20 wybitnych Polaków, którzy zmienili rzeczywistość. 20 wizji lepszego świata. I 20 niezwykłych biografii.
“Prekursorzy” to nowy cykl podcastów - dźwiękowe opowieści zarówno o postaciach z przeszłości, jak i tych całkiem nam współczesnych.
Rozmowy dziennikarzy Radia 357 z samymi bohaterami lub ich biografami, przeplatane cytatami z książki „Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata”, wprowadzą Słuchaczy w świat polskich kreatorów i ich wizji rzeczywistości.
Jego twórczość wciąż jest najczęściej tłumaczoną na języki obce polską prozą. Jaki był Stanisław Lem? Jak doświadczenia z czasów młodości wpłyneły na jego twórczość? Na ten temat Michał Olszański rozmawia z dr hab Agnieszką Gajewską - biografką pisarza.
Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych. W 2000 roku za całokształt swojej twórczości odebrał statuetkę Oscara z rąk Jane Fondy. Jakim człowiekiem był Andrzej Wajda i jak zmieniał się w kolejnych dekadach swojego zawodowego życia? ...
Irena Krzywicka była jedną z najbardziej wyrazistych postaci okresu międzywojennego. Walczyła o prawa kobiet i propagowała świadome macierzyństwo. Kim byłaby Irena Krzywicka dziś i ile pracy miałaby do wykonania w Polsce drugiej dekady XXI wieku?
Profesor Ludwik Hirszfeld to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców - jego odkrycia w dziedziczenia grup krwi konfliktu serologicznego uratowały życie wielu ludzi. To uczony, który był nominowany do medycznego Nobla i stworzył wybitną placówkę naukowo-badawczą we Wrocławiu...
Ignacy Jan Paderewski to nie tylko współtwórca polskiej niepodległości, ale także wybitny pianista. O tym, w jaki sposób swoją popularność Paderewski wykorzystał w dyplomacji oraz o jego losach w II RP z dr. Piotrem Grzelczakiem z oddziałowego biura badań IPN w Poznaniu rozmawia Michał Olszański.
Rafał Lemkin jako pierwszy wprowadził do międzynarodowego prawa pojęcie ludobójstwa. Dzięki jego uporowi ONZ przyjęła konwencję, na podstawie której prawnicy mogą walczyć o sprawiedliwość dla tych, którzy już nie mogą mówić. Z prof. Agnieszką Bieńczak-Missalą w Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW rozmawia Michał Żakowski.
Henryk Tomaszewski to jeden z najwybitniejszych polskich grafików, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Przez wiele lat Henryk Tomaszewski mieszkał i tworzył w domu w Warszawie. Dziś ma tam swoją pracownię jego syn – również wybitny artysta grafik – Filip Pągowski, z którym rozmawia Anna Dudzińska.
Jerzy Owsiak to dosłownie człowiek orkiestra. Działacz społeczny, artysta i radiowiec, który stworzył przedsięwzięcie jednoczące miliony Polaków. Dzisiejsi 30-latkowie nie znają świata bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O jej początkach, a także o dobrych i złych chwilach z Jerzym Owsiakiem rozmawia Michał Olszański.
Maria Skłodowska-Curie to najbardziej znana naukowczyni, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, ale również osoba, która dzięki talentowi i uporowi znalazła uznanie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. O wybitnej naukowczyni z dr Alicją Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN rozmawia Patrycjusz Wyżga.
Juliusz Mieroszewski to publicysta paryskiej „Kultury”, który po II wojnie światowej pozostał na emigracji w Londynie. Jego wizja Europy Wschodniej, którą prezentował pół wieku temu jest aktualna do dziś. W 2011 roku w Warszawie powstało Centrum Dialogu Jego imienia. Z jego dyrektorem dr. Ernestem Wyciszkiewiczem rozmawia Michał Żakowski.
Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek - twórczyni słynnych abakanów, które zapewniły jej międzynarodową sławę. W 2022 i 2023 roku w galerii Tate Modern w Londynie zaprezentowano jej prace. O jej życiu i artystycznych poszukiwaniach Anna Dudzińska rozmawia z Andą Rottenberg, historyczką sztuki, krytyczką i publicystką.
Od młodych lat wierzył, że źródłem konfliktów między ludźmi są bariery komunikacyjne. Stworzył więc neutralny i łatwy do opanowania język, który zyskał dużą popularność. Gdzie dziś jest esperanto i czy Ludwik Zamenhof byłby dumny ze swojego dzieła? Gościem Patrycjusza Wyżgi jest prof. dr. hab. Mikołaj Szymański z Instytutu Filologii Klasycznej UW.
Jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów, często nazywany prawą ręką Józefa Piłsudskiego. O jego związkach z Piłsudskim, a także o losach powojennych Michał Żakowski rozmawia z prof. Krzysztofem Klocem – z Instytutu Historii i Archiwistyki w Katedrze Historii Najnowszej i Edukacji Historycznej UKEN w Krakowie.
Jerzy Grotowski to jeden z najwybitniejszych reformatorów światowego teatru. Doświadczenie pracy z Grotowskim ukształtowało jego aktorów na wiele lat. Jedną z takich artystek jest Maja Komorowska. Beata Kwiatkowska rozmawia z tą wybitną polską aktorką, która przez wiele lat pracowała z Jerzym Grotowskim.
Jacek Kuroń to jeden z najbardziej znanych opozycjonistów w PRL, który po zmianach ustrojowych stał się twarzą gwałtownej transformacji ekonomiczne. O tym jaką drogę przeszedł, z prof. Dariuszem Dudkiem, historykiem z Katedry Historii XIX i XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozmawia Michał Żakowski.
Ksiądz Jan Zieja często nazywany jest prorokiem piątego przykazania. Nie bał się wygłaszać publicznie swoich poglądów, jawnie sprzeciwiał się internowaniu prymasa Wyszyńskiego, a w latach 70. był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. O jego niezwykłym życiu Michał Żakowski rozmawia z ks. Aleksandrem Seniukiem - historykiem Kościoła ...
Janina Ochojska to współzałożycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, jednej z największych polskich organizacji pozarządowych. Od początku swojej działalności udzieliła ona pomocy ludziom w 44 krajach na całym świecie. Z Janiną Ochojską o jej życiu, nadziejach, rozczarowaniach i pracy w Parlamencie Europejskim rozmawia Michał Żakowski.
Jan Kulczyk to jeden z twórców gospodarki rynkowej w Polsce oraz wizjoner, który nie bał się działać globalnie. Regularnie klasyfikowany był w rankingach tygodnika „Wprost” jako najbogatszy Polak. O tym, jakim człowiekiem był i na czym polegał jego fenomen Paweł Sołtys rozmawia z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.