Pionierzy medycyny

posłuchaj odcinka bezpłatnie
posłuchaj odcinka bezpłatnie

Jak przy pomocy pompy samochodowej i folii do owijania serów stworzono pierwszy sztuczny organ?

Co łączy florydzkie aligatory z nowoczesnymi zegarkami mierzącymi nasze tętno?

Jak zwykły katar złamał kariery trzech astronautów z programu Apollo?

Posłuchaj popularnonaukowego podcastu Jarosława Juszkiewicza i poznaj kamienie milowe historii rozwoju medycyny.

Odcinek 1

Bez znieczulenia

Przez setki lat zabieg chirurgiczny kojarzył się z bólem. W czasie operacji liczyła się szybkość, niekoniecznie precyzja. W tym odcinku przenosimy się do Bostonu, gdzie w 1846 roku przeprowadzono pierwszy zabieg w znieczuleniu ogólnym.

Posłuchaj Posłuchaj
Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 2

Człowiek i maszyna

W tym odcinku odwiedzimy Holandię, gdzie w czasie II wojny światowej pewien lekarz nie mogąc pogodzić się ze śmiercią młodego pacjenta, stworzył pierwszy sztuczny organ korzystając z … pompy samochodowej i folii do owijania serów.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 3

Diagnoza

Wilhelm Roentgen, laureat Nagrody Nobla z Fizyki, początkowo nie przypuszczał, że odkrycie przez niego promieni X zrewolucjonizuje medycynę. Na początku widok kości własnej dłoni przeraził jego małżonkę…

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 4

Mały krok dla człowieka

Co łączy florydzkie aligatory z nowoczesnymi zegarkami mierzącymi nasze tętno? Oto jak technologiczny wyścig w kosmos zrewolucjonizował telemedycynę i jak zwykły katar złamał kariery trzech astronautów z programu Apollo.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 5

Bogowie

Od zarania medycyny lekarze marzyli o tym, by móc przeszczepiać organy. Stało się to możliwe dopiero w II połowie XX wieku. Oto podróż od pierwszego zabiegu przeprowadzonego w Kapsztadzie przez dr. Christiana Barnarda po polskie transplantacje w Zabrzu.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 6

Odmienne stany
świadomości

Psychiatria często nazywana jest „czarną owcą medycyny”. Rzeczywiście przez wiele dekad chorzy psychicznie byli traktowani w nieludzki sposób. Dopiero rozwój psychoterapii i rozwój farmakologii doprowadziły do przełomu w tej dziedzinie medycyny.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 7

Promienie nadziei

Odkrycie pierwiastków promieniotwórczych sprawiło, że lekarze po raz pierwszy mogli dać nadzieję pacjentom chorującym na chorobę, na którą do tej pory nie było lekarstwa – na raka. To samo zjawisko, które zabiło Marię Skłodowską – Curie uratowało życie wielu ludziom.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 8

Post mortem

Prostektorium to miejsce, w którym śmierć pomaga żyjącym. Przez wiele wieków sekcje zwłok były surowo zabronione. Pierwsi anatomowie musieli kupować zwłoki od przestępców, którzy wykopywali ich z grobów. Dziś badanie zwłok to ważna gałąź medycyny.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 9

Niewidzialny wróg

Septyka i antyseptyka zrewolucjonizowały medycynę. Sprawiły, że możliwe stały się bardziej skomplikowane zabiegi i w dużej mierze uchroniły pacjentów przez zakażeniami pooperacyjnymi. Jednak nawet po odkryciu bakterii wielu lekarzy nie chciało uwierzyć w to, że powodują infekcje.

Posłuchaj Posłuchaj
Odcinek 10

Człowiek przyszłości

Jak będzie wyglądała medycyna przyszłości? Rozwój technologii i sztucznej inteligencji sprawią, że będziemy żyć dłużej i w większym komforcie. Ale czy systemy opieki zdrowotnej poradzą sobie z rosnącymi kosztami nowoczesnych terapii i będzie na nie stać jedynie najbogatszych mieszkańców naszej planety?

Posłuchaj Posłuchaj

Zapłać 15 zł
i zostań Patronem Radia 357

Zyskaj dostęp do całej serii podcastów “Pionierzy medycyny” i do blisko 400 oryginalnych podcastów

Zostań Patronem

Słuchaj codziennie, gdziekolwiek jesteś

Single z Żoliborza Single z Żoliborza Single z Żoliborza The Beatles - Historia bez granic

Pobierz aplikację

Radio 357 - iOS Radio 357 - Android