zaczyna się dokument radiowy zatytułowany “Pearl”, Yasminy Hamlawi. Życiem i ciałem głównej bohaterki, Fos, do tej pory rządziła kolejno jej społeczność, jej ojciec, jej mąż. Musiała być uległa i milczeć. W wieku 6 lat zgodnie z tradycją została poddana infibulacji, czyli rytualnemu usunięciu zewnętrznych narządów płciowych i zaszyciu sromu. Celem takiego zabiegu jest odebranie kobiecie możliwości doznawania przyjemności seksualnych i zapewnienie jej wierności wobec męża. – Dla mnie to było normalne. Wszystkie somalijskie kobiety na świecie są obrzezane. Tak nam mówili w Somalii – wspomina Fos. Po ucieczce do Belgii kobieta postanawia odzyskać swoje życie. I odzyskać swoje zranione ciało.
Okaleczanie żeńskich narządów płciowych dotyka 130 milionów kobiet na całym świecie, w krajach takich jak Egipt, Mali, Indonezja, Somalia. Także w krajach zachodnich, gdzie, choć zakazane przez prawo, praktykuje się je w dużych społecznościach.
O reportażu, który zdobył pierwsze miejsce na tegorocznej Prix Europa w Poczdamie, Agnieszka Szwajgier porozmawia z autorką reportażu, Yasminą Hamlawi. W audycji pojawią się również fragmenty zwycięskiego reportażu.