Prekursorzy

podcast Jarosława Juszkiewicza z udziałem dziennikarzy 357

Partnerzy podcastu

20 wybitnych Polaków, którzy zmienili rzeczywistość. 20 wizji lepszego świata. I 20 niezwykłych biografii.

“Prekursorzy” to nowy cykl podcastów - dźwiękowe opowieści zarówno o postaciach z przeszłości, jak i tych całkiem nam współczesnych.

Rozmowy dziennikarzy Radia 357 z samymi bohaterami lub ich biografami, przeplatane cytatami z książki „Prekursorzy – 20 wizji lepszego świata”, wprowadzą Słuchaczy w świat polskich kreatorów i ich wizji rzeczywistości.

20 wizji lepszego świata

odcinek 1

Stanisław Lem

Stanisław
Lem

Jego twórczość wciąż jest najczęściej tłumaczoną na języki obce polską prozą. Jaki był Stanisław Lem? Jak doświadczenia z czasów młodości wpłyneły na jego twórczość? Na ten temat Michał Olszański rozmawia z dr hab Agnieszką Gajewską - biografką pisarza.

odcinek 2

Janusz Korczak

Janusz
Korczak

Ten wybitny wychowawca, działacz społeczny, pisarz, publicysta i lekarz przeszedł do historii jako prekursor partnerskiego traktowania dzieci przez dorosłych. Czy jego koncepcje są aktualne we współczesnym świecie? Jak wyglądała jego życiowa droga?...

odcinek 3

Andrzej Wajda

Andrzej
Wajda

Andrzej Wajda jest jednym z najwybitniejszych twórców filmowych. W 2000 roku za całokształt swojej twórczości odebrał statuetkę Oscara z rąk Jane Fondy. Jakim człowiekiem był Andrzej Wajda i jak zmieniał się w kolejnych dekadach swojego zawodowego życia? ...

odcinek 4

Irena Krzywicka

Irena
Krzywicka

Irena Krzywicka była jedną z najbardziej wyrazistych postaci okresu międzywojennego. Walczyła o prawa kobiet i propagowała świadome macierzyństwo. Kim byłaby Irena Krzywicka dziś i ile pracy miałaby do wykonania w Polsce drugiej dekady XXI wieku?

odcinek 5

Ludwik Hirszfeld

Ludwik
Hirszfeld

Profesor Ludwik Hirszfeld to jeden z najwybitniejszych polskich naukowców - jego odkrycia w dziedziczenia grup krwi konfliktu serologicznego uratowały życie wielu ludzi. To uczony, który był nominowany do medycznego Nobla i stworzył wybitną placówkę naukowo-badawczą we Wrocławiu...

odcinek 6

Bronisław Malinowski

Bronisław
Malinowski

Bronisław Malinowski to jeden z ojców współczesnej antropologii. To dzięki niemu naukowcy zmienili sposób badania odległych grup społecznych z odległych części świata. O jego życiu Anna Dudzińska rozmawia z prof. Grażyną Kubicą-Heller, socjolożką z Zakładu Antropologii Społecznej UJ.

odcinek 7

Ignacy Jan Paderewski

Ignacy Jan
Paderewski

Ignacy Jan Paderewski to nie tylko współtwórca polskiej niepodległości, ale także wybitny pianista. O tym, w jaki sposób swoją popularność Paderewski wykorzystał w dyplomacji oraz o jego losach w II RP z dr. Piotrem Grzelczakiem z oddziałowego biura badań IPN w Poznaniu rozmawia Michał Olszański.

odcinek 8

Rafał Lemkin

Rafał
Lemkin

Rafał Lemkin jako pierwszy wprowadził do międzynarodowego prawa pojęcie ludobójstwa. Dzięki jego uporowi ONZ przyjęła konwencję, na podstawie której prawnicy mogą walczyć o sprawiedliwość dla tych, którzy już nie mogą mówić. Z prof. Agnieszką Bieńczak-Missalą w Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW rozmawia Michał Żakowski.

odcinek 9

Henryk Tomaszewski

Henryk
Tomaszewski

Henryk Tomaszewski to jeden z najwybitniejszych polskich grafików, współtwórca polskiej szkoły plakatu. Przez wiele lat Henryk Tomaszewski mieszkał i tworzył w domu w Warszawie. Dziś ma tam swoją pracownię jego syn – również wybitny artysta grafik – Filip Pągowski, z którym rozmawia Anna Dudzińska.

odcinek 10

Jerzy Owsiak

Jerzy
Owsiak

Jerzy Owsiak to dosłownie człowiek orkiestra. Działacz społeczny, artysta i radiowiec, który stworzył przedsięwzięcie jednoczące miliony Polaków. Dzisiejsi 30-latkowie nie znają świata bez Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. O jej początkach, a także o dobrych i złych chwilach z Jerzym Owsiakiem rozmawia Michał Olszański.

odcinek 11

Maria Skłodowska-Curie

Maria
Skłodowska-Curie

Maria Skłodowska-Curie to najbardziej znana naukowczyni, dwukrotna laureatka nagrody Nobla, ale również osoba, która dzięki talentowi i uporowi znalazła uznanie w świecie zdominowanym przez mężczyzn. O wybitnej naukowczyni z dr Alicją Puścian z Instytutu Biologii Doświadczalnej PAN rozmawia Patrycjusz Wyżga.

odcinek 12

Juliusz Mieroszewski

Juliusz
Mieroszewski

Juliusz Mieroszewski to publicysta paryskiej „Kultury”, który po II wojnie światowej pozostał na emigracji w Londynie. Jego wizja Europy Wschodniej, którą prezentował pół wieku temu jest aktualna do dziś. W 2011 roku w Warszawie powstało Centrum Dialogu Jego imienia. Z jego dyrektorem dr. Ernestem Wyciszkiewiczem rozmawia Michał Żakowski.

odcinek 13

Magdalena Abakanowicz

Magdalena
Abakanowicz

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystek - twórczyni słynnych abakanów, które zapewniły jej międzynarodową sławę. W 2022 i 2023 roku w galerii Tate Modern w Londynie zaprezentowano jej prace. O jej życiu i artystycznych poszukiwaniach Anna Dudzińska rozmawia z Andą Rottenberg, historyczką sztuki, krytyczką i publicystką.

odcinek 14

Ludwik Zamenhof

Ludwik
Zamenhof

Od młodych lat wierzył, że źródłem konfliktów między ludźmi są bariery komunikacyjne. Stworzył więc neutralny i łatwy do opanowania język, który zyskał dużą popularność. Gdzie dziś jest esperanto i czy Ludwik Zamenhof byłby dumny ze swojego dzieła? Gościem Patrycjusza Wyżgi jest prof. dr. hab. Mikołaj Szymański z Instytutu Filologii Klasycznej UW.

odcinek 15

Michał Sokolnicki

Michał
Sokolnicki

Jeden z najwybitniejszych polskich dyplomatów, często nazywany prawą ręką Józefa Piłsudskiego. O jego związkach z Piłsudskim, a także o losach powojennych Michał Żakowski rozmawia z prof. Krzysztofem Klocem – z Instytutu Historii i Archiwistyki w Katedrze Historii Najnowszej i Edukacji Historycznej UKEN w Krakowie.

odcinek 16

Jerzy Grotowski

Jerzy
Grotowski

Jerzy Grotowski to jeden z najwybitniejszych reformatorów światowego teatru. Doświadczenie pracy z Grotowskim ukształtowało jego aktorów na wiele lat. Jedną z takich artystek jest Maja Komorowska. Beata Kwiatkowska rozmawia z tą wybitną polską aktorką, która przez wiele lat pracowała z Jerzym Grotowskim.

odcinek 17

Jacek Kuroń

Jacek
Kuroń

Jacek Kuroń to jeden z najbardziej znanych opozycjonistów w PRL, który po zmianach ustrojowych stał się twarzą gwałtownej transformacji ekonomiczne. O tym jaką drogę przeszedł, z prof. Dariuszem Dudkiem, historykiem z Katedry Historii XIX i XX wieku Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie rozmawia Michał Żakowski.

odcinek 18

Ks. Jan Zieja

Ks. Jan
Zieja

Ksiądz Jan Zieja często nazywany jest prorokiem piątego przykazania. Nie bał się wygłaszać publicznie swoich poglądów, jawnie sprzeciwiał się internowaniu prymasa Wyszyńskiego, a w latach 70. był jednym z założycieli Komitetu Obrony Robotników. O jego niezwykłym życiu Michał Żakowski rozmawia z ks. Aleksandrem Seniukiem - historykiem Kościoła ...

odcinek 19

Janina Ochojska

Janina
Ochojska

Janina Ochojska to współzałożycielka Polskiej Akcji Humanitarnej, jednej z największych polskich organizacji pozarządowych. Od początku swojej działalności udzieliła ona pomocy ludziom w 44 krajach na całym świecie. Z Janiną Ochojską o jej życiu, nadziejach, rozczarowaniach i pracy w Parlamencie Europejskim rozmawia Michał Żakowski.

odcinek 20

Jan Kulczyk

Jan
Kulczyk

Jan Kulczyk to jeden z twórców gospodarki rynkowej w Polsce oraz wizjoner, który nie bał się działać globalnie. Regularnie klasyfikowany był w rankingach tygodnika „Wprost” jako najbogatszy Polak. O tym, jakim człowiekiem był i na czym polegał jego fenomen Paweł Sołtys rozmawia z Waldemarem Dąbrowskim, dyrektorem Teatru Wielkiego - Opery Narodowej.